PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vermomde „Turk" Westerling zou gesignaleerd zijn op Penang Oostburg: een modern stadje mei vlotte mensen en goede winkels BILT Vand aag, WEER ANGSTIGE NACHT VOOR AMSTERDAMSE WOONSCHEPEN INDONESIË WACHT OP HAAGS SEIN VOOR VERDER OVERLEG 199e jaargang - no. 19 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van dé Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 jan. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p.' advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van f L—..BrleveD of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No tsiwio P.ZC. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. teler. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2. teler. 16; Terneuzen Brouwerustraai 2. Zierlk/.ee N Bngeid*tra-,t 24. telef. 26. OPZIENBAREND RELAAS VAN „SUNDAY TIMES" Contact met „Islamietische republiek Indonesië" De „Sunday Times", een blad te Singapore, dat „bronnen in nauwe ver binding met Westerling staande" aanhaalde, schreef gisteren, dat de 37 jaar oude vroegere leider van het zogenaamde „leger der hemelse heirscharen" was opgedoken op het eiland Penang in een Aziatische ver momming. Penang ligt tegenover Sumatra. In het bericht werd gezegd dat Westerling sinds 22 december in contact stond met aanhangers van de „Islamietische republiek van Indonesië", die zich op Malakka en in Singapore ophouden. Het hoofdkwartier van deze Islamietische republiek Indonesië bevindt zich in Atjeh, Noord-Sumatra. Deze rebellen, die de Indonesische regering omver willen werpen en een moslemstaat ervoor in de plaats stichten, beschuldigen de Indone sische president ervan, „het land aan de communisten uit te leveren". Ook Westerling heeft deze beschuldiging geuit. Kapitein „Turk" Westerling, die in 1950 drie dagen heer en meester was in Bandoeng, zou volgens de „Sunday Times" tien dagen geleden op Penang geweest zijn, cn daarna in gezelschap van de Islamietische leider Hassan Tiro per speedboat naar Sumatra te ruggekeerd zijn. Ondertussen wordt te Singapore vernomen, dat besprekingen gaande zijn tussen de Islamietische repuhll- Hongaarse straaljagers stortten neer in Oostenrijk. De Oostenrijkse regering is van plan bij de Hongaarse regering een protest in te dienen in verband met het neerstorten op Oostenrijks grond gebied van twee Hongaarse straalja gers. De Hongaarse jagers vlogen zaterdag tegen elkaar op en stortten op Oostenrijks grondgebied nabij de grens van Hongarije neer. Een piloot kwam om het leven; de andere,, een Rus, slaagde erin zich met een val scherm te redden. Zondag is deze Russische piloot aan de Russische autoriteiten overgedragen. De Oostenrijkse regering zei zon dag in een officiële bekendmaking, dat een protest zal worden ingediend zodra het officiële onderzoek is ge sloten. Uitgaanspartijtje voor prinses Margriet. Koningin Juliana heeft zaterdag avond met haar dochter Margriet, die vergezeld was van een achttal vriendinnen, de voorstelling van cir cus Strassburger in theater Carré in Amsterdam bijgewoond. Het bezoek was bedoeld als uitgaanspartijtje in verband met de verjaardag van de prinses. Prins Bernhard wordt op 24 jan. in Washington verwacht voor 'een onofficieel bezoek dat tot 27 januari zal duren. Na zijn bezoek aan Washington zal de prins zich naar New-York be- feven, om vandaar naar Nederland erug te keren. Ook de nieuwbouw in Amsterdam west heeft het zaterdagnacht van de storm danig te verduren gehad: van een in aanbouw zijnde winkelgalerij werden de vloeren gewoon wegge blazen" De ravagewelke er overbleef, toen de wind ging liggen, komt duidelijk op deze foto tot uiting. keinen en de Daroel Islam, om met elkaar een geheel te vormen en te komen tot de oprichting van een anti communistische Islamietische staat in Indonesië. Kapitein Westerling voorspelde in 1950, dat Indonesië in 1957 commu nistisch zou worden. Volgens sommi ge waarnemers in Singapore wordt deze voorspelling bewaarheid, gezien het gevaarlijke succes van de com munistische partij in Indonesië. (United Press) is het 25 jaar geleden, dat de beroemde Russische danse- res Anna Pawlowna in hotel „Des Indes" te Den Haag over- s leed, waarna haar stoffelijk overschot werd bijgezet in de tuin van haar landhuis Ivy House in Hampstead. In 1952 werd haar leven verfilmd met de ballerina Tamara Toumano- va in de hoofdrol. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Meer dan zestig doden bij hevige onlusten in Bombay. Gujerat-bevolking trr!:t weg. In Bombay duren de onlusten naar aanleiding van het besluit der cen trale regering om de stad niet bij de staat Maharashtra in te lijven, in vol le hevigheid voort. Tijdens hevige botsingen tussen de politie en de plunderende en brandschattende, Maharashtra-sprekende betogers zijn nu in totaal 68 doden gevallen. Zaterdag werden vijf mensen door politiekogels gedood. In totaal wer den de laatste zes dagen 600 perso nen gewond en meer dan 2000 per sonen werden gearresteerd, onder wie 400 communistische leiders en agitatoren. Het Gujerat-sprekende deel van de bevolking, waartegen de woede van de betogers zich in hoofd zaak keert, begint in groten getale de stad te verlaten. Ook in andere steden is het onrus tig. In Cuttack zijn zeker 36 politie mannen gewond. In Bhadrakh be vrijdden 5000 betogers vijf arrestan ten. Havenstaking in Australië: desnoods een half jaar. In 53 Australische havens zijn meer dan 24.000 havenarbeiders in staking gegaan naar aanleiding van het mis lukken van onderhandelingen met de werkgevers over hogere lonen en be tere arbeidsvoorwaarden. De staking begon zondag te middernacht en de stakers hebben aangekondigd dat zij, indien nodig, een half jaar niet zullen werken. De federale regering zal de kwes tie vandaag bespreken om haar hou ding te bepalen. Van Beinum jaarlijks twee maanden in Los Angeles. Dr. Eduard van Beinum, dirigent van het Amsterdams Concertgebouw orkest, is geëngageerd als dirigent van het Philharmoniseh Orkest van Los Angeles. Hij zal zijn nieuwe func tie op 1 januari 1957 op zich nemen. Dr. Van Beinum zal VVallenstein opvolgen, die de laatste 13 jaar di recteur van het orkest was. Dr. Van Beinum voltooit op het ogenblik een aantal ^ast-directies met het Philharmoniseh Orkest van Los Angeles. Naar aanleiding van dit bericht vernemen wij van de directie van het Concertgebouw te. Amsterdam, dat Eduard van Beinum voorlopig ieder seizoen voor de tijd van twee maan den als muziekdirecteur van het or kest van Los Angeles zal optreden. Zijn betrekkingen met het Amster dams Concertgebouworkest blijven evenwel ongewijzigd. In dit verband merkte men op. dat Eduard van Beinum reeds ieder jaar als gastdirigent in een aantal plaat sen optreedt. Dat zal van het volgend Kir af beperkt blijven tot het Phil- rmonisch Orkest te Los Angeles. België en het Deltaplan. Volgens het Belgische dagblad „Le Soir" onderzoekt het waterbouwkun dig laboratorium te Antwerpen thans de technische problemen van het Ne derlandse Deltaplan. Het blad weet te berichten, dat de Belgische rege ring een beroep heeft gedaan op een Zweedse technicus, die een bijzonder aspect van het plan, namelijk de in vloed van de winden en van de vloed op de Scheldemondlng, zal best.ude- STORMSCHADE IN VLOTHAVEN Inboedels overgebracht naar de vaste wal. De storm, die. zaterdagavond opstak heeft opnieuw een noodtoestand doen ontstaan in de Amsterdamse Vlotha- ven, waar vele woonschepen ligplaats hebben gevonden. Nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag twee woon arken door de storm in deze haven waren gezonken, hebben de elemen ten in de daaropvolgende nacht weer toegeslagen. Velen durfden niet opnieuw het ge weld van wind en water doorstaan en zochten op eigen gelegenheid on derdak elders. In de loop van de nacht moesten echter nog elf perso nen van zes schepen door de rampen- dienst van de gemeente in hotels worden ondergebracht. Met man en macht vochten de mannen van de gemeente- en rijks politie te water een schier hopeloze strijd om te redden wat te redden viel. Vaak stonden zij tot hun heu pen in het koude water om de losge raakte stutbalken weer op hun plaats te brengen. De bewoners van ver schillende arken zijn een hele nacht in de weer geweest om de gehele in boedel van hun bedreigde schepen naar de vaste wal over te brengen. Vele woonschepen werden boven de waterlijn ernstig beschadigd door het stoten tegen de stutbalken. Naar aanleiding van het ebeurde van vrijdagnacht deelden B. en W. van Amsterdam mee, dat een aantal schepen in de Vlothavert werd toege laten, omdat de ligplaatsen voor woonschepen in de stad volledig zijn bezet. Van de twee gezonken sche pen was er één niet bewoond, zodat de wijze vün bevestiging niet werd gecontroleerd. Het andere had niet de door de woonschepenwet vereiste goedkeuring voor bewoning gekre gen, onidat het niet aan de gestelde eisen voldeed. Met een oorverdovend gejubel uit duizenden vrouwenkelen hebben de Egyptische vrouwen tijdens een dank- demonstratie in Cairo dank gebracht aan premier Nasser, die bekend maak te, dat de Egyptische vrouwen stem recht zullen verkrijgen. Op deze foto zien we de premier die lachend voor de ovatie dankt. JjiiiiiiiiiiuiliiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniyi Weer een depressie met regen of sneeuw. (Van onze weerkundige M medewerker) H Aan de grote depressie-activi- H p telt komt nog steeds geen eiri- tgpde. In de nacht van zaterdag- op zondag trok binnen 36 uur §1 s 'n tweede stormdepressie juist ten noorden van ons land naar H Denemarken. Boven de Noord- zee kwam opnieuw een zware westerstorm voor, met zondag- morgen op het vliegveld Ypen- burg bij Den 'Haag een wind- stoot van 130 kilometer per uur. Zondag stroomde weer wat koudere lucht ons land binnen, waarin enkele hagel- M buien voorkwamen. Een nieuwe storing kwam zondagavond bij Ierland tot ontwikkeling en j trok in de richting van ons land. Vandaag zal deze nieuwe depressie opnieuw aanleiding geven tot regen, wellicht voor- M s afgegaan door sneeuw. De wind zal korte tijd zachte lucht i aanvoeren. Wanneer ook deze depressie Is gepasseerd, gaat M weer koudere lucht naar ons land stromen, zodat het zeer onbestendige weertype nog voortduurt. immuunmin GENÈVE EN VAN EMPEL Den Haag legt zich niet neer bij visumweigering. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, heeft zaterdag te Genéve te genover United Press verklaard, dat zijn land bereid is de onderbroken be sprekingen met Nederland te Genéve te hervatten zodra de Nederlanders daarvoor een datum hebben vastge steld. De Indonesische ambassadeur in bijzondere dienst, Oetoyo Ramelan, is uit Genéve naar Den Haag vertrok ken om dit voorstel aan de Neder landse regering voor te leggen. De Indonesische regering heeft volgens berichten uit Djakarta het verstrekken van een visum aan de Nederlandse advocaat mr. Van Em- pel afhankelijk gesteld van het oor deel van de rechtbank in kwestie, zo heeft de minister van Voorlichting, Sjamsoeddm Soetan Makmoer, ver klaard. „Indien dus rechter Maeng- kom niet instemt met de komst van mr. Van Empel om als verdediger in de zaak-Jungschlager op te treden, kan de regering hem geen visum ver strekken." De minister voegde hier aan toe, dat de regering uitgaat van het beginsel van de trias politica. Rechter Maengkom heeft, zoals be kend, donderdag verklaard niet te kunnen instemmen met het optreden van mr. Van Empel in het proces te gen Jungsch'ager. ZEEUWSE STEDEN ALS WOONPLAATS (IV) kende nadrukkelijk, dat er enig ver band zou bestaat tussen de kwestie- Van Empel en de NederlandsIndo nesische besprekingen te Genéve. In officiële kringen te Den Haag heeft men kennis genomen van de be richten over een Indonesische weige ring tot het verstrekken van een vi sum aan mr. Van Empel. Indien deze berichten juist zijn, aldus deze offi ciële kringen, zou de Nederlandse re gering zich niet zonder meer b|j een weigering kunnen neerleggen. In dat geval kan verwacht worden, dat na dere stappen zullen worden genomen. Nieuwe inwoners hebben naast lof ook enkele klachten „Oostburg is een mooi stadje met veel goede winkels en de mensen zijn er gemoedelijk en prettig in de omgang." Dit is in het kort weergegeven, de mening van enkele „nieuwe" Oostburgers, mensen van buiten Zeeland, die zich sinds kort in deze West Zeeuws-Vlaamse gemeente hebben gevestigd. Hun waardering strekt zich nog verder uit. Unaniem is men van oordeel, dat er in Oostburg vele en goede scholen zjjn en dat de gemeentedienst de plantsoenen keurig onderhoudt. Dit wil echter geenszins zeggen, dat men geen bezwaren heeft, integendeel. Even eensgezind was men van oordeel, dat de straatverlichting, vooral die in de buitenwijken veel, heel veel te wensen overlaat. Ook was men niet te spreken over de busverbindingen met de andere delen van Zeeuwsch-VIaanderen. Men zou graag zien, dat er meer bussen reden vooral op zondag en dat het tydstip van ver trek van de laatste bus werd verlaat. Het merendeel van de nieuwe bur gers kende Zeeland niet, toen het ex ging wonen. Men wist niet, dat Zeeuwsch-VIaanderen in de oorlogs jaren zo zwaar was geschonden en nog minder, dat het weer zo schitte- rend was herbouwd. Vrijwel allemaal waren zij naar het zuiden getrokken in de vaste overtuiging daar een stugge boerenbevolking te treffen in een uitgesproken plattelandsstreelc. Voor velen was Oostburg dan ook een openbaring, zoals zij het uit drukten. De bevolking bleek aller minst provinciaals te zjjn en in de zomer geven de vele buitenlandse ;eristen aan de streek zelfs een .nternationaal tintje. Over het culturele leven in Oost- ourg liepen de meningen uiteen. Een bankdirecteur, evenals zijn echtgeno te van Friese afkomst vond dat men op culturel gebied actief was en men er naar streeft goede lezingen, to neel- en muziekuitvoeringen te ge ven. Hij heeft jaren in Indonesië doorgebracht, maar woonde nu met plezier in zijn nieuwe woonoord, om dat hij er af en toe iets van de Indi sche sfeer meende terug te vinden in de votte levensmanieren van de Oost- burgers. Een leraar aan een middelbare school, die jarenlang in Amsterdam heeft gewerkt, miste de Amsterdam se Volksuniversiteit wel. Hij vond echter, na de drassige weilanden met de vele sloten in Holland, het land schap van West Zeeuwsch Vlaande ren erg mooi. Bovendien was hg goed te spreken over de jeugd, die wel wild en onbehouwen kan zijn aan hun manieren mankeert vaak wel het een en ander maar die de geraffi neerdheid van de grote stadsjeugd mist en die bovendien zeer goed leert. Goed gekleed. En wat denken de vrouwen over Oostburg? Zij staken niet onder stoe ien of banken, dat er veel winkels zijn, waar men voor alles terecht kan en waar men vlot en prettig bediend wordt. De leveranciers zijn uitermate vriendelijk - n beleefd, maar goed van vertrouwen, want zij schimen er een hekel aan te hebben om "rekeningen te sturen. Ook was het enkelen op- fevallen, dat de Oostöurgse schonen eel goed gekleed gaan De „nieuwelingen" wonen graag in Oostburg. De vriendelijkheid van de bevolking maakt dat men er zich na korte tijd niet meer als vreemdeling voelt. Velen van hen hebben er de rust gevonden, die zij zochten zonder dat zij in een „rimboe" zijn begraven. Weliswaar voelt men zich door de bootver bindingen wel geïsoleerd van de rest van Nederland maar last heb ben zij daar helemaal niet van. want in Oostburg kan men voor alles te recht. Life als getuige a décharge voor Dulles. De hoofdredacteur van „Life". Hen ri R. Luce (zijn echtgenote is de Amerikaanse ambassadeur te Rome), heeft in een zaterdagavond uitgege ven verklaring de nadruk, die in „Life" in bepaalde koppen werd ge legd op uitlatingen van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Foster Dulles, „ongelukkig" ge noemd. Hij zeide dat het gebruik van de uitdrukking ..op de rand van een oor log" in een kop niet ten volle de voornaamste strekking van Dulles' betoog weergaf. De voornaamste strekking van Dulles" langdurig gesprek met onze secretaris was juist, de nadnik te leggen on het feit .dat de Amerikaan se regering met kracht streeft naar het handhaven van de vrede. Dat is helaas in onze publikatie onvoldoende tot uiting gekomen", aldus de hoofd redacteur van „Life". Directeur Speet van K.R.O. op dienstreis overleden. Zondagmorgen is de heer P. A. M. Speet, directeur van de Katholieke Radio Omroep en financieel-econo- misch commissaris van de Neder landse Radio Unie, plotseling over leden. Op een dienstreis in Italië overleed hij in Milaan tengevolge van een hartaanval. Hij werd geboren op 8 Juli 1896. In 1925 al werd hij secre taris van de KRO. welke functie hij zes jaar vervulde. In 1931 werd hij algemeen bedrijfsleider. Hij bleef dit tot november 1938. toen hij werd be noemd tot directeur van de KRO en van de katholieke radiogids. Hij was de laatste jaren ook plaats vervangend bestuurslid van de Eu ropese Radio-Unie. Zijn functie als commissaris van de Nederlandse Radio Unie aanvaardde hij in 1947. De heer Speet was ridder in de Orde van Oranje Nassau. DE VERWACHT... ONBESTENDIG. Overwegend zwaar bewolkt met re gen of sneeuw. In de middag op de meeste plaatsen stijging van tempe ratuur. Matige tot krachtige en mo gelijk tot hard aanwakkerende wind uit zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 24 januari Zon op 8.35 onder 17.14 Maan op 13.41 onder 5.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1