Gebouwencomplex in Zierikzee voor een viertal scholen Zeeuwse Almanak Blijf meester r van S.H)in TOT Wrijf Kou en Pijn HET VERENIGINGSGEBOUW IN HANSWEERT GEOPEND Blocker's Cacao EE N GOUDEN SCHOOUUBILEUM IN COLIJNSPLAAT Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESLUIT VAN GEMEENTERAAD Opening van zaken over de besteding van rampgelden In de raadsvergadering van Zierikzee van woensdagavond, waarvoor gro te publieke belangstelling bestond, z\jn belangrijke ponten aan de orde ge komen en verstrekkende besluiten genomen. Belangwekkend was het principe-besluit van de raad om op het Malta terrein nog dit jaar met de bouw van 'n scholencomplex te beginnen, waar- In de christelijke lagere en u.Lo.-school en de openbare lagere en u.I.o.- school onder één dak worden gebracht. Tevens wordt gelegenheid gescha pen een grote zaal, bedoeld als sporthal, voor beider gebruik er by op te trekken. Mededeling werd verder gedaan van de plannen voor het door trekken van een weg naar het Rode Kruis-ziekenhuis, dat overigens naar men hoopt in november gereed zal zyn en van de pogingen, die door B. en W. ondernomen worden om tot afgraving van de zogenaamde nooddam rond Zierikzee te geraken. De waarnemend burgemeester, de heer A. M. den Boer, sprak zyn vol doening uit over het feit, dat thans opening van zaken gegeven kon wor den over de besteding van de rampgelden. Het blijkt, zo zei de voorzitter, dat wijlen burgemeester Schuurbeque Boeye geen blaam treft. In het totaal werd een bedrag van 41.000 ontvangen waarvan nog 15.000 in kas ls. Bij de ingekomen stukken kwam de kwestie van de nieuwe sohoolbouw ln Zierikzee ter sprake, waarover woensdagmiddag langdurig vergaderd was. Het gemeentebestuur heeft be richt ontvangen, dat de bouw van u.l.o.-scholen voor christelijk en open baar onderwijs op de urgentielyst voor 1955 is geplaatst. Ook is een gymnastieklokaal toegezegd terwijl de rooms-katholieke school een lokaal er bij mag bouwen. Een nader con tact met de onderwijs-inspecteur heeft er toe geleid, dat nu getracht zal worden op het Maltaterrèin in overleg met de stedebouwkundigen een plaats te vinden, waarop met de bouw van beide u.l.o.-scholen begon nen kan worden. Echter op zodanige wijze, dat er te zijner tijd twee lage re scholen aan vast gebouwd kunnen worden. De lokalen voor fysica en tekenen kunnen evenals het gymnas tieklokaal voor gezamenlijke reke ning gebouwd en geëxploiteerd wor den. 'Verschillende raadsleden spra ken hun vreugde uit over deze gang van zaken, waarna de raad het prin cipe-besluit nam het onderwijs op Malta te concentreren. Bij het rapriort over de besteding van de rampgelden sprak de heer J. D. van der Doel (a.r.) er zijn voldoe ning over uit, dat het college van B. en W. tot openbaarmaking is overge gaan. Mr. K. A. Keuning (roer om) verbaasde zich, dat pas eén dag voor de raadszitting de betreffende stuk ken ter visie waren gelegd, weshalve htj zich het recht voorbehield later op een en ander terug te komen. Loco burgemeester Den Boer zei, dat het voor de wethouders moeilijk geweest' was een beslissing te nemen. B. en W. hadden zich afgevraagd of het gepast was in deze materie te treden. In zijn geheel was de specificatie niet aan het gemeentebestuur bekend over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten en uit het overzicht bljjkt, dat de be steding geheel ten behoeve van de ge meente gedaan is, zo zei de heer Den Boer. Uit de specificatie blykt onder meer, dat er van een totaal van 41.000 aan giften nog 15.000 saldo over is. Zo hebben onder meer de ge meentelijke en christelijke kleuter school ieder 5000 ontvangen, de Oranjevereniging 3900 en voor ver lichting van onenbare gebouwen is ongeveer 14.000 gegeven. Van het restant is er een reservering van t2000 voor een kleedgelegenheid bjj et zwembad het Stelletje. GEMEENTEONTVANGER. Met algemene stemmen benoemde de raad de heer M. Wieringa, werk zaam als kassier op het kantoor van de gemeente-ontvanger te Winschoten tot gemeente-ontvanger van Zierik zee. B. en W. hadden de heer Wierin ga nummer twee op de voordracht ge plaatst. Nu tot heden nog niet bekend is hoe het tracee van de rijksweg bij Zierik zee lopen zal en het ziekenhuis 1 no vember gereed komt, was het college van B. en W. van oordeel, dat het ge bouw langs de normale weg te berei ken moet zijn en stelde de raad daar om voor de Gustaaf Adolfweg door te trekken en bestedingsgereed te ma ken. Er worden in het kader hiervan pogingen in het werk gesteld om tot slechting van de nooddam te gera ken. waarvan de grond een andere bestemming kan krijgen. Veerboot Dordrecht ligt vaak te laag Naar aanleiding van vele klachten die dc A.N.W.B. heeft ontvangen over het beschadigen van auto's tij dens het oprjjden van de veerboot Kruiningen-Perkpolder, heeft de bond zich tot Rijkswaterstaat gewend, met het verzoek om hiertegen maatrege len te treffen. Rijkswaterstaat heeft bericht, dat bij het in gebruik stellen van de verlengde boot „Dordrecht" inderdaad is gebleken, dat het oprij den moeilijkheden met zich bracht. Was vóór de verlenging de afstand van het dek tot de waterspiegel vrij wel geljjk aan die der andere veer boten, thans is die afstand vooral bij ongunstige waterstand groter geworden. Het blijkt technisch zeer moeilijk te zijn in deze toestand ver betering, te brengen, zodanig, dat bij het oprijden van andere veerboten geen bezwaren gaan optreden. Rijks waterstaat heeft de A.N.W.B. echter toegezegd maatregelen te zullen ne men, teneinde de beschadiging van motorvoertuigen tot een minimum te beperken. /kfoscheiè na Lange staat oan dienst NIEUWE WEG Tussen Overslag en de provinciale weg van Axel naar Koewacht wordt momenteel een nieuwe weg aange legd ter vervanging van de oude en boohtige weg, die een ergernis was voor de vele weggebruikers, die in deze „uithoek" van het land moeten zijn. Het nieuwe tracé is inmiddels gelegd en geëgaliseerd. Het natte weer heeft het werk momenteel even wel veranderd in een onmiskenbare modderpoel, waarin vrijwel alle ver keer blijft steken. De omwonenden noemen de huidige toestand onom wonden „een verschrikking". Het verkeer is omgelegd over de ontstel lend slechte polderwegen. Met verlan gen zien én omwonenden én wegge bruikers uit naar het tot stand komen van de nieuwe weg. ZEEUWSE SUCCESSEN. Op de onlangs gehouden kampioens tentoonstelling te Arnhem van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers zijn weer enkele Zeeuwse inzenders met verrassingen uit de bus gekomen. De heer J. Mglgo uit Vlisslngen zag VERLOF „Verlof' is in de militaire dienst een uiterst belangrijke aangelegen heid en in de kazernes gonst het dan ook van tijd tot tijd van de „verlof- verhalen". Voor een inwoner van Zeeuwsch- Vlagnderen die zyn militaire dienst plicht iom maar een plaats te noe men in Zwolle moet vervullen, blijft er van dat verlof soms weinig over. Daar lean tenminste de jonge man over meepraten, die onlangs in hei week-einde naar huis mocht. Tot Kruiningen verliep z"n lange reis vlot, maar toen was het narigheidgebla zen. De boot voer niet. Vanwege de mist. Hij strandde in het zicht van de thuishaven! Uren bracht liy in het wachtlokaal door en het werd twee uur in de zondag)morgen, toen hij thuis over de drempel stapte In Zwolle was het maandagmorgen weer vroeg appèl. Zodat hij zondagmiddag al weer reisvaardig was. Ook ditmaal had hij pech. De boot voer wél.. in de klasse, zangkanaries het Neder lands kampioenschap toegekend aan een stam van twee vogels, eigen kweek. Een vogel, eigen kweek, en een vogel, open klasse, van de heer J. Reinders uit Souburg verwierven eveneens een kampioenschap. WEER EEN J. V. Voor de door ds. D. J. van Dijk destijds opgerichte jongelingsver eniging te Sint-Annaland bestond aanvankelijk wel enige belangstel ling. Men begon met 30 leden. In de loop der jaren liep het enthou siasme echter zover terug, dat praktisch alleen het bestuur over bleef en men het beter achtte de vereniging te ontbinden. Vrijdag avond aanstaande zal evenwel In het catechisatielokaal van de ried. herv. kerk een vergadering wor den belegd om wederom tot de op richting van een jongelingsvereni- ging te komen. PAARDEN OP HOL. Dinsdagmiddag omstreeks half zes verloor de landbouwer H. B. te Re- nesse op de Hogezoom de macht over een span van twee paarden, waarna deze op hol sloegen. Opge schrikte wandelaars, die net hollende stel op zich zagen afkomen, zochten in allerijl een veilig heenkomen.. Ech ter, niet allen vluchten. Het gelukte enkele voetgangers de paarden op de Lange Reke tot stilstand te brengen. Hoewel het op straat vrij druk was, deden zich geen ongelukken voor. In een speciaal daartoe belegde bij- eenkomst heeft de heer P. Leynse te Zoutelande woensdagavond afscheid genomen van kerlceraad, notabelen en functionarissen der Nederlands Her vormde Kerk in Zoutelande. De heer Leynse beëindigde 1 januari j.l. een lange staat van Icerlcedienst. Van 1916 tot 1939 was hij diaken en van 191,2 tot 1 januari 1956 president-kerk voogd. Sinds 1951 was hij tevens ouderling. De nieuwe president kerk voogd, de heer J. Brasser rechts), overhandigde de heer Leynse namens de kerkvoogdij een fraaie vulpen met inscriptie, als aandenken. Ds. J. F. Wagener bracht de dank van kerke- raad en gemeente over. Onder leiding van de lieer Leynse kwam o.m. de restauratie van de hervormde kerk tot stand en werden voorbereidingen getroffen voor de bouw van een nieuwe pastorie. Foto P.Z.C.) (Advertentie). weg met DAMPO jaki ïyoö ■i Als U iets koopt dat goed moet zijn, vraagt U een bekend merk. Doe dat beslist ook als U een middel koopt ter bestrijding van hoofdpijn, rheumatiek cn verkoudheid. Eis dan Aspirin*). Samenstelling, zuiver heid en constante kwaliteit worden gegarandeerd door het Bayerkruis op ieder tablet eri de naam Aspirin*) Mejuffrouw N. H. Schokking hoofd van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, onthulde in Hansweert een aan het nieuwe verenigingsgebouw aange bracht bordje, waarop de naam ,J£aj Munk" prykt. Foto P.Z.C.) iSIot van pag. 1 sociale ontwikkeling van deze gemeen schap. De rij van plaatselijke sprekers werd geopend door de heer H. v. d. Vliet, die namens de afdeling Hansweert van de Bond van Ouden van Dagen kwam bedanken voor het feit, dat de ouden van dagen enkele middagen per week in dit gebouw zullen mogen samenko- moen. De oudjes lieten hun dank niet bij woorden, doch kwamen met een geschenk in de vorm van eén klok, aangeboden door het oudste lid, de bijna 90-jarige weduwe Dommisse. Dokter J. C. Arends sprak namens de Oranjevereniging en het Groene Kruis woorden van blijdschap en dank. Hij hoopte dat het dorpshuis een sym bool van gemeenschapszin, zelfwerk zaamheid en dienende liefde zal mo gen zijn. Namens de Oranjevereniging zegde hij ook een geschenk toe. Ds. A. de Haan sprak namens het protestantse deel van de bevolking eveneens woorden van dank. Het is de bedoeling, dat er behalve de zondagsschool, op zaterdagavond instuifavonden in dit gebouw zul len worden georganiseerd. Namens dc herv. kerkeraad zegde hij een foto van Kaj Munk toe voor dit gebouw, dat naar hij hoopte, wer kelijk de bron mag zijn, waarin de bevolking haar eenheid zal vinden, ondanks de verscheidenheid. Pastoor Haantjes voerde het woord namens het r.k. kerkbestuur, dat spontaan het terrein voor dit gebouw ter beschikking had gesteld, omdat men ook veel goeds van dit centrum verwacht. Voorts spraken nog de heer A. West- strate namens de zangvereniging „Zui- derstemmen", de heer A. J. Wijnands als voorzitter van „Scheldegalm", en de heer M. de Hollander voor de zon dagsschool, waarna tenslotte burge- Eén jaar gevangenisstraf voor jeugdig insluiper Tot één jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voor waardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en ondertoezichtstelling ver oordeelde woensdagmorgen de recht bank in Middelburg de 24-jarige op perman H. H. A. S- uit Helmond. De ze verdachte werd tenlastegelegd, dat hij in de nacht van 5 op 6" november 1955 tezamen met een jongere vriend die reeds eerder werd veroordeeld getracht heeft in te breken in een villa in Zierikzee. De poging om een ,-,kraakje te ple gen" werd echter verhinderd, omdat de bewoners nog niet naar bed wa ren. S. was reeds in het huis doorge drongen, maar na ontdekking wist hy met zijn kameraad het hazen pad te kiezen. Verdachte was reeds diverse malen met de strafrechter in Aanraking geweest. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae eiste in de zitting van 13 januari één jaar, waar- Van 8 maanden voorwaardelijk. Benoemingen Bil Koninklijk Besluit zijn op voor dracht van net Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwprodukten benoemd tot bijzonder lid van het college van beroep voor het bedrijfsleven de he ren J. P. Buyze te Goes, E. A. E. M. Suy te Kruiningen, J. Balkenende te Kapelle-Biezelinge, C. de Putter te Axel en J. W. Scheele te Boschka- pelle. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kerkelijk examen de heer G. A. Odé te Goes. Advertentie geurig - gezond en... Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 Zie voor Zeeuws nieuws ook de S pagina's 5 en 10. J meester Schipper een dankwoord sprak. Des morgens waren de vertegen woordigers van het Rode Kruis offi cieel door B. en W. van Kruiningen ontvangen. Er werd met hen een rond rit door de gemeente gemaakt om het herstel te tonen, waarna men zich aan een maaltijd verenigde. Verdiend uitstapje voor jonge Goesenaar s Vijf dagen naar Engeland in de zomervakantie is de be- loning voor de twaalfjarige Adrle de Hond te Goes, die op 11 november collecteerde voor M het Nederlandse Oorlogsgra- i ven Comité. Natuurlijk had Adrle, leerling van de Chris- teliike Nationale school, West- s wal, daar helemaal niet, op ge- rekend toen hij op klaproos- dag met zijn collectebus rond- f ging. Des te groter was daar- j om de verrassing toen de heer j H. J. Memelink, vertegen- woordiger van het comité voor Goes, woensdag deze prettige I mededeling kon doen. Ieder I H jaar mag uit elke provincie j één collectant, die bij loting j wordt aangewezen, voor vijf dagen naar Londen en omge- M ving. Zij zijn daar de gast van j de Britse organisatie van oüd- j strijders, die dit aanbiedt aan het Nederlands Oorlogsgraven j Comité als erkentelijkheid j voor de zorg aan de graven j van de geallieerde militairen. besteed en voor de ontvangst, die steeds de nabestaanden j s wordt bereid. Ditmaal behoort Adrie de Hond dus tot de ge- lukkigen, die van 5 tot 10 j augustus dit vakantie-uit- l stapje zullen mogen maken, j Je 'moet maar Doffen KUNST Z.V.U.-CONCERT TE MIDDELBURG. Trudelies Leonhardt LUISTEREND naar Trudelies Leonhardt de pianiste, die gis teravond speelde in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal kon men zich een aantal vragen stellen, die mèt het antwoord de kunst van deze musicienne nader definieerden. Eer ste vraag: zijn de technische kwali teiten van haar spel van bijzondere aard? Antwoord: zeker, haar tech niek is groot en verraadt een uitge sproken aanleg voor het instrument. Ten tweede: gaat deze technische aanleg gepaard met een evenredige muzikaliteit? Zonder twijfel is ook dat het geval, maar het laat zich niet altijd even makkelijk vaststel len. Ten derde: laat het muzikale karakter van haar spel zich dan niet met een bepaalde algemene aandui ding vaststellen, zoals bijvoorbeeld „dichterlijk", „meditatief", „emotio neel", „ingetogen"...? En hier moet nu het bondige antwoord-systeem fa len, want het spel van Trudelies Leonhardt was gisteravond vaak on gelijk van karakter en niet in een duidelijk schema onder te brengen. Laten wij niettemin trachten het te benaderen. Het musiceren van deze jonge pia niste deed denken wellicht een zonderlinge vergelijking, maar in elk geval begrijpelijk aan een meisje, aat snel bloost. Zij was het middel punt van een grote kring en vertelde door middel van haar instrument van de dingen, die haar bezighielden. En bij tijd en wijle ging zy" daarin zo volkomen op, dat ze haar hele omgeving vergeten scheen. De kring rona haar evenwel luisterde verrukt, want hier hoorde men immers een zeer begaafde jonge vrouw spelen. Maar plotseling zag ze haar omge ving weer, keerde met 'n schok terug tot deze andere werkelijkheid en was beschroomd, omdat zij iets van haar eigen innerlijk had getoond. En over drachtelijk gezien mocht men dan zeggen: Trudelies Leonhardt bloos deDe reactie kon niet uitble ven: ze deed dan verlegen en hoekig in haar spel en de toehoorder was wellicht verbaasd: wgarom die plot selinge verandering? Ziedaar enigszins een omschrijving van haar spel in Beethovens sonate opus 28. Trouwens voor de pauze kreeg men voortdurend te maken met die wisseling van voortreffelijke momenten met minder boeiende ogenblikken. Dat was het geval in Bach's d-moll fantasia en fuga (de chromatische), ja zelfs Beethovens „Wut über den verlorenen Groschen" was er niet helemaal van vrij te plei ten. Maar na de pauze o.a. met twee hedendaagse werken leek het als of Trudelies Leonhardt zich vrijer durfde te uiten. Kwam dat misschien ook omdat zij mogelijk de taal van haar eigen tijd makkelijker spreekt? In elk geval deed zij zich kennen als een knap en' overtuigd pleitbezorgster voor Anton van der Horst, wiens „thema en variaties" zij voortreffelijk speelde, evenals voor Leon Orthel, wiens speelse derde So- Satine een sprankelende vertolking reeg. Het publiek was niet talrijk, maar gul met applaus, waarvoor zij met een toegift dankte. Met vragen en antwoorden zyn wij deze bespreking begonnen. Laten wy de „driedelige liedvorm" aanhouden en er ook mee eindigen: heeft dit concert tenslotte aan de verwach tingen voldaan? En het antwoord kan onzerzijds zonder schroom wor den gegeveninderdaad dat heeft het, want het was een avond, die werd gegeven door een talent in opkomst met alle charme van dien. Men zal van Trudelies Leonhardt nog wel meer horenDe K. Woensdagavond hielden de oud-leerlingen van de christelijke nationale school te Colijnsplaat hun eerste avond ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum. De leiding van deze avond berustte bij de heer H. Simons. In zijn toespraak tot de oud-leerlingen haalde hij goede en prettige herinne ringen op aan hun schooltijd, waarbij hij er met nadruk op wees, dat de school een belangrijk onderdeel in het leven is en hij beklemtoonde de rijk dom, die er uitgaat van de christelijke nationale school. Vervolgens werd een welkomstlied gezongen door enkele oud-leerlingen, waarna de heer Simons oen hartelijk welkom sprak tot de declamator, de heer Stoutenbrug. Namens de oud-leerlingen bood de heer D. van Gilst (links) de heer J. M. Contant, voorzitter van liet school bestuur van de christelijke nationale school in Colijnsplaat, geschenken aan. (Foto P.Z.C.) Een aantal oud-leerlingen gaf een schets over het vijftigjarig jubileum van de school. De heer Stoutenbrug de clameerde een verhaal van F. de Sin clair, genaamd „De twee rijksdaal ders", verschillende sprookjes van Godfried Bomans en proza van Simon Carmiggelt. Tijdens de hieropvolgende pauze werd een collecte gehouden voor de christelijke scholen in België, die f 35,25 opbracht. Door middel van een lïchtbeelden- apparaiat werden na de pauze 'n aantal foto's uit het onde verleden van de school vertoond, waarbij diverse oud- leerlingen zichzelf in de kinderschoe nen terugzagen! Vele herinneringen uit de vroegere schooljaren werden daarna door de oud-leerlingen naar vo ren gebracht. Mej. Karremans verleen de daarbij een bijdrage in'Zeeuws dia lect. Hierna werden door het comité van oud-leerlingen, onder leiding van de heer D. van .Gilst, aan het bestuur bij monde van de heer J. M. Contant, verschillende cadeaus aangeboden na mens de oud-leerlingen: allereerst een album met de handtekeningen der oud- leerlingen, daarna een elektrische klok, die aan de buitenkant van de school een plaats zal krijgen, een twee tal etsen en diverse bloemen. Tevens werd nog een aquarium aangeboden, dat in de school geplaatst zal worden. Bij zijn dankwoord merkte de heer Contant op, dat het hem tot vreugde stemde, dat zovelen hadden meege werkt om zulke prachtige cadeaus aan te bieden. Na de tweede pauze werd onder lei ding van de heren A. P. van Dalen en D. W. Heezen een hersengymnastiek- wedstrijd gehouden en droeg de de clamator, de heer Stoutenbrug, nog maals enkele schetsen voor van Simon Carmiggelt en Anton Coolen. Tenslotte dankte de heer Simons de aanwezigen en in het bijzonder de heer Stouten brug voor deze avond. Het slotwoord werd gesproken door ds. F. Jv Veld man namens het bestuur van de'Chris- telijk Nationale School. Deze avond wordt hedenavond en vrijdagavond herhaald. Dan met medewerking van de declamator, de heer Van Dorp uit Voorburg. Middelburg Electro: „Rhapsody in blue", (a.l.), 19 en 21.15 uur; Frov. Bi bliotheek: Expositie van boeken over Frankrijk, 10—12.30, 13.30—17.30 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Japanse- en Chinese prent kunst, 918 uur. Vlisslngen Alhambra: „Bastogne", (14 Jr.), 19 en 21 uur; Luxor. „Saadia", (14 jr.), 20 uur; Kunstzaal Bikker: Ten toonstelling schilderijen A. Pihl. Goes Grand Theater: „De koninklijke reis. (a.l.), 19 en 21 uur; Prins van Oranje: Ned. Bond van Plattelands vrouwen afd. Zuid-Beveland West, le zing en film, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2