Sombere geluiden over handel bij „Het Nederlandse Trekpaard" RUIME SUBSIDIE BEVORDERT WERK VLISSINGSE JEUGDRAAD AFDELING ZEELAND „B0VAL" HIELD JUBILEUMVERGADERING van £ji>in Zeeuwse llmanak tot ts.ijpe REGISSEUR DASSIN PLEEGDE VOLMAAKTE MISDAADFILM" PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT ZATERDAG 28 JANUARI 1956^ JAARVERGADERING IN GOES Aangifte voor tentoonstelling en keuringen blijft wel op peil „Over de handel in paarden valt weinig: goeds te vertellen. Wel worden nu en dan hoog-geprimeerde paarden tegen goede prijzen afgezet, maar dit betreft te weinig dieren. Het gevolg is, dat veel veulens op de slachtbank terecht komen. Bedenkelijk is het voor de fokkerij als de slachtprjjzen een toonaangevend karakter hebben, zoals nu het geval is. De mechanisatie schrijdt nog steeds voort. Het paardenbestand wordt op steeds meer bedrij ven ingekrompen of zelfs helemaal geliquideerd. Ook de voetverzorging baart grote zorg. Vele smidsknechts bekwamen zich in de motorverzorging, maar niet meer in het hoefbeslag". Deze weinig optimistische geluiden, moest de heer A. C. Cappon, secretaris van de provinciale afdeling van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" laten horen tn zijn jaarverslag over 1955, dat in de vrijdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes ge houden algemene vergadering werd uitgebracht. Anderzijds kon hjj consta teren, dat het aantal aangiften voor de nationale tentoonstelling, voor de fokdageit en de keuringen groot is en goed op peil blijft, zodat daarin weer een aanwijzing mag worden gezien, dat, hoewel veel ingekrompen, de paar denfokkerij nog verre van lamgeslagen Is. In het uitvoerige jaarverslag dat begint met een herdenking van de overleden heren P. Scheelede Put ter, oud-bestuurslid en Cyr. Steijaert, bestuurslid, wordt o.m. opgemerkt, dat het ledental terugliep van 2392 in december 1954 tot 2309 per 31 decem ber 1955. De steeds minder wordende subsi dies maken het moeilijker een enigs zins bevredigend premie-bedrag voor de centrale hengstenkeuring vast te stellen. Bij de stamboek-merriekeu- rlngen werden 303 merries in het Keurstamboek opgenomen; afgekeurd werden 82 merries, terwijl er 38 in het hulpboek werden opgenomen. In verband met de zeer hoge kosten is het te overwegen deze toch van wei nig betekenis zijnde keuringen af te schaffen. Er is voorgesteld, om daar tegenover ieder veulen van gere gistreerde ouders bij de geboorte in te^schrijven tegen betaling van bijv. Bij de merrie-premiekeuringen wer den 97 tweejarige, 106 driejarige. 88 vierjarige en 189 oudere merries voor gebracht, waarvan er reso. 90,104, 87 en 188 werden bekroond." De gezondheidstoestand van de paarden stapel was In het afgelopen jaar wel goed te noemen. Alleen kwa men dit najaar in Zpeuwsch-Vlaande- ren vrij veel gevallen van een ziekte voor, die men vroeger wel met de naam „Brusselse ziekte" bestempelde. Uit het paarden-rampfonds is thans f 3900 uitbetaald, zodat nog 2230 over is. Bestuursverkiezing In zHn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek, mede, dat het ledental thans 308 be draagt hetgeen in vergelijking met het cijfer van vorig jaar een terug- fang van 86 leden betekent. Tot oofdbestuursleden werden herbe noemd de heren J. Q. C. Lenshoek, plaatsvervanger Iz. de Buck te Grijpskerke en M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe. Voor de plaatsvervanging van de heer Puylaert was een vacatu re ontstaan door het overigden van de heer C. Steijaert te Graauw. Hierin werd benoemd de heer A. Steyaert. Als afgevaardigden naar de algeme ne vergadering van de K.V.N.T. wer den gekozen de heer A. L. C. Brooy- mans uit Sint Annaland in de vaca ture van de heer J. der Weduwen ter Kerkwerve, die tot hoofdbestuurslid was benoemd, en als plaatsvervanger JAARVERSLAG OVER 1955 TWINTIGJARIG BESTAAN SLOOT WORDT GEDEMPT Toen enkele maanden geleden de ge meenteraad van Kortgene het besluit nam tot de dichting van de sloot door de gemeente, heerste er, vooral bij de genen, die langs deze sloot wonen, gro te voldoening. De sloot was jarenlang een ergernis voor de ganse gemeente. Men is nu met de werkzaamheden in volle gang: een dagline haalt de mod der uit de sloot en verder wordt ter FLATGEL- J WEN Voor bewoners van bepaalde flat gebouwen inZeeuwse steden is het over liet algemeen wel zaalc om wat omzichtig door dit leven te gaanten einde ong erna feitelijke woorden met buren te vermijden. Voor velen geldt in dit opzicht een fragment uit een cabaretliedje van Annie M. G. Schmidt over de woningnoodwaarin het parool luidt: Zachieszachies zachies, op je kousevoeten door de gang Maar daar had die man in het Ter- neuzénse flatgebouw niet direct aan gedacht. Hij zat in bad en dat is im mers dé aangewezen plaats om het barre leven nu eens het barre leven te laten. Om onbekommerd te stoeien met water en zeep en om de zorgen onder bergen zeepschuim te begraven. Helaas stoorde een roepende stem hem in dit vluchtige spel. Een stern, die dwingend om een handdoek vroeg. Gehoorzaam beëindigde de man de baderij, sloeg een badjas om en be gaf zich voorzien van een handdoek naar liet slaapvertrek. Z'n echtgenote zag hem met bevreemding komen. „Te handdoek", sprak de man nog, maar het klonk al niet overtuigd meer, want hij trof z'n vrouw volle dig gekleed, gereed om uit te gaan. Ze stond bepaald niet te springen om een handdoek. Terwijl ze elkaar wat verbijsterd aanstaarden kolnlc ergens uit de flat een ongeduldige stem, die.honend riep of die handdoek nog gemddkt moest worden. Bij de buren werd óók geba de heer J. L. M. Geluk uit Thólen. In de vacature van wijlen de heer P. Scheelede Putter werd tot afge vaardigde gekozen de heer J. van 't WesteindeVermue te Nieuwdorp met als plaatsvervanger de heer A. J. Boon te Kruiningen. Eveneens tot af gevaardigden werden herkozen de he ren A. WisseVogelaar te Middel burg en diens plaatsvervanger, de heer J. Maljaars te Oostkapelle en de heer Iz. van Maldegem te Kortgene met als plaatsvervanger de heer R. j. Scheele te Wissekerke. Klachten voor jury Bij de bespreking van de nationale tentoonstelling 1956 uitte de heer A. J. van der Meulen uit LJzendjjke klachten over de onvoorzichtige wy- ze, waarop de jur'- bij de keuringen soms tot een beslissing komt. Enkele anderen vielen hera daarin bij. Het gebeurt zelfs, aldus werd gezegd, dat Cursussen voor jeugdleiders. Het jaarverslag van de Viissingse Jeugdraad over 1955 getuigt voor al wat het financiële gedeélte betreft - van een voorzichtig en zuinig be leid. Het financiële overzicht sluit met. een totaal van 1074,60 en een batig slot van 929,50. Dit dank zy de gemeentelijke subsidie van 500 en de gemeentelijke bjjidrage in de kosten van de leiderscursussen tot een bedrag van eveneens 500. Op de gemeentebegroting voor 1956 is echter een subsidie van 2450 voor de Jeugdraad uitgetrokken. De secre taris van de Jeugdraad stelt in het verslag dan ook tot zijn voldoening vast. dat het hierdoor mogelijk zal zijn in dit nieuwe jaar oog meer ac tiviteiten te ontplooien. In zijn verslag herinnert de heer H. Hofman er nog eens aan. dat het jeugdwerk na de oorlog met veel moeilijkheden te kampen heeft ge- vervanging een nieuwe riolering ge legd, hetgeen voor de bewoners met name van de Snellenstraat geen ple ziertje is, omdat de modder metershoog in de straat ligt. Vele bruggen, die over de sloot lagen, zijn inmiddels reeds gesloopt en voor de betreffende be woners is het zeer moeilijk de vele hin dernissen te nemen, die tussen hen en het begaanbare terrein liggen; Vooral voor de ouderen is het niet gemakkelijk zich een weg te banen door de modderhopen en daarna een of ander wankel bruggetje te passe ren. Men ziet echter volgaarne, dat de sloot wordt gedempt en dus neemt men de ongemakken, die de werkzaam heden nu opleveren, graag op de koop toe. NIET JUIST We schreven dezer dagen, dat tussen Wemeldinge en Kapelle op de Zand weg een chaffeur zijn auto naast de weg reed en in een sloot terecht kwam. Niet J. M. de chauffeur van J. T. - maar J. T. zelf zat op dat moment ach ter het stuur, zo maakte men ons gis teren duidelijk. De berichtgever ver meldt er tevens nog bij, dat de auto niet met de wielen in de lucht lag, maar alleen gewoon in de sloot was ge reden. Hetgeen woensdag in deze ru briek werd geschreven, was dus niet helemaal juist. Waarvoor wij gaarne onze verontschuldiging aanbieden. POSTKANTOOR Aanstaande dinsdagmiddag om 3 uur 31 januari wordt te Ril- land-Bath het nieuwe postkantoor aan de Irenestraat officieel voor het publiek opengesteld. Bij deze opening zullen o.a. aanwezig zijn de inspecteur der posterijen, de di recteur van de P.T.T. te Bergen op Zoom en burgemeester J. C. W. Jobse. CARNAVALS-EXPERIMENT. De Oostburgse V.V.V. organiseert bij wijze van experiment op zater dag 4 februari aanstaande een carna valsfeest. Het muziekkorps de „Kik vorsen" uit Den Bosch maakt een rond gang door de gemeente en van zes uur tot middernacht kan men gemaskerd rondlopen. Een jury zal beoordelen aan i welke carnavalsgroepen prijzen worden uitgereikt. een paard het ene jaar wordt afge keurd en bij de volgende aanvoer big, wordt goedgekeurd. De heer A. M. Stols, algemeen voorzitter van de K. V.N.T., zeide toe dit met de jury per soonlijk te bespreken. Gevraagd werd of niet tot bezui niging moest worden overgegaan. De heer Stols antwoordde hierop, dat de algemeen-secretaris van de K.V.N.T., de heer Bom binnen afzienbare tijd aftreedt. Reeds is besloten geen nieu we functionaris in zijn plaats aan te stellen, zodat dit een bezuiniging in houdt. Tenslotte gaf de heer G. Grooten huis, adjunct-directeur van de Pro vinciale Gezondheidsdienst voor Die ren, in Zeeland, enkele praktische wenken voor de paardenfokkerij. Ir.De Vlieger naar Middelburg Met ingang van 1 februari is ir. C. A. de Vlieger, ingenieur van de Rijks waterstaat te Breda, gedetacheerd te Zierikzee, overgeplaatst naar Middel burg. Ir. De Vlieger wordt toegevoegd aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zee land en wordt belast met de afdeling Goes. Voorts is hem de afwikkeling van de Dienst Dijkherstel Zeeland (Schouwen-Duiveland) opgedragen. Recrutendag. Op de Recrutendag, die maandag 30 januari a.s. in de Hofpleinkerk te Middelburg wordt gehouden, zullen als sprekers optreden serg.-majoor M. J. Verspoor te Middelburg, die spreekt over het militaire leven in het alge meen; ds. J. H. de Boer te Middel burg, (oud-legerpredikant) over de geestelijke verzorging in militaire dienst en ds. J. H. Sillevis Smitt over de sexuelc cn zedelijke vragen in het militaire leven. had. Vorig jaar beschreven'wij in een uitvoerig artikel reeds de doelstellin gen. die de „heropgerichte" Jeugd raad in februari 1955 heeft. De raad is thans- samengesteld - uit twee vertegenwoordigers, van elite: .overkoepelingsorganisatie en één ver tegenwoordiger van elke niet' bij zo'it organisatie aangesloten jeugdvereni ging. Het bestuur bestaat uit de he ren A. H. lp Feber. voorzitter, H. Hof man. secretaris, S. Prins, penning meester. kap. C. van Haastert. lid en C. S. Luitwieler, lid. Toegevoegd zijn als adviseur de heer E. de Priester en namens het gemeentebestuur" de heer J. Post. De secretaris wijst er op, dat in Vlissingen de meeste jeugdorganisa ties aan een groot gebrek aan goede leidsters en leiders mank gaan. In verband hiermede organiseert dé Viissingse Jeugdraad verschillende leiderscursussen. Autodealers vra<?en klant taxatiebewiis b'i inruil Alle dealers van automerken op Walcheren en de Bevelanden zullen in het vervolg van hun klanten bij inruil van een wagen voor dit voer tuig overlegging van een taxatie- rapport eisen. Tijdens een vergade ring, die dezer dagen werd gehou den, hebben de besturen van de dis tricten Walcheren en Noord- en Zuid- Beveland van de Bond van Automo biel- en Garagebedrijven (B.O.V.A. G.) en de gezamenlijke dealers hier toe besloten. De beslissing is geno men om een gezondere toestand in de autohandel te bevorderen. Deze regeling gaat in per 1 februari a.s. Een gegadigde voor een nieuwe wagen, die zijn auto 'wil inruilen, zal voortaan door iedere dealer in mid den-Zeeland worden verwezen naar een erkend onafhankelijk expertise bureau. Deze instantie maakt dan een rapport op, aan de hand waarvan de wagen wordt ingeruild. Zodoende zal aan de koper niet meer en niet minder dan de werkelijke waarde van zijn wagen worden terugbetaald. Overigens bestaat een dergelijke regeling officieel reeds sinds 1946, toen de B.O.V.A.AG. deze vaststelde met sanctie van het betrokken mi nisterie. Jarenlang is hieraan echter de hand niet gehouden. De B.O.V. A.G. op Walcheren en dé Bevelanden is een van de eerste districten, die nu een letterlijke uitvoering van het be sluit nastreeft. Vergadering V.V.V. De V.V.V. Sclioondijke vergader de voor de eerste maal sinds haar bestaan in hotel „De Zwaan". Tij dens deze bijeenkomst zette de pro vinciaal directeur van de V.V.V., de heer W. H. Oskamp, op duidelijke wijze het doel en de strekking van een dergelijke vereniging uiteen. De heer Oskamp feliciteerde voorts burgemeester F. A. van Rosevelt met het feit, dat zich reeds een der tigtal leden heeft opgegeven. Burge meester Van Rosevelt merkte op, dat de Schoondijkse bevolking za! moeten tonen of men inderdaad toe risten aantrekken en vasthouden kan. Er werden diverse suggesties gedaan, die door het bestuur onder zocht en bestudeerd zullen worden. Dit bestuur is samengesteld uit di verse bevolkingsgroepen, zowel za kenmensen als buitenstaanders en verenigingsmensen, die samen zul len trachten om Sclioondijke vooruit te helpen. Boete van halve ton voor illegale uitvoer van lood. Amsterdamse metaalhandelaar door rechtbank veroordeeld. De rechtbank in Middelburg heeft vrijdagmorgen de 46-jarige handelaar in oud-metaal H. W. uit Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 weken voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en een boete van f 50.000 subs. 5 maanden wegens il legale uitvoer van lood. De officier van justitie, mr. Ph. M. Sclienken- berg van Mierop, had ter zitting van 14 januari j.l. vyf maanden met af trek geëist. Als eigenaar van een metaalsmel- terij had W. zich toegelegd op de ex port van lood in strippen naar Frank rijk. Toen er meer belangstelling bleek voor oud, z.g. zacht, lood en hij bovendien met personeelstekort •kampte, ging verdachte hoofdzakelijk „ruw" lood afleveren. Deze uitvoer nu was in strijd niet het bestaande uit voerverbod. Aan W. was de uitvoer van een to tale' hoeveelheid van 1500 ton ten las- tegëlegd. In schepen ging het lood bij Sas van Gènt de grens over, vertegen woordigend 5 a 7 van de Neder landse productie aan oud lood per jaar. De douane ontdekte tenslotte M<?,ze grootscheepse overtreding van Jïet uitvoerverbod P.Z.E.M.-voorlichting aan Walc'ierse autoriteiten Over openbare verlichting Uitgaande van de P.Z.E.M. werd vyijdag in de koffiekamer van het kan toorgebouw van deze onderneming in Middelburg een voorlichtingsavond gehouden voor autoriteiten op Walche ren. In woord en bèeld is tijdens deze bijeenkomst uitleg gegeven over open bare verlichting in het algemeen. Het was een geslaagde avond, waarvoor een talrijk publiek naar de Zeeuwse hoofdstad was gekomen. Nadat ir. F. Froyen, hoofdingenieur, bij ontstentenis van de directeur, ir. T. Michielsen, een begroetingswoord hal gesproken, was het woord aan de heer G. Boons, technisch ambtenaar. Deze hield een leerzame canserie over ver lichting in het algemeen en in het bij zonder over de gangbare vormen van openbare verlichting. Zo behandelde hij o.a. de lichtstroom, de lichtsterkte, de verlichtingssterkte en de verschil lende methoden van verlichting. Tenslotte besprak de heer Boons nog je eigenschappen van de diverse soor ten verlichtingsinstallaties. Hierna werd een aantal lichtbeelden vertoond over hetzelfde onderwerp, waarbij de hqer Boons uitvoerige toelichting gaf. Het laats.te. deel van het programma bestond uit een excursie naar een aantal verlichtingsobjekten. Per bus trok men naar Vlissingen, waar voor „Bethesda" op de Koudekerkseweg 'n proefvak met natriumverlichting werd bekeken. In de Jozel Israëlslaan werd een Ltwiklampen-proefvak getoond, terwijl in de Mesdaghlaan een T.L.- proefvak -was- te zien. Tevoren had mén'in Middelburg twee soorten'reeds aangebrachte permanente objekten im 'ogenschouw genomen, namelijk de spiegelarmaturen langs de Poelendae- lesingel en de bandspiegelarmaturen op de Markt,-beide met kwiklampen. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door leden van de college's van B. en W. van diverse Walcherse gemeenten, secretarissen, raadsleden en autori teiten van de rijkspolitie. Benoeming. Tot kantonrech ter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee is benoemd mr. P. W. C. C. M. van Meerwijk, kantonrechter te Terneuzen. Kapt. L. Stoorvogel bevorderd tot majoor. Met ingang van 1 januari is tot majoor bij de rijkspolitie benoemd de kapitein L, Stoorvogel te Hulst. Twee bestuursleden gehuldigd Uit alle delen van Zeeland waren vrijdag de leden van de Bond van Agrarische Loonbedrijven in Neder land afdeling Zeeland, naar Goes ge komen om het 20-jarig jubileum van de afdeling te vieren tijdens de alge mene ledenvergadering in „De Prins van Oranje". In deze bijeenkomst, die onder voorzitterschap stond van de heer G. P. Leendertse, voorzitter van de afdeling maaiers en ploegers, hield een viertal sprekers causerieën over diverse actuele onderwerpen aangaande de organisatie. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend las de secretaris- penningmeester, de heer W. v. d. Linde, het jaarverslag. Had de af deling Zeeland in het begin van 1955 125 leden, thans zijn reeds 142 leden ingeschreven, aldus de secretaris. Hij deelde mee, dat in Axel een nieuwe afdeling is opgericht en memoreerde de resultaten van de door de „Boval" georganiseerde cursussen voor vak opleiding. Uit het financieel verslag van de heer V. d. Linde, bleek, dat er een batig saldo aanwezig is. De begro ting over het jaar 1956 werd zonder meer aangenomen. ,De basiscontri butie en de toeslagen op de machi nes bleven ongewijzigd. Tot lid van de kascontrole-commissie werd geko zen de heer L. Goudswaard uit Zon- nemaire. Noodschoot in Hobeinstraat voor Viissingse M.T.S. Gemeenteraadsvoorstel lot verhuur van grond Zoals \vü reeds meldden, zal de ge meenteraad van Vlissingen maandag 6 februari a.s. in openbare vergade ring bijeenkomen 's avonds om acht uur om de verhoging van de waterleidingtarieven te bespreken. De agenda voor deze vergadering ver meldt voorts o.m. een voorstel om aan de vereniging „De Ruyterschool" voor de tijd van vijf jaren van 1 april 1956 tot 1 april 1961 onder hands een perceel grond te verhuren van rond 3400 vierkante meter aan de Hobeinstraat. Uit de toelichting op dit voorstel blijkt, dat de „De Ruyterschool" wenst over te gaan tot uitbreiding van het zeevaartkundig onderwijs, waar door in de gebouwen geen voldoende ruimte meer zal zijn voor de M.T.S., zodat moet worden overgegaan tot het elders plaatsen van een gebouw, waarin deze M.T.S. kan worden on dergebracht. Het bestuur van de ver eniging heeft derhave besloten een noodschool te bouwen voor het onder brengen van de M.T.S. Glooiingwerken aanbesteed voor Westkappelse zeedijk Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft vrijdag in het Pol derhuis in Middelburg aanbesteed het uitvoeren van werken tot het vervan gen van stortsteen-asfaltglooiing door met asfalt gepenetreerde bazalt- glooiing tussen dijkpaal 34 en dijlc- paal 35 op de Westkappelse zeedijk. Op dit werk werd als volgt ingc- schrevenj 1. J. G. v. Oord, Utrecht, 178.400; 2. C. V. Gebrs. Van 't Ver laat, Ncder-Hardinxveld, 1S9.900; 3. B. Stegink, Vlissingen, 195.100; 4. J. Lagasse, Koudekerke, 199.000 r 5. C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 200.000; 6. Gebrs. Van Oord, Wer kendam, 203.000: 7. L. J. Dekker, Vlissingen. f 231.000. Het werd is direct gegund aan de laagste inschrijver. Medegedeeld werd dat thans iede re bezoeker van de algemene leden vergadering, die dit jaar te Zwolle zal worden gehouden, stemrecht heeft, zodat geen stemgerechtigde afgevaardigden behoefden te worden gekozen. Vervolgens hield de heer P. Holle- stelle, algemeen voorzitter van de afdeling, een causerie over „Waarom Organisatie?" Spreker schetste de geschiedenis van de afdeling in de afgelopen twintig jaar. De heer Hol- lestelle besloot zijn causerie met de woorden: „Werk eendrachtig samen aan de opbouw en de uitbreiding van uw eigen organisatie". Hierna werd hem namens de af deling een prachtige bloemenmand aangeboden en feliciteerde de heer G. P. Leendertse hem, even eens namens de afdeling, in ver band met het feit, dat de heer Hollestelle reeds van de oprich ting van de afdeling dorsers af voorzitter is geweest van deze afdeling. Hij dankte de vergade ring voor hét vertrouwen, dat hy reeds twintig jaar heeft mogen genieten. Ook de heer G. P. Leendertse, twintig jaar bestuurder, werden bloe men aangeboden. De heer J. West- strate, voorzitter van de afdeling sproeiers, sprak hem in enkele waar derende woorden toe. De bondsvoor zitter, de heer P. Francke, bracht de felicitatie over van de bond aan de beide pioniers. Hg memoreerde het vele werk, dat de jubilarissen voor de „Boval" hebben verricht. Vele fe licitaties van zusterverenigingen en bedrijven werden ontvangen. De voorzitter van de afdeling sproeiers, de heer J. Weststrate uit Kloetinge, sprak vervolgens over „De sproeiers in de Boval". Hjj wees on der meer op het belang van de cur sussen, die thans te Axel, Goes en Middelburg worden gegeven, voor de opleiding in plantenziekten en bestrij dingsmiddelen. Spreker vroeg de aandacht voor het verzekeren van de grote risico's, die aan het spuiten zijn verbonden. Hiermee zy'n reeds resultaten gehoekt, aldus spreker. De heer J. L. Hamel uit Utrecht, algemeen bondssecretaris, opende de middagvergadering met een cau-r serie over „Dienstverlening door de loonwerkers". Spreker behandelde de voor- en nadelen, die verbonden zgn aan de vestigingswet. Tenslotte sprak de heer M. van Rijsbergen uit Badhoevedorp, secre taris van de afdelingen Holland en Utrecht, over „De betekenis van het arbeidsprobleem in de loonbedrijven en de gevolgen daarvan". In zi,jn slotwoord merkte de heer Leendertse op, dat de „spuitdag" vrijdag aanstaande in Goes zal wor den gehouden. Bedrijven op Schouwen hebben elektriciteit (Slot van pag. 1) mogelijk worden de binnenhuis-aï- chitecte in alle vier de herverkavel- lingsgebieden te laten werken. De Herverkavelingscommissie Zee land heeft thans het proces-verbaal van schatting van ieders inbrengst vastgesteld, zo werd medegedeeld. Nadere inlichtingen hieromtrent zul len binnenkort worden gedaan. Zo spoedig mogelijk zal men nu over gaan tot het ter visie leggen van de schattingsuitkomsten. In het herver- kavelingsgebied Schouwen en Duive- land heeft men 22.000 kadastrale percelen, behorende tot 4400 eigena ren, in Tholen 17.800 percelen van 2900 eigenaren, in Waarde 1250 per celen van 370 eigenaren en in de Zak van Zuid-Beveland 6900 percelen van 1730 eigenaren. Zoals bekend wordt de inbrengst geschat naar de toe stand op 1 januari 1953. Grondonderzoek In 1955 ging ook het grondonder zoek normaal door. In totaal werden 3200 monsters genomen, waarvan 2300 op Schouwen en Duiveland, 200 op Tholen en ruim 700 in Waarde en in de Zak van Zuid-Beveland. Waar de is hierdoor bijna geheel bemon sterd. De bemestingsadviezen zijn reeds opgesteld en worden nu met de betrokken boeren besproken. Wat betreft de landbouwtechnische na zorg werd nog medegedeeld, dat er in ae Scherpenissepolder op Tholen thans twaalf rationalisatie-bedrijven zgn, die de speciale aandacht van de voorlichtingsdienst hebben. Deze be drijven zullen als voorbeeld funge ren voor de andere bedrijven. VANDAAG. Middelburg Electro: „Heidi en Peter", (a.l.), 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouw burg: „Zij, die met liefde spelen", (18 Jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expo sitie van boeken over Frankrijk, 10 12.30. 13.30—17.30 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Japan se en Chinese prentkunst, 9—13 uur. Vlissingen Alhambra; „De koninklijke reis", (a.l.), 14.30 en 16.30 uur; „Ter wijl Parijs slaapt", (18 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Aasgieren van Texas", (14 jr.). 19 en 21 uur: Kunstzaal Bikker: Ten toonstelling schilderijen A. Plhl. Goes Grand Theater: „Het begon ln Pa rijs, (18 jr.), 19 en 21 uur; Schutters hof: Toneeluitvoering Kunstvrienden, 20 uur: Prins van Oranje: Toogdag C.J. E.T.B., 9.30 uur; Prins van Oranje: Re vue-avond „De bromvlieg", 20 uur. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, (a.L); Schouwburg: als vandaag, 20 uur, „De Koninklijke reis", (a.l.), 14.30 uur. Vlissingen,— Alhambra: „Terwijl Parijs slaapt", (18 j.), 15. 19 en 21 u.; Luxor: „Aasgieren van Texas", (14 jr.), 15, 19 en 21. uur. Goes Grand Theater: „De zoon van Lassie", (a.l.), 15 uur; „Het begon la Parijs", (18 jr.), 19 en 21 uur. FILMS IN ZEELAND In praktijk nagevolgd Men zou bijna kunnen zeggen, dat 'regisseur Jules Dassin met zijn „Du Rififi chez les hommes" (Terwijl Pa rijs slaapt, Alhambra, Vlissingen) de volmaakte misdaadfilm gepleegd heeft. In ieder geval was zijn film suggestief genoeg om weerklank te vinden in de onderwerelden van enkele Europe se steden. Want naar het voorbeeld Van de misdadigers op het witte doek opereerden sinds de verschijning van „Du Rififi chéz les hommes" enige in brekers. Met weinig succes overigens. Maar Jules Dassin boekte in ieder geval opmerkelijk veel succes en dat niet verwonderlijk, want hij slaagde erin "déze rolprent een maximum aan spanning mee te geven. Voor de hoofd rollen vond hij enige kostelijke typen (Jean Servais en Carl Mohner o.a.) en de uitwerking van dit misdaadver haal is rondweg meesterlijk. De came ra volgt een nachtelijke inbraak van seconde tot seconde, een voortreffe lijke climax, maar ook daarna weet Dassin de aandacht-gevangen te hou den en wel voor een strijd tussen de leden van de onderwereld onderling om de buit. Daarenboven heeft de re gisseur de Parijse sfeer uitmuntend getroffen. Een bijzonder knappe film. In Alhambra draait zaterdagmiddag en voorts van maandag tot en met don derdag „De koninklijke reis"; een voortreffelijke, boeiende documentai re over de reis van het koninklijk paar naar de West. Heidi en Peter" (Electro, Middel burg) is min of meer een vervolg op de vorige (Zwitserse) „Heidi'-film een menselijke, zuiver verfilmde ge schiedenis, met bovendien voortreffe lijk camerawerk. Dit vervolg viel hier en daar weliswaar .wat erg „lievig" uit, wat zoet en braaf, maar over het alge meen bleef ook deze rolprent toch aan vaardbaar en in ieder geval boeiend genoeg voor enkele uren verantwoor de ontspanning. In de film „Zij, die met liefde spe len" (Schouwburgbioscoop, Middel burg) excelleert de acteur O. W. Fischer door zijn subliem spel als de jongeman, die een tot sterven gedoemd meisje aanvankelijk om haar geid wil trouwen, maar naderhand waarachtige liefde voor deze ongelukkige opvat. Zo op het eerste gezicht een nogal melodramatisch gegeven, maar onder regie van Rudolf Jugert en vooral danlc zij het spel van Fischer wist men van dit gegeven een ongemeen boeien de film te maken. „Ein 'Herz spielt falsch", zoals de oorspronkelijke titel luidt, werd een menselijk, vaak ont roerend zuiver filmwerk. Ook in de Schouwburgbioscoop wordt voorts „De koninklijke reis" vertoond. Ja, „Het begon in Parijs" (Grand, Goes) en om het maar direct te zeg gen: het eindigt er ook. „Het" is dan de liefdeshistorie, waar het in deze geschiedenis om gaat en het is geen bijzonder sterk verhaal. Maar het bleef niettemin wel aanvaardbaar en dat is dan te danken aan het voortref felijke spel van hoofdrolvertolkers Elizabeth Taylor, Van Johnson, Walter Pidgeon en Donna Reed. Geen verhe ven vorm van ontspanning, maar als „doorsnee-produkt" ook niet onder de maat. Zondagmiddag draait in Grand „De zoon van Lassie". Lassie was een film hond, zoals men zich zal herinneren, en diens zoon beleeft ook alleszins op merkelijke, veelal spannende avontu ren. Het verhaal speelt in de tweede wereldoorlog en werd ook ditmaal goed verfilmd. „Aasgieren van Texas" (Luxor, Vlis singen) brengt weer eens verrukkelijk veel romantiek en avontuur. Zo rond 1870 viel er in Mexico en Texas nog (vel wat te vechten en te intrigeren en dat houdt de spanning er wel in. John Payne en Rhonda Fleming ver tolken de hoofdrollen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2