ATHOS, HET EILAND DER MONNIKEN „jDk bansie b met be flavahes' N Navaho-mannen waren schilder achtig, vooral de ouderen die 't haar veelal nog lang dragen. Ook zy droegen prachtige handgemaakte ju welen van zilver en turkoise en ge kleurde pendleton-dekens om de schouders alsof het een vorstelijke mantel was, want hun houding is heel rustig en waardig. PRINS BERNHARD BEZOCHT LOCKHEED-F ABRIEKEN HOE DE NEDERLANDSE SECTIE VAN DE B.B.C. WERKT GRIEKEN HOUDEN VAN HET LEVEN (VIII) He DONDERDAG 19 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 AOaaz oezlegen Meisjes eenzame jDnt)ianen aan he mean) tzekken y A-TE-EER, „goedendag", Ben Tsosie stapte de Thunderbird Tra ding Post handelscentrumbinnen. Rij was een lange trotse Na- vaho met een mooie adelaarsneus, turkoise steentjes in de oren, een hoge „ten gallon hat" op het lange opgebonden haar. Ook droeg hij een streng turkoise kralen op zijn shirt en een prachtige zilveren conchoriem om het middel Ya-te-eehzei ik ook, want ik kende Ben, en de Navahos die bij de toonbank stonden draaiden zich om en lachten vriendelijk. Natuurlijk was het accent weer verkeerd, maar ze apprecieerden het dat ik het tenmin ste probeerde. Lizzie Etsitti, een kloeke Navaho vrouw in de kleurige dracht van haar stam, zei ook Ya-te-eehen nog een heleboel in Navaho, waarvan ik maar enkele woorden kon opvangen. IAzzie v:as mijn Navaho chaperonne. Nadat ze een tijdje met Ben had gepraat, deelde ze mee, dat hij 's avonds met zijn truck langs zou komen en ons een lift zou geven naar de squaw- dans. Squawdansen worden altijd 's zo mers gehouden. Het is een onder deel van een grote ceremonie, de „Enemy Way", die doordat de Nava hos nu vredelievende Indianen gewor den zijn en de scalpen van hun vijan den niet meer hoeven te dansen (zo als ze dat noemden), enigszins over bodig geworden is. Niet geheel echter, want behalve dat het een sociale dans is, is het doel ook zieken te genezen. Mooier „decor" kon men zich zeker niet wensen dan de open plek aan de Lucy Schouten ging voor fa- miliebezoek naar de V.S. Op 'n m grote autotocht van weken kwam zij in aanraking met de Indianen van Amerika. Zij werd m zo geboeid door wat zij in de reservaten, waar vele Ameri- kanen nauwelijks iets van we- ten, te zien kreeg, dat zij na deze vakantie op middelen zon om zo gauw mogelijk weer te- rug te kunnen gaan naar Ari- zona, Utah, Nieuw Mexico en al die gebieden, waar de Ame- f| rikaan zijn Indianen bijeen- bracht. Vergeten staten, die tot dusver nauwelijks, in trek wa- ren, omdat er voor de land- bouwer weinig te beleven viel. Tot nu toe: want er zit urani- um in de bodem! S Lucy Schouten, die psycho- logie studeert te Amsterdam wist een beurs voor twee se- mesters te verkrijgen aan de staatsuniversiteit van Arizona te Tucson. Dat bezoek van een half jaar werd anderhalf jaar! Zij heeft in die tijd een schat aan materiaal over de Nava- ho en Pueblo-Indianen verza- j= meld. H Een kleine indruk van het- geen mej. Schouten gezien li heeft, kan men krijgen uit een tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van en over In- M dianen welke tot 28 januai'i ge- houden wordt in het museum voor het onderwijs in de Hem- sterhuisstraat te Den Haag. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW voet van „White House"-ruïne, één der eeuwenoude ruines, wegge scholen tegen een hoge rotswand, zo als de canyon er zovele heeft. De huifkarren en vrachtwagens van de Navahoj stonden in een wijde cirkel rondom een groot vuur en overal voor de karren brandden kleine houtvuur tjes waar de squaws tatenielraasj (gebakken brood) in koekepannen maakten en koffie opwarmden. Ook was er schapenvlees en een prachtig uitgedoste squaw stak me met een vriendelijke glimlach een boutje toe, dat was nu écht westerse gastvrij heid. Een grote groep jonge Navahos was uit alle macht aan het zingen met hele hoge falsetto stemmen en soms scherp en schor als kraaiende hanen, zeer ritmisch en krachtig, met geen andere begeleiding dan een eenvoudige tom-tom. Ze hadden de armen voor de borst gekruist en deinden de bovenlicha men heen en weer zoveel forse le venskracht klonk daar uit de en thousiast zingende groep en bijzonder mooi was het, wanneer we een eindje van ze af liepen en dan konden ho ren hoe het zingen duidelijk drie, vier maal door de echo van de rotswanden herhaald werd. Ongeveer te middernacht werd het zingen ineens krachtiger toen een jong meisje uit de medicijnhogan kwam, een versierde stok voor zich uit dragend. Zij was speciaal gekozen om de dans te beginnen. Navaho- meisjes zijn verlegen en het kostte haar enige tijd voor ze de moed had een der aanwezige jonge mannen aan de mouw te trekken. Ze namen elkaar bij de hand en begonnen met een rit mische hop-stap rond het hoog op vlammende centrale vuur te draaien: spoedig volgden meer paren. Tenslot te schuifelde een grote kring rond het vuur en zo ging het de hele nacht door zonder variatie; de unieke sfeer deed de tijd echter snel voorbij gaan. Wanneer een jongen er genoeg van had, kocht hij zich vrij door het meis je een geldstukje te geven. Sommigen maakten een aardig duitje op die ma nier, wanneer echter het meisje niet afgekocht werd, werd zo'n paartje als zo goed als verloofd beschouwd. e muziek ging onvermoeid door tot het ochtendgloren, toen allen zich rond de versierde stok verzamelden die door de medicijnman op en neer bewogen werd op het rit me van de nu weer zeer krachtige zang waaraan alle aanwezige man nen deelnamen. Dat het welzijn van de patiënten, waarvoor de ceremonie werd gege ven, ook tijdens de dans niet werd vergeten, bleek o.a. uit de woorden van vele der zelfgemaakte en geïm proviseerde liederen. Nog even moet ik bekennen dat Liz zie er tenslotte na veel aandringen in slaagde me ook op de dansvloer te krygen. Nadat haar neef vele ma len om me heen gedraaid had en Liz zie zei, dat ik haar toch niet een mal figuur kon laten slaan, raapte ik alle moed samen en trok hem aan z'n mouw, zoals ik de Navaho-meisjes had zien doen wanneer ze iemand uitnodigden. Het succes was verbijste rend: de omstanders begonnen op hun claxons te toeteren en te fluiten, bei de een teken van bijval, maar dt neef die in militaire dienst was ge weest en dus wat vad onze wereld af wist en bovendien een mondjevol En gels sprak, hielp me erg tactvol over mijn verlegenheid heen. En natuurlijk vind ik het achteraf leuk om te kun nen zeggen: „Ik heb een squmvdans gedanst in Amerika, de Nieuwe Wereld". Ya-te-eeh, het was goed! LUCY SCHOUTEN! OP TOURNEE IN DE VERENIGDE STATEN Schildvrachttoestel" geïnspecteerd Prins Bernhard heeft de tweede dag van zijn bezoek aan Los Ange les voornamelijk besteed aan het be zichtigen va.n verscheidene typen toestellen, die door de Lockheedfa» brieken gebouwd worden. Eerst inspecteerde hij twee met vleugeltanks uitgeruste Super Con stellations, welke in de Lockheedfa- brïeken voor de K.L.M. in aanbouw zijn. De prins en zijn adjudant waren de gasten van Robert E. Gross, de president van de Lockheed, en diens broeder Courtland S. Gross, vice- president en algemeen directeur van deze grote vliegtuigfabrieken. De prins verkende een kwartier lang het binnenste van het nieuwe, met radar uitgeruste Amerikaanse luchtmachttoestel EC-121c. Vol be langstelling luisterde de prins naar een uitvoerige explicatie over dit z.g. „schildwaehttoestel", dat tot taak heeft de grenzen van de Verenigde Staten te bewaken tegen naderende vijandelijke toestellen. Het toestel heeft een radarapparatuur, welke maar liefst zes ton weegt. Deze ap paratuur maakt vroegtijdige waar schuwing voor de nadering van vij andelijke toestellen mogelijk. De verziende elektronische „ogen" van het toestel zijn ondergebracht in grote koepels. In feite is de EC-121c een „Supereonnie", die echter door de monsterachtige koepels een ge heel ander aanzien heeft verkregen. Verder inspecteerde de prins de langste vleugel, welke ooit voor een passagierstoestel is gebouwd. Het betrof hier een vleugel, welke van tip tot tip 45 m meet en welke binnenkort bevestigd zal worden aan het eerste toestel van het type 1649a Super Constellation een nieuwe type vliegtuig, dat in staat is een non-stopvlucht van 6400 mijl te ma ken. Monnik op Athos de boot nakijkend. In een van de kleinere Lockheed- toestellen vloog de befaamde Lock heed invlieger A. W. Levier de prins van Burbank naar Palmdale, terwijl de adjudant van de prins en enige hoge functionarissen van de Lock- •heed in een ander toestel volgden, i In Palnidale bezichtigde prins' Bernhard tenslotte twee nieuwe st.raaljagërSi de f-104 en de t2v-l, een lestoestel, dat door een moeder vliegtuig gelanceerd wordt. De prins had een speciale officiële vergunning gekregen om de f-104 te bezichtigen. In België gedimde koplichten bij mist In België moeten overdag by dik ke mist de gedimde koplampen wor den- gevoerd, zulks in tegenstelling met Nederland, waar overdag onge- dimde en 's nachts de gedimde kop lichten moeten worden gevoerd. Indien het zicht minder is dan 200 meter wordt er gesproken van dikke mist. yoor dat 's avonds de dans begint zijn de squaws reeds de gehele dag in de weer geioeest met het toebereiden van voedsel. Meestal bestaat dit uit maiskoeken en gestoofd schapenvlees, doch tegenwoordig komen ook meloe nen ensoda-pop op het menu voor. Chaplm heeft nieuwe Een grjjze, maar nog steeds actieve Charles Chaplin is per vliegtuig uit Genève in Londen aangekomen om be sprekingen te voeren over de mogelij ke produktie van een film, waaraan hy twee jaar gewerkt heeft. In Genève ontliep hij de pers op het vliegveld en de enige troost voor de verslaggevers, was Chaplins bood schap, aat hij de halve nacht door te lefoontjes van journalisten was wak ker gehouden en dat hij het nu welle tjes vond. Zijn vrouw, Oona ChaplinO'Neill, die met haar echtgenoot de vliegreis naar Londen zou maken, stelde de tocht op het laatste moment om on bekende redenen uit. Een intieme vriend van de Chaplins in Corsier, Zwitserland, zeide, dat Chaplin óver een paar dagen naar Corsier zou terugkomen voor de af wikkeling van enige persoonlijke za ken, waarna hij weer naar Londen zou gaan voor het opnemen van de nieuwe film. Hij zei, dat Chaplin twee titels In gedachte had, namelijk „De goede koning" en (Koning in ballingschap". De film zou handelen over een goed willende koning, wiens goede bedoe lingen echter overal schipbreuk lij den. (United Press). „HIER IS LONDEN" Uitstekend team (Van onze Londense correspondent) Reeds bjjna 16 jaar lang kan men iedere avond zo men althans de moeite neemt de vereiste golflengte op te zoeken uit zyn radio een ver trouwde stem vernemen, die zegt: „Hier is Londen!" Dat er tijdens de oorlog Nederlandse uitzendingen van uit Londen verzorgd werden, dat we ten we ons maar al te goed te her inneren. Maar dat ze tot op de huidige dag onafgebroken zijn voortgezet, dat is een feit van minder grote bekend heid. Momenteel kan men deze Neder landse uitzendingen elke dag beluis teren van 17.45 tot 18.15 uur, Neder landse tijd, op de golflengten 224 me ter en 49 meterband. In dat half uur krijgt men een gevarieerd program ma te horen over Engeland, zijn po litiek, cultuur, muziek, literatuur, sport e.d. Bovendien wordt er elke zondag- en maandagochtend om uur, een taalcursus uitgezonden. „Lis ten and speak", waarvan de cursus voor gevorderden elke maandag- en woensavond in het gewone avondpro- Nederlandse sectie van de B.B.C. brengtgoed programma. Rijk van inkeer en stilte et schiereiland Chalkidike in het uiterste noorden van Griekenland aan de oostkust is een wonderlijk gebied. Als men over de smalle bergioegen rijdt heeft men het gevoel in een andere wereld te vertoe ven. Bergen en heuvels begroeid met machia en heide in volle paarse bloei. Wegen met kuilen en gaten, nauwelijks een bus breed, bochten zo scherp dat de bus een paar keer heen en terug moet om een schilderachtig dorp binnen te komen, aan de balkons van de huizen hangt helgele mats te dro gen, rode zélf geweven kleden hangen buiten en dan is er weer de. eenzaam heid. Als een hand steekt Chalkidike drie grillige vingers in zee uit. Een van die landtongen is het schiereiland Athos, genoemd naar de ruim 2000 meter hoge berg, die het uiterste eind ervan kroont, de Reiliae Berg. Tegen de harde flanken van die berg sloegen omstreeks 492 voor Christus 300 schepen van Mardonios' vloot te pletter, waardoor meer dan 20-000 opvarenden de dood vonden. De stormen om Athos zyn nog altijd Vrouwen verboden berucht. Xerxes heeft getracht een dergelijke ramp te voorkomen door een kanaal te graven door de smalle landstrook, de Isthmus, die Athos met het vasteland verbindt maar on danks de eigantische arbeid geduren de drie jaren van Fenieïsche wa terbouwkundigen, bleek het in de praktijk te ondiep. Een bus brengt U, voortdurend in de eerste versnel ling. zuchtend en kreunend, door dit fiebied naar Trepiti, een onaar.zien- Ök haventje waar een motorkaïk in de vroege ochtend gereed ligt om U in twee uur tijd te vervoeren naar Daphne. Dat is aan de Westkust de enige haven van Waaruit men het Athosrrjk betreden mag. Dat wil zeg gen alleen als man. Vrouwen is de toegang tot het eiland der monniken ten strengste verboden en in de loop der eeuwen is het slechts aan een paar dochteren Eva's door list en vermomming gelukt de wet van de monnikenrepubliek te overtreden. Doch ook de mannelijke bezoeker van de Athos heeft niet voldoende aan het normale paspoort dat hem toe gang verschaft tot alle landen ter wereld. Hij moet in het bezit zijn van een bijzondere pas van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken of een aanbevelingsschrijven van de aartsbisschop van Athene of Saloni- ki, die men met veel geduld tenslotte verwerft. Het gebied van de heilige Berg, de burcht van het Griekse or thodoxisme is namelijk een theocra tische republiek onder Griekse souve- reiniteit. Als men a raison van 20 drachmen per persoon een verblijfsvergunning verkregen heeft, is men van dat ogenblik af gast van de monniken. Men is dan onderdaan van een rijk van stilte en inkeer, zoals er in de Westerse wereld geen tweede bestaat. De passagiers van het bootje be staan uit bezoekers van de Hei lige Berg. Grieken en buitenlan ders en natuurlijk ook uit monniken, die uit Saloniki naar hun klooster te rugkeren. Geheel in het zwart ge kleed, een hoge zwarte van boven af geplatte muts op de weelderige in een knot bijeengehouden haren, be spreken ze op de boordrand de din gen van de dag. Soms heffen ze een lied aan, een stuk liturgisch gezang, d-1 uitvloeit over het water. Het zijn mensen met meestal asce tische waardige gezichten, zeer vrien delijk van allure, maar vrijwel zonder nitzondering oud. Die eerste indruk van de hoge ouderdom der Athoshe- woners wordt nog versterkt als men eenmaal van het haventje Daphne uit het binnenland intrekt en de ver- gramma wordt herhaald. Zij wordt verzorgd door Ternand Renier, leraar in de Nederlandse taal en letterkunde aan verscheidene ï^ondense instituten. Indien men deze cursus regelmatig volgt, kan men in twee jaar tijds een behoorlijk mondje Engels spreken. De lessen kunnen gevolgd worden aan de hand van een zestal boekjes, getiteld „Listen and speak", verkrijgbaar in de Nederlandse boekhandel tegen f 2,85 per deel. „Hier is Londen" heeft zijn vaste rubrieken. Elke zondagavond kan men een discussie beluisteren over al lerlei gebeurlijkheden in de Britse sa menleving, of vertelt dr. A. Noach iets over Engelands geschiedenis, op geluisterd met Engelse muziek uit het betrokken tijdperk. Elke donderdag avond geeft Fernand Renier een le zing over de Engelse litteratuur, die hij verlevendigt door de stemmen van bekende acteurs in zftn programma te introduceren. Zaterdagavond i toneel en film aan de beurt met de rubriek „Op de plan ken", die wordt samengesteld door Harry Hagedoorn, of praten dr. Noach en de leider der sectie, F. H. (Bertie) Winand, over Britse archi tectuur en beeldende kunst in de ru briek ..Vorm en Kleur". De nieuws uitzendingen worden verzorgd door Ernst Hameetman, Ton de Vletter be handelt sport, en mr. Herman Marx verklaart het waarom van Engelands sociale, economische en wereldpoli tiek. Dat is dan, samen met een drietal secretaressen, het „team", dat de Ne derlandse uitzendingen van de B.B.C. verzorgt. De „oudgediende" is de lei der, Bertie Winand, welke voor hen, die in hun jeugd de h.b.s. te Winscho ten bezocht hebben, geen onbekende is. „Bertie" is van nationaliteit En gelsman, omdat zijn vader genatura liseerd Brit is, doch hij spreekt Ne derlands zó foutloos, dat hij op 10 mei 1940 benoemd werd tot „language su pervisor" van de Nederlandse sectie. D.w.z. het was zijn taak erop toe te zien dat het tijdens de uitzendingen gebezigde Nederlands zo zuiver mo gelijk was. Hij heeft de moeilijke kunst verstaan het Engelse nieuws voor Nederlandse oren toe te lichten, zonder nochtans zijn objectiviteit te verliezen. Het was zijn stem die. sa men met die van anderen, al de han- ee oorlogsjaren door, het moedgeven de nieuws uit de vrije wereld doorgaf. En nog altiid vertelt hij de luisteraars var leven en streven in Engeland. Enquêtes hebben uitgewezen, dat er een vaste kern is van zo'n 20.000 luis teraars. die een of meer keren per week afstemmen op Londen. „Nautilus" vierde eerste verjaardag Een jaar geleden voer de Ameri kaanse atoom-onderzeeboot „Nauti lus" de rivier de Thames af en de commandant seinde de historische boodschap: „Onder weg op atoom kracht". De langste periode, gedurende wel ke de „Nautilus" onder water ver bleef, duurde 206 uur. Verder dook hij 365 maal in dat ene jaar terwijl 110 maal in volle zee door middel van helicopters personeel aan- en afge voerd werd. De „Nautilus" bevindt zich nu in het droogdok. In de nabijheid nadert de „Seawolf" de voltooiing. De „Sea- wolf" werd vorig jaar juli te water gelaten. Od de dag van de tewater lating 21 juli werd onmiddel lijk de kiel gelegd voor een derde atoom-onderzeeboot, de Skate". Een vierde onderzeeboot is in aan bouw in Portsmouth, New Hampshi re. schillende kloosters bezoekt. Slechts een enkele keer treft me: jonge ge zichten aan. In Karies, de hoofdstad van Athos, bevindt zich weliswaar een seminarie waar jonge kloosterlingen worden opgeleid (ze komen voornamelijk uit de omgeving van Saloniki), maar het aantal leerlingen is gering in verhou ding tot vroeger. Het gebed, dat door de ver-gevor derden, onder toepassing van een speciale ademtechnïek en soms enige duizenden malen pei dag wordt uit gesproken, is wel het voornaamste middel om tot de mystieke eenwor ding te geraken. Deze laatste is het ideaal van iedere Athoniet. van wel ke nationaliteit hij ook is. De bewo ners van de Athos bestaan namelijk niet alleen uit Grieken, maar ook uit Roemenen, Russen en Bulgaren. WILLEM ENZINCK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7