PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Le Troquer (Republikeins Front) voorzitter van Franse Assemblée Stoomtram „Walcheren" bestaat 14 april a.s. vijftig jaar INDONESIË'S DELEGATIE WOU VANDAAG VERDER OVERLEGGEN fSS/a? d-e ronesisHchr- rrriï\B Jgeer!ïdslawviLn^r nIS'.aasrtt PREMIER VAN DE GROOTSTE SOWJET-REPUBLIEK TRAD AF „Om het leiderschap van de ministerraad te versterken" 199e jaargang - no. 21 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B den Boer Adjunct: W. de Pagtef. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» imax. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L—..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 2S cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60. tel et. 2355 4 lijnen (b.g.g. 548 of 304); Middelburg. Markt 51, telet. 3941; Goes, Lange Vorststr. 63. telet. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, teler. 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2; Zierikzee N.-Bogerdstraat 24 telef. 28. BESLISSING NA DRIE STEMMINGEN Waarschijnlijk zal Guy Mollet nieuw kabinet samenstellen President Coty van Frankrijk heeft premier Faure en zijn ministers gister avond om kwart voor tien ontvangen om het ontslag van het kabinet te vernemen. Daarna maakten de even tevoren gekozen voorzitter van de Na tionale Vergadering, Le Troquer en de president van de Senaat, Monnerville, hun opwachting bij Coty. Le Troquer, die kandidaat was voor het door Mollet en Mendès-France geleide Republikeinse Front, is 71 jaar oud. Gedurende de stemming gistermiddag- en -avond in de Nationale Verga- de:" 7 deden zich verscheidene verrassineen voor. De socialisten introdu- c«-'-Jen een nieuwe wet, die, indien aa en ~y.i, de verkiezing tot slechts twee stemmingen zou hebben beperkt. Dit systeem werd voor de oorlog ge volgd. Het zou direct de zege verzekerd hebben. De communisten zorgden ook voor een verrassing. In de pauze na de eer ste stemming zeiden zij, dat zij de so cialist Le Troquer niet verder zouden steunen. Zii t_achtten de socialitsen Vrije tijd Niet minder dan 380.000 kandida ten zijn in de laatste vijftien jaar geëxamineerd door de Ne derlandse Associatie voor Praktijk examens. Dat waren kandidaten voor diploma's boekhouden, handelscor respondentie, enz. Velen van hen verwierven zo'n nut tig diploma, dat de weg opende naar een goéde carrière. Het aantrekkelijke daarbij was en is, dat men de diploma's kon beta len door vrye-trjds-studie en dat dus voor ieder deze weg naar beter sa laris en meer welvaart openstond. Helaas heeft de secretaris van de bovengenoemde associatie, dr. P. G. van de Vliet ,in zijn jongste jaarver slag een teleurstellend geluid laten horen. Weliswaar hebben de jongelui thans ruimer gelegenheid tot studie, maar zij maken daar van minder gebruik. Zo waren er in -liet seizoen 1949 1950 nog 19.000 kandidaten voor het praktijkdiploma boekhouden, waarte genover men in het jongste verslag jaar slechts een aantal van ruim 14.000 kon stellen. Stabilisatie van het aantal kandidaten op dit lage ni veau zou onbevredigend zijn, vooral wanneer men rekening houdt met de bevolkingstoename in Nederland. Dr. van de Vliet meent dat het bg deze verminderde belangstelling voor een betekenisvol administratief stu dievak, niet alleen gaat om verschui ving van de belangstelling naar an dere bijvoorbeeld technische vakken, maar ook om een verkeerd inzicht bij vele jonge mensen. Hij zegt daarover; later de radicalen ertoe te brengen, om L^ Troquer te laten terugtreden e.. voor de communist Cachin te stem men. Later hebben zij evenwel toch op Le Troquer gestemd. Zij gaven hiervoor als reden op, dat zij liever Le Troquer steunden, dan em mogr ike „reactionaire kandi daat" (Schneiter van de volksrepubli- kiincn) te zien verkiezen. Schneiter, die Le Troq' - vorig jaar verï'jeg, kreeg in de derde, laatste, ronde 205 stemmen. Le Troquer, die reeds eerder een jaar Kamervoorzitter was, kreeg er toen 280. Deze verkiezing van een socialist be tekent een overwinning op het Repu blikeinse Front, waaruit waarschijnlijk de Franse regering gevormd zal wor- c 1. De president zal nu een kabinets formateur moeten aanwijzen. Men ver moedt dat de keuze zal vallen op Guy Mollet, socialist, die dan met Mendès- France een klein kabinet van ongeveer tien personen zou vormen. Vier man gedood door bomexplosie in Keulen Vier leden van een ploeg, die In Keulen bezig was met het demonte ren van een bom van 500 pond uit de tweede wereldoorlog, kwamen om het leven toen de bom ontplofte. De mannen hadden reeds honder den bommen onschadelijk gemaakt. Koningin Julianahal te Utrecht Koningin Juliana heeft zich bereid verklaard om ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, haar naam te geven aan een nieuwe hal van de Jaarbeurs te Utrecht. De koningin is voornemens, de openings plechtigheid van deze Julianahal te verrichten op maandag 12 maart a.s. Grootvader offerde zich op om kleinkinderen te redden Bij brand in Ierland Een 74-jarige grootvader heeft zondag te Mallow (Ierland) zijn le ven opgeofferd om dat van zeven van zijn kleinkinderen tc redden. De schoondochter vrn de oude man, mevrouw Ward, .wrd wakker door een hevig geknetter en zag. dat het hele plafond in brand stond. Zn, haar echtgenoot en het jong ste kind kind sliepen oencden Haar schoonvader. Connor Ward sliep met zeven van haar kinderen boven. De weg naar boven werd hun ver sperd door het vuur en zii schreeuw den wanhopig om de oude man bo ven wakker te maken. Deze hoorde het geschreeuw en wierp de kinde ren een voor een uit een venster op de tweede verdieping in de armen van de ouders Toen hij tenslotte zelf door het venster wilde klimmen, viel hij terug in de vlammen. Een van de kinderen, de vierjarige Tho mas Ward, overleed later aan de be komen verwondingen in het zieken huis. Vlalc bij Parijs organiseren de hoofd officieren van de Navo-troepen lar- V, .0 een nachtfeest. Bij deze gelegen heid namen de officieren dit jaar om beurten de dirigeerstok uit handen van de dirigent, die de Canadese band leidde. Op de foto hanteert maar schalk Montgomery van Alamein de dirigeerstok. DE CONFERENTIE TE GENÈVE Nederland wacht op bevestiging van berichten over „slotzitting" De Indonesische ambassadeur in bijzondere missie in ons land, mr. Oetoyo Ramelan, heeft dinsdagmiddag om half zes wederom een onderhoud gehad met de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. Blom. Na dit onderhoud deelde woordvoerder van het Indonesische Hoge Com missariaat in Den Haag het volgende mede: „Op 7 januari j.l. werden de NederlandsIndonesische besprekingen tij-lelijk opgeschorst teneinde aan beide delegaties gelegenheid te bicden met hun respectieve regeringen over leg te plegen over de vorderingen van de conferentie. Namens de Indone sische delegatie heeft mr. Oetoyo Ramelan maandag j.l. aan de Nederlandse delegatie een aide-mémoire gezonden met de suggestie, de Nederlands Indonesische onderhandelingen te hervatten en wel op woensdag 25 januari. Een antwoord hierop is van Nederlandse zijde nog niet ontvangen." In de Indonesische aide-mémoire was aan de Nederlandse delegatie mede gedeeld, dat naar het inzicht van de Indonesische delegatie thans voldoen- „De tegenwoordige tijd van hoog- de gelegenheid is geweest voor de rug- conjunctuur en de daarmede gepaa?d gespraak met de respectieve -egerm- gaande schaarste aan personeel alle geledingen van de maatschappij in een omvang, zoals wij die in ons land nog niet hebben gekend, doet vele jongelui, die thans zo gemakke lijk emplooi vinden, in de mening verkeren dat studie niet nodig is. Deze jongelui zien niet in, dat als de conjunctuur en de arbeidsmarkt om slaan .zij de gevolgen van hun ge makzucht op onzachte wijze zullen ondervinden. Voor velen zal het dan te laat zijn." In deze opinie staat dr. v. d. Vliet niet alleen. Het orgaan van de Ned. Chr. Beambtcnbond. „Beginsel en Bedrijf" viel hem bij en liet een ern stige waarschuwing horen. Niet al leen zullen degenen, die thans de vakstudie achterwege laten, of er maar wat van maken, de eersten zijn, di« bij een dalende conjunctuur de grootste kans maken om op de keien te komen, maar deze lieden zien zich uiteraard ook tijdens deze gunstige conjunctuur de kans ont gaan om promotie te maken. En als zij wegens gebrek aan beter toege ruste personen toch in een hogere functie terecht komen, dan is hun kans om er uitgewipt te worden nog groter .aangezien de leiding van de onderneming los van de conjunctuur- situatie zal blijven uitzien naar een behoorlijke bezetting van de desbe treffende functie. Met nadruk wijst het orgaan van de Chr. Beambtenbond op dit gevaar. Het doet zich overi gen* niet alleen bii de administratie ve beroepen, maar ook bij andere be- rjepen voor. De jonge mensen nemen al te ge makkelijk aan, dat de huidige tijd van hoogconjunctuur onbeperkt zal voortduren en dat er altijd wel goe de plaatsen vrij zijn voor mensen met een soort „halve" vakkennis. Dat is een ernstige vergissing. Evenals in het verleden zal ieder, die in een vak iets wil bereiken toch wel in zijn jeugd zes of acht jaren vakstudie moeten meemaken en daarvoor een goed deel van zijn vrije tijd moeten opofferen. Doet men dat. dan komt men in een bedrijf te behoren tot de kern van het personeel en doet men dat niet, dan verkleint men zijn kansen on een goed bestaan. En als men die verkleind heeft dan moet men niet verbaasd zijn, wanneer bij een omslag in de con junctuur de hardste klappen v^'len in de kringen van hen. die hun vrije tijd slechts hebben gebruikt om hun vak te vergeten. gen. Van Nederlandse zijde te Den Haag werd in de loop van dinsdag verno men, dat daar de officiële bevestiging werd afgewacht van de berichten uit ]Hiiiiiiiiiiii|iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijji^ Zege in slangenkuil M Toen de 50-jarige steenhouwer Remo Pocaterra in Jolanda di Savoia (Italië) be. ig was met H het graven van een kuil, stapte s hij precies op een bundel slan- ger., sommige anderhalve meter s lang en een halve decimeter dik. Het gedierte begon zich om zijn ee armen en benen te slingeren zo- ee i- dat het hem niet mogelijk wa3 uit de kuil te kruipen. Pocater- ra schreeuwde om hulp. Voor- ee bijgangers snelden toe, terwijl de man al bezig was de slangen ee Ëf een voor een uit de kuil te slin- H geren. Met stokken sloegen de H omstanders de dieren dood. H Bleek en trillend op zijn benen, e= maar ongedeerd kwam Poca- ij ee terra uit het gat te voorschijn eë 43 slangen lagen dood op de H grond. p Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf F: s jomtram vertrekt van de Los- kc in 1 ddelburgSindsdien is er bij de N.V. „Stoomtram Walcheren" zo h -t tl c:i ander veranderd.' Op Walcheren trouwens ook. Dieven stalen 17.5 miljoen francs van Onassis De Parijse politie heeft maandag bekendgemaakt, dat dieven zich ge durende het week-einde toegang heb ben weten te verschaffen tot de plaat- selijke kantoren van de scheepvaart maatschappij „Olympic", welke maat schappij aan de Grieks-Argentijnse scheepsmagnaat Aristoteles Onas sis toebehoort en 17.5 miljoen francs uit een brandkast hebben gestolen. De diefstal werd ontdekt toen het personeel van de maatschappij maan dagochtend weer aan het werk wilde gaan. De dieven zijn waarschijnlijk met behulp van lopers het gebouw binnengekomen Tsjechische wapens via Joego-Slavië naar Egypte Volgens betrouwbare berichten heeft president Tito van Joego-Slavië erin toegestemd, dat Tsjechische wa penzendingen, bestemd voor Egypte, ter bespoediging van het transport over Joegoslavisch grondgebied zullen worden vervoerd. Volgens dezelfde betrouwbare bron m deze (geheime) overeenkomst tussen de Egyptische premier Nasser en president Tito gesloten zyn tijdens het bezoek dat Tlto onlangs bracht aan Egypte. De wapenen zullen verscheept wor den via ae haven Rijeka aan de Adria- tische Zee. Verleden weeiv zijn volgens dezelfde zegslieden 300 man Egyptische offi- I eieren in Rijkea gedebarkeerd en via haar delegatie in Geneve de instructie |erts instructie in het gebruik der heeft gezonden „de onderhandelingen Tsjechische wapens krijgen. hpp.na.oW I (United Press). i slotvergadering te beëindigen". TWEEDE ONVERWACHTE WIJZIGING De premier van Ruslands grootste republiek, de Federale Socialistische Sowjet-republiek, A. M. Puzanow, is afgetreden. Dit werd dinsdag in een uitzending van radio-Moskou meegedeeld. Pu zanow is de tweede premier van een der constitutionele republieken, die binnen een week is afgetreden. Verleden week werd Gedvilas als premier van Lïtanen vervangen zonder opgaaf van reden. In de radio-uitzending werd meegedeeld, dat het aftreden van premier Puzanow geschiedde, ora het leiderschap van de raad van ministers van de Fede-ale Socialistische Sowjet-republiek te versterken. Radio-Moskou duidde de nieuwe premier aan als Vasnow. Men neemt aan, dat hiermee wordt bedoeld M. A. Yasnow, burgemeester van Moskou en lid van het centrale comité der communistische partij. werd hij verkozen tot het volle lid maatschap van het centrale comité van de communistische partij en tot kandidaat-lid van het presi dium der Sowjet-Unie. (United Press) De Federale Russische Socialistische Sowjet-republiek waarin ook de stad M '.skou ligt, strekt zich uit van de poolcirkel tot aan de Zwarte Zee en van Leningrad tot het Verre Oosten. Zij omvat meer dan 76 procent van het Russische territoir en de bevolking wordt geschat, in aantal aan die van de Verenigde Staten gelijk te zijn. Een latere uitzending van radio- Moskou bevatte de mededeling, dat Puzanow op verzoek van Yas now tot eerste plaatsvervangend voorzitter van de raad van minis ters van de Federale Russische So cialistische Sowjet-republiek be noemd was. Puzanow werd in 1952 voorzitter van deze raad, toen hij in novem ber Chernousow opvolgde. In 1952 1906-1956: VEELBEWOGEN GESCHIEDENIS Succesvol initiatief, dat belangrijk was voor ontwikkeling der streek OP DE VEERTIENDE april van het jaar 1906 loeide er op een peronne- tje ln Koudekerke om zes minuten voor zes 's morgens een stoomfluit. Een tram vertrok, bestaande uit een lokomotief en een drietal wagens. Niet zo maar een tram, neen, dé tram voor de Walcherenaren, de stoomtram, die van toen af aan zyn intrede deed ln het schone landschap van die dagen. Want dat tydstip van 5.44 uur is gedenkwaardig, omdat het de officiële start betekende van de diensten der N.V. Stoomtram „Walcheren", een on derneming, die dus 14 april a.s. haar gouden jubileum gaat vieren. En het dient direct gezegd: Met ere! Aan de stoomtram dankt Walcheren namelyk veel. Het initiatief van enkele pioniers werd met vrucht beloond, noord-, west- en midden-Walcheren werden uit hun isolement verlost. De bietencultuur bloeide op, omdat het vervoer goedkoper werd. De badplaats Domburg werd beter bereikbaar en de Middelburgse middenstand onder vond ook baat by dit nieuwe vervoermiddel, dat broodnodig was! De stoom tram drukte zyn stempel op de ontwikkeling van Walcheren. Al bestaat de „Stoomtram", zoals men algemeen zegt, een halve eeuw, haar voorgeschiedenis begon reeds in de vorige eeuw. Tegen de eeuwwisse ling waren er namelijk op Walcheren mensen, die inzagen, dat er op ver voersgebied 'n terrein braak lag. Een Vlissings en een Middelburgs comité de volgorde van oprichting stre den om de concessie. Een en ander bracht veel pennen en monden in be weging, totdat de Provinciale Staten in 1901 het Vlïssingse comité subsidie verleende voor het traject Middel burgKoudekerkeBoudewijnsker- WestlcapelleDomburg met een zij tak Koudekerke Vlissingen. In 1903 kwam ook de bijdrage van rijkswege af en op 15 mei van dat jaar passeer de de oprichtingsakte van de N.V. Stoomtram „Walcheren". „Ik herinner me de eerste passagier nog goed", zegt de 72-jarige heer W. J. Roose uit Middelburg, die reeds in 1904 by de Stoomtram „Walcheren" in dienst trad en toen in Koudekerke woonde. Hij hielp eerst bij de aanleg van de spoorbaan, was later conduc teur op de tram, buschauffeur en in een meer nabij verleden controleur van de busdiensten. Van de 50 jaar dat de „Walcheren" haar rollend ma terieel inderdaad laat „rollen" maak te hij er 43 mee. Maar ondertussen was het financi eel met het intieme trammetje niet zo best gegaan. Want was in het eerste jaar het passagiersvervoer vrij langrijk, in de volgende jaren nam het af. Dat kwam niet in het minst door de snelle ntwikkeling van Vlis singen als badplaats, waardoor 's zo mers de badgasten zich meer op die stad oriënteerden dan op Domburg. En bovendien was de tram Middel burgVlissingen inmiddels elektrisch geworden, waardoor een hoge fre quentie werd verkregen! Het goederenvervoer nam echter steeds toe en ook het postvervoer naar de betrokken gemeenten ge schiedde geheel met de stoomtram. Als z.g. badtram slaagde de stoom tram echter slechts gedeeltelijk, want de lijn maakte immer nogal een be hoorlijke omweg, voordat het eind punt Domburg werd bereikt. Voordat de eerste wereldoorlog uitbrak werd dan ook overwogen of misschien nog een lijn over Serooskerke aange vraagd moest worden. Door de oor logsomstandigheden bleven de plan nen echter rusten en na 1918 veran derde de situatie geheel en al. De bus en de vrachtauto deden namelijk hun intrede. Moordende concurrentie En met de verschijning van deze voertuigen begon een moordende concurrentie. Aanvankelijk was er slechts een busonderneming op Wal cheren, die als het v are pionierswerk verrichtte en de Stoomtram vrijwel geen schade berokkende. Maar een minder gezonde toestand ontstond toen er nog een maatschappij bij kwam, die slechts Middelburg:Se rooskerkeDomburg reed, juist de meest rendabele lijn. De gevolgen bleven niet nlt. In 1924 moest de eerstgenoemde buson derneming liquideren en ln dat jaar kreeg de Stoomtram niet een derma te groot exploitatie-tekort te kampen, dat geen dekking meer aanwezig was. (Vgrvolg op pag. 4) Gaitskell contra premier Eden Debat in Lagerhuis Bij de debatten in het Lagerhuis over de kwestie van het Britse oor logsmateriaal dat via landen op het Europese vasteland in Israël en Egypte is terechtgekomen, deed Hugh Gaitskell, leider van de Labour- oppositie, een ernstige aanval op de politiek van premier sir Anthony Eden. Hy beschuldigde de regering ervan te hebben 'toegelaten dat het bewapeningsevenwicht in het Midden- Oosten is verstoord ten gunste van de Arabische landen. Hy zei dat de huidige toestand In het Midden-Oosten een bijeenkomst rechtvaardigt van vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, de drie landen die in 1950 op zich namen een herhaling van de Arabisch-Israëlische oorlog te voorkomen. Rusland zou, volgens Gaitskell, moeten worden uitgenodigd tot het bywonen van besprekingen over het handhaven van de vrede in het Midden-Oosten. Onmiddellijk na de bijeenkomst van het Lagerhuis begaf premier Eden zich per auto naar Southampton om zich in te schepen op de „Queen Eli zabeth" voor zijn bezoek aan de Ver enigde Staten. Twee dodelijke verkeersongelukken In het gehucht Lombok, tussen Beilen en Westerbork, is dinsdag een auto-ongeluk gebeurd, waarbij één persoon is gedood. Drie personen wer den gewond. Door tot nu toe onbekende oorzaak botste 'n personenauto, bestuurd door de heer G. D. uit Hoogeveen tegen een boom. Een der inzittenden, mevrouw B.D. uit Dwingelo, werd op slag gedood. De hee D., een dochter van mevrouw B. en de verloofde van mej. B., de heer R. B. uit Zwiggelte, kregen allen een h rsenschudding en verwondingen. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Dinsdag Is de 74-jarlge voetganger J. J. de B. toen hy, volgens de politie, onvoorzichtig de weg overstak, op de Nassaukade by de brug over de Kat- tensloot te Amsterdam onder een tram geraakt. De man is ter plaatse overleden. VERWACHT... PERIODEN MET ZON. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Matige, af en toe krachtige wind tussen west en noord. Iets Tagere temperaturen dan gis teren. ZON EN MAAN 26 ianuari Zon op 8.32 onder 17.17 Maan op 16.15 onder 7.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1