'Zeeuwse Groenteteeltdag bood weer interessante inleidingen KA LO DER MA GELEE nm itvin 'Lmrnv Almanak Blocker's Caeao MR. A. J. VAN DER WEEL OPENDE P.Z.E.M.-HUISVUJTEXPOSITIE SLOPERIJ IN MIDDELBURG HAD GEEN DEUGDELIJKE OMHEINING Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUJVSB COURANT DONDERDAG 19 JANUARI 1956 JAARLIJKS HOOGTEPUNT VAN Z.G.V. IN MIDDELBURG Nieuw en veelbelovend systeem voor elektrisch witloitrekken besproken Vele groentetelers uit alle delen van de provincie waren woensdag naar Middelburg gekomen om daar in de veilinghal deel te nemen aan de „Zeeuwse Groenteteeltdag", het jaariyks hoogtepunt ln het leven van de Zeeuwse Groentetelersvereniging (Z.G.V.). Telkenjare worden tjjdens deze bijeenkomst de belangstellenden door deskundigen geconfronteerd met de mogelijkheden en problemen van het ogenblik. Ook nu was zulks weer het geval. Belangrijk was. met name de bespreking van een nieuw en veelbelo vend systeem voor het elektrisch trekken van witlof. In Z.G.V.-verband worden hiermee thans proeven géhomen, waaraan de P.Z.E.M. haar mede werking verleent. Eén van de Inleiders op de groenteteeltdag heeft dit no vum uitvoerig behandeld en er bleek grote belangstelling voor te bestaan. De rijkstuinbouwconsulent, Ir. J. J. van Hennik, kon dan ook ln een samen vatting van het gebodene aan het eind van de middag constateren, dat ook thans dit evenement weer geslaagd is. De heer Van Hennik ging verder nog even in op enkele aspecten> die in de Inleidingen waren behandeld. Zo merkte hij op, dat van het borgstellingsfonds voor de tuinbouw ln Zeeland praktisch geen gebruik wordt gemaakt. Toch vond spr. wel gewenst, dat men in bepaalde gevallen een beroep op het fonds doet om Investeringen te kunnen doen ln het belang van bedrijfsverbeterlng. Tenslotte signaleer- de ir. Van Hennik de tendens naar specialisatie, die in de tuinbouw is gaan optreden. In zijn openingsrede van deze dag- zei de voorzitter, de heer M. Ton, o.a., dat 1955 over de gehele linie voor de Zeeuwse groentetelers een goed jaar 3s geweest. De fijnere teelten boekten zelfs bevredigende resultaten, maar bij de grove teelt waren de uitkom sten vaak minder. Volgens spr. was weer gebleken, dat een droge zomer geen goede zomer is. Ook met aan sluitingen op de waterleidingen, die zich in aantal steeds uitbreiden, is niet alles opgelost. Het jaar 1956 kan met enig vertrouwen tegemoet wor den gegaan, meende spr. Moeilijkhe den kunnen zich echter voordoen door de schaarste aan arbeidskrachten en eventueele loonsverhogingen. Hierna hield de heer A. van Drenth, technicus van het I.T.T. uit Wagenin- gfen, een causerie over „Het elektrisch verwarmen bij het witlof trekken. Spr. merkte o.a. op, dat de elektrische installatie bij dit onderdeel van de witlofteelt thans het meest op de voorgrond treedt. Er is thans een ver warmingssysteem gevonden, dat voor de tuinders geen nadelen bezit. Bo vendien zijn de installatiekosten lager en is het verbruik minder dan bij an dere voorzieningen. De betrokken Installatie omvat o.a. een transformator, die de nor male netspanning omlaagbrengt tot maximum 42 V. De grond wordt verwarmd door middel van banen gegalvaniseerd kippengaas. Deze banen worden in serie ge schakeld en de uiteinden krygen een aansluiting op de transforma tor. De banen mogen elkaar niet raken. Met één transformator kan een aantal banen worden verhit. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid om per week één kuil te oogsten. Dit geeft vooral op een éénmans- bedryf voldoende werk. Advertentie maakt handen zacht alt fluweel Naar de mening van de heer Van Drenth is het by ait systeem mogelijk de verwarming uitsluitend in de goed kopere nachturen te doen geschieden by normale buitentemperaturen. On der gewone weersomstandigheden kunnen wanneer 4 banen worden toegepast in één seizoen 12 kuilen met een oppervlakte van 35 m2 wor den verwarmd. Dit levert een totale oppervlakte van 420 m2 op. Wanneer men een rendement van 80 aanneemt betekent een en an der, dat door dit systeem een hoeveel heid van 20.000 kg oogstbaar witlof wordt verkregen. De transformator vormt de belangrijkste post van deze installatie, zo merkte spr. tenslotte nog op by het geven van een kosten berekening. Dit onderdeel zal onge veer 450 vergen. Wanneer met een kuiloppervlak van ongeveer 140 m2 wordt gerekend dan zjjn de kosten per m2 ongeveer 4. De heer W. Kweldam, directeur van de veiling „Walcheren", gaf vervol gens een interessant beeld van de aanvoer en de prijzen van witlof. Aan de hand van grafieken toonde hij o.a. aan dat de aanvoer van dit produkt over geheel Nederland in 1954/1955 18.500.000 kg bedroeg met een mid- denprys van 47,80 per 100 kg, tegen op de veiling „Walcheren" alleen een aanvoer van 134.150 kg met een mid- denprys van 48,80. T eeltmaatregelen Na de middagpauze was het woord aan de heer K, Jonker van het pro- duktschap voor groenten en fruit, die een inleiding hield over „Aspecten van de teeltmaatregelen voor de groenteteelt". Hij wierp eerst een kor te terugblik op de teeltmaatregelen ln het verleden, die een beperking van het areaal tengevolge hadden en waaraan de teeltvergunnlngen te dan ken zijn. Op dit systeem kon na de oorlog worden voortgebouwd, zodat de maatregelen meer omvatten dan alleen een registratie. Het instellen der teeltvergunningen heeft tot doel produktie en afzet in evenwicht te houden en z.g. wilde teelt onmogelijk te maken. VAN TOT BEPLANTING Aan de beplanting van het ge meentelijk park aan de Deestraat te Bruinisse, waarmee heden (donder dag) middag om drie uur een aan vang wordt gemaakt, zal enigszins een officiële tint worden gegeven. Onder andere zal het dagelijks be stuur der gemeente bij de „plechtig heid" aanwezig zijn. Kinderen van dc beide lagere scholen, die daarom hebben geloot, zullen bij de boom planting "assisteren. Wanneer nu ook het weer nog meewerkt, zijn alle ele menten, die voor een geslaagde boomplanting nodig zijn aanwezig. OUDERAVOND. Op zaterdag 28 januari aanstaan de zullen de verkenners te Westdor- TALE Tussen het plaatsje Saint Hilaire in Frankrijk en Zierikzee bestaan nauwe betrekkingen, die zelfs geleid hebben tot een soort „tweelingschap De gemeente-secretaris van Saint Hilaire maakt ernst met deze zaken. H" is zelfs bezig met de studie van de Nederlandse taal, waartoe hij_ zich een omvangrijk woordenboek heeft aangeschaft. Dat woordenboek heeft in Saint- Hilaire min of meer een openbare functie" gekregen, want een ieder die naar een relatie in Zie rikzee wil schrijven, mag er gebruik van maken! Maar het valt voor de Franse tweelingbroederstoch lang niet al tijd mee om alleen met behulp van een simpel woordenboek een foutloos briefje in onze taal samen te' stellen Hetgeen begrijpelijk i£ Soms ook leidt dit tot bijzonder wonderlijke ef fecten. Zoals in die brief van een meisje uit Saint Hilaire aan een familie in Zierikzee, waarin de Franse jonge dame verklaarde: „Ik geef U een- keukenmeid en een gelukkig nieuw jaar1" Het Franse bonneimmers kan vertaald worden met zowel „goed" als met„keukenmeid", zoals „présen ter" zowel „icensen" als „geven" is. De Frangaise had „geven" en „keu kenmeid" gekozen pe een ouderavond verzorgen. Gezien de korte tijd van voorbereiding zijn thans én verkenners én welpen druk in de weer met het instuderen van spelen en schetsjes. Ook de afdeling Heinkenszand zal worden uitgeno digd om aan de ouderavond mee te werken. MEDAILLE. In de bestuursvergadering .der afdeling Tholen van het Neder landse Rode Kruis, die te Sint- Maartensdijk werd gehouden, heeft de voorzitter, burgemeester D. C. Bouwense van Sint Maar tensdijk, aan mr. J. J. Versluijs, burgemeester van Oud-Vossemeer en aan de heer D. M. Treurniet te Sint-Maartensdijk namens het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis de medaille voor tien jaar trouwe dienst uitgereikt voor de bijzondere werkzaamheden, die door hen werden verricht. BESTRATING. De Tuinstraat in het uitbreidings plan van Sint-Annaland is thans zo ver gereed, dat weldra met de be strating kan worden begonnen. Ook in de Cureestraat is men zover, dat daar binnen afzienbare tijd de be strating zal volgen. In beide straten is thans één woning bewoond, maar ook de andere huizen naderen de vol tooiing en dus zal het niet lang meer duren voor ook deze door de bewo ners zijn betrokken. (Advertentie). Kou gevat? Koortsig U voelt U weer "stralend 0 AKKERTJE Collecte Voor de zending der Ned. Herv. kerk werd in 1955 te Bruinisse inge zameld aan collecten en in Zendings bussen een bedrag van 2032,12. Na de beperking van de dertiger jaren is echter het totale areaal van de groenteteelt geleidelijk weer uitgebreid. Sedert 1943 toen de beperking begon is het areaal met 25 gegroeid. In dit verband bepleitte spr. de noodzaak om teeltareaal beschikbaar te stellen voor jonge mensen. Maar deze die nen dan een veelzijdige opleiding achter de rug te hebben. Tenslotte besprak de heer Jonker de verschillende produkten afzonder lijk. Hij gaf o.m. aan welke maatrege len voor jdeze gewassen bestaan en hoe zich de ontwikkeling van het ogenblik voltrekt. Sprekende over de contractteelt stelde hij o.a., dat de conservenindustrie maatregelen dient te nemen om de buitenlandse concur rentie het hoofd te bieden. De invoer van blikgroenten in Nederland is na melijk vrij. Samenvattend meende de heer Jonker dat het voor de tuinders aanbeveling verdient steeds waak zaam te blijven en de ontwikkeling van nabij te volgen. In de morgenvergadering werd nog een aantal huishoudelijke zaken afge handeld. Zo keurde men de gebruike lijke jaarstukken goed. De adviseurs van de Z.G.V. werden herbenoemd en de contributie werd op voorstel van het bestuur op 5 per jaar gehand haafd voor 1956. De aftredende be stuursleden, de heren M. Ton, voor zitter, A. H. Geertse, secretaris en A. de Pagter, gewoon lid, werden herko zen. In de nog bestaande vacatures voor west Zuid-Beveland en Schöu- wen-Duiveland werd voorzien door be noeming achtereenvolgens van de he ren W. Tielkemeyer, 's-Heer Arends- kerke en C. Legemate, Zierikzee. De middagvergadering en daarmee de Groenteteeltdag werd besloten met de vertoning van enkele kleurenfilms door de heer A. Oosthoek. O.a. werd gedraaid een fraaie rolprent over het bloemencorso in Aalsmeer en een in structief filmwerk over de bemesting in de landbouw. Socioloog bij Stichting Zeeland benoemd. Tot socioloog by de Stichting Zee land is benoemd drs. L. Turksma uit Amsterdam. De heer Turkstra zal op een nader te bepalen datum bij de Stichting in dienst treden, Zoals be kend werden voor de benoeming van een socioloog destijds gelden gevo teerd door de Provinciale Staten van Zeeland, waarbij van de zijde van Ged. Staten er op werd gewezen, dat de betrokken functionaris ook werk zal kunen verrichten voor-P.P.D., E.T.I. enz. (Advertentie) geurig en... faviéftTu} Carton a 100 gram f 0.65 Carton a 200 gram f 1.20 „O. EN O." JUBILEERT IN MIDDELBURG Vele fraaie staaltjes van zelfwerkzaamheid. Een grote menigte verdrong zioh woensdagavond ln het Middelburgse geref. jeugdgebouw aan de Singelstraat, waarvan de voorgevel ln een zee van floodlight baadde. Even tevoren was daar namelyk de huisvlyttentoon- stelling geopend, die „O. en O", de personeelsvereniging van de P.Z.E.M. houdt ter gelegenheid van haar zilveren jubileum. Deze expositie bleek reeds direct velen te trekken. Het publiek kwam echter ook voor de grote fancy-fair, die in de benedenzalen was ingericht om „O. en O." aan meer geld te helpen voor de verwezenlijking van haar doeleinden: Ontwikkeling en onspanning. De voorzitter van het dagelyks P.Z.E.M.-bestuur, mr. A. J. van der Weel, had de tentoonstelling geopend. Hy zei by deze gelegenheid, dat hy ir. tegenstelling met de bekende frase, die dan vaak wordt ge bruikt niet met buitengewoon veel genoegen de uitnodiging voor deze daad had aanvaard. Mr. Van der Weel bekende namelyk niets van huisvlyt af te weten. Uit zyn jeugd herinnert hy zich slechts de figuurzaag, die tel kens brak De officiële opening geschiedde ty- 'dens een bijeenkomst in één der bo venzalen. Bij de aanvang sprak de heer J. Huser, voorzitter van „O. en O." een welkomstwoord, waarin hn o.m. opmerkte, dat de P.Z.E.M. wel goed zonder „O. en O." kan, maar „O. en O." niet zonder de P.Z.E.MDe viering van het 25-jarig bestaan moest naar de mening van spreker in zulle een kleine kring geschieden om redenen van praktische en financiële aard. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht van de afgelopen kwart eeuw en vertelde, dat van de oprich ters van toen nog 7 in leven zijn. Hierna was het woord aan de heer H. Pieters, archivaris der Provinciale Bibliotheek, die sprak als voorzitter van de jury, belast met het beoorde len der inzendingen voor de expositie. Hij zei, dat de jury een en ander door een kritisch, maar welwillend oog had bezien. „Het is geen Sinterklaas", vervolgde hij, „de prijzen worden niet met gulle hand rondgestrooid en de genen, die winnaars werden kunnen dit werkelijk als een onderscheiding beschouwen". Overigens noemde spr. de deelneming aan deze expositie lof waardig. Voor alle inzenders levert zij winst op, namelijk de vreugde, die aan alle scheppende arbeid wordt beleefd. Tenslotte maakte hij de uitslagen be kend. KANTONGERECHT MIDDELBURG Twee kaakfracturen In Middelburg is men er kennelijk van doordrongen, dat de entree van een stad fraai moet zijn. Daarom was het geen wonder, dat sloper H. J. zich woensdagmórgen voor de kan tonrechter in Middelburg, mr. J.: Mo,o- lenburgh, moest verantwoorden. De heer J. heeft een sloperij aan de rand van de Zeeuwse hoofdstad, aan de weg naar Arnemuiden. Dit terrein mocht H. 3. voor zijn werkzaamheden gebruiken, maar reeds in 1953 was de voorwaarde gesteld, dat hij voor een doeltreffende afrastering zou zorgen. Er is wel een afrastering gekomen, maar doeltreffend is deze omheining nooit geweest, want al, spoedig lagen de rietmatten tegen de grond. „Van Jfclen en draad heb ik later weer een omheining gemaakt", voer de de sloper aan, maar de heer A. B. J. W. M., directeur van gemeentewer ken te Middelburg, die als getuige optrad, noemde deze omheining ook ondeugdelijk. Daarna bracht de ver dachte nog naar voren, dat de Ne derlandse Heidemij in de buurt van zijn slopery ook een terrein heeft, waarop materiaal is opgeslagen, en dat niet afgerasterd is. Ook dit feit bleek echter niet steekhoudend „want", zei mr. Moolenburgh, „op het terrein van de Heidemy zijn gebruiks voorwerpen opgeslagen, maar op uw terrein ligt grotendeels oude rommel,» dat de pensioengerechtigde leeftyd reeds achter de rug heeft". Omdat het twee terreinen betrof, eiste de ambtenaar O.M. tenslotte twee boeten van 7.50 of tweemaal twee dagen hechtenis. Mr. Moolen burgh wijzigde de geldboete niet:, maar veranderde het aantal dagen in vier. „Zorg nu, dat het binnenkort oké is", zei de kantonrechter nog en sloper J. beloofde braaf, dat het op 1 maart voor elkaar zou zyn. „Kent u de verkeersborden niet?", vroeg mr. Moolenburgh in de vol gende zaak aan de huisvrouw F. J. B., echtgenote van 3. M. uit Middelburg. Op 28 december had zy op haar fiets in de Korte Delft in de richting van de Lange Delft gereden en dat mag niet, want de Korte Delft heeft éénrichtings verkeer. „Ik ken er wel enkele, maar ik zag het bord niet", bracht mevrouw M. nu naar voren. Tegen de agent, die proces-verbaal had opgemaakt, had zij echter gezegd, dat zy de borden niet kende. „Dan zult u een „borden boekje" moeten kopen", merkte de kantonrechter op. „voor een dubbel tje kunt u die krijgen". Tenslotte' moest mevrouw M. drie gulden beta len (of één dag „zitten"), „maar als het weer gebeurd", dreigde de kan tonrechter nog, „dan maken we er 6 van". Te veel „Dè's veel te veel", zei de veertig jarige winkelier F. C. H. uit Vlissin- gen, die 15 of drie dagen tegen zich hoorde eisen, omdat hij op 8 novem ber van het vórige jaar op de" krui sing van de Aagje Deken- en Schelde- straat te Vlissingen in zyn auto een ander voertuig was gepasseerd. En hy voegde er nog aan toe: „Ik zal trachten het niet weer te doen"„Dat as- niet voldoende", betoogde de kan tonrechter, „U moet zich heilig voor nemen zulke overtredingen niet meer te begaan en dan gebeurt het ook niet meer". Ja-knikkend beloofde de heer H. daarna beterschap, waarop de kantonrechter er 10 of vijf dagen van maakte. Op een druilerige, sombere ochtend in oktober van het vorig jaar klonk er luid glasgerinkel op de Noordweg te Souburg:"zes flessen met pap gin gen in scherven. Dat was echter het ergste niet, want de 22-jarige kleu teronderwijzeres J. S., die het breken van de flessen veroorzaakte, doordat zy met haar bromfiets tegen een handwagentje was opgereden, liep bij deze gelegenheid een gebroken on derkaak op. De blessure was nog niet helemaal genezen, toen zij woensdagochtend voor de kantonrechter stond en zei: „Ik. zag het wagentje helemaal niet, 'é'délachtbare". „Maar dat is levens gevaarlijk", antwoordde mr. Moolen burgh, „rijden op een bromfiets en niet zien wat er zich voor je op de weg bevindt." Nadat de bedremmelde kleuteronderwijzeres, die nog aan voerde, dat zij nu een bril draagt, de raad had gekregen bij donker weer op een gewone fiets te rijden, eiste de ambtenaar 15 of drie dagen. De kantonrechter maakte er 10 of vijf dagen van. Overigens was dit niet de enige zaak, waarin een gebroken kaak een belangrijke rol speelde. Want op 18 oktober van het vorig jaar was de 38-jarige C. v. d. H., sergeant bij de COAK in Middelburg, in de Lange Noordstraat in de Zeeuwse hoofdstad zo krachtig door een bromfietser te gen de grond gereden, dat zijn kaak brak. De bromfietser, de 43-jarige grondwerker A. L. uit Domburg, moest zich nu verantwoorden voor de. kantonrechter, omdat hij bij het af slaan geen voorrang had verleend aan het doorgaand verkeer, waardoor de heer v.- d. H. aangereden werd. De sergeant, die als getuige gehoord werd verklaarde ,dat' hij A. L. niet had zien aankomen, om'dat zijn uit zicht belemmerd werd door 'n volks wagen, die juist voor hem reed. „U hebt toch wel heel ruw en on oordeelkundig gereden", voegde de ambtenaar de bromfietser toe, „daar om'eis ik een boete van 50 of tien dagen". Mr. Moolenburgh reduceerde het bedrag tot 30, maar handhaafde het aantal dagen. Ir. T. Miehielsen, directeur van de P.Z.E.M., ging ln zyn toespraak ln op wat de heer Huser over de verhouding van „O. en O." to de onderneming had gezegd. „De P.Z.E.M. kan niet zonder van „O. en O." tot de onderneming had wend aan de dingen, die de vereniging biedt, wy zyn er mee verwend". Ook mr. Van der Weel kende het zilveren „O. en O." grote waarde toe. „Misschien kunnen wy zonder de ver eniging, misschien kunnen wij ook zonder elektrisch licht", zei hij, „er zijn althans mensen, die het zonder stroom stellen". Maar spr. vond het belangrijkste, dat „O. en O." doet bevorderen de geest van saamho righeid in het bedrijf. En wat de huis vlijt betreft, wie dit „ambacht" kan beoefenen bezit een grote gave, aldus mr. Van der Weel, die verder uitweid de over de betekenis van de huisvlijt, fezien in het licht der vrijetijdsbeste- ing. Tenslotte verklaarde hij de ex positie voor geopend. Zelf iets maken De genodigden maakten daarna een rondgang over de tentoonstelling, die ruim 300 inzendingen van 86 P.Z.E. M-ers omvat. Terecht hebben de orga nisatoren verbaasd gestaan over het aantal personeelsleden, dat „zelf iets kan maken" en over de staaltjes van ware huisvlyt, die te berde zijn ge bracht. Want er zijn op deze expositie voorwerpen te zien, die men zich direct de zijne zou willen noemen: Van een foto, waarin geen ama teuristisch element meer te onder kennen valt en een met liefde en kunstzin vervaardigd handwerkje tot een pronkstuk van een spoor trein-met-rails en een door ver bluffende vaardigheid en sierlijke afwerking uitmuntende elektrische klok. Jammer is slechts, dat dit driehon derdtal inzendingen door ruimtege brek in een tweetal zaaltjes moest worden ondergebracht. Want hiermee ontstaat het gevaar, dat men door het bos de bomen niet meer ziet In de benedenzalen was inmiddels de jubileumviering op wat feestelijker wyze Ingezet met het openen van een uitgebreide fancy-fair, die alles om vat wat op dit gebied gebrulkelyk ls. Slechts één ding verschilt, namelijk het beginsel, dat aan alle attracties ten grondslag ligt: „Doe het elek trischhetgeen uiteraard de stijl van het bedryf isRest te vermelden, dat aan het geheel een bar ls verbon den, waarop een Weens stempel drukt. De eerste prijzen der tentoonstel ling heeft de jury als volgt toegekend: afdeling modelbouw: J. Marijs, Vlis singen; afdeling meubilair-en huis houdelijke artikelen: J. T. de Brau- wer, Sluiskil; afdeling hout- en me taalbewerking: A. J. Goyeiïï Goes; af deling fotowerk: A. H. Donze, Mid delburg; afdeling teken- en schilder werk: Liesbeth Huser, Middelburg; afdeling nuttige en fraaie handwer ken: 4 gelijke prijzen: mej. d'Hondt, Middelburg, mevrouw H. M. C. San- derse-Van Roekei. Vlissingen, A. P. van der Stel, Poortvliet, mevrouw C. Pluser-Wissink, Middelburg, mevrouw A. Zandee-Trimpe, Goes en mevrouw E. Strubbe-Van veen, Middelburg. VANDAAG Middelburg Electro: „Koppensnellers van de Amazone", (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Bibliotheek: Expositie van boe ken over Frankrijk, 10—12.30 en 13.30 17.30 uur: Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie Japanse en Chinese prentkunst, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra; „Het dodenmas ker'.', (18 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Heersers der vallei", (14 jaar), 20 u,; Kunstzaal Bikker: Tentoonstelling schilderijen A. Pihl. Goes Grand: „Bastogne" (14 jaar) 20 uur; Prins van Oranjes Toneelavond Onderling Kunstgenot, 20 uur. Goes Schuttershof: Propaganda-feest- avond Sport- en ontspanningsvereni ging N.V. Philips gloeilampenfabriek te Roosendaal, 20 uur. KUNST Multatuli-herdenking. Declamatie en mimische kunst. Mevrouw Raden Ajoe Jodjana heeft een programma samengesteld voor een Multatuli-herdenlcing en de Arbeiderskunstkring te Vlissingen bood de première van dat program ma gisteren aan zijn leden aan. Het was een merkwaardig pro gramma omdat het bestond uit nog al sterk geschakeerde delen: een inleidende toespraak van dr. Hui- fens uit Rotterdam, enkele toelich- ingen van Raden Ajoe Jodjana, eni ge gameian-muziek (getransponeerd voor klavier), voorts mimische kunst van Roemahlaisélan en voor drachtskunst van Mieke Van Oor schot. De bedoeling van Raden Ajoe Jod jana met dit programma was het stellen van Multatuli's voortreffelij ke prozawerken zoals de geschiede nis van Saïdja en Adinda, en de pa rabel van „De Steenhouwer" tegen een visueel-Oosterse achtergrond. Gezegd mag worden, dat deze be doeling ook verwerkelijkt is. Mis schien was het meer een culturele manifestatie, dan een kunstzinnige prestatie, meer een toelichting op de artistieke verbeelding van Multatu- li dan een eigen kunstzinnige schep- Eing, maar het programma was eel belangwekkend en uit de ge spannen aandacht van het publiek bleek wel hoezeer het geboeid werd door het gebodene. In zekere zin was dit programma experimenteel. Juist om dit experi mentele, lean wellicht de opmerking van betekenis zijn, dat bij het mimi sche spel van Roemahlaiselan de de- clamatrice niet vóór, maar achter de coulissen zou moeten staan. Dat vergemakkelijkt het bepalen van de publieke aandacht by het spel van Roemahlaiselan. De inleiding van dr. Huigens werd zeer beperkt gehouden. Hij vertelde iets over de jeugd van Douwes Dek ker (Multatuli) en zijn jaren in Le- bak (West Java), waar hy ontslag nam als assistent-resident, omdat hy in conflict was geraakt met zjjn chef, de resident van Bantam. De heer Huigens belichtte ook even de denkwijze van de Bantamse bevol king, waardoor Multatuli's optreden begrijpelijker werd voor de toehoor ders. Daarna declameerde Mieke van Oorschot de geschiedenis van Saïdja en Adinda, waarbij Roemah laiselan een mimische verbeelding van Saïdja gaf. Na de pauze bracht Mieke van Oorschot de „Toespraak tot de Hoof den van Lebak" en de avond werd besloten met de parabel van de steen houwer. De steenhouwersfiguur werd weer uitgebeeld door Roemahlaisélan. Het best geslaagd was ongetwij feld het laatste nummer. Hier was het samengaan van beide kunste naars voortreffelijk en ook kort ge noeg om geen enkel hiaat te verto nen. Maar de andere programmanum mers waren evenzeer belangwekkend. Mieke van Oorschot is een knappe voordraehtskunstenares en de mimi sche kunst van Roemahlaisélan spreekt tot het publiek. Het was een goede voorstelling. Terecht betreurde de voorzitter van de Arbeïdersktmstkring het in zijn dankwoord, dat het publiek niet: in groter getale was opgekomen. Dat verzuim kan nog hersteld worden als hedenavond de tweede voorstel ling gaat. W. L. «„Ballet der Lage Landen". Schouwburg, Middelburg „HET BALLET DER LAGE LAN DEN brengt met dit repertoire 'n pro gramma, dat ontegenzeggelijk belang stelling verdient, maar dat „naar meer en beter" doet verlangen". Dit schreven wij naar aanleiding van de in maart 1955 voor de N.V.V. Bestuurdersbond te Middelburg gege ven voorstelling, toen Mascha ter Weer me met haar ballet een instructièf pro gramma bracht. De toen uitgesproken wens is nu in vervulling gegaan.. Onder auspiciën van de Arbeiders- kunstkring in Middelburg trad „Het Ballet der Lage Landen"' gisteravond wederom in de Schouwburg op. Het repertoire was zorgvuldig gekoz.en en omvatte zowel licht verteerbare, in de parodistische sfeer'liggende balletten, als enkele meer klassieke vormen van danskunst. Het resultaat was een boei end en onderhoudend geheel, dat be gon met de amusante „Boerenbruiloft" en dat eindigde met een charmantè, vederlichte „Garden Party". De „Boerenbruiloft" bracht weinig nieuws, zij het dan dat reeds in deze dans Greetje Donker opviel door haar parodistische kwaliteiten, gepaard gaande aan een soepele techniek. Deze kwaliteiten bevestigde zij wederom in ,,'t Mislukte aansoeck" (eveneens een oude bekende), waarin Marten Mole- ma haar uitstekend partij gaf. Op mu ziek van Edvard Grieg danste Angela Bayley een gracieuze nocturne als stijl vol intermezzo. In een suite uit „Les Sylphides", muziek van Chopin en choreografie van Fokine, toonde de jeugdige Andri,- ne de Clerq opnieuw haar natuurlijke souplesse, gelukkig gecombineerd met een uiterst gave techniek. Ook Ine Rietstap en Ben de Rochemont, die de ze suite na ook soli gedanst te hebben, besloten met een wals-duet, gaven veel schoons te genieten. Johan Mittertreiner bracht op eigen choreografie en met muziek van Peter- Keil enbach „De Rattenvanger van Ha- melen"; strak, beheerst en bijzonder expressief gedanst. Na „Tarantella", 'n Italiaanse volksdans op oude melodie- en, fris en vaardig vertolkt door Nel ter Weeme en Ben de Rochemont, volg de wederom een oude bekende, name lijk „Le foyer de la danse", een sterk beeldend ballet, dat sinds vorig jaar aan verfijning gewonnen had. Angela Bayley en Ben de Rochemont kregen in „Pas de deux" uit Giselle nog eens gelegenheid hun vaardigheid op technisch gebied te demonstreren (iets meer bezieling zou beslist niet geschaad hebben en tot. besluit was er dan de „Garden Party", naar een idee van, en mèt Pieter v. d. Sloot als cho reograaf en op muziek van Jaccjues Offenbach. Een zoals opgemerkt vederlichte, zeepbelachtige historie, met geestige vondsten, door allen over- tuigdend en in de juiste sfeer gedanst. Pianist Wïm Franken vervulde zijn taak naar behoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2