PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prinses Beatrix op achttiende verjaardag door velen verrast Winter sloeg in Zeeland hard en onverbiddelijk toe BILT MILITAIR VLIEGTUIG HAALDE AMELAND UIT ZIJN ISOLEMENT INDONESIË WIL NOG STEEDS PRATEN OVER NIEUW-GUINEA Ü99e jaargang - no. 27 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 febr. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 2S cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties .max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 35930© P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, teler. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierïkzee' N Bogerdstraat 24. telef. 26. „ZO'N HEERLIJK GEWOON MEISJE!" Talrijke cadeaus, waaronder een zeiljacht naar keuze Een stralende 18-jarlge prinses Beatrix kwam dinsdagmiddag, vergezeld door koningin Juliana en priifs Bernhard de Stuckzaal van het paleis Soest- dyk binnen om de delegaties te ontvangen die haar gelukwensen kwamen aanbieden. Daarvoor had zjj reeds vol ontzag de enorme stapel brieven, pakjes en telegrammen bekeken, die opgestapeld lagen in het secretariaat en uit alle delen van het land en van de wereld gekomen waren. Mevrouw M. P. v. d. SluysKuselbos typeerde de gevoelens van het Ne derlandse volk misschien nog het beste, toen zij, sprekend namens de afde ling Den Haag van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, zeide: „U bent onze prinses, maar U bent ook zo'n heerlijk gewoon jong meisje". Dat was de prinses inderdaad ook gistermiddag, een gewoon jong meisje, dat een enkele keer misschien moeilijk de woorden kón vinden om de vele goede gevers te bedanken, maar dan door baar heerlijk spontaan „Ik weet niet, wat ik daarop zeggen moet" toch precies de goede toon trof en daarmede de hartelijke sfeer van deze middag accentueerde. Het was een bonte rjj, die delegatie na delegatie, de lichte, zonovergoten zaal binnenkwam: afvaardigingen van het civiele en militaire huis van de koningin, van het gezamenlijke personeel uit Den Haag, Het Loo, Soestdijk en Amsterdam; de commis sarissen der koningin in de provin cies Friesland, Limburg en Utrecht, Mozart De wereld herdenkt thans aller wegen Mozart: tweehonderd jaar geleden werd deze grote compo nist geboren in de Korensteeg te Salz burg, een feit, dat overal aanleiding geeft tot festiviteiten van allerlei aard, Daarin speelt vanzelfsprekend het pit toreske Salzburg een grote rol, want reeds lang is deze geboortestad van Mozart voor velen van zijn vereerders een bedevaartplaats bij uitstek. Zoals in ons land te Amsterdam lange stoe ten van vurige of minder vurige Rem- brandt-minnaars optrekken naar het Rijksmuseum om er in een speciaal zaaltje het relikwie der Nederlandse schilderkunst, de Nachtwacht, te aan schouwen, zo schuifelen in het Oosten rijkse stadje aan de -Salzach dagelijks honderden van „alle natiën en ton gen" de nauwe trappen op naar de eerste verdieping van het „Mozarts Geburtshaus". Daar liggen brieven, partituren en allerlei voorwerpen, die de componist hebben toebehoord en daar ook kan men de (vermoedelijke) plaats aanschouwen, waar nu twee honderd jaar geleden Leopold Mo zart trots neerblikte in de wieg, waarin Wolfgang Amadeus lag te kraaien. Maar men kan in dit „Mozart-Mek- ka" de grote componist nog op vele andere manieren herdenken, alles naar eigen aard en inzicht: men kan bijvoorbeeld de concerten bezoeken in het Mozarteum, maar men kan er ook dwalen door de hoge, barokke Dom, waar eens de jonge componist met Michael Haydn naar het orgel trok. Men kan temidden van een in ternationale schare zijn opera's gaan zien, maar men kan er ook bonbons ko pen, die de naam „Mozart-kogels" dra gen. Er is dus keus te over Een wel zeer juiste wijze om een componist te herdenken is, dunkt ons, te luisteren naar zijn muziek, en daarvoor behoeft men gelukkig niet naar Salzburg. In onze technische dagen is het zelfs mogelijk, dat Salz burg hier komt: dank zij de radio im mers worden concerten uit het we reldberoemde Mozarteum vaak niet alleen gegeven voor de kleine kring van luisteraars in de zaal zelf, maar voor een wereldwijde schare, die toe hoorders omvat van Johannesburg tot Reykjavik toe. Dat gebeurde ook zon dag. toen in het Mozarteum de pianist Wilhelm Backhaus het pianoconcert in Bes speelde en Karl Böhm daarbij de beroemde „Wiener Philharmoni- ker" dirigeerde. Zelden hoorden wij zulk een indrukwekkende opsomming van zenders, die deze klanken uit Salz burg uitzonden: zij stonden in Zwit serland, Duitsland, Frankrijk, Marok ko, Roemenië, Joego-Slavië, Zuid- Afrika, de Verenigde Staten, België, IJsland, Polen. Velen, neen, ontelba- ren, hebben die morgen de wonder lijk-schone klanken van Mozart's mu ziek gehoord. „Het was alsof ik samen met de hele wereld luisterde", zo schreef ons de dag daarna een voor aanstaand inwoner van ons gewest Ook hem was het opgevallen, dat op dat moment alle staatkundige grenzen waren neergehaald terwille van mu ziek, die eens gecomponeerd werd door een der grootsten dezer wereld. Maar zijn enthousiasme was getemperd door een merkwaardig feit: Nederland had zich van deze uitzending ter gelegen heid van Mozart's geboortedag afzij dig gehouden: „Waarom in naam van alle muzenmoest Nederland juist nu ontbreken?", zo vroeg onze briefschrijver. Deze vraag lijkt ons volkomen te recht gesteld. De radio is in staat op bepaalde momenten in ternationale bindingen te scheppen, zeker wanneer het gaat om een taal. die door ieder wordt verstaan, name lijk de muziek. De Nederlandse om roep is hier kennelijk in gebreke ge bleven en derhalve past hier een woord van ernstige kritiek! Van de zijde der omroepverenigingen wordt zo vaak be toogd. dnt men in ons land zulk een voortreffelijk rndio-bestel heeft, waar op het buitenland maar' wat jaloers is. Dat moge wellicht waar zijn, maar dat die ook hun acht collega's vertegen woordigden; de college's van B. en W. en de oranjeverenigingen van de gemeenten Baarn en Soest; burge meester d'Ailly van Amsterdam; de Koninklijke Marechaussee; Tessel- schade-Arbeid Adelt, de Nederlandse Vereniging van Huisvroüwen en de hoofdredactie van de Winkler Prins Encyclopaedia Zij brachten allen toe passelijke geschenken mee, waarbij valt aan te tekenen, dat de tafella kens van Tesselschade-Arbeid Adelt versierd waren met de woorden van Betje Wolff: „Het kunnen is. niet voor ieder, het willen wel" en voorts „So- yez heureux dans la saison des ro ses" („Wees gelukkig in het seizoen van de rozen"). Een van de grootste cadeaux was ongetwijfeld dat van de Kon. Zeil- en Roeivereniging: een zeiljacht naar keuze, geschikt voor de wateren tussen de Wadden en de Schelde, een .jacht te bouwen op aan wijzingen van de prinses, dat eerlang de meren en rivieren van het Neder landse landschap zal bevaren De meest schilderachtige delegatie kwam niet binnen. Zij bestond uit ruiters en amazones te paard en een door vier vossen getrokken open ca lèche, waarin het bestuur was geze ten van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rrjvereni- gingen, die de prinses op het bordes met bloemen verraste. De minister-president, dr. W. Drees, had aan koningin Juliana en prins Bernhard namens de mi nisterraad een telegrafische ge lukwens met de verjaardag van prinses Beatrix gezonden. Een bloemstuk met gezamenlijke mi nisteriële gelukwensen werd ge stuurd aan de jarige prinses. In de Eerste Kamer wijdde mr. J. A. Jonkman, de voorzitter, een korte toespraak aan deze belangrijke verjaardag en hij zei evenals zijn collega in de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, dat namens de vergaderden een telegram van ge lukwens aan de prinses was ge zonden. Te Amsterdam werd gisteravond door het Initiatief-comité Amsterdam een Beatrixbal gegeven. In de Haag se Willemskerk werd een feestelijke bijeenkomst gehouden door vertegen woordigers van organisaties uit de vrije jeugdvorming van sportvereni gingen en van scholen. Deze bijeen komst werd opgeluisterd door de Ko ninklijke Militaire Kapel in ceremo nieel tenue. In Parys bezochten honderden Ne derlanders een receptie, die ter gele genheid van de achttiende verjaardag van de prinses werd gegeven door het hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade, con sul A. C. L. Tiebackx en zoals overal in Nederland wapperden gisteren ook in de Nederlandse Antillen en ln Su riname vele vlaggen met de oranje wimpel. BARRE WINTER OVER ONS LAND Weer vertraging bij spoorwegen en P.T.T. Hoog en droog zat de veerboot „Ko ningin Emma" van de dienst Zierïkzee Katseveer dinsdag op de Haven- dam te Zierikzee. Het schip was des morgens vroeg door de felle wind uit de koer.s gelopen en kon eerst laat in avond uit zijn benarde positie be vrijd worden. Inmiddels had 't ,fichip op het droge" veel belangstelling genoten. Heel ons land had gisteren zwaar te lijden van de barre winterkou, die ge paard ging met een ijselijke harde oostenwind. Door de lage waterstand op de wadden werden de Wadden eilanden praktisch geïsoleerd. Alleen met Texel kon van Den Helder uit per schip contact worden gemaakt, maar de Texelse boot voer inplaats van vijf slechts één keer. Gistermiddag werd Ameland uit zijn isolement ver lost, doordat drie vliegtuigen van de luchtstrijdkrachten te Leeuwarden zestien personen naar het eiland en veertien van Ameland naar de wal brachten. De bootdienst Enkhuizen De kou is Nederland aan het verove ren en in het noorden, heeft de vorst al een machtspositie veroverd, zodat er maandag al geschaatst kon wor den. In OÏdeboorn, ten noorden van Akkrnm (Fr.), had maandagmiddag de primeur plaats van het hardrijden voor dames op de korte baan. neemt niet weg, dat er ogenblikken zijn, waarop Nederland met evenveel jaloezie naar 't buitenland kan blik ken. Want daar begrijpt men soms be ter, wat men met de radio vermag te doen. Zondag is daarvan het bewijs weer eens geleverd! Laten wij echter mild zijn: het gaat ditmaal om Mozart en hij was het die eens een prachtige aria schreef op de woorden- „In deze heil'ge zalen kent men 'de wra'ïe niet Welnu, wèl kri tiek op Nederlands radio. Maar géén wrok! Staveren v.v. werd gestaakt wegens ijsgang op het IJselmeer. Ook de spoorwegen hadden weer met vertraging te kampen, vooral op de lijn UtrechtDen Bosch, en wel doordat op de Waalbrug nabij Zalt- bommel een draad van de bovenleiding brak. Geruime tijd kon daarna slechts over één spoor worden gereden. Een draadbreuk op de Moerdijkbrug, die ook tot vertraging leidde, kon gister ochtend om elf uur worden hersteld. Op verschillende plaatsen had men voorts last van bevroren wissels. Door de moeilijkheden in de trei nenloop ontstond ook merkbare vertraging bij de postverzending. De P.T.T. verwacht, dat zulke ver tragingen nog enige dagen zullen voorkomen. Er werden geen ongelukken gemeld tengevolge van gladde wegen. Wel vie len in het buitenland slachtoffers van de winter: een sneeuwlawine heeft in centraal Japan een slaapzaal van ar beiders bij een zwavelmijn bedolven. Veertien mijnwerkers kwamen daar door om het levenvijf werden ge wond. Dankwoord voor de radio Het overstelpende aantal blij- ken van belangstelling en har- teiykheid ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Be- atrix uit alle delen van het Rijk, heeft de prinses doen be- sluiten, over de radio een woord, van dank te richten tot allen, die bijgedragenhebben die dag vdor haar onvergetelijk tè maken. Dit zal geschieden in een uitzending over de beide zenders Hilversum 1 en Hilver- sum 2, hedenavond om acht 'Uur.. limiiiiiiiiniiiiiii Fabrieksbrand te Deventer Dinsdagmiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige uit slaande brand ontstaan in een fa brieksgebouw van Jutex, een matras- dekken fabriek en zakkenhandel te Deventer. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat ondanks hard werken van de brandweer, die met groot ma teriaal optrad, het vuur in zeer korte tijd nagenoeg het gehele hoofdge bouw van de fabriek had verwoest. Grote voorraden, voornamelijk be staande uit kapok, jute en dergelijke matei'ialen, werden een prooi der vlammen. Een bijgebouw bleef voor het vuur gespaard. Van het gebouw bleven de muren grotendeels nog enigszins overeind staan. De blussing ondervond door de fel le vorst en de snijdende ijskoude wind veel hinder. In de fabriek werken naar schatting 20 tot 30 mensen. De schade is groot. GEBREK AAN GEDULD IN DJAKARTA Eindfase van huidig overleg ingeluid De Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Oetoyo Rame- lan, heeft dinsdag op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wederom een onderhoud gehad met mr. Blom de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden. Het gesprek werd bijgewoond door werk gesteld om met de grootst mogelijke spoed de processen tot een einde te brengen. In de nota wordt voorts gezegd, dat naar de mening van de Indonesische regering haar gezag niet discutabel is en dat de Indonesische delegatie dienovereenkomstig een gevolmach tigde delegatie is. De Indonesische delegatie hand haaft haar mening, dat de soeverei- .niteit over Nieuw-Gulnea tijdens de Indonesische zaakgelastigde m Den conferentie wel ter sprake is geko- Haag, de heer Kwee Djie Hoo. Des- n,ïen en haar standpunt, dat een for- gevraagd heeft do woordvoerder van ,l-\ muring uient te worden gevonden het Indonesische Hoge Gommis sa- n;\L riaat in Den Haag verklaard, dat het gesprek „zeer uitvoerig en diepgaand is.,geweest". Hij voegde hier aan toe: „Het onderhoud hoeft de eindfase in geluid van de besprekingen over de hervatting van de Nederlands-Indo nesische conferentie". In Indonesische kringen in Den Haag wordt deze verklaring opgevat als een aanwijzing, dat het geduld van de Indonesische delegatie waar het betreft de hervattingen van de besprekingen zijn einde nadert. Hoe wel mr. Oetoyo in het onderhoud met mr. Blom geen formeel tijdslimiet zou hebben gesteld, zou hij wederom op de grootst mogelijke spoed hebben aangedrongen ten aanzien van de Nederlandse beslissing over het ver dere verloop van de conferentie. Naar wij vernemen is dit ook ge schied in het Indonesische antwoord op de Nederlandse nota, dat, zoals ge meld maandagmiddag door het Ne derlandse kabinet is besproken. In het Indonesische antwoord zouden verder o.a. de volgende punten zijn besproken: Over de kwestie van de Nederland se arrestanten wordt in het Indo nesische schrijven gezegd, dat van Indonesische zijde van het begin af is gesteld, dat deze kwestie langs de normale diplomatieke kanalen kan worden opgelost. Al voor de aanvang van de bespre kingen heeft de Indonesische re gering dit vraagstuk bestudeerd en zij heeft alle pogingen in het |'\oor een gezamenlijke verklaring, die een verder gesprek roet voorbe houd van de wederzijdse standpunten mogelijk zal maken. Mollet krijgt meerderheid Lof voor Lieftinck in Franse Assemblee Guy Mollet Is dinsdagavond door een grote meerderheid ln de Franse natio nale vergadering in het ambt van premier bevestigd. Volgens de officiële uitslag stem den 420 afgevaardigden voor Mollets investituur en 71 tegen. De nieuwe regering ls de 22ste se dert de oorlog. HH BOOTDIENSTEN WERDEN GESTAAKT Telefoonverbinding werd verbroken. Veerboot voer te Zierikzee omhoog Hard en onverbiddelijk heeft de winter gisteren in Zeeland toegeslagen. De maandag, die zo goed was begonnen, eindigde reeds met een totale verande ring van het weer. Een felle wind begon uit het oosten te blazen en deze voerde kort nadat de dinsdag was aangebroken ook de nodige sneeuw, met zich, zodat enkele delen onzer provincie bij het aanbreken van de morgen met een laag jachtsneeuw waren bedekt. De wind was hard en koud én de sneeuw striemde hun, die zich aan de arbeid spoedden, tegemoet. Meer echter nog dan de sneeuw heeft ditmaal de wind Zeeland parten gespeeld. Het water werd er door uit de zeearmen gestuwd en dc lage water stand maakte voor een groot deel van de dinsdag de vaarten van verschillen de veerdiensten onmogelijk. De boten konden niet meren en de „Koningin Emma" voer zelfs bij Zierikzee omhoog. Gladde wegen in het noorden en oosten van onze provincie belemmerden de busdiensten in ernstige mate en vele gemeenten waren volkomen geïsoleerd. Alleen op Walcheren en in Zeeuwscb-Vlaandcren deden zich op de weg geen bijzondere moeilijkheden voör. Op dc Zeeuwse lijn der N.S. deden zich vertragingen voor tengevolge van bevriezing der wissels. ,De trein uit Amsterdam, die normaal op een zodanig tijdstip in Roosendaal aankomt, dat de reizigers de laatste verbinding naar Zeeland nog kunnen halen, was gisteravond dermate ver laat, dat de trein van Roosendaal naar Vlissingen aankomst Vlissingen om streeks tien voor half twaalf er niet op kon wachten. Daarom is de volgen de trein uit Roosendaal, die anders slechts tot Bergen op Zoom rijdt, met reizigers uit de richting Amsterdam doorgereden naar Goes. Uit Vlissingen is de vroegere trein teruggereden naar Goes om daar de passagiers af te ha len. Het eiland Schouwen—Duiveland is praktisch tot 's avonds geïsoleerd ge weest door het uitvallen van de bus diensten naar en van het veer Zijpe en de tegenslag bij de provinciale boot- dienst ZierikzeeKatseveer. Door de lage waterstand en de aanhoudende oostenwind raakte bij de eerste tocht om kwart over vijf 's morgens de „Ko ningin Emma", die zoals gewoonlijk achteruit de haven verliet, uit de koers, voer enkele honderden meters van het ponton verwijderd op de dijk en kwam muurvast te liggen. De gehele dag is Zuid-Beveland van uit SchouwenDuiveland onbereik baar geweest en eerst om zes uur des avonds kón de uit Vlissingen te hulp geroepen „Oostersehelde" reizigers naar de overkant brengen. Verbinding verbroken Een handicap bij het overleg over de oplossing van deze stagnatie bij de bootdiensten was het uitvallen van de telefoonverbinding met Kat seveer. Een gelukkige omstandig heid bij het vastlopen van de „Ko ningin Emma" op de dijk was, dat zich op dit moment geen passagiers aan boord bevonden. Tientallen SchouwenDuivelanders, die in de loop van de dag naar Goes wilden reizen, werden teleurgesteld. Ver tegenwoordigers, dié de nacht in Zierikzee hadden doorgebracht, wa ren genoodzaakt een verlofdag te nemen om te trachten via Zijpe het eiland te verlaten. Vroeg in de morgen was het daar niet veel beter. Dë R.T.M.-bussen kwamen niet uit de remise en eerst IV er volg op pag. 2j Op het programma van Mollet staat bovenaan het Algerijnse vraagstuk. De sterkte van het Franse leger in Algerije kan voor het ogenblik nog niet worden verminderd. Wel zullen vrije algemene verkiezingen voor een Algerijnse Assemblee worden gehou den. zonder onderscheid tussen Euro peanen en Algeriinen. Ook de Europese samenwerking, o.m. op het gebied van de atoomener gie, komt er op voor. In het debat zei de Franse oud premier Revnaud onder meer. dat de twee beste ministers van finan ciën sinds 1945 waren sir Staf ford Cripps, de man die Engeland weer economisch gezond maakte, en prof. mr. P. Lieftinck die het zelfde deed in Nederland. DE VERWACHT... TOENEMENDE VORST. Weinig bewolking, maar in het noorden binnendrijvende wolkenvel den met plaatselijk wat sneeuw. Krachtige tot matige wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge vorst. ZON EN MAAN 2 februari Zon op 8.22 onder 17.30 Maan op 0.22 onder 10.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1