KAPP NIEUWS UIT DE KERKEN NIEUW DEEL MIDDELBURGS GASTHUIS IN MAART OPEN WALCHEREN en de prenthriefschatkaarten MAANDAG 30 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 KREDIETVOORSTEL AAN DE RAAD Ter financiering verdere werken één miljoen nodig De Middelburgse raad besloot in 1952 aan de Godshuizen een geldle ning van 2.000.000 te verstrekken ter financiering van de uitbreiding aan het ziekenhuis. De uitbreiding, waarvoor deze lening diende, is vol tooid, zo schrijven B. en W. de raad thans. Zodra de installaties en de in ventaris zijn aangebracht kan de in gebruikneming volgen. Dit zal, naar verwacht wordt, omstreeks begin maart het geval zijn. De totale kos ten van de uitbreiding bedragen 2.164.760. Er resteert dus een bedrag van 164.760. Daarnaast ligt het in de bedoeling om zo spoedig mogelijk over te gaan tot een interne verbou wing van het oude gedeelte van het Gasthuis met sanering van het keu kencomplex. De kosten van dit pro ject worden op 624.321 geraamd. Tenslotte wil men komen tot de bouw van een zusterhuis, waartoe een stel post van 200.000 wordt opgenomen. In totaal hebben de Godshuizen dus een bedrag van 989.081 nodig. B. en W. stellen nu de raad voor het bestuur der Godshuizen tot financie ring van een en ander op korte ter mijn in staat te stellen door deze in stelling een krediet in rekening-cou rant bij de gemeente-ontvanger te verstrekken van 1.000.000. Wat betreft de financiering op lan ge termijn van deze uitgave hoopt het college de raad te zijner tijd voor stellen te doen. Met betrekking tot de gevolgen, die de uitvoering van deze plannen voor de gemeente zul len hebben, delen B. en W. mee, dat in de begroting voor 1956 een exploi tatietekort voor 't ziekenhuis is ge raamd van 171.277,50. Er is goede hoop, dat het werkeilijke tekort de raming niet te boven zal gaan. Voor 1957 en volgende jaren raamt het bestuur der Godshuizen het ex ploitatietekort op rond 210.000. In dit bedrag is de uitbreiding en de in terne verbouwing begrepen. Het be stuur is voor een verhoging der ver- pleeggelden, die naar globale bereke ning rond 40.000 zal opleveren. Het vermoedelijke netto-tekort over deze jaren zal dan ongeveer 170.000 be dragen. De bouw van een zusterhuis Middelburg wil grondruil voor eventuele helihaven Gezamenlijk met Vlissingen? Middelburg wil een ruiling van grond aangaan met een particulier met het oog op de eventuele totstandkoming van een gezamenlUke hëlihaveh toet Viissihgeh. Het terrein, dat in Souburg ligt Is 6.18 hal groot. Zoals bekend, voerden Vlissingen en Middelburg vorig jaar onderhandelin gen over een dergelijk project. Er werd een terrein gekozen, dat lag op de grens van West-Souburg en Vlissingen. Een ge deelte daarvan is van Vlissingen en men wilde trachten het resterende të kopen. Middelburg zag echter van de plannen af, omdat men aankoop en Inrichting van het terrein en vooral ook stichting van een gebouw voor een tijdelijk gedachte oplossing te duur vond. Vlissingen richtte toen zelf een kleine heliport in voor de E-55 vluchten. De onderhandelingen met Vlissingen zijn echter later voortgezet met het oog op de mogelijkheid, dat later een meer definitieve helikopterdienst zou kunnen worden ingesteld. De kans tot gezamen lijk inrichten van een hclihaven bestaat nu nog en is mogelijk, omdat Middelburg de benodigde grond door ruiling kan ver krijgen. De betrokken grond is eigendom van de heer A. Harpe uit Luttelgeest. Deze is bereid het terrein te ruilen tegen eenzelf de oppervlakte In de Mortierepolder, een perceel dat eigendom is van de gemeente. B. en W. hebben op verzoek van de com missie van bijstand van gemeentewerken de grond laten schatten. De gemeente grond werd op f 21.630 getaxeerd en die van de heer Harpe op f 14.214, een verschil van f 7416 dus. Vlissingen heeft zich in pricipe bereid verklaard de grond bij Souburg eventueel van 3ouburg over te nemen Indien uitein delijk geen helihaven tot stand komt. Het is echter niet bereid daarvoor meer te betalen dan f 18.540. zodat een nadelig ver schil van f 3090 ontstaat. B. en W. menen echter, dat deze transactie toch aange gaan dient te worden. De commissie van bijstand kan zich in beginsel wel met een en ander verenigen, maar wenst de aan gelegenheid in de raad te zien behandeld, mede met het oog op de consequenties, die hieraan zijn verbonden. Diploma-uitreiking cursus kleinfruitteelt te Kapelle Zaterdagmiddag werd in hotel „De Zwaan" te Kapelle één der eindlessen gehouden van de cursussen in klein fruit teelt. Vrijdagavond werd te Krabbendij- ke aan 24 personen het diploma uitgereikt. Voordat aan de 17 cursisten te Kapelle het diploma ter hand werd gesteld door de heer C. L. de Wilde te Goes, leraar In al gemene dienst bij de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst, werden door een tweetal personen korte inleidingen gehouden. Nadat de heer Joh. Schipper te Kapelle als voorzitter van de commissie van de raad van toezicht een kort openings woord had gesproken, hield de heer A. op 't Hof te Kapelle een lezing over de bramenteelt. De tweede spreker, de heer C. M. Hoogesteger te Kapelle, bepaalde zijn gehoor bij de teelt van aardbeien. Hierna sprak de leraar, de heer Oele. nog een kort woord tot de cursisten, daarbij de wens uitsprekend dat er aanstaande zomer ook een goede opkomst zal zijn voor de praktische lessen. Ook ligt het in de bedoeling een excursie te maken. De namen der geslaagden zijn: L. J. P. Buël, B. Oele, A. op 't Hof, C. M. Hooge steger, A. Ridderhof, M. Glas, A. M. Eversdijk, A. Eversdijk, A. van Liere, J. M. Veerhoek, D. J. Mallekote allen te Kapelle, J. Steenepoorte, J. A. Meijer. G. van Liere allen te Biezelinge, P. Boogert en C. J. Looy te 's-Gravenpolder en M. Harlnck te Goes. zal naar alle waarschijnlijkheid het laatstvermelde tekort niet beïnvloe den. Na ingebruikneming van dit ge bouw zal namelijk jaarlijks een be langrijk bedrag vrij "komen wegens kosten van uitwonend verplegend personeel. Subsidieverhoging Voorts stellen B. en W. de raad voor de subsidie aan de afdeling Zee land-Noord van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren met ingang vin 1 januari j.l. op 100 te brengen. Tot dusver wordt jaar lijks 50 verleend, maar het bestuur van de afdeling heeft om een verho ging verzocht. Het motiveerde dit verzoek door te wijzen op de gestegen uitgaven voor de verzorging van die ren, onderhoud van het asyl, brand stoffen, lonen, sociale lasten enz. B. en W. zijn van mening, dat de voor gestelde verhoging alleszins recht- vaarig is. De raad verleende vorige maand een krediet van 5000 voor de in richting van een loods aan het z.g. beltterrein tot veestalling. De toe komstige huurprijs van deze loods werd toen op 400 gesteld, hoewel de lasten op 650 worden berekend. Nu de stelling in orde is gebracht ont wierpen B. en W. een huurvoorstel van 600, waarbij zij rekening hiel den met het feit, dat tevens 510 m2 grond wordt verhuurd. De meerder heid van de commissie van bijstand voor gemeentewerken kan zich hier mee echter niet verenigen en vindt dat de volle prqs van 701 moet worden betaald. Het college vraagt nu een beslissing van de raad. Evenementencommissie in Goes heeft vele plannen De Goese Evenementen-commissie heeft voor de a.s. zomer weer tal van feestelijkheden op het programma staan. Zo wordt o.m. gedacht aan een fruitweek van 8 tot 15 September, met als sluitstuk van deze week, een fruitcorso op 15 September. Men wil een fruitfee met hofdames laten kie zen, voorts eind Augustus begin Sep tember een-openluchtspel doen opvoe ren en van lo Augustus tot 15 Sep tember Goes in het teken van licht en bloemen zetten. Verder heeft men onder meer nog het idee, een open luchtspel voor Kinderen te doen hou den. Dinsdagavond a.s. zullen de mid denstandsverenigingen „Handelsbe langen" en „Hanze" gezamenlijk ver gaderen om een en ander te bespre ken. Derde Zeeuwse spuitdag De afdeling loonsproeiers van de Bond van Agrarische Loonbedrijven in Zeeland organiseert in samen werking met de Rijkslandbouwvoor- 'lichtingsdienst op vrijdag 3 februari in „De Prins van Oranje" te Goes een Zeeuwse spuitdag. Op deze dag zal de toepassing van de chemische bestrijdingsmiddelen in de land bouw besproken worden. In de mor genbijeenkomst spreekt ir. Crucq uit Wagenïngen over „De hoeveelheid vloeistof en de druppelgrootte", waarna de specialist voor planten ziekten van 't rijkslandbouwconsu.' lentschap te Goes, dhr. P. Verhage, de toepassing van arsenieten in de landbouw zal bespreken. Tijdens de middagbijeenkomst zal dr. P. Th. Posthumus Meyes uit Utrecht van de Commissie opvoering Produktivi- teit met het oog <n het arbeidspro bleem In Zeeland, zijn mening hier over geven. Aan het eind van de bijeenkomst geeft ir. M. Sanders, waarnemend rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, een sa menvatting. Middelburg „Het jaar 1956 en de P.v.d.A." Onder leiding van de voorzitster, mevrouw L. van Roo, kwam de Vrou wenbond van de Partq van de Arbeid, afdeling Middelburg vrijdagavond in de Gouden Poorte te Middelburg bij een. Na een kort openingswoord door de voorzitster sprak de heer M. J. van Poelje, voorzitter van het ge west Zeeland van de Partij van de Arbeid, over „Het jaar 1956 en de Party van de Arbeid". Spr. vermeld de in zijn betoog o.m. het 2e lustrum van de partij en belichtte vervolgens de komende verkiezingen. De heer Van Poelje zette de positie van de partij in de Nederlandse politieke constellatie op duidelijke wijze uit een. Tot slot van deze interessante en leerzame avond volgde een geani meerde discussie. Vrouw deed val van fiets de Noordsingel in Middelburg reed, ten val gekomen. Een politie-agent verleende eerste hulp, waarna de ge waarschuwde gemeente-arts, dokter J. Stevens, een diepe snijwond aan de rechterslaap constateerde en en kele ontvellingen. Waarschijnlijk liep mevrouw H. een hersenschudding op. Zij is per auto naar haar huis ver voerd. De vermoedelijke oorzaak is een tas aan haar stuur, die hinder lijk geweest moet zijn bij het rijden. Fakkeloptochten door stad op verjaardag prinses. Ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Beatrix zullen in Middelburg op de avond van dins dag 31 januari a.s. onder auspiciën van de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk-Voor 'het Volk" twee fakkeloptochten door de stad trek ken. Beide vertrekken om 19.45 uur van de Markt. De routes luiden: Middelburgs Muziekkorps: Markt, Plein 1940, Gortstraat, Varkens- markt, Hoogstraat, Nieuwe Haven, St. Janstraat, Zusterstraat, Graven straat, Markt w.z., Pottenmarkt, Lange Viele, Beddewijkstvaat, Vlas- markt, Markt, Lange Delft, Korte Delft, Dam, Molstraat, Spanjaard straat, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, Lange Noordstraat, Markt o.z., Nieuwe Burg, Koorkerkhof, Koor-kerkstraat, Lange Delft, Markt (einde). Muziekver. „Excelsior", met sig naalafdeling „Achilles": Markt, Lange Delft, Koorkerkstraat, Koor kerkhof, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt o.z., Lange Noordstraat. Hof plein, Wagenaarstraat, Balans, Spanjaardstraat, Molstraat, Dam, Korte Delft, Lange Delft. Markt, Vlasmarkt, Beddewijkstraat, Lange Viele, Pottenmarkt, Markt w.z., Gravenstraat, Zusterstraat, St. Jan straat, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Varkensmarkt, Gortstraat, Plein 1940, Markt (einde). Gemeenschappelijke doopdienst. In de morgendienst van de her vormde gemeente te Middelburg van zondag o februari zal een gemeen schappelijke doopdienst worden ge houden. Ds. D. Boon, hervormd ziels- zorger onder gerepatvieerden in de contractpensions in Middelburg zal in deze. dienst de doop bedienen aan kinderen van gerepatrieerden, ter wijl de hervormde predikant, dr. H. van der Linde, de doop zal bedienen aan de kinderen van de hervormde gemeente. „In opmars" wordt vertoond Woensdagavond 1 februari a.s. zal in de Middelburgse Bogardzaal de film „In Opmars" worden ver toond. „In Opmars" is een rolprent, die kortgeleden in Nederland werd vervaaiKhgd en waarin het Leger des Heils een indruk geeft van de acti viteiten, die het in ons land ver richt. Deze avond begint orri 20 uur. Politiesportvereniging vierde feest. De leden van de Vlissingse Politie sportvereniging en vele genodigden hebben vrijdagavond in het Concert- f ebouw te Vlissingen een uitstekende eestavond genoten. Het eerste deel het „officiële" werd verzorgd door het cabaret-gezelschap „De Zuidwesters" onder leiding van Wim de Graaf. Een kort openingswoord werd gesproken door 'de voorzitter van de politiesportvereniging, de heer J. Kuiper, die de aanwezigen welkom heette en ook een woord van dank richtte tot de niet-aanwezige col lega's-politiemannen, die de taak van anderen hadden overgenomen om hun in de gelegenheid te stellen de avond bij te wonen. Het gezelschap „De Zuidwesters" kwam zoals gewoonlijk met een vlot programma en het kostte de artisten dan ook weinig moeitè „de zaal mee te krijgen". Bijzonder was wel het succes, dat de parodie op de lijntrek kers „Leunen", opleverde. Na afloop overhandigde de heer Kuiper bloe men aan de vrouwelijke medewerk ster aan het programma, mevrouw Nel Kunst, en aan Wim de Graaf, omdat deze zich zeer ver dienstelijk had getoond in zijn rol van gevierd-zangeres-op-tournee. De feestelijkheden werden besloten met een gezellig bal. Voorschrift van de dokter" De Spoorwegtoneelvereniging te Vlissingen vertoonde zaterdagavond in het vrijwel geheel bezette Concert gebouw het toneelspel „Voorschrift van de dokter" door Kurts Gordon en vertaald door Bert Russel. De gege vens van het verhaal geven aanlei ding tot een ernstig stuk: verduiste ring van een grote som geld uit een warenhuis en de arrestatie van een onschuldige. Maar het .was niet de be doeling van de schrijver om de toe schouwers tot tranen toe te, brengen. Daarom maakte hij er een blijspel van, waarin de hoofdrol woz-dt ge- Verkoop van grond voor nieuw provinciehuis B. en W. van Middelburg stellen de raad voor 2334 m2 grond gelegen aan het Abdijplein en de St. Pieterstraat aan de Staat der Nederlanden te verkopen. Het betreft hier het groot ste deel van het terrein, waarop in de toekomst het nieuwe Provinciehuis wordt opgetrokken. Het terrein ligt aan de oostzijde van de Abdij tussen het plein en de St. Pieterstraat in. Het college wil 1396 m2 van het be trokken stuk grond voor 10 per m2 verkopen, hetgeen een som van 13.960 oplevert en het roterende deel, 938 m2 tegen 2.50 per m2, het geen een bedrag van 2345 doet ont staan. De totale verkoopprijs be draagt dus 20.381,25. De grond, die thans aan het ministerie van Binnen landse Zaken wordt verkocht, werd na de brand van 1940 door de ge meente onteigend. Hengstenpremiekeuring 2 februari in Goes Donderdag 2 februari wordt te Goes weer het jaarlijkse provinciale paar denfokkersfestijn, de centrale hengs- tenkeuring, gehouden. Het belooft voor de paardenfokkers weer een mooie dag te worden, want hoewel 't aantal inschrijvingen in het verleden wel eens groter is geweest, telt de catalogus toch weer 43 hengsten, die in de diverse categoriëen om de ere plaatsen zullen dingen. Uitvoering Mattheuspassion De jaarlijkse uitvoering van de Mattheus-passion in Hulst zal dit jaar gegeven worden op zondag 11 Maart. De uitvoerenden zullen dezelf- dea zijn als in 1955. echter met dien verstande dat de Christus-partij ge zongen wordt door de Duitse bariton Bruno Müller en de altpartij door Aaf- je Heynis verzorgd zal worden P.Z.E.M.-ingenieur benoemd Tot werktuigkundig ingenieur bij de Centraid Zeeland van de P.Z.E.M. in Vlissingen is benoemd ir. J. S. Schoonderwoerd uit Heerlen. „Afgeworpen kleed" In ons hoofdartikel „Afgeworpen kleed" van zaterdag was in het slot een zin weg gevallen, waardoor een verkeerde Indruk werd gewekt. Er stond namelijk, dat vol gende week het afdelingsonderzoek van de Tweede Kamer begint: „En dan kan men er van vexzekerd zijn, dat dan weer vele Zeeuwen naar Den Haag zullen trek ken, ditmaal om van de publieke tribune het Delta-steekspel hij te wonen". Wegge vallen was de zin, die daarvoor diende te staan: „Daarna kan het openbare toer nooi in 's Lands Vergaderzaal aanvangen. En dan kan men er van verzekerd zijn enz." Door het ontbreken van deze zin werd de indruk gewekt als zou afdelings onderzoek openbaar zijn, hetgeen uiter aard niet het geval is. speeld door een eerst wat tamme, maar later zeer energieke jonge vrouw, die „op voorschrift van ae dokter" toegeeft aan alle ingevingen die zij krijgt. Zij zet daarmee niet al leen het hele huid op stelten, maar ontmaskert met medewerking van een jonge advocaat ook nog de ware bedrijver van de misdaad. De Spoorwegtoneelvereniging heeft van dit stuk een niet meer dan ver dienstelijke vertolking gegeven, on danks het feit, dat eerdere opvoerin gen door deze groep bijv. „Mada me Tic-Tac" en „Het Spook van Can- terville" bewezen hebben, dat de vereniging over uitstekende -kwalitei ten beschikt. Uiteraard kwam ook ditmaal het spel van enkelen weer bo ven de middenmaat uit, maar het ge middelde peil was toch teleurstellend. Werkelijke lof komt toe aan mevrouw M. de BuckTeileman en mevrouw C. M. KortenhofEntink die respec- tievelijk een kostelijke dienstmaagd Maine Colijn en een goede Letty Mad den de hoofdrol gestalte ga ven. De dames L. Groeservan den Berge en R. WjjnenDingemanse was speelden uitstekend de twee oude vrijsters en de heer W. Wijnen was als jong advocaat (Steven Harman) acceptabel. Mej. H. Dommisse, de heer L. Groeser, mej. v. d. Meulen en de heer L. van Vlijmen gaven redelijk spel te zien. Het spel van mej. Th. van Kortenhof en ae heren G. Telle- man en P. van Gemst was weinig overtuigend. De regie van de heer G. van Kortenhof vertoonde enkele on volkomenheden, die echter weinig storend werkten. De grime van de heer G. van Oorschot was goed en werkelijk uitstekend was de verzor ging van de decors door de heer L. van Vlijmen. Gapinge N.C.V.B. vergaderde De afd. Gapinge van de Ned. Chris ten Vrouwen Bond hield haar maan- delëtjkse vergadering onder leiding van mevr. Spoelstrav. d. Berg. Als spreker trad in deze bijeenkomst op ds. E. Sneller, hervormd predikant uit Middelburg. Deze hield een inlei ding over het onderwerp „De lei ding Gods in ons leven." Het was een leerzame avond. Ds. A. van Iterson overleden In de ouderdom van 80 jaar is te Oegstgeest overleden dr. A. van Iterson, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Dr. Van Iterson werd 4 augustus 1875 te Leerbroek gebo ren en studeerde en promoveerde aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1902 werd hij kandidaat in Fries land en 22 maart 1903 aanvaardde hij het predikambt te Gorredijk. In 1906 vertrok hij naar Oosthuizen en in 1908 naar Grotebroek. In 1911 kwam hij te Dordrecht in zijn laats te gemeente, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat op 1 oktober 1941. Dr .Van Iterson heeft zich vooral bewogen op het gebied van het Vrij zinnig Protestantisme. ZUID-BEVELAND Goes Aanrijding Vrijdagmorgen deed zich op de 's- Heerhendrikskinderendijk te Goes een aanrijding voor, toen de automobi list J. F. de C. uit Vlissingen een paard en wagen wilde inhalen. Van tegenovergestelde zijde naderde op hetzelfde moment de heer S. C. F. uit Kloetinge met zijn bestelauto. Het gevolg was een aanrijding waarbij aan beide auto's materiële schade ontstond. Voordracht hoofd Jan Ligthartschool Voor de vacature van hoofd van de Jan Ligthartschool te Goes heb ben B. en W. de volgende voor dracht opgesteld: 1. de heer L. C. Broer, thans hoofd van de openbare lagere school te Wilhelminaaorp; 2. de heer J. C. Mazure, thans onder wijzer aan de Jan Ligthartschool te Goes Gemeentegelden voor verbouwing chr. nat. school. Hetbestuur van de vereniging tot bevordering van christelijk school onderwijs in Goes heeft bij het ge meentebestuur een verzoek ingediend felden uit de gemeentekas beschik- aar te stellen voor verbouwing en verandering van inrichting der chr. nationale school aan de westwal te Goes. De begroting hiervan bedraagt 5784,45. De verbouwing omvat het bouwen van een kolenbergplaats en de uit breiding van de bestaande fietsen- beigplaats. De verandering van de inrichting bepaalt zich tot het aan leggen van nieuwe verlichting in de lokalen, het aanbrengen van twee wasbakken en een drinkfontein in de gang, en onderzoekkamer in de school. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verle nen. Voorstellen aan de raad De gemeenteraad van Goes komt woensdag 1 februari 's avonds om acht uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de beëdiging van het raadslid, de heer M. van der Himst en een aanvraag van het bestuur van de hervormde schoolvereniging „Het Mosterdzaad" om beschikbaarstelling van gelden voor het aanvullen van de leermiddelenvoorraad voor het vak handenarbeid aan de Prinses Beatrix- school. Verder een voorstel om de heer A. P. Buijs te Ka pelle, onderwijzer aan de openbare lagere school aldaar te benoemen tot vast onderwijzer aan de Burgemees ter van Dusseldorpschool te Goes. C.B.T.B. vergadert. De afdeling Zuid Beveland van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond houdt dinsdag 31 januari zijn alge mene ledenvergadering te Goes. Tij dens deze bijeenkomst zal de heer P. C. Elfferich, voorzitter van de hoofd afdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap, een spreekbeurt vervullen over het onderwerp „Arbeidsvoorzie ning en loonbeleid". Geen verhoging van havengelden In verband met het feit, dat de aan de gemeente Goes verleende conces sie voor de heffing van sas- en ha vengeld binnenkort afloopt, stellen B. en W. de raad voor aan H,M. de Koningin te verzoeken de genoemde concessie wederom te verlengen. In de toelichting voor de raad schrijven B. en W., dat, hoewel de opbrengsten van de rechten lager zijn dan de on derhoudskosten van de haven, het toch niet gewenst is verhoging van de tarieven aan te vragen. Men acht de ze in vergelijking met die in andere havenplaatsen reeds normaal en bij verhoging zou de haven van Goes in een ongunstiger concurrentiepositie komen dan de andere naburige ha venplaatsen, waardoor de handel en industrie in Goes geschaad zouden worden. 1. De Kraak lag al enige dagen werkeloos in de ha ven van Lutjewier, zodat de Maat eindelijk weer eens tijd had om zijn baard te wassen en zijn prentbrief- kaarten-album te verzorgen. En zo neusde hij met een schoongewassen baard op de markt rond, op zoek naar oude prentbriefkaarten voor zijn verzameling. Hij had geen oog voor nieuwe briefkaarten, die iedereen kon kopen, want als een echte verzamelaar zocht hij naar Iets heel bijzonders, liefst zo oud mogelijk. En eindelijk, temidden van een stapel tweedehands boeken en tijdschriften, deed hij de vondst, waar hij al jarenlang van gedroomd had. Een heel pak, bijna een eeuw oud en prachtig gaaf gebleven! Met trillende vin gers bladerde hij door het pakketje, dat met een rose lint was samengebonden. Ja. er was geen twijfel mo gelijk, dit was de vondst, die iedere prentbriefkaar ten-verzamelaar hem zou benijden. „Dit koop ik!" riep hij schor. „Hoeveel?" „Twee kwartjes", antwoordde de verkoper. Maar na een blik op het gretige gezicht van de Maat, voegde hij hier haastig aan toe, „per stuk!" De Maat betaalde zo haastig,, dat de verkoper er achteraf nog spijt van had, niet een nog schandali ger prijs te hebben genoemd. Met een lege portemonnaie, maar met een gevoel van grote rijkdom, ging de Maat heen. Helaas was hij teveel In zijn schat verdiept om te bemerken, dat twee herels over zijn schouder naar zijn nieuwe aan winst gluurden.... Intrede ds. Breure Na in de voormiddagdlenst door ds. H. Pol uit Wilnis ln het ambt te zijn bevestigd, heeft ds. A. Breure zondag middag zijn intrede gedaan ln de Ne derlands hervormde Kerk te Oud-Vos- semeer. Uit 2 Tlmotheus 2 had de nieuwe predikant tot tekst gekozen vers 9b. „Maar het woord Gods is niet gebon den". De bijbelse boodschap ls aan niets gebonden ook niet aan Paulus, die deze woorden in de gevangenis schreef en evenmin aan een bedie naar van het Woord, was de kern van zijn predikatie. Na de preek wendde ds. Breure zich tot diverse colleges en personen. Van de gemeen te verwachtte hij, evenals op zijn vorige standplaatsen, een trouw kerkbezoek. De nieuwe predikant werd hartelqk verwelkomd door de burgemeester, de heer J. J. Versluijs, ds. Lam, vertegenwoordiger van de classis en ds. Brons, vertegenwoordi ger van de ring. De plaatsélijke gere- n formeerde predikant, ds. A. Koning, hoopte, dat de nieuwe dominee geen „ijzeren gordijn" tussen beide kerken zou neerlaten maar dat er eerder tus sen hen samenwerking zou bestaan. De heer P. W. C. van Westen, dankte tevens de consulent, ds. Lam, voor zrjn activiteit ln het beroeplngswerk. - Als laatste spreker trad op ouderling J. Geuze, die de wens uitsprak, dat de komst van ds. Breure de gemeente tot geestelijk voordeel zal zijn. Op zijn verzoek zong men ds. Breure psalm 134:3 toe. Afscheid ds. K. Deddens Zondag werd te Hoek afscheid geno men van ds. K. Deddens, predikant van de Gereformeerde kerk ingevol ge artikel 31. Na votum en het zingen van psalm 26.vers 2 en 8 volgde schrift lezing uit Romeinen 8, de verzen 8 tot 39- De scheidende predikant, die ruim vier jaar te Hoek arbeidde, zei in zijn predikatie dankbaar te zijn voor het- geen hij in Hoek heeft mogen doen. Hij moedigde de gemeente aan haar zwakheden tegenover haar God te er kennen in het gebed want, aldus ds. Deddens, dit geeft hemelse zekerheid. Daar ds. Deddens de wens te kennen had gegeven geen toespraken te hou den verzocht ouderling De Jonge de gemeente de scheidende predikant psalm 121 4 toe te zingen. De dienst werd bijgewoond door o.a. burgemees ter A. F. Hanssens, wethouder L. M.; Jansen, de heer J. Dregmans, gemeen te-secretaris en ds. Schalkwijk en diens echtgenote. Intrede ds. Dercksen. Ds. H. M. Dercksen, geref. predi kant te Oostkapelle en beroepen te Barneveld, zal op Zondag 11 maart a.s. in zijn nieuwe gemeente intrede doen, na bevestiging door zü'n vader, ds. A. Dercksen van Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Aagtekerke: H. van Glls te Dirksland; voor Wolfaarlsdijk: M. Blok te Rotterdam C. VRIJE EVANG. GEMEENTE. Beroepen te Veendam: H. R. Timmer man te Yerseke. Officiële publikaties GEMEENTE VLISSINGEN. AANGIFTE HONDENBELASTING. BELASTINGJAAR 1956. B. en W. van Vlissingen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 24 januari 1956 aan de bekende houders van honden een aanslagbiljet hondenbelasting is uitgereikt. De aandacht wordt er even wel op gevestigd, dat houders van één of meer honden, die geen aanslagbiljet heb ben ontvangen, niettemin verplicht zijn daarvan alsnog binnen 14 dagen na heden opgave te doen ter gemeente-secretarie, (afdeling financiën, Stadhuis, kamer 2). Eenzelfde aangifte dient te worden ge daan bij aanschaffing van één of meer honden in de loop van het belastingjaar, zulks binnen 14 dagen na het tijdstip van de aanschaffing. Nlet-voldoenlng aan de aangifte-plicht kan worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoogste f 300.—. Vlissingen, 25 januari 1956. GEMEENTE VLISSINGEN. DRANKWET. VERZOEK VERGUNNING. B. en W. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, dat op 25 januari 1956 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jos Goetheer, van beroep handelaar ln kunstnijverheidsartikelen enz. wonende te Vlissingen, Groenewoud nr. 76 om een slijtvergunnlng voor de volgende lokali teit: beneden-lokaliteit van het perceel Walstraat nr. 21. Binnen twee weken na dagtekening de zer bekendmaking kan Ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij B. en W. Inbrengen. Vlissingen, 26 januari 1956. GEMEENTE SOUBURG. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Oost- en West- Souburg maakt bekend, dat het besluit van de gemeenteraad van 29 juli 1955 tot wijziging van het uitbreidingsplan ln on derdelen der gemeente Oost- en West- Souburg door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd bij besluit van 10 januari 1956, no. <935/229, 3e afd. Het goedgekeurde besluit ligt met de daarbij behorende kaart voor een ieder ter Inzage ter gemeente-secretarie, op iedere werkdag van des voormiddags 9 uur tot 12.30 uur en des namiddags van 2 uur tot 5 uur, en zaterdags- van 9 uur tot 12 uur. Oost- en West-Souburg. 24 Januari 1956. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Bevallen: J. M. A. Buijs-Cosijn. d.; C. Foppe-Poppe, d.; A. C. Barentsen-Polder- man, z.: M. H. van de Put-Wisse, d.: Th. J. Mes-Montaan, d.; M. W. Harlot-Franchi- mont, z.; P. Hoogesteger-Onderdljk, d. Ondertrouwd: A. Kooman, 21 J. en C. W. Rooze, 19 j.; H. Izeboud, 30 j. en J. P. de Plaa, 21 J.; R. Kiviet. 25 J. en J. C. Dam man, 26 j.; J. W. Houkamp, 37 j. en T. Vader, 40 j. Getrouwd: B. van Engelen, 31 j. en H. Bos, 28 j.; M. Jeroense, 24 j. en C. F. Ja- cobse, 23 j.; W. Heijlen, 22 j. en P. C. Meerman, 21 J. Overleden: L. Franse, 77 J., weduwn. v. J. Tissink; A. P. Willemse, 67 j.; W. C. Geluk, 73 j., geh. met W. G. F. Blokpoel: J. Dourlein, 82 j., weduwe v. M. Maas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3