PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Wetsontwerp ruimtelijke ordening beoogt soepelheid en eenvoud Verenigingsgebouw „Kaj Munk" in Hansweert officieel geonend BILT PERSOONLIJKE BOODSCHAP VAN BOELGANIN AAN EISENHOWER JVSTITIA WOOG - NADELEN VAN WXOMATOSE VERWACHT... 199e jaargang - no. 22 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 jan. '56. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. NIEUWE WETTEN VOOR HET BOUWEN Burgers slechts gebonden aan gemeentelijk bestemmingsplan Bij de Tweede Kamer zijn ingediend een ontwerp van wet op de ruim telijke ordening en een ontwerp voor een nieuwe woningwet. Blijkens deze voorstellen van wet wordt de materie, die thans door de woningwet wordt beheerst, over twee wetten verdeeld. Dit is een gevolg van de omstandig heid, dat de ruimtelijke ordening zich in de afgelopen jaren steeds meer tot een afzonderlijke tak van overheidsdienst heeft ontwikkeld. Het ontwerp voor de wet op de ruimtelijke ordening beoogt een wettelijke regeling te geven van de op dit gebied op gemeentelijk, provinciaal en Rijks niveau te treffen maatregelen. Met het oog op de snel wisselende aspecten van het maatschappelijk leven dient dit samenstel van maatregelen een voudiger te zijn dan het huidige systeem van drie soorten bindende en trapsgewijs aan elkaar ondergeschikte bestemmingsplannen (nationaal plan, streekplan, gemeentelijk uitbreidingsplan) aldus de toelichting. Volgens het ontwerp zullen de bur gers alleen gebonden worden door het gemeentelijke bestemmingsplan (c.q. rooilijnbesluit). Het streekplan slechts een program, dat het provin ciaal bestuur een algemene achter grond geeft voor zijn planologisch be leid, doch dat de burgers niet bindt. Gedeputeerde Staten kunnen op grond van het streekplan de gemeentebestu ren aanwijzingen geven omtrent de in houd van een gemeentelijk bestem mingsplan. Zij kunnen ook de vaststel ling of herziening van zo'n plan v schrijven. Voor de vaststelling van een streek plan en voor het geven van aanwij' zingen is geen wettelijke procedure voorgeschreven, zodat de plannen van Gedeputeerde Staten gemakkelijk kun nen worden aangepast aan gewijzigde omstandigheden. Op dezelfde manier is verzekerd, dat desiderata op natio naal planologisch gebied in het ge meentelijk bestemmingsplan worden verwerkelijkt. Onder meer met het oog op krot opruiming, sanering en ontwikkeling van het verkeer is het voor het ge bied buiten de bebouwde kom ver plichte gemeentelijke bestemmings plan ook mogelijk gemaakt voor ge- biedèn, die tot dé bebouwde kom be horen. Voor de bebouwde kom kan voorts een z.g. structuurplan worden vastge steld, dat de burgers, niet bindt, maar dat de toekomstige, ontwikkeling van de bebouwde kom in samenhang met die van het gebied .erbuiten aangeeft. Het kan in bestemmingsplannen wor- Mislukking De publieke belangstelling voor de Nederlands-Indonesische be sprekingen is in Nederland niet groot. Zy is dat ook niet in Indone sië, want de miljoenen, mensen, die daar in de dorpen leven interesseren zich nauwelijks voor buitenlandse gebeurtenissen. Wat Nederland betreft echter had de belangstelling groter kunnen zijn, wanneer er wat meer openbaarheid was geweest. Weinigen in ons land zullen iets begrepen hebben van het aan. en afreizen der ministers te Ge- nève en van de besprekingen, welke de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken plotseling in Lon den moest voeren met een Britse mi nister. De verstrekte communiqué's wa ren weinig zeggend en men kon er alleen uit afleiden, dat er slechts overeenstemming bestond op een enkel punt, namelyk, dat de Ne derlandse en Indonesische ministers het niet met elkaar eens waren. Na een plotselinge mededeling, dat de besprekingen voltooid waren en dat de regeringen in Djakarta en Den Haag nu maar moesten beslis sen over het resultaat, volgde het verrassende nieuws uit Djakarta, dat de Indonesiërs nog te Genève zouden blijven en dat heropening van de onderhandelingen toch weer wen selijk was. In Den Haag heeft men toen nogal koel gereageerd en daaruit mag afgeleid worden, dat de Neder landse regering weinig heil verwacht van voortzetting der besprekingen. Het zal bij die voortzetting ver moedelijk alleen gaan om het vin den van een formule, die de misluk king van de besprekingen vastlegt. Een formule, waaruit moet blijken, dat Nederland vasthoudt aan zijn soevereiniteit over Nieuw Guinea en daarover niet praten wil. Voorts, dat Nederland de bestaande financiële akkoorden, welke de positie van de Nederlandse bedrijven in Indonesië regelen, niet wil liquideren zonder dat andere afspraken daarvoor in de plaats komen. Voor Indonesië hangt er nogal wat af van die mislukkings formule, want het zal onge twijfeld na het afbreken van de be sprekingen pogen de schuld voor de mislukking aan Nederland in de schoenen te schuiven. Het zal zelfs proberen enige buitenlandse druk te gen Nederland te organiseren in de Hoop, dat daarna bij nieuwe be sprekingen de Nederlanders tot grote concessies bereid zullen zijn. Men zal er daarom goed aan doen in Nederland zo spoedig mogelijk vol ledige bijzonderheden te publiceren óver de gevoerde onderhandelingen. Ook het Nederlandse publiek heeft daar recht op!' den uitgewerkt. Met voorbereidings- besluiten kan ongewenste bebouwing worden geweerd Woningwet In het ontwerp voor de nieuwe wo ningwet is in de eerste plaats aan dacht geschonken aan een regeling van de financiële faciliteiten ten be hoeve van de woningbouw, o.m. om de voorzieningen van de wederop- bouwwet te consolideren. Bepalingen zijn opgenomen omtrent geldelijke steun aan particulieren. Voorts is een wettelijke grondslag voor algemene woningtellingen in de wet opgenomen en is de mogelijkheid geopend van Rijkssteun aan gemeen ten voor het verrichten van een bij zonder onderzoek naar de staat van de volkshuisvesting, waaronder het vormen en bijhouden van een woning cartotheek kan worden begrepen. De voorschriften omtrent de inhoud van gemeentelijke bouwverordeningen zijn uitgebreid. O.m. kunnen bepalin gen worden gemaakt voor zomerver blijven en worden afwijkingen moge lijk voor toepassing van bijzondere bouwsystemen. Onveilig verkeer Weer drie dodelijke ongevallen De 82-jarige rustende landbouwer A. H. te Rouveen is het slachtoffer feworden van een verkeersongeval, at zich op de dorpsweg, ongeveer ter hoogte van de zuivelfabriek „Vlijt" voordeed. H., die melk van de weg ging halen met een karretje, werd, toen hij de weg overstak, gegrepen door een personenauto, die uit de rich ting Zwolle naderde. Tijdens het over brengen naar zijn woning, waarvoor het ongeluk gebeurde, is hij aan de opgelopen verwondingen overleden. Op de Meppeler Straatweg te Balk brug is de 50-jarige timmerman M. L. uit Oud Avereest in volle vaart met zijn motorfiets tegen een vóór hem rijdende met een paard bespannen wagen gereden. Het slachtoffer over leed korte tjjd later aan de opgelopen verwondingen. De heer L. laat een vrouw en vier kinderen achter. Ver- moedelijk heeft de motorrijder het brandende achterlicht van de expedi tiewagen niet opgemerkt, doordat het windscherm van de motor beslagen Op het kruispunt Laan van Nieuw Oost Indië en de Leidsestraatweg te Den Haag is gisteren een verkeers ongeval gebeurd, dat aan een 60-ja- rige dame het leven heeft gekost. De bromfietser J. B. van K. verleende feen voorrang aan een vrachtauto, ie op de laan van Nieuw Oost-Indië reed. Een aanrijding was het gevolg en daarbij kwam de echtgenote van de bromfietser, mevrouw Van K.M., zo ongelukkig te vallen dat zij een ernstige verwoning aan het hoofd op liep en ter plaatse overleed. Zaroebin: Onderhoud was „zeer Volgens goed ingelichte kringen ln Washington riep Boelganin ln de brief ln het bijzonder op tot het hon den van nieuwe onderhandelingen over kwesties als de hereniging van Oost- en West-Duitsland, de Europe se veiligheid, de ontwapening en de uitbreiding van de contacten tussen Oost en West. Noch het Witte Huis noch de Rus sen hebben de inhoud van de brief onmiddellijk bekend willen maken, maar naar vernomen wordt zou in dit schrijven geen nieuwe ontmoeting tussen de regeringsleiders der vier grote mogendheden voorgesteld zijn. Verscheidene diplomaten veronder stelden, dat de Sowjet-premier Eisen hower gepolst heeft over een even tueel bezoek van hemzelf of een an dere -hooggeplaatste Sow jet-leider aan de Verenigde Staten. De Sowj et-ambassadeur in Washing ton, Georgi Zaroebin, heeft woens dag een bezoek gebracht aan presi dent Eisenhower, om hem een per soonlijke boodschap van de Sowjet- premier, maarschalk .Boelganin, te overhandigen. De ambassadeur had Woensdagmiddag is in Hansweert het nieuwe, door Denemarken geschonken verenigingsgebouw onder grote be langstelling officieel geopend. In de naam van het gebouw, ,(Kaj Munk", werd een groot Deen geëerd. (Foto P.Z.C.) In de buurt van het plaatsje Pam- hagen, bij de OostenrijksHongaarse grens, zijn tioee Migs tegen elkaar gebotst. Een van de piloten, een Hon gaar is om het leven gekomen. De ander, een Rus, kapitein Nikolai Ko- noplov, wist zich met een parachute te redden. Kapitein Konopolv beweert dat zij bij de achtervolging van twee onbekende vliegtuigen tegen elkaar zijn opgevlogen maar volgens een andere lezing moest hij de Hongaar beletten te vluchten. Op de foto links de Russische kapitein, die wacht op de ondervraging van de Oostenrijkse autoriteiten. Op de rechter foto de resten van een van de Migs-15. dinsdag om dit onderhoud Verzocht. Het bezoek duurde 17 minuten. Het bericht omtrent deze bood schap heeft grote belangstelling ge wekt. Fotografen en cameramannen, verslaggevers en radiojournalisten hadden zich bij het Witte Huis opge steld. Zaroebin werd onmiddellijk toe gelaten tot dat deel van het Witte Huis, waar president Eisenhower zijn kantoren heeft. Na afloop van het bezoek zei Zaroebin, dat net onder houd „zeer goed" was geweest. Poujade verliest een medewerker In verband met anti-semitische tendenzen Jean Kaufmann, voorzitter van Poujade's beweging voor kleine ne ringdoenden en nandwerkslieden en tevens een van de oprichters van deze beweging heeft zijn functie ter be schikking gesteld wegens de toene mende anti-semitische tendenzen in deze beweging. Kaufmann verklaarde op een pers conferentie, dat hij als voorzitter af getreden was, daar hij vreesde, dat de U.D.C.A. afdreef naar een „sfeer van haat, provocatie en rassenvooroordeel, hetgeen zou kunnen leiden tot po groms en lynchpartijen". (United Press). Vliegtuigbotsing in Algerije: zes doden Twee Franse militaire vliegtuigen zijn boven Mouzaiaville in Algerije te gen elkaar gevlogen en neergestort. Zes personen werden gedood; vier anderen wisten zich met parachutes te redden. HOF VAN BEROEP BESLISTE Gunstige uitspraak voor prof. Armand Delille Een Frans hof van beroep heeft Woensdag te Parys bepaald dat de schade, die de thans 81-jarige Franse geleerde professor Armand Delille veroorzaakte door het inenten van twee konynen op zijn landgoed in Normandië met 't myxomatose-virus, hetgeen deze moordende ziekte onder konijnen in gehee' Frankrijk en an dere Westeuropese landen (ook Ne derland) deed uitbreken, is goed ge maakt door het verminderen van de Prins Bernhard bezocht president Eisenhower Applaus in de Senaat Prins Bernhard heeft gisteravond een bezoek gebracht aan president Eisenhower van de Verenigde Staten. Hij maakte voorts eén zitting mee van de Amerikaanse 3enaat. De prins, die met zijn gezelschap ilaats nad genomen in de diplomatie ke loge voor bezoekers, werd opge merkt door de democratische senator A. S. Mike Monroney, die de senaat opmerkzaam maakte op zyn aanwe zigheid, waarna applaus weerklonk. Monroney zei, dat de senaat zich geëerd voelde, de echtgenoot van een regerende vorstin van een bevriend land als zijn bezoeker te ontvangen. Senator Monroney was een der gastheren op een lunch, die hierop aai de prins werd aangeboden. (United Press) schade, die de konynen aan gewassen aanrichtten. Het hof kende de boer Michel Lo- riot een schadevergoeding van 5000 frank (meer dan vqftig gulden) toe, inplaats van het gevraagde bedrag van een miljoen frank (ruim tiendui zend gulden). De schadevergoedings- eis van mevrouw Marie Girard, een konijnenfokster, tot een bedrag van 20C.000 frank (ruim tweeduizend gul den), werd verworpen. Deze rechtsgedingen werden door vele boeren als proefprocessen be schouwd. Indien de schadevergoe- dingseisen waren ingewilligd, zouden er wellicht andere, tot een totaal be drag van vele miljoenen frank, zijn gevolgd. De mogelijkheid bestaat echter, dat degenen, die inkomsten uit de jacht trekken (schletclubs, wapensmeden, patroonmakers en b.v. fabrikanten van vilten hoeden) schadevergoe- dlngselsen jegens professor Delille zullen Indienen. GESCHENK VAN DENEMARKEN Een ontspanningscentrum voor de gehele dorpsgemeenschap Over het plein voor het nieuwe verenigingsgebouw te Hansweert klonken woensdagmiddag plechtig de tonen van het Deense volkslied. Hiermee werd hnldegebracht aan het volk, dat de stichting van dit doelmatige gebouw mogelijk maakte en werd de nagedachtenis geëerd van de grote Deense predikant-schrijver en verzetsheld, Kaj Mnnk, wiens naam dit gebouw voortaan za! dragen. Mej. N. H. Schokking, hoofd van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, had even tevoren als gemachtigde van het Deenes Rode Kruis, hel bordje onthuld, waarin in sierlijke schrijfletters de zo bekend geworden naam „Kaj Munk" prijkt. Voor het gebouw, waarvan de Deen se vlag vrolijk wapperde, hadden zich met het gemeentebestuur van Kruinin- gen en het keurig geüniformeerde mu ziekkorps „Scheldegalm" vele genodig den en verdere belangstellenden ver zameld. Nadat burgemeester A. Schip per een welkomstwoord had gespro ken, ging mej. Schokking tot de ont hulling van het naambord over. „Scheldegalm" verhoogde met het spelen van het Depnsp volkslied hel plechtige karakter van deze handeling Mej. Schokking had daarna nog ge legenheid om in een toespraak te her inneren aan de spontane inzamelings actie van de Deense jeugd, waardoor de bouw van dit dorpshuis mogelijk werd gemaakt. Bij het vernemen van de ramp welke ons land in 1953 trof, gingen Deense jongemensen de straat op. om zoals wij in Nederland de padvindersactie „Een heitje voor een karweitje" hebben gekend tegen betaling allerlei werkjes op te snap pen. Dank zij hun hulp, zullen hier thans jongeren en ouderen ontspan ning kunnen vinden. Kaj Munk, wiens naam aan dit gebouw verbonden is, schreef o.a. het boek „Van feest tot feest". Mej. Schokking hoopte, dat het Hansweertse verenigingsleven in dit gebouw ook mag gaan van feest tot feest, in de goede zin van het woord. De genodigden verzamelden zich vervolgens in het nieuwe verenigings gebouw, waar tal van bloemstukken, geschonken door verenigingen, het feestelijk aanzien nog verhoogden. Burgemeester Schipper vertolkte in deze bijeenkomst de dank van de Hans weertse bevolking tegenover het Deen se volk, dat ook vertegenwoordigd was in de persoon van de heer B. J Schreu- der, vice-consul te Vlissingen. Met het schenken van dit gebouw, dat voor Hansweert in een behoefte voorziet, is een belangrijke bijdrage geleverd voor de culturele wederopbouw van dit deel van het zwaar getroffen Krui- ningen. De gemeente stelt er een eer in dit gebouw in onderhoud te nemen. Met dankbaarheid memoreerde bur gemeester Schipper de ontzaglijke grote hulp uit binnen- en buitenland waardoor het mogelijk is geworden, het herstelwerk aan te pakken. Deze hulp is ook van grote morele steun gebleken; zij gaf moed om op nieuw te beginnen. „Onze bevolking zal de verleende hulp nimmer verge ten". Alle bonafide verenigingen zul len van dit gebouw gebruik kunnen maken, want het gemeentebestnur wil niets liever, dan dat het een centrum van de gehele dorpsgemeenschap wordt, in het belang van de culturele en sociale ontwikkeling." Dank en geschenken Vele sprekers getuigden hierna nog van hun vreugde over deze prachtige schenking. De heer Schreuder als vice consul van Denemarken hoopte, dat de verwachtingen, bij de stichting van dit gebouw gekoesterd volledig in ver vulling zullen gaan en dat het zal hij- dragen tot de verdere culturele en (Vervolg op pag. 2) Handelsmarges komen binnenkort vrij De handelsmargebeschikklng 1955 zal binnenkort worden ingetrokken. Dit werd door de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, meegedeeld tydens de besprekingen, die hy en staatssecretaris Veldkamp hadden op de Hoge Veluwe, met ver tegenwoordigers van de midden standsorganisaties en die van de werkgevers in de industrie. Een woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken deelde voorts mee, dat de besprekingen over de strikte prysstabilisatie, die in de tegenwoordige omstandigheden past, bevredigend zijn verlopen. De minis ter heeft bij de hiervoor genoemde vertegenwoordigers van de organisa ties veel begrip gevonden voor het standpunt van de. regering, ten aan zien van de door haar gevoerde poli tiek van prijsstabilisatie. Het overleg zal worden voortgezet. Hlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllilllll Politie-agent als verloskundige Omstreeks zes uur werd een agent van de Dordtse gemeen tepolitie in de nacht van dins dag op woensdag te hulp ge roepen door een zenuwacntige jongeman. Deze vertelde, dat hij radeloos was, omdat er bij hem thuis een baby op komst was en hulp terstona nodig was. De agent klopte de aan staande vader eens bemoedi gend op de schouder en ging met hem mee. Toen hij zag. dat de bevalling in een urgent sta- i aium was gekomen, aarzelde ee hij geen ogenblik, maar deed wat nodig was. Toen de dokter arriveerde kon deze niets an- ders constateren dan dat de H agent de zaak uitstekend had geregeld. De baby was warmp- jes ingepakt en de moeder ee maakte het ^oed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiif TOENEMENDE BEWOLKING. Toenemende bewolking met later plaatselijk wat sneeuw. Temperaturen om het vriespunt. Tot matig of krachtig toenemende zuidoostelijke wind. 2januari Zon op Maan op ZON EN MAAN 8.31 17.41 onder 17.19 onder 7.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1