nnnwiuriME 7CCHU/CE milium Eisenhower antwoordde Boelganin „Geen verdrag, maar daden nodig" Christelijke Plattelandsjongeren willen Zeeuws eigene behouden o£ BILT f KU w InllIftLL MmLLU ff L UUU Knn I BEDREIGDE AGENT SCHOOT EMBALLEUR IN BEEN INDONESISCHE VREES VOOR „EEN TWEEDE JORDANIË" Provinciale Zeeuwse Courant Bjti WW 9 I 11 9 B 9 9 9HV gj i I U U I mm. Minimum p. advertentie 4.—. Hoofdredacteur. W. Leertouwer. M cent per rgge) met een minimum Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. jBrieven of adres abonitomentsprijs 47 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Burea'u v d Biad 25 cent meer. pe'r kw. Losse 7u^me£ To dx Giro No. «9300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 28. FLINKE EN REALISTISCHE REACTIE Amerikaans president ontvouwde op zijn beurt een vredesplan President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft, in antwoord op de brief van de Sowjet-premier Boelganin, een vredesplan ontvouwd, waar door, in zün eigen woorden, ,,'n grote verandering zou kunnen intreden in de Amerikaans-Russische betrekkingen en in de gehele wereld." In het zelfde antwoord liet de Amerikaanse president in vriendelijke, doch duide lijke taal weten, dat Boelganins voorstellen tot het sluiten van een vriend schapsverdrag tussen de Verenigde Staten en Rusland „in feite de zaak van de vrede zouden tegenwerken". Overigens achtte hjj zulk een verdrag niet nodig, omdat beide landen de door Boelganin genoemde principes al hadden aanvaard toen zjj het Handvest der Verenigde Naties onderteken den. Eisenhowers voorwaarden waren: 1. Prompte maatregelen tot hereni ging van de beide delen van Duitsland, in. vrijheid en binnen het kader der veiligheid; 2. Vervulling van de in oorlogstijd gedane belofte tot eerbiedi ging van het recht der volken, de eigen regeringsvorm te kiezen, waar onder zy willen leven. 3. Openstelling van de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie voro inspectie, opdat de mogelijkheid va neen verrasende aan val zal verdwijnen. 4. Een vrye uitwisseling van nieuws, inlichtingen, idee- en en bezoeken tussen de twee landen, waardoor de „berg van wantrouwen en verkeerd begrip", welke tussen de twee bestaat, geslecht kan worden. In een lange brief had Boelganin aan de president voorgesteld, dat Amerika en Rusland een „verdrag van vriendschap en samenwerking" zegden sluiten, voor de tyd van ten minste twintig jaar. De twee landen zouden, volgens Boelganins voorstel, de vriendschappelijke betrekkingen moeten ontwikkelen „op basis van gelijke rechten, wederzijdse eerbiedi ging van de soevereiniteit en niet- inmenging in binnenlandse aangele genheden. Eisenhower wees erop, dat beide mogendheden deze principes hadden aanvaard toen zij het handvest' der Verenigde Naties ondertekenden, zo dat het voorgestelde verdrag overbo dig was. „Ik vraag mij af, aldus de president, of zo'n verdrag, en ditmaal dan nog alleen op bilaterale basis, in feite niet de zaak van de vrede zal tegenwerken, door het scheppen van de illusie, dat met een pennestreek een resultaat bereikt is, dat in wer kelijkheid slechts kan worden be- Leeg treinstel op station Maastricht ontspoord Geen persoonlijke ongelukken Zaterdagmiddag is tijdens rangeer bewegingen op het station Maastricht van een uit acht rijtuigen bestaande stroomlyntrein een tweetal draaistel- len ontspoord. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Tengevolge van deze treinontspo ring werd het baanvak Maastricht Sittard verscheidene uren versperd voor elektrische treinen. De D-trein BazelAmsterdam, getrokken door een stoomlocomotief, vertrok uit Maastricht met vijf kwartier vertra ging. De D-trein Maastricht—Luxem burg had een vertraging van bijna één uur. Het treinstel ontspoorde tijdens het rangeren naar het revisieterrein, ten gevolge van een bedieningsfout bij de wissels. Deze wissel werd namelijk bij vergissing omgegooid toen de trein er nog niet helemaal overheen was. De trein ramde een der masten van de bovenleiding welke als een lu cifershoutje afknapte, terwijl een an dere mast gedeeltelijk uit de grond werd gerukt. Het treinstel werd even eens ernstig beschadigd. haald door een verandering van de geest." De president verklaarde, dat het Amerikaanse volk de hand van vriendschap uitsteekt naar allen, die deze hand willen aannemen in op rechtheid. Doch zij weten, dat alleen daden en geen woorden tellen. Ten slotte schreef de president, dat hij met belangstelling uitziet naai* een verdere uiteenzetting van Boelganins opvattingen. Aan boord van de „Queen Eli zabeth, op weg naar Amerika voor besprekingen met Amerika's president, heeft de Britse eerste minister Anthony Eden meege deeld, dat hij zyn volle steun gaf aan dit „flinke en realistische" antwoord. Verklaard werd, dat Eden en Eisenhower steeds met elkaar in contact hebben gestaan, sinds de Amerikaanse president de brief van Boelganin ontving. De brief van de Russische premier werd in deze Britse kringen voorna melijk beschouwd als een goed-bere- kende poging om verwijdering tussen Amerika en Engeland teweeg te brengen aan de vooravond der be langrijke besprekingen tussen Eisen hower en Eden. Ook in andere Wes terse hoofdsteden uitte men voldoe ning over Eisenhowers antwoord. (United Press). Dertig koeien en twee paarden omgekomen Bij boerderijbrand Vermoedelijk tengevolge van kort sluiting is zondagmorgen om onge veer vier uur brand ontstaan in de boerderq van de heer R. Blom te Ny- lamer, een dorp ongeveer 4 km ten noordwesten van Wolvega. De vlammen werden door de vrij sterke wind aangewakkerd en ver spreidden zich zo snel, dat de brand weer uit Wolvega, slechts een ge deelte van de woning en een schuur kon behouden. Bij de brand kwamen dertig koelen en twee paarden om 't leven. Slechts een gedeelte van het jongvee, dat in de bflschuur stond, kon worden gered. Wilde tonelen in Amsterdam Wilde tonelen hebben zich zondag avond afgespeeld in een perceel aan de Oosterparkstraat te Amsterdam. Om kwart voor elf werd de hulp van de politie ingeroepen, omdat de bewoonster van dit perceel en haar dochter zouden worden bedreigd door de 54-jarige emballeur H. du P. Toen de agenten ter plaatse aankwamen vonden zii twee angstige vrouwen, die door ae emballeur hij was op visite met een schaar werden be dreigd. De man was onder de invloed van sterke drank en zou meegenomen worden naar een politiebureau. Een van de agenten ging ..aar be neden om hiertoe een auto te ontbie den en daarvan maakte de emballeur gebruik om plotseling naar de keu ken te rennen. Hij kwam terug met een groot broodmes in de hand en had kennelijk de bedoeling om de hoofdagent, die in de woning was achtergebleven, daarmee te lijf te gaan. De agent waarschuwde dat hij zou schieten als zijn aanvaller nog een stap zou verzetten. De emballeur deed de noodlottige stap, waarop de agent schoot en hem in het linkeron derbeen trof. De emballeur werd naar het O.L.V.- gasthuis overgebracht, waar een ge broken kuitbeen werd geconstateerd. Later in de nacht Is hy naar zijn wo ning vervoerd. Tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt wegens poging tot doodslag. Taxichauffeur door inbrekers geworgd Een taxichauffeur te München is zaterdagavond door vier mannen, die hy niet voor het plegen van een aan tal inbraken wilde vervoeren, ge worgd. Het viertal stopte het slachtoffer in de kofferruimte van de taxi en be gon vervolgens de voorgenomen in braak-tournee. By een kruising slip te de auto en reed tegen een muur op. De bestuurder werd zwaar gewond achter het stuur achtegelaten, zyn drie kornuiten zetten het op een lo pen. De politie stelde de gewonde in ar- Hij kon zijn kornuiten precies rest. beschrijven, doch hun kende hij niet. achternamen Een recente opname van H. K. H. Prinses Beatrix, die morgen haar achttiende verjaardag viert. (Foto Meyboom). JHIIIIIIIIIIIIIIIIlllllilllllllillllllllllllillllllllllllllllllllllllllillililiillllllllllll Geen vorst in Zeeland (Door onze weerkundige medewerker). Al enkele dagen doen zich g zeer markante weerverschijn- selen in ons land voor. In liet s noordoosten is de temperatuur s na vrijdagavond niet meer bo. ven het vriespunt geweest; zondag steeg hij in Vlissingen tot 7 graden Celsius. Ook ligt er in net noordoosten van ons land nog sneeuw zodat het daar een zonnige zondag werd, terwijl in Zeeland drie mm re- fen viel. In Groningen en 'riesland werd zondagmiddag al schaats gereden cn voor vandaag staan er al wedstrij- den op het programma. Zee- M land komt er wat dat betreft momenteel goed af. want de vorstgrens blijft voorlopig bo- ven ons land liggen, zodat de m temperatuur hier nog boven het vriespunt blijft. Het hoge- drukgebied boven Scandinavië. M waarin strenge vorst voorkomt versterkt zich nog. Wat de verdere vooruitzichten betreft §1 lijkt het ons waarschijnlijk, p dat tegen het midden van de week ook Zeeland in de kou- dere lucht met aanvankelijk p niet meer dan lichte vorst zal komen te liggen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hevige strijd in het Rifgebergte Nabij Taineste, in het Rifgebergte (Marokko) is het zondag tot een hevig gevecht gekomen tussen een groep van 300 opstandelingen en een eenheid van het Franse vreemdelingenlegioen. Volgens AFP zijn bij de gevechten reeds meer dan BO doden gevallen, van wie 18 leden van het vreemdelingen legioen. Oost-Duitsland toegelaten tot Pact van Warchau Oost-Dnitsland is zaterdag als lid met volledige bevoegdheden opgeno men in het verenigd commando van de Oosteuropese landen. Hiertoe werd besloten door het raad gevend comité van de landen van het Pact van Warschau, dat gedurende twee dagen in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag heeft vergaderd. Mail stak vriendin met mes in schouder In de buurt van het conèertgebouw te Amsterdam heeft de 42-jarige ver- tegenwoorliger C. D. uit de hoofd stad zaterdagmiddag zijn vriendin, de 29-jarige A. van A., met een mes een steek ter hoogte van het schou derblad toegebracht. Het staal schampte af op de punt van het schouderblad. Was de steek iets la ger toegebracht dan was het mes in de long gedrongen. Het meisje liep hard weg naar de woning waar zij in betrekking is. De G.G. en G.D. heeft het meisje, dat veel bloed had verloren, naar het binnengasthuis overgebracht. Haar toestand was zondag redelijk wel. DE CONFERENTIE TE GENËVE Nederlandse kringen: „Men is het nog lang niet eens" De Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, mr. Oetoyo Rame- lan, is zaterdagavond uit Genève in ons land teruggekeerd. Hy heeft in Genève de voorzitter van de Indo nesische deelgatie, minister mr. Anak Agoeng Gde Agoeng verslag uitge bracht over de besprekingen, die hjj de vorige week in ons land heeft ge voerd, o.m. met minister-president dr. W. Drees. Indonesië's premier Boerhanoeddin Harahap heeft zaterdag tegenover de pers ontkend, dat de voorzitter van de Indonesische delegatie te Genève hem telefonisch had verzocht, een tijdslimiet te stellen aan de Nederlan ders. Harahap zei, dat hem van zulk een verzoek niets bekend was. In Den Haag werd van Nederland se zijde meegedeeld, dat verdere dis cussies kunnen worden tegemoetge- zien, indien het Nederlandse kabinet aan de hand van het Indonesische antwoord op de Nederlandse nota GESLAAGDE TOOGDAG IN GOES Advies Commissaris der Koningin: „Zelf leiding leren geven" Voor de Christelijke Plattelandsmeisjes Bond en de Christelijke Jonge Boeren en Tuinders Bond in Zeeland was het zaterdag een hoogtijdag in Goes. Met honderden waren zy naar de Ganzenstad gekomen om daar in „de Prins van Oranje" hun jaarlijkse toogdag te houden. Nadat in de mor genuren de plattelandsmeisjes en de jonge boeren en tuinders afzonderlijk hadden vergaderd, volgde 's middags in gecombineerd verband een uiterst geanimeerde byeenkomst. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die tezamen met zijn echtgenote de middagbijeen- komst bijwoonde, gaf de jongeren nog enkele behartenswaardige woorden mee. Het programma werd geopend met een indrukwekkend tableau, dat de Zeeuwse provincie voorstelde. Vertegenwoordigers van alle afdelingen, gekleed in rood, wit, blauw en oranje, traden naar voren om hun mening over het actuele Deltaplan te zeggen. „Eén wens!", zo besloten zij, „van 't Zeeuwsch eigene willen we graag iets behouden". Het was op deze uitroep, Jat de commissaris der koningin aansloot in zijn korte maar krachtige toespraak. Hij zeide, dat de Zeeuwse jongeren dit in eigen hand hebben. Omdat er hier geen plaats is voor alle jonge boeren en boerinnen, verlaten zij Zee land en trekken naar een ander ge deelte van Nederland of zelfs naar het buitenland om daar een nieuwe toekomst te bouwen 1 Maar het kan ook onders. Er zijn landbouwscholen, en middelbaar technische scholen, kan in Wageningen landbouw studeren Jhr. mr. de Casembroot naaide een voorbeeld aan. Tijdens de dijkdich- iïng bestond de leiding vóór ne gentig proeent uit niet-Zeeuwen. Eveneens is dit hel geval hij de Herverkaveling Zeeland. Niet er vandoor gaan, maar zich bekwa men voor leidinggevende functies zag spreker als oplossing om het gevraagde eigene van Zeeland te behouden. De middagvergadering werd onder meer ook bijgewoond door de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten, mr. J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk, burgemeester W. C. ten Kate, ir. W. L. Harmsen, rijksveeteeltconsulent en het dagelijks bestuur van de C.B.T.B. Met aandacht werd er geluisterd naar het praatje, dat de heer G. H. Hoek, programmaleider van de N.C. R.V. uit Hilversum, hield over zijn reportagereis naar West Indië ter ge legenheid van het koninklijk bezoek, waarbij hij een serie kleurendia's pro- I "«wk® Jw«","sj'"la jecteerde. ambitie heeft gedaan. Samenzang onder leiding van de 1 (Vervolg op pag. 2) heer P. v. d. Wiele, volksdansjes door de afdeling Walcheren van de C.P.M. B., muziek en zang van de Polder meisjes uit Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren en een geslaagde opvoering van 't toneelstuk ,,'t Mes mot er in" com pleteerde het middagprogramma dat door ds D. Plantinga, Nederlands Hervormd predikant te 's Heer Arendskerke met een slotwoord werd beëindigd. Ochtendvergadering In de ochtendvergadering van de plattelandsmeisjes moest afscheid worden genomen van mejuffrouw Tonny Geelhoed, de provinciale pre sidente, die deze functie tien jaar lang bekleedde en nu wegens huwelijk vertrek naar de Noord-Oostpolder de voorzittershamer moest neerleg gen. „Het is e_n mooie tijd geweest" zei mejuffrouw Geelhoed' in haar af scheidswoord, „en ik ben blij, dat ik mocht helpen aan de opbouw van on ze organisatie, die nu nog steeds zo goed groeit". Zij bond alle leden op het hart als taak te blijven zien. het dienen en geven van zichzelf, ook voor het bondswerk. Tenslotte bracht zij de leden van het provinciaal be stuur dank voor de prettige samen werking. De vice-presidente, mejuffrouw Mien Dieleman, wilde niet alleen de schaduwzijde van het verlies zien, maar wenste mejuffrouw Geelhoed veel geluk met het feit, dat zii vrouw des huizes op een nieuw bedry'f in de Noord Oostpolder wordt. Zij schetste de oud-voorzitster als een presidente die tien jaar lang haar werk met veel Namens het (dat nog niet binnen was) zou kun nen besluiten tot een hervatting van de besprekingen. Deze discussies zou den de „overblyvende onderwerpen" moeten betreffen, te weten de onder werpen waarover nog geen overeen stemming is bereikt. Van zeer grote invloed op de Nederlandse houding zal ook de Indonesische reactie zijn op de volgende punten, die in de Neder landse nota worden aangesneden: de kwestie van de Nederlandse arrestanten; de berichten, dat mr. Van Empel geen visum zal wor den yerleend; de herhaling van 't onwrikbare Nederlandse stand punt, dat de soevereiniteit van Nieuw-Guinea geen onderwerp van bespreking kan zijn; en de mededeling van de Indonesische minister van voorlichting, dat het vierde punt van de agenda niet verder zal worden behandeld. Volgens een woordvoerder van de Indonesische delegatie te Genève is men in die delegatie de mening toe gedaan. dat Nederland het risico loopt, dat Indonesië „een tweede Jor danië' wordt" wanneer het voortgaat met het uitstellen van een laatste bij eenkomst. Hij doelde daarmee op de recente bloedige onlusten in het Ara bische koninkrijk, welke tegen het westen waren gericht. Nationalistische Himezen «eland oo eiland Haitan Tsjang Kai Tsjelc: Tijd gunstig voor aanval op continent Nationalistisch Chinese guerllja- eenheden zijn op het eiland Haitan geland en hebben naby Pingtan een communistisch Chinese militair ge vangen genomen, aldus is zondag te Taipeh meegedeeld. Het eiland Haitan, waarop onge veer 100.000 mensen wonen, ligt tus sen Quemoy en Matsoe in de noorde lijke taegang tot de Straat van For mosa. President Tsjang Kai Tsjek van nationalistisch China heeft zaterdag in een interview met een U.P.-corre- spondent verklaard, dat hij de tijd ge komen acht, om met succes het vas teland van China aan te vallen en het communistische regiem omver te werpen, mits hy niet gehinderd wordt door invloeden van buitenaf. VERWACHT... WEINIG VERANDERING Veel bewolking met aanvankelijk in het zuiden van ne' 'and nog wat regen of motregen, *na.r !ater ook opkla ringen. Matige tot rachtige zuidoos telijke wind. In het zuidoosten lichte dooi elders temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 31 januari Zon op Maan op 8.25 23.07 onder 17.26 onder 9.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1