Een pionierster der emancipatie wordt deze maand tachtig jaar 1* J 1 <»U c C tel ozoun) ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 "OzoMvenpagina BOEIENDE LEVENSGESCHIEDENIS Esther Dyserinck zag vele idealen in vervulling gaan Tachtig jaar Is een hoge leeftijd, zelfs in deze eeuw van vergaande ge zondheidszorg en zelfs voor een vrouw, die haar gehele lange leven voor uitstrevende denkbeelden heeft gehuldigd en veel andere vrouwen door haar lichtend voorbeeld de weg naar een grotere zelfstandigheid heeft gewezen. Op 7 februari a.s. is mevrouw Esther Welmoet Wijnaendts Francken- Dyserinck tachtig jaar en hoewel zij haar levendige belangstelling voor maatschappelijke verschijnselen en gebeurtenissen behouden heeft, voelt zy zich niet meer, zoals zij ons in een geanimeerd gesprek toevertrouwde van deze tijd. Tachtig jaar is een lang leven. Mevrouw Wynaendts Franeken-Dyse- rinck werd in 1876 in Den Helder geborenals dochter van een broeder onder de broeders, zoals zy hetozelf uitdrukt, als dochter van een doopsge zind predikant. Er was toen, vooral in de kringen, waarin zij verkeerde tot haar vierde jaar in Den Helder, daarna in Vlissingen, waar de heer Dyserinck het predikaat doctor honoris causa verwierf en vervolgens in Rotterdam een andere levensstijl dan tegenwoordig. De gewoonten en gebruiken verschilden sterk met die van thans en hoewel mevrouw Wij naendts Francken-Dyserinck geen onverdeelde waardering koestert voor sommige zeden, waaraan men eertijds in het milieu van de fatsoenlijke burgery hechtte, toch heeft zij daarvoor veel meer waardering dan voor de moraal, die thans gemeengoed is. Wel lacht zij meewarig om de op vattingen, die vroeger werden gekoes terd en toen in het strenge keurslijf van de leefregels voör 't jonge meis je pasten. Er is veel veranderd. Br is veel ten goede veranderd en mevrouw Wij naendts Francken-Dyserinck heeft het hare daartoe bijgedragen. Haar hardwerkende vader was voor zijn tijd een modern man. Hij stuurde zijn dochter naar het Erasmiaans gymna sium in Rotterdam. Zij was het eer ste meisje, dat deze onderwijsinstel ling bezocht. Zij ging er echter niet alleen naar toe. De predikant Dyse rinck die het ook weer niet verant woord achtte, dat zij alleen tussen vele jongens zou zitten, zorgde ervoor dat nog vijf meisjes examen deden. Een van haar zakte, zodat met Esther vier meisjes de jongensschoolbevol king kwamen versterken. „Mijn moeder vond het ver schrikkelijk", zegt mevrouw Wij naendts Francken. „Ik zelf trou wens ook. U moet niet vergeten, dat het naar de zeden van die tyd niet paste, dat een meisje het gymnasium bezocht. Ik merkte dat als 't ware aan den lijve. Lang Nieuws van de meubelbeurs. Van 6 tot en met 11 februari wordt in Utrecht de vakbeurs voor meubelen en woningtextiel gehou den, het jaarlijks evenement voor allen die bij de- meubel- en woning textielhandel betrokken zijn. Ook dit jaar wordt weer een reeks van nieu we artikelen gelanceerd. De volgen, de inzendingen verdienen speciale aandacht: Stalen kindermeubelen die bovendien opvouwbaar zijnpiano krukken met ingebouwde bergruim te voor muziekboeken; een televisie tafel waarmee men het televisietoe stel om zijn verticale as kan laten draaien; fauteuils, geperst uit één stuk polyester, uitgevoerd in drie verschillende kleuren; matrasbekle- dingen in geheel nieuwe dessins èn kleurencombinaties, afgestemd op 't moderne interieur; een lacqué-slaap- kamerameublement van geheel nieu we constructie; demontabele boeken kasten, welke bij emigratie of ver huizing het voerdeel hebben, dat ze minder ruimte eisen en bovendien minder kans op beschadiging bieden; kampeerbedden die een haast onbe grensde 'levensduur hebben. I Advertentie Bescherm Uw Kinderen door bij gevatte kou de dreigende ge- varen te bestrijden met 2 WITS AL zamerliand verloor ik mjjn vrien dinnen uit de gegoede families. Zy mochten niet meer met my om gaan." Esther werd een soort outcast, doch ze kwam er wel overheen! Daarvoor was ze te zelfstandig en te energiek. Daarvoor was zij oók te intelligent en wist zij te goed wat zij wilde. „Op mijn veertiende jaar wist ik al", zo onthult ons deze vriendelijke eerlijke vrouw, „dat ik met Wij naendts wilde trouwen. Hij was twaalf jaar ouder dan ik en ik had eens naast hem gezeten aan een diner Het was geen gril. Het stond vast in mijn hoofd, dat hij mijn echtgenoot zou worden. En we zijn getrouwd. Het was een onmogelijk mens. Hij zeide, dat hij niet.geschikt was voor het huwelijk. Er zat te veel zwervers- ■bloed in zijn aderen. Maar ikv heb veel van hem gehouden en veel met hem gereisd. 18 jaar hielden we het vol en hoewel het me verdriet deed. ogenblik de mededeling ontving, dat vrouwen op de colleges toch eigenlijk niet gewenst waren, in Zürich, in Berlijn, waar zij eerst aan de profes soren verlof moest vragen om als vrouw de colleges te volgen, en in Parijs. Zij bezocht voorts met haar echtgenoot de Balkan, Afrika en de West. toch was 't beter, dat we er toen maar 'n eind aan maakten We zijn geschei den en vanaf dat ogenblik heb ik, voor een gedeelte althans, mijn eigen brood verdiend". Ongetwijfeld is mevrouw Wij naendts Francken-Dyserinck daartoe te meer in staat gesteld door de er varing en dé wetenschap, die zij op haar reizen met haar man heeft op gedaan. Zij volgde met hem colleges in Jena, waar zij op een gegeven Werkzaam leven. Mevrouw Wijnaendts Francken- Dyserinck ontpopte zich als een be kwaam journaliste een kwart eeuw lang schreef zij de vrouwen rubriek in het Algemeen Handels blad en lange tijd is zy voor de bui tenlandse pers. blijven wei'ken en als een vurig strijdster voor de vrou- wenbelangen. In 1894 richtte zij in Rotterdam de Toynbee-vereniging op „Maar 't was moeilijk om meisjes van mijn leeftijd te vinden, om leiding aan kinderen uit de lagere volksklasse te geven. Er heersten inderdaad toestanden, waarvan men zich thans geen voor stelling meer kan maken. Ik ben wel in huisjes geweest, waar de vrouw de wieg met een touw aan het pla fond moest ophijsen om ruimte te krijgen om de was te doen". Mevrouw Wijnaendts Francken- Dyserinck is voorzitster geweest van de afdeling Den Haag van de Ned. Vereniging voor Vrouwen kiesrecht. Zij was mede-opricht ster van de bond voor vrouwen recht, redactrice van verschillende tijdschriften, spreekster tegen de wetgeving betreffende de regle mentering van de prostitutie, - voorzitster van de Vereniging Onderlinge Vrouwenbescherming, mede-oprichtster" van de' Ver. tegen de woeker, vice voorzitster van 't Ned. Padvindstersgilde, lid van het wereld-comité van meis- jes-padvidsters oprichtster van de Eerste Nederlandse Soroptimist Club, voorzitster van de Unie van Soroptimist Clubs in Nederland, bestuurslid van de Vereniging tot geneeskundig onderzoek voor het huwelijk, bestuurslid van de afde ling De Mens van de Genetische Vereniging en medewerkster van het encyclopedische handboek „De vrouw, de vrouwenbeweging en 't vrouwenvraagstuk". Zy ijverde voor de oprichting van een boerinnen-organisatie, bekleedde füncties in de liberale party, richtte de Vrouwengroep van de Vrijheids bond op, schreef ontelbare artikelen, verslagen en reisbrieven in dagbla den en tijdschriften en publiceerde brochures o.a. over het kameraad schapshuwelijk. de vivisectie, het ge- zinsloon, vrouwenplicht en gemeen schapsdienst. Esther Welmoet Dyserinck, wier vader zich had voorgesteld dat zij dokter zou worden, is de litteraire kant uitgegaan. En eigenlijk bleef zij daarmede dicht bij huis. De predikant Dyserinck schreef veel. Hij was een talenkenner, vertaalde de Psalmen en de spreuken uit het Hebreeuws en haar moeder, een intelligente vrouw, vertaalde enige boeken uit 't Engelse. Bovendien leidde haar warme so ciale gevoel haar op de weg van de emancipatie van de vrouw en in het Waarom geen postzegels? Op de gelegenheidspostze. M gels, die de P.T.T. van tijd tot i| tijd uitgeeft, komen, voorzover |j er personen op afgebeeld staan, altijd mannen voor, zo klaagt mevrouw Wijnaendts m Francken-Dyserinck. Zij heeft daarom de direc- tie van de P.T.T voorgesteld om de portretten van 5 vrou- wen, die zich als feministe voor de emancipatie van de vrouw bijzonder verdienstelijk p hebben gemaakt, op een serie postzegels af te drukken. In aanmerking komen vol- gens haar o.a. A. M. M. Storm v. d. Chijs, die van 1814 tot n 1895 leefde, wereldreizigster en voorloopster van het femi- nisme was en veel voor de vrouwenbeweging heeft ge- daan. Voorts freule Alexan- drine van Till, die reeds de |j woestijn bereisde, toen ande- re vrouwen nauwelijks van n huis durfden weggaan; Mina Kruseman, die principieel on- getrouwd bleef en zich geheel aan de belangen van de vrouw wijdde en Bet je Wolff. De P.T.T. -chijnt nogal wat m bezwaren te hebben en moei- lijkheden te zien. Maar waar- om zouden wij de Nederland- j= se voorvechtsters van de vrou- wenbeweging niet eens op onze postzegels eren? Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll algemeen van allen, die in de ver drukking leefden. Met voldoening stelt zij thans vast, dat de illussies uit haar jeugd in ver vulling zijn gegaan. Zo geniet zij in haar levensavond van de rust, die zy volop verdiend heeft en die zij niet graag verstoord zou zien op haar ver jaardag. „Ik ben er op 7 februari en trouwens de gehele maand februari niet!" verzekert zij. ~öan top tot teen in teez qekleeb De mode dezer twintigste eeuw stelt ons op gezette tijden voor verrassingen, mede dank zij de grote vooruit gang van techniek en weten schap. Nog niet eens zo lang geleden had de vrouw er geen flauw idee van, dat zij op zeke re ogenblikken bezitster zou zijn van ragdunne kousen die niet behoeven te worden ge stopt, blouses en japonnen wel ke niet worden gestreken, ijle en bijna niets wegende lingerie die het „kofferprobleem" bij het op reis gaan tot een mini mum heeft gereduceerdAZ- lemaal dank zij de uitvinding van het nylon, dacron en hoe die wonderlijke kunstvezels verder nog heten. Evenmin kon diezelfde vrouw zich voorstellen, dat uit leer eer materiaal waar aan men onwillekeurig het be grip „stoer en stevig'' verbindt kledingstukken zouden kun nen worden gemaakt, die zo soepel en licht zijn dat men tweemaal moet kijken, alvorens te kunnen geloven dat het hier inderdaad om leder gaat. Maar de Franse leerlooiers hebben bewezen, dat het kan. Met be hulp -van een nieuw looiproce- dé hebben zij ragdun leer weten te vervaardigen dat niet zwaarder weegt aan zijde bij zonder soepel is en er als flu weel uitziet. Het materiaal biedt na zo'n bewerking onbe perkte mogelijkheden; dat heb ben Franse couturiers bewe zen met het vervaardigen van een avondtoilet, gemaakt uit blauwe suède en goudleer; een complete smoking inclusief pantalon) van grijs juchtleder, en allerlei ensembles waarbij de blouses en rokken een grote plaats innemen. Vooral de suède kledingstukken zijn bui tengewoon gedistingeerd. Hoe handig de couturiers met dit edele materiaal weten om te springen, be wijzen bovenstaande foto's. Links een mantel van donker groene kalfssuèdewaarvan de bescheiden ruimte óp de rug door 'n breede ceintuur bijeen gehouden wordt. Rechts een zwierige klok- rok, vervaardigd uit soepel, bleek-blauw hertsleer. De wit te mouwloze blouse is van het zelfde materiaal. VOOR KNOEIENDE KLEUTERTJES Hield u ook zo van knoeien en kliederen, toen u nog een kleine pcu. I ter was Dan zult u wel gemerkt hebben dat de appel niet ver van de I boom valt cn dat een mcuwschortje - - - -w I/O 9- 1 Ijl -/v- W _7| i /O 1 - zak) 'i n« r in* -5v. zo 5S 3 JAAR Voor uw zoontje heus geen overbo dige luxe is. Hier heeft u een eenvoudig patroon tje voor de leeftijd van 2 a 3 jaar, een gewoon recht modelletje met een grote zak op de buik. Deze wordt langs de bovenkant afgebiesd. U kunt er ook nog een leuk motiefje op borduren voor u hem op het voor pand stikt. Aan het rugpand vouwt u het beleg naar binnen en brengt de luioopsgaten aan. Zij- en schouder naden sluiten en hals omboorden of er een schuin biesje tegennaaien. Na het sluiten van de mouwnaad zet u de onderkant van Je mouw ingerim- peld tussen de dubbele stof van een 3 cm breed manchetje op handwijd te. De mouwen worden naad op naad vallend in het armsgat genaaid. Er kan ook een ceintuur om het schortje gedragen worden. U maakt deze van dubbele stof 2% 3 cm breed en ca 120 cm lang. De mid delste 20 cm stikt u boven de zak in de taille vast, de einden strikt u op de rug. In dat geval kunt u wel met twee knoopjes als sluiting volstaan. Overleg, vóór U inkoopt. In de winter kan boodschappen doen een harde plicht zijn. Er zijn enkele produkten die we dagelijks moeten kopen, melk en bi-ood o.a. Maar daarnaast zijn er verschillende, waarvoor wij voor al in het koude jaargetijde voor meer dagen tegelijk kunnen inslaan. Hét verdient dan wel aanbeveling van te voren menu's op te stellen en gewapend met een boodsohappen. lijst op stap te gaan. U voorkomt daardoor de onaangename ontdek king dat bepaalde artikelen in uw keukenkast ontbreken en andere er in te grote hoeveelheden in voorko men. Dat het leitje of de blocnote in de keuken hier een grote steun kun nen zijn, hebt u waarschijnlijk zelf j wel ondervonden! "Dan ozcuto Tweeh'onderd jaar geleden werd hij geboren, en dat is voldoende om een heel jaar naar hem te noemen en een hele wereld aan het herdenken te zetten. En het is ook wèl zo eervol om het op die geboor tedag te houden. De twee eeuwen na zijn sterfdag zullen niet lang genoeg zijn om de schande te verdoezelen van die troosteloze decemberdag, toen hij, volstrekt cn voorgoed alleen gelaten, zo haastig werd begraven dat de trieste, stormende regenvlagen zijn laatste rustplaats hebben uitgewist. Maar wanneer straks op alle gro te podia ter wereld zijn muziek zal worden uitgevoerd, kan dit herden kingsjaar hem althans de hulde van een welhaast vlekkeloze vertolking aanbieden, gelukkige winst van twee eeuwen ononderbroken streven naar veredeling van klank en verfijning van techniek. En waar hij nog heel van Salzburg af moest komen reizen om in de hoofdsteden van het westen .voor een select publiek van duur betalende nieuwsgierigen zelf zijn prille mu ziek voor te spelen daar behoeft, vandaag de dag de eerste de beste huismoeder haar radio maar te laten aanstaan om tussen haar bezigheden door zijn rijpe meesterwerken su bliem geboden te krijgen door de eminentste musici ter wereld. Misschien met het risico, dat midden in een bloesemlichte passage een ongeduldige huis genoot de knop verder draait op zoek naar sportberichten of popu laire platen. Het meesterlijke, het bovenmaatse is immers allemans- goed geworden en dat kosteloos, Men behoeft - niet eens meer de drie guldens neer te tellen die vader Leopold bedong voor het Groot Con cert in Den Haag. waarheen hij op vriendelijk aandringen van de jonge prinses Carolina, de zuster van de stadhouder, een kleine omweg had gemaakt. Een omweg die hem, de uitgesla pen impressario van zijn begaafd tweetal, misschien achteraf wel eens onder de pruik zal hebben doen krabben. Want eerst wordt het meis je Nannerl ziek en daarna de kleine jongen Wolfgang, en dat betekent niet alleen zorg en bekommering maar ook uitgestelde concerten en opgelopen logementsrekeningen. Maar de kleine Wolfgang weet al met negen jaren dat een concert tournee een kostbare geschiedenis is. En met een plank over de dekens en een blad notenpapier daarop, krab belt hij met een te grote ganzeveer een huppelend, feestelijk melodietje, waarvoor opgevangen flarden van de Prinsenmars hem het motief heb ben verschaft. Men zou zich de magie van de film wensen om de schrijven de hand met de ganzeveer in het beeld te houden, en die stilaan met ontroering en deernis te zien verouderen en uiteindelijk verstijven in de laatste poging, vóór de op dracht geheel en al is voltooid. Want, die ongelooflijke toewijding aan zijn scheppende taak, die bewonderens waardige werkdrift zijn het levens lange antwoord op het vertederd applaus voor het wonderkind ge. weest. J- I ~Y /Cleine sezenaèe Niet het virtuoos uitvoeren, maar het geniaal scheppen was zijn be stemming en de driftig schrijvende hand zal dat onvermoeid bewijzen. De hand van het kind krabbelt huppelende variaties; de hand van de jonkman schrijft, gestuwd door een feilloos muzikaal geheugen, alle stemmen na van het nimmer in no ten afgebeelde „Miserere", dat hem in de Sixtijnse kapel verrukte. De hand van de man schrijft concerten en symphonieën en opera's waarvan de bladen soms, nog nat van de inkt, op de orkestlessenaars worden gezet. De hand van de stervende tracht vertwijfeld, door de uitputting bijna achterhaald, de laatste maten te be reiken van het bestelde „Requiem", waaronder een vreemde zijn naam wil zetten het voorschot Is immers al uitbetaald. Meer dan zeshonderd werken in nauwelijks dertig jaar, en daarbij minstens tweehonderd brieven, waarvan verscheidene op merkelijk door geest, humor en scherpte van blik een jaar her denken is voor dit beminnelijke genie toch maar een bescheiden hulde. Want altijd schril blijft het contrast van die kindertijd, met voortdurend applaus op de achtergrond en de ge laten stilte rond zijn sterfbed. En toch men zou dat kleine bekoorlijke rococoschilderij willen vasthouden, lijfelijk zien met ver tederde ogen: de kleine jongen, in feborduurde rok en zijden kousen, et pedante staartpruikje met een strikje in de hals "gebonden, ernstig musicerend voor een gehoor van vorstinnen, glimlachend achter haar waaiers Het is te zien voor wie er de reis voor over heeft. Het Musée Grevin te Parijs heeft tussen alle pathe. tische kits en onbenullige actualitei ten één sublieme miniatuur gescho ven: de zevenjarige Mozart, 6pelend op een prachtig authentiek clavecin voor de Marquise de Pompadour en haar koninklijke minnaar. En het zou de verrukte beschouwer niet verbazen, als de fluisterende echo van die lang verklonken melodie on verwacht aan zijn oor voorbijwoei. "n buiten gekomen geeft hij grif de haastige toerist de ganse Dome des Invalides cadeau voor die ene troostrijke gedachte: dat deze kleine muzikant zonder aanwijsbaar gTaf op een Weens kerkhof alle glo rie en praal van Versailles en Schön- brunn, alle verblindende schittering van macht en weelde, met zijn sim pele ganzeveer glansrijk heeft over leefd. saskia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 13