PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Guy Mollet aanvaardde opdracht tot vorming van Frans kabinef Ir. Maris wijst Scheldetunnel af als te moeilijk en te kostbaar project ENGELSE BIJDRAGE VOOR DE VERDEDIGING VAN AFRIKA Vand aag... DRAMAGA ONTSLOEG T0MASA0 WEGENS ONBETROUWBAARHEID VERWACHT... 199e jaargang - no. 23 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent pej mm. Minimum p. advertentie «- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2: 2Jlerlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 2& republikeins front aan het werk Advies van president Coty Ga niet overhaast te werk De socialistische leider, Guy Mollet, heeft donderdagavond de opdracht, een kabinet te formeren, aangenomen. President Coty ontbood Guy Mollet na twee dagen van drukke besprekingen. De laatste met Mendès-France. Mollet verbleef gedurende een uur en drie kwartier in het paleis van de president en kondigde bij zijn vertrek aan dat hij reeds gisteravond met de beraadslagingen een aanvang zon maken. Mollet verklaarde echter dat hij zich niet te zeer zou haasten, dit op aanraden van de Franse president. Hij kondigde aan, de volgende twee dagen besprekingen te zullen voeren en in het begin van de volgende week de goedkeuring van de Nationale Vergadering te willen verkrijgen. Voor het bezoek van Mollet aan de De kloof tussen de socialisten en de president (om zes uur) was eerst Men- M.R.P. is echter nog zeer diep. De so- dès-France op het Elysee geweest. cialisten hebben reeds een wet inge- Mendès-France verklaarde bij zijn vertrek, dat hij met de president kwes ties op binnenlands terrein had be sproken en eveneens de Noord-Afri kaanse kwestie. Mollet zei, dat de eerste taak van de nieuwe regering het probleem Noord-Afrika zal zijn en in het bij zonder Algerije. Onmiddellijk na het verlaten van het Elysee had de nieuwe forma teur een bespreking met de socia listische fractie en later confereer de hij o.m. met de nieuwe Kamer voorzitter, Le Troquer, en met Emile Roche, voorzitter van de economische raad. Indien het Republikeinse Front niet op het laatste ogenblik uiteenvalt, zal Mendès-France een belangrijke post in het nieuwe kabinet innemen. Mogelijk zou hij de portefeuille van Buitenland se Zaken krijgen. De communisten trachten ondertus sen hun tol op te eisen voor de steun die zij tijdens de Kamerverkiezingen aan het Republikeinse Front gegeven hebben. Maar wanneer het Republikeinse Front de steun zou verkrijgen van de katholieke M.R.P., iets dat nog altijd mogelijk is, hoeft de nieuwe formateur zich niet veel van de communisten aan te trekken. Rusland tegen hoorbaar gebed in Verenigde Naties. Rusland heeft een Amerikaans voorstel om God „openlijk en hoorbaar aan te roepen" by zittingen van de Verenigde Naties afgewezen, aldus werd woensdagavond van betrouwba re zegslieden vernomen. De Amerikaanse gedelegeerde, Henry Cabot Lodge jr., had dit voor stel gedaan in een brief aan alle 76 leden van de volkerenorganisatie. Verscheidene leden hebben hierop ge antwoord; enkelen zijn voor het voor stel, anderen hebben er niets op tegen, maar van Rusland blijkt een onom wonden afwijzing te zijn ontvangen. Momenteel is het gebruikelijk, dat elke jaarlijkse zitting van de algeme ne vergadering der Verenigde Naties geopend en gesloten wordt met een minuut stilte voor gebed of medita tie. Militaire helikopter botste tegen kabelbaan. In een dal in de buurt van Tonstad in Noorwegen is een militaire heli kopter in botsing gekomen met een twintig meter hoge kabelbaan, die voor houttransport gebruikt werd. De helikopter stortte neer en de vlieger, een luitenant, en zijn passagier, een sergeant, kwamen om het leven. De resten van de helikopter zijn donder dagmiddag door een ski-patrouille ge vonden. diend, die beoogt een vroegere wet te herroepen, waarbij steun van de staat aan het bijzonder (door de kerk ge geven) onderwijs werd ingesteld. De voornaamste programmapun ten, waarover Mollet en Mendès- France het eens zijn, beloven: 1) on derhandelingen in Algerije, maar handhaving van de strijdmacht daar, om de orde te herstellen en te hand haven; 2) loonsverhogingen op be scheiden schaal; 3) bespoediging van de besprekingen tussen oost en west over een gecontroleerde ontwape ning; 4) aanvaarding van het Eura- toom-plan, een boven-nationale organisatie tot bundeling van de bronnen van atoomkracht voor in dustrieel gebruik door de zes landen van de E.G.K.S. (United Press) relaas van minister erasmus Zuidafrikaanse strijdmacht voor operaties buitenslands Engeland heeft de verplichting op zich genomen, strijdkrachten te leve ren voor de verdediging van Zuid-Afrilta, aldus heeft de Zuidafrikaanse minister van defensie, Erasmus, donderdag in het parlement in Kaapstad verklaard. Hy zeide bovendien, dat in de overeenkomsten is neergelegd, dat Enge land met strijdkrachten zal bijdragen tot de verdediging van Afrika (waar onder Zuid-Afrika) en het Nabije-Oosten. Het is tevens dè politiek van Zuid- Afrika, dat dit land strijdkrachten zou bijdragen om een potentiële vijand zover mogelijk weg te houden van zijn grenzen, of „in andere, woor den" voor de verdediging van Zuid- Afrika en de, toegang van het Nabije Oosten tot Afrika. De regering van Zuid-Afrika bouwt een speciale strijdmacht op, die bui ten Zuid-Afrika tegen agressie van buitenaf kan worden gebruikt, aldus Erasmus. Erasmus heeft in het buitenland overeenstemming bereikt over het houden van een conferentie, waar voor alle landen met belangen ten zuiden van de Sahara zouden kunnen wórden uitgenodigd. Hij hoopte, dat er dit jaar iets gedaan zou kunnen A.R. vraagt radiozendtijd. Het centraal comité van anti-revo lutionaire kiesverenigingen heeft zich in een brief tot de minisetr van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek dat ook aan de Anti-Revolutionarie Partij radio zendtijd beschikbaar zou worden ge steld. In deze brief werd medegedeeld, dat de Anti-Revolutionarie Partij met grote belangstelling kennis heeft genomen van het beschikbaarstellen van zend tijd aan de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De A.R. ziet zich inzake radiouitzen dingen voor vrijwel gelijke moeilijk heden geplaatst als de V.V.D., aldus de brief. worden, maar hij kon nog geen bij zonderheden vertellen. Een andere overeenkomst betrof de verdediging van de zeewegen rond Afrika, waaronder de weg voor olieverschepingen. Hij zei, dat, als onderdeel van de overeenkomst met Engeland, Zufd- Afrika in Engeland's Zuidatlantisehe strategische zönes zijn eigen bijzon dere gebied zal hebben, waarvoor 't verantwoordelijk zou zijn. Het ge bied zou zich uitstrekken van de punt van Zuidwestafrika tot de De- lagoabaai. De kortstondige sneeuwval van gis termorgen stuurde ook de Middel burgse donderdagmarkt in de war. Nadat de kooplieden een tijdje had den afgewacht zijn zij tenslotte ver- trókken zonder hun „handel" uit te pakken. Voor de dooi intrad vertoon de het plein met de keurig in rijen ge zette kraampjes dit verlaten beeld. (Foto P.Z.C. ...is het 25 jaar geleden, dat de heer N. Vaz Dias, directeur van het voormalige „Neder lands Correspondentiebureau voor Dagbladen", het eerste hier ten lande opgerichte pers bureau, te Den Haag overleed. Een telefoto van de opening van de Olympische winterspelen te Cortina d'Ampezzo: overzicht van het ijssta dion tijdens het afleggen van de Olympische eed. (Voor verslag zie pagina 3) Treinverkeer bemoeilijkt door sneeuwval Tengevolge van de sneeuwval heb ben zich donderdag vry ernstige sto ringen voorgedaan in de treinenloop. Met name ten oosten van de lyn Maastricht-Eïndhoven-Utreeht-Am sterdam en op de z.g. oude lijn van Arasterdam vla HaarlemDen 1-Iaag naar Rotterdam zijn talrijke treinen ^opgeheven. Treinen van Amsterdam naar Haar lem, Amsterdam naar Leiden, Zwolle naar." Almeloi Zwolle-Deventer-Zut- phen, werden opgeheven waardoor de moeilijkheid ontstond dat de materieel omloop verward geraakte zodat ver schillende reizigers hun eindbestem ming niet meer konden bereiken. Sow jet-ambassadeur in België bezoekt Kongo. Het feit, dat de Sowjet-ambassa- deur in België. Awilow. op het ogen blik een hezoek van elf dagen aan Be'erisch Kongo brengt .trekt zeer de aandacht van Amerikaanse functio narissen en diplomten, wier landen bezittingen in Afrika hebben. Belgisch Kongo is het meest zuide lijke gebied in Afrika, dat tot dusver re door een Sowiet-diplomaat bezocht kon worden. getuige in zaak-jungschlager Onjuiste beweringen komen aan het licht Tydens de voortgezette behandeling van de zaak-Jungschlager voor het landgerecht te Djakarta heeft de In donesische getuige Raden Asmaoen donderdag verklaard, dat de kro getuige Tomasao als employé van de onderneming „Dramaga" wegens ver regaande onbetrouwbaarheid was ont slagen. Raden Asmaoen, voormalig be drijfsleider van deze onderneming, was overigens niet de enige, die To masao in deze zitting in het nauw bracht. Luit. A. J. Renssen, een van de Ne derlandse getuigen, die door de ver dediging zyn uitgenodigd, verklaarde, dat Tomasao op een tijdstip, acht maanden later dan het door Tomasao opgegevene op de onderneming Dra maga was gekomen. Rechter Maengkom toonde Toma sao foto's van personen, die op de on derneming vertoefden ten tijde dat Tomasao daar volgens zijn eigen be wering zou hebben gewerkt. Tomasao bleek niet in staat er ook maar één van te herkennen. De voormalige ma joor van het K.N.J.L. J. E. van Bu- deltadag in scheveningen Zeeuws standpunt uitmuntend vertolkt door burgemeester Bolkestein (Van een onzer redacteuren). „EEN TUNNEL DOOR DE WESTERSCHELDE is een dusdanig enorm, kostbaar en moeilyk project, dat het mij bepaald niet juist lijkt om nu wy aan de vooravond staan van de grote Deltawerken daarover eens bijvoorbeeld „even een zaterdagmiddag" te spreken. In een onbewaakt ogenblik heeft eens iemand over een tunnel door de Westerschelde gespro ken. Maar weet men wel waarover men het heeft?" Deze vrij scherpe uitspraak deed gistermiddag de direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat ir. A. G. Maris, tijdens de Deltadag van de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant in het Kurhaus te Scheveningen. Ir. Maris kwam tot deze afwyzing van een vaste oeververbinding op korte termijn, nadat de burgemeesters F. A. van Rosevelt van Schoondijke en mr. P. H. W. F. Tellegen van Terneuzen er op hadden gewezen, dat de uitvoering van het Deltaplan het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen versterkt. De eerste burger van Terneuzen besloot zijn betoog zelfs met een ironische dankbe tuiging voor het feit, dat de Zeeuws -Vlamingen toch ook waren uitge nodigd Ir. Maris vroeg zich bij de beant woording af, of deze „isolementsge- dachte" van de Zeeuws-Vlamingen wel juist was, hoewel hij begreep, dal er moeilijkheden waren. Hij noemde daarvan zelf de Westerschel- de-veren. Er zijn echter plannen voor verbetering, zoals een nieuwe boot van honderd meter lengte, verbeter de aanlegplaatsen enz., maar zo voegde hy eraan toe: „Men moet zich ;een illusies maken, dat de spannin gen bij de veren hierdoor zullen ver- iwynen, zeker niet als de wegver bindingen ten noorden van de veren beter worden dank zij de afsluiting der zeegaten". Bovenstaande aspect van dit Del ta-debat was wel het belangwek kendste van deze gehele Deltadag* Bestuurders van provincies en ge meenten waren weliswaar in groten getale naar Scheveningen gekomen de tweehonderd Zeeuwen zelfs met een extra trein, door de commissaris der koningin schertsend „Delta-ex pres" 'genoemd doch veel nieuws kregen zij niet te horen. Na een openingswoord door mr. J. Klaasesz, de commissaris der konin gin in Zuid-Holland, hield prof. ir. J. T. Klein, een uitvoerige beschouwing over de wordingsgeschiedenis van ons land, waarin hij diverse kanten belichtte, zoals verschijnselen, die met bedijking samenhangen, de zee spiegelrijzing. waterhuishouding enz. Daarna sprak de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Ma- ris over het Deltaplan. Hij kwam al evenmin met nieuwe gezichtspunten, maar noemde en kele illustratieve cijfers ovér de kosten, die in totaal circa 2400 miljoen bedragen. Gemiddeld be tekent dit ongeveer 100 miljoen per jaar, dat is 11 pet. van het woningbouwprogramma voor 1956, 0.4 pet. van het nationale inkomen en 7 pet. van de tegen woordige defensie-uitgaven. Tydens de middagbijeenkomst was er een uitvoerig debat voor het verslag waarvan wy naar pagina 2 verwijzen waarbij de burgemees ter van Middelburg, mr. dr. N. Bol kestein als laatste spreker optrad. Daarbij bepleitte hij opneming van medezeggenschap der gemeenten in artikel 1 der wet, zoals reeds nu voor Ged. Staten is bepaald Gede puteerde Staten gehoord"). Doch voorts vatte burgemeester Bolke stein in deze toespraak op uitmun tende wijze de mening van ".et me rendeel der Zeeuwen samen over het Deltaplan. Terecht werd voor deze toespraak geapplaudisseerd. Dit verklaarde namelijk de heer Bolkestein: „Er is hier vandaag veel kritiek gehoord en er zijn vele wen sen naar voren gebracht. Maar wij weten, dat met uitzondering van hen, die bij de visserij zijn betrokken, de overgrote meerderheid van de be volking in het Deltagebied vóór dit plan is. Wij vinden dit plan groot en groots! En namens het overgro te deel van de bevolking wil ik daar om hulde brengen aan hen, die het wetsontwerp hebben voorbereid en die de plannen hebben ontworpen". Ir. Maris was Middelburgs burge meester erkentelijk voor zijn woor den: „Het is niet alleen nodig en thousiast te beginnen, maar ook om het te blijven tot het einde toe!" ren legde verklaringen af, waaruit eveneens bleek, dat Tomasao nooit in de door hemzelf opgegeven periode op de onderneming heeft kunnen zijn. Van Buren weerlegde de verklaringen van enkele getuigen charge, als zou den er op „Dramaga" geheime ver gaderingen zijn gehouden. Op een vra'ag van de officier van justitie, waarom de getuigen hem er van zouden beschuldigen, bij die ver gaderingen betreffende illegale acties aav wezig te zijn geweest, antwoordde Van puren, dat hij dat ook niet wist, tenzy het was omdat de hele zaak in elkaar gezet is. (United Press). Verkeerscursussen voor leraren aan kweekscholen. Speciaal daarvoor aangewezen le raren aan kweekscholen zullen in een 17-tal opleidingscentra een verkeers- cursus volgen, teneinde zich te be kwamen in het geven van verkeers- lessen aan aanstaande leerkrachten van de lagere scholen. Dit is besloten door de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en diens ambtgenoten van Binnenlandse Zaken en Justitie. De lessen worden gegeven door of ficieren der rijkspolitie of instruc teurs van de gemeentepolitie. De cur sus bestaat uit vijf lessen, welke op vijf achtereenvolgende zaterdagmid dagen gegeven zullen worden telkens van 14.00 tot 17.00 uur. Schoolvereniging gaat huizen bouwen Het bestuur van de vereniging voor gereformeerd onderwijs te Spa kenburg ziet zich genoodzaakt zelf huizen voor de onderwijzers te bou wen. De vele mutaties onder het per soneel maken het extra moeilijk aan de benodigde woonruimte to komen. Men slaagt er zelfs niet in perso neel aan te trekken, omdat er geen woningen beschikbaar zon. De ver eniging wil nu zelf een zestal hui zen laten bouwen, waarvan de kos ten 90.000 bedragen. Na verminde ring van de bouwpremie kan per wo ning een hypotheek van 85 pet. wor den opgenomen. De vereniging zelf zal een bedrag van ongeveer 9000 in de woningen investeren. De leden vergadering van de vereniging keur de het besluit goed. Verkeersongeval met dodelijke afloop De 34-jarige mej. M. van P. is woensdagavond bij het oversteken van een fietspad in Schiedam aange reden door een scooter en tegen de straat geworpen. Zij kreeg een sche- delbasisfractuur en werd naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar zij,in de loop van de avond is overleden. FLINKE DOOI. Zwaar bewolkt en op vele plaatsen mist. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Hogere tempe raturen dan gisteren. i januari Zon op Maan op ZON EN MAAN onder 17.21 onder 8.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1