PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Harahap: Slotvergadering gewenst Den Haag: Overleg niet geëindigd Wederopbouw van Kruiningen nadert voltooiing BILT Vandaag.. JONGELIEDEN STALEN STERKE DRANK VOOR SCHOOLFUIFJES RUS ZOU STRAALJAGER IN DE LUCHT HEBBEN GERAMD Om vlucht van Hongaar naar het westen te voorkomen 199e jaargang - no. 20 Dagblad uitgave van de Ürma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 jan. 1956. ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro NO. 259300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16. Terneuzen Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee N Bogerdstraat 24. telef. 26. DE NEDERLANDS-INDONESISCHE CONFERENTIE Engelsen ontkennen, dat zij druk uitoefenen op Nederland De Indonesische minister-president Boerhanoeddin Harahap, heeft woensdagavond een instructie gezonden aan de Indonesische ministeriële delegatie te Genève „om de onderhandelingen (met de Nederlandse minis teriële delegatie) in een slotvergadering te beëindigen". Minister Harahap deelde gisteravond te Djakarta mede, dat, na het te rugtrekken uit het kabinet van de ministers der Nahdatoel Oelama en de P.S.I.I. alle overblijvende regeringspartijen hun instemming hebben betuigd met de wijze, waarop de Indonesische delegatie onder leiding van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, de besprekingen heeft gevoerd. Het was daarom, zo voegde Harahap hieraan toe, gisteren niet nodig om, gelijk oorspronkelijk was vastgesteld, een kabinetsvergadering te houden. A. N. Hadjarati, politiek adviseur van de Indonesische delegatie bij de Ver. Naties en op het ogenblik politiek adviseur bij de Indonesische dele gatie voor de Nederlands-Indonesische onderhandelingen, had maandag tegenover de correspondent van United Press te Djakarta verklaard, dat er „wat minder kans" was, dat de Nederlanders „de resultaten, die tot nu toe zyn bereikt", zouden accepteren. De Nederlandse regering had in- heden. mr. N. S. Blom. Tijdens middels nogmaals de aandacht ge- - vraagd voor het gemeenschappelijke communiqué, dat te Genève op 7 januari werd uitgegeven. Daarin werd medegedeeld, dat de besprekin- §en werden geschorst, omdat beide elegaties behoefte gevoelden tot overleg met hun regeringen omtrent de toen bereikte stand van zaken. Met betrekking tot dit laatste werd er by gezegd, dat, naarmate de open staande punten in aantal waren af genomen, omtrent de overblijvende vanzelfsprekend moeilijker tot over eenstemming kon worden gekomen. Daaruit blijkt, dat op genoemde da tum nog verschillende punten van be lang ter beslissing waren overgeble ven. De Indonesische ambassadeur in byzondere missie, mr. Oetoyo Rame- lan, heeft maandag op het ministerie van Buitenlandse Zaken een onder houd gehad met de regeringscommis saris voor Indonesische aangelegen- ...Is het tien jaar geleden, dat het laatste gat in de dijken van Walcheren namelijk in de zuidoosthoek bij Rammekens na een mislukte eerste poging in december 1945 werd ge dicht. ...is het tien jaar geleden, dat de Verenigde Naties een com missie voor atoom-energie in stelden. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Eenzijdigheid Te Emmen is een nieuwbenoemde kantonrechter geïnstalleerd, die in Zeeland geen onbekende was, namelijk mr. A. Veenhoven uit Mid delburg. Dit feit op zichzelf hoe be langwekkend ook is slechts van lo kale betekenis. Er zou dan ook geen reden zijn om over die installatie iets uitvoeriger dan gewoonlijk te schrij ven, wanneer niet mr. Veenhoven in zijn korte installatierede enkele op merkingen had gemaakt, die de aan dacht verdienen van het gehele Neder landse volk. Ongeveer twee jaar* lang wordt nu in ons land gepleit voor een betere re geling van het wegverkeer en voor straffere voorschriften. De dodencij fers van het verkeer nemen angstwek kend toe en alle weggebruikers be grijpen, dat er iets gedaan moest wor den om dat dodencijfer te drukken. Men verschilt echter van mening over de vraag wat er gedaan moet worden. Grote groepen weggebruikers stel len zich op het standpunt, dat nieuwe beperkingen ongewenst zijn en dat een maximale vrijheid op de weg gehandhaafd dient te worden. In zijn installatierede heeft mr. Veenhoven deze groepen stevig ge kapitteld. De voornaamste bron van de moei lijkheden bij het bestrijden van de ver keersonveiligheid zijn de grote snelhe den, waarmee het motorverkeer zich langs de weg voortbeweegt, aldus mr. Veenhoven. De niet-gemotoriseerde weggebrui kers kunnen zich moeilijk aan deze snelheden gewennen. Het schijnt, zo zei de heer Veen hoven, dat de grote verkeersbon- den, de A.N.W.B., de K.N.A.C. met die omstandigheid geen rekening willen houden. Zij vertegenwoordigen te eenzijdig de belangen van de auto mobilisten. „Ik acht het zeer betreu renswaardig, dat deze bonden zich sel- selmatig verzetten tegen het weder in voeren van de maximum-snelheden in de bebouwde kommen en menen, dat zij daarmee de verkeersveiligheid een slechte dienst bewijzen" Deze laat ste woorden van mr. Veenhoven laten aan duidelijkheid niets te wensen over. De grote bonden hebben deze ernstige vermaning verdiend Misschien komt er nu uit de kring van hun leden wat meer en duidelijker protest tegen de eenzijdigheid, waarin de hoofdbesturen zich zo hardnekkig hebben vastgebeten I bespreking heeft mr. Oetoyo de vraag gesteld, wanneer de Nederlands-In- donesisphe conferentie, die op 7 januari in Genève werd onderbroken om beide delegaties in staat te stel len overleg te plegen met hun rege ringen, zal kunnen worden voortge zet. Van Nederlandse zijde zou naar aanleiding hiervan het standpunt zijn herhaald, zoals minister Luns dat de vorige week vrijdag aan de Indone sische zaakgelastigde in Den Haag heeft medegedeeld: dat de Nederland se regering te zyner tijd in het licht van de situatie in Indonesië haar hou ding ten aanzien van de hervatting der besprekingen zal bepalen. De ambassadeur van Indonesië te Londen, prof. Raden Soepomo, maandag op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ontvan gen door de minister van staat, de markies van Reading. Prof. Soepomo heeft het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken op de hoogte gesteld van het verloop der onderhandelingen tussen In donesië en Nederland. Een zegsman van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ten stelligste ontkend, dat door Engeland op enigerlei wijze druk zou worden uitgeoefend op Nederland in verband met de on derhandelingen, die door Neder land thans met een Indonesische delegatie worden gevoerd. Van een dergelijke druk is noch recht streeks, noch via de Verenigde Staten sprake. In officiële kringen te Londen is verklaard, dat Engeland, dat zowel met Nederland als met Indonesië de meest vriendschappelijke betrekkin gen onderhoudt, ten opzichte van de onderhandelingen te Genève een strikt onzijdig standpunt inneemt, al koestert men in Engeland uiteraard wel de hoop, dat de besprekingen succesvol zullen zijn. De Indonesische en de Neder landse ambassadeur in Washing ton hebben ieder een afzonderlijk onderhoud gehad met de Ameri kaanse plaatsvervangende onder minister van Buitenlandse Za ken, Robert Murphy. Belden heb ben tijdens dit onderhoud gespro ken over de huidige Nederlands- Indonesische besprekingen en de politieke toekomst van westelijk Nieuw-Guinea. Murphy is deskundige op het ge bied van zuidoost-Aziatische aangelegenheden. OP HETERDAAD BETRAPT Bergen op Zoomse politie deed goede vangst Om de nodige lekkernijen voor schoolfuifjes te verzamelen, had een aantal middelbare scholieren te Ber gen op Zoom een soort inbrekersbende georganiseerd, die dank zij de oplet tendheid van een toevallige voorbij ganger maandag door de politie is aan gehouden. Een serie inbraakjes en diefstallen van de laatste tijd is daar door aan het licht gekomen. Gebleken is, dat de jongelui de bedoeling had den, binnenkort in een distilleerderij een indrukwekkende slag te slaan. Tot die grote „kraak" zal het nu door het ingrijpen van de politie echter niet meer komen Drie minderjarige knapen, allen be woners van Bergen op Zoom, opereer den zondagavond- in de distilleerderij van de firma B. aan de Moerstraatse- baan te Bergen op Zoom. Een voorbij ganger had twee jongens zich op ver dachte wijze zien ophouden in een naast deze distilleerderij gelegen was serij. Hij waarschuwde de politie die onmiddellijk een onderzoek instelde en ter plaatse nog juist constateerde dat een derde jongeman met de schoe nen in de hand van het dak kwam glijden. De drie knapen, genaamd J. D., A. F. en T. B., werden aangehou den en naar het politiebureau overge- President Eisenhower en zijn echtge note, gefotografeerd tijdens het „be groetingsdiner" in Washington: de eerste gelegenheid waar de president, na zijn ziekte, weer naar buiten op trad. Tijdens het diner hield de pre sident via radio en televisie een toe spraak tot zijn volk. Op de tafel het symbool van de republikeinse vlag: het olifantje. bracht waar zij aan de tand werden' gevoeld. Al spoedig kwamen zij tot bekentenissen.'. Voor het stelen van rookwaren hiel den zij er een speciale methode op na, die zij reeds met succes hadden toe gepast. Ook kwam vast te staan dat ze nog in meer winkels diefstallen hadden gepleegd. Er zijn nog meer jongelieden bij de „dievenbende" be trokken. Het drietal is voorlopig ten politieburele opgesloten. De Westduitse bondskanselier, Adenauer middeninspecteert op deze foto de infanterie-soldaten, met hun stalen helmen en de mariniers (links op de achtergrondDe inspec tie vond plaats in de Rijnplaats An- dernach. Links van de kanselier de minister van defensie, Theodor Blank en rechts generaal-majoor Helmut Laegeler. De besprekingen te Washington Gezamenlijk optreden in Midden-Oosten Volgens de „Observer" zal op de te Washington te houden besprekingen van Eisenhower met premier Eden een voorstel aan de orde komen om inge volge de drie part ij en verklaring van 1950, een Amerikaans-Britse strijd macht op te richten voor optreden in geval van oorlog tussen de Arabische staten en Israël. De/.e strijdmacht zou hoofdzakelijk uit vliegtuigen bestaan voor optreden tegen een aanvaller. Van Britse zijde zouden er waar schijnlijk elementen van reeds op Cy prus gelegerde strijdkrachten aan toe gevoegd worden. Nasser naar Spanje De Egyptische premier, luitenant kolonel Nasser, heeft een uitnodiging van generaal Franco, om Spanje te bezoeken, aanvaard, aldus is maan dag te Cairo bekendgemaakt. Nasser zal in de Komende zomer ook nog Moskou, Praag, Boedapest, Boekarest en Belgrado bezoeken. Compromis-voorstel aan Makarios Laatste poging gouverneur sir John Harding van Cyprus zal vandaar uit Lon den naar Cyprus terugkeren met een Brits voorstel, waarin reke ning gehouden wordt met zekere bezwaren van aartsbisschop Ma karios, de leider van de beweging voor aansluiting van Cyprus by Griekenland. De Britse regering zou het voor stel willen beschouwen als het laatste van deze aard en de aartsbisschop zou deze poging tot een compromis met ja of neen moeten beantwoorden. Voorts zou sir John Harding van de Jritse regering de nodige volmachten en middelen gekregen hebben om de orde op Cyprus te herstellen en te bewaren ingeval aartsbisschop Ma karios het Britse aanbod verwerpt of do verzetsbeweging haar activiteit voortzet. Het Britse voorstel zou rekening houden met de eis van de aartsbis schop, dat de Cyprioten het recht van zelfbeschikking krijgen op een be paalde datum. Aan de andere kant echter, zou na afloop van de voor- restelde termijn de toekenning van lit recht afhankelijk zijn van de in- Oostenrijkse autoriteiten verklaard, INCIDENT BOVEN OOSTENRIJK Een bevestiging van het vermoeden, dat het luchtincident aan de Oos tenrijks-Hongaarse grens het gevolg was van een vluchtpoging van een Hongaarse piloot, is verkregen uit de kringen van de provinciale autori teiten in Burgenland (Oostenrijk). Zoals gemeld, botsten twee Hongaarse straaljagers zaterdag tegen elkaar op. Zy stortten op Oostenrijks grond gebied naby de grens van Hongarije neer. Een piloot kwam om het leven; de andere, een Rus, slaagde erin, zich met een valscherm te redden. Volgens autoriteiten van Burgenland hebben ooggetuigen vier machines gezien, die in formatie langs de Oostenrijks-Hongaarse grens vlogen. Plot seling zwenkte een van de toestellen naar het westen. Een der overige drie machines nam terstond de vervolging op. Terwijl het vluchtende toestel zich naar het westen spoedde, cirkelde het achtervolgende vliegtuig enige malen om de vluchteling heen, blijKbaar in een poging, de voortvluchtige terug te dringen. Toen dit niet gelukte, opende de achtervolger het vuur, en vloog vervolgens op de voorste ma chine toe. Vlak voor het ogenblik, waarop de achtervolgende machine de vluchtende machine achter de cockpit ramde, sprong de vervolgen de piloot, later bleek dit de Russi sche vliegenier Nikolai Konoplow te zijn, uit zijn toestel. De Russische piloot heeft aan de ternationale situatie. Het Britse aan bod zou tenslotte waarborgen inhou den voor de belangen van de Turkse minderheid op Cyprus. dat het geheel een ongeluk was en dat hij met zijn Hongaarse collega jacht maakte op „niet geïdentificeer de vliegtuigen" die het Hongaarse REDEN TOT DANKBAARHEID Tientallen nieuwe woningen en vele fraaie gebouwen Op een stormachtige winterdag met onophoudelijk neerplensende regen, ziet ook het dorp Kruiningen er niet erg aanlokkelijk uil. Maar hoe som ber alles op zo'n dag 1 ijkt, vergeleken by de troosteloze situatie van byna drie jaar geleden, is er wel een hemelsbreed verschil. De onbeschrijfelijke chaos en de puinhopen van de vernielde woningen, die onder de storm vloed waren bezweken, zyn nu verdwenen. By tientallen zijn de nieuwe woningen verrezen, mede door de vele steun uit binen- en buitenland kwa men er verschillende fraaie gebouwen voor algemeen nat en nog wordt er hard gewerkt om Kruiningen een ander aanzien te geven. Veel is er in de afgelopen drie jaren reeds veranderd en verbeterd. De of fers aan mensenlevens op de le fe bruari 1953 gebracht zullen nooit ver goed kunnen worden, maar in ma terieel opzicht is deze zwaar getrof fen gemeente de gevolgen van de ranip voor een groot deel te boven gekomen. „Dit jaar zal de wederop bouw ver voltooid worden", zegt bur gemeester A. Schipper tevreden, maarniet voldaan. Want nog steeds is het inwonertal van zyn ge meente 146 minder dan vóór de ramp, ondanks het feit dat het inwonertal byvoorbeeld In 1955, voornamelijk door een geboorteoverschot met 54 zielen toenam. Vol lof is men in Kruiningen over de medewerking, welke van de Rijks- en provinciale overheid werd verkre gen. Alleen reeds de gemeente kon, ter vervanging van verloren gegane huizen, honderddertig woningen bou wen, terwijl er juist dezer dagen weer veertien werden gegund. Het woning- bezit werd kwalitatief beter, want onder andere konden zeventig door het water p-eheel onbewoonbaar ge maakte krotten door nieuwe huizen worden vervangen. Mèt de door par ticulieren herbouwde huizen is men nu zo ongeveer weer op het aantal van vóór de ramp gekomen, doch groei moest uitblijven. Men voelt het nog steeds als een onbillijkheid, dat Kruiningen geen normale bouwvolu me-toewijzing over de laatste drie ja ren kreeg. Wanneer er meer huizen zouden zijn, zo zegt men, zou bijvoor beeld de werf te Hansweert gemak kelijk personeel van buiten de ge meente kunnen aantrekken. Ook ge zinnen, die nog in de evacuatiege meenten wonen en willen terugkeren, moet men voorlopig teleurstellen we gens gebrek aan woningen. In de buurtschap Oostdijk, waar de her bouw sterk gevorderd is, ziet men ook nog verlangend uit naar een nieuwe school. De definitieve plannen zijn naar Den Haag en men verwacht binnenkort een gunstige beslissing. Zo leven er nog wel enkele wensen, doch geleidelijk kan toch het een na het ander verwezenlijkt worden. Veel gebouwd Burgemeester Schipper laat zijn be zoekers graag zien, wat er de laatste tijd in zyn gemeente werd gebouwd en nog in aanbouw is. Want buiten gewoon dankbaar is hij voor de vele financiële hulp, die de verwezenlij king van verschillende plannen mo gelijk maakte. Ook is hij zeer voldaan over de voortvarendheid, waarmee de raad de uitvoering van diverse ande re plannen bevorderde. De opsom ming van grote werken, vormt een respectabele lijst. Er kwamen een dorpshuis en een nieuwe Geref. Kerk. Aan een prachtige gemeentelijke kleuterschool, waarvoor Zweden f 50.000 schonk, wordt de laatste hand gelegd; een nieuwe landbouw- huishoudschool van de Z.L.M. nadert haar voltooiing en een politiebureau met twee dienstwoningen en kantoor voor het arbeidsbureau zijn in aan bouw. Het Groene Kruis krijgt bin nenkort een wijkgebouw annex bad huis. dat thans wordt afgewerkt en Hansweert zal woensdag een door Denemarken geschonken verenigings gebouw in gebruik kunnen nemén. En intussen ondergaat de eeuwenoude hervormde kerk te Kruiningen nog een grondige restauratie, waaruit dit bedehuis straks mooier dan vóór de ramp, te voorschijn zal komen. De brandweer van Kruiningen kreeg in de verbouwde gemeenteloods een uitstekend ingerichte kazerne, waar twee fonkelnieuwe miiospuiten zijn gehuisvest. Op de bovenverdie ping kwam er een gezellig ingericht leslokaal en een kantoor voor de com mandant. De gemeentewerklieden zullen met genoegen hun loods aan (Vervolg op pag. 2) luchtruim hadden geschonden, blyk- baar om pamfletten uit te werpen. Konoplow is naar Wenen gebracht en aan de Sowjet-Russische autori teiten overgeleverd jn de Sowjet-Rus sische ambassade in Wenen. Hy had slechts enkele schrammen aan het gelaat opgelopen. (United Press). Utrechtse stadsbus door personenauto geramd Een dode, zes gewonden In de nacht van zondag op maan dag is in Utrecht een personenauto met grote snelheid op een bus van het gemeentelijk vervoersbedrijf ge botst. De personenauto verleende geen voorrang aan de bus. In de auto zaten zes personen. De chauf feur, de heer J. G. B. werd gedood, terwijl de andere vijf inzittenden werden gewond. Een buspassagier raakte eveneens gewond. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de chauffeur van de auto onder invloed van ster ke drank verkeerde. Wasmachine onder stroom; vrouw kwam om het leven De 46-jarige mevrouw H. J. Teiken- Klein Haarhuis te maandagmorgen ten huize van haar zuster te Losser om het leven gekomen, toen zij daar de was deed. Door nog niet opgehel derde oorzaak kwam de wasmachine plotseling onder stroom te staan. Me vrouw Teiken was vrijwel onmiddel lijk dood. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||j||llllllllllll| Mantel der liefde over (gestolen) bontmantel In de nacht van zaterdag op zondag hoorde een surveille rende agent van politie in Haarlem een luid glasgerinkel. Hy haastte zich naar de plaats waar het geluid had geklonken en ontdekte in het portiek van een modemagazijn een ogen schijnlijk vrijend paartje. Toen hij het tweetal had gescheiden, viel een bontmantel tussen hen s in op de grond. De jas verte- genwoordigde een waarde van m f 1500. Eén der étalageruiten •vas vernield. De twee gelief- s den, de 30-jarige Amsterdam- se havenarbeider A. P. G. en de 20-jarige serveerster G. M. S.. eveneens uit Amsterdam, zijn verdacht van diefstal, ge- arresteerd. H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiinnflfliiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DE VERWACHT... AF EN TOE ZON. Opklaringen afgewisseld door en kele regen, of sneeuwbuien. Belang rijk kouder dan gisteren. Overwe gend matige wind tussen west en noordwest. ZON EN MAAN 25 januari Zon op 8.34 onder 17.15 Maan op 14.53 onder 6.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1