Gedegen voorlichting over land en volk van Nieuw-Guinea SEHORE „ZINKT IN DE GROND KALODERNA GELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen RAAD VOOR DE KUNST ZAL TACHTIG LEDEN TELLEN HET GOUDEN JAAR 12 PROVINCIALS ZEEUWBE COURANT ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 JUNGLE PIMPERNEL" IN DE VERENIGDE STATEN ,Marathon"-tournee van het echtpaar De Bruyn Dezer dagen stapte op Schiphol, uit het lynvliegtulg New YorkAm sterdam, een zeer verreisd, zeer vermoeid Nederlands echtpaar. De man was dr. J. V. de Bruyn („Jungle Pimpernel")» de vrouw: dr. De Bruyns echtgenote. Dat moment vormde het sluitstuk van een b|jna drie maanden durende tournee dwars door Noord-Amerika, die ten doel had het Ame rikaanse volk enig begrip b\j te brengen over Nieuw-Guinea, de bevolking van dit gebiedsdeel, en de wijze waarop dit door Nederlanders wordt be stuurd. Wekenlang trokken de De Bruyns, per vliegtuig, per trein en per bus door de Verenigde Staten. Lezingen houdend aan de lopende band. Inter views gevend aan een eindeloos aantal journalisten. Sprekend voor de microfoons van vele stations en verschijnend op de „sereens" van talr|jke televisie-maatschappijen. Als men het verhaal van deze „Marathon-tour nee hoort vertellen, vraagt men zich af wat zwaarder voor een dr. De Bruyn te achten Is: z|jn voettochten door Nieuw-Gulnea's stenen tijdperk, èf deze in Amerikaans bliksemtempo georganiseerde voorlichtlngs-actle. aanzienlijke invloed. Een invloed, die men niet mag onderschatten. Ook voor de zeer „dure" en se lecte Country Clubs spraken w|j, en het was opvallend hoe geïnte resseerd de dames waren. Ze had den ook meer t|jd om te luisteren. De mannen waren doorgaans ge haast. En radio en T.V. We spraken voor een groot aantal stations van het Ameri kaanse netwerk. Hetzelfde geldt voor de televisie. Ik heb de zeld zame kans gehad om niet minder dan een kwartier lang (een ge weldige tijd voor de Amerikaanse T.V.) door de beroemde nieuws commentator William Winter ge- intervlewd te worden. Dat was in San Francisco. Was u blij dat het achter de rug Wie het initiatief tot deze „good will-mission" nam? Niet zo lang geleden maakte dr. H. J. Friedericy, Nederlands ambassa deraad te Washington, speciaal be last met pers en culturele zaken, een oriënteringsreis naar Nieuw-Guinea. In de hoofdstad, Hollandia, sprekend met de gouverneur, dr. J. van Baal, informeerde de heer Friedericy naar de mogelijkheid iemand naar de U.S.A. te doen reizen teneinde aldaar voorlichting inzake Nieuw-Guinea te geven. Dat kon, en zeker voor Ameri kanen, alleen maar iemand z|jn, die ter plaatse lang gewérkt had. Die uit eigen ervaring, uit eigen aanschou wing sprak. De eerste lezing vond plaats voor leden van de beroemde „Explorer's Club". Van deze organisatie zijn ex- plorateurs, ontdekkingsreizigers van groot formaat lid. Om enkele namen te noemenfiguren als Lindberg, Ro bert Peary, Richard Archbold, enz. Vele uitnodigingen. Ja, en hóe! Daar was bijvoor beeld een zekere mr. Bruce Biossat van de Howard Press, een geweldige combinatie van dagbladen, die ons drie uur achtereen interviewde. De vragen, die hij stelde waren intelligent en goed geformuleerd en mr. Biossat bleek over een enorme publiciteit te beschikken. Tegelijk kwamen de uit nodigingen van de z.g. Service-Clubs, zoals de Rotary, de Optmists Club. de Exchange Club en vele andere. Dat zijn clubs, die eenmaal per week, tij dens een lunch, vergaderen en een spreker uitnodigen. En daar waren de universiteiten en colleges. De laat ste zijn een soort semi-universiteiten. Er. waren ook voordrachten voor vrouwen-organisaties Vele. Speciaal dit soort orga nisaties bezitten in 'Amerika een vraag ljjkt overigens dwazer dan h|j in feite is. Er zjjn nog wel geen reis- In fysiek opzicht wel. Maar aan de andere kant was deze reis uiter mate nuttig. Het is goed dat de rege ring dit besluit heeft genomen. „Er is me vaak gevraagd: 11c wil er wel eens een maandje heen, naar dat Stenen Tijdperk, kan dat?" De overigi bureaus in de Vj.S.aT die "excursies naar Verloren Valleien organiseren, maar aan de andere kant gaat er tweemaal per week een vliegtuig van Amsterdam naar Blak, en eenmaal Ëer week van Sydney naar Biak. Op lak is een prima K.L.M.-hotel. En van Biak kun je eenmaal per week naar de Wisselmeren vliegen, dat duurt een uur. Voor je het weet zit je in het hartje van het centrale bin nenland. Merkwaardig, die onwetendheid over Nieuw-Guinea in Amerika. Tij dens de oorlog waren er toch heel wat Amerikaanse "militairen daar Er waren er wel een 500.000.1 Heel wat van hen waren op de le zingen. Ze vroegen me vaak wat er .met de air-strips, de wegen en de goe- I derenvoorraden was gebeurd nu hun vertrek. Ik heb ze verteld, dat het gouvernement er een goed gebruik van heeft gemaakt. Weinig begrip. Had men in Amerika begrip voor het werk van Nederlanders op Nieuw-Guinea? Om het heel precies te zeggen: voor de in het algemeen sterk-mate- rieel ingestelde Amerikanen is het moeilijk te begrijpen, dat Nederland voortgaat met het openleggen van het eiland, ook al kost dat een slordige 60 miljoen gulden per jaar. Men kwam voor die mening trouwens rond uit. V De bevolking van Se- hore, de oude stad in midden India, vlucht oj) het ogenblik in pa- mek de stad uit. De stad „zinkt in de grond", zo bericht zij. Het merkwaardige is, dat de stad volgens de geologen niet van aard schokken te lijden kan hebben. Het meteorolo gisch instituut van Poona verklaart, dat er in de betrokken streek geen aardschokken ge registreerd zijn. Niette- min beweert, de bevol king, dat zij eerst op 22 januari, vervólgens op 28 en sedertdien iedere nacht aardschokken hebben gevoéld. De bevolking stoort zich echter niet aan de mening van deskundi gen en bijna 8.000 van de 10.000 inwoners van Sehore hébben de stad verlaten. Deskundigen zijn er heen onderweg om vast te stellen wat er aan de hand is. Journalisten, die in Sehore geweest zijn, verhalen dat de stad verlaten is, er worden geen zaken meer gedaan, en de huizen zijn op slot. Daarmee zijn echterf ook alle openbare dien sten tot stilstand geko men zodat, gelijk een overheidsfunctionaris berichtte, men de stad zelfs zou moeten ont- ruiihen als de schokken zouden ophouden, om dat alle sanitaire dien sten stilliggen. Op een suikerfabriek in Sehore hebben hon derd arbeiders een de monstratie gehouden en geëist dat de fabriek gesloten wordt en de directie de lonen uitbe taalt om hun de gele genheid. te geven, uit de stad te trékken. Verscheidene huizen hebben scheuren in de muren en soortgelijke schade. Er zijn geen do- Advertentie). „Jungle Pimpernel" en mevrouw De Bruyn-Bothma. En wat was uw reactie op zulke opmerkingen Deze: ik hield ze het woord voor van een eigen landsman, van Wilson, die na de eerste wereldoorlog onge veer dit zei: „Er kan met naties en volken niet gemarchandeerd worden. Ze kunnen met van de ene soeverei niteit naar de andere verkwanseld worden als waardeloos goed en als pionnen in een spel". Ik wees er de Amerikanen dan meestal ook op, dat ze tenslotte zelf precies zó doen met oost-Samoa in de Pacific. Om dezelfde reden: de morele verplichting de men sen op te voeden, totdat ze aan het zelfbeschikkingsrecht toe zijn en dat kunnen uitoefenen. Het moet me van het hart, dat na dergelijke gedachten- wisselingen de Amerikanen van oor deel waren, dat het inderdaad te pre fereren is, als er Nederlanders in Nieuw-Guinea blijven. Reddingboten van gewapend plastic. In IJmuiden heeft de scheepvaart inspectie wederom een keuring ver richt van plasticboten. Het betrof hier vier grotere reddingsloepen, die onder toezicht van de scheepvaartin spectie moesten worden gebouwd. Deze vaartuigen hebben de volgende afmetingen: 6% x 2.80 x 0.95 meter. Zy bieden plaats aan 25 personen. Dit zijn de grootste boten tot nog toe in Nederland van dit materiaal vervaar digd. De sloepen voldeden aan alle door de scheepvaartinsepctie gestelde eisen, werden dan ook goedgekeurd en voorzien van een registratienum mer. Naar men nog meaeelde, is men thans in staat reddingsboten van ge wapend plastic te bouwen in elke grootte. I Enkel gebroken bij ontsnappingspoging. De 29-jarige schilderijenhandelaar J. V. uit Amsterdam heeft een po ging gedaan, te ontvluchten uit het Huis van Bewaring te Arnhem. V. was de hoofddader van de in maart van het vorig jaar in kasteel Soe- len gepleegde opzienbarende in braak. De rechtbank te Arnhem had hem hiervoor dinsdag j.l. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar. Volgens de officier van justitie is V. uit het raam geklauterd om zo de begane grond te bereiken. Hier voor gebruikte hij aan elkaar ge knoopte lakens, die het echter bega ven, waardoor hij op de grond viel. V., die een kunstbeen heeft, kwam op zijn enige goede been terecht, waarbij hij zijn enkel brak. Zodoende was hij bewusteloos en kon hij di rect worden gegrepen. Hij is naar de ziekenzaal van het Huis van Be waring gebracht, waar hij thans nog verblijft. Bank Ned. gemeenten 30 miljoen obligatie-lening. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten gaat over tot de uitgifte van ƒ30.000.000 3% procent 40-ja- rige obligaties. Uit het prospectus blijkt, dat de koers van uitgifte 100 pet. is. De af lossing geschiedt pari in 30 gelijke jaarlijkse termijnen aanvangende in 1967. Vp,-,,"oegde extra aflossing is gedurer m. - eerste 10 jaar van de looptijd toegestaan, daarna is zij in de j—en 1966 tot en met 1970 alleen mogelijk tot de koers van 101% pet., gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 pet. De lening, is verdeeld in coupures van 1000 en 500. Datum van inschrijving is vrijdag 10 februari 1956 en datum van stor ting is donderdag 1 «^aart 1956. De0opbrengst der nieuwe lening is bestemd voor de financiering van nieuwe kapitaalsuitgaven en conso lidatie van vlottende schulden van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semi-publiek- rechtelijke lichamen. (Advertentie). LEZERS SCHRIJVEN Voorrangskruispunten. Daar er schijnbaar een verschil van mening bestaat over het al of niet afstappen van wielrijders op het kruispunt Scheldestraat - Paul Kru- gerstraat (en andere voorrangskruis punten Red.) te Vlissingen, vooral wat betreft bij het komen uit de Seheldestr. en het rechtsafslaan naar de richting Keersluis, en menigeen reeds een „bonnetje" heeft opgelopen, willen wij uw mening vragen, wat nu precies verplicht is. Zoals reeds gezegd, is de politie óp dit punt niet eensgezind, aange zien de een, die inhoudt, maar niet afstapt,- een bekeuring krijgt, en de ander, die afstapt, toegevoegd krijgt: „U stapt af, omdat U bang bent voor mij en U brengt door uw afstappen het verkeer in gevaar". Het zou wenselijk zijn, dat er eens bekend gemaakt werd, hoe er gehan deld moet worden, aangezien er an ders ook in de toekomst nog meer „onrechtvaardige" bonnen zullen worden gegeven. Vlissingen. Enige wielrijders. Noot van de redactie: Artikel 27 van het Wegenverkeersrglement schr|jft o.m. voor, dat bestuurders van voertuigen dus ook wielrijders verplicht zijn te stoppen alvorens het kruisingsvierkant van een voor rangskruispunt op te rijden. Dit komt er dus op neer, dat wielrijders inder daad voor de witte streep zouden moeten afstappen. De commissaris van politie te Vlissingen deelde ons echter mee, dat ln Vlissingen op voorrangskruisingen niet zal worden geverbaliseerd, wan neer wielrijders indien niet daad werkelijk voorrang moet worden ver leend bij een dergelijk kruispunt zo langzaam gaan ryden, dat zij zich juist balancerende kunnen houden en niet afstappen. Deze soepele uitvoe ring van het Wegenverkeersregle ment geldt dus voor zover bekend alleen binnen de gemeente Vlissin gen. KUNSTENAARS MAKEN VOORDRACHT OP Nieuwe afdeling: Theater In staatsblad no. 34 is een algemene maatregel van bestuur gepubliceerd ter uitvoering van de wet op de Raad voor de Kunst. Deze raad zal het officiële adviescollege van de minister van Ondgrw|js, Kunsten en Weten schappen zijn met betrekking tot kunstzaken, In dit besluit, dat ln nauw overleg met de Voorlopige Raad voor de Kunst is opgesteld, wordt de glo bale samenstelling van de raad, alsmede de mogelijkheid voor plaatsver vanging van afwezige leden, geregeld. De raad zal uit zes afdelingen bestaan, n.l. voor algemene zaken, beel dende kunsten en bouwkunst, filmskunst, letteren, mnzlek en theater (ope ra, dans en toneel), een indeling die ln hoofdzaak gelijk ls aan die van de Voorlopige Raad voor de Kunst. Alleen de afdeling theater is nieuw. In een toelichting wordt opge merkt, dat de in deze afdeling samen gebrachte vormen van kunst een ln zekere mate verwant karakter heb ben en dat voor hen overeenkomstige praktische problemen gelden; er wordt ook gewezen op het verband tussen opera en dans. De samenstel ling van de afdeling theater is zo ge regeld, dat de vorming van onderaf delingen gemakkelijk kan geschieden. Het grote aantal leden dat de raad zal tellen (80) wordt ver klaard, doordat de wet op de Raad van de Kunst voorschrijft, dat ten minste de helft van de in de raad te benoemen kunstenaars wordt benoemd op voordracht van repre sentatieve kunstenaars-organisa ties. Het betrekkelijk grote aantal representatieve kunstenaarsorga nisaties in Nederland moest wel leiden tot een betrekkelijk groot aantal voordrachtsplaatsen. Niet alleen de raad in zijn geheel, maar ook de meeste afdelingen zullen in meerderheid uit kunstenaars be staan. Daarnaast is gestreefd naar de mogelijkheid van een behoorlijke vertegenwoordiging van de groepen, die weliswaar niet zelf uit kunste naars bestaan, maar krachtens hun aard geacht kunnen worden goed van i het kunstleven in Nederland op de hoogte te z|jn. Verwacht mag worden, dat thans het ln werking treden van de defini tieve raad niet lang meer op zich zal laten wachten. De minister heeft de organisaties, die daarvoor naar z|jn oordeel op grond van de wet en het thans gepubliceerde beslnlt in aan merking komen, reeds uitgenodigd tot het doen van voordrachten. (Advertentie). mmiiiiiiiin HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN FEUILLETON „Iets ln die geest", erkende ze bul ten adem, terwijl haar blik zich wend de naar de plek, waar Jamie en Mari lyn tezamen binnentraden. Marilyn glimlachte van louter tri omf en droeg aan de linkerhand een fonkelende diamanten ring. „Het is voorbij", dacht Flora, bij wie de opwinding van de laatste mi nuten had plaats gemaakt voor een Ijzige Ralmte. „Hy behoort nu haar toe en het komt er niet op aan hoe hij me daareven, toen ik de trap af kwam, aankeek". Nu volgden van alle kanten geluk wensen en vrolijke commentaren. Flora zei weinig, maar glimlachte zo prettig mogelyk en haar zwijgzaam heid werd nauwelijks opgemerkt, vooral ook doordat Timothy Godwin steeds aan haar zijde, heel welspre kend en geestig bleek ln Jf" wensen tot het jonge paar. vooral ook doordat Timothy Godwin, steeds aan haar zijde, heel welspre kend en geestig bleek ln zijn geluk- Toen het diner begon, ontdekte Flora met een onverklaarbaar gevoel van opluchting, dat Timothy Godwin naast haar zat. Jamie had tegenover haar plaats genomen, met natuurlijk Marilyn aan zijn rechterzijde. Uiter- DOOR MARY BURCHEL aard kon vrijwel woordelyk worden verstaan wat er aan de andere kant van de tafel gesproken werd en Flora was dan ook heel dankbaar, althans iemand naast zich te hebben, met wie ze zonder veel moeite een gesprek zou kunnen voeren, dat haar aandacht een beetje zou afleiden. Inderdaad scheen Timothy Godwin haar gedachten te hebben doorgrond, want hy stelde haar een reeks vra gen, waarop ze gemakkelijk en uit voerig kon antwoorden. Hij wilde blijkbaar uit haar mond alle bijzon derheden over de voorstelling aan het Hof vernemen en informeerde be langstellend naar haar toekomstplan nen. Zelfs roerde hij als terloops even de zijne aan en vroeg, zich Flora's vroegere mededeling omtrent de door haar gevolgde cursussen herinnerend: „En hoe staat het met de opera? Gaat U nu soms de lezingen over „muziek- waardering" aan de praktijk toet sen?" „O", lachte ze, blij dat hij zich zo voor haar doen en laten Interesseerde. „Ik zou er heel graag heengaan. Ik hoop „Mag ik U dan een avond erheen begeleiden?" viel hy haar in de rede, maar voor ze nog kon antwoorden, boog tot haar verwondering b|jna ontsteltenis Jamie zich over de ta fel naar haar toe met de woorden: „Ik geloof, Flora, dat* Ik je indertijd beloofd heb, je voor het eerst naar de opera mee te nemen". Dat herinnerde hij zich dus! Alles wat ze samen hadden bepraat en zelfs ten dele afgesproken in de ge lukkige tijd van hun gemeenschappe lijke wandelingen en rijtoertjes nad h|j toch niet vergeten. Ja zelfs op de avond van zijn 'verloving dacht hij aan zijn half en half gedane-belofte! „Ikik geloof van wel, Jamie", bracht ze er moeizaam uit, in de hoop, dat hij haar ademloosheid niet zou opmerken, „maar misschien „O, we konden er een uitgangetje met zijn vieren van maken", merkU Marilyn achteloos op „We zullen toch een keer naar de opera moeten, niet waar? Dat hoort er immers b|j". Haar spiksplinternieuwe verloofde keek haar een beetje spottend aan. „Op die manier kun je het ook bekij ken" gaf hij toe. „wat willen jullie het liefst horen, meisjes? Callas, In „Norma" of „Aïda" „Ze geven ook nog „Glorlana", bracht Timothy Godwin in 't midden, terwijl hij peinzend zijn kin wreef en Marilyn een tikje ondeugend gade sloeg. „Wat een mooie naam! Is het goed?" informeerde Marilyn. „Dat weet nog niemand. Het ls nieuw", zei haar verloofde. „Maar een aantal jongelui, die zichzelf heel bescheiden voor experts uitgeven, verzekeren ons, dat de componist alleen meesterstukken schrijft", vulde Timothy Godwin hoogst-ernstig aan. bedoelt, dat het iets moderns is?" vroeg Marilyn verschrikt. „Nee, dank U wel". „Misschien hebt U gelijk", hernam Timothy Godwin met een lichte ironi sche buiging. „Verdi of Bellini zyn allicht wat veiliger om op af te gaan. Ze hebben geen experts nodig voor hun roem". „Ik ben bang, dat we onze keus naar de andere, al gemaakte, afspra ken moeten regelen", merkte Flora spijtig op. „De eerstkomende zes we ken zullen we niet veel avonden vrij hebben". „O, het werkelijk belangrijke deel van 't opera-seizoen begint dan ook pas", verzekerde haar tafelheer. „Ik zal wel zorgen, dat U naar een voor stelling gaat waar U graag heen wilt". „Dank U zeer", zei Flora, die de in druk kreeg, dat Jamie 't allesbehalve prettig vond, zo naar het tweede plan te worden verwezen. Daarop wendde ze zich heel consciëntieus tot David Curtling, aan haar andere zjjde en luisterde oplettend naar een relaas van de plannen voor een grote week eind-logeerpartij op het buitengoed van zijn grootmoeder. Tenslotte kwam ey toch een einde aan de spanning, het gedwongen vro- lijkdoen met Jamie en de van geluk stralende Marilyn tegenover zich. Haar moeder had het sein gegeven van tafel op te staan en Flora gevoel de zich, alsof ze uit een bijzonder ze nuwslopende gevangenis verlost was. Even later staande naast Lady El- "valn, om haar en mevrouw Hornbull te helpen bij het ontvangen van de gasten, wist ze zelfs een paar malen te glimlachen tegen de ook op haar post zijnde Marilyn. Geen van de hon derden genodigden had dus enig ver moeden omtrent Flora's ware gevoe lens jegens het meisje, dat nu Jamie Avalons ring mocht dragen! Tenslotte Tieten Flora en Marilyn de ontvangst van de laatkomers aan hun respectieve moeders over en be gaven zich naar de balzaal. Zoals vanzelf spreekt, deed Jamie de eerste dans met Marilyn en toen Flora hen beiden zag gaan, hoopte ze bijna, dat hij haar niet zou vragen. Natuurlijk echter deed hy het wèl en zodra hij, even' voor de derde dans zou beginnen, glimlachend voor haar stond, was al haar tegenzin als bij to verslag weggevaagd „O", dacht ze, ,,'t had bijna alles kunnen zijn zoals Ik het me vaak heb voorgesteld, indienMarilyn er maar niet geweest was". Jamie nam haar, Flora, zacht maar beslist ln de armen, naar ze het zo dikwijls had gedroomd. Hij sprak tot haar met de oude genegenheid en intimiteit uit haar kinderjaren,, maar zijn blik ver ried. dat hij ook allerminst ongevoe lig was voor haar ontluikende schoon heid. Vr|jwel zijn eerste woorden luidden trouwens: „Flora, kindlief, je bent heel mooi geworden! Toen ik 'je van avond de trap zag afkomen, ontdekte ik stomverbaasd, dat mijn kleine vriendinnetje byna als by toverslag in een allerliefst jong meisje was ver anderd". „Dacht je dèt toen, Jamie?" vroeg ze, ondanks zichzelf naar hem opky- kenk. „Ik had wel gezien, dat je een beetjenu ja, een beetje ontroerd leek". Jamje lachte even, maar beet zich snel op de lippen. Intussen .was hy steeds gewoon, mensen en feiten On der de ogen te zien, zodat hij zijn blik geen moment neersloeg, al had ze de indruk, dat het hem niet gemakkelijk viel, de hare te doorstaan. Dit schonk haar tot zekere hoogte nieuwe kracht en haar stem klonk bewonderens waardig kalm toen ze zei: „Nu j|j gaat ook met een heel mooi meisje trouwen, Jamie Ik heb tot nu toe niet veel gelegenheid gehad, je iets te zeg gen, maar je weet, dat ik je alle mo gelijke geluk toewens". „Dank je wel, kindlief". Ze vroeg zich af, of hij zou hebben opgemerkt, dat haar stem bij de laat ste woorden even had gehaperd. Over 't algemeen dacht ze van niet en na een ogenblik kon ze rustig het ge sprek voortzetten. „Je kende Marilyn in New York al goed, is het niet?" „Ja, daar heb ik haar ontmoet, maar lk heb haar pas werkelijk fo e d leren kennen op de reis hier- een". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 14