Pré doet méér Voor Uw Wasgoed mm STOOMTRAM „WALCHEREN" OP 14 APRIL S« JAAR IVOROL: De Tandpasta van standing VOOR ONBAATZUCHTIG WERK NAAR AZIË EN 00ST-AFRIKA dan prachtig! wh en SmetteloGS Schoon f#aSSen| GEBR. KUNST UTDE ETHER HET GOUDEN JAAR 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 JANUARI 1956 Koop nu Pré. Spaar de boven- klepjes van de pakjes! Straks komt Pré opnieuw met een pret tige verrassing. ^^Ulhh/W// WEiSCOED VOOR UW WASGOED-CEBRUIK POLYVALENT Het h kantoor van de N.V. ,£t< ::tram Walcheren" in Middél- l met een ven de moderne, com fortabele autobussen (Foto P.Z.C.J (Slot van pag. 1) De provincie en een aantal gemeenten werden echter bereid gevonden hier voor te zorgen. Daarna brak ook voor de „Walche ren" de tijd van bussen aan, nu om de concurrentie beter het hoofd te kun nen bieden. Inmiddels was een ver gunning nodig geworden voor het ex ploiteren van lijnen, om aan de „wil de" busdiensten paal en perk te stel len. De Stoomtram Walcheren ver kreeg in 1926 een concessie voor Mid delburgSerooskerkeDomburg, echter tezamen met de tweede nog bestaande busonderneming. De N.V. nam daarmee geen genoegen, omdat „de spoeling nog te aun was", teken de hoger beroep aan en werd in 1929 in het gelijk gesteld. Het materieel en een groot deel van het personeel der concurrerende maatschappij werden toen overgenomen. Maar ook daarna bleven de tijden moeilijk voor de Stoomtram „Walche ren". Dat was ten dele een gevolg van de crisis, maar ook van concur rentie, met name van particuliere foederenvervoerders. „De auto's rachten er de klad in", zegt de heer Roose, die in 1929 buschauffeur werd en na verloop van tijd de funGtïe van controleur kreeg. De Stoomtram breidde haar vrachtauto- en bussen- park gestadig uit en op het traject van de tram kwamen ook bussen te rijden. Totdat de tram geheel verdween. Met een simpele advertentie in de „Mlddelburgsche Courant" van 23 december 193™ werd aangekon digd, dat „de tramdienst vanaf 1 januari a.s. in haar geheel zal zjjn gestaakt". Voordien waren de diensten reeds aanmerkelijk inge krompen en was de zijlijn naar Vlissingen vanaf Koudekerke op geheven. Nieuwe lijnen Inundatie en ander oorlogsgeweld legde ook de Stoomtram lam. Onmid dellijk na de bevrijding haalde de heer Roose de vier overgebleven bus sen, die hij in Middelburg wist te staan, bij elkaar. Na enige moeite werd dit materieel voor een nieuwe lijn, MiddelburgGoes, een traject, dat de Stoomtram op 27 februari 1945 begon te bedienen en dat sindsdien (Advertentie). een vaste lijn Is geworden. Tevoren was besloten het elektrische trambe drijf van de P.Z.E.M. over te nemen en zo verdween ook de tram Middel burgVlissingen. De busdienst, die er voor in de plaats kwam, werd de voornaamste en meest rendabele lijn van de Stoomtram. Langzamerhand werd het bedrijf weer opgebouwd en voltrok zich de volledige verplaatsing van Koudeker ke naar Middelburg, al is de N.V. eigenaardig genoeg officieel nog steeds „gevestigd" te Koudekerke. In 1952 werd het nieuwe kantoor aan de Middelburgse Markt geopend en het jaar daarvoor waren achter de Nieu we Vlissingseweg de garages er_ werkplaatsen in gebruik genomen. De toestand van de onderneming is ove rigens zeer belangrijk vooruitgegaan doordat de N.S. na de oorlog de meer derheid van het aandelenkapitaal overnam, zodat de spoorwegen thans 97 bezitten. Het aandelenkapitaal werd van 250.000 op 500.000 ge bracht. In de afgelopen halve eeuw heeft de Stoomtram „Walcheren" slechts wei nig directeuren gekend. De eerste was de heer J. Op ten Noort, die deze functie van mei 1905 tot juni 1906 bekleedde. De heer J. P. Bakker, die na hem kwam, was directeur tot mei 1940 en waarnemend directeur tot april 1945. De derde functionaris was jhr. mr. D. H. van Doorn, die tot 1952 bleef. Thans wordt het directeurschap uitgeoefend door de heer C. Bruins, die per 1 maart 1952 werd benoemd. Deze zei ons in een onderhoud, dat de Stoomtram door tal van maatregelen in de na-oorlogse jaren, thans weer een gezond bedrijf is. Weer dividend Dit blijkt wel uit het feit, dat voor het eerst na ongeveer 25 jaar in 1954 weer dividend kon worden uitgekeerd. In 1947 begon een grote vernieuwing van het voertuigenpark, die zich in de daaropvolgende jaren voltrok. Thans bezit de Stoomtram een der tigtal bussen. Men hoopt in de loop van dit jaar tot een totaal van 36 te komen. Daartoe zullen o.a. 4 nieuwe touringcars met een z.g. semi-vrij- W. J. ROOSE oudgediende Proefrit BjJ het officiële begin van de Stoomtram „Walcheren", die dit jaar 50 jaar bestaat, be hoort een vermakelijke bijzon derheid. Op de zondag vooraf gaand aan de dag, waarop de tram in dienst werd gesteld, zou er namelijk een proefrit worden gehouden. Tenminste, dat dacht „men". En „tout i Middelburg" verscheen op het vastgestelde uur op de Los- i kade om dit evenement mee te j maken. Maar al wat er kwam, i geen stoomtram en naar ver- i loop van enige tijd zag het def- tige gezelschap in, dat het op i een grandioze wijze bij de neus i was genomen! Iemand had vol- i komen echt lijkende „uitnodi- j gingen" voor deze „proefrit" i verstuurd. Want... op die zon- j dag was het 1 april... dragende carosserie aan het mate rieel worden toegevoegd. Want het toerwagenvervoer wordt ook voor de Stoomtram „Walcheren" steeds be langrijker. Het passagiersvervoer blijft vrij stationair. In 1954 werden 2.878.000 mensen vervoerd en tot en met no vember in 1954 2.818.000. Een be langrijke toeneming wordt niet ver wacht, gezien de geringe bevolkings toeneming en de voortschrijdende motorisatie. Het gouden jubileum van de Stoom tram zal zonder veel ophef worden gevierd en voornamelijk Intern. De vervlogen jaren zullen de revue pas seren ineen revue, die door en voor het personeel wordt opgevoerd. (Advertentie). Mej. S. J. VAN DEN BERG Nieuw-Guinea (Foto P.Z.C In Zeeuwse koelhuizen werd fruit gecontroleerd In de Zeeuwse koelhuizen, waar de zogenaamde gasbewaring wordt toege past, heeft het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Tuinbouwproduk- ten te Wageningen in samenwerking met het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland dinsdag de jaarlijkse controle van het in de gascellen opgeslagen fruit gehouden. De veiling te Kapelle had hièrvoor de betrokken telers uitgenodigd. In de gascellen aldaar worden voornamelijk de rassen golden delicious en bramley seedling bewaard. Men constateerde praktisch geen noemenswaardige af wijkingen. De kwaliteit was nog bui tengewoon goed, zodat met ruiming nog geen haast te maken is. Aanvragen besteldiensten wórden bij C.V.G. behandeld De Commissie Vergunningen Goe derenvervoer zal, op grond van de nieuwe wet Goederenvervoer, op don derdag 8 maart a.s., zo nodig voort te zetten vrijdag 9 maart a.s. in het Kurhaus, te Scheveningen. aanvra gen behandelen om vergunning voor het afhalen en bestellen van goederen met vrachtauto's. In deze vergadering zullen een aantal aanvragen van Zeeuwse ver voerders aan de orde komen. Een verzoek van de N.V. Algemene Transport en Expeditie-onderneming van Gend en Loos, voor het uitvoeren van een afhaal- en besteldienst in Goes, Kapelle, Kruiningen, Krabben- dijke, Rilland-Bath, Middelburg en Vlissingen en omstreken. De heer F. Poissonnier te Breskens vraagt een gelijke vergunning voor alle plaatsen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. De fa. A. Tieleman en Zonen te Hontenisse voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (Hontenisse, Vogelwaarde, Zaam- slag). De heer P. Paardekoper, Ka pelle, voor Kapelle/Biezelinge. De fa. P. Boone en Zn., te Middelburg, voor de gemeente Middelburg, De heer A. P. J. Tieleman, te Terneuzen, voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneu zen zonder Sluiskil Hoek en Philippine). De Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Mij. vraagt tenslotte een vergunning voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen. DE WIJDE WERELD IN Twee jonge Zeeuwen, twee opvattingen, hetzelfde doel Binnenkort vertrekken van het vliegveld Schiphol, onafhankelijk van elkaar, twee jonge Zeeuwen, een vrouw en een man uit Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, naar verre en tropische streken. Op 9 februari vertrekt mej. S. J. van den Berg tilt Axel voor het zendingsondenvgs naar Seroel In Nieuw-Gulnea en op 13 Maart gaat Jo Maas uit Terneuzen naar Tangan yika voor arbeid In de missie. Twee verschillende godsdienstige opvattingen, hetzelfde doel: hulp brengen aan volkeren, die nog weinig of geen bescha ving kennen. Mej. Van den Berg is een energieke jongedame, die weet wat zij wilt die heel wat van de wereld heeft zien. Nadat zij in 1949 de christelijke kweekschool in Rotterdam had verla ten, vertrok zij als privé-onderwijze- res van een Hollands gezin naar Egypte. Later keerde zij weer terug, in 1951, maar niet voor lang, want van 1952 tot 1954 was zij privé-on- derwijzeres van een Hollands gezin in Istanboel. Nu gaat zij dan naar Nieuw-Guinea voor drie jaar. Na een cursus van drie maanden aan de zendingshogeschool in Oegstgeest, mej. Van den Berg is gereformeerd voelt zij zich ge reed en in staat om een blanke onder wijzer, die alleen voor de taak staat om 130 Papoea-kinderen te onderwij zen, te gaan helpen. „Ik vind het in Nederland veel te koud" zei ze hui verend en zij voegde er aan toe „Blijft U nog even, dan zal ik een kopje Turkse koffie voor U zetten". De 27-jarige metselaar Jo Maas uit Terneuzen is minder gedecideerd, al weet hg heel goed, wat hg wil. Zijn blauwe ogen kgken peinzend de we reld in onder een hoofd met blonde krullen. Hg gaat als leider van drie jonge, Nederlandse bouwvakarbeiders naar Tanganjika om er samen met Witte Paters en andere broeders ker ken, scholen en huizen te bouwen voor de donkere bevolking. Minstens twee jaar zal hij wegblijven. „Ik praat er niet graag over, want dan denken de mensen dat ik een avonturier ben, die gaat emigreren om rgk te worden. Dat is echter hele maal niet zo. Nederland is voor mg niet te klein en er wordt niet te wei- Advertentie). Pré bevat 12 actieve waskrachten. Hier door wast Pré niet alleen heerlijk snel en weergaloos wit, maar.... bovendien zó donzig zacht, dat iedere wasbeurt een weldaad is. nig verdiend". Hg meent het ernstig, deze gezond uitziende metselaar. Toen de bisschop van Karema vorig jaar in ons land jonge mensen kwam zoeken, die belangeloos wilden werken voor een goed doel, meldde Jo Maas, sedert jaren kringleider van de K.A.J. te Terneuzen, zich aan na er lang en diep over te hebben nagedacht. „Voor mijzelf weet ik waarom ik ga en dat is voldoende. Wat de mensen er van denken doet er niet toe, ja kunt het hen niet kwalijk nemen". De kleine groep gaat als kwartier maker. Als het experiment lukt zullen er misschien meer bouwvakarbeiders willen volgen. „Daarom moet het luk ken. Heel Nederland kgkt naar ons. Wg moeten laten zien, dat het kan en dat wg geen avonturiers zgn" zei hg vastbesloten. (Advertentie) Echt luisterplezïer hebt U toch pas met 'n PHILIPS RADIO. Elektro- t L. Delft i Radio-Technisch Bureau - Middelburg - Tel. 2471 DONDERDAG 28 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m '746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Meditatie. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de hulsvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 „Die Kindheit Jesu", oratorium. 12.00 Zang en plano. 12.25 „In 't spionnetje",- 12.30 Land- en tulnbouwmeded. 12.35 Gr, 12.45 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Olymp. Winterspelen. 13.30 Lich te muz. 13.55 Beursber. 14.00 Lichte muz. 14.15 „Mag Ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorspel. 14.45 Sopr. en plano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege- rlngsuitz.: Nederland en de wereld. Uit wisselingsprogramma over Brazilië. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Cabaret. 1.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muz. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nws. 20.05 Buitenl. overz. 20.15 Radio Philharm. Ork. en sol. In de pauze (20.40—21.05): Voordr. 21.45 „Laatste contact", hoorspel. 22.45 Olympische Win terspelen. 23.00 Nws. 23.15 Journ. 23.25— 24.00 Jazzmuz. HILVERSUM n. 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—21.00 NCRV. KRO: 7.0(1 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws.- en weerber. .15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmeded. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Viool en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Prome- nade-ork. en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 10.00 Uit de Bijbel. 16.30 Piano trio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus. muz. 18.10 Vocaal ens. 18.30 Fries programma. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerbr. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gr. 19.55 „Daar is 'n strijd te strij", toespraak. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Radioprijsvraag N.O.C. 22.05 Periodieken parade. 22.15 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sport uitslagen. 23.20—24.00 Gram. FEUILLETON „U weet hoe meisjes zijn", wend de ze zich tot lady Elvain als de ene verongelijkte moeder tot de andere. „Ze denken maar, dat ze- alles naar hun hand kunnenzetten. O, James is natuurlijk een heel aardige jon gen, die we al vóór ons vertrek uit Amerika kenden, maar zulke boot- romantiek kan erg lastig worden. Op onze leeftijd weten we immers best wat helder maanlicht en 'n scheepsorkestje tengevolge kunnen hebben, nietwaar?" Bij welke vraag ze Lady Elvain zo veelbetekenend toelachte, dat Flora's moeder zich heel even terug scheen te trekken. „Maar ik begrijp het niet hele maal", hernam ze toen. „Jamie heeft immers definitief aanzoek gedaan?" „O dat spreekt vanzelf", antwoord de mevrouw Hornbull. „En dat aanzoek is ingewilligd?" „Dat spreekt vanzelf", herhaalde mevrouw Hornbull. „Maar U wilt de verloving nog niet officieel zien bekend gemaakt?" .,Ik wèl", verklaarde Marilyn, die verrast scheen, dat Lady Elvain hoe genaamd geen notitie van haar nam, DOOR MARY BURCHEL maar wachtte op wat haar moeder zou zeggen. „Ja, ziet U Lady Elvain, het schijnt me toe en ik denk dat haar vader het met me eens zal zgn dat Mari lyn een betere partg zou kunnen doen", legde mevrouw Hornbull uit. „Ik wil niet, dat ze de season begint met het etiket „besproken", om het zo eens uit te drukken. En volgens mij zou ze, als ze tóch van naam ver andert, wel een gedistingeerder naam kunnen uitkiezen dan die van me vrouw „Avalon". „De tegenwoordige mevrouw Ava lon zou het niet met U eens zgn", hernam Lady Elvain droogjes, „maar dat doet hier niets ter zake. Alleen moeten we precies weten; hoe de za ken staan." „Dat is heel gemakkelijk", verze kerde Marilyn met een pruilende trek, die haar pikante donkere schoonheid nog aanvalliger maakte. „Ik houd van James en ga met hem trouwen. En wat die naam mevrouw Avalon betreft, op een gegeven ogen blik zou ik heel goed de gravin van Liddledale kunnen zgn." Deze redenering verbaasde Laxly 1 Elvain zo zeer, dat ze Marilyn meer aandacht waardig keurde dan ze op dit punt verdiende. „De tegenwoordige graaf is een volkomen gezond man van nog geen veertig", merkte ze categorisch op. „Hg is kort geleden getrouwd en mag redelgkerwgs verwachten, dat hg een erfgenaam Krijgt. Bovendien heeft hij nog een jongere broer met vermoedelijk dezelfde vooruitzichten. Jamie is hun neef en ik ben er zeker van, dat hg niet de minste of gering ste verwachting koestert wat de titel betreft. Daarom raad ik je, deze fac tor uit je berekeningen weg te la ten." „Ik maakte geen berekeningen", protesteerde Marilyn, naar alle schgn wat ontsteld, dat ze zo werd toege sproken. „Maar", ze vond blgkbaar geen andere uitleg dan de woorden, reeds jegens Flora gebezigd „te genwoordig- kan er van alles gebeu ren, nietwaar?" „Dat kon altgd'', antwoordde Lady Elvain een tikje scherp, „maar nooit heeft een braaf meisje ten eigen bate gespeculeerd op de vroege dood van goede onschuldige mensen." „O, ik geloof niet, dat Marilyn naar de dood van iemand verlangt, Lady Elvain", kwam mevrouw Hornbull kalmerend tussenbeide. „Ze wilde al leen..." Hier bleef Marilyn's moeder steken, waarop Flora zacht en ietwat hees informeerde: „Maar wat denkt Jamie van dit alles?" „James denkt waarschijnlgk, dat hg met nuj wil trouwen", hernam Marilyn lachend. „Hg is letterigk dol op haar", ver klaarde mevrouw Hornbull, terwgi ze haar ongetwgfeld mooie dochter te der aanzag. „En natuurlijk willen we allemaal dat ze gelukkig; wordt. U moet niet denken", ging ze ernstig, zich tot Lady Elvain wenden, voort, „dat ik bij dit alles iets anders be oog dan Marilyn's geluk. De kwestie is alleen, dat we haar gelukkig en goed getrouwd willen zien." „Natuurlgk", stemde Lady Elvain wat droogjes in. „James Avalon is ongetwijfeld een der meest geschikte jongelui, die ze kans loopt te ontmoe ten. Hij behoort tot een onberispe lijke familie, is voor deze tijden heel rgk en bovendien een buitengewoon aardige kerel." „Heus?" vroeg mevrouw Hornbull, nu toch enigszins onder de indruk. „Ik had me dat allemaal nog niet zo ingedacht." Flora had het wel willen uit schreeuwen: „O, moeder, waarom hebt U dat gezegd? Stel hem toch niet zo begeerlg'k voor! Ik heb hem nodig: ik houd meer van hem dan Marilyn Hornbull ooit zal kunnen. Ik heb hem immers al jaren lief!" Maar natuurlijk moest ze stil blij ven zitten, glimaehen en er uit zien alsof Jamie niet meer voor haar be tekende dan een half dozgn andere lui die ze haar hele leven had gekend. „Och", hernam Lady Elvain. „mis schien zou het aanbeveling verdienen, als de verloving bekend werd ge maakt op het eerste hal van de twee meisjes. Zoals U weet, zullen ze in maart aan het Hof worden vooge- steld. Met het oog op de kroning zijn de meeste data voor die ceremonies vervroegd." „Jammer dat de meisjes niet meer in baljaponnen en met veren gekapt verschgnen", zuchtte mevrouw Horn bull. „Dat ben ik tot op zekere hoogte met U eens", verklaarde ze. „De avondontvangsten aan het Hof had den altgd iets bgzonder moois en feestelgks. „Helaas", ging ze met een zucht voort „zgn de tgden en de vermogens zozeer veranderd, dat de middagrecepties er beter bg pas sen. En natuurlgk kunnen jonge meisjes er in middagkleding even lief en aantrekkelijk uitzien." „Niet helemaal", hield mevrouw Hornbull vol, „maar we zullen zoveel mogelijk ons best doen voor Marilyn. En natuurlgk ook voor Flora", liet ze er, bg wgze van invallende gedachte op volgen. De werkelgk mooie bal japonnen komen later aan de beurt." Beide dames begonnen nu zulk een genoegelgk gesprek over toiletten, winkelen en allerlei andere toe bereidselen voor de komende maan den, dat de twee meisjes ofschoon de voornaamste aanleiding tot en het middelpunt van dit alles onwille keurig samen heel andere dingen gingen bepraten. Duideigk bleek, dat Marilyn een vrij wat minder ingetogen en kalm leventje had geleid dan Flora. De Amerikaanse was dan ook zeer, ver- toen ze hoorde, dat ze eerst na de voorstelling ten Hove aan het ech te gezelschapsleven zouden gaan deelnemen. „Geen bals of iets van dien aard, bedoel je?" vroeg ze een "beetje spot tend. „Lieve help, wat gaai! Wat doen we dèn?" „O, we gaan uit eten met de an dere débutantes", naar bioscopen en toneelvoorstellingen, zie je..." „Ook weer met andere meisjes?" „Nu ja", lachte Flora, „ik denk, dat er wel een stuk of wat broers en vrienden van de betrokken families zullen meegaan. Maar stel je gerust. Als we eenmaal zijn voorgesteld en de „season" inderdaad voor ons be gint, zullen er bals in overvloed zijn. Soms wel twee op dezelfde avond." „Dat is beter", vond Marilyn. „Bovendien zullen we in de eerste weken zoveel te doen hebben met kleren passen, met kappers en mani cures. met allerlei voorbereidingen en discussies, dat je je tijd heus wel zult aankunnen, Ik begin mg' b.v. al af te vragen, hoe het met mijn morgen- lezingen moet gaan." „Morgenlezingen?" riep Marilyn een beetje verrast. „Moeten we ook lezingen volgen „O, we moeten niet", verzekerde Flora, met een geruststellende glim lach. „Ik heb er een stuk of wat ge volgd omdat, ik de gelegenheid van ons verblgf in Londen wilde aangrij pen. Een massa meisjes, die ook voorgesteld zullen worden, doen pre cies hetzelfde," .(Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 4