Vlissings „vijfjarenplan" voor verbetering stadsverlichting WALCHEREN ECONOMISCHE TOESTAND IN 1955 BEVREDIGEND GENOEMD MARKTBERICHTEN DINSDAG 31 JANUARI 1956 PROV IN01ALB ZEEUWSE O OU RANT 7 LANTAARNOPSTEKER NOG PARAAT,... Romantiek van de gaslantaarns thans snel ten einde loopt By het vallen van de duisternis kan men door Vlissingen een man zien gaan, wiens beroep reeds door zovele tekstdichters werd bezongen: de lan taarnopsteker.' Zün verschyning roept de herinnering wakker aan de lang- vervlogen jaren, toen de gasverlichting in Nederlands steden zulk een ro mantische sfeer schiep. Langvervlogen jaren? Men is licht geneigd dit te denken, maar dan vergist men zich. De goede, moderne stad Vlissingen telt immers nog 298 gaslantaarns, die voornameiyk in het oude stadsge deelte staan, ten zuiden van de Singel. Weliswaar wordt deze verlichting min of meer automatisch ontstoken, maar herhaaldelyk worden weigerin gen geconstateerd en dan komt de lantaarnopsteker er aan te pas. Een halve eeuw geleden deed deze man zyn rondgang te voet; tegenwoordig per fiets, hetgeen dan ook vrijwel het enige verschil is. De gemeente Vlissingen stelt zich voor de algemene vèrbetering en aanpassing van de openbare verlichting een zogenaamd vjjfji renplan niet zwart op wit! - voor, waarby de gaslantaarns ge doemd zyn té. verdwijnen en ver vangen zullen worden door gloei lampen. Boven de primaire verbin dingswegen zullen de nog aanwe zige gloeilampen worden vervan gen door een verlichting van bé tere kwaliteit. De technische uitvoering van deze plannen valt ten nauwste samen met de plannen van de Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij om 't bovengrondse net in de stad onder gronds te brengen en om het deel van de stad, dat nog op 125 volt is inge steld, over te schakelen op 220 volt. De hieraan verbonden werkzaamhe den van de P.Z.E.M. zyn op haar beurt weer nauw afhankelijk van de levertijden voor kabels en lichtmasten en van het beschikbaar zijn van per soneel. In grote lijnen komt het alge meen plan voor de stadsverlich ting er op neer dat de hoofdver bindingswegen zijn of worden ver licht mot kwikdamp, of t.l.-lam- pen, zodat de vreemdeling, die Vlissingen binnenrijdt evenals in andere plaatsen onmiddellijk aan de aard der verlichting kan zien of hif zich op de goede weg bevindt naar het centrum der stad. De straten van een lagere rangorde zullen dienovereenkom stig worden verlicht en do stra ten, die voor 't doorgaande ver keer van geen belang- zijn en dus alleen van betekenis zijn voor het plaatselijk verkeer zullen met gloeilampen worden verlicht. Reeds is de nieuwe verlichting tot stand gekomen langs de gehele Paul Krugerstraat en de Spuistraat er momenteel is men bezig met de Bad huisstraat en een gedeelte van dc Coosjè Buskenstraat,- zodat binnen kort deze toegangsweg naar het stadscentrum geheel zal zijn afgeba kend. Zo mogelijk zal ook .dit- jaar nog de verbetering der verlichting in de Scheldestraat, de Van Dis- hoeckstraat en de Aagje Dekenstraat worden verwezenlijkt. Voor de ver lichting der winkelstraten zal de P.Z. E.M. adviseren om gebruik te maken van t.l.-buizen om zoveel mogelijk accent te doen blijven vallen op de winkel-étalages, die door gebruikma king van een andere verlichting mis schien zouden worden „overstemd," f 50.000.per jaar De gemeente trekt jaarlijks een bedrag van rond 50.000 uit op de begroting voor de aanleg en verbe tering van verlichting. De helft-hier van komt ten goede aan de nieuw te bouwen stadswijken en de andere helft wordt aangewend voor de ver vanging van onvoldoende elektrische verlichting of gaslantaarns. De di recteur van gemeentewerken stelt zich voor met dit bedrag o.m. jaar lijks ongeveer vijftig gaslantaarns van het toneel té doen verdwynen. Op plaatsen waar de P.Z.E.M. het bovengronds net door een onder gronds vervangt, laat de gemeente tegelijkertijd reeds de verlichtings aders daarin opnemen. De kosten worden daardoor gedrukt en bedra gen veelal nog niet de helft van het geen betaald zou moeten worden, wanneer de straten later nog eens moeten worden opgebroken voor het leggen van afzonderlijke kabels. Is in de bedoelde straten de bestaan- de straatvei'lichting elektrisch, dan moet deze tegelijkertijd worden ver vangen, omdat de iampen>» op het bovennet zijn aangesloten, dat ver. dwijnt. Er moeten dus lichtmasten worden geplaatst en aangesloten, waarmee dan tegelijk de kous af is. Wanneer echter de straat, waar het net verlegd wordt, van gasverlich ting is voorzien, ligt de zaak enigs zins anders. Ook daar worden uiter aard de verlichtïngsaders mede in de kabels opgenomen, maar er be hoeven nog geen masten te worden geplaatst, want de gaslantaarns kunnen lustig blijven branden Het Provinciaal Gasbedrijf Zeeland heeft zij het onder andere bena mingen in de verlichting van de stad Vlissingen wel een zeer belang rijke en langdurige rol gespeeld. Kort na de bouw van de gasfabriek Noorse tanker omhoog in Westers'chelde Maandagavond omstreeks zeven uur is het 11.317 brt. metende Noorse tank schip „Jarabella" op de Konijnenschor in de Westerschelde tussen Walsoor den en Bath aan de grond gelopen. De „Jarabella" van Anders Jahre en Co. A/A te Sandefjord was leeg uit Ant werpen vertrokken. De sleepboot „Scaldis" uit Walsoorden en twee sleepboten uit Antwerpen zijn onmid dellijk ter assistentie uitgevaren. Het schip zat over de gehele lengte vast en dus was de kans op breken zeer ge ring. De bemanning bestaat uit naar schatting 50 tot 55 koppen. Verwacht werd, dat het schip vanmorgen om streeks zeven uur kan worden vlot- gesleept. door de gemeente in 1861 kon ook de eerste straatlantaarn worden ont stoken. In 1881 werd de fabriek door de Engelse maatschappij „I.C. G.A." met concessie overgenomen. Toen deze concessie in 1934 ten einde was, kwam het bedrijf na een korte overgangsperiode onder het beheer van de provincie en de „N. I.G.M." onder de naam n.v. „Ze- gam." In 1943 werd het „Provinciaal Gasbedrijf Zeeland." Wanneer dus de gemeente het over haar hart kan verkrygen om enkele lantaarns tot 1961 te laten staan veel eerder zullen zij tóch niet opgeruimd zijn.—— kan Vlissin gen nog juist het honderdjarig be staan der gasverlichting vieren! Momenteel vindt men in Vlis singen nog gasverlichting in het villapark en vrijwel de gehele oude stad met uitzondering van de hoofdstraten en boulevards. Tussen de Koudekerkseweg, de Van Sottegemstraat en de Bone- dijkestraat wordt op het ogenblik reeds gewerkt aan de verbetering der straatverlichting. De licht masten voor dit project zyn reeds door de P.ZH.M. ontvangen en zullen binnen de kortst mogelij ke tyd worden geplaatst. Overigens is het zaak om zo groot mogelijke projecten tegelijk onder handen te nemen in verband met de automatische ontsteking der elektrische verlichting. Vroeger was het immers zo, dat slechts éen of en kele lantaarns tegelijk op dezelfde klok werkten. Tegenwoordig zijn die van een hele buurt op één klok aan gesloten. De levertijden'voor de materialen kunnen echter voor de uitvoering van de plannen een struikelblok zün, dat men niet mag onderschatten. Er is een tyd geweest, dat een in het voorjaar door een gemeenteraad ge nomen besluit tot elektrificatie in het najaar door de P.Z.E.M. was uitgevoerd. Deze tyd is evenwel voorby! Men moet thans rekening houden met het feit, dat de P.Z.E. M. de plannen wel anderhalf jaar van te voren moet hebben om tydig in het bezit te zijn van de materia len Er wordt echter met beleid en voortvarendheid gewerkt, zodat men mag verwachten, dat over vijf jaar en misschien zelfs iets eerder de openbare verlichtingsmisère te Vlissingen tot het verleden zal beho ren! Middelburg P.Z.E.M.-biljartwedstrijd In de koffiekamer van het P.Z.E. M.-gebouw in Middelburg werden za terdagmiddag de revanche-partijen gespeeld van een biljartwedstrijd tus sen de Biljartvereniging P.Z.E.M. te Middelburg en de Biljartclub P.Z.E. M. Zeeuwsch-Vlaanderen. Van de 10 gespeelde partijen werden er 6 doof Middelburg en 4 door Zeeuwsch- Vlaanderen gewonnen, zodat Middel burg 12 en Zeeuwsch-Vlaanderen 8 punten verkreeg. De totaaluitslag van de twee weds try den is derhalve Middelburg 24 en. Zeeuwsch-Vlaande ren 16 punten, zodat de beschikbaar- gestelde medaille voor Middelburg was. De hoogste serie van de middag was 16 caramboles. Mevrouw Van Empel over Russisch-Orthodoxe kerk Voor de C.J.M.V. afdeling Middel burg hield mevrouw M. C. van Em- pel-Boddaert een zeer interessante lezing over het wezen van de Rus sisch-Orthodoxe kerk. Spreekster gaf allereerst een korte samenvatting van de hierop betrekking hebbende kerk geschiedenis en gingvervolgens die per in op de geloofsleer en de traditie. Ook de mystiek en de symboliek, die van veel grotere betekenis zyn dan in onze protestantse kerken, werden op duidelijke wyze naar voren ge bracht. Hierna volgde eeh geanimeer de discussiè, waarby o.m. de sacra menten werden Na de pauze vertoonde mevrouw Van Empel een aantal kleurendia's van ikonen en gaf op deze Wyze even eens een inzicht in de kerkelijke kunst van het christelyke oosten. Kerkbouw en inrichting kwamen hier- by eveneens ter sprake. Vooraf had den de aanwezigen reeds door middel van gramofoonplaten een indruk ge kregen van de liturgie. Aan het emd van deze zeer leerzame avond sprak de. heer C. Hamelink, voorzitter, een -dankwoord. Voor deze avond bestond een goede belangstelling. Contactavond „Zeelandia" De M.V. A.V. „Zeelandia" hield zaterdag in de Schouwburgzaal te Middelburg haar tweede contact avond Na de geslaagde oudejaarsbij- eenkomst der mannelijke leden was ditmaal in hoofdzaak het woord en de daad aan de vrouwen. Voorzitster C. Westerweel, die de verschillende nummers op aeze avond met een praatje aan elkaar lijmde, kon velen welkom heten en spoedig waren de vrouwen in felle stryd gewikkeld op de roulette, knikker- en jodelbaan. Mevrouw Jongepier kwam als winna res uit de bus terwijl mevrouw Geluk ln het bezit kwam van de poedelprijs. Bovendien werden alle dames getrak teerd op slagroomgebak. Tussen de bedrijven door werd ge loot en gedanst en kreeg de materi aalverzorger, de heer C. v. d. Weel, een ets van het Middelburgs stadhuis aangeboden voor de wyze, waarop hy steeds zijn functie uitoefent.' De neer A. M. van Varik dankte de organisa toren van deze avond de heren Wes terweel en Reyers die erin geslaagd waren In zeer-korte tyd deze avond „op poten te zetten". Spontaan werd aan het slot van de- zeer geslaagde contactavond een bedrag van f 42.50 bijeengebracht voor het comité „Sport steunt Zonne veld". Benoeming ambtsdragers De thans uit tachtig leden bestaan de vergadering van ambtsdragers van de Hervormde gemeente van Middel burg heeft tot leden van de centrale kerkernad gekozen, de ouderlingen A. M. Hofman, S. J. de Boer, C. Pag- tcr. A. P. Stufkens, S. Paauwe, P. J. Doets, de diakenen J. Huyssoon. J. de Kuyper en J. P. Ie Clercq en de ou derlingen-kerkvoogd R. Batten, mr. H. van der Beke Callenfels en J. Ph. Koene. Het breed-moderamen van de cen trale Kerkeraad werd in de daarop gevolgde vergadering van die kerke raad als volgt samengesteld: ds. F. Don. praeses. ds. E. Sneller, assessor. J. Jonker, scriba en R. Batten, P. J. Doets en J. de Kuyper, leden. Vlissingen Ruzie met handgemeen Zaterdagmiddag ontmoette een Ambonees uit het woonoord te Sou burg in de Scheldestraat te Vlissin gen een Ambonees uit hetzelfde woon oord, die een liefdesbetrekking on derhoudt met diens dochter. Deze connectie bestaat echter tegen de wil van papa, die aan zün antipathieën zaterdagmiddag duidelijk uiting gaf. Er ontstond een woordenwisseling, die er in resulteerde, dat de vader de schoonzoon in spê licht mishandelde. Tijdens het onderzoek, dat de politie instelde, bleek voorts, dat de vader in het bezit was van een dolk. Deze werd hem afgenomen. Hy' zal zich zo wel voor de mishandeling als voor het dragen van de dolk moeten verant woorden. Sint Laurens Filmavond „Bartimeus" Tijdens een filmavond, die, uitgaan* de van de Ghr, Blindenzorg „Barti- meüs" in het verenigingsgebouw van St. Laurens werd gehouden, sprak de' heer J. de Vlaming, propagandist van „Bartimeüs" over dit mooie werk voor blinde kinderen en jonge mensen. Er werden tevens enkele films vertoond, namelijk „In Holland staat een huis", een rolprent over Engelse tuinaanleg en een werk over de haringvangst. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij de heer G. F. Weeda, hoofd der chr. school, 's Middags was er een kinder voorstelling. Grijpskerke Raadsagenda De Grijpskerlcse gemeenteraad komt dinsdag 31 januari a.s. 's avonds om zeven uur in openbare vergadering bij een. De agenda vermeldt o.m. de vol gende voorstellen van het college van B. en W.: het verlenen van een subsi die van 40 per leerling uit de ge meente* voor de cursus voor het chr. kleuteronderwijs; het niet toetreden als lid tot de K.N.A.C.: het verlenen van een voorschot van 40 per leerling voor 1956 aan het bestuur van de bij zondere school en wijziging van de ge- eentebegroting voor 1955. Voorts zal met de architect Rothuizen een bespre king worden gehouden over het bou wen van een ambtswoning voor de burgemeester. Serooskerke (W.) Geslaagde E.M.M.-ulIvoeringen De muziekvereniging „E.M.M." gaf haar jaarlykse uitvoering in het ver enigingsgebouw in Serooskerke (W). Nadat de voorzitter, de heer F. ae Steur, deze feestelyke bijeenkomst met een kort woord had geopend, kreeg het fanfarekorps onder leiding van de directeur, de neer A. Joosse, gelegenheid zyn kunnen te doen ho ren. O.m. werden uitgevoerd „In de Ardennen" van P. B. Bisselink, „Aquarelles" van A. Delhaye, „Sélec- tlon sur des airs de Rossini", in een arrangement van J. Bauwens. Het talryke publiek bleek dit muzikale optreden zeer te waarderen. Na de pauze werd het stuk „Baas Bart" opgevoerd door een aantal E. M.M.-ers. Met de vertolking van dit stuk van F. J. Kemp, kwam duideiyk tot uiting, dat dfe leden der vereni ging niet slechts oo muzikaal gebied lot goede prestaties weten te komen. Bijzonder vermelding verdient hét spel van de dames N. Wattel-De La ter, R. Franeke en van de heren F. de Steur en M. de Pagter. Al met al kan „E.M.M." weer op twee geslaag de avonden terugzien. Veere Varkensfonds jubileerde Zaterdagmiddag werd tydens een vergadering, die onder leiding stond van de heer J. de Nood en gehouden werd in café de Vriendschap te Vee- re, het feit gevierd, dat vyftig jaar geleden het varkensfonds werd opge richt. Uit de verslagen bleek, dat de vereniging thans 74 leden telt. In 1955 werden 130 varkens opgegeven. Er werden 4 gestorven varkens ver goed. De heer F. de Bree werd als bode herbenoemd. Voor de heer De Nood, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer A. Zeeuwse ruiter naar Soestdijk De Koninklijke Nederlandse Federa tie van Landelijke Rij verenigingen zal H.K.H. Prinses Beatrix vandaag haar Gelukwensen aanbieden. Dit wordt oor het dagelijks bestuur uit naam van alle leden gedaan. Het dagelijks bestuur, gezeten in een landauer, wordt geëscorteerd door'een negental amazones en ruiters. Dit es corte bestaat uit één vertegenwoordi ger van elk gewest. De heer P. Dekker, uit Ritthem, lid van de Landelijke Rij- vereniging „Walcheren" zal Zeeland hierbij vertegenwoordigen. Delta-bijeenkomst Kon. Instituut van Ingenieurs Het Koninklijk Instituut van In genieurs zal op 24 februari aanstaande in het Kurhaus te Scheveningen een speciale bijeenkomst houden, gewijd aan het Deltaplan. De directeur-gene raal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Ma- ris, zal een inleiding houden over het plan, waarna de volgende onderwer pen zullen worden behandeld: vooraf gaande studie (dr. ir. J. van Veèn), het Deltaplan (ir. J, W. de Vries) en de af- sluittechniek (ir. H. A. M. C. Dibbits). Studiecommissie Deltaplan van Landbouwschap Het bestuur voa het Landbouw schap heeft benoemd tot leden van de studiecommissie voor het Delta plan de heren: J. A. v.d. Bijl, Zonne- maire, ir. H. A. van Haaren, Tilburg, M. D. den Hollander, Goes, P. M. Kenter, Goes, C. A. Van Loon, Oude Tonge, J. L. Lukaart, Goes, L. Ma-* gielse, Breda, dr. ir. F. P. Mesu, Bilt- noven, mr. J. E. C. Schlingemann, Goes, M. Steyn Goense, Hoedekens- kerke, ir. H. Vredeling, Huis ter Hei de, R. van Wensen, Moerdyk en J. M. Kakebeeke, Goes (adv. lid). Zangconcours Zaterdag 3 maart a.s. zal de Zeeuw se Zangersbond „Zang Veredelt" in het dorpshuis te Kruiningen zyn zes tigjarig jubileum vieren met een so listenconcours. Er zijn momenteel reeds 25 groe pen deelnemers, verdeeld over vyf af delingen met totaal ongeveer 90 per sonen. t De zangvereniging „Crescendo" te Kruiningen, die als gastvrouwe zal fungeren, is reeds druk bezig om deze jubileumviering op waardige wyze te doen verlopen. Des morgens om tien uur zullen Br en W. van Kruiningen de bondsbestuurders officieel ontvan- fen, waarna het concours om elf uur egint. Gezien de deelname, zal het concours waarschymyk zes uur duren. Als ju rylid zal optreden de heer Alex Schel- levis uit Apeldoorn. Tot slot van deze dag organiseert „Crescendo" een groot zangei'sbal. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 28 jan.: Friedi van Nieuwploort. Alcazar van Antwerpen. My puck van Hansweert. 29 jan.: Tuskar Van Antwerpen. Barbara van Hansweert. General GuisBan van Antwerpen. Orion van Londen. Ivan Kondrup van Esbjerg. Vlissingen vertrokken, 28 jan.: Schoog naar Avonmouth, Thalia naar Rouen. Hed- da naar Huelva. John Bakke naar Koe weit. Barcarola naar Portsmouth. Lely stad naar Kopenhagen. Helen naar Lon den. Alcazar naar Londen. My puck naar Londen. 29 jan.: General Gulssan naar Rotterdam. Orion naar Helsingborg. Frie di naar Hull. Barbara, naar Glouchester. Gepasseerd naar Antwerpen, 28 jan.: Da Capo van Oporto. Zijpe van Londen. Hado van Londen/Gent. Meeuw van Zee/Zee- brugge. Nyenstein van Londen. Westropa van Londen. Uranus van Portsmouth. Oleum van Zeebrugge. Erasmus van Zee/ Gent. Thames van Dover. 29 jan.: Relia ble van Zee/Gent. Keizersgracht van Rot terdam. Antje van Zee. Noordland van Norwich. Altair van Salvador. Maymere van Londen. Muphrid-N van Newport Mon. Betty van Sligo. Andijk van Le Ha vre. Truus van Connaek's Quay. 30 jan.: Plancius van Gothenburg. Helicon van Hamburg. Abbekerk van Bilbao. Helder van Bremen. Matthew van Rotterdam. Noorderhaven van Rotterdam. Peperkust van Hamburg. Gepasseerd van Antwerpen, 28 jan.: Flevo naar Rotterdam/Gent. Nassauhaven naar Kopenhagen. Ton-S naar Newport. Ameland naar Londen. TurgaU naar Lon den. Confiance naar Dieppe. 29 jan.: Nyen- burg naar Karlshamn. Blljdendijk naar New York. Aalsdljk naar Rotterdam, Pyg malion naar Amsterdam. Oleum naar Zee- brugge. Brouwersgracht naar Zee. GEMEENTERAAD BRESKENS Bijdrage voor visserijdagen met f 750.verhoogd. Tydens de maandagavond gehouden vergadering van de Brcskenso ge meenteraad heeft burgemeester J. A. Eekhout in korte trekken een over zicht gegeven van hetgeen in 1955 tot stand kwam. Hij constateerde, dat de economische toestand van de gemeente alle reden tot tevredenheid ge geven heeft; er viel een algemene opleving waar te nemen. De verschillen de takken van het verenigingsleven hadden een goed jaar; momenteel kampt men nog met gebrek aan lokaliteiten. Een der belangrijkste V.V.V.- activltelten noemde spr. het op Initiatief van de plaatselijke V.V.V. gehou den congres, dat zich in een verheugende belangstelling geplaatst mocht zien. De visserijdagen zjjn byzonder geslaagd en hebben ongetwijfeld ,hur- gerrecht" gekregen. De vlssery zelf had eveneens een goed jaar; men streeft thans naar modernisering van het materiaal. Verder maakte de burgemeester ge wag van het totstandkomen van 49 woningen; ook de kleuterschool kon eindelijk in gebruik genomen worden. Wat de verdere uitbouw betreft, is het moeilyk op korte termyn werken uit te voeren m verband met het ge brek aan bouwvolume. Er wachten echter nog vele plannen op uitvoe ring: de straatverlichting, de trot toirs In verschillende wyken, de re creatiezaal voor ouden van* dagen hierbij moet nog gewacht worden op het rapport van ae commissie uit de bevolking de turnzaal en de badin richting. „Zeeuws Amateur Ballet" wordt thans gevormd Uitgaande van de balletgroep van mevrouw Soesman in Domburg wordt thans een „Zeeuws Amateur Ballet" gevormd. In dit ensemble zullen wor den opgenomen de beste leerlingen van de cursussen, die in Middelburg, Vlissingen en Goes onder auspiciën van de Zeeuwse Muziekschool worden gegeven en van de Domburgse cursus. Een eerste selectie is reeds geschied. Dit amateurballet zal bestaan uit leer- lingen van scholen. Een moeilijkheid, waarmee men in dit verband kampt, is het ontbreken van voldoende mannelijke krachten. De bedoeling van dit alles is, de uit blinkers van de cursussen in de gele genheid te stellen de kunst praktisch te be'oefenen en daarmee de overige jeugdige balletliefhebbers te stimule ren. Het initiatief ondervindt reeds veel sympathie. Voor deze nieuwe balletgroep die apart van de Muziekschool zal staan dient men echter over materialen, kostuums e.d. te beschikken. Hiertoe zal de Balletgroep Soesman woensdag 15 februari a.s. in de Middelburgse Schouwburg een instructieve avond houden. Het batig saldo van deze avond wordt bestemd voor het aan schaffen van benodigdheden voor het „Zeeuws Amateur Ballet". Een aantal leden van dit in oprichting zijnde en semble zullen hun medewerking aan het programma van de 15e verlenen. De heer A. A. van Holten overleden. In de ouderdom van 73 jaar is te Arnhem overleden de heer A. A. van Holten, oud-directeur van het chris- telyk instituut voor' doofstommen „Effatha" te Voorburg. De heer van Holten die te Ameide (Z.H.) werd geboren bezocht de nor- maalllessen in zyn geboorteplaats waar hy korte tyd als kwekeling werkzaam was. Hy aanvaardde 1 Aug. 1901 zyn loopbaan by het chr. onderwijs te Goes en was als onder wijzer werkzaam te Wormerveer, Krallngen, Goes (2e maal) en te Dor drecht aan het chr. doofstommentn- stituut Effatha. Op 1 Maart 1906 trad de heer van Holten by Effatha in dienst en na tien jaar volgde zyn benoeming tot directeur der school, die inmiddels naar Voorburg was overgplaatst. De overledene is tol aan zyn pensioen aan Effatha werk zaam geweest en hy heeft de school tot bloei gebracht. Ook nam hy een plaats in in de organisatie van chr. doofstommeninstituten in Nederland. Na zrjn pensionering vestigde de heer van Holten zich in Oosterbeek, waar hy de geref. kerk als ouderling en scriba heeft gediend. De begrafenis geschiedt woensdag morgen om 11 uur op Moscowa te Arnhem. GRAANBEURS ROTTERDAM. 30 januari. Binnenlandse granen, offi cieuze noterfingen per 100 kg franco Rot terdam. Tarwe: witte tarwe niet genoteerd, ro de tarwe op vochtconditie tot 27.15, voe- dergranen, zeer kalm, zoraergerst naar kwaliteit 2325, prima daarboven, haver naar kleur en droogte 21.75—22.75, extra blanke daarboven, rogge, doorsneekwali teit 23, bakrogge 23.73, peulvruchten flauw, groene erwten tot 33, schokkers tot 37, bruine bonen, zeer flauw, tot 45. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 30 januari. Kleiaardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers 11.5012, Bintjes 13.5014, Bevelanders 1011, Koopmans- blauwe 10.50—11, Meerlanders 1010.50, export klei weinig of geen belangstelling tegen de huidige prijzen, export zand 35 mm opwaarts 8.509. Voeraardappelen 2.75—3.25 (prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aard appelen op wagon, schip of auto). VEILING BERGEN OP ZOOM 30 an. Stoofsla 44-52, waspeen 12-16, kro ten 5-6, rode kool 7, witte kool SM, sav. kool 16-26, prei 14-29, spruiten 47-73. wit lof 19-42, boerenkool 7-13. Appelen. Goudreinette 37-43. Jbnathan 51-60, Bellefeleur 27-40, Winston 48-74 Peren. St. Remy 35. VLASMARKT ROTTERDAM. 30 Januari.Waterroot vlas: lage soorten van f 1.50 tot 1.70, middensoorten tnt Kasse gekozen. Tijdens de verga dering werd ook de heer J. Me3u ge huldigd, omdat hij 35 jaar penning meester was. 1.85, betere soorten tot 8.35, best vlas tot 2.70. Dauwroot vlas: lage soorten van 1.25 tot 1.50, middensoorten tot 1.80, best vlas tot 2.10. Breekvlas van 0.85 tot 1.50 naar ge lang van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken van 0.70 tot 1.20. Markt weinig veranderd. De produktie was nagenoeg op hetzelfde peil als de vo rige week, alhoewel de voorraad groot strovlas sterk vermindert. De prijzen wa ren nagenoeg onveranderd, de beste vraag blijft voor de middensoorten van de nieuwe oogst, waarvan het aanbad be perkt is. Beste en lagere soorten kalm. De prijzen van dauwrootvlat zijn vrij wel onveranderd. De produktie van breekvlas is onveranderd, voor beste soorten werd 5 cent per kg boven note ring betaald. Aanbod van gezwingelde lokkengering, prijzen vast. VISMIJN VEERE 30 jan. Export garnalen aanvoer 789. prijs per kg 128—191. Schar 43, 62—70. Bot 14. 60—65. Schardijn 19. 53—55. Ongesor teerde vis 6. 61. VEILING GOES 30 jan. Groenten. Spruiten All 42-33, BI 18-45, afw, 28-31. Witlof AI 52-54, All 41-43, BI 38, afw. 34. Gr. sav. kool 20-26, rode kool 6, witte kool 6-8, boerenkool 20-27, prei 34. kroten 5-7 Deen R. veldsla 101-110. De nieuwe veerhaven vond dc bur gemeester nog een groot vraagteken. Hü hoopte echter dat men rekening zal houden met de belangen der ge meente, Inzonderheid die van de mid denstand. Tot slot dankte de heer Eekhout de raadsleden cn verdere ambtenaren voor de medewerking ge durende het afgelopen jaar. Tydens de behandeling van de agen dapunten werd de reeds uitgetrokken bijdrage van f 750.voor het comité „Visserijdagen Ereskens" voor de or ganisatie van de visserijdagen op voorstel van B. en W. verhoogd met f 750.Een voorstel van de heer F. G. M. Goethals Jkath. om lnplaats van deze verhoging een garantie van f 1000.te verlenen, werd verwor pen. Wel zou rekening worden gehou den met een tussenvoorstel van de heer A. J. Vermeulen (arb.) om over een eventueel exploitatietekort later te beraadslagen. Wanneer de visscrydagen ook op zondag gehouden zullen worden, wensten de heren J. van Haneghem, RL P. Meeuwsen, en C. D. dc Feyter (allen prot. chr. ltyst) geacht te wor den te nebben tegengestemd. Een schriftelyk verzoek van dc heer E. Seuss (vrye lijst) om hem ontslag te verlenen als lid van de adviescommissie voor de maat- schappeiyke verzorging van de ou- den van dagen vormde aanleiding tot heftige discussies betreffende het voorzitterschap van deze com missie. Nadat deze principiële kwestie door de betreffende perso nen voorlopig was opgelost, ver klaarde de raad zich accoord met het voorstel van B. en W. tot ont slagverlening. Subsidieaanvragen Enkele subsidieaanvragen gingen onder de hamer door. De subsidie voor het E.T.I. voor Zeeland werd met ingang van 1 januari van vyf op zeven cent per inwoner per jaar ge bracht. De S.B.M. verkreeg voor de vervaardiging van een propaganda film een subsidie van f 100.echter onder door B. en W. te stellen voor waarden. Mevrouw H. M. Mierman Gossye (arb.) en de heer A. J. Ver meulen (arb.) stemden tegen het voorstel. Het verzoek om subsidie van de Stichting Fruitteeltproefbedryf „Zeeuws-Vlaander en" werd afgewe zen. Aan de heer II. Kooger werd op zyn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school in verband met zyn benoeming te Voorburg. Als zijn opvolger werd benoemd de heer P. de Kramer. Het verzoek van Sint-Jansteen om adhae- sie te betuigen aan de door deze ge meente aangenomen motie over de gasvoorziening voor Zeeuwsch-Vlaan deren werd aangenomen. Voorts werd do salarisverordening voor de ambtenaren ter secretarie ge- wyzigd, waarna de grondpryzen voor het wederopbouwplan werden vast gesteld. De agendapunten over de oe ververdediging en de wijziging van het ambtenarenreglement werden aangehouden tot een volgende raads zitting. In de rondvraag verzocht de heer Seuss een parkeerverbod in de stellen voor de ventweg aan het Spulpleln. De heer I. J. de Jonge (arb.) infor meerde naar de aansluiting van de woningen tn de buurtschap De Nleu- wesluis op de waterleiding. De voor zitter deelde mede, dat deze kwestie het college reeds lang bezighoudt. Momenteel stuit men nog op de te genwerking van een aantal betrok ken bewoners, die niet bereid zyn aan te sluiten.. Waarschuwingen voor land- en tuinbouw gewenst. De provinciale raad voor de land bouwvoorlichting hield zich in zyn tweemaandelykse vergadering diep gaand bezig met het vraagstuk van de regionale berichtgeving omtrent het optreden van ziekten en bescha digingen voor de land- en tuinbouw. De raad kwam tot de conclusie, dat de berichtgeving in de vorm van waarschuwingen door middel van ge drukte of gestencilde kaarten, die zich in Zeeland deels reeds heeft ontwik keld, deels nog in ontwikkeling is, in een behoefte biykt te voorzien en door de praktijk wordt gewaardeerd. Radioberichtgeving, hoe nuttig ook op zichzelf, zal gezien het feit dat zy moeilyk plaatselyk afgestemd kan worden en teveel in algemene termen moet worden gehouden nimmer de concrete waarschuwingen, die de te ler zwart op wit ontvangt, kunnen vervangen. Het zal evenwel aanbeve ling verdienen aan de ontwikkeling van beide vormen van berichtgeving aandacht te besteden. Aangezien Zeeland dit jaar niet in aanmerking is gekomen voor de uit voering van plaatselyke streelcverbe- teringen door intensievere voorlich ting, besloot de raad reeds thans na te gaan, welke gebieden eventueel voor 1957 in aanmerking zouden ko men. zodat te ziiner tyd de landelyke landbouwvoorlichtingsraad goed voor bereidde plannen aangeboden kunnen worden. HOOG EN LAAG WATER 1 februan U. N.A.P U.+N.A.P. Ü.-N.A1 U.N_ A.P. Vlissingen 5.02 2.28 17.30 2.17 11.44 2.3L 23.44 1.91 Terneuzen 5.34 2.44 18.00 2.33 12.16 2.44 Hansweert 6.06 2.52 18.38 2.45 0.11 2.30 12.49 2.62 Zierikzee 6.30 1.38 18.56 1.50 12.06 1.84 Wemeldinge 6.50 1.63 19.13 1.73 0.07 1.70 12.38 2.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7