PREDIKBEURTEN u „MIDDELBURGS MANNENKOOR" ZINGT REEDS RUIM 50 JAAR WALCHEREN BEDRIJFSVOORLICHTING" GAF RAAD IN FORUM-BIJEENKOMST V.B.N.A. NAM NA 15 JAAR AFSCHEID VAN VOORZITTER ZATERDAG 28 JANUARI 1956 f K O VINClALbi bi ti U W ÜO RAN 1 7 INDRUKWEKKENDE STAAT VAN DIENST.' Jubileumviering met concert op vrijdag 17 februari. Een advertentie in de „Middelburgse Courant" van 13 november 1905 beeft tot gevolg gehad, dat de Zeeuwse hoofdstad op het gebied van de mannenzang sedert die tijd weer geducht meetelde. In die advertentie wer den namelyk degenen, die genegen waren tot medewerking aan de oprich ting van een mannenkoor onder leiding van de heer J. Cleuver opgewekt zich op bepaalde adressen aan te melden. Deze oproeping ondervond goede weerklank en tijdens een bijeenkomst op 3 december in de Concert- en Gehoorzaal besloten de 26 aanwezigen tot oprichting van een mannenzang- vereniging, die de paam „Middelburgs Mannenkoor" kreeg. Dit koor be stond dus in december j.I. een halve eeuw. Steeds heeft het zyn jubilea met een speciaal concert gevierd en ook thans zal dit het geval zijn. Aan vankelijk wilde men deze uitvoering reeds in 1955 houden, maar door om standigheden moest zy worden uitgesteld tot vrydag 17 februari a.s. Het Middelburgs Mannenkoor mag thans na deze halve eeuw terugzien op een indrukwekkende staat van dienst. De activiteit van bestuur, dirigenten en leden was steeds groot, zodat tal loze malen naar buiten opgetreden werd. Zo werden alleen al in Middel burg in die 50 jaar een zevenenvijf tigtal zaaluitvoeringen gegeven. Aan vele daarvan verleenden bekende Ne derlandse solisten hun medewerking. Daarnaast zullen velen zich nog her inneren hoe het koor zijn medewer king verleende aan verschillende Ab dijconcerten, zoals het Middelburgse Muziekkorps die in het verleden gaf. Later gaf het koor zelf enkele zondag morgenconcerten op de Dam en op het Eerste Abdijplein. Ook werden tal van concerten buiten Middelburg ge geven en gaf het koor zijn medewer king aan vele culturele gebeurtenis sen en aan andere evenementen. Wat het nabije verleden betreft, mogen in ,dit verband genoemd wor den het optreden op de „Zeeuwse dag", die in 1955 te Rotterdam op de £-55 werd gehouden, de medewerking aan de Veerse Markiezaatsfeesten en een optreden voor de radio. Tenslotte is het Middelburgs Mannenkoor mede be kend om zijn na-oorlogse traditie der kerstuitvoeringen op tweede kerst dag. Deze opsomming is geenszins vol ledig, maar geeft Wel weer, dat het thans gouden koor met recht cul turele belangen dient! De heer Cleuver heeft het koor geleid vanaf de oprichting tot zijn overlijden op 14 juli 1921. Op 1 sep tember van dat jaar begon de twee de dirigent officieel directeur ge heten zijn werkzaamheden. Het was wijlen Joh. H. Caro, die tot 9 oktober 1948 zich geheel voor dit werk inzette. Hij werd opgevolgd door de heer Jan Kuiler, de huidige directeur, die deze functie sedert 2, februari 1949 bekleedt. Schommelingen In de verstreken halve eeuw is het ledenaantal nogal eens aan schomme lingen onderhevig geweest. Meestal bewoog het zich om en nabij de 50. In 1952 werd dit aantal overschreden en steeg het cijfer zelfs tot boven de 60. Nu bedraagt het 68, waarvan er slechts enkelen geen werkend lid zijn. Maar het koor heeft ook enkele diep tepunten gekend. In de jaren 1918 en 1948 telde het koor achtereenvolgens niet meer dan 18 en 19 leden. Het be zoek aan de wekelijkse repetities liet zeer te wensen over. Beide malen werd de opheffing van de vereniging over wogen, maar men slaagde er even- zovele malen weer in de problemen op te lossen. Het gevolg van de geringe belangstelling onder de leden in 1948 was het bedanken van de heer Caro. Het koor is steeds in het bezit ge weest van een vaste kern. Er zijn dan ook zeven leden, die reeds meer dan 25 jaar hun krachten aan de vereni ging geven. Hieronder volgen hun na men, met daarachter de jaren, dat zij toetraden: L. J. Sulkers (1916), tevens leider van de muziekcursusL. J. Geers (1918); J. Vos (1918), voorzitter sinds 1950; C. J. Kooman (1915); J. C. Kraamer (1921); A. J. Petrie (1928); A. Minderhoud (1929). Aan het jubileumconcert van 17 fe bruari zal de Vereniging voor Instru mentale-Muziek uit Middelburg haar medewerking verlenen, terwijl als solist optreedt de bas-bariton Anton Eldering uit Hilversum. Op het pro gramma zullen ook enkele werken van beide overleden dirigenten, die veel voor het koor hebben gedaan, worden gezet, evenals één of meer werken van de huidige directeur, in wiens leider schap de koorleden zich verheugen. Officiële publikaties VLISSINGEN. IN- EN HERINENTING TEGEN POKKEN B. en W. van Vlisslngen brengen ter openbare kennis, dat voor kinderen bene den de leeftijd van twee jaar gelegenheid bestaat tot kosteloze Inenting tegen pok ken en voor personen boven die leeftijd tot kosteloze herinenting op woensdag 1 fe bruari 1956 om vier uur des namiddags in het gebouw van het Medisch Centrum, Julianalaan 4. Scheepvaartberichten Vlisisngeh aangekomen 26 jan.: Ivy Bank van Antwerpen, Thalia van Ham burg, Skern van Gdansk, Ameland van Londen-, Rolf Behrmann van Stettin, 27 jan.: Schoof van Antwerpen. Vllssingen vertrokken 26 jan.: Ivy Bank naar Galveston, Klaus Oldendorf 'naar Alexandrië, Skern naar Bordeaux. Gepasseerd naar Antwerpen 26 Jar..: Wexford van Londen naar Gent, Brem van zee, Helena van Bremen, Aruba van Londen, Jutland van Dover, Lelystad van Rotterdam, 27 jan.: Nassauhaven van Rot terdam, Jupiter van Amsterdam, Blijden- dijk van Rotterdam, Corsica van zee, Twente van Yarmouth, Jura van Yar mouth, Ton-S van Rotterdam, Barracuda van Norwich, Pygmalion van Bremen. Gepasseerd van Antwerpen 26 Jan.: Hel vetia naar Londen, Atlantic naar Londen, Meerkerk naar Rotterdam, Bounty paar zee, Spolesto naar zee, 27 jan.: Tara naar Hamburg, Marianne naar Halmstad, Heemskerk naar Swansea, Zeevaart naar Boulogne, Oleum naar Zeebrugge. Kwadendamme Cycle-cross De voor 29 januari in Kwaden damme vastgestelde cycle-cross gaat op die datum niet door. De wielren ners zullen aan deze „veldrit" in Kwadendamme kunnen deelnemen op 5 februari. P.T.T.-dïstrictsgidsen blijven verschijnen. De voorbereidingen voor de uitga ve van de landelijke naamlijst van telefoon-abonné's zullen, naar van de zijde van de P.T.T. wordt verno men, enkele jaren duren. In de overgangstijd zullen de districtgid- sen Arnhem, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Utrecht en Zwolle ieder jaar blijven verschijnen. Deze districten zullen derhalve in de over gangstijd niet in de landelijke naam lijst worden opgenomen. Wanneer echter de landelijke naamlijst volledig zal zijn versche nen, zullen de districtgidsen met verdwijnen, doch naast de landelijke naamlijst uitkomen, speciaal voor plaatselijk gebruik. Westduitse plannen voor bouw van atoomschepen. De wethouder voor economische zaken van de stad Hamburg heeft medegedeeld, dat de Weser A.G., n dochteronderneming van Krupp, be zig is met het uitwerken van plan nen voor de bouw van schepen, wel ke met behulp van atoomenergie zullen worden voortbewogen. De We ser A.G. te Bremen is een werf, wel ke gespecialiseerd is in de bouw van grote tankschepen. De wethouder heeft dit medegedeeld tijdens een bij eenkomst met vertegenwoordigers uit Hamburg, Bremen, Beneden-Sak sen en Sleeswijk-Holstein, waarin gesproken werd over samenwerking op het gebied van het onderzoek naar de voortbeweging van schepen met behulp van atoomenergie. Middelburg Jaarvergadering A.N.M.B. In de Gouden Poorte te Middel burg kwam de Algemene Nederland se Metaalbedrijfsbond afdeling Mid delburg in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. J. Jozias- se, sprak een openingswoord, waarin hij o.a. de heren L. P. G. Nelemans, vice-voorzitter van de A.N.M.B. en J. Wagtendonk, districtsbestuurder, welkom heette. Uit het vervolgens door de secre taris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat 1955 zeer zeker een goed jaar voor de afdeling genoemd mag wor den. Het ledental bedraagt thans 505. Het financieel jaaroverzicht gaf eveneens een gunstig beeld te zien. Bij de hierop volgende bestuursver kiezing wereden de heren D. Rykse, seer, en J. A. Kraak, penningmeester, die aan de beurt van aftreden waren, bij acclamatie herkozen. De heren J. H. Uyt den Bogaard en J. Wonder- gem werden vervolgens tot alge-" meen bestuurslid gekozen. E J. Westerweel had zich niet meer herkiesbaar gesteld. De voorzitter bedankte hierna de heer J. Wester weel voor het vele werk. dat deze als bestuurslid voor de afdeling had verricht en bood hem een boekenbon aan. De heer Nelemans richtte vervol gens het woord tot de vergadering en prees in deze korte toespraak 't hechte karakter van de afdeling. Tot slot van de vergadering deed de heer Van Wagtendonk mededelingen over de eerste bespreking tussen de directie der Vitrite Works en de vakbonden over de nieuwe C.A.O. Hierop volgde eén geanimeerde be spreking. Walcheren ZATERDAG 28 JANUARI Ned. Herv. Kerk. Middelburg (Koor kerk) 88.30 Interk. avongebed. Vlissingen (Engelse kerk) 7.308 Interk. avondgebed. Zevendedags Adventisten. Middel burg 10 Bijbelstudie, 11 ds. De Raad. Vlissingen 9.15 ds. Smit, 10.15 Bij belstudie. ZONDAG 29 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 ds. Theunissen, 2.30 ds. v. Willens- waard; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Doornebal; Biggekerke 9.30 ds. Ab- bing. 7.30 jeugddienst. Gapinge 2 ds. De Boer; Grijpskerke 10 ds. Wisse, 2.30 ds. Theunissen; Kleverskerke 10 ds. Don; Koudekerke 10 en 2.30 vic. ds. Hoffman (H.A. en dankz.) 10.15 ds. Roscam Abbing; 't Zandt 10 en 7 De Meij, 10 jeugdkerk, Vliss.straat 7 jeugdkerk; Meliskerke 2.30 ds. Hoff man. Middelburg Nw. kerk 10 ds. v. Woerden, 5 ds. Strating, 7 ds. Door nebal (Geref. Bond), Oostkerk 10 ds. Van Duyne, Koorkerk 10 ds. Van Houte; Bioscoop jeugdkerk 10 ds. Sneller; Nieuw- en St. Joosland 10 ds. v. d. Wind, 7 ds. v. Haarlem (jeugdd.) Oost- en West-Souburg 9.30 en 11 ds. Haitjema, 7 ds. v. Ype- ren (jeugdd.), 9.30 jeugdkerk in Con cordia); Oostkapelle 10 ds. Richard 7 ds. van 't Hof (jeugdd.); Ritthem 10 en 2.30 ds. Van 't Hof; Seroosker- ke 10 ds. v. Haarlem, 2.30 ds. v. d. Wind; St. Laurens 10 (H.A.) en 2.30 (dankz.) ds. Kalkman; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Kwast (H. Doop) 5 ds. De Groot, Engelse kerk 9.30 kerk voor jongeren, Johannes- kerk 10 ds. Maas H.A.) 7 ds. Kwast, Havendorp (geb. 511) 10 ds. de Groot; Vrouwenpolder 10 ds. de Boer; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Oost hoek; Zoutelande 9.30 en 2.30 ds. Morreau; G.G.N. Middelburg (veiling) 9.30 2, en 6,30 leesdienst. Geref. Kerk. Middelburg (Hof- pleinkerk) 9.30 ds. de Boer, 2 ds. van Til, 5 ds. van Til; (Noorderkerk) 9.30 ds. van Til, 5 ds. de Boer; Luth. kerk 7.15 ds.Poelman; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 leesd.. 2.30 ds. de Boer; Gapmge 9.30 en 2 ds. Brederveld; Grijpsker ke 10 en 2.30 ds. Goumare; Koude- kerkp 9.30 en 2.30 ds. Meister; Melis kerke 9.30 en 2.30 ds. van Nes; Oost kapelle 10 en 2.30 ds. Dercksen; Se- rooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Stoel; Souburg 9.30 en 2.30 ds. Spoelstra; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon (H. A. en dankz.); Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Bakker; Vrouwenpolder 10 en 2.30 kand. v. d. Meulen; Westkapelle 10 en 2.30 ds. Dondorp. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd. Vrijdag 3 febr. 7.30 ds. v. d. Ketterij; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rijksen; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 lees dienst; Zoutelande 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 leesd., 2.30 ds. de Vuyst; Vlissingen 9.30 (H.A.) en 5 (dankz.) ds. de Vuyst. Ver. van Vryz. Herv. en Remonstr. Kring. Vlissingen (Engelse kerk) 7 ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gein. Middelburg 10 ds. Johannes; Vlissingen 5 ds. Hugo van Dalen. Doopsge#. Gem. Middelburg 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissingen 7 ds. Mulder. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen (Kasteelstraat 5) 10 en 5 de heer Hobé. Leger des Heils. Middelburg 10 Heiligingsd., 3.30 opcnl. samenk., 7.30 verlossingssamenk. o.l.v. majoor v. d. Vosse; Vlissingen 10 Heili- gincsdienst, 6.45 openl. samenk., 7.30 verlossingssamenk. o.l.v. kapt. Eikenaar. Evang. Ver. op G. G. Vlissingen 10 en 5 de heer'Kloot. Het Kruisleser. Middelburg 10 Wij- dingsdienst. 7.30 Hellssamenk. o.l.v. kol. Schuil. ZONDAGDIENST ARTSEN. Vlissingen: C. C. Sluijter, Julianalaan 9, tel, 2225Middelburg: W. Feikema, Dam 30, tel. 2993; Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle: L. Sloos. Middelburgsestraat 1 te Koudekerke, tel. K 1105—231; Veere, Oostkapelle en Serooskerke: M. A. v. d. Sluijs te Veere. Markt A 155. K 1181—271. Apotheken: Vllssingen: apotheek D. H. v. d. Kleinemulder. Singel 9, tel. 2730; Middelburg: apotheek Hummelen, Markt 69. tel. 2134. H.M.D.T. Het Middelburgs Dilettanten To neel heeft in studie genomen voor zijn voorjaars-opvoering tevens 30-jarig bestaan en deelneming aan het Zeeuws Landjuweel het to neelspel in drie bedrijven van Phi lips Weatkers „Het Mannion-myste- rie". De voorstellingen zijn vastge steld op 18, 19 en 20 april Vlissingen Gecombineerde vergadering hervormde en geref. mannen. Voor de eerste maal in Vlissingen hebben de mannenverenigingen van de hervormde en de gereformeerde kerk een gecombineerde vergade ring gehouden. Deze eerste geza menlijke vergadering was voorbe. reid door de gereformeerde mannen- vereniging, stond onder leiding van de heer A. de Klerk en werd gehou den in het C.J.M.V.-gebouw. De heer De Klerk sprak in zijn openings woord de hoop uit, dat het contact tüat op deze avond gelegd zou wor den, steeds uitgebreider zal wortien. Het onderwerp van deze avond „De orde des Heils" werd ingeleid door de heer K. Wisse. Na de pauze volg de een geanimeerde bespreking en tenslotte gaf de heer J, I. de Regt in een korte samenvattingop rijtfl de vergadering weer. Oogst van de straat Aan het polütèbureau te Vlissingen zijh over de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen te verkrijgen: diverse wan ten en handschoenen, twee contactsleu teltjes aan ringetje, grijs dek van kin derwagen, groen met rode sjaal, dames zakdoek, diverse dames- en herenrijwie len, sjaal, zijden sjaal, grijze wollen das, lange huissleutel, rood portemonnaitje, goudkleurige broche, boek getiteld: Eüand van mijn hart, bruin-groen geblok te sjaal, rood nagelgarnituurtje, paar rood-blauwe kipderhandschoenen, div. wanten en handschoenen, wijnrode ca puchon van meisjesmantel, diverse munt biljetten, broodmes, notitieboekje, gor dijn, sleep ketting, zwart potlood met drukknop, gebedenboekje, baret Kon. Ned. Marine, lampekop van fiets,, schuur- sleutel, verzilverd schakelarmbandje, armbandje met rood balletje, twee S.U.S.- loten, zakmes, rood lederen portemonnale met inhoud, halskettinkje en schakel armbandje, damesparapluie, Lipssleutel, lederen motorkap en bruin lederen hand schoen met duim. Van onze adverteerders. Kantoorboekhandel Timmerman In zijn geheel verbouwde en gemoder niseerde kantoorboek- en schryfma- chinehandel aan de Walstraat hoek Gropnewoud te Vlissingen recipi eerde Vrijdagmiddag de heer F. Tim merman in verband met het gereed komen van het pand en de heropening heden (zaterdag) middag. De velehl die aan de nieuwe winkel een bezoek brachten, hebben verbaasd gestaan over de veranderingen, die zich daar in vier maanden tijd hebben voltrok ken. Zowel in- als uitwendig is veel veranderd. De winkelruimte, die in oppervlakte gelijk is gebleven, wekt de indruk veel groter te zijn gewor den, dank zij de economische indeling. Tal van artikelen, die voor de verbou wing niet konden worden geëtaleerd, omdat daartoe ten enen male de ruim te ontbrak, zijn riu opgesteld, hetzij in de veel ruimer geworden etalages, hetzij in de vitrines van de toonban ken in de winkel. Licht, lucht en over zichtelijkheid zijn blijkbaar de hoofd elementen. die br deze verbouwing een rol hebben gespeeld. Blank hou ten toonbanken met vitrines, blanke rekken, een lichte vloer en een uitste kende buizenverlichting zorgen voor een overvloed aan licht. De architect voor deze verbouwing was de heer J. Jobse en de aannemer was de heer J. A. Letzer. Voor de verlichting zorgde de firma L. J. van 't Westende, voor de inrichting de firma Tromp te Den Haag en voor de bijzondere ver warming de heer A. J. Brugge. De verwarming bestaat uit een oliestook- inrichting, die onder een rooster in de vloer is aangebracht, de winkel aan genaam verwarmt en geen ruimte in neemt. Rest nog te vermelden, dat de winkel tijdens dc receptie gesierd werd door tal van bloemstukken, die door relaties van de heer Timmerman bij wijze van gelukwens waren ge zonden. Goes Aquariumvereniging. De aquarium vereniging „Tricho- gaster" te Goes hield donderdag in „De Landbouw" een filmavond. Nadat de voorzitter, de heer P. J. van Driel, de aanwezigen had ver welkomd, werden enkele aardige filmpjes vertoond over Walcheren, de Bevelanden, Giethoorn en over 'n bloemencorso in Zundert. Na de film „Een kykje op de boerderij" werd de hoofdfilm „Het Koninkrijk der wateren" gedraaid. Deze gaf de aariwezigen een prach tig beeld van de dieren, die leven bij en in het water. De avond werd technisch verzorgd door de heer R. Suurenbroek. Plattelandsvrouwen kwamen bijeen. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Zuid-Beve land West kwam donderdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes bijeen, onder leiding van de presi dente, mevrouw J. van Willigen Everse uit Goes. „De schoonheid van het glas". Dit was de titel van de causerie, die me vrouw ir. T. de Boerv. d. Hoek uit Den Haag hield. Mevrouw De Boer behandelde de historische ontwikkeling van het glas. Tijdens haar causerie liet zij de belangstellenden vele voorwerpen GRONDONDERZOEK EN BEMESTING 19 Openhartige discussies De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting Noord-Beveland heeft vrijdag in Kortgene een bijeenkomst gehouden, waarbij een forum zijn mening gaf over verschillende problemen. Hierbij kwam men tot vruchtbare en openhar tige discussies. Tijdens deze bespre kingen kon men onder meer vernemen, dat thans 75 procent van de Noord- bevelandse grond is onderzocht. De voorzitter van het forum, de Rijkstand- bouwconsulent voor de Zeeuwse eilan den, dr. ir. C. W. C. van Beekom, ver klaarde bij de discussies, dat „boeren zonder grondonderzoek, is varen zon der kompas". In zijh openingswoord verwelkomde de voorzitter van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Noord-Beveland, de heer S. J. van Langeraad, een groot aantal leden en in het bijzonder de leden van het forum, de heren ir. F. J. A. Dechering, directeur van het bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek, ir. W. R. Domingo, adjunct-directeur van dezelfde instel ling, ir. L. G. Oldenbanning, hoofd van de buitendienst van deze instelling, dr. ir. C. W. C. van Beekom, K. Buwalda, O. Hoekstra, beiden van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst, S. J. Dees en M. J. Doeleman, als praktische landbouwers. In de eerste inleiding over het grond onderzoek op Noord-Beveland door de heer K. Buwalda, specialist bodem en bemesting van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, werd aangetoond, dat niet steeds 't gegeven bemestings advies werd opgevolgd. Vaak heeft men de neiging meer te strooien dan geadviseerd wordt, hetgeen overbodig is en bovendien schadelijk kan zijn. Ir. F. J. A. Dechering wees in zijn inleiding over de methodes van grondonderzoek op het feit, dat het grondonderzoek gebaseerd is Oostkapelle Raad vergadert Woensdag 1 februari komt de raad der gemeente Oostkapelle in openba re vergadering bijeen, 's avonds om half acht. Vrouwenpolder Vergadering N.C.V.B. De afdeling N.C.V.B. van Vrou wenpolder hield dinsdag haar maan delijkse vergadering onder leiding van mevrouw Jager. Na afwerking van de huishoudelijke zaken werd 't woord gegeven aan de spreekster van deze avond, mevrouw De Jong-Bik- ken, presidente van het gewest Zee land, die tot onderwerp had gekozen „Verbeter de wereld, begin bij uzelf". Hoezeer dit onderwerp boeide bleek wel uit de vlotte bespreking. Een nieuw lid gaf zich op. JAARVERGADERING AFDELING ZEELAND M. A. van den Hoek volgde C. Meyer op Tijdens de drukbezochte jaarvergadering der afdeling Zeeland van de Vereniging ter Behartiging van de Nederlandse Aardappelhandel, die vrydag in hotel „De Korenbeurs" te Goes; werd gehouden, is op harte lijke wijze afscheid genomen van de heer C. Meijer uit Kminingen. De heer Meyer was gedurende vijftien jaar voorzitter van de Zeeuwse V.B.NA.. maar heeft in verband met drukke werkzaamheden z\jn functie ter be schikking gesteld. Hjj wordt thans opgevolgd door de heer M. A. van den Hoek uifc Sint-Maarten9dyk. de heer Van den Hoek met grote meer derheid benoemd. De heer Th. Bakker gaf in zijn af scheidswoord voor de heer Meijer in vogelvlucht diens 15-jarige periode van leiding weer. „Vooral in de oorlogs jaren van 19401945 hebt u getoond karakter, durf en doorzettingsvermo gen te bezitten", aldus de heer Bakker. De heer Van den Hoek, die hierna het_ woord voerde, schetste de heer Meijer als „een V.B.N.A.-man in hart en nieren". Onder een instemmend ap plaus werd besloten de heer Meijer te benoemen tot ere-voorzitter van de afdeling. De heer Meijer verwelkomde in het bijzonder de heer J. Bouwman, voor zitter van het hoofdbestuur van de V.B.N.A., en diens secretaresse, mej. Hondius. De secretaris, de heer Th. Bakker, meldde in zijn jaarverslag, dat de afdeling thans 318 leden telt. In fi nancieel opzicht bracht het afgelopen jaar een klein batig saldo, waardoor het totaal bezit steeg tot f 5156,82. Verscheidene commissies brachten hun rapport uit, waarna de bestuurs verkiezing volgde. De heren L. D. van Damme uit Kortgene, J. de Priester uit Middelburg, Jac. de Rijke uit Zon* nemaire, J. de Meester uit Groede en Jac. de Feyter uit Axel, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie herkozen. In het bestuur werd ook opgenomen de heer H. J. Meijer uit Kruiningen. De verkiezing van een nieuwe voor zitter bracht nog enig geschil met zich irièe, daar men het niet direct eens was over de daarvoor in aanmerking komende leden. Een onduidelijke re dactie van 'n reglementsartikel léverde zelfs de mogelijkheid iemand builen het bestuur voor deze functie voor te dragen. Na een drietal stemmingen werd Lezing Anton Zischka Vrijdagavond trad Anton Zischka, de bekende journalist en wereldreizi ger, ook op voor de Z.V.U. in Vlis singen en wel in „Britannia". Ook ditmaal bestond er voor deze interes sante lezing, waar wjj reeds eerder uitvoeriger over schreven, grote be langstelling. Mevrouw Kemper-Blan- kert sprak in deze bijeenkomst een openings- en een slotwoord. Meliskerke Blindenavond. Donderdagavond heeft het chris telijk blindeninstituut „Bartimeus" uit Zeist een propaganda-avond in Meliskerke gehouden. Nadat ds. C. van Nes een openingswoord had uitgesproken, vertelde ae heer Vla ming uit Zeist over de oprichting en het doel van de stichting. Hierna werd de film. „In Holland staat een huis" vertoond, die liet zien hoe blinde en slechtziende kinderen in „Bartimeus" worden opgevoed en 'n vak leren. Als herinnering ontving de heer 'Meijer een oorkonde van kolossale af meting, getekend door de heer G. den Boer uit Goes. Voor mevrouw Meijer was er een grote bloemenmand met witte seringen. Loyale figuur De heer J. Bouwman die hierna- sprak, tekende de heer Meijer als een loyale figuur, die de eigen belangen terzijde wist te zetten om het alge-, meen belang van de afdeling te doen prevaleren. Voorts werden nog waarderende woorden gesproken door de heer Leeuwenberg, van de Plantenziekte- kundige Dienst, de heer J. de Priester uit Middelburg namens de collega's en als vriend en de heer J. Hertgers namens het district Zeeland van de Plantenziektekundige Dienst. Tot leden van het algemeen bestuur werden herkozen de heren L. D. van Damme, Kortgene; Jac .de Rijke. Zoo- nemaire; J. v. d. Wege, Zaamslag; Th. Knippen, Stavenisse; Joh. Overbeeke, Tholen en H. J. Meijer, Kruiningen. Des middags werd de vergadering hervat voor de bespreking van ver scheidene verenigingszaken. Zo was er onder meer een voorstel van de onder-afdeling Zuid-Beveland om het hoofdbestuur contact op te laten ne men met de kleinhandel teneinde te komen tot een uniforme aflevering van aardappelen in zakken van b.v. 50 kg. Thans geschiedt dit in zakken van 35, 40 en 50 kg. De vergadering meen de, dat het geen zin had een dergelijk voorstel in te dienen. De klant is ko ning en men heeft met zijn wensen rekening te houden. Een ander voorstel, namelijk dat een op een jarenlange proefveld-erva ring. In dit verband zijn andere methodes van grondonderzoek voor de praktijk als onvoldoende uitgeprobeerd. Ir. W. R. Domingo merkte in zijn in leiding op, dat een onderzoek op spo ren-elementen wel mogelijk is, maar dat een betrouwbaar bemestingsad- veis voor de praktijk nog steeds ont breekt. Bij het bespreken van voor en tegen van mengmeststoffen, concludeerde ir. L. G. Oldenbanning, dat alleen oor deelkundig gebruik van deze meng meststoffen voordelen biedt. Hoge eisen Dat de belangstelling voor deze on derwerpen groot was, bleek uit de vele vragen, die aan het forum werden voorgelegd. Uit de discussie kwam dui delijk naar voren, dat een juiste be mesting hoge eisen stelt aan de kennis, het inzicht en de ervaring van de boer. Vandaar dat het gebruik van samen gestelde meststoffen een van de kern punten vormde van de gevoerde dis cussies. Ook de voorjaars- en najaars bemesting met kali- en fosfaatmest stoffen werden hierbij tegenover elk aar geplaatst. De leden van het forum kwamen tot de conclusie, dat een najaarsbemes ting verantwoord is, mits de grond geen directe behoefte heeft aan deze meststoffen. Indien dit wel het geval is, dan dient dit met een verse be mesting in het voorjaar te worden aangevuld. Duidelijk kwam naar voren, dat de vorm, waarin de stikstof in de mest stof voorkomt zeer belangrijk is. Aan de hand van proefvelduitslagen is ge bleken, dat de kalkrijke gronden bij het gebruik van ammoniakhoudende stikstofmeststoffen de vervluchtiging aanzienlijk kan zijn. Ook bleek, dat het bladonderzoek, op zichzelf niet waardeloos, momenteel het grondon derzoek niet kan vervangen en meer als een aanvulling moet worden ge- .zien. Bespuiting van gewassen heeft alleen dan zin, indien de gebreksver schijnselen reeds zijn geconstateerd. Ir. Dechering schetste aan het slot van de middag de ontwikkeling van het bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek vanaf de oprichting tot heden. In het af gelopen jaar werden in totaal 1.800.000 bepalingen verricht. Dit is het beste bewijs, dat de Neder landse boer de mogelijkheden, die het bedrijfslaboratorium biedt, ten volle benut. Opmerkelijk was wel, dat belang stelling voor grondonderzoek en lid maatschap van de vereniging voor be drijfsvoorlichting Noord-Beveland treffend samengaan. Hieruit spreekt duidelijk de waarde van het bestaan van deze vereniging voor de Noord- bevelandse boer. Marktberichten VEILING GOES. 27 Januari. Groente: spruiten A n 3949; B I 22—24; afw. 17—31; witlof 3^50; groe ne savoye kool 9—14; rode kool 6—10; uien 11—15; peen 3,50—5; waspeen 25; prei 28 35; kroten 5; bosselderij 14—15. VEILING MIDDELBURG. 27 januari. Fruit: cox orange pippin I 54-81; n 51; keuken 17—43; golden deli cious I 50—72; keuken 40—52; jonathan I 49—53; H 37; keuken 45; goudreinetten I 42—45; keuken 40; bramley seedling keu ken 33—34; st.-remy l 34—36; comtesse de paris I 24; II 16; keuken 6. Aardappelen: koopmans blauwe grote 12 —12,60; furore grote 11,80—11,90: meerlan- ders grote 10,60—11,20. Groente: bloemkool A 55—68; B 38—53; C 18—42; sla per stuk 14; savoye kool groen 23—34; savoye kool geel 7—13; rode koor 611; witte kool 5—6; boerenkool 20 —35; prei 18—35; andijvie 46—78; waspeen 14—32; wijnpeen 3—7; kroten per kg 2—9; uien per kg 18—39; spruiten 16—64; wit lof 41—57: veldsla 16—179. KERKNIEUWS Ds. J. Kalshoven te Rhenen 50 jaar predikant. Zaterdag 28 januari a.s. viert ds. J. Kalshoven te Rhenen zijn gouden ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Kalshoven werd op 13 februari 1875 in de hervormde pastorie van Ede geboren, bezocht het gymnasium te Zwolle en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecht Nadat kand Kalshoven op 12 mei 1905 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de evangeliebediening in ae Ned. Herv. Kerk werd hy od 28 januari van het daaropvolgend jaar (1906) door zijn vader te Hoogeloon (classis Eindho ven) in het ambt bevestigd. In 1908 verwisselde de jubilaris deze gemeen te met die van Kootwijk (classi9 Har derwijk), vanwaar hy in 1921 naar Ovezande en Driewegen vertrok. Op 28 april 1929 deed ds. Kalshoven zijn intree in zijn vierde en laatste ge meente Hlen cn Dodewaard (classis Tiel), waar hem met ingang van 30 december 1943 op ruim 68-Jarige leef tijd emeritaat werd verleend. Hij ves- tigde zich toen metterwoon te Rhe nen. Tijdens zyn verblijf in Hien en Do dewaard was ds. Kalshoven vele ja-, ren secundus-lid van het classicaal bestuur van Tiel en secretaris-pen ningmeester -an de afdeling van het Nederlands BijV'renootschap. bindend besluit wordt genomen dat alleen onder de Algemene Handels Voorwaarden transacties worden afge sloten en de kósten van de Planten ziektekundige Dienst voor rekening van de exporteurs komen zal op de eerstvolgende hoofdbestuursvergade ring een punt van de agenda uitmaken. De meningen waren verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15