PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse regering is niet van plan om af te treden BILT Woninggebrek doet inwonertal van Wissekerke dalen SUPRANATIONAAL EUROPEES KERNSPLITSINGSORGAAN 199e jaargang - no. 16 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 jan. '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie I 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..BrleveD of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2 5 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3M1; Goes, Lange Vorststr. 63. telef 2475 <b g.g 2228): Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Ziertkzee N Bogerdstraat 24 telef. SIR ANTHONY EDEN BEANTWOORDT KRITIEK Vrouw trachtte premier van microfoon weg te duwen Sir Anthony Eden heeft woensdagavond op een bijeenkomst van de con servatieve party to Bradford zijn critici krachtig van repliek gediend. Hij verklaarde, dat „het land niet op zijn retour is en de regering niet voor nemens is af te treden." Hij herinnerde er aan, dat zijn conservatieve regering voor vijf jaar is gekozen: „Wij zijn slechts bereid ons op grond van onze prestaties aan het einde van deze jaren te laten beoordelen en ik ben voornemens zo God wil er op die dag bij te zijn". De premier was van oordeel, dat, hoewel het gevaar voor een wereld oorlog is verminderd, er toch nog alt ijd kans op bestaat, omdat een we- rëldexplosie gemakkelijk kan ontstaan door vijandelijkheden in een kri tiek gebied, zoals het Midden-Oosten. „Er is daar volop droog kruit", al dus Eden. mogendheid die haar satellieten on derwerpt en overheerst is „het Krem lin, Moskou." Incident Terwijl deze uitspraak door de vergadering met applans werd be groet, klom een vrouw op het spreek gestoelte en trachtte de eerste-minis- ter van de microfoon weg te duwen. Eden gaf te kennen, dat de rege ring nieuwe plannen heeft voor het bestrijden van inflatie en prijsstijgin gen, kwesties waarover Eden zelfs door enige vooraanstaande regerings gezinde Diaden is bekritiseerd. Aangaande maatregelen ter ver sterking van de Britse economie deelde Eden mee, dat hij de nieuwe minister van financiën, MacMillan, had gevraagd, de ramingen van de uitgaven der regeringsdepartementen aan een onderzoek te onderwerpen ten einde deze te verminderen. Het ambtenarencorps zou met nog eens 10.000 tot 15.000 personen worden verminderd. Vreedzaam samenleven De premier verklaarde te zul len bljjven zoeken naar middelen om te komen tot een vreedzaam samenleven tussen de communis tische en de niet-communistische wereld. Kennelijk doelend op de rondreis van Boelganin en Kroesj- tsjef door Zuid-Azië zei hy: „Enige buitenlandse reizigers hebben onlangs redevoeringen ge houden. Hierover wil ik slechts deze commentaar geven: het is een fantastische travestie van de politiek van dat land om voor te geven, dat liet onze bedoeling is onze voet op de nek van andere volkeren te zetten. Het omgekeer de is de waarheid. Overal ter wereld zet de ontwik keling naar zelfbestuur zich in de landen van het Britse gemenebest en imperium voort. Het adres van d% Schadevrij In de hevige strijd die in Neder land gaande is voor veiliger ver keer worden nogal wat banblik sems geslingerd naar wegpiraten en andere veroorzakers van verkeers ongelukken. Ook is er druk geroepen om zwaardere straffen voor overtre ders van de verkeersvoorschriften. Naast dit brandmerken van schul digen, werd slechts een enkele maal de lof gezongen van de goede weg gebruiker. Dat zou in feite heel wat meer moeten gebeuren, want het goede voorbeeld stimuleert tot na volging. Die goede vooibeelden zijn er gelukkig te over. Een gro te vervoermaatschappij in Ne derland is bezig aan de huldiging van 109 chauffeurs, die met beladen vrachtauto's gedurende tien jaren schadevrij hebben gereden. Men heeft de mensen uit hoofde van hun dienst niet allemaal tegelijk bij elkaar kunnen brengen en dus ge schiedt te huldiging in etappe's. Bij de eerste etappe toonden het departement van verkeer, de justitie en de politie hun belangstelling. Zoiets is loprzamer dan het slin geren van welke banbliksems ook naar verkeersovertreders In dit verband mag wel even opge merkt worden, dat het Verbond voor Veilig Verkeer een actie voor schadevrij rijden heeft opgezet, waaraan allen kunnen meedoen, die met een auto, motor of bromfiets deelnemen aan het verkeer. Ieder kan een insigne verwerven, dat hem of haar signaleert als een fatsoenlijk weggebruiker. Heeft men eenmaal zo'n insigne, dan is het een aanmoe diging om voort te gaan met het be tonen van zelfbeheersing in het ver keer en een aansporing voor ande ren om zich niet onvoorzichtig te ge dragen op de weg. Er zijn overigens nog wel andere sucesscn te melden in de strijd voor veilig verkeer. De heer Schummelketel, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer kon on langs vertellen, dat 85 van alle schoolkinderen in Nederland vef- keersexamen afleggen en dat het aantal ongelukken, waarbij kinderen zijn betrokken, aanzienlijk minder is geworden. Hij kon ook mededelen, dat in een drukke straat Ie Maastricht, waar dagelijks drieduizend schoolkinde ren oversteken, en waar regelmatig ernstige ongelukken voorkwamen, sedert vijf jaar geen enkel ongeluk meer voorviel omdat er verkeersbri- gadiers worden geplaatst en de schoolkinderen de aanwijzingen van de brigadiers behoorlijk opvolgen. Dat zijn positieve resultaten, die Stimulerend werken. Geheimzinnige vondst in Rotterdamse haven Een Rotterdamse opkoper, die van 'n baggerbedrijf allerlei oud ijzer e.d. koopt, dat wordt opgehaald uit het water, meende aan een blikken bus, die uit de binnenhaven werd opge vist, een strop te hebben. De bus woog nogal zwaar, er zat een soort nikkelerfs in, zo dacht hij. Het geval bleek 230 kg te wegen, en voor 20 cent per kg kocht hrj het. Hij slaag de er echter niet in de bus te verko pen. Twee neven waren bereid de strop met hem te delen. Voor 35 werden zij mede-eigenaar. Weer een andere neef, een M.T.S.-er, hoorde ook van het „zware geval" en hij liet het eens onderzoeken op een labora torium in Amsterdam. Hier bleek, dat de inhoud wolfram was, een duur metaal, dat maar in enkele fabrieken in Nederland gebruikt wordt. De waarde van de bus is 16.000 a 17.000. De recherche onderzoekt nu hoe dit waardevolle metaal in de binnenha ven is terecht gekomen. Toen zij werd weggesleurd door zaal wachters riep zij: „Het Britse im perium is de grootste vredeskracht die de wereld ooit heeft gekend en u bent bezig het weg te gooien". Ook van de tribune werd geroepen, dat Eden „het imperium heeft weggege ven." Temidden van het geschreeuw verklaarde de premier, met bleek ge zicht, dat dit niet waar was. Naaat de ordeverstoorders met geweld wa ren verwjjderd, zongen de aanwezi gen „For he is a jolly good fellow" en het Schotse „Will ye no come back again?", waarop Eden bedank te en zei dat hij het laatste zeker zou doen. Oostduitsland voert leger in De Oostduitse Volkskamer heeft het wetsontwerp tot invoering van een „nationaal volksleger" goedgekeurd. Een debat van een uur ging eraan vooraf, waarin geen stem tegen het ontwerp werd vérheven. Als kern van dit nieuwe leger heeft Oostduitsland de z.g. „Skasernierte Volkspolizei" met een sterkte van 100.000 man landmacht, 10.000 man ma rine en 10.000 man luchtmacht, waar mee het dus een aanmerkelijke voor sprong heeft op de Westduitse Bonds republiek. Minister Stoph, die algemeen als aanstaande minister van defensie van Oostduitsland wordt beschouwd, deel de mede dat het leger een uniform krijgt dat in snit en kleur gelijk is aan de Duitse uniformen uit de laatste oorlog, en hij maakte de „Amerikaan se uniformen" van het Westduitse le ger daarbij belachelijk. MIIIIIHIIIIIIIIIIIIIim Beer aan de deur. Het zal je gebeuren, dat ie M 's-nachts gerucht hoort bij de achterdeur van je woning en dan, wanneer je tijdens een verkenningstocht inbrekers denkt te ontdekken, plotseling oog in oog met een flinke M Himalayabeer komt te staan. Dit overkwam dinsdagnacht de |1 heer T. in Apeldoorn, die bij zijn ontdekking meteen de deur dicht gooide en direct de po- litie belde. De beer, die door M het vernielen van zijn nacht- verblijf in een dierenpark te Apeldoorn de weg naar §f de vrijheid had gevonden, liet m zich met een hoeveelheid voer door de politie en de eigenaar gemakkelijk lijmen en even later sliep hij weer onbewust van de schrik, diè hy had ver- oorzaakt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ Nieuwe partij opgericht „Nationale Unie (op algemeen christelijke grondslag)". Het comité van actie ex-K.N P heeft gisteren meegedeeld, dat besloten is tot oprichting van een nieuwe partij, welke zich o m ten doel stelt: Stimulering van de nationale ge dachte, tot uiting te brengen door een meer fiere houding op internationaal terrein; een betere behartiging van de belangen van door de oorlog gedu peerden, zowel hier te lande als in In donesië; herziening van het zelfs door de Staten-Generaal niet vol doend beoordeelbare, excessieve en extreme belastingbeleid; en bestrij ding van uitholling van de privaat-ei gendom en het daadwerkelijk bevor deren van voor de hand liggende be zitsvorming bij brede groepen. De nieuwe partij zal de naam dra gen van „Nationale Unie (op algemeen christelijke grondslag)". Zij staat open voor allen, die het uit dragen van de christelijke gedachte in de praktijk van het politieke en maatschappelijke leven willen nastre ven. dus zowel katholieken als niet- katholieken.' Een voorlopig bestuur werd be noemd, waarin de functie.* van voor zitter, vice-voorzitter en secretaris- peningmeester zullen worden waar genomen door resp de heren li R. C. A. F. J. van Lissa Nessel G. H. Mul der en dr. J. M. E. M. A. Zonnenberg. Inzameling voor vluch'eliiwen brachl 383.000 op. De inzamelingsactie „de vluchteling wacht op uw sleutel" van de Neder landse federatie voor vluchtelingen hulp, die de afgelopen maanden is ge voerd, heeft in totaal 383.000 opge bracht. Dit is woensdagavond op de slotbijeenkomst van deze actie, die werd gehouden in de stadsgehoorzaal in de sleutelstad Leiden, meegedeeld door de voorzitter van de federatie, de heer M. A. Reinalda. De K.L.M.-piloten, die in 1957 met de nieuwe Douglas DC-7C zullen vliegen worden voor het besturen van deze machines getraind in een z.g. Flight- simulatorDit is een getrouwe "kopie van de cockpit van een DC-7G voor zien van alle instrumenten, die men ook in de praktijk gebruikt. Op de bovenste foto ziet men hoe de instructeur de eerste en de tweede pi loot in de trainer controleert. Op de onderste foto haalt een instruc teur een schakelaar over van hetwat men zou kunnen noemen„moeilijk heden-bord", om aeronalttisvhe, moei lijkheden te veroorzaken. De iiistruc- teurdie achter de piloten staat, kijkt hoe de mannen op de moeilijkheden reageren. Een moeder en haar zes kinderen, van één tot zeventien jaar oud, zijn woensdag om het leven gekomen door een brand ln hun huls, ongeveer tien 1cm ten noorden van Marmora in Canada. De vader heeft ernstige brandwonden opgelopen. AANBEVELING VAN ACTIECOMITÉ: Op 5 april komen Monnet en de zijnen opnieuw bijeen De door Monnet bijeengeroepen ver gadering van parlementaire vakbonds leiders uit zes Europese landen, heeft in een slotcommuniqué, dat na twee dagen vergaderen te Parijs is uitge geven, de vorming van een suprana tionaal Europees atoom-orgaan voor gemeenschappelijke ontwikkeling van Woensdagavond heeft de voorzitter van het dagelijks bestuur der P.Z.E. M., mr. A. J. van der Weel te Middel burg, de huisvlijt-expositie geopend, die gehouden wordt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der perso neelsvereniging „O. en O.". Na de ope ning werd een rondgang langs de ten toongestelde voorwerpen gemaakt. Van links naar rechts: ir. T. Micliiel- sen, directeur van de P.Z.E.M., de heer J. Huser, voorzitter van de per soneelsvereniging, en mr. Van der Weel. (FOTO P.Z.C.J AANTREKKELIJK PLAN VOOR „DE DUINTJES" Bijzondere rijksbijdrage nodig ojn achterstand in te lopen „GEEF ONS BOUWVOLUME", zegt burgemeester J. van Halst van Wissekerke, „dan lossen onze eigen aannemers in één of twee jaar het woningprobleem in deze gemeente op." Met een toewijzing aan de hand van het aantal beschikbare bouwvakarbeiders, zon men daarom uitste kend gebaat zijn. In elf jaar tyd mochten er in Wissekerke slechts negen enveertig woningen worden gebouwd. Veel te weinig; de gevolgen bleven dan ook niet uitNog regelmatig loopt de bevolking terug en de land bouwers raken hun personeel kwijt. Neem het de landarbeiders ook eens kwalijk, dat zij bijvoorbeeld naar de N.O.-polder trekken, waar een mooi huis voor hen klaar staat, terwyl Wissekerke een slechte woning of hele maal niets heeft te bieden! Dit is een van de grootste zorgen van burge meester Van Halst. Hij heeft ook plannen op stapel. Plannen, die beogen om de achterstand op verschillend gebied in te lopen en om de reëele kansen voor een recreatieoord in de Kamperlandse duintjes te benutten. Hiervoor is echter ook geld nodig en daar ontbreekt het aan. Wisse kerke behoort tot de weinige gemeen ten, die nog nooit een extra rijksbij drage hebben ontvangen. Wil deze gemeente nie' blijvend in verzor- gingspeil achterop komen en wil men een gezonde ontwikkeling "niet af remmen, dan zal een hogere rijksuït- kering onontbeerlijk zijn. Het is niet toevallig, dat burge meester Van Halst br ons gesprek eerst het woningprobleem en de daar mee verband houdende trek uit de gemeente aanroert. De bevolkings cijfers zijn voor hem als een teken aan de wand. Op 1 januari 1940 wa ren er nog 3535 inwoners en op 1 januari jl3430. De na-oorlogse jaren geven een regelmatige daling van hét zielental te zien. Voor een groot deel is dit te wijten an het feit, dat elders een betere behuizing kan worden geboden. In het afgelopen jaar nam de be volking weer met vierentwintig zie len af. Dit cijfer is eigenlijk nog min of meer geflatteerd, doordat er een geboorteoverschot van zeven en der tig was. Het aantal vertrokken per sonen overtrof dit jaar het aantal vestigingen met niet minder dan een enzestig! De wachtlijst- telt nog ongeveer veertig woningzoekenden, dóch ge makkelijk zou dit aantal belangrijk opgevoerd kunnen worden. Verschei dene bewoners van een krotwoning meldden zich maar niet aan, omdat er tot dusver toch geen kans op ver betering was. Woningverbetering Om niet nog verder achterop te geraken, is er in Wissekerke veel werk gemaakt van de wo ningverbetering, met steun van rijk en gemeente. Men krijgt er wel geen nieuwe woningen mee, maar altijd toch beter dan niets. Wanneer men nu nagaat, dat de gemeente maximaal 500 per geval bijdraagt en dat er zowel in 1954 als in 1955 jaarlijks 10.000 door de gemeente hier aan werd besteed, dan blijkt wel duidelijk, welk een omvar.g deze noodmaatregelen hebben aange nomen. Wissekerke heeft twee aannemers, met elk ongeveer dertig man perso neel, zodat deze gemeente wat be treft de arbeidsvoorziening in de bouwvakken, zeker voor zichzelf kan zorgen. „Daarom, laat men ons meer bouwvolume geven", zegt burgemees ter Van Halst, „onze eigen mensen zullen dit wel verwezenlijken." Twee scholen van ongeveer een eeuw oud, de openbare en de christelijke school wachten ook op vervanging. De tekeningen zjjn reeds gereed en de plaats is al uit- r Vervolg op pag 3) Dulles naar India, Birma en Indonesië. In diplomatieke kringen te Wash ington wordt verklaard, dat de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, voorne mens is Indonesië, India en Birma te bezoeken na de conferentie van de landen van het verdrag voor Zuid- Oost-Azië in Karatsji, van zes tot acht maart. Een woordvoerder van de Indone sische ambassade verklaarde, dat dit thans „min of meer definitief is en dat Dulles volgens l et voorlopige programma od 13 maart in Indonesië zal aankomen. Dulles zou India en Birma bezoe ken, voor aankomst in Djakarta, al dus de woordvoerder. de kernsplitsingsindustrie voor vrede lievende doeleinden aanbevolen. Prominenten uit socialistische, chris- tclijk-democratische en liberale krin gen in Frankrijk, Westduitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxemburg tekenden eenstemmig voor het besluit verantwoordelijk. De slotdeclaratie beveelt een supra nationale commissie aan, aan welke de regeringen enige van hun bevoegdhe den overdragen en welke een rigou reuze controle zal uitoefenen over de eigendom van splitsbare materie en toezicht op de vervaardiging en ex ploitatie van zulke materie, alsmede toezicht op de bouw en exploitatie van bedrijven, waar atoomenergie wordt geproduceerd. De commissie zal zich tot de vreedzame doeleinden van het kernsplitsingsvraagstuk beperken. De commissie, aldus de aanbeveling, moet alle splitsbare materie in eigen dom hebben en deze eigendom tijdens het produktieproces behouden. Parlementaire controle over de com missie dient te worden uitgeoefend via de algemene assemblee der E.G.K. S. Geschillen komen voor het gerechts hof der E.G.K.S. Een raadgevende commissie, bestaan de uit arbeiders, werkgevers en ver bruikers, worde .opgericht om de atoomcommissie te adviseren. De deelnemers aan de conferentie hebben zich verplicht, de declaratie zo spoedig mogelijk aan hun respec tieve parlementen voor te leggen, zo dat de regeringen snel het noodzake lijke verdrag tot uitvoering van het plan kunnen uitwerken. Op 5 april a.s. komt het actie-comité opnieuw bijeen om kennis te nemen van de goed-of afkeuringen der diver se parlementen, indien die reeds be kend zijn. Passagiersschip met atoomaandrijving De vice-president van de „United States Lines" heeft meegedeeld dat over twee en een half jaar een pas sagiersschip met atoomvoortstuwing in dienst zal worden gesteld. Het schip zal 2000 personen kun nen vervoeren en in geval van nood snel kunnen worden verbouwd tot troeoen'ransportschip met een capa citeit van 14.000 militairen met uit rusting. DE VERWACHT... SNEEUW OF HAGELBUIEN Sneeuw of hagelbuien. Matige, af en toe krachtige westelijke wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON E.\ MAAN 20 januari Zon op 8.40 onder 17.07 Maan op 10.59 onder 0.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1