Een fraai Groene Kruisgebouw voor Wolphaartsdijk verstopping Zeeuwse Almanak SCHOUWBURG MIDDELBURG ZAL UITBREIDING ONDERGAAN ZEEUWSE C.J.M.V.-COMMISSIE NAM AFSCHEID SECRETARIS PLATTELANDSJONGEREN OVER HET ZEEUWS EIGENE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 JANUARI 1956 WINSTPUNT" VAN DE RAMP Scheidende burgemeester verrichtte de officiële opening riecht tegenover het gemeentehuis val Wolphaartsdijk werd zaterdag middag een gebouw geopend, dat ongetwijfeld ook een belangrijke cen trumfunctie in deze gemeente zal gaan vervullen. Burgemeester S. A. N. van Oeveren, die vanmiddag afscheid zal nemen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ontsloot officieel de deur van een fraai, nieuw Groene Kruis-gebouw, dat deze gemeente als één van de zeer wei nige „winstpunten" van de ramp toeviel. En omdat deze bouw alleen mogelijk is geworden, dank zij de vorstelijke schenking van het Zwitserse volk, dat het landelijk Groene Kruis een miljoen francs gaf voor wijk- gebouwen in de rampgemeenten, wapperde op deze middag voor het nieuwe gebouw ook de Zwitserse vlag. Bovendien werd in tal van toe spraken ook getuigd van de dankbaarheid voor deze financiële steun. Vooral verzamelde het bestuur van het Groene Kruis zich met het ge meentebestuur en andere genodigden in de kleuterschool. De voorzitter, dokter A. I. Vos sprak daar een wel komstwoord. In een toespraak zette hij de belangrijkheid van deze dag voor Wolphaartsdijk nader uiteen. Dit jaar bestaat de Groene Kruisver eniging in deze gemeente een halve eeuw. Het werk van het Groene 'Kruis is in deze periode wel iets ge wijzigd. Terwijl vroeger het speci fieke wijkwerk voorop stond, is thans het preventieve werk primair geworden. De overheid is ook meer van de belangrijkheid van het kruis werk overtuigd geraakt, hetgeen blijkt uit de subsidies. Met de Ge zondheidswet is dit werk thans vol ledig erkend. Dit legt echter verant woordelijkheid op en in dit verband wees dokter Vos op het grote belang, dat over een goed -ingericht gebouw kan worden beschikt. Na de ramp wilde men op een voudige manier beginnen met een van de adoptiegemeenten Harlin. gen en Smallingerland ontvangen som geld van 6700 en een be drag uit eigen middelen, doch toen kreeg men 35.000 van. de Zwit serse gift, zodat tot nieuwbouw kon worden overgegaan. Spreker dankte zowel het Zwitserse volk als de Friezen voor hun finan ciële steun, terwijl hij tevens de diverse personen en instanties, die aan de bouw medewerkten, in zijn dankwoord betrok. Burgemeester S. A. N. van Oeve ren ook vice-voorzitter van de plaatselijke Groene Kruisvereniging hield daarop zijn openingsrede. Hij sprak daarbij namens het ge meentebestuur de grote voldoening uit over het totstandkomen van dit gebouw, waaraan reeds jaren grote behoefte bestond. Hij hoopte dat het grondprincipe van het Groene Kruis: Allen voor allen en zorg voor de naaste, in dit gebouw ook verwezen lijkt zal worden. Temeer, omdat het tot standkwam door zorg van de naaste. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester Van Oeveren een fraaie klok en namens hem persoon lijk een litho aan. SYMBOLISCHE OPENING. Hierop begaf men zich naar liet nieuwe gebouw, waar Rietje en Adrie Katsman, dochtertjes van de pen ningmeester, reeds gereed stonden om bürgemeester Van Oeveren de sleutel te overhandigen. Na de ope ning verenigde men zich in de gezel lig ingerichte wachtkamer, annex vergaderruimte, waar een bronzen gedenkplaat de herinnering aan de Zwitserse gift voor het nageslacht levendig zal houden. De voorzitter, dokter Vos, had hier gelegenheid om nog dank te zeggen voor diverse ge schenken, welke voor dit nieuwe ge bouw waren aangeboden. Burgemees ter Van Oeveren bood hij een album met foto's van dit wijkgebouw aan. Ook de beide meisjes Katsman ont vingen een herinnering aan deze dag. In de rij van sprekers, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, was eerst het woord aan de heer A. de Lange uit Goes, die de lan delijke zowel als de provincialé Groene Kruisvereniging vertegen woordigde. Ook deze memoreer de met dankbaarheid de grote Zwitserse hulp en uitte de wens, dat het gebouw onder Gods zegen zal mogen worden benut tot wel zijn van de Wolphaartsdijkse be volking. Namens de provinciale vereniging bood deze spreker nog een klok aan. Verder spraken nog de heren M. Nieuwenhuize uit Kapelle, als oud bestuurslid, A. v. d. Vliet namens de Vereniging v. Ziekenhuisverpleging, welke vereniging de aanschaf van een fraai, modern hoogtezonapparaat financierde, J. Snoodijk uit Vlissin- gen als oud-bestuurslid, M. Schipper, bestuurslid van de Groene Kruisver eniging te 's Heer Arendskerke en M. Kloosterman, namens de Instel ling voor Maatschappelijke Zorg te Wolphaartsdijk. Nadat een verversing was rondge diend, was er gelegenheid om het in alle opzichten doelmatige en keurig ingerichte gebouw te bezichtigen. In de ruime wacht- en vergaderruimte, trekt een frisse- muurschildering van Jos Kosa, die zowel de financiële hulp als het werk van het Groene Kruis weergeeft, de bijzondere aan dacht. Voorts bevat het gebouw een kamer met boxen voor consultatie bureau e.d. een dokterskamer annex ruimte voor hoogtezonbehandellng. Voor het opbergen van materialen is er een ruim magazijn, verder een spoelkeuken, terwijl op de bovenver dieping de wijkverpleegster een aan trekkelijke woning heeft gekregen. Wolphaartsdijk is een prachtig en nuttig gebouw rijker geworden, zo dat terecht verschillende sprekers er op wezen, dat de watersnoodramp naast de grote ellende toch nog iets goeds heeft gebracht. VAN IWlïl TOT BEJAARDENWONINGEN. De bouw van de woningen voor bejaar den te Oosterland vordert gestadig. Van de 8 te bouwen woningen zi)n er thans 4 onder de kap. Wanneer de weersomstan digheden het toelaten ziet het er naar uit, dat binnen afzienbare tijd voor de oudjes mooie en geriefelijke woningen ter be schikking komen waarin zij van hun wel verdiende rust kunnen genieten. JAN KLAASSEN. Meer dan 200 Vlissingse kinderen en hun ouders hebben zaterdagmid dag in het chr. militair tehuis „De Meerpaal" genoten van de poppenkast voorstelling van Jan Klaassen Deze voorstelling werd verzorgd door het poppentheater „De Zeeuwsche Uylen- spleghel" van de heer en mevrouw Popma uit Souburg. De jeugdige toe- NIET ROKEN De jongemandie in Kruiningen op gewekt met een brandende sigaret de coupé niet-roken van een treinstel toebehorend aan de Ned. Spoorwegen binnenstapte, kreeg onmiddellijk moei lijkheden. De niet-rokers van ons volk zijn daar vinnig mee. Zij willen hun rechten erkend zien en het vechten er voor wordt hun aanmerkelijk verge makkelijkt door de bordjes met het dreigend verboden te roken", die in zulke treinstellen alom aanwezig zijn. De jongeman zag zich bovendien belaagd door maar liefst zes jonge dames, in wier aanwezigheid wellicht de reden van zijn verschijnen in juist die coupé gezocht moet worden... „Verboden te réken", zong er een met een treiterig uithaaltje, waar uit af te leiden viel dat ze als kind heel wat broertjes moest hebben geplaagd! De knaap bezag z'n tegenstand sters eens en oordeelde het toen maar verstandiger zich op het balcon terug te trekken, alwaar hij braaf zijn siga ret oprookte, alvorens in het dames gezelschap terug te keren.' Toen hij zich weer bij hen voegde, wachtte hem nog een verrassing. De dames hadden zelf sigaretten op gestoken en bliezen hem uitdagend de rookwolken in het verbrouwereerde gelaat**,** schouwers leeiden enthousiast mee met de avonturen van Jan Klaassen, die de zieke koning ging genezen. Hoe groot was hun verontwaardiging, toen de huisbaas Katrijntje uit haar huisje wilde zetten. En hoe groot was hun vreugde, toen Jan net op tijd kwam om niet alleen de huur te betalen, maar tevens om het huisje te kopen. De baten van deze middag kwamen ten goede aan het restauratiefonds van „De Meerpaal". Eveneens wordt voor dit doel op 5, 6 en 7 april het militair tehuis bestaat op 6 april tach tig jaar een bazar georganiseerd. SCHOORSTEENBRANDJE. Na het begin van brand in hotel „De Zeeuwse boerin" te Oud-Vossemeer moest de brandweer 's middags ten tweede ma le uitrukken voor een schoorsteenbrandje in de woning van mejuffrouw S. L. Musters aan de Vierwindenstraat. Het blussen leverde echter niet veel moeilijk heden op. Er was enige materiële schade te betreuren. IN HET GOUD. Morgen, dinsdag 31 Januari, zal het in Vrouwenpolder feest zijn bij het echtpaar W. C. v. d. Nolk van Gogh-Schouman. De ze echtelieden zullen dan namelijk het feit herdenken, dat zij een halve eeuw ge leden in het huwelijk traden. (Advertentie) Geel de strijd niet op tegen DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 8e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten: maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regel- matig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u laterdoorzorgen.doorteveeleten, overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LffiVERPILLETJES - i 1.20 per flacos. De burgemeester van Wolf aartsdijk, de heer S. A. N. van Oeveren ont ving de sleutel van het nieuwe Groe ne Kruis-gebouw uit handen van Rietje en Adrie Katsman. (Foto P.Z.C.) Voor het verdere Zeeuwse S nieuws zie ook pag. 5 en 7. VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVW? flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliuilllllllllllllllllllllllf Schatgraver ,w De fikse prijzen, die tegenwoordig voor oude metalen betaald worden, brachten 'n jongeman ln 's-Graven- polder op het idee een in de oor log neergeschoten Duits vliegtuig op te graven. Dies toog hij dezer dagen met een spa naar de Zaal dijk, waar ergens onder de grauwe klei een fortuin op hem wachtte. Het moeizame spitwerk werd voor hem verzoet door de wetenschap, dat iedere schep grond hem dichter bij het miljonairschap bracht. Vier lange dagen arbeidde hij, aleer zijn spa op metaal stuitte en de vlieg- tuigcabine bloot kwam. De kuil had toen de proporties van een vul- kaankrater. Een takelwagen kwam, s kabels werden bevestigd en zo kwam de cabine bovengronds, jjg Maar tevens enkele bolvormige kogels, die met een keten aan s elkander verbonden waren. „Brisantbommen" zei een omstan- der. De graver schrok ontzaglijk. „Dicht die put" zo besloot hij en s H aldus geschiedde. Droevig oogde hij §f M de takelwagen na. Vier dagen graafwerk en dan zo'n vondst IllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllW Scheepvaart Westerschelde door mist belemmerd Zondag hing over de Westerschelde een dermate dichte mist, dat het scheepvaartverkeer over deze verbin dingsweg naar en van Antwerpen ge durende vele uren ernstig gestoord is geweest. Het geringe uitzicht belette de beloodsing volkomen en de vaart zou trouwens toch onmogelijk ge weest zijn. Van omstreeks zes uur 's morgens tot twee uur 's middags hebben vele schepen op da Wester schelde stilgelegen. De veerdiensten hebben vrij nor maal doorgang kunnen vinden. Alleen de boot van vijf voor elf uit Vlissin- gen naar Breskens is uitgevallen. Ernstige aanrijding te Sint-Jansteen Zaterdagmiddag omstreeks vier uur werd het 4-jarige meisje van B. toen zij plotseling de weg voor de ouder lijke woning in St. Jansteen wilde oversteken, door de auto van de heer Van H ook uit St. Janstecn, gegre pen. Ernstig gewond werd zij naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. UNIVERSITAIR EXAMEN Aan dc rijksuniversiteit te Gronin gen slaagde voor artsexamen eerste gedeelte de heer A. E. Vonk te Mid delburg. GELD VAN GEMEENTE VOOR ONTWERP Ongeveer honderd zitplaatsen meer Zoals de burgemeester vau Middelburg reeds in zijn nieuwjaarsrede aankondigde overweegt de eigenaresse van de schouwburg in de Zeeuwse hoofdstad, de N.V. „De Middelburgse Schouwburg" om door verbouwing van het bestaande gebouw de nodige verbeteringen aan te brengen. De zaal is namelijk te klein geworden tengevolge van de toenemende belang stelling voor toneel. Op enkele andere punten voldoet het gebouw echter ook niet meer aan de te stellen eisen. Het ligt dan ook in de bedoeling een zodanige verbouwing te doen geschieden, dat het aantal zitplaatsen met rond 100 zal stijgen en dan in totaal ongeveer 500 wordt. Bovendien houdt de voorgenomen verbouwing in, dat de vestiaire zal worden ver beterd. De N.V. beschikt echter zelf niet over middelen om deze verbou wing te financieren. B. en W. stellen nu de raad voor om een bedrag van 2500 beschikbaar te stellen voor de kosten, die een architect zal hebben met het maken van het schetsplan en begroting voor de verbouwing, zoals deze wenselijk is. De N.V. heeft onlangs advies inge wonnen van de rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwbur gen en concertzalen, die daarop de toestand ter plaatse heeft bezien. Zij was eenstemmig van oordeel, „dat het toneel en de kleedkamers aan re delijke eisen voldoen", zo schrijven B. en W. aan de raad; „dat de zaal sfeer heeft en acoustisch uitstekend is, doch voor een plaats als Middelburg met een bloeiend toneelleven, te wei nig plaatsen heeft, dat de bioscoop cabine in de zaal een onding is en dient te worden verplaatst en dat de situatie van de foyer en de vestiaire zeer dringend verbetering behoeft". Zij was verder van oordeel, dat de constructie van het bestaande gebouw en de mogelijkheid om liggend onbebouwd terrein te ge- bruiken, zodanig is, dat het uit voeren van de bovenvermelde ver beteringen met klem moet wor den aangeraden. De commissie meende, dat de uitvoering van een dergelijke verbouwing de even tuele toekomstplannen voor bet stichten van een cultureel cen trum niet in de weg staat. Boven dien zal naar haar mening het op richten van zulk een centrum de schouwburg zijn nut niet doen verliezen. De N.V. heeft daarop het gemeen tebestuur verzocht 5000 beschik baar te willen stellen om daaruit de kosten van een opdracht aan een ar chitect voor het maken van een ver bouwingsplan te bestrijden. B. en W. achten het verantwoord een voor dit doel benodigd bedrag a fonds perdu NOG GEEN PROVINCIALE SUBSIDIE In vacature wordt spoedig voorzien Op hartelijke wijze heeft de Provin. Ciaie Commissie Zeeland van het C.J. M.V. zaterdagmiddag afscheid geno men van haar secretaris, de heer Jac. Sinke te Souburg, die is benoemd tot districtssecretaris van het C.J.M.V." voor Zeeland en west Brabant. Htf werd toegesproken door de voorzitter, de heer C. Leunis te Terneuzen en uit diens toespraak bleek wel duidelijk, dat men vooral in Zeeland, zeer ver heugd is over deze benoeming. Do heer Sinke op* zijn beurt zeide, dat hij allereerst het afdelingsbezoek met kracht ter hand zal nemen. In de vacature voor secretaris van de P.O. Zeeland zal zo spoedig moge lijk worden voorzien. Verder sprak men op deze verga dering uitvoerig over de financiën. De rekening over 1955 vertoonde een nadelig saldo van 1182,51 on danks 't feit, dat de contributies van de afdelingen zijn verhoogd. Een ge deelte van dit tekort werd veroor zaakt door het feit dat de nationale (Slot van pag. Ij provinciaal bestuur bood zij mejuf frouw Geelhoed een fraaie schemer lamp aan. De acht Zeeuwse afdelin gen van de Christelijke Plattelands meisjes Bond hadden ook diverse ver rassingen. Bij ieder geschenk was een. passend gedichtje. Mejuffrouw C. Korteweg-Maris sprak namens het hoofdbestuur waarderende woorden bij dit afscheid. Voorafgaande aan dit afscheid wa ren nog enkele agendapunten afge handeld. In haar openingwoord had mejuf frouw Geelhoed het tienjarig bestaan van de Zeeuwse C.P.M.B. gememo reerd, en gewezen op de noodzake lijkheid ook op maatschappelijk ter rein het Woord van God te laten gel den. „Hierin ligt voor ons allen een taak", aldus de presidente. Vervol gens leidde zij een korte liturgie De secretaresse, mejuffrouw Ria van der Maas uit Wissekerke, sprak in haar jaarverslag over een gesta dige groei in de afdelingen. Een voor de meisjes interessant betoog hield vervolgens mevrouw H. Smit-Goeman uit DcKjrwerth over „kleur en vorm in onze woning". In dichtvorm brachten Koost Ton en Jo Geschiere van de afdeling Mid delburg verslag uit over de ontwik- kelingsweek in het clubhuis „Inge borg"' te Leusden. C.J.B.T.B. In hetzelfde gebouw hield ook de Zeeuwse Christelijke Jonge Bóeren- en Tuinderbond de algemene ledenver gadering. De voorzitter, drs. J. J. Knibbe richtte een speciaal woord van welkom tot de burgemeester van Goes mr. W. C. ten Kate en de voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. de Putter. „Waar staan wij", was de titel van zijn openingstoespraak, waarin hij opmerkte, dat voor velen het tempo dezer tijd te hoog is. Men iü%t zien gemakkelijk meedrijven en spreker achtte het vooral te betreu ren, dat ook zovele christelijke jonge ren deze levenshouding hebben aan genomen. „God vraagt echter, dat wij allen mee helpen de aarde tot ontwik keling te brengen", aldus drs. Knib be, die hierbij aansloot met de opwek- lang het christelijk geloof in de wer ken te laten spreken. De heer A. Leenhouts uit IJzendjj- ke, secretaris, kon in zijn jaarverslag het prettige geluid laten horen, dat 't verenigingsleven actief en groeien de is. Het ledental steeg van 327 naar 348 leden, waarin ae afdelingen. Noord-Beveland, Middelburg, Oost burg en Zierikzee de grootste winsten boekten. Vervolgens werd afscheid genomen van de heer Leenhouts als secretaris waarbij in zijn plaats de heer P. Dek ker uit Zuidzande werd benoemd. De scheidende voorzitter ontving uit han den van drs Knibbe een fraaie 3igaret tenkoker met inscriptie. De heer M. van der Maas uit Wis sekerke, penningmeester, kon jam mer genoeg in zijn financieel over zicht niet zo optimistisch zijn. Het afgelopen jaar leverde namelijk een nadelig saldo van 89.06 op. De ver gadering besloot echter spontaan per lid vijftig cent te betalen om dit tekort weg te werken. Het belangrijkste punt van de och tendvergadering was de inleiding, die drs. C. P. Driesprong uit Den Haag hield over het onderwerp „Landbouw en hoogconjunctuur". Spreker zette eerst uiteen wat onder hoogconjunc tuur wordt verstaan. Ook de landar beiders delen er in", aldus spreker", hun lonen zijn nu viermaal zo hoog als vóór de oorlog en na de goedkeu- i-ing van het jongste loonvoorstel zal ook de laatste achterstand op het loon van de industrie-arbeiders ingelopen zijn. Voor de boeren is het prijzenbe- leid gebleven, maar de kosten zijn ge stegen. Na de gedachtenwisseling hield bur- bondsdag in Zeeland is gehouden maar overigens waren er geen posten, die verminderd kunnen worden zonder afbreuk te doen aan het werk. Vooral de leiderstraining kost zeer veel geld. In dit verband sprak de voorzitter er zijn grote teleurstelling over uit, dat van de provincie nog steeds geen subsidie is ontvangen. Enkele jaren geleden heeft men al subsidie aan gevraagd. Sindsdien zijn er wel aller lei raden en commissies ingesteld, maar geld heeft men nog steeds niet ontvangen. De vergadering was van mening dat als de provinciale over heid belang stelt in het werk onder jonge mensen, er dan ook wat zal moeten gebeuren en zij hoopte dat de overheid het belahg van dit werk zou inzien. Het nadelig saldo over 1955 werd afgeboekt van de reserve. 'Op 18 februari zal in Goes de voor jaarswerkvergadering worden gehou den. Dan komen de jaarverslagen aan de orde en zal ds. P. J. Maekaay uit Oegstgeest spreken over het zen dingswerk op Nieuw Guinea. Voorts werd gesproken over het conceptprogramma voor de bondsdag op tweede Paasdag te Vlissingen. De heer Th. Wijtman is benoemd tot voorzitter van de regelingscommissie. Deze bondsdag zal samen met het C.J.V.F. meisjesverbond in Zeeland worden georganiseerd. Als er vol- voldoende deelname is, zal eind fe bruari een Zeeuws week einde worden gehouden op de Ernst SiUemhoeve te Lage Vuurse. Dit eveneens samen met het C.J.V.F. meisjesverbond. In verband met het belang van een goed functionerend jongenswerk werd een speciale commissie benoemd wel ke dit werk zal gaan behartigen. De heer Th. Wijtman te Middelburg zal hiervan voorzitter zijn. Verder wer den de volgende personen in deze commissie benoemd: ds. Morreau te Kats, de heren P. G. Vormaire, Ka pelle, M. Schouten, Krabbendiike, J. Mathijsse, Domburg, A. Leenhouts, Breskens en L. F. R. Schoemaker. Hulst. Voor Schouwen en Duiveland zal nog iemand worden benoemd. De afdeling Bath is samengevoegd met de afdeling Rilland zo werd er medegedeeld. Verder kon de voorzit ter gunstige berichten laten horen over het werk in Zeeuwsch-Vlaande- ren. In Hulst zijn 'n nieuwe C.J.M.V. en jongensclub met het werk begon nen. In Groede en Oostburg komt er nieuw leven. Voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werden als leden van het Prov. Be stuur benoemd de heren C. D. Koster en L. F. R. Schoemaker, beiden te Hoek, De heer Th. Wijtman te Mid delburgss in 1956 aftredend en niet meer herkiesbaar als lid van het bondsbestuur. In zijn plaats wordt nu door het prov. bestuur aan de afde lingen voorgesteld de heer L. Evertse te Oudelande. gemeester Ten Kate een korte toe spraak, waarin hij zijn vreugde uit sprak over het feit, dat de agrari sche jeugd Goes als bijeenkomst-cen trum had gekozen. Bij de rondvraag deelde drs. Knibbe nog mede, dat de voorlichtingsdagen voor Europese boeren gedurende fe bruari in Arnhem gehoirden worden. Deze voorlichtingsbijeenkomst, die drie weken duurt, zal iedere week door een tweetal Zeeuwen bezocht worden. uit de gemeentekas te verstrekken. Zij vinden, dat 2500 echter voldoen de.is. Bij zijn. voorstel heeft het college mede overwogen, dat de schouwburg tot dusver, dank zij particulier initia tief, zonder overheidssubsidie in stand kon worden gehouden, in te genstelling tot de gang van zaken in vele andere gemeenten. In hoeverre bij de verwezenlijking van de plan nen een beroep op de gemeente zal worden gedaan is thans nog niet te overzien, zo menen B. en W. Dit zal mede afhankelijk zijn van de verbou- wingskosten. De verjaardag van de oudste Zeeuw se inwoonster, de weduwe Doka de Koning-Vermeulen te Graauw, die za terdag haar 104e verjaardag vierde, is zeer kalm verlopen. In de voormid dag kwam het college van burge meester en wethouders onder leiding van burgemeester mr. F. J. Schlüter en de geestelijkheid onder leiding van pastoor J. Siebelink haar complimen teren. Er waren vele bloemstukken en felicitaties. De fanfare „Nooit Ge dacht" bracht haar een serenade. Ver dér werd het feest in huiselijke kring gevierd. Restauratie Veersewegmolen in Middelburg noodzakelijk B. en W. stellen voor in kosten herstel f 14.150 bij te dragen De molen „De Koning" aan de Veerseweg in Middelburg verkeert in vervallen toestand. Restauratie is dan ook dringend noodzakelijk. B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad doen thans de raad het voorstel in de kosten van het herstel, die op f 33.000.worden geraamd, f 14.100.by te dragen. Wanneer deze restauratie achter de rug is zullen alle vier de molens, die Middelburg nog bezit, weer gaaf zyn. Twee van de drie overige molens, de Seismolen en de Vlissingsemolen, werden zoals bekend ln de laat ste jaren hersteld. Het college zegt in zijn toelichting, dat reeds eerder pogingen zijn aan gewend om tot restauratie van dit bouwwerk te geraken. In verband met de werkzaamheden aan beide an dere molens was echter uitstel nodig. De eigenaar en gebruiker, de heer P. D. Nijpies, heeft thans verzoeken om subsidie gericht tot de gemeente, de provincie en het rijk. B. en W. vinden herstel alleszins noodzakelijk, gezien de belangrijke rol, die ook deze mo len in het landschapsbeeld speelt. De restauratie zal kunnen geschie- eigenaar zelf f 1000.dragen. Het molencomité kan f 1500.verlenen. Van de zjjde van het rijk is 40 of f 13.200.te verwachten en voor de gemeente komt dus het resterende f 14.150.—. Jong geleerd Zaterdag slaagden vdor het examen kantoortypist, dat te Vlissingen werd gehouden, de elfjarige Wim Weststra- te en de twaalfjarige Jacobus West- strate, beiden uit Middelburg. VANDAAG. Middelburg Electro: „Heidi en Peter", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Zij die met,de liefde spelen", (18 Jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie van boeken e.d. over Frankrijk, 10— 12.30, 13.30—17.30 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting. Expositie Chine se en Japanse prentkunst, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: „De koninklijke reis", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Aas gieren van Texas", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand Theater: „Het begon in Parijs", (18 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2