PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower en EdenOverleg met Frankrijk over het Midden-Oosten Zierikzee krijgt Schouwen wel geen schutsluis, delingsdijk een BILT Op enkele punten meningsverschil één in afwijzing van agressie INDONESIË WIL CONFERENTIE HEDEN OF MORGEN HERVATTEN MATRASSENOPSLAGPLAATS TE AMSTERDAM UITGEBRAND Vand aag. DE VERY/ACHT... 199e jaargang - no. 28 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg, Markt 61, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zierlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. COMMUNIQUÉ IN WASHINGTON President Eisenhower en premier Eden hebben woensdag verklaard, dat zy al hun invloed zullen aanwenden om te voorkomen dat door Rusland po gingen om „oude antagonimen te doen ontvlammen" de vrede zal worden bedreigd. In een gisteren uitgegeven communiqué over het resultaat van hun besprekingen deelden de Amerikaanse president en de Britse premier mede, dat zij overeen gekomen zijn om Frankrijk tot een spoedige bijeen komst uit te nodigen ter bespreking van het behoud van de vrede tussen Israël en de Arabische staten. In het communiqué werd een schikking tus sen Israël en zijn Arabische nabuurlanden genoemd als „de meest urgen te eis" om een betere verstandhouding tussen het Midden-Oosten en de westerse wereld te komen. Er werd geen plaats of tijd genoemd voor de bijeenkomst met Frankrijk, die ten doel heeft de in 1950 door Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten uitgegeven verklaring ter handhaving van de vrede in het Midden-Oosten, in praetijk te brengen. Zij verklaarden voorts, dat zij zou den olijven vasthouden aan de Noord- Atlantische verdrags-organisaties als „essentieel voor onze gemeenschap pelijke veiligheid". Ook meenden zij, dat een „werkelijke en stabiele vre de" niet mogelijk is, zolang Duitsland verdeeld blijft. Ook zouden zij blijven zorgen voor de veiligheid en de wel vaart van Berlijn. Uit het communiqué bleek echter dat „enkele meningsverschillen" zijn blijven bestaan tussen de bei de landen wat betreft de doelma tigste middelen om de vrede in het gebied rondom Formosa te hand haven. De beide regeringsleiders verklaarden dat zij vastbesloten zijn „agressieve expansie" in het Verre Oosten af te wenden dan wel te voorkomen. Verder beloofden zij, voort te zullen gaan om onder-ontwikkelde landen economische en technische bijstand te verlenen, onder meer door middel van het Colombo-plan en andere ob jecten. Zij wezen voorts op de miljoenen mensen, die met geweld in de Sowjet- Unie zijn opgenomen. In Europa al leen kwamen ongeveer honderd mil- iriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dankwoord van Prinses Beatrix H.K.H. prinses Beatrix heeft woensdagavond voor beide Ne derlandse radiozenders de vol gende toespraak gehouden: „Het is met gevoelens van grote vreugde, dat ik mij van- daag door de radio tot U wend. Ik wil een woord van dank richten tot allen, die aan mij gedacht hebben en van hun goede wensen hebben blijk ge- geven. Hetgeen mij het meest getroffen heeft, is, dat zovelen met mij hebben meegeleefd. Het is zo vanzelfsprekend voor een jarige zijn dank te betui- gen, dat men de zin ervan vergeet, maar in dit woord „dank" ligt alles opgesloten, wat ik jegens U voel. Ik heb vernomen, dat van vele kanten de wens is opge- komen aan deze dag een wat meer algemeen feestelijk ka- rakter te geven. Maar U zult begrijpen, dat in verband met |f het drukke schoolwerk van dit eindexamenjaar en het buiten- gewoon ongunstige jaargetijde, net mij beter leek te wachten tot na mijn examen. Ik hoop M dat U binnenkort hierover na- dere bijzonderheden kunnen worden meegedeeld. Met hoeveel genoegen ik uitzie naar de dag, waarop ik persoonlijk met in contact kan komen, behoef ik U niet n te zeggen. Tenslotte hoop ik, dat U mijn dankbaarheid, welke ik op deze wijze geuit heb, wilt aanvaarden". ftillil!llllil!ll!l!lllllllllllllllllllllllll|[llllllll[[llll!lllll[[llll!l[llllllll!llllllllll Op zijn reis om de wereld is de alge meen secretaris van de Verenigde Na tiesDag Hammarskjoeld aangeko men in Damascus. De foto toont de secretaris-generaal achtergrond) rechts) tijdens zijn beleefdheidsbezoek aan de premier van Syrië (achter bu reau) de heer Elgazzi, in diens bureau in Damascus. joen mensen, in wat eens tien onaf hankelijke naties waren, tegen hun wil, in het Sowjet-blok. De commu nistische heersers hebben bij talloze felegenheden verklaard, dat het in un bedoeling ligt, om het commu nisme met alle mogelijke middelen te verspreiden tot het de gehele wereld zal omvatten. Zij hebben in het ver leden militaire zowel als politieke middelen gebruikt om dit doel te be reiken en thans hebben zij ook him toevlucht genomen tot economische hulpmiddelen om in andere landen te penetreren. Eisenhower en Eden waarschuwden er voor, dat de Russische heersers zich niet bekommeren om de rechten van anderen volkeren, zomin als zy dat hebben getoond tegenover de mannen en vrouwen waarover zy reeds regeren. (United Press) Leerling bij kostschoolbrand om het leven gekomen By een brand in de kostschool van het „Heilig Hart" te Saint Brieuc in Bretagne is woensdag een jongen om het leven gekomen en \Verden er twee gewond. De brand schijnt te zyn ontstaan in de keuken, tegen vier uur in de morgen. Het vuur werd door een he vige wind aangewakkerd. De broe der-directeur van de kostschool hoor de het knetteren van het vuur en sloeg alarm. De 120 leerlingen kon den toen langs de trappen in veilig heid gebracht worden behalve een, die op eigen gelegenheid trachtte te ontvluchten, daarby ergens tegenaan liep en bewusteloos gevallen schijnt te zijn. De twee gewonden waren jongens, die van de tweede verdie ping af uit het raam sprongen. Een der leraren, wiens kamer door het vuur was ingesloten, redde zich via aaneengeknoopte lakens door het raam. DE NEDERLANDS-INDONESISCHE CONFERENTIE. Gedreigd met eenzijdige opzegging van Unie Woensdagmiddag om vijf uur heeft de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Dhie Hoo, een bezoek gebracht aan de regeringscom missaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom, op het ministe rie van Buitenlandse Zaken, waarbij hij in opdracht van de voorzitter van de Indonesische delegatie een aide-memoire heeft overhandigd, met de volgende tekst: „Met het oog op de tijd, die reeds verstreken is sinds de Indonesische aide-memoire van 23 januari 1956, wil de voorzitter van de Indonesische dele gatie nogmaals wijzen op de noodzaak tot het vaststellen van een definitieve datum, waarop hervatting van de onderhandelingen op de basis van de be reikte resultaten en afspraken van 7 januari 1956 zal moeten geschieden." De voorzitter van de Nederlandse delegatie wordt uitgenodigd, ermede akkoord te gaan, als datum voor de hervatting vast te stellen donderdag 2 februari of uiterlijk vrijdag 3 februa ri 1956, opdat de besprekingen tegen het einde van deze week kunnen wor den beëindigd. De Indonesische gezant in bijzonde re missie, mr. Oetoyo Ramelan, die voornemens was, zich woensdag naar Genève te begeven, heeft op het aller laatste moment „wegens bijzondere bezigheden" zijn reis afgelast. Nadere mededelingen hieromtrent konden niet worden verkregen. Dreigement. „Indien de Nederlanders de onder handelingen met de Indonesiërs af breken zonder dat een overeenkomst wordt getekend, kan de Indonesische regering zich gedwongen zien, eenzij dig de NederlandsIndonesische Unie en de economische en financiële voor rechten, die Nederland geniet, op te zeggen", aldus een Indonesische woord voerder in Genève tot de United Press- correspondent aldaar. „Dit zou de uiterste maatregel zijn, aldus de woordvoerder, doch er zijn minder ver strekkende stappen denk baar, zoals een reeks van economische decreten, waardoor bepaalde Neder landse voorrechten zouden worden af geschaft. Alles zou afhangen van de reactie van het Indonesische volk." De woordvoerder deed echter uit komen, dat er nog hoop is, „al wordt deze steeds kleiner", dat de volgende nota van Nederland een hervatting in de besprekingen mogelijk maakt. Nïetemin is de Indonesische delega tie aan het overwegen, een einde te maken aan het langdurig en kostbaar verblijf in Genève. Ze heeft het secretariaat der delega tie dinsdag voorlopige passages ge boekt in vliegtuigen via Rome naar Djakarta, voor zondag en maandag. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken heeft woensdag medegedeeld, dat de waarnemende nederlandse hoge commissaris In Djakarta, de heer H. Hagenaar, dinsdag een nota heeft overhandigd aan de secretaris-gene raal van het ministerie van buiten landse zaken, Roeslan Abdoelgani. De nota zou volgens de woordvoerder betrekking hebben op de toelating van mr. Van Empel als verdediger in het proces-Jungschlager. Links: een overzicht van de brand, vanaf het Damrak. Rechts: een brand weerman aan de zijde van de War. moesstraat in actie. Opvolger van Beria afgezet De man, die In 1953 de geëxcuteerde Lavrentia Beria opvolgde als hoofd van het Russische departement van binnenlandse zaken en leider van de geheime politie, Sergei N. Kroeglow, is afgezet, aldus deelde het Russische persagentschap Tass gisteren mede. Hij wordt opgevolgd door N. Doe- dorow. De afgezette kolonel Kroeglow is in het westen bekend geworden als hoofd van de veiligheidsdienst tijdens de conferenties te Teheran, Yalta en Pots dam in de tweede wereldoorlog. Hij was toen verantwoordelijk voor de veiligheid van president Roosevelt, Winston Churchill en Josef Stalin en verkreeg hiervoor een Engelse en een Amerikaanse onderscheiding. De opvolger van Kroeglow Doedo- row, is niet zo goed bekend. Hij werd verleden jaar. genoemd als hoofd van e,en departement in de centrale raad vah dë communistische partij. Waarnemers in Moskou zeggen, dat de afzetting van Kroeglow ver band houdt met recente kritiek op zijn ministerie wegens het falen in dq beteugeling van straatschenderij roof, dronkenschap en kruimeldief stallen in Rusland. Kroeglows naam werd het laatst in het nieuws uit Rusland vernomen toen hij vorig jaar een conferentie over jeugdmis dadigheid bijwoonde. Veertig mille schade door brand in Heusden. De voormalige cichoreifabriek te Heusden, waarin thans twee gezinnen wonen, is door brand verwoest. Een deel werd ook gebruikt als opslag plaats van aardappelen. De oorzaak is nog onbekend. De schade wordt geschat op 40.000. IJSPEGELS AAN BRANDWEERHELMEN Brandweerlieden gehandicapt door striemende vorst In Amsterdam brak gistermorgen een felle brand nit in de matrassenopslag- plaats van de firma Bewo, gevestigd in een smal pand in de Warmoesstraat 14. Hoog laaiden de vlammen uit het smalle dak op, toen de brandweer .met groot materieel verscheen. Aan de zijde van het Damrak spoot de drijvende motorspuit Jan van der Heyden tonnen water in de vuurzee. In de Warmoes straat werd via de ladder en de daken der belendende percelen met vele stralen het vuur van alle zijden ingesloten. Kort na half elf kon commandant Schuitemaker het sein „brand meester" geven. Vier verdiepingen aan de Damrakzijde en het dak van het pand waren volkomen uitgebrand. De firma Woltering is tegen brand verzekerd. Naar de oorzaak stelt het brandpiket van de politie een onderzoek in. Een zware handicap voor de brand- Slechts acht uur later moest de Am- weerlieden was de striemende vorst, sterdamse brandweer opnieuw in ac- Twee waterspuiten bevroren en aan tie komen en wel in de Andreas Bon- de helmen der brandweerlieden ont stonden complete'ijspegels. Hun kle ding was in korte tijd overdekt met ijs. De straat werd spiegelglad, zodat arbeiders van publieke werken de han den vol hadden met het strooien van zand. Op 10 januari van het vorige jaar brandden de bovenverdieping van het aangrenzende perceel 12 uit en de ma- trassenfabriek kreeg toen eveneens brandschade. Nu waren de rollen om gekeerd en brandde een deel van num mer 12 mee. is het 25 jaar geleden, dat een rechtstreekse telegraafverbin- ding werd geopend tussen Am- sterdam en Buenos Aires. llllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MINISTER ALGERA OVER ZEEWERINGEN EN BOOTDIENSTEN. Scheiding tussen eerste en tweede klas op Westerscheldeveren wordt nader bezien WOENSDAG HEEFT MINISTER ALGERA vergezeld onder meer van de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris een bezoek aan Zeeland gebracht en er besprekingen gevoerd met het provinciaal be stuur, met de besturen van de polders Schouwen en Walcheren, alsmede met enkele gemeentebesturen. Na afloop hield de minister een persconfe rentie, waarbij de volgende punten naar voren kwamen: het standpunt van het rijk inzake de delingsdijk door Schouwen blijft onveranderd, zodat nog dit jaar tot aanbesteding wordt overgegaan; de aanleg van een inlaagdyk langs de noordelijke kant van Schouwen tussen Den Osse en Scharendyke zal nog nader worden bekeken; de bouw van een schutsluis in de haven van Zierikzee wordt bepaald ongewenst geacht, zodat uitsluitend kan worden ingestemd met de bouw van een keersluis, zowel te Zierikzee als te Brouwershaven, in welke wer ken het rijk 95% zal bydragen; op korte termijn zal een beslissing worden genomen ten aanzien van de verlenging van de veerboot „Koningin Wilhelmlna"; en de scheiding tussen de eerste en de tweede klas op de Westerschelde veren zal nog nader worden bezien. De minister had 's morgens te Goes in onderhoud met het bestuur van het waterschap Schouwen, dat gro tendeels gewyd was aan de kwestie van de delingsdijk. Zoals bekend heeft men op het eiland grote bezwaren te gen deze dijk en men meent, dat de elden, die hiervoor nodig zijn, beter esteed konden worden aan de ver betering van de zeewering. „Wy moe ten echter diverse belangen tegen elkaar afwegen", zo verklaarden de minister en 'ir. Maris. „Het gaat er om hier grotere veiligheid te krijge ichthe ;en, terwijl voorts de dijk als vluchi vel kan dienen bij eventuele calami teiten en tenslotte past het werk uit eindelijk in het Deltaplan". DE INLAAGDIJK De Schouwse bezwaren tegen een inlaagdyk tussen Scharendyke en Den Osse zullen nog nader worden bekeken, zo heeft de minister aan 't bestuur van het waterschap Schou wen toegezegd. Zoals bekend heeft zich vorig jaar bij Scharendijke een ernstige oeverval voorgedaan en „nu willen wij dezelfde maatregelen toe passen als die onze voorouders in dit soort gevallen toepasten, namelijk een iniaagdijk aanleggen, „aldus ir. Maris. „Men zou de Kosten daarvan de premie kunnen noemen, die men voor de veiligheid betaalt". Het pol derbestuur voelt meer voor dijkver zwaring of voor bezinking, doch de ze laatste oplossing is pas volledig, wanneer men een bezinking aan brengt, die tot de geul ter plaatse doorloopt. „En dat kost kapitalen..." merkte ir. Maris op. In elk geval zullen al deze zaken nog nader door rijkswaterstaat wor den bekeken en de minister heeft toe gezegd zijn beslissing tot dan te zul len opschorten. „De doelstelling van rijkswaterstaat Is gelijk aan die van het polderbestuur, maar er is verschil van inzicht over de verwerkelijking" aldus ir. Maris. DE SLUIS Inzake de bouw van een sluis in de haven van Zierikzee verklaarde de minister, dat hij het ongewenst acht, dat hier een schutsluis zal komen. Een dergelijke sluis kan alleen maar een belemmering zijn, want alle scheepvaartverkeer moet dan geschut worden, hetgeen vanzelfsprekend niet het geval is bij een keersluis, die al leen gesloten wordt in geval van storm. Van Zierikzeese zijde wordt er nu op gewezen, dat na de afsluiting der zeegaten de waterstand in de ha ven zodanig zal zijn, dat de kaden te hoog zullen blijken, hetgeen niet het (Vervolg op pag. 2) straat, waar op nummer 19 in de ach terkamer van de tweede etage een brand uitbrak, vermoedelijk door toedoen van een petroleumvergasser. De bewoner was niet aanwezig, zodat de vlammen aanvankelijk vrij spel hadden. De brandweer bestreed het vuur, dat zich spoedig uitbreidde tot de voorkamer, welke evenals de ach terkamer vrijwel geheel uitbrandde, met vijf stralen. Een brandweerman, die de be woners, voor wie overigens geen levensgevaar heeft gedreigd, wilde assisteren, raakte bedwelmd door de rook en moest onder geneeskun dige behandeling worden gesteld. In Haarlem werd het laboratorium van een chemische fabriek, dat uit twee verdiepingen bestond, een prooi der vlammen. Gistermiddag brak brand uit in een mandcnfabrick te Vlijmen. Manden hadden vlam gevat door uit een ka chel gevallen vuur. Men slaagde er in, de brand tot een kleine hoeveelheid manden te beperken. De firma was verzekerd. Zuid-Afrika wenst vertrek van Russische consuls Betrekkingen met verdachte elementen Eric Louw, de Zuldafrikaanse mi-\ nister van buitenlandse zaken, heeft woensdag in de volksraad medege deeld, dat de regering de Sowjet- Unie heeft verzocht, ha: consulaire vertegenwoordiging in Zuid-Afrika op te heffen. De staatssecretaris voor buitenlandse zaken had een nota over handigd aan de Sow jet-Russische con sul-generaal in Pretoria waarin ver klaard wordt, dat de Zuidafrikaanse regering tot de slotsom is gekomen, dat een dergelijke maatregel in het belang van Zuid-Afrika en zijn bevol king is. De minister verklaarde, dat de re- >ring over bewijsmateriaal beschik- dat het Sowjet-Russische consu laat-generaal door middel van leden van zijn staf betrekkingen met revo lutionaire elementen in Zuid-Afrika, in het bijzonder onder de Indische en Bantoe-bevolking, had gekweekt en onderhouden en dat het gediend had als verbindingskanaal tussen derge lijke elementen en de autoriteiten van de Sowjet-Unie. AFNEMENDE VORST Van het noorden uit toenemende bewolking en plaatselijk sneeuw. Overwegend matige wind uit Noorde lijke richtingen. In de ochtend nog strenge, maar later matige tot lich te vorst. 3 februari Zon op Maan op ZON EN MAAN onder 17.32 onder, i.0.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1