PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engels stadje zwaar getroffen door neerstortende straaljager Zeelands bevolking nam gedurende 1955 met 1219 personen toe BILT KWEE DJIE H00 EN LUNS BELOVEN ELKAAR NIETS 199e jaargang - no. 18 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 21 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties ima*. 8 regels) 22 cent per regel met een minimum van I.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No t53300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. swi; Goes, Lange Vorststr. 83. telef. 2475 (b.g.g. 2 Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zierlkzee N Bogerdstravt 24. telef. 28. ZWARTE DAGEN VOOR DE LUCHTVAART Vliegramp in Tsjecho-Slowakije kostte 22 mensen het leven Een Meteor-naehtstraaljager van de Britse luchtmacht is vrijdagmiddag neergestort te Wadhurst, Engeland, op enige kilometers afstand van het instituut voor atoomenergie te Calder Hall. De machine brak in stukken. Een gedeelte viel op een complex winkels, de rest in het landelijk deel van de gemeente. Drie villa's, een hotel en een winkel werden tengevolge van dit ongeluk door vlammen verwoest. Vrijdag raakte een straalvliegtuig voor passagiers van de B. E. A. in brand bij het opstijgen van het vliegv eld Blackbushe, 45 km ten zuidwes ten van Londen. Een der straalmotoren weigerde, een andere vatte vlam. Het toestel stortte neer en de vijf bemanningsleden kropen eruit met schrammen en kleine verwondingen. Er waren geen passagiers aan boord. Het vliegtuig ging geheel verloren. Pas gisteren werd bekendgemaakt, dat woensdag twee en twintig per sonen om het leven waren gekomen en vier anderen ernstig gewond bij een vliegongeluk in het Tatra-gebergte in Tsjecho-Slowakije. Daar was» een tvveemotorige DC 3 van de Tsjecho-Slowaakse lucht vaartmaatschappij neergestort. Aan boord van het Tsjechische toe. stel bevonden zich volgens het hoofd kantoor van de luchtvaartmaat schappij te Praag geen buitenlandse passagiers. Het toestel was op weg van Bratislawa naar Kosice en had opdracht gekregen, om in verband met de slechte weersgesteldheid te landen op de luchtbasis Tatra. Het stortte neer op korte afstand van dat vliegveld. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De Tsjecho-Slowaakse luchtvaart autoriteiten hebben medegedeeld, dat alle nachtvluchten voor onbepaalde tijd zijn afgelast, zulks met het oog op „het gevaar voor de luchtvaart, dat veroorzaakt wordt door de bal lons met pamfletten uit het Westen. Maar zij wilden niet ingaan op de vraag, of dit besluit was genomen in verband met het vliegtuigongeluk van woensdag. Toen Vrijdag een nachtstraaljager van de R.A.F. was neergestort in het Engelse Wadhurst, snelden tien brandweerwagens naar de plaats des onheils. Eén ervan sloeg over de kop. Twee van de inzittenden werden zo ernstig gewond, dat zij naar een zie kenhuis moesten wórden overge bracht. In de chaotische verwarring, die door het ongeluk was Ontstaan, kon men niet spoedig een overzicht krjjgen van de gevolgen. Er waren ten tyde van het ongeluk twee per sonen in het vliegtuig. Omtrent hun lot was gisteravond nog niets be kend. Tenminste één burger heeft bjj het ongelijk het leven verloren. Het was de ongeveer zestigjarige mej. Emmie Reid, die zich bevond in een van de villa's welke door wrak stukken van het vliegtuig werden ge troffen en in brand vlogen. Zij was daar huishoudster. De heer des hui zes, Thomas Stemp, liep ernstige brandwonden op. Een winkelier, wiens zaak honderd meter verwijderd is van de plaats, waar een stuk van de machine in de winkelstraat neer kwam, deelde mee dat hij een oorverdovend geraas en vervol gens een geweldige knal als van een bom had gehoord. Men dacht, dat de machine in de lucht uit elkaar was gesprongen. (United Press). Boelganin houdt rust In Moskou is officieel meegedeeld, dat premier Boelganin thans rust houdt buiten de Sowjet-Russische hoofdstad. Een officiële woordvoerder wilde niets aan deze mededeling toevoegen. Boelganin was sedert 3 januari niet meer in het openbaar gezien en men nam algemeen aan, dat hij ziek was. Storm hield huis onder woonschepen. De storm heeft in de afgelopen nacht de bewoners van een dertig tal woonschepen in de Vlothaven te Amsterdam-West op wrede manier uit hun slaap gerukt. Het water, tot wilde golven opgezweept, deed bin nen korte tijd arie woonschepen zin ken. Van twaalf verlieten de bewo ners overhaast uit eigen beweging hun drijvende woning en van één moest de politie tot ontruiming over gaan. De bewoners van de gezonken schepen werden tijdig in veiligheid gebracht. VERDER GESPREK NEDERLAND-INDONESIË? Harahap: Binnen een maand kunnen wij paraferen De tydelyk zaakgelastigde van Indonesië In Den Haag, de heer Ivweo Djie Hoo, heeft vrijdag tijdens een onderhoud met minister Luns de Neder landse regering officieel in kennis gesteld van het uittreden uit het Indone sische kabinet van de ministers behorende tot de Nahdatoel Oelama en de P.S.I.I. Hy deelde mee dat de Indonesische regering nog niet haar standpunt met betrekking tot het al dan niet hervatten van de bilaterale besprekingen heeft vastgesteld. Minister Luns heeft de tijdelijk zaakgelastigde medegedeeld, dat de Ne derlandse regering zich uiteraard ook voorbehoudt, om in het licht van de situatie in Indonesië, te zijner tyd haar standpunt te bepalen omtrent de hervatting der besprekingen. Scheepspraat De veerdienst Katse VeerZierik- zee vervoert op werkdagen vele vaste' klanten: meestal mensen, die ambtshalve naar Schouwen-Dui- veland gaan en die ieder op eigen wijze en in eigen sector bgdragen tot de opbouw van liet eiland. Dik wijls is deze „scheepspraat" naar of van Zierikzee bijzonder belangwek kend, omdat daarin vele ervaringen op allerlei terrein zijn verwerkt. Deze week maakten wg het mee, dat Zee- lands noordelijkste veerdiensten aan 'n diepgaande „kajuitsbeschouwing" werden onderworpen en daarbij werd door een der deelnemers aaD dit ge sprek gewezen op de actie, die men op Schouwen-Duiveland leven tracht in te blazen voor een vrije veer-ver- binding op de Oosterschelde onder 't motief, dat ook de Westerschelde- De Indonesische minister-president Boerhanoeddin Harahap heeft vrij dagmorgen in Djakarta medegedeeld, dat de parafering van de resultaten van het overleg tussen Nederland en Indonesië te Genève binnen een maand zou kunnen geschieden. On middellijk daarna zal de regering de overeenkomst aan het parlement voorleggen. Harahap zeide verder, dat de her vatting van het overleg met betrek king tot de parafering afhankelijk is van de Nederlanders. De Indonesische delegatie zal, aldus Harahap, hierover zo spoedig mogelijk contact opnemen met de Nederlandse delegatie. Intussen heeft de voorzitter van de „Partai Boeroeh" (de arbeidsparty die de huidige redering steunt, aan de pers medegedeeld dat de mogelijk heid bestaat, dat zijn partij het voor beeld van de Nahdatoel Oelama en de P.S.I.I. zal volgen en haar ministers uit het kabinet zal terugtrekken. veren vrij zijn. De algemene opvat ting onder de passagiers tijdens dit gesprek was afwijzend, omdat men I de situatie op de Westerschelde-ve- j Zoals bekend, heeft de Brusselse po- ven onderdekse passagiersverblij- i litie de veertigjarige Jean-Marie Le ven op de lijn VlissingenBreskens! vèbvre gearresteerd die ervan wordt allesbehalve aanlokkelijk vond. verdacht op zondag 8 januari de 88- „De provincie kan beter baas in ei- I jarige gepensioneerde generaal Emile gen huis blgven", zo betoogde een j Dreisser, diens schoonzuster en een dienstmeisje te hebben vermoord in huis blgven", zo betoogde der passagiers, „dat is verre te ve kiezen boven ministeriële voogdg.. Dit laatste lgkt ons volkomen juist en de vraag is derhalve gerechtvaardigd of men op Schouwen-Duiveland met deze actie wel op de goede weg is. In elk ge val lgkt zij ongewenst, nu steeds meer en meer het geluid wordt ge hoord, dat het gehele complex van de veertarieven, dus zowel op de Ooster- als de Westerschelde, op nieuw aan de orde dient te worden gesteld. Alleen kan men zich in dit verband afvragen, wie hier de be roemde kat de bel moet aanbinden.... Gedeputeerde Staten zijn namelijk nog altijd gebonden door een „Vrije- veren motie", destgds door de Pro vinciale Staten aangenomen, zodat van die zijde niet veel te verwachten is. Ligt hier wellicht een taak voor het georganiseerde bedrijfsleven? In elk geval zal er een einde moeten komen aan de huidige onbevredigen de tarieven-toestand en misschien is het daarom goed nog eens de op merking uit de hierboven genoemde „scheepspraat" te herhalen: „Baas in eigen huis is te verkiezen boven ministeriële voogdg!" En het ware beter geweest, indien men op Schou wen eerst eens contact met bevoeg de instanties en instellingen had op genomen. vóórdat men n.et deze actie begon. Want het is hier geen kwestie van zwart of wit, maar van allerlei nuances. En wie die nuances niet of onvoldoende kent, maakt brokken, in de veronderstelling constructief werk te leveren de woning van Dreisser. Hjj heeft na een verhoor te hebben ondergaan, 'n bekentenis afgelegd. Levèbvre (pijl) wordt temidden van het verontwaardigde publiek op de plaats van het misdrijf uit de gevan genisauto geleid voor de reconstructie van de moord. Teneinde een goede samenwerking tussen de politieke partyen in het toe komstige kabinet te verzekeren, dient het huidige kabinet thans zyn man daat terug te geven, aldus de voor zitter van de Partai Boeroeh. Politieke waarnemers te Djakarta betwijfelen echter, of dit standpunt van de voorzitter de steun zal ver krijgen van de partij. Extra vergoeding aan dienstplichtigen. Verschenen is een nota va- de mi nister van Oorlog en van Marine naar aanleiding van het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tijdelgke afwijking van de dienst plichtwet. In deze nota deelt de bewindsman mede. dat hg bereid is afgezien van de toe te kennen, intussen be langrijk verbeterde kostwinnersver goeding aan ieder van de dienst plichtigen, die volgens dit wetsont werp langer dan 85 dagen herha lingsoefeningen zou moeten vervul len, een bedrag van 5 uit te keren voor elke dag, waarmede de termijn van 85 dagen wordt overschreden. Deze maatregel zal tot gevolg hebben, aldus de minister, dat de werkgevers door de verlengde duur van de herhalingsoefeningen niet zullen worden genoodzaakt extra fi nanciële lasten te dragen in de vorm van gehele of gedeeltelgke doorbeta ling van loon. Commissie wil Poujadisten van vier zetels weren. De commissie tot Onderzoek van de Mandaten uit de Franse Nationale Vergadering heeft vrijdag vier van de mandaten der Poujadisten ongeldig verklaard. De beslissing moet nog worden be vestigd door de Assemblée. De commissie beveelt aan, dat drie van deze mandaten worden toegekend aan socialistische kandidaten en het vierde aan de onafhankelijke republi keinen. Dit zou het aantal socialisti sche zetels verhogen tot 99, dat van de gematigd onafhankelijken tot 98. (United Press) Kouder na Noordwester storm. (Van onze weerkundige medewerker) M Vrijdag stroomde nog zachte s lucht van 8 graden C. over ons land. In de avonduren begon de M barometer snel te dalen onder invloed van een zeer actieve stormdepressie, welke van Schotland over de Noordzee s naar Denemarken trok en ook §1 in onze omgeving de wind tot II stormkracht deed toenemen. Te middernacht werd er door de lichtschepen voor onze kust al een zware storm gemeld met 'n gemiddelde windsnelheid van 90 km per uur en windstoten van meer dan 100 km per uur. De windrichting was echter nog gunstig, namelijk west-zuid- west, maar hedenmorgen zal de wind meer naar noord-west rui men. Tijdens het hoogwater van 7 uur te Vlissingen verwachtte het K.N.M.I. om elf uur gister avond een verhoging van ander halve meter. Eerst in de loop van de dag s zal de noordwesterstorm afne- men, waarmee veel koudere lucht mogelijk met hagel en sneeuwbuien w'ordt aangevoerd Zoals het er vrijdagavond naar M uitzag, zal het een onbestendig en zeer onaangenaam weekein- de worden. M BOVENSTAANDE KAART behoort bij het ontwerp-Deltawet en geeft schematisch aan welke werken in het Deltagebied noodzakelijk zijn. Rond een viertal van deze werken hebben wij een cirkel geplaatst, omdat deze thans voornamelijk de aandacht van de waterstaatkundigen hebben, namelijk Haringvliet, Drie-eilandenplan (met de dammen bij Vrou wenpolder en Katseveer) en de stormstuw in de Hollandse IJssel. Op pagina 9 publiceren wij een aantal bijzonder heden over deze stormstuw en over het Drie-eilandenplan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Bejaarde fietser bij botsing dode'iik gewond. Bij het per rijwiel oversteken van de Torenlaan in Baarn is de 70- jarige heer J. van der H., gepensi oneerd schoolhoofd, vrijdagmiddag aangereden door een personenauto. Met zware verwondingen werd de be jaarde wielrijder naar het zieken huis vervoerd, waar hij enkele ogen blikken l^ter overleed. Chinese Nationalisten meldden voltreffer. Communistisch arsenaal ontplofte. De artillerie der nationalistisch Chi nese strijdkrachten heeft donderdag 'n rood-Chinees arsenaal getroffen en in de lucht doen springen. Dit meldt het nationalistische minis terie van defensie. Het wapenfeit ge schiedde in het strijdgebied Quemoi. Een rookkolom van 700 meter hoogte steeg omhoog uit het arsenaal, dat te Huangtsjoe gelegen was. Geheel Zuid- Amoy werd ip een rookwolk gehuld. Dit alles geschiedde donderdag tij dens een heftig artillerie-duel, waarbij de nationalisten volgens hun medede lingen talrijke vijandelijke artillerie stellingen troffen. Het duel was het grootste sedert op 3 september 1953 de strijd in de Straat van Formosa ont brandde. De Rood-Chinezen vuurden 2.996 hoogexplosieve projectielen af; 53 tijdens de dusternis. Hun doelwit was 't kleine eiland Quemoy. 35 bur gers werden gedood, 324 woningen verwoest. (United Press) ACHTERUITGANG OP Z.-VLAAMSE PLATTELAND Toename in 46 van 101 gemeenten Evenals in 1954 is de bevolking in Zeeland ook het afgelopen jaar toege nomen. Van 375.358 is zy gestegen tot 276.577 zielen, een toeneming dus van 1219 zielen. Deze toeneming ls te danken aan het geboorte-overschot. Wanneer men echter de cijfers van de 101 Zeeuwse gemeenten aan een na der onderzoek onderwerpt, dan is er een aanzienlijke teruggang op het platteland te constateren, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord- Beveland. Liep in 1954 in 51 gemeenten het bevolkingscijfer terug, in 1955 was er een achteruitgang in 53 gemeenten. Twee gemeenten bleven In aan tal gelijk, namelijk Kortgene en Sint-Annaland, zodat in 46 gemeenten een vooruitgang waar te nemen was. Op 31 december 1954 bedroeg het aantal ingezetenen in onze provincie 275.358 (138.181 mannen en 137.177 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 5485 (2855 m. en 2630 vr.) en door vestiging met 12.201 (5955 m. en 6246 vr.). Het ver minderde doo overigden met 2365 (1269 m. en 1096 vr.) en door vertrek met 14.102 (6902 m. en 7190 vr.). Op 31 december 1955 bedroeg het aantal ingezetenen dus 276.577 (138.817 m. en 137.760 vr.). Het inwonertal van de gemeenten op Walcheren nam in het afgelopen jaar toe met 805 personen (vorig jaar 1126). waarvan in Vlissingen en Mid delburg 693 Op 31 december 1954 be droeg het aantal ingezetenen op Wal cheren 77.077 (38.363 m. en 38.714 vr.). Dit aanta] vermeerderde door geboorte met 159C personen (840 m. en 750 vr.) en door vestiging met 4289 (2275 m. en 2014 vr.). Het ver minderde dooi overlijden met 643 (340 m. en 303 vr.) en door vertrek met 4431 (2317 m. en 2114 vr.). Op 31 december bedroeg dus het aanta! ingezetenen 77.882 (38.811 m. en 39.071 vr.). Twaalf van de 19 gemeenten vertoonden een vooruitgang met behalve dus Middelburg en Vlissingen Oostkapelle (42) en Westkapelie (32) als voornaam ste, terwyl Souburg met 30 per sonen de grootste achteruitgang vertoonde. Bevelanden Het inwonertal van de Bevelanden steeg in 1956 met 177 zielen. Het in wonertal van Noord-Beveland daal de echter van 7045 tot 7021. Op 31 december 1954 bedroeg het aantal in gezetenen in Noord- en Zuid-Beve land 67.204. (33.584 m. en 33.620 vr.). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 1413 (719 m. en 694 vr. en door vestiging met 2344 (1098 m. en 1246 vr.Het verminderde door over lijden met 535 (288 m. en 247 vr.) en door vertrek met 3045 (1431 m. en 1614 vr.). Op 31 december 1955 be droeg het inwonertal van de Beve landen dus 67.381 (33.690 m. en 33.691 vr.). Vorig jaar nam de bevol king af met 117 personen. (Vervolg op pag 5) Belgisch-Nederlandse waterwegen. Spaak gal uiteenzetting in Kabinetsraad. In de vrijdag in Brussel gehouden wekelijkse kabinetsraad heeft de Bel gische minister van Buitenlandse Za ken, de heer Spaak, een uiteenzet ting gegeven van de resultaten der werkzaamheden van het .ernkabinet da. belast is - b .i.-ren van het vraagstuk der waterwegen. De raad stelde de bases vast, waar op de onderhandelingen met Neder land zullen worden gevoerd. Aanslag op burgemeester Kressman van Kreuzberg. Postpakket bevatte springstoffen. Een mislukte aanslag is donderdag gepleegd op de burgemeester van het Berlijnse district „Kreuzberg", W. Kressmann. Een pakje werd per post voor Kressmann bezorgd, doch de bur gemeester vertrouwde het niet, riep de politie te hulp en redde zo zijn le- Volgens de politie bevatte het pakje springstoffen en een ontstekingsme chanisme, dat zou afgaan als het pakje op normale wijze zou zijn geopend. De burgemeester, bijgenaamd „Texas- Willy", is een vurig anti-communist en^ de'energiekste en vaak eigengereïdste". van de twaalf districts-burgemeesters. KORTE PREDIKATIE Hij kwam tot zichzelf. Volgens de P.Z.C. van 23 sept. 1955 zeide Albert Schweitzer eens: „Alleen een geestelijke renaissance kan ons helpen, ons lot hangt af van wat wij zelf worden". Dit grote kind Gods zeide ook: „Ik ben geen geleerde". Salomo zegt: „Die neerst over zyn geest is beter dan wie een stad in neemt". Leg daarnaast en lees eens Lukas 15 1132, en 't wordt u vreemd te moede. Is dat een wereld f Ja? Neen? In ieder geval, in dit land der wijsheid en wonderen kunt gij slechts „doen" of „aanbidden". Ik scherts niet. Iemand, sprak eens de gelijkenis van de verloren zoon. Lu cas was ermee verlegen en gij en ik nog meer. De verlorene was alles kwyt, zijn huisraad, zijn kleed, zijn ring, zijn schoenen en voor zijn lom pen gaf dc lommerd geen geld. Ook verging hij van honger en niemand, die de zwijnen voedde, dacht eraan, hem ook een handvol schillenvoer te brengen. Toen geschiedde, wat Albert Schweitzer niet kan verklaren, noch Saloino^ik niet, gij niet, niemand: litj. kwam tot zichzelf, en stond op! Hoelang hij gelegen hadAch! Wel licht een schepping lang. Dat is lang! Maar nu ontwaakt hij, gaat naar zijn vader en nadert strompelend het ouderlijk huis. Al wat geen stem heeft hier, spreekt, klaagt hem aan, hoe dan straks dc familie.' Moedwillig juichend was hij gegaan om te leven, zie, hoe hij berooid keert. Was zijn vaders hart met hem gegaan, zag Hy naar hem uit, keek Hy toevallig op? Wat een dwaasheid. Deze zoon ging weg. was dood. Nu leeft hij door en. in de bereide goede willigheid Gods voor zondaren. En gy leest: „En als hij nog verre was, zag hem zijn vader, en werd met innerlijke ontfer ming bewogen: loopt toe, valt hem om de hals en kust hem, kleedt hem, slacht het gemeste kalf en viert feest met hem". Die Vader gaf zijn Zoon; zó is er een smal pad voor u, mij, elk die tot zichzelf komt. Zeg nim mer; kom tot uzelf, vraag wel; ben ik achter ChristusDeel ik in der he melen vreugde, over één zondaar die zich bekeert? Dit is voor u en mij, voor elk een zaak van leven en dood. Zaamslag G. Jansma DE VERWACHT... GUUR. Kouder weer met opklaringen maar ook buien. Noordwester-storm gelei- delgk in kracht afnemend. ZON EN MAAN 22 januari Zon op 8.37 onder 17.10 Maan op 11.59 onder 3.13 23 januari Zon op 8. Maan op 12 onder 17.12 onder 4.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1