PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT Boelganin wil invloed oefenen op gesprek Eisenhower-Eden Eerste bedrijven op Schouwen nu voorzien van elektriciteit BILT S.E.R. STELT VOLGENDE WEEK ZIJN „RUIMTERAPPORT" VAST Vandaag... NASSER„SPOEDBIJEENKOMST VAN ARABISCHE LIGA NODIG" Me DE VERWACHT... 199e jaargang - 110. 24 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties ,max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of'804); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. VERWACHTING IN WASHINGTON.- Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuten, Brouwerijstraat 2: Zterikzee N Bogerdstraat 24. telef. 26. Amerika zond aan Engeland en Frankrijk afschriften van brief Een afschrift van de brief van de Sowjet-Russische minister-president Boelganin aan president Eisenhower van de Verenigde Staten is vrijdag ochtend verstrekt aan de Franse regering. Ook de Britse minister-president, sir Anthony Eden, die op weg is naar de Verenigde Staten, is op de hoogte gebracht van de inhoud van de brief. In Parijs werd meegedeeld, dat de inhoud zonder machtiging van de regeringen van de Verenigde Staten en de Sowjet-IInie niet zal worden bekendgemaakt. En in Washington werd gezegd, dat Hët Witte Huis de brief van Boel ganin en het antwoord van Eisenhower niet publiceert, alvorens het pro bleem zeer grondig bestudeerd is. Daar verluidde, dat het epistel een voorstel tot het sluiten van een non-agressiepact bevat. Dit pact, te sluiten tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, was volgens kringen die met het Witte Huis nauw contact onderhouden, het belangrijkste punt van de brief. veiligheidspact, waaraan de Verenigde Staten ook moesten deelnemen. Dulles heeft dat plan in oktober 1955 te Ge- nève de facto verworpen en gezegd, dat het pas overwogen kon worden, als de Sowjet-Unie toestemde in een hereniging van Duitsland op democra tische basis. Volgens welingelichte kringen beoogt het voorstel-Boelganin voorts een scheidingsgordel van neu trale staten te scheppen tussen de communistische en de niet-communis- tische wereld. In diplomatieke kringen meent men te weten, dat de brief van Boelganin vaag is, doch o.a. erop neer komt, dat de Verenigde Staten zouden kunnen toestemmen in de huidige ver deeldheid van Europa, in ruil waar- Diplomatieke kringen te Washington beschouwen dit voorstel geenszins als een verrassing, doch als een logisch uitvloeisel van het oude Russische plan voor een in hoofdzaak Europees Afgeworpen kleed De Geuzen zijn in de Bommelen- weerd gevallenzo meldt een opgewekt lied uit de stoere da gen van de tachtigjarige krijg. Don derdag vielen de Zeeuwen en met hen Brabanders en Hollanders Den Haag binnen in groten getale, maar over deze inval zal wel geen krachtig lied worden gemaakt: het ging er alle maal nogal ordelijk en rustig toe en men maakte er geen gebruik van hel lebaarden of andere wapens. De in vasie werd gepleegd door gezagsge trouwe vertegenwoordigers van plaat selijke en gewestelijke overheden, die zich over het Deltaplan wilden laten voorlichten. En al waren het strijd bare mannen, toch is er in het Sche- v£ningse Kurhaus geen Delta-veldslag gèleverd. Men heeft er gekregen wat men wilde: voorlichting! Maar veel wijzer is men er niet van geworden, want het bijwonen van deze Deltadag kon men ongeveer gelijkstellen met het eens goed doorlezen van de memo rie van toelichting bij de Delta-wet... Er was één nieuw gezichtspunt.: de zéér concrete, maar tevens zéér nega tieve mededeling van directeur-gene raal Maris, dat er voorlopig niet valt te denken aan een tunnel door de Wes- terschelde. Met die mededeling was het eigenlijk een merkwaardig geval: de heer Maris had zich in het debat steeds een bekwaam diplomaat ge toond, die beleefde maar ontwijkende antwoorden gaf, wanneer er beleids kwesties in het geding waren. Terecht overigens, want bestuur en beleid zijn zaken van minister en parlement en niet van de ambtenaar. Maar niet zodra was in de Kurzaal het woord „tunnel" gevallen, of de heer Maris wierp het diplomatenkleed verre van zich en werd de keiharde technicus-met-rub berlaarzen. En onverbloemd vertelde hij, waar het op stond, „Weet men wel, men het heeft....?" voor de Sowjet-Unie dan zou beloven, de vrije wereld niet aan te vallen en toe te stemmen in de hereniging van Duitsland. De brief zou voorts pleiten voor beperkingen met betrekking tot kernsplitsingswapenen. Dat zou ook betekenen het stopzetten van verdere proeven met de H-bom. Men krijgt in Washington de in druk, dat het doel van de brief is, de besprekingen tussen Eden en Eisenhower, die volgende week zullen beginnen, in de war te stu ren. Eden zelf is de auteur ge weest van een regeling tussen oost en west op de basis van een non agressiepact, dat heel Europa zou omvatten op de manier van hef Verdrag van Locarno van 1925. In Engeland gaan daarnaast al vrij veel stemmen op, die de lopende proeven met de H-bom beëindigd willen zien. Edens oorspronkelijke voorstel voor een nieuw Locarno stuitte op sterke tegenstand bij Dulles en naar verluidt was het gevolg een tijdelijke verwij dering tussen de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken en Eden. Op hc' Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken gaf men gisteren de wens te kennen, op de hoogte gehou den te worden van de verdere ontwik keling. Men zou daar met grote onge rustheid zien, dat de Verenigde Staten en a Sowjet-Unie in het geheim en over het hoofd van Frankrijk heen onderhandelden. (United Press) Koningin Eizabeth II van Engeland is vrijdag vertrokken voor een bezoek aan Nigeria. Allerwegen spant de be volking zich daar in de vorstin een grootse ontvangst te bereiden. Op de linkerfoto de Victoriastraat in Lagos, versierd voor de komst van de hoge gast. Het vier jaar oude inwoonster- tje van NigeriaFoleshade Lawson is aan het oefenen hoe zij vandaag bi', de komst van de koningin bloemen moet aanbieden. In Nigeria is het de gewoonte dat men knielt bij een dergelijk eerbetoon. DE WENSEN OP LOONGEBIED Onenigheid in commissie van voorbereiding De Sociaal-Economische Raad kwam vrijdag In vergadering bijeen ter bespreking van een door zyn commissie voor lonen en prijzen voorbereid ontwerp-rapport inzake de economische situatie van Nederland. De minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid had immers namens de regering aan de raad gevraagd, een diepgaand onderzoek in te stellen naar de econo mische situatie van ons land, zulks met het oog op naar voren gekomen wensen op loongebied. Er zyn echter nog geen beslissingen genomen.. Des heren Maris onverbloemde woorden deden ons denken aan de uitlating van een ander wa terstaatsingenieur, die bij herhaling in het openbaar heeft verzekerd: „Een ingenieur is een mens, géén robot!" Wij geloven dat graag en direct. Maar wij geloven ook, dat de aard van het waterstaatkundig werk een bepaald mensentype kan scheppen, dat gewoon is wetenschappelijk te denken en te werken, grote concepties in grote lij nen te schetsen en dat over het alge meen exact is ingesteld. Géén robots zeker niet, maar wel mensen voor wie verlangens, klachten en klachtjes uit de streek, waar zij moeten werken, vaak lijken op onbenullige zeurigheid- jes. op een gebrek aan brede visie, zodat zij dan hoofdschuddend opmer ken, dat het „maar een eilandelijke zaak isEn wanneer de heer Ma- ris nu vierkant zegt, dat er geen tun nel kan komen, dan zal hij wel gelijk hebben. Misschien is hij wel geïrri teerd, omdat de Westerschelde, ge zien de verhouding met België, een tikkeltje de neiging heeft het „zere been" van het Deltaplan te worden. Maar tevens geeft hij er dan toch ook wel blijk van, héél weinig te begrij pen van de mentaliteit van een bevol king, die eeuwenlang heeft geleefd op de grens van twee werelden, een be volking ook. die zich langzamerhand zo pijnlijk bewust wordt van de twee slachtigheid van haar land. Water staatsingenieurs zijn geen robots, neen mensen van vlees en bloed, met een hart, dat om met de dichter Kemp te spreken, „jagen kan, héél sterk en teerMaar die harteklop heeft soms het ritme van een heiblok. Doet men in Delft wel eens wat aan psy chologie? en is dus niet wijzer uit Den Haag gekomen en het nut van deze Deltadag mag worden ver sierd met een vraagteken. Maar laten we het ook niet té zwaar opnemen: als demonstratie gaat er wellicht iets van uit, vooral omdat volgende week de Tweede Kamer aan het afdelingsonder- zoek van het Delta-wetsontwerp be gint. En dan kan men er van verzekerd zijn, dat dan weer vele Zeeuwen naar Den Haag zullen trekken, ditmaal om van de publieke tribune het Delta steekspel bij te wonen. De Geuzen mo gen dan in de Bommelerwaard zijn gevallen, de Zeeuwen weten Den Haag te vinden.! Dit zeer omvangrijke en gecompli ceerde vraagstuk, waarin op verzoek van de regering tevens moesten wor den betrokken de zes procent loons verhoging van oktober 1954, de ver wachte economische ontwikkeling in 1956, de toegestane ruimere moge lijkheden terzake van secundaire ar beidsvoorwaarden, de geprojecteerde ouderdomsverzekering per 1 januari 1957 en een verdere verhoging van de huren met circa 25 heeft uiteraard tot uitvoerige beraadslagingen aanlei ding gegeven, zo werd van de zijde van de S.E.R. meegedeeld. De raad is daarom niet met de vaststelling van zyn rapport gereedgekomen. Dit vindt zijn oorzaak in de ingewikkeldheid van het vraagstuk en de behoefte, welke in de raad leeft, de nodige klaarheid te verkrijgen omtrent pun ten waarover in de commissie van voorbereiding nog onenigheid be stond, alvorens daaromtrent uitspra ken te doen. Ex-koning der Belgen Leopold is in een particulier vliegtuig van Ca racas naar Colombia gereisd om een tocht te maken langs de route, die 443 jaar geleden genomen werd door de Spaanse conquistador Vasco Nunez de Balboa. 1 De viermotorige Lockheed Electra" een turbopropmachine dienaar grote waarschijnlijkheid binnen enke le jaren dienst zal gaan doen op de middenafstandsroute's van de K.L.M. De K.L.M. heeft optie op 10 van deze toestellen. De aflevering zal echter op zijn vroegst pas in 1959 plaats vinden. In de gisteren gehouden vergade ring zyn dan ook geen beslissingen genomen. De raad komt over een week opnieuw byeen om de Inhoud van het rapport definitief vast te stel len. Onderzoek naar behoefte aan logiesaccommodatie. De staatssecretaris van economi sche zaken heeft aan het bedrijfs- schap Horeca verzocht, advies uit te brengen over de toekomstige behoef te aan logiesaccomodatie in ons land. Hij acht het daarbij van belang, dat wordt nagegaan, hoe de logies accomodatie aan de ontwikkeling van de vormen van toerisme zal moe ten worden aangepast. Dit zal een onderzoek naar dê* te vernachten rehabiliteit der logies- vormen met zich brengen. Daar de voor hotelbouw beschik baar gestelde tegenwaardefondsen zijn uitgeput en de nieuw ontworpen garantiekredietregeling met aflopend karakter gezien moet worden als 'n overgangsvorm naar normale finan ciering van hotelbouw, zal voorts na der moeten worden onderzocht op, welke wijze deze normale financie ring kan worden bevorderd. is het 400 jaar geleden, dat Willem van Oranje tot ridder werd geslagen in de orde van H het Gulden Vlies. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH EGYPTE CONTRA IRAK Om haakse beschuldigingen jegens Egypte te bespreken Premier Nasser van Egypte heeft aangekondigd, dat zyn regering om een spoedbyeenkomst van de Arabische Liga zal vragen ter bespreking van de „beschuldigingen, die de regering van Irak jegens Egypte heeft geuit". Deze „beschuldigingen" hadden ten doel, Egypte de diplomatieke betrek kingen met Irak te doen verbreken. Maar Egypte, aldus Nasser, zal het Iraakse volk nooit In de steek laten, wat zyn regering ook doet. De Egyptische premier zei, dat Mo hammed Ali Isa (de aan de Egypti sche ambassade in Bagdad verbon den boodschapper, die terecht staat op beschuldiging van samenzwering tegen de veiligheid van Irak) het enige slachtoffer is „dat het imperia lisme heeft kunnen vastzetten in de grote gevangenis van het Verdrag van Bagdad, bedoeld voor alle Ara bieren". „Isa zal in de gevangenis gelukki ger zijn dan al degenen, die hun han den steken ln de boelen van het Impe rialisme", aldus kolonel Nasser. Eender in de week heeft Egypte by Irak geprotesteerd tegen wat het noemde de „fantastische beschuldi gingen zonder grond" jegens Isa en ook tegen berichten in de Iraakse pers, dat de Egyptische ambassade in diplomatieke valiezen zou HERVERKAVELINGSCOMMISSIE ZEELAND Schattingsuitkomsten worden binnenkort ter visie gelegd In de jongste vergadering van de Herverkavelingscommissie Zeeland is nog gesproken over de elektriciteitsaansluitingen in het herverkavelings- gebied Schouwen en Duiveland. In de gebieden behorende tot de gemeen ten Onwerkerk en Nleuwerkerk zyn thans de eerste aansluitingen gerea liseerd. Zoals bekend hebben de gemeentebesturen van deze dorpen besloten akkoord te gaan met de financiële regeling, waardoor zij twintig procent in de aanslultingskosten bijdragen. Gemiddeld komt dit op 1000,- voor elke aansluiting. Binnenkort zal ook een begin worden gemaakt met de aansluitingen van de daarvoor in aanmerking komende bedryven in de ge meente Dreischor. Tijdens de vergadering werd ook goedkeuring verleend aan de uitvoe ring van verschillende werkzaam heden voor een totaalbedrag van on geveer vier miljoen gulden. De be langrijkste hiervan zijn de bouw van een bemalingsgebouw met gewapend betonnen fundering aan de binnen zijde van de zeedyk der polder Schou wen nabij de Ossesluis, waarmee een bedrag gemoeid is van 479.000,- en de levering: en montage van de ma chine-installatie voor het gemaal Tholen-oost waarvan de kosten in to taal 260.000 bedragen. Gedurende december van het vo rig jaar is er voor een bedrag van 2,6 miljoen gulden verwerkt wat voor deze maand zeker gun- stig genoemd mag worden. De goede weerstoestand was hieraan niet vreemd en daardoor konden werkzaamheden uitgevoerd wor den, die oorspronkelijk pas voor 1956 bedoeld waren.' Het totaal bedrag van de aange gane verplichtingen bedroeg voor 55 49,4 miljoen gulden. Hiervan werd voor 44,8 miljoen gulden verwerkt, zodat voor 4,6 miljoen gulden aan verplichtingen overloopt naar 1956. De begroting voor 1955, die een be drag van 40 miljoen gulden vermeld de, zal dus tot 45 miljoen verhoogd worden. Van de verwerkte 44,8 miljoen gul den kwam bijna 29 miljoen gulden ten goede aan de herverkavelings- werkzaamheden op Schouwen en Dui veland, op Tholen was dit 10 mil joen, in de Zak van Zuid-Beveland 4.5 miljoen en in Waarde 1,5 miljoen. Dit jaar zal het tempo van de uit voering der werkzaamheden in Schouwen en Duiveland lager liggen, wat ten goede zal komen aan de werken op Tholen en in de Zak van Zuid-Beveland. De beide Zeeuwse plattelandsvrou wenbonden hebben indertijd met gel den uit buitenlandse giften een bin- nenhuis-architecte aangesteld op Schouwen en Duiveland. Het bedrag is thans grotendeels besteed, maar aangezien er nog vol doende werk voor de binnenhuis- architecte is, wil de herverkavelings commissie Zeeland in samenwerking met de plattelandsvrouwenbon den dit werk in georganiseerd verband bren gen door het verstrekken van een fi nanciële bydrage. Hierdoor zou het (Vervolg op pas 2» hebben gebruikt om handgranaten in Irak binnen te smokkelen voor vernle- tigingsdoeleinden. Isa, die ln Bagdad een nlet-dlploma- tleke functie bekleedt, is een van de drie mannen, die donderdag voor een rechtbank In Bagdad beschuldigd zyn van plannen om de ambassades van de leden van het Pact van Bagdad op te blazen. Hy heeft ontkend. Wie word! piloot van prins Bernhard? Hoewel officieel nog geen opvolger van Gerben Sonderman is aangewe zen als piloot van prins Bernhard. heeft een van de beroepsofficieren van de Koninklije Luchtmacht al verschei dene reizen met de prins gevlogen, al dus de Volkskr. Dit is de eerste lui tenant vlieger-waarnemer W. J. Hols- wilder uit Leidschendam. In 1954 pro moveerde hij van adjudant tot luite nant. Tijdens de oorlog voerde hij bij de Indische Militarie Luchtmacht bom- bardementsvluchten uit op Japanse doelen. In 1950 werd hij ingedeeld bij de Transportafdeling der Kon. Lucht macht op Valkenburg. De tocht van de prins naar Afrika heeft de heer Hols- wilder meegemaakt. KORTE PREDIKATIE VREES VOOR HET LEVEN Weest niet bezorgd over uw leven. (Luk. 12 22). Het te een bekend gezegde, dat alle godsdienst wortelt in de vrees voor de dood. Zeker is, dat de dood ons bezighoudt. Hij vertegenwoordigt im mers voor een mens het totaal andere, het onbekende. Wellicht is het daar om ook beter om te spreken van Angst voor de dood. Vrees koestert men na melijk voor iets bepaalds men vreest ziektekoude, armoede) angst is juist de vrees voor het onbekende: het is het gevoel in de engte te worden gedreven, van waaruit geen weg te rug mogelijk is. Christus wil ons van deze angst be vrijden door ons voor te houden, dat er een weg te door de engte heen: In het huis mijns Vaders zijn vele wonin gen. Ik ga heen om u plaats te berei den." Het valt echter op, dat Jezus, als Hij spreekt over het leven en de dood, daarbij niet zozeer doelt op iemands sterven, doch veeleer op een over gang, welke reeds in dit leven-op- aarde moet plaatsvinden. Iemand kan uiterlijk leven, doch naar Christus? oordeel dood zijn. Omgekeerd kan een mens reeds op aarde het eeuwigheids leven vinden, waar de dood geen vat op heeft. Dit heeft ons iets te zeggen. Ken nen totj niet veeleer de vrees voor het leven dan de vrees voor de dood f Het leven vooral het moderne le ven met zijn onrust en gebrek aan tijd voor bezinning, met zijn koude zakelijkheid en grote problemen kan een mens bang maken: waar zal ik een toevlucht vinden f hoe zal deze lege wereld voor mij weer bezield worden hoe zullen de dingen om mij heen nieuwe glans krijgen hoe.... zal ik het leven vinden f Tot zulke mensen zegt Jezus: „weest niet bezorgd over uw leven..., want het heeft uw Vader behaagd u het Koninkrijk te geven" Dat is het Evangelie aan ons, moderne mensen levend in een harde wereld: het eeu wigheidsleven wordt ons geschonken, de dode dingen gaan glanzen, het le ven wordt een vreugde. Laat het u schenken en wees een gelukkig mens! Middelburg. j. van Houte. ZONNIG. Droog en zonnig weer met weinig wind en middagtemperaturen om het vriespunt. 29 januari Zon op Maan op 30 januari Zon op Maa nop ZON EN MAAN 8.27 21.50 onder 17.23 onder 8.52 onder 17.24 onder 9.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1