ZWIISAL EERSTE STEEN GELEGD VOOR COMPLEX SCHELDE-WONINGEN HERSTEL DOOR WATERSNOOD VERWOESTE WONINGEN SPORT EN WEDSTRIJDEN PRINS BERNHARD OPGETOGEN OVER VLIEGTUIGEN IN V.S. schrale huid? HET GOUDEN JAAR MAANDAG 30 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEETJWBE COURANT 5 EENVOUDIGE PLECHTIGHEID Vlissingen heeft straks voldoende bouwvakarbeiders Voor Hans van Ginkel en Leni Maas te Vlissingen was het zaterdag een grote dag. Ze mochten elk een trof fel hanteren en samen de eerste steen dat wil zeggen een gedenksteen leggen voor het complex van 44 wo ningen, dat verrijst aan de Hendrik Averkamplaan. Van deze woningen worden de eerste 28 thans gebouwd voor de stichting „Pensioenfonds voor het weekloon- en uurloonpersoneel van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen". Nadat de beide kinderen ijverig de cement hadden uitgesmeerd, lieten ze de fraaie gedenksteen met behulp van een katrol op de juiste plaats neer en daarmee was de steenlegging afgelopen. De genodigden begaven zich ver volgens naar het Strandhotel, waar gelegenheid bestond tot het houden van toespraken. De voorzitter van het pensioen fonds, de heer J. W. Hupkes, begroet te de aanwezigen en heette in het bij zonder de ouders van de twee jeugdi ge metselaars van harte welkom. Gewoonlijk kocht het bestuur van het pensioenfonds huizen voor beleg ging, maar ditmaal kon het zelf een blok huizen laten bouwen. Spr. wees op het gebrek aan woningen, dat in deze streek extra moeilijkheden ver oorzaakt. Door het verzamelen van een aantal herbouwplichten is bouw van deze 28 woningen mogei- lgk geworden. De heer Hupkes zegde dank aan de architect, de heer J. Jobse, die de fraaie gedenksteen had aangeboden. Spr. noemde ook de heer D. Ro- mijn, die zich veel moeite voor deze woningbouw had getroost, ook als opzichter bij de bouw. Tenslotte zeg de de heer Hupkes, de beide kinderen dank voor de steenlegging en bood hun als aandenken een horloge aan. Wethouder M. A. van Popering, sprekende namens het gemeentebe stuur moest constateren, dat Vlissin gen als normaal woningcontingent voor drie jaren slechts 25 woningen Mendes-France vice-premier in babinet-Moüet Guy Mollet heeft zaterdagavond zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt. Het zal bestaan uit 13 leden, van wie vijf tot de Socialisten en vier tot de Radicalen behoren. Verder zullen de UDSR (Democratische unie van so cialisten uit het verzet), de R.D.A. (radicaal-socialisten), de R.S. (repu blikeins-socialisten) elk met een man een plaats in het nieuwe kabinet krijgen. Eén nieuwe minister is par tijloos. Het nieuwe kabinet ziet er als volgt uit: Premier: Guy Mollet (so cialist); vice-premier: Pierre Mendès- France (radicaal), justitie; Frangois Mitterand (UDSR), Jacques Chaban- Delmas (ex-Gaullist), oud-strijders zaken; buitenlandse zaken: Chris tian Pineau (socialist); binnenlandse zaken: Gilbert Jules (radicaal); de fensie: Robert Bourges-Maunory. (radicaal); economische zaken: Ro bert Lacoste (socialist); onderwijs: René Billeres (radicaal); overzeese gebiedsdelen: Gaston Deffere (socia list); publieke werken: Albert Ga- zier (socialist); Algerije: generaal Catroux; zonder portefeuille: Pierre Comin (socialist). De nieuwe functie van minister voor Algerije is speciaal geschapen om zaken betreffende dit gebied te behartigen. Landbouwschap wenst een pootgoedcommissie De hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap acht het thans gewenst spoedig over te gaan tot de instelling van een pootgoedcommis sie, nadat in de loop van het vorige iaar voor het uitbrengen van advies inzake de gewijzigde garantierege ling de „oude" pootgoedcommissie van de Stichting voor de Landbouw enkele malen heeft vergaderd. De instelling van deze commissie is volgens het Landbouwschap te meer noodzakelijk, nu het zich niet alleen dient te bemoeien met het be leid, doch ook met de uitvoering daarvan, zoals areaalheffing. De hoofdafdeling heeft reeds een aanbeveling voor de samenstelling van de commissie opgesteld. kreeg toegewezen. Gelukkig kon door toewijzing uit de industriële sector en door halve premiebouw de nieuw bouw worden uitgebreid. Indien in de toekomst het wo ningcontingent wordt bepaald naar de aanwezigheid van bouw vakarbeiders dan zal Vlissingen er niet zo wanhopig voorstaan als tot voor kort. Er zijn ruim 700 wonin gen in aanbouw en als die straks gereed zjjn, dan zal een aantal bouwvakarbeiders vrykomen, van wie er circa 540 voor verdere wo ningbouw beschikbaar zullen zijn. Voorts kunnen plaatselijke aan nemers zeker nog 75 a 100 wonin gen per jaar bouwen met hun per soneel. Spr. verklaarde daarom te hopen op een aanmerkelijke uit breiding van de woningbouw. De architect, de heer J. Jobse, kon verklaren, dat er bij de bouw van deze 28 woningen, niet zo sterk is bezui nigd en dat men zelfs van enige luxe mag spreken. Spr. hoopte, dat als er straks met halve premie wordt ge bouwd, de beknibbeling niet al te sterk zal zijn, opdat de woningen ook over 20 jaar nog aantrekkelijk zul len zjjn. Spr. zegde de aannemersfirma Gebrs. Post, dank voor het goede werk, dat tot nog toe werd geleverd. Een der firmanten van de aanne mersfirma bood vervolgens aan de beide jonge metselaars de kleine trof fels aan, die bij de steenlegging wa ren gebruikt. De heer M. Kuijl, voorzitter van de arbeidersvertegenwoordiging bij „De Schelde", getuigde van dankbaarheid en waardering voor het vele werk, dat het bestuur van het pensioenfonds verricKfT Tenslotte gaf de heer G. N. van Ginkel uiting aan de erkentelijkheid van de ouders, wier kinderen voor deze steenlegging waren gekozen en hij dankte voor de uitgereikte ca- Ir. Grootenhuis hield causerie te Goes Voor jaarvergadering „Het Nederlandse Trekpaard" In de vrijdag te Goes gehouden Jaarver gadering van de Kon. Ver. „Het Neder landse Trekpaard" heeft zoals reeds gemeld Ir. G. Grootenhuls, adjunct-di recteur van de Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren een causerie gehouden over de paardenfokkerij. Speciaal vestig de hij de aandacht op de voeding, die z.l. In het algemeen ln Zeeland veel gebre ken vertoont. De bestaande moeilijkheden op het gebied der vruchtbaarheid en de veulenziekte worden daardoor bevorderd. Vooral waarschuwde hij tegen het eenzij dige gebruik van lucerne- en klaverhool, 't verstrekken van weldehool beval hij krachtig aan. Blijkens mededelingen van verschillen de paardenfokkers heeft het nieuwe mi- neralenmengsel dat enkele Jaren geleden door de heer Grootenhuls werd samenge steld een gunstige invloed op de vrucht baarheid en op de vltaUtelt van de veu lens. Voort werd door hem gewezen op het belang van een Uchte stal ln verband met de stofwisseling in het algem.een en met de vruchtbaarheid ln het bijzonder. Ge durende de lange winterperiode is het eveneens van betekenis dat de dieren zo nu en dan eens in de zon komen en wat beweging krijgen. De bestrijding van de Ingewandswormen bij het paard kwam nog eens weer ter sprake en het bleek dat de bestrijding van deze zo algemeen voorkomende para- sleten grote opgang maakt ln onze pro vincie. Zeeland is de enige provincie ln ons land waar een begin gemaakt ls met een georganiseerde ziektebestrijding bij het paard. Gedurende deze winter zullen omstreeks tweeduizend mestmonsters van paarden op het laboratorium van de gezondheids dienst worden onderzocht en krijgen de eigenaren van de betreffende paarden hierover gratis advies. Tenslotte werden enige problemen van foktechnlsche aard besproken. Door de stormvloed van 1 februa ri 1953 zjjn ongeveer 50.000 panden, meest woningen, herstelbaar bescha digd en ruim 2000 woningen ver woest. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt thans me de, dat het herstel van eerstgenoemde groep vrijwel is voltooid, doch dat dit nog lang niet het geval is met herbouw van de tweede categorie. Belanghebbenden dienen volgens dit ministerie te bedenken, dat, wat het herstel betreft, men zjjn aanspraak op een bijdrage in de herstelkosten verliest wanneer uiterlijk I januari 1957 nog geen begin is gemaakt met het herstel. Ten aanzien van de verwoeste pan den hebben de gemeenten weliswaar op zeer voortvarende wijze in de be- toneelspeler en filmacteur In nachtvoorstelling gehuldigd In het Tuschinski-theater te Am sterdam is in de nacht van zaterdag op zondag Johan Kaart, die in 1915 als achttienjarige jongen bij het Ne- derlandsch Tooneel debuteerde en die dus veertig jaar op de planken heeft gestaan, in een speciale liefdadig heids-nachtvoorstelling door de Ne derlandse toneelwereld gehuldigd. De voorstelling bracht ruim tien duizend gulden op. Kaartjes voor Amsterdamse trams uit automaat In een toespraak tijdens de verga dering van de kringraad van de Am sterdamse K.V.P. heeft mr. F. van Wijck, wethouder van de bedrijven in de hoofdstad, vrijdagavond meege deeld, dat het gemeentelijk vervoer bedrijf in Amsterdam overweegt de kaartverkoop voor tram en bus ge deeltelijk te automatiseren. Gedacht wordt bij voorbeeld aan automaten op de vluchtheuvels en aan verkoop bij winkeliers. Tramkaartjes, die de pas sagiers na invoering van dit systeem nog bij de conducteur willen kopen, zouden dan iets duurder worden. hoefte aan woonruimte van vele ei genaren van verwoeste woningen voorzien door het in voldoende mate beschikbaar stellen van woningwet woningen, en hebben ook de ge schenkwoningen een grote rol ge speeld. Verscheidene geëvacueerde eigenaren zullen thans naar hun ge noegen gehuisvest zijn, doch zij allen moeten er rekening mede houden, dat, indien uiterlijk 1 januari 1957 nog geen aanvang is gemaakt met de ver vanging van de verwoeste panden, zij slechts aanspraak kunnen maken op een vergoeding door het rijk ten be drage van de verkoopwaarde dezer onroerende goederen vlak vóór de ramp, verminderd met de verkoop waarde der restanten. Een tegemoetkoming van het rijk kunnen zjj by eventuele latere her bouw niet meer verwachten, waar door hun een belangrijke en by dt huidige pryzen onmisbare steun zou kunnen ontgaan. Plannen voor Poujadistische conferentie in Parijs Reünie voor nazi's Vittorio Ambrosini, een voormalige fascistische leider, die voorzitter is van een onlangs opgerichte Italiaan se Poujadistische sectie, heeft zondag plannen bekendgemaakt voor een in ternationale bijeenkomst in Parijs, welke er wel eens toe kan lelden, dat een groot aantal voormalige nazi's en fascisten zich onder de banier van de Franse belastingenhater Pierre Pou- jade zouden verenigen. Ambrosini zelde, dat hij en zijn twee voornaamste medewerkers ho pen in Parijs ook Otto Strasser, de vroegere medewerker en latere te genstander van Hitier. te ontmoeten. Volgens hem zullen ook uit Duitsland en Zwitserland delegaties komen van groeperingen, die met het streven van Poujade sympathiseren. De voormalige fascistische leider, die een persoonlijke vriend was van de beruchte duitse nazi-minister van propaganda Joseph Goebbels, deelde united Press mee, dat hy „over on geveer een weck" naar Parijs zou gaan. Overstromingen op Malakka Een voortdurende zware regenval in de afgelopen 36 uur heeft grote gebieden in vier staten van Malakka blank gezet, zo wordt uit Singapore bericht. Volgens de eerste berichten staat het water op vele plaatsen ruim een meter hoog. Het weg- en spoorverkeer ls verbroken en 't wa ter stijgt nog steeds. De getroffen staten zijn: Johore, Malakka, Negrisembilan en Pahang. Hans van Ginkel en Leni Maas legden zaterdag te Vlissingen de eerste steen (gedenksteen) voor een woningcom plex, dat gebouwd wordt voor de Stichting Pensioenfonds voor het weekloon- en uurloonpersoneel van de N.V. Kon. Mij. De Schelde". Telegrafische noodkreet aan Boelganin. Een jonge Francaise zond vrijdag een telegram aan de Russische pre mier, Nikolai Boelganin, waarin zij inlichtingen vroeg omtrent haar sinds 1945 in Rusland vastgehouden echt genoot. Mevrouw Yafavora had zich tijdens de eerste conferentie in Genève voor de voeten van de Russische premier geworpen en gesmeekt haar echtge noot naar Frankrijk te doen terug keren. Als gevolg daarvan kreeg zij van Russische functionarissen een adres In Rusland, doch de brieven die zy naar dit adres schreef werden al- tyd teruggezonden met de aanteke ning.: „vertrokken zonder adres ach ter te laten", „Scheldegouwen" huldigde Tijdens de jaarvergadering van de Motor- en Auto Club „Scheldegou wen", die zaterdagavond in het Ne derlands Koffiehuis in Middelburg werd gehouden, is de enige clubkam pioen van dit jaar gehuldigd. Het was de lifer E, Lenstra, die in de auto- klasse op de eerste plaats terecht kwam. Ook vorig jaar behaalde hij deze titel, zodat hem thans de wissel beker weer overhandigd kon worden. Geen van de motorrijders in de solo. en duoklasse had het verplichte aan tal ritten gereden, zodat hier geen titelhouder werd uitgeroepen. In het bestuur kwamen diverse mutaties. Na stemmingen werd de samenstelling van dit college als volgt: J. C. Arènds, voorzitter; G. J. Eland, vice-voorzitter; H. Moor, eer ste secretaris, J. Brouwer, tweede secretaris; L. Everse, penningmees ter; J. Parent, lid sportcommissie en A. Bouwens, lid. De voorzitter, dok ter Arends, dankte in sympathieke bewoordingen de afgetreden secreta ris, de heer Van Hese. Hij betrok in De Oostenrijkse dirigent Erich Kleiber overleden De Oostenrijkse dirigent Erich Klei ber is vrijdagavond op 66-jarige leef tijd te Zürich na een hartaanval over leden. Kleiber verbleef de afgelopen week voor rust in een hotel te Zürich Hij overleed voordat zijn echtgenote, die in Lugano het bericht van de hartaanval vernam, in Zürich aan kwam. Kleiber Is tweemaal wegens poli tieke inmenging afgetreden als diri gent van de Berlijnse staatsopera. In 1935, nadat hij twaalf jaar directeur van de opera was geweest, trad hij af uit protest tegen nazi-inmenging en hij verliet daarop Duitsland. In Maart 1955, kort voordat de opera weer in het herstelde gebouw in Oost- Berlijn trok, zei Kleiber tot de com munistische autoriteiten, dat hij op nieuw moest aftreden, omdat „de geest van de oude staatsopera niet in het nieuwe gebouw kan wonen". Hij trok daarop met zijn Amerikaanse echtgenote naar West-Berlijn. Het grootste deel van de jaren 19361949 bracht Kleiber in Buenos Aires door, waar hij de voornaamste dirigent in het Duitse operaseizoen in het „Teatro Colon" was. INTERVIEW OP SCHIPHOL Praatje over oude tijd met Amerika's president Zondagmorgen is prins Bernhard met de Super-Connie „Pegasus" van een reis door de Verenigde Staten op Schiphol aangekomen. De prins vertel de, een reis van 19 dagen door Ameri ka te hebben gemaakt om zich op de hoogte te stellen van de nieuwe tech nische methoden bij de vliegtuigbouw in verschillende grote Amerikaanse vliegtuigfabrieken, waaronder Lock heed en Douglas. Hij zei, dat hij be langrijke veranderingen en vereen voudigingen op het gebied van de vilegtuigconstructie had geconstateerd. De „Electra", het nieuwe type van de Lockheed-fabrieken, dat vermoe delijk in 1959 op de markt zal ver schijnen en waarop de KLM een optie heeft voor twaalf exemplaren, achtte de prins zeer interessant en bruikbaar voor Europa. Zelf had hij in Amerika enkele vluchten gemaakt in kleine, voor hem nog onbekende tweemotori- ge toestellen. De onderhandelingen over een luchtvaartverdrag tussen Ne derland en Amerika zullen dit jaar een aanvang nemen. Prins Bernhard deel de mede dit van de Nederlandse am bassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen, te hebben gehoord. Over zijn bezoek aan president Eisen hower zei de prins, dat het Amerikaan se staatshoofd op hem een bijzonder vitale indruk had gemaakt. Het onder houd, na de bureau-uren van de pre sident in diens particuliere woning gehouden, was „een gezellig praatje over de oude tijd". Over de aanstaande verjaardag van prinses Beatrix zei de prins, dat, voor zover hij wist, in verband met het drukke schooljaar der prinses de festiviteiten tot een minimum zou den worden beperkt. „Ik ben een tijd weggeweest. U moet dit eigen lijk beter weten dan ik", aldus Z. K. H. deze dank ook mevrouw Van Hese, die veel werk voor de Benelux-Ronde verrichtte. De heer J. Th. Bleuzé, voorheen penningmeester, werd dank gebracht voor de voortreffelijke wij ze, waarop deze de financiën heeft beheerd. De sportcommissie kreeg de vol gende samenstelling: J. Parent, M. Uil en E. Lenstra. De pers- en pro- pagandacommlssie wordt nu gevormd door J. v. d. Kreeke, A. van Sabben en J. Brouwer. Laatstgenoemde werd de nieuwe redacteur van het club blad. Na afloop van het officiële ge deelte bleef men nog enige tijd bij een. Tijdens dit samenzijn vertoonde de heer Kesteloo een tweetal films, o.a over een reis naar Zuid-Slavië, die hij heeft gemaakt. Jan Sinke behaalde weer 1 punt uit 2 wedstrijden Bom heeft de leiding THdens het toernooi om het pe.r- sooniyk damkampioenschap van Ne derland heeft d'e Goesenaar Jan Sinke zaterdagmiddag de volle winst moe ten afstaan aan Terlouw. De heer Sinke was tydens het middenspel van deze party in het voordeel, waarbij Terlouw in tydnood kwam. Om dit uit te bulten, trachtte Sinke het spel in gewikkelder te maken, maar zag daarbn een listige combinatie over het hoofd. Het gevolg hiervan was, dat Terlouw tenslotte toch nog de volle winst buit kon maken. In de wedstrijd van zondag speel de de heer Sinke tegen. W. C. Beeke met als resultaat een remise. Tot aan het middenspel gaf deze party een geiyk opgaande strijd te zien, waarna de Goesenaar door zijn bekende agressie in het voordeel kwam. Dit was echter niet voldenode om winst te bewerkstelligen. Voor beide par tijen was deze remise dan ook ver diend. De stand luidt thans: I. Bom, 9 punten; 2/3 Terlouw en Van Dijk, ieder met 8 punten; 4. Huis man, 7 punten (uit 5 partijen); 5. Gordgn, 7 punten; 6/7 W. C. Beeke en Roozenburg, ieder met 6 punten; 8/9/10 J. H. Beeke, Edink en De Jong ieder met 5 punten uit 5 partijen); II. Keiler, 5 punten; 12./13. Van Heerde en Sinke, ieder met 4 pun ten: 14. Jurg, 3 punten (uit 5 par- tgen); 15. Kinnegin, 2 punten uit 5 partyen). (Advertentie). qenééstmM FEUILLETON 13 Ze had gaarne geantwoord: „Prach tig, nu jrj terug bent", maar bepaal de zich tot een conventionele opmer king over het uiterlijk van hun woon- Jilaats toen ze die enkele weken ge- eden had verlaten. Zelfs voegde ze er nog een paar vriendelqkheidjes over mevrouw Pritchard bij, die hem in de lach deden schieten. Toen ging hg weer verderen was het grote ogenblik voorbij. Jamie was thuisgekomen. Maar zij Flora, had geen indruk op hem ge maakt, tenzij dan die van het aardige jeugdkameraadje, dat hem had verge zeld op zijn rondwandelingen; het kind dat hij zes jaar geleden, schrei end ergens buiten had gevonden. Gevoelens van hulpeloosheid en mis lukking bestormden haar. Ze had wel opnieuw willen schreien, maar tezelf- der tgd ook van woede en teleurstel ling over zijn ongevoeligheid stamp voeten en het uitschreeuwen. Na tuurlij k kon ze noch het een noch het ander. Ze mocht zich slechts herinne ren, dat het in de salon van lady Curtling nu eenmaal zaak was, de schijn op te houden. Zonderling genoeg voelde ze zich DOOR MARY BURCHEL in dit eerstfe verraderlijke ogenblik als 't ware gedreven tot de man, die maar al te veel had begrepen. En juist toen ze, heel dom, op het punt stond, voor die aandrang te bezwij- ken, zei hij rustig: „David hunkert ernaar, nog eens met U te dansen. Hg zal het me, vrees ik, nooit ver geven, dat ik hem zijn partner voor de neus heb weggekaapt". Waarna ze bijna letterlijk door „oom Timothy" aan de meer bij haar passende en zeer gewillige Da vid werd „overhandigd". „Ja, dans nog eens met mij, Flo ra. Het is een „quickstep", drong de brave iongen aan. Om er dan, heel geestdriftig, op te laten volgen. „U gaat dus weg, oom Timothy?" „Dat doe ik inderdaad, maar je behoeft je daar niet zo onbehoorlijk blij over te tonen", luidde het ant woord. „Goedenavond, juffrouw El- vain! Ik hoop, dat we elkaar gauw zullen terugzien". „Datdat hoop ik ook", ant woordde ze weifelend, terwijl haar bedroefde grijze ogen even de zijne ontmoetten. „Dank U wel", voegde zg er nog, inniger dan strikt nodig scheen, aan toe, maar toen voerde David haar opnieuw ten dans, die haar nu doelloos, dwaas en kinder achtig toescheen. Kort daarna verklaarde Lady El- vain, dat het voor de meisjes tgd werd om huiswaarts te gaan. Even kwam er een weerbarstige trek op Marilyn's gezicht, maar ze had te veel respect voor haar begeleidster om te protesteren, zoals ze ongetwij feld tegen haar vader of moeder zou hebben gedaan! De rit naar huis werd betrekke lijk zwijgend afgelegd. Eerst toen ze weer op de flat waren en daar 'n kop bouillon dronken, die op deze killg avond best smaakte, merkte Lady Elvain nogal droogjes op: „Ik geloof, dat we Marilyn's verhouding tot Jamie wat nader moeten vast stellen wanneer ze van plan is, hem in het openbaar zo uitbundig te be groeten". „Maar ik heb hem niet gekust", wierp Marilyn wat ontstemd tegen. „En we zijn immers oude vrienden, dus waarom mag ik dan niet blij zijn hem te zien?" „Niemand ontkent je recht om blij te zijn, kindlief; alleen maar om te openlijk daarvan blijk te ge ven. Flora is ook een oude vriendin van hem veel ouder dan jij maar ze rende niet in het bijzijn van iedereen op hem toe". „Dat geloof ik best!" riep Mari lyn, zo luidkeels lachend, dat Flora haar handen woedend ineen klemde. „In elk geval had ze het ook veel te druk met Timothy Godwin. En die is wat je noemt een deugniet! Als het waar is wat éA^ van de jongens me vertelde „Genoeg hierover", hernam Lady Elvain uiterst kalm, maar met zo veel autoriteit, dat Marilyn's pro testen onmiddellijk verstomden. „Ik was er niet bijzonder over gesticht, Flora, dat je met Timothy Godwin danste voor je „season" officieel is begonnen, maar ik begrijp, dat Lady Curtling je aan hem heeft voorge steld en je nog niet ervaren genoeg was om je aan de konsequenties te onttrekken. Intussen was het op een soort familiefeestje als dit niet van zoveel belang". „Maar James is ook min of meer van de familie, Lady Elvain", bracht mevrouw Hornbull min of meer ge krenkt in het midden. Flora was er bijna zeker van, dat haar moeder even de adem inhield en tot tien telde. Ze slaagde er, hoe dan ook, echter in, volkomen pret tig en met een vriendelijk gezicht te antwoorden: „Van uw gezichts punt inderdaad, maar tenzij U de verloving officieel publiek gemaakt wil zien niet voor het oog van de wereld. Van tweeën één: Of Marilyn moet openlijk bekend staan als Ja mie's verloofde en zich als zodanig gedragen, óf ze moet zich onderwer. pen aan de tamelijk strenge code, die alle jonge nog geheel „vrije" meisjes gedurende hun eerste „sea son" dienen te eerbiedigen. Gelooft U me gerust, mevrouw Hornbull, er is geen derde mogelijkheid indien U wenst dat Marilyn als een braaf meisje zal worden beschouwd en ge accepteerd Mevrouw Hornbull, die begreep dat het woord „braaf" in dit ver band een speciale betekenis had, legde zich terwille van haar kind bij deze uitspraak neer. „Nu, Marilyn, dat is nogal een voudig, nietwaar?" hernam ze of schoon niet bepaald geestdriftig. „En het is erg vriendelijk van Lady Elvain, dat ze het allemaal zo dui delijk uitlegt. Je moet een braaf, geduldig meisje zijn en je dus heel bescheiden en keurig gedragen tot je vader en ik het ogenblik geko men achten om je verloving open baar te maken". Marilyn mompelde tamelijk nors een paar woorden van instemming, maar hervond weldra haar vrolijk heid en zei lachend: „Nu, Flora en ik hebben in elk geval wel de enige twee interessante mannen weten uit te pikken. De anderen waren maar aardige kinderen en meer niet. Waarover heb je met Timothy God- win gepraat. Flora?" „Ik geloof, dat jullie nu maar naar bed moesten gaan", kwam La dy Elvain kalmpjes tussenbeide, ,,'t Is al laat genoeg en morgen krijgen jullie een vermoeiende dag bij de kostumière". Gehoorzaam kusten de meisjes hun respectieve mama's goedennacht en gingen naar hun kamers. Flora was echter nauwelijks onder de de-< kens gekropen, of er werd zacht op de verbindingsdeur tussen haar ka mer en die van Marilyn geklopt, waarna de jonge Amerikaanse, blijk baar gereed voor een gezellig avond praatje, binnentrad. Ze droeg een ietwat barbaars ge bloemde kamerjapon, dicht om haar slanke leest gesnoerd en. fladderend over haar heupen. Toen Flora haar daar zo zag, bedacht ze vol wan hoop, dat ze nu wel begreep waar om Jamie op Marilyn verliefd was geworden. Immers, Marilyn was niet alleen mooi dat was ze óók, doelbe wust en handig opgemaakt maar bovendien school onder het nogal kunstmatige vernisje van ervaring en zelfvertrouwen een geweldige, meeslepende vitaliteit. Ze mocht dan misschien niet gelijken op de vrouw van de wereld, die ze voorgaf te zijn, maar ze bezat karakter en vastberadenheid en vrij wal zeker ook moed. Haar gehele persoon had iets beslists, iets dat het onmogelijk maakte, haar over het hoofd te zien, zelfs al was men allerminst de dupe van haar beetje dikdoenerij. „Wat is er. Marilyn?" vroeg Flo ra, zich in bed oprichtend en de late bezoekster toelachend, 't Was dan ook vrijwel onmogelijk, niet tegen Marilyn te glimlachen wanneer ze er zo lief uitzag zoals nu, met de uit hun stijve positie verloste haren, die het fijne gezichtje vrolijk, bjjna kinderlijk ongedwongen, omlijstten. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7