PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duizenden treinreizigers moesten door ijzelvorming uren wachten Houten stellages tonen profiel van in Zoutelande nieuwe zeedijk de BILT VEERTIG PERSONEN DAKLOOS DOOR BRAND TE HARLINGEN EERSTE INFORMEEL GESPREK VAN EDEN EN EISENHOWER Vandaag... VERWACHT... WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 199e jaargang - no. 26 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5.85 p. kw.; fr. p. p. 1 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. Dinsdag 31 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 355300 P.Z.C.. Middelburg. ERNSTIGE STAGNATIE BIJ DE SPOORWEGEN. Bus met schoolkinderen slipte in Dwingelo tegen drie bomen Door yzelafzetting op de elektrische bovenleidingen van de geëlektrifi ceerde baanvakken is het treinverkeer maandag ernstig gestoord geweest. De moeilijkheden waren ontstaan doordat, zoals steeds, het treinverkeer op de elektrische lijnen in de nacht van zondag op maandag stilligt en daar door de kans op jjzelafzet op de bovenleidingen uiteraard zeer groot wordt. Met name op de lijnen Amersfoort—Zwolle, AmersfoortApeldoorn, AmsterdamAlkmaar en AmsterdamAmersfoort, was de stagnering bij zonder groot. Reizigers uit Groningen, die gisterochtend om 6.45 uur vretrokken, be reikten eerst tegen 16 uur 's middags Utrecht. Doordat geen treinen uit het westen naar het noorden konden komen, moesten de treinen die om 7.35, 8.35, 9.35 en ook nog later zouden vertrekken, eerst nog samengesteld wor den uit reservematerieel, dat onverwarmd was en slechts voor weinigen een zitplaats bood. In Zwolle waren de moeilijkheden niet meer te overzien. Er kon geen trein over de Veluwe en enkele reizi gers konden met een stoptrein naar Deventer komen voor de richting Amersfoort. Maar ook hier bleef men steken. Toch werd omstreeks 11.15 uur een stoptrein samengesteld uit Zwolle voor de richting Amersfoort. Men wist toen blijkbaar nog niet, dat in Harderwijk de trein uit Groningen van 7.40 nog steeds stond te wachten. Ook deze stoptrein uit Zwolle voor de richting Amersfoort strandde in Harderwijk. Vele passagiers hebben uren op de perrons en in de overvolle wachtkamers moeten wachten. Eerst tegen twee uur werd een stoomlocomotief voor een der ex- pressetreinen gezet, later gevolgd door een diesellocomotief. Bussen om de reizigers te bestemder plaat- Achttien jaar Er is zo'n merkwaardige verzuch ting, die de Nederlander slaakt, wanneer hij plotseling wordt herinnerd aan iets, dat hij in een ver of minder ver verleden heeft meege maakt: „Waar gaat de tijd naar toeHonderden Nederlanders zullen zich deze niet te beantwoorden vraag hebben gesteld bij het zien van de foto, gemaakt van prinses Beatrix gelegenheid van haar, achttiende ter jaardag: een jong meisje, smaakvol gekleed, een intelligent gezicht, dit maal met een wat peinzende trek, Beatrix, dochter van onze koningin. Achttien jaren zijn er voorbijgegaan sinds de eén-en-vijftig saluutschoten over de landen van het koninkrijk daverden om te melden; dat er een meisje op goestdijk was geboren. Tussen dat wiegekind van toen en het intelligente meisje va;, nu ligt een periode, die behoort tot de meest bewogene van de wereldgeschiedenis. Het prinsesje'aanschouwde immers het levenslicht in het jaar, waarin de dreiging van een tweede wereld oorlog Europa in een naargeestige en verlammende spanning hield. Stefan Zweig heeft in de inleiding tot een van zyn meesterlijke werken geschetst, hoe men in die dagen.toch nog altyd struisvogelpolitiek bedreef. „Er komt geen oorlog" zo verzekerde men elkaar, „de frontsoldaten van '14- '18 weten maar al té goed,wat htm wacht. Zjj zullen weigerenMaar ondertussen produceerden wapenfa brieken op volle toeren en schalden brallende redevoeringen over gehyp notiseerde menigten Ruim anderhalf was het prinse kind, toen de spanning zich in gruwe lijke daden omzette en Polen onder de voet werd gelopenruim twee was zjj, toen ze met haar ouders het vader land moest verlaten om in Canada een veilige wijkplaats te vinden. Daar ginds bracht zjj de oorlog door en als een kind van een nieuwe generatie kwam zjj in Nederland terug, -een ge neratie, die 't vooroorlogse konink rijk niet bewust had gekend, de glo rie van het grote rijk niet, doch even min de triestheid van de malaise. Maar wel hoorde zij van de blijvende spanning tussen de machten, ja van een angst voor een vernietigende we reld, van een atoombom en erger Een nieuwe generatie. Zij, die van daag achttien jaar wordt, be hoort tot die veelbesproken „jeugd van tegenwoordig", waarover ouderen soms het hoofd schudden. Een jeugd echter, die recht heeft op een eerlijk vertrouwen. Want zelf zijn deze jongeren ook eerlijk, eerlijk en kritisch, fel-levend in deze haasti ge tijd, waarin men grenspaal na grenspaal passeert, zonder het zich goed te realiseren. Men zou hen wel willen beschermen en beschutten te- fen zoveel, waar zij argeloos en on- evangen tegen aan- en inlopen. Maar dat kan nu eenmaal niet en dat mag niet, want straks vormt deze jeuga een volwassen generatie, die de ver antwoordelijkheid met de ouderen zal delen. Met name de grondwet lijkt onbarmhartig in dit opzicht, omdat daarin zo onverbloemd het achttien de levensjaar wordt gemarkeerd van de dochter des konings, vermoedelijk erfgename van de kroon. Daardoor zal nu dit jonge meisje, vroeger dan de meeste van haar leeftijdsgenoten, de ernst en de druk van de verant woordelijkheid gaan voelen. Zij zal zitting nemen in het bedaagde colle ge, dat de kroon van advies dient, de Raad van State, zij zal haar ouders begeleiden op de jaarlijkse tocht naar de Staten-Gëneraal, zij zal ook haar studies beginnen aan de universiteit van Leiden, gesticht door haar grote voorzaat, Willem, die de Zwijger werd f;enoemdEen zorgeloze periode n dit leven wordt afgesloten en een nieuwe, waarin alles wordt gericht op de hoge bestemming van het ko ningsschap begint Beatrix. In 1938 was dat een vrij onbekende naam, maar de bete kenis sprak tot het hart van el ke Nederlander, vooral in die donke re dagen: zij, die gelukkig maakt. Nu zij achttien wordt, herinnert zich ons land opnieuw de 31e januari 1938, haar geboortedag, denkt het terug aan de barre en boze dagen, die daar op kwamen, aan de vrede een be trekkelijke vrede overigens die toch ook volgde. En zo gedenkend, hoopt en bidt ons volk. dat dit. jonge meis je in haar verder leven een voortdu rende vrede zal kennen, dat zij, naai de zin. die in haar naam besloten ligt. gelukkig zal mogen maken. Maar vooral ook, dat zij zelf geluk zal mo gen smaken. se te brengen bleken niet aanwe zig te zijn, zodat vele reizigers of hun ziel in lijdzaamheid moesten bezitten of gebruik moesten ma ken van taxi's. Van de zjjde der Nederlandse Spoor wegen deelde men mede, dat het ver wijderen van de ijzel van de boven leidingen de nodige moeite oplever de. Men is hier reeds vroeg mee be gonnen, maar doordat de ijzelafzet ting op de Veluwelijn bijzonder groot bleek te zijn en in verschillende delen van het land opnieuw motregen was gevallen, kon de regelmaat in de trei nenloop niet zo spoedig als gehoopt was worden hersteld. Schoolbus geslipt. Terwijl men in Zeeland slechts een regenachtige dag beleefde, die geen bijzondere moeilijkheden opleverde wat het verkeer betreft, ondervond in andere provincies ook 't wegverkeer de nadelen van gladde wegen en ijzel afzetting. Busdiensten hadden me nigmaal aanmerkelijke vertraging. Een schoolbus, waarin 15 kinderen zaten, is gistermiddag op een gladde weg in Dwingeloo geslipt en tegen drie bomen gereden. Daarna draaide de auto een slag om zjjn 'as. De chauf feur, tevens eigenaar van de bus, B. van V., werd uit de auto geslingerd'en met zware verwondingen aan het hoofd, alsmede een hersenschudding opgenomen. De kinderen kregen builen en schram men, doch kwamen verder met de schrik vrij. Het waren kinderen uit Lhee en Lheebroek, die de gerefor meerde school in Dwingeloo bezoeken en elke dag per bus van en naar school gaan. VORST BEDREIGDE BLUSSINGSWERK Vijf dftbbelë woonhuizen werden prooi der vlammen. Maandagmorgen om vijf uur is brand uitgebroken in een café bij de haven- briig te Harlingen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners in nachtkleding het als een fakkel brandende gebouw moesten ontvluch ten. Aangewakkerd door een felle oostenwind tastte het vuur ook de an dere huizen van het dicht bebouwde hoekje aan, waarbij de bewoners geen gelegenheid kregen iets in veiligheid te brengen. Kinderen werden via de ramen van een bovenwoning gered. Ook een negentigjarige dame kon in veiligheid worden gebracht. In een sneeuwstorm werkten politie en brandweer onder moeilijke omstan digheden. Grote watermassa's werden in de vuurzee gespoten door de brand weer van Harlingen, die terzijde ge staan werd door de brandweren van Franeker en Sexbierum," welke ter as- Vandaag viert H.K.H. Prinses Beatrix haar achttiende verjaardag. Uier ziet men'de prinses op de fiets bij haar school te Baarn, hel Baarns Lyceum, aankomen. sistentie waren uitgerukt.'Men moest ononderbroken doorspuiten daar an ders het water in de slangen zou be vriezen. Na drie uur hard werken was het vuur bedwongen. Het géheel uit gebrande café was toen een zwart witte ruïne van geblakerde balken in een ijsverpakking. Vijf dubbele wonin gen brandden uit, waardoor tien ge zinnen, bestaande uit ruim veertig personen, dakloos werden. De burge meester van Harlingen, de heer B. Nauta bevond zich gisteren te Wolf- aartsdijk, welke gemeente na de wa tersnood door Harlingen is geadop teerd. Hij nam er deel aan de plech tigheid in verband met het afscheid van burgemeester S. A. N. van Oeve- ren. Men stelde hem telefonisch op de hoogte van het gebeuren. Oud-premier Nagy uit partij gezet Te Wenen wordt, via reizigers, die in de Oostenrijkse hoofdstad zrjn aan gekomen. vernomen dat de voormali ge minister-president van Hongarije Imre Nagy uit de Hongaarse commu nistische arbeiderspartij is gezet. Men meent te Wenen, dat hierdoor de laatste ernstige hinderpaal in de ze partij voor een absoluut leider schap van eerste secretaris Matyas Rakosi uit de weg is geruimd. Te Zoutelande is momentgel door middel van houten bogen aangegeven hoe in de toekomst het dijkprofiel zal gaan lopen. Duidelijk blijkt op deze foto, dat de voet van de dijk ver ach ter de rooilijn van de woningen valt... Koude en sneeuwval in Europa In een groot deel van Europa was het maandag bitter koud en uit ver scheidene delen van het vasteland wordt de zwaarste sneeuwval van deze winter gemeld. In Stockholm vroor het 20 graden Celsius, in Lapland plaatselijk zelfs 40 graden. In Noorwe gen varieerde de temperatuur van min 14 graden in Oslo tot min 37 graden in het noorden. Het gevaar bestaat, dat het Oslofjord zal dichtvriezen. In West-Duitsland ondervond het wegverkeer maandag veel last van sneeuw en ijs, In de Italiaanse Alpen is veel sneeuw gevallen, evenals in Zwitserland, waar gevaar voor lawines is ontstaan. In Oostenrijk was het weer over het alge-, ^meen goed, doch ook hier bestaat la winegevaar in de bergstreken. Engeland overweegt Grieks radiostation te storen Wegens anti-Engelse uitzendingen voor Cyprus bestemd Het Britse ministerie van buitenland se zaken gaf zaterdag te kennen, dat overwogen werd om de sterk anti-En gelse uitzendingen van „Dé stem van het vaderland" uit Athene te storen. Deze uitzendingen zijn speciaal be doeld om in Cyprus beluisterd te wor den. Engeland heeft reeds 20 keer ge protesteerd tegen deze Griekse uit zendingen, omdat zij Griekse terroris ten op Cyprus aanzetten om Engelse burgers te vermoorden. Alhoewel het ministerie zich niet wilde uitlaten over het al of niet door gaan van deze maatregel, is er reeds een interpellatie in het Birtse Lager huis "over deze kwestie aangevraagd. Engeland heeft nooit gesproken ra dio-uitzendingen gestoord, zelfs niet tijdens de tweede wereldoorlog. De Griekse regering heeft de protes ten van Engeland afgewezen met de verklaring dat het radiostation een particulier station ïs, dat niet onder regeringscontröle staat. OVERLEG DUURT DRIE DAGEN Voornaamste punt: Midden-Oosten Sir Anthony Eden, de Britse premier, is maandag in Washington aan gekomen. waar hij drie dagen besprekingen over wereldproblemen zal voeren met president Eisenhower. Vrijwel onmiddellijk na de aankomst begaf Eden zich met zijn minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, naar het Witte Huis, waar hij met Eisenhower en Dulles het noenmaal gebruikte. Dit was tevens de eerste informele bespreking, die een uur duurde. Naar uit gezag hebbende diplomatieke bron verluidt is gesproken over de recente brief wisseling tussen Eisënhower en Boelganin. Toen Eden voor het Witte Huis uit zijn auto stapte, kwam president Eisen hower hem glimlachend tegemoet. Dulles, die Eden op het vliegveld van Washington verwelkomd had, had kort voor Edens aankomst op het Witte Huis nog een gesprek met de president. Op het vliegveld van Washington waar hij met Eisenhowers vliegtuig de Columbine" uit New York aan kwam, verklaarde Eden tegenover de pers, er zeker van te zijn, dat "Enge land en Amerika een ernstige en po sitieve bijdrage aan de vrede kunnen leveren. Op een korte persconferentie in New-York, waar hij maandagoch tend met de „Queen Elizabeth" arri veerde, had de Britse premier te ver staan gegeven, dat vooral over het Midden-Oosten gesproken zou worden. Men verwacht, dat Eden zal uiteen zetten, hoe Israël §n de Arabische sta ten volgens hem nader tot elkaar ge bracht kunnen worden. Op zijn pers conferentie in New York weerlegde hij een opvatting wijdverspreid in Jood- 1 eindigt het reces van de |p Tweede Kamer; is het twintig jaar geleden, pp dat koningin Wilhelmina en prinses Juliana haar vakantie doorbrachten in Tirol, vanwaar de prinses op 13 en 14 februari een bezoek bracht aan de pp Olympische winterspelen te Garmisch-Partenkirchen, bij M welke gelegenheid zij voor de eerste maal prins Bernhard ontmoette. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN se kringen in New York volgens welke hij voorstander zou zijn van een vrede op grond van de V.N.-resolutie van 1947, waarbij Israël als staat werd ingesteld, doch met minder gebied dan de Israëliërs voor zichzelf verover den in de oorlog van 1948. Betoging Bij de „Queen Elizabeth" was op grond van die opvatting een beto ging georganiseerd door de Zionis tische jeugdorganisatie „Trumpel- dor". De betogers hadden o.m. span doeken bij zich, waarop stond „Geen München -in Amerika" en „Londen is van de Eritten doch Je ruzalem ls van ons". Voorts zinspeelde de Britse premier op de mogelijkheid van een gemeen schappelijke Amerikaans-Britse ver klaring ter weerlegging van communis tische aantijgingen als zouden Enge land en andere westerse mogelijkheden zich aan imperialistisch kolonialisme schuldig maken. WANNEER WORDT MET WERK BEGONNEN Minister Algera komt woensdag op bezoek Zoutelande verwacht woensdagmiddag hoog bezoek: minister Algera zal zich op de hoogte stellen van de stand van zaken bij de werkzaamheden aan het nieuwe dijkgedeelte. En om de bèwindsman er tegelijkertijd een idee van te geven, hoe in de toekomst de aan te leggen nieuwe dijk zal lo pen, hebben werklieden afgelopen zaterdag en maandag met een oranje geverfd latwerk het profiel van deze toekomstige zeedijk aangegeven. Voor de vreemdeling lijken de drie gevaarten enigszins op enorme ere-poorten, die op een onhandige plaats neergezet zijn, want de bogen overspannen ook enkele woonhuizen en 'n gedeelte van een café. Maar de Zoutelanders weten maar al te goet, wat diè „onhandige plaatsing" inhoudt, namelijk dat verscheidene huizen en het café straks gesloopt zullen worden om plaats te maken voor de zware aarden wal, die Zoutelande voortaan tegen de Noordzee zal beschermen. De heer Jasper Dingemanse is aan nemer van zijn beroep en hoewel hij 71 jaar telt, voelde hg zich nog kras genoeg om de werklieden een handie te helpen bij het optrekken van ae stellages. Zoutelander van geboorte, gaat net ook hem we 1 aan net hart, dat zijn geboortedorp nu een ingrij pende verandering moet ondergaan. „Maar het zal wél goed komen* zei hij. „Nu mopperen ze nog, maar als we vijfentwinïtg jaar verder zijn zul len ze zeggen: wat waren de mensen vroeger dom om zo dicht tenen de dijk te bouwen". Een ding vond de heer Dingeman se toch wél erg jammer, namelijk dat men aan de andere zijde van hot dorp de duinen zes meter had afgegraven vnor de aanleg van een nieuwe dijk Maar daar tegenover staat dat Zou telande straks een mooi strand krijgt, mooie wegen en een veilige zeewe ring. „Er zijn altijd mensen, die er slecht mee zijn" sprak Jasper en daarbij keek hij meewarig naar een vriendelijk huisje aan de voet (Vervolg op Dag. 2) Verbod van communistische partij m West-Duitsland Volgens het Westduitse politieke weekblad „Der Spiegel" zal het con stitutionele hof te Karlsruhe binnen kort zich uitspreken voor een verbod van de communistische partij in West- Duitsland. Het hof zou de bondsrege ring reeds te kennen hebben gegeven, een principieel besluit genomen te hebben en nog slechts de gronden voor de uitspraak te moeten formuleren. De Westduitse regering had het hof gevraagd om een uitspraak, dat de doe len van de communistische partij in strijd zijn met de grondwet. De des betreffende procedure is in november 1954 geopend. Inbrekers namen de brandkast mee Met 25.000 gulden Inbrekers hebben zich maandag morgen toegang verschaft tot het warenhuis V. in de Vencstraat in Den Haag, waar zij de brandkast, inhoudende 25.000 gulden, hebben ge stolen. De inbrekers verschaften zich toe gang tot het kantoor op de eerste etage, pakten daar de brandkast, sleeuten die de trap af en brachten hem via de expeditieruimte naar de achteruitgang aan het Achterom, waar een auto stond te wachten. Een agent van politie zag nog net hoe de brandkast in de kofferruimte werd gegooid. De mannen sloten de kofferruimte niet af. sprongen in de auto en terwijl de portieren nog open stonden, reed de auto vol gas weg. Noren brengen Russische vissers op. Twee Noorse motortorpedoboten hebben maandag waarschuwingsscho ten geloEt op vier Russische vissers schepen, die binnen de Noorse terri toriale wateren visten. De vier Russi sche schepen, haringvissers, zijn door een der torpedoboten opgebracht naar Aalesund. De tweede torpedoboot is op zoek naar het Russische depotschip en andere Russische vissersvaartuigen, die in de Noorse wateren zijn waarge nomen, doch die wisten te ontsnappen. WINTER Veel bewolking met plaatselijk nog enige neerslag, maar later op de dag van het noordoosten uit opklaringen. Lichte tot matige vorst. ZON1* EN MAAN 1 februari Zon op 8.24 onder 17.28 Maan op onder 9.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1