Ontwerp adoptiewet werd door Eerste Kamer geadopteerd Von over Brentano Europese zal in Nederland belangen praten f KLANKBORD DRS TILANUS VROEG AANDACHT VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK DELFLAND WENST FINANCIËLE ZEKERHEID OVER DELTAPLAN WOENSDAG 25 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 INSTEMMING MET NIEUWE REGELING Verschil van zienswijze op herroepingsmogelijkheid (Van onze parlementaire redacteur). Zeven maanden na de Tweede Kamer heeft de Eerste Kamer dinsdag middag het wetsontwerp, dat adoptie mogelijk maakt, in het openbaar be handeld. Een belangrijk wetsontwerp, omdat het diep ingrijpt in de men selijke verhoudingen. In tegenstelling met wat tot nu toe mogelijk was (ver zorging en opvoeding van een kind door pleegouders van wie de een voogd en de ander toeziend voogd is) is adoptie onherroepelijk. Bij de tegenwoor dige verzorging door pleegouders bestaat altijd de onzekerheid, dat de eigen ouders het kind, nadat dit jarenlang in het milieu van het pleeggezin verblijf gehouden heeft, weer terugvorderen. Bij adoptie is dat dus niet mogelijk. Als uitzondering op de onherroepelijkheid zou men kunnen beschouwen de bepaling, dat een volwassen geworden geadopteerde van zijn 23e jaar af gedurende één jaar de gelegenheid heeft om herroeping van de adoptie aan te vragen. Uitspraak hierover moet gedaan worden door de rechter, die van de redelijkheid van de herroeping overtuigd dient te zijn. In de wet is vastgelegd, dat het kind behoort te worden opgenomen door eeechtpaar; dat het huwelijk der pleegouders reeds een aantal jaren dient te bestaan ;dat het kind al ge ruime tijd door hen tezamen moet zijn verzorgd en opgevoed en dat het ver schil in leeftijd tussen het kind en elk der pleegouders minstens achttien en hoogstens vijftig jaar behoort te be dragen. Voorts stelt het ontwerp o.m. als voorwaarde, dat de voogdij aan een der pleegouders moet zijn toever trouwd vóór het verzoek tot adoptie. Baron De Vos van Steenwijk Interpellatie over Deltawateren j In de gistermiddag gehouden §i vergadering der Eerste Kamer is bepaald, dat de interpellatie van de heer Gerretson zal wor- j= den gehouden op dinsdag 7 fe- bruari. De interpellatie betreft een zijns inziens onbevredigend s antwoord van minister Luns op js vragen die de minister op 26 s april j.l. door de heer Molenaar M rijn gesteld „nopens een niet ge- heime, nochtans niet overgeleg- H de overeenkomst betreffende de H deltawateren". s IIIIIIIIIIIIIjllllllllH Prinses Irene bezocht exposities te Utrecht Prinses Irene heeft maandag in gezelschap van haar klasgenoten van net Baarns Lyceum een bezoek ge bracht aan hét Centraal Museum te Utrecht. Met grote belangstelling hééft de prinses de tentoonstelling van de Ilaliaanse beeldhouwer Gia- como Manzu en die van de Franse grafiek bezichtigd. Zij werd rondgeleid door mej. dr. M. Elizabeth Houtzager. Zoals ge meld, heeft prinses Beatrix de vori ge week de beide exposities bezich tigd. Spoorwegongeluk bij Brussel Twee zwaar- en dertig lichtgewonden Op het station van Herent, acht km van Brussel, is maandagavond een trein ingereden op dc internatio nale trein van Oostende naar Keu len, die daar stilstond door een de fect aan de locomotief. De twee achterste wagens van de interna tionale trein ontspoorden en vielen om. Twee personen hebben ernstige verwondingen opgelopen. Een dertigtal passagiers liep lich te verwondingen op! Met de inter nationale trein reisden veel Ameri kaanse militairen, die van verlof in Engeland terugkeerden en een aan tal Britse en Amerikaanse toeristen. Nederlandse scheepsbouw behield vierde plaats Blijkens de gegevens van Lloyd's Register was de in Nederland in aan bouw zijnde scheepsruimte einde 1955 69.972 ton kleiner dan einde septem ber j.l. Met intotaal 509.030. ton scheepsruimte in aanbouw handhaaf de Nederland zich echter op de vierde plaats onder de scheepsbouwende lan den. ZEKERE PICASSO. Een boze lezer schreef een brief aan de Daily Tele graph: „In de Tate-Gallery te Londen is een schilderij te zien, dat „Jongen met paard" heet. De schilder is een zekere Picasso. Hoe komt zo'n voor stelling in het beroemde museum te recht? De jongen kan er nog mee door, maar het paard is een grove karikatuur". MEDELEVEN. Toen hij in Salzgitter (Did.) een kantoorgebouw binnen slopen was en nachtwaker Kurt D bombee tegen de grond had geslagen, zei de inbreker: „Neemt U mg niet kwalijk. Dit is de eerste keer, dat ik zoiets doe". Hij verbond zijn slachtof fer en verdween toen met veertig mark. DANK U. Twee weken, nadat Kank Woo Won, die van moord werd ver dacht, uit de gevangenis van Taegu Zuid-Korea) was verdwenen, ont ving de openbare aanklager een be leefd briefje van hem: „Ik voelde me niet erg lekker, omdat ik bang was dat ik ter dood zou worden veroor deel^ Maar ik ben nu weer helemaal de oude, dank U. bracht de bewindsman hulde voor de indiening van het ontwerp. Hij was voorstander van de onherroe pelijkheid van de adoptie en be treurde, dat in het wetsontwerp de mogelijkheid is opgenomen voor een geadopteerde om gedu rende zijn 24e levensjaar een ver zoek om herroeping in te dienen. In elk geval hoopte hij, dat de rechter de bepaling voorzichtig zal toepassen. Voorts bepleitte hij het invoeren van de mogelijkheid om een door adellijke pleegouders ge adopteerd kind in de adelstand te verheffen. Mr. Witteman zou graag gezien heb ben, dat een geadopteerde die meer derjarig wordt, onmiddellijk de gele genheid krijgt de adoptie ongedaan te maken. Ondanks dit bezwaar wilde hij voor dit ontwerp stemmen. De minister van Justitie, mr. Don ker, betoogde, dat er een geheel was gekregen, dat op dit ogenblik het best bereikbare was. En daarom voelde hij er niets voor direct al veranderingen aan te brengen. Hij was overigens van mening, dat de gewenste veranderin gen zeker geen verbeteringen bete kenden. De Kamer moest zich wel daarbij neerleggen. Zij nam het ontwerp ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan. Krijgt bedrijfschap vis te groot bestuur Verschenen is het voorlopig ver slag uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een produktschap voor vis en visproduk- ten( instellingswet produktschap voor vis en visprodukten). Naar de mening van vele leden, die he4, wetsontwerp met instemming be groetten, hebben de ervaringen, opge daan met het bedrijfschap voor visse- rijprodukten, geleerd, dat een verti cale publiekrechtelijke organisaties in deze bedrijfssector een nuttige taak kan verrichten. Met de inhoud van het wetsontwerp konden zij zich in het algemeen verenigen. Wel rezen bij hen enkele vragen inzake de sa menstelling van het bestuur en de in richting van het produktschap. Zij achtten het aantal bestuursleden aan de zeer hoge kant en vroegen zich af of het voor een rationele werkwijze niet beter zou zijn het aantal be stuursleden te beperken. Het C.H.-Tijdschrift over het Deltaplan Het tweede nummer van het „Chris telijk Historisch Tijdschrift", een nieuwe, driemaandelijkse, uitgave op politiek terrein, bevat een artikel over het Deltaplan van ir. H. G. Kuï- péri. Na een korte inleiding over het rampjaar 1953 behandelt de schrijver uitvoerig de strijd, die in Nederland door de eeuwen heen tegen het water is gevoerd, waarna hij vele aspecten van het Deltaplan uiteenzet. Ir. Kui- péri deed dit op een overzichtelijke wijze, zodat zijn artikel ook volsla gen leken een inzicht in dit enorme project verschaft. Het „Christelijk Historisch Tijd schrift", uitgave van de jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmanstichting, brengt in dit tweede nummer voorts een artikel over het onderwijspro bleem in Nederland, door de heer J. W. van Hulst. Na het verschijnen van de eerste twee nummers kan men constateren, dat het nieuwe tijdschrift ongetwij feld in een behoefte voorziet. C.H.U.-GEMEENTEBESTUURDERS BIJEEN Grote taak bij verandering van structuur, zoals in deltagebied De Vereniging van Christelyk-Historische leden van gemeentebesturen in Nederland hield dinsdag te Utrecht, onder voorzitterschap van de heer H. M. Martens, een jaarvergadering. De heer Martens zei, het eens te kun nen zijn met het standpunt van de minister van Binnenlandse Zaken met betrekking tot het sluitend moeten zijn van de gemeentelijke begrotingen. Spreker merkte echter op, dat in de nieuwe algemene uitkering sterk verouderde factoren liggen opgesloten. Hierin zijn opgenomen de oude al gemene uitkering, welke gebaseerd is op gegevens over 1939 tot en met 1941 en de in 1948 of 1951 toegekende subjectieve bijzondere uitkering. Het beeld en de structuur van me nige gemeente is sedertdien, aldus de heer Martens, totaal gewijzigd of is juist bezig zich te veranderen. Drs. A. D. W. Tilanus, directeur van de Stichting voor Maatschap pelijk Werk in Gelderland, sprak over de taak die de overheid met be trekking tot het maatschappelijk werk heeft. De bemoeienissen van de maat schappelijke werker dringen, aldus spreker, zo in de intimiteit van het gezin, dat hier de overheid schroom vallig moet terugtreden en deze ar beid moet overlaten aan het kerke lijk en particulier initiatief. De overheid dient volgens hem wel grote interesse voor deze ac tiviteiten te hebben. Bij steeds Voortgaande industrialisatie en rationalisatie mag volgens de heer Tilanus de menselijke factor niet in het gedrang komen. Het is de taak van het maatschappe lijk werk hiervoor op de bres te staan en tegenwicht te scheppen tegen te ver gaande technocratie. Met name geldt dit, volgens de heer Tilanus, in de negen erken de ontwikkelingsgebieden, andere ïrpolc kernen en net Deltagebied.- Vlak bij Los Angeles in de Amerikaan se staat Californië zijn bij de ontspo ring van een dieseltrein met 150 pas sagiers Jj7 inzittenden om liet leven gekomen. Veertig andere passagiers liepen ernstige verwondingen op. Vele slachtoffers moesten met hamers en bijlen worden bevrijd. Op deze telefoto ziet men hoe gewonde reizigers op de rails vólkomen versuft op medische hulp wachten. Op de achtergrond de omgevallen machine. ADRES AAN DE TWEEDE KAMER Beheerders dienen projecten zelf vast te stellen Het hoogheemraadschap van Delfland heeft in zijn dezer dagen gehou den verenigde vergadering besloten, een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake het ontwerp-Deltawet. Allereerst wordt opgemerkt, dat de overheersende indruk er een is van bewondering en respect voor de grootse conceptie die aan het wetsontwerp ten grondslag ligt. De verenigde vergadering zou echter gaarne zien, dat het wetsont werp op een tweetal punten zou worden herzien dan wel aangevuld. Het eerste punt betreft artikel I, waarin o.m. wordt bepaald dat de kroon de de plannen vaststelt ter uitvoering van de met name genoemde Delta werken, derhalve ook van de werken die door de beheerders dienen te worden uitgevoerd. De vergadering betreurt deze ingreep in de zelfstandigheid van het beherend waterschap. Een wijziging in die zin, dat de plannen tot uitvoering van de werken worden vastgesteld door de beheer der en goedgekeurd door de kroon, zal zij zeer waarderen. Het tweede punt betreft de aanleg en verbetering van binnendijken. Vertegenwoordigers van een zestal grote waterschappen hebben enige maand —1 geleden aan de minister van Verkeer en Waterstaat een nota aangeboden met het verzoek de fi nanciering van.de aanleg c.q. verbe tering van binriéndijken in het „hart van Nederland" onder de werking van de Deltawet te willen brengen. In dc Tweede Kamer heeft de mi nister medegedeeld dat dit punt de aandacht heeft. Aangezien echter aan het-verzoek geen gevolg is ge geven, verzoekt de verenigde verga dering van het hoogheemraadschap de minister het daarheen te willen leiden, dat een aanwijzing van be doelde binnendijken alsnog in artikel 1 van het onderhavige ontwerp wordt opgenomen. Een ander punt is de financie ring der Deltawerken. Het wets ontwerp verschuift dit vraagstuk naar nadere wettelijke regeling. De waterschappen verkeren dus in volstrekte onzekerheid, welke financi.'e offers van hen zullen worden gevergd. Deze onzeker heid wekt grote ongerusthid, niet in 't minst bij Delftland omdat de uitvoering der bjj dit hoogheem raadschap geprojecteerde Delta werken bij volledige eigen finan ciering op een uitgave van naar zeer globale raming 185 miljoen zou komen te staan. Het hoogheemraadschap legt er de nadruk op, dat de hoofdwaterkerin gen van Delfland het gehele kom ge bied beschermen tussen de Rotter damse Waterweg, de Lek, de Utrechtse en Gooise heuvelen, de IJsselmeerdijk, de Spaarndammer- dijk en de duinen van Santpoort tot Hoek van Holland, zodat van een na tionaal belang kan worden gespro ken. Grote arbeiderstekorten in de nijverheid per eind september 83.393 man, het geen tien procent is van het aantal arbeiders dat werkzaam is in de ge- enqueteerde bedrijven (eind juni 76.614 man of 9 procent). VRIENDSCHAPPELIJKE TOUR D'HORIZON De Nederlandse parlementaire dele gatie voor de Antillen is op de plaats van bestemming aangekomen. Op de foto begroet de waarnemend voorzit ter der Antilliaanse staten de Neder ig tdse dAegatie-voorzitter Van Sleen. Lin' griffier der Antilliaanse sta. ten de heer F. D. van Gieken. Op de achtergrond statenleden. Geen concrete voorstellen over subtiel probleem van Breda" Problemen der Europese samenwerking en een reeks van tussen Neder land en West-Duitsland hangende bilaterale vraagstukken zullen worden behandeld tijdens het tweedaagse bezoek, dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, begin maart aan Nederland zal brengen. Von Brentano deelde dit dinsdag mede aan een lunch der bui tenlandse pers in Bonn en hij voegde eraan toe, dat hij niet het plan heeft concrete voorstellen mee naar Den Haag te brengen. Von Brentano zeide, dat zijn bezoek bedoeld is als een antwoord op het bezoek, dat minister Beyen in 1954 aan de hoofdstad der bondsrepubliek heeft gebracht. „Er is een lange reeks van vraagstukken, die wij in vriend schappelijke geest willen bespreken", zo zeide hij. „Daarbij denk ik in de eerste plaats aan de buitengewoon nauwe samenwerking, die ik steeds met minister Beyen heb mogen hebben op het gebied der problemen der Euro pese integratie. Daarnaast is er evenwel een hele reeks van tweezijdige problemen te behandelen. Ik ga niet naar Den Haag met con crete voorstellen of met bijzondere wensen, maar het ligt in mijn bedoe ling in een vriendschappelijke tour d'horizon al die kwesties ter sprake te brengen. Von Brentano voegde aan zijn ver klaring uitdrukkelijk toe, dat hij ook inzake het vraagstuk der Bre dase gevangenen geen concrete voorstellen wil doen. Hij wilde zich, waar het deze kwestie gold, sleghts beperken tot een persoon lijke opmerking. „Het geldt hier een probleem, dat slechts op zuiver humanitaire grondslag besproken kan worden. Iedere behandeling ervan in het openbaar kan slechts nadelen brengen. Ik betreur daarom de emotioneel getinte reacties, die de ze zaak heeft opgewekt. Deze mo gen wellicht m het een of andere geval gerechtvaardigd zijn, doch zij bemoeilijken de behandeling van een zo bij uitstek subtiel pro bleem", aldus de minister. Von Brentano sprak zich voorts voor een snelle ontwikkeling van een Euro pese atoomgemeenschap uit. De daar^ over opgestelde rapporten zullen, zo deelde hij mede, op 15 maart in een nieuwe ministersconferentie der West- europese landen worden besproken Hij zeide, dat de Duitse regering een institutioneel orgaan voor de atoom energie wenst, dat eigen bevoegdheden zal krijgen en over eigen controle mogelijkheden zal kunnen beschikken. Het Wereldgebeuren. Vijgeblad De studenten van Wilna, Litauens hoofdstad, hebben laatst zware rimpels veroorzaakt in de Sow- jet-voorhoofden. Zij gaven een met de hand geschreven krantje uit onder de naam Vijgeblad. En de inhoud van dat blad beviel de autoriteiten helemaal niet. Zij vonden dat de verzen die erin werde ^edrukt vulgair en decadent waren. Nu heeft dit Vijgeblad in Li- tauen weinig opzien gebaard en niet vele Litauers en vreemdelingen weten, of het inderdaad een laag-bij-de-gronds krantje was. Maar in het westen heeft men uit de Sowjet-kritiek de conclusie getrokken, dat het blad een lijn trok, die niet k maal in overeenstemming was met de communistische leer en dat het daarom officieel gekapitteld werd. Het ademde waarschijnlijk een onafhankelijke geest en wie weet vie len er tussen de regels door weieens c vriendelijke dingen te lezen aan het adres van des ien, die tegenwoordig zo hoog van Litause tores.blazen.... Dat zou helemaal niet verwonderlijk wezen, want de Litauers zijn in het a'jemeen van plan, om zich zo- ur te laten 'riewiseren, al is hun land dan officieel opgenomen in ie „Unie van Socialistische Sowjet-Repu- blieken". Het vrije Litauen werd in 1940 door Sowjet-troepen bezet, en wel op 17 juni. Kort daarna, op 3 augus tus, werd de of':-; 'e Mijving bij de Sowjet-Unie een feit. Maar in 1941 trokken de Duitsers deze Oostzeestaat binn- 1 ei. 1 hielden er stand tot 1944. I die tijd heeft vooral de heer Mechi- slovas A. Gedvilas niet stilgezeten. Cmdat hij a's communist de acties van partisanen tegen de Duitsers leidde, k.ee6 hij na de oorlog de Orde van Lenin en andere onderscheidingen. Het meest 'il hij wel in zijn nopjes zijn ew t met de hoge benoeming, voor j w--d uitgekozen. Want de Russen, die na 1944 de lakens weer i' dee 1, zo.0'-.n ervoor, dat hij werd bem .d tot eerste minister van Sowjet-Lit -en. Als H-onderwijzer 1 hij zijn landgenoten wel eens een communistisch lesje leren. Maar •'ezer dagen heeft de schoolbel voor hem ge luidd. lestijd is voorbij. De Litause Opperste Sowjet gaf een decreet uit, waarin vv rd meegedeeld, dat hij werd vervangen door de secretaris van het centrale comité der Litause communis tische p-.rt.j, umauskas. Er werd geen red 'even voor deze wis seling van ken en er werd ook niet vericld, wat er nu ..1 de toekomst met Gedvilas zal gebeuren. Sommigen enen, da4 zijn ontslag verband houdt t het Sou partijcongres, dat op 14 februari in Moskou zal beginnen, en waar hij als hoge piet in J.itause aangelegenheden ook present zou zijn. M?->- waar- men hem dan lievr niet in kou zou zien, is een vraagstuk waa. /oor nog -*"en oplossing voorhan den is, maar waarvan de heer Kroesjt- s secretaris van de communis- tis:-t i :n de Sowjet-Unie wel me: weten. Trad Gedvila. niet stevig genoeg op t z n zijn onafhankelijk gestem- met-commim' "sche landgeno ten? had hij :.clf nog iets van een eig '<r overgehouden, zodat hij 4,-in f meer een hinderp- .1 voor de Russe" erd? Misschien komm de ant—-• len op die vragen nog wel een te voorschijn. F is wél b kend, dat het de Rus- s-n n. helemar' vo- de wind gaat in de Baltische landen, al heb- bp 1 ij sin's heel wat iers ged no.- en er Russen „inge- voc -'" Het is de -mmmunis'en een doorn in het oog, dat de resultaten van L- gecollectivi.-.ec.J; 1 erde-ijen te- L -veil' V.'gen. hen heerst daar „te nig s idiscipline". Het bevalt hun mln.d-r dan half, 'at de Rooms- Hathol jrk zoveel invloed in het 1; id houdt En dat er ïog onderdui kers zijnEen paar dagen na de vervanging n Gedvilas -'-•or Shu- mauskas v/ard d e iderduikers ge vraag, om te voorschijn te komen. Er g 1 toch .icztie voor degenen, die t ager tegen het communis me had gekeerd? Maar er is nog t be- .hi, dat er onderduikers zijn eedo! Z'.j blijven voorlopig in hun schi waar zij zich mis schien wal bezig houden me het over schrijd. en vun een Vijge'-'ad. NIKITA KROESJTSJEW weet er meer van Dochters van de Nijl niet tevreden over grondwet De leidster van de Egyptische vrouwenbeweging „Dochters van de Nijl", Dona Shafik, heeft maan dag aangekondigd, dat zij de nieuwe grondwet zal bestrijden omdat er niet duidelijk uit blijkt welke de rech ten van de vrouw zijn. Doria Shafik, die even voor Fa- roeks abdicatie voor de rechten van de vrouw opkwam, zei dat zij be zwaar heeft tegen de grondwet om dat daarin de vrouwen stemrecht wordt beloofd maar niet het recht om gekozen te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3