Indonesische delegatie te Genève ontstemd over Nederlandse nota tegen uitbreiding van verdedigingsverdrag van Bagdad mmoRD IR. L. C. KALFF PLEITTE VOOR DIEPE KASTENWANDEN NIJMEEGS ADJUNCT-COMMIES SLOOT „HAARLEMS HUWELIJK" ZATERDAG 28 JANUARI 1956 PROVINCIALE %B B UW BB COURANT l ZONDER PRECEDENT IN DIPLOMATIE" Enige bijzonderheden uitgelekt over „formules" van 7 januari In kringen van de Indonesische delegatie te Genève toonde men zich vrydag verstoord over de Nederlandse nota, die deze week in Djakarta is overhandigd. Deze nota wordt in Indonesische kringen „ondiplomatiek" genoemd, om dat het scheen, dat de Nederlandse regering in krachtige bewoordingen het gezag en de stabiliteit van de huidige Indonesische regering in twijfel trok. Men noemde de nota „zonder precedent in normale betrekkingen tus sen regeringen". Zelfs de oppositiepartijen in Indonesië zelf gaan niet zover, aldus deze zegslieden. „Zij zijn natuurlijk tegen de regering gekant, maar zij erken nen niettemin dat zy een regering is, welke gerechtigd is, in internationale onderhandelingen voor het land op te treden". Ook het feit, dat Nederland de nota in Djakarta overhandigde in plaats van aan de Indonesische delegatie te antwoorden op de maandag in Den Haag aangeboden aide-memoire, heeft Indonesische delegatiekringen te Genève ontstemd. In deze aide-memoire werd voorgesteld, de besprekingen on middellijk te hervatten, daar de ruggespraak, die de delegaties met hun regeringen hebben gehouden, over de „formules", waarover op 7 januari overeenstemming werd bereikt, thans afgesloten kan zyn. Deze „formules" van de 7-de janu ari zijn niet gepubliceerd, doch zou den het volgende omvatten, naar te Genève vernomen werd: 1. Bevestiging van de overeenkomst van 1954 tot ontbinding van de Ne derlands-Indonesische Unie. 2. Principiële overeenstemming in zake de meeste economische en fi nanciële kwesties, althans in zulk een mate dat men zou kunnen overeenko men, sommige daarvan later ter spra ke te brengen. 3. Een soort van overeenkomst om 't over de kwestie-Nieuw-Guinea on eens te blijven, gebaseerd op de vage formule, welke voor de agenda reeds werd aangenomen. Dit betekent dat beide partijen hun tegengestelde standpunten handhaven, maar de kwestie-Nieuw-Guinea niet geheel buiten bespreking zullen houden. 4. Overeenstemming op de meeste kleinere zaken, vallende onder de be naming „andere kwesties" van de agenda. Inzake de Nederlandse ge vangenen zouden beide partijen over eengekomen zijn, de kwestie nader langs diplomatieke weg te behande len. De Indonesische delegatie te Genè ve houdt, volgens deze Indonesische zegslieden, vol dat zij gemachtigd is de „overeenkomsten van 7 januari" te Jiaraferen. Zij zou Nederland hebben aten weten dat deze overeenkomsten het minimum zijn wat de regering van Djakarta kan accepteren. Het Indonesische kabinet heeft vrij dag beraadslaagd over de nota, die de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta aan de Indonesische pre mier heeft overhandigd en waarin, naar In Djakarta verluidt, ophelderin gen worden gevraagd over de kwestie der Nederlandse gevangenen en de weigering van een visum voor mr. Van Empel, de Nederlandse advocaat die hen zou verdedigen. Volgens de minister vati Voorlich ting, Sjamsoeddin Soetan Makmoer, zou heden een antwoord aan de Hoge Commissaris worden overhandigd. (United Press). Chr. Kleuteronderwijs richt zich tot minister. Het federatief verband voor chris telijk kleuteronderwijs heeft zich tot de minister van O., K. W. gewend over de opleiding van kleuteronderwij zeressen, zoals die is geregeld in de nieuwe wet op deze materie. Het fede ratief verband is met zorg vervuld, als het gering aantal protestant-christe lijke opleidingsinrichtingen, die in aanmerking kwamen, vergelijkt met de behoefte aan bevoegde leerkrachten nu en in de toekomst. De kleuteronderwijswet stelt de mi nister straks opnieuw voor beslissin gen, ook wat betreft de subsidie vóór de prot. chr. inrichtingen, aldus het federatief verband. Men meent, dat, mede in het licht bezien van een aantal van 3395 kwe kelingen, die op 1 januari 1955 op 21 plaatsen in ons land de prot. chr. kweekscholen bevolkten, het aantal kweekscholen voor de opleiding van kleuterleidster voor de prot. chr. volks groep geen zes, zoals is geprojecteerd, doch minstens een veelvoud, van zes zal moeten bedragen. Voor deze opleidingen vraagt het verband aan de minister speciale aan dacht, opdat deze inrichtingen niet ge heel van subsidie verstoken blijven. MAAND VAN DE BOUWNIJVERHEID Voor opbergen van sta-in-de-wegs. Ter gelegenheid van de maand van de bouwnijverheid, die, zoals bekend Is, In het Bouwcentrum te Rotterdam wordt gehouden, heeft die Instelling gisteren een aantal architecten ont vangen. De directeur, Ir. J. van Ettinger, heeft hun o.m. iets verteld over de doelstellingen van de stichtingen, die In het bouwcentrum zyn gehuisvest. Verder kon men luisteren naar een lezing over „Elektriciteit in de wo ning die werd gehouden door lr. L. PROTESTEN HIELPEN NIET De stad vraagt Hoe kregen zij een huis Ook de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, heeft, naar het „Alge meen Handelsblad" bericht .enkele ja ren geleden zijn toestemming gegeven tot het kerkelijke huwelijk van een r.k. man met een andere dan zijn wettige echtgenote. Dit tweede, niet doorde wel erkende huwelijk, werd in 1948 gesloten door twee lekeprïesters een voltrekking welke sindsdien echter in de r.k. kerk onmogelijk is geworden. Alle drie betrokkenen van dit huwe lijk leven nog steeds te Nijmegen. Het vreemde aan deze affaire is, dat, hoe wel naar alle waarschijnlijkheid twee overheidsinstanties kennis droegen van dit niet door het burgerlijk wet boek gesanctioneerde concubinaat, nimmer hiertegen van de zijde der overheid is opgetreden. Toen een adjunct-kommies van de P.T.T. te Nijmegen zich in augustus 1948 door twee lekepriesters kerkelijk in de echt liet verbinden met een vrou welijke collega, een kommies, was hij al 27 jaar getrouwd met een protes tantse vrouw. Sinds november 1947 had hij evenwel de echtelijke woning te Nijmegen verlaten om zich te vesti gen in het huis van de vrouwelijke kommies. Ofschoon r.k. gedoopt, toon de hij zich in zijn wettige huwelijk weinig r.k. gezind. Aan zijn wettige echtgenote heeft hij echter medege deeld, dat de vrouwelijke kommies hem heeft bekeerd. Op schriftelijke vragen aan mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, kreeg de oudste zoon uit het wettig- SNIPPERDAGEN. „Dit is vrese lijk naar", zei Allen Irving in Passaic, V.S., toen hij voor de derde keer te recht stond wegens het slaan van zyn vrouw en de rechter hem negentig dagen gevangenisstraf oplegde. „Dan zullen we voor jou een uitzondering maken", zei de rechter. „Je kunt el ke Zaterdagavond naar de gevangenis komen en er blijven tot 's Zondags avonds. Tot je het totaal van negen tig dagen uitgezeten hebt". MOP. Woedend heeft de secretaris generaal van de Hongaarse commu nistische partij, Mahias Rakosi, een zekere Tibor bij zich ontboden, die al lerlei grapjes over hem had uitge dacht en rondgestrooid. „Hebt U dan helemaal geen ontzag voor mij en de negen miljoen Hongaren, die achter my staan?" vroeg de communistische partijbons. Tibor schoot in de lach, en zei: „Neen, de mop die U daar ver telt, heb ik niet uitgevonden". huwelijk ten antwoord, dat hij zijn goedkeuring aan het nieuwe huwelijk had gehecht. De wettige echtgenote legde het geval voor aan de toenmalige directeur-generaal van de P.T.T.Deze achtte overplaatsing van hetzij de man, hetzij de vrouwelijke kommies, echter niet noodzakelijk. De betrokken amb tenares ko'n zelfs haar werk normaal voortzetten, omdat zij wettelijk onge huwd was. In Nijmegen heeft van deze zaak het meest opzien gebaard, dat het tweetal op 1 december 1954 een nieuwe woning kon betrekken. Deze woning kan vol gens de bepalingen in de woonruimte- wet onmogelijk aan één persoon wor den toegewezen. De betrokken ad junct-kommies beschikt nog steeds over zijn oude woning (in feite wonen zijn wettige echtgenote en een gehuw de zoon daar nog) en kan dns officieel niet voor een tweede huis in aanmer king komen. Fins kabinet afgetreden Premier Kekkonen heeft bij presi dent Paasikivi van Finland het ont slag van zijn kabinet ingediend, na dat zes socialistische ministers, als protest tegen een verhoging der prij zen van levensmiddelen, waren afge treden. Kekkonen stond aan het hoofd van een coalitieregering, die steun de op de socialistische en boerenpar tij. C. Kalff uit Eindhoven („general art director" van de N.V. Philips). Hij zeide o.m., dat in 1955 het aan tal ingeschreven radiotoestellen in ons land gestegen was tot 1.954.000 en dat over tien jaar het aantal tele visietoestellen op een miljoen geschat mag worden (thans circa 55.000 stuks). Tussen 1947 en 1955 steeg in Nederland het aantal koelkasten van 50.000 tot ruim 80.000, wasmachines van 347.000 tot 543.000 en stofzuigers van 1.316.000 tot 1.938.000 stuks. Dit zal volgens spr. leiden tot eisen op het gebied van ruimte in de wonin gen. Hij noemde verscheidene appa raten, zoals radio's, pick-ups, bandre corders en televisietoestellen, „sta-in- de-wegs" en merkte op, dat een op lossing gezocht is in een diepe kas- tenwand, die genormaliseerd is in cellen van 50 tot 100 cm breedte. De ze cellen kunnen dan weer onderver deeld worden in de diepte in kasten van 60 en 30 cm en in de hoogte op 180, 210 en 250 cm van de vloer. Ver scheidene onderdelen van de cellen, kunnen naar wens en behoefte met deuren worden afgesloten. Indien men nu aan de door spr. voorgestelde kastenwand, die in het bouwcentrum te zien is, zou denken In combinatie met een bouwwyze, waarby men grote gespannen beton- balken zou toepassen, dan zou vol gens spr. een veel grotere vrijheid voor de Indeling van de woning kun nen worden verkregen. Tenslotte pleitte ir. Kalff voor uitbreiding van de elektrische installatie in de wo ning. Hy acht In bouwblokken en flats Ingebouwde antenneaanslulttn- gen voor radio en televisie een drin gende eis. Toen Adlai Stevenson, de bekende de mocratische kandidaat voor de Ame rikaanse presidentsverkiezingen, om wat uit te rusten en zich voor te bereiden op zyn verkiezingscampagne in Californië, in het stadje Tucson in Arizona aankwam, werd hij daar vreemd, onthaald. Terwijl men hem bewaakte met een paar levensgrote revolverswerd hem een stevig touw om de nek gedaan enjuist toen hy bijna werd gehangen, barstte iedereen in lachen uit, omdat het maar een grap je wasDe ophang- scene, geheel in de stijl van het wil de westen", was n.l. een onderdeel van de plechtigheid, waarby Stevenson tot lid van de burgerwacht in Tucson werd gemaakt. Belgisch-Nederlandse verklaring Deltaplan Vragen van Kamerlid Gerrefson Het Eerste Kamerlid Gerretson heeft minister-president Drees schrif telijk vragen gesteld over de geza menlijke Nederlands-Belgische ver klaring betreffende het Deltaplan. Hij is van mening, dat volgens het algemene tractatenrecht een derge lijke verklaring een volwaardige vol kenrechtelijke overeenkomst is. Mocht dit piet het geval zyn, zo vraagt de heer Gerretson of deze ver klaring dan toch niet aan de Staten. Generaal zou moeten worden overge legd. Zonnig maar kouder winterweer j§ (Van onze weerkundige medewerker) j| De depressie, die aanvanke- lijk sneeuw en later regen bracht, is vrijdag over Noord- Duitsland in de richting van Oostenrijk getrokken. Achter deze depressie ging de barome- ter met grote sprongen om- hoog en draaide de wind naar M richtingen tussen noord en oost. Daarmee wordt koudere en drogere lucht aangevoerd. De temperatuur, die vrijdag- morgen in Zeeland nog zeven graden C. bedroeg, ging in de H loop van de dag verder dalen. In de noordelijke provincies ligt vier tot acht cm sneeuw en daar was vrijdagavond om elf uur de temperatuur al tot -4 graden C. gedaald. Ook boven Scandinavië blijft de luchtdruk belangrijk sty- gen. Door deze ontwikkeling ziet het er naar uit, dat de kou M ook in onze omgeving gaat toenemen. Overdag zal het zonnig winterweer zijn, maar H ook in Zeeland moet de komen- de nachten op lichte vorst ge- rekend worden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Rembrandts steken oceaan over Het Metropolitan Mu seum of Art te New York zal twee van zijn kostbaarste olieverf schilderijen en drie prachtige tekeningen van Rembrandt ter be schikking stellen van de tentoonstelling, die ter gelegenheid van de 350ste geboortedag van de grote meester, op 20 mei tegelijkertijd in Amsterdam en Rotter dam wordt geopend. De schilderijen zijn: een doek van 152 X 111 cm, een slaaf voor stellende, gesigneerd en gedateerd 1632en een doek van 100 X 91 cm getiteld t;Flora". De tekeningen, pen-, en houtskool-, zijn ?Man met kameel", Twee stu dies van een lezende vrouw", en „St. Pieter en St. Jan in de prach tige poort van de tem pel". Er is nog niet besloten of nog andere Ameri kaanse museau hun Rembrandt-schïlde- rijen voor de tentoon stellingen in Nederland beschikbaar zullen stel len. Ongelukkig genoeg kunnen de grootste Rembrandts in Ameri kaans bezit niet aan het buitenland worden uit geleend, omdat zowel de Frik-collectie in New York als de National Gallery in Washington door statuten gebonden zijn om geen werken van oude meesters naar het buitenland te zen- „NEUTRALISME WORDT BEVOREDERD" Sinds de diskwalificatie van de Ita liaanse voetbalclub ,jNapoli" werd een dezer dagen in het Vomero stadion te Napels weer de eerste w,edr strijd gespeeld door deze club. Op hei einde van de wedstrijd ontstonden er ongeregeldheden. Op de foto probeert de politie het verhitte enthousiasme van de menigte met water af te koelen. Londense autoriteiten verbolgen over publikatie van aide-mémoire In gezaghebbende bron in Parijs is vernomen, dat aan de Britse en de Amerikaanse regering een Franse aide-mémoire is overhandigd, waarin de Franse regering haar standpunt ten aanzien van de vraagstukken in het Nabije Oosten bepaalt. De Franse regering verklaart hierin, dat de bedreiging van de vrije we reld meer van economische en politieke, dan van militaire aard is. Uitbrei ding van het Pact van Bagdad, waardoor ongerustheid in vele Arabische landen is ontstaan, dient voorkomen te worden. Uitbreiding van het pact kan slechts het neutralisme bevorderen en de spanning tussen de westelijke mogendheden en Egypte vergroten. Het westen mag niets verzuimen om Egypte van een anti-westelijke politiek af te houden. "at de Fransen hun zienswijze, die reeds in grote trekken bekend was, in de vorm van een memorandum ter kennis van de Amerikaanse en de Engelse regering hebben ge bracht, acht men te Londen een normale diplomatieke procedure. Maar het besluit van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken om de inhoud van het stuk bekend te maken, wordt Parijs zeer kwalijk genomen. Officiële kringen in de Britse hoofd stad zijn van oordeel, dat hierdoor niet alleen de argumenten van die Ara bische staten, welke zoals Egypte, sterk tegen het verdrag van Bagdad zijn gekant, zullen worden versterkt maar ook een kloof tussen de weste lijke mogendheden aan het daglicht komt, waarover Moskon zich zal ver hengen. De Franse regering sprak zich uit voor een economisch hulpprogram in het Midden-Oosten, buiten het Pact van Bagdad om. Voorts moet gestreefd •rden naar een regeling voor het IsraëlischArabische geschil. Daarbij mogen echter niet alleen van Israë lische zijde concessies worden ge vraagd. De Franse regering is bereid, met Londen en Washington concrete voorstellen om een regeling uit te werken. In officiële kringen te Londen was men verbolgen over de publikatie van het Franse memorandum. Het „Fo reign Office" reageerde met een in krachtige bewoordingen gestelde ver klaring, waarin het verdrag van Bag- da'd wordt verdedigd en ontkend wordt, dat er op andere landen druk zou worden uitgeoefend om tegen hun wil tot deze organisatie toe te treden. Het Wereldgebeuren. Stof over Stoph Er is dezer dagen heel wat stof op gewaaid door een kwestie, waar mee in de eerste plaats de heer Stoph, Willy Stoph, te maken heeft. Willy Stoph is 42 jaar en hij heeft tot- nu toe zo keurig ervoor gezorgd, dat de Oostduitse Volkspolitie op poten werd gezet, dat de communistische mede-autoriteiten geen kwaad woord over hem willen horen. Die Volkspo litie was iegerachtig georganiseerd, en er was maar een handomdraai no dig, om haar de naam van Nationaal Volksleger te geven. Die handomdraai is vorige week gebeurd. De Volkspo litie zal in het vervolg dus Volksleger heten en zij krijgt uniformen, die niet veel verschillen van die der vroegere Hitlerhorden. Willy Stoph. tot nu toe vice-premier, werd tot minister van defensie benoemd. Hij is met vice- premier Walter Ulbricht naar Praag gereisd, om deel te nemen aan een vergadering, die daar gisteren begon. Een bijeenkomst van het consultatie ve comité van het Verdrag van War schau, het communistische anti-Navo- verbond. Dat keurige organiseren was voor Stoph niet zo bijster moeilijk. Hg behoefde immers niet met parlementaire oppositie te rekenen. Wat zyn medemarionetten en hij be kokstoven volgens de richtlijnen van Moskou, komt automatisch voor el kaar op papier althans. Er is even wel één factor, die Stoph niet in de hand heeft, en dat is de gezindheid van het volk. Meer dan 200.000 jonge mensen zijn immers tot nu toe naar het westen gevlucht omdat zij de uni form va nde Volkspolitie niet wilden aantrekken. In verscheidene gevallen zagen zy pas kans om de benen te ne men, wanneer die al met volkspolitio- nele broekspijpen waren omkleed. Neen, men krijgt niet de indruk, dat de jongelui daar achter het ijzeren gordijn staan te dringen om dienst te nemen. Toch telt de volkspolitie nog altijd meer dan 100.000 man. Algemeen ziet men de omdoping van de Oostduitse volkspolitie in volksleger als een nieuwe aan wijzing, dat voorlopig aan een hereni ging van Duitsland op de grondslag van vrije algemene verkiezingen niet valt te denken. Een ander aspect van deze zaak is, hoe de andere satelliet staten achter het ijzeren gordijn zul len denken over de invoeging van Pruisische strijdkrachten in hun gele deren. en vooral: wat zij van het nieu we Hitlerpakje zullen zeggen. Dit pakje is waarschijnlijk gekozen om de Oostduitsers de indruk te geven, dat 't Volksleger de eigenlijke Duitse militaire tradities voortzet, en dat de Westduitse strijdkrachten, die een heel nieuwe snit hebben gekregen, eigenlijk in vreemde dienst staan. Een soort psychologische zet dus om de Duitsers te winnen. Maar of de Tsje chen en Polen, medeleden van het Warschaupact, en de Russische mili tairen dit nu zo prettig zullen vinden, is te betwijfelen. Die hebben aan deze uniformen ook niet zulke aangename herinneringen Dót men nog niet helemaal gerust is. blijkt uit geruchten, dat er in Praag verschil van mening be staat over de bijdrage van Oost- Duitsland tot de verdediging van het Sowjetblok. Tsjecho-Slowakiie en Po len zouden menen, dat Oost-Duitsland vooral een economische bijdrage kan leveren, maar dat een militaire bij drage minder wenselijk isVan zelfsprekend zullen het slechts weife lende aanmerkinkjes zijn, die de ver tegenwoordigers van deze landen op de conferentie naar voren brengen en daartegenover zullen de Russen on der wie voorzitter Molotow, wel dui delijk maken, dat zij de situatie maar moeten nemen, zoals die er ligt. Of de communisten als „blok" nu blij mogen zijn met de Oostduitse aanwinst van hun strijdkrachten, is zeer de vraag, vooral ook omdat men mag aannemen, dat de meeste solda ten van dit leger in hun hart aan de kant van het westen staan, waartoe immers ook het grootste deel van hun vaderland behoort. Als die soldaten mochten zeggen, wat zij denken, dan zou men in de meeste gevallen kun nen horen, dat Stoph uiteindelijk lucht voor hen is. WALTER ULBRICHT met Stoph naar Praag Hoger lonen voor Belgen in Nederland? Overleg mei Stichting van de Arbeid. Het algemeen Belgisch vakverbond heeft medegedeeld, dat het op zijn ver zoek met de stichting van de arbeid van Nederland een onderhoud heeft gehad. Het doel was de 10 procent koersbomficatie, die aan in Nederland werkende Belgen wordt verleend, te verhogen. Na bespreking werd door de stich ting van de arbeid het toekennen van de Belgische minimumlonen verwor pen. De 10 procent koersbonificatie wordt behouden, maar afwijkingen die door bepaalde ondernemingen zouden worden gevraagd, kunnen worden ver leend, mits bijzondere omstandigheden deze rechtvaardigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3