Nieuwe gezondheidswet eindelijk in veilige haven Niet V.S. maar Chinezen zorgden driemaal voor oorlogsdreiging KLANKBORD BINNENHUISARCHITECT WAS KAMPIOEN FLESSENTREKKER NEDERLANDS PROTEST TEGEN RAPPORT PERS EN OVERHEID WOENSDAG 18 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DOOR EERSTE KAMER Z.H.S. AANGENOMEN Niet alleen de kruis-verenigingen krijgen een kans (Van onze parlementaire redacteur). De nieuwe gezondheidswet heeft haar moeilijke gang door de beide Ka mers der Staten-Generaal volbracht. Op 9 maart van het vorige jaar kwam zij in de Tweede Kamer in open bare behandeling. De besprekingen werden toen op verzoek van de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer Snurhoff, geschorst wegens aanneming met 47 tegen 26 stemmen alleen de P. v. d. A. en C. P. N. stemden tegen van enkele a mendementen van de r.-k. arts de heer Mol, die bedoelden aan het particulier initiatief in de Centrale Gezond heidsraad en in de provinciale raden minstens de helft van het aantal ze tels te garanderen. Deze amendementen waren voor de minister onaan vaardbaar. Op 2 november verwijderde de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de C. P. N. tegen was, het door de motie-Mol gewijzigde artikel weer uit 't wetsontwerp, alleen om de mi nister de gelegenheid te geven het artikel bij nota van wijziging te vervan gen door een ander artikel van dezelfde strekking, dat de pariteit in de samenstelling van de Centrale Gezo ndheidsraad en van de provinciale ra den in duidelijker bewoordingen verzekerde. De Eerste Kamer heeft tenslotte het aldus veranderde wetsontwerp dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook nu kreeg de fractie van de C. P. N. aantekening, dat zij tegen was. Het pas benoemde lid van de Eer ste Kamer, de heer Maenen van de K.V.P., die zijn maidenspeech hield, betuigde zijn instemming met het wetsontwerp, doch ten aanzien van de provinciale raden was hij nog niet geheel gerust. Hij dacht name lijk, aat daarin naast de vertegen woordigers van de overheid slechts zitting konden hebben de afgevaar digden van de verschillende kruis verenigingen en niet de vertegen woordigers van de algemene, vrije maatschappelijke organisaties, die zich op het gebied van de volksge zondheid bewegen. De bewindsman stelde hem ge rust. In het wetsontwerp zijn slechts de kruis-verenigingen ge noemd, omdat de situatie in de afzonderlijke provincies te veel uiteenloopt en het ondoenlijk is om daarmede in een algemene wet rekening te houden. In elk geval hebben de provinciale be sturen de mogelijkheid om ook anderen dan ae representanten van de kruis-verenigingen in de provinciale raden aan te wyzen. BEPERKTE FUNCTIE. Dr. Wibaut van de P. v. d. A. was niet geheel tevreden over de functie van de provinciale raden. Hij vond die te beperkt en zou graag gezien hebben, dat zij uitvoerende organen kunnen instellen. Nu vreesde hy, dat het praatcolleges zouden worden. Praten kan in bepaalde omstan digheden heel nuttig zijn, woordde minister Suurhoff ant- hierop. Rally-rijders hadden dinsdag rustige rit. Nog geen Nederlanders uitgevallen. De deelnemers aan de Rally van Monte Carlo hadden dinsdag een rus tige rit. Voor zover in het hoofdkwar tier in Monte Carlo bekend, waren gisteravond nog 297 van de 308 ge starte équipes In de stryd. Van de Ne derlanders was nog niemand uitge vallen, hoewel de équipe Van Lamme renVan Voorden een botsing had, die hen 50 strafpunten kostte, omdat z(j te laat in Hamburg arriveerden. De wegen, waarover de in Stock holm gestarte deelnemers zich naar Duitsland begaven, waren over hpt al gemeen zeer goed. Er waren geen uit vallers. De équipes uit Lissabon hadden te kampen met mist, hoewel het weer zacht was. De rijders uit Athene bevonden zich op weg naar Salzburg, nadat zij Klagenfurt gepas seerd waren. Ook de uit Rome ver trokken rally-ryders moesten zich in Klagenfurt melden; zij zijn thans op weg naar de volgende controleplaats. Verder werd nog gemeld, dat in de omgeving van Klagenfurt, waar ook de uit Parijs gestarte équipes moesten doorkomen, mist en motregen veel hinder veroorzaakten. De rijders uit Glasgow zijn, na het kanaal te hebben overgestoken, via de Franse stad Bourges op weg naar de volgen de controle. De teams uit München hadden eveneens met mist te kampen gehad. Twee Britse wagens waren gisteren bij een ongeluk betrokken. Bij het ongeluk van Harper en Wright in Villefranche-sur-Saóne werd een Franse voetganger gedood. ZOEK: In de straten van Parijs kwam Armand zijn vriend Jeanne tegen, die mistroostig liep te fluiten. Op de vraag wat er aan de hand was vertelde Jeanne, dat hij zijn hond kwijt was met lijn en al, die blijkbaar achter een militair aan liep. „Kom, kom", zeide Armand. „Het is maar een hond". „Jawel", aldus Jeanne, „maar aan de andere kant van de lijn liep mijn vrouw." BANG? Duke Ellington, de be. roemde Amerikaanse jazz-virtuoos, heeft een levensverzekering afgeslo ten nu hij in april naar de Sowjet- Unïe gaat. SLACHTOFFER: In Clinton (Tennessee ,V.S.) kwam de serveu se Pearl Hogue juist op tijd om een ladelichter in actie te zien. Zij gooi de hem een kop hete koffie in zijn gezicht, dreef hem de deur uit, ter wijl zy hem tenslotte met een kof fiekan op het hoofd sloeg. In elk geval verwachtte hij er een goede samenwerking van de organi saties, die op het gebied van de volksgezondheid werkzaam zijn, van. Hij vond, dat de heer Wibaut de provinciale raden onderschat, als hij ze praatcolleges noemt. Syrië wensl opheffing van hulp aan Israël. Syrië heeft Dinsdag de Veiligheids raad verzocht de landen, die bij de Verenigde Naties zijn aangesloten, aan te bevelen alle economische hulp aan Israël te staken. De Syrische afgevaardigde Sjoekai- ry verklaarde: „Indien Israël wil aanvallen, moet het dit maar met eigen middelen doen, zonder hulp". De Veiligheidsraad kwam bijeen ter voortzetting van de behandeling van de Syrische klacht tegen Israël over een aanval op 11 december tegen Sy rische stellingen aan het Meer van Galilea, bij welk gevecht 56 Syriërs en 6 Israëliërs het leven lieten. Ambassadeur Abba Eban van Is raël betoogde o.m., dat de Israëlische verliezen ten gevolge van raids der Arabieren sedert 1951 in totaal 884 -bedragen. „Geen regering in de Ver enigde Naties of daarbuiten is onder worpen aan een moorddadige vijan digheid, die lijkt op de agressie die de Arabische staten in stand houden tegen Israël, aldus Eban. Adenauer niet naar Canarische eilanden. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft op medisch advies zijn plan, om medio februari a.s. met vakantie naar de Canarische eilanden te vertrekken, laten varen, aldqs heeft een regeringswoordvoer der medegedeeld. „IK HAD GOEDE VOORUITZICHTEN" Bij 61 winkels in de hofstad „kocht" hij zonder te betalen Twee jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie by de rechtbank In Den Haag dinsdagmorgen gerequireerd tegen de 45-jarige binnenhuis architect F. H. D. van den B. uit Den Haag, die ongeveer een half jaar lang in 61 winkels in de hofstad talloos vele goederen en levensmiddelen zou hebben gekocht zonder te betalen. „Dit is het ergste geval van flessentrek kerij, dat ik ooit heb meegemaakt", zei de officier in zyn requisitoir. Verdachte opende in vele winkels maandrekeningen en kocht er dan op krediet, net zolang totdat de winkeliers weigerden nog meer goederen te leveren. Dan zocht hy andere leveranciers. Verdachte ontkende dat hy zou hebben geweten dat hy al die goederen, levensmiddelen, meubilair, huishoudelyke artikelen en nog veel meer, niet zou kunnen betalen. „Maar U had geen cent", zei de president. „Ik had goede vooruitzichten". ,,U bedoelt zeker uw faillissement in 1951, dat werd opgeheven wegens gebrek aan baten". „Ik had goede relaties met klan ten". „Met vrouwen bedoelt U mis schien". Want, zo bleek uit het dossier, ver dachte was reeds driemaal getrouwd geweest, hetgeen hem niet belette met een vrouw te gaan samenleven. Van deze vrouw kreeg verdachte 14.000 los. Toen zij niets meer wilde geven, legde hy het aan met een andere vrouw, in wie hij „goede vooruitzich ten" verwachtte. Voorts maakte hy goede sier van voorschotten, die hij van opdrachtge vers kreeg, zonder zich om het werk, dat hy ervoor moest verichten te be kommeren. Verdachte had geweigerd, zich psychiatrisch te laten onderzoe ken. De verdediger, mr. dr. K. W. P. Klaassen, zei o.m., dat verdachte in zyn optimisme steeds ervan overtuigd was, zyn schulden te kunnen voldoen. Verdachte komt uit een ryk milieu en kon op zeer jeugdige leeftyd over zeer veel geld beschikken. „Als hy door gevangenisstraf uit de samenleving wordt verwijderd, raakt hy alle con tracten kwijt" zeide pleiter die vrij- Het huwelijk van prinses Elizabeth, dochter van groothertogin Charlotte van Luxemburg en prins Felis, met prins Frangois Ferdinand van Hohenberg, zal 9 mei aanstaande plaats vinden. Dit is een actie-foto van Roals Aas, de Noorse hardrijder op de schaats die in het stadion*te Hamar 't Noorse kampioenschap hardrijden 1956 ver overde. Aas is 27 jaar en is in het Noorse kampioenschap al drie keer tweede geworden. Deze foto werd ge maakt toen hij bezig was aan de 1500 meter in Hamar, welke hij aflegde in 2.184. Dé verrassing van de kam pioenschappen wasdat Aas ook de 5000 meter won en tweede werd op de 10 km. Aas neemt uiteraard voor Noorwegen deel aan de Olympische winterspelen, die op 26 januari in Cortina d'Ampezzo beginnen. spraak vroeg, omdat verdachte wel wilde befalen, of, als de rechtbank de ze mening niet deelt, een voorwaarde lijke straf. Uitspraak over veertien dagen. Overdracht van Indonesische vorderingen. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft in haar dinsdagmiddag gehouden vergadering een wetsontwerp aangenomen tot goedkeuring van een tussen Neder land en Indonesië gesloten overeen komst, waarby Indonesië vorderingen van personele en sociale aard op Ne derlanders aan Nederland overdraagt. De inhoud van deze overeenkomst komt hierop neer, lat de vorderingen door ons land worden overgenomen tegen betaling aan Indonesië van een bedrag van 20.000.000.Van deze som heeft egn bedrag van naar schat ting 7.500.000.betrekking op dele gatieschulden, tot welker vergoeding de regering, reeds besloten had. De overige kosten voo'r Nederland bedra gen derhalve circa 12.500.000. Een gedeelte van. dit bedrag kan van de debiteuren teruggevorderd worden. Onder de leuze strijdbare demonstra tie tegen militarisme en de agres sieve Navo-politiekis ter gelegen heid van de 37e herdenking der te- rechtstelling van de communistische martelaren Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg in Oost-Berlijn de groot ste communistische militaire demon stratie aller tijden gehoudenwaar aan 12.800 leden van de communisti- sche arbeiders-militie, bewapend met lichte machinegeweren en geweren, 10.000 jongeren met karabijnen, 2500 leden van de Vollcspolizeien 100.000 ongewapende Oost-Berlijners deelna men. De foto boven toont de arbeiders-mili- tie in actie op de Stalin-allee. Onder: leden van de „Vopo". 9 Een tweemotorige DC-3 met 18 inzitten den is in het noordelijk deel van de pro vincie Quebec neergestort. De piloot eh een passagier kwamen om het leven. De tweede piloot wordt als vermist opgegé- DULLES AAN DE TAND GEVOELD Toen moesten Amerikanen hun positie duidelijk stellen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Jolin Foster Dulles heeft dinsdag op zijn perconferentie verklaard, dat de beste manier om oorlog te vermijden is, er vooraf kennis van te geven dat de Verenigde Staten bereid zijn, hun „fundamentele morele waarden en vitale belangen" tot elke prys te verdedigen, zonodig met het leven zelf. Dulles gaf toe, dat dit vooraf duidelijk stellen van de positie van het land een zeker risico voor de vrede inhoudt, maar hij verklaarde dat de harde ondervinding geleerd heeft, dat als de Verenigde Staten hun posi tie niet vooraf duidelijk maken, de kans op oorlog groter wordt, omdat dan een agressor een misrekening zou kunnen maken. De minister werd stevig aan de tand gevoeld over een recent artikel in het tijdschrift Life, waarin aan hem de uitlating werd toegeschreven dat men er in de diplomatie niet bui ten kan, tot de rand van een oorlog te gaan, zonder die rand te over- schryden. Dulles merkte op, dat deze weerga ve ietwat dubbelzinnig was, maar dat deze dubbelzinnigheid snel ver- dwynt als men de uitlating leest in de gehele samenhang en rekening houdt met de vele verklaringen die hy, Dulles, al in het openbaar heeft afgelegd. Hij stelde, dat wat werkelijk met de aanhaling bedoeld was, niet was dat de Verenigde Staten de zaak aan de rand van een oorlog in Ko rea, Indochina en Formosa hebben gebracht, maar dat de wereld aan de rand van een oorlog was geraakt op die plaatsen door de Communisten. Hy herhaalde zijn opvatting dat al- Saarparlement wenst een andere status Roechling. Het parlement van het Saargebied heeft dinsdag besloten aan te dringen op herziening van de Frans-Duitse overeenkomst inzake het Roechling- staalbedrijf. De drie pro-Duitse par tijen en de vroegere voor autonomie strijdende Christelijke Volkspartij verklaarden zich vóór een resolutie, waarin wordt aangedrongen op een bevredigende oplossing van het vraag stuk inzake het lot van het Roechling- staalbedrijf. leen de duidelijke houding dat de Verenigde Staten bereid waren om in die gebieden te vechten, de Com munisten er toe gebracht heeft, bak zeil te halen. (United Press). Monument voor gesneuvelden uit Onthulling te Groesbeek op 2 juni. De hertog van Gloucester, voor zitter van de oorlogsgravencommis- sie van het Britse Gemenebest, zal 2 juni op de Canadese oorlogsbegraaf plaats in Groesbeek een monument onthullen ter ere van de gesneuvel de militairen1 van de gemenebest- landen, speciaal van hen, die bij de opmars van de Seine naar Duits land gevallen zyn en wier laatste rustplaats onbekend is. DE PERSVRIJHEID IN ONS LAND Voorzitter van instituut: Vrijheid niet in 't geding. Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten heeft giste ren protest aangetekend tegen het door het Internationaal Persinstituut te Zü- rich uitgegeven rapport inzake de in vloed van regeringen op de pers. In dit rapport wordt, aldus de federatie, door het vermelden van enkele voor vallen de indruk gewekt, dat op de persvrijheid in Nederland van de zijde van de overheid enigerlei inbreuk wordt gemaakt, hetgeen ertoe leidt dat Nederland blijkbaar niet wordt gere kend tot de niet-totalitaire staten, waar volledige persvrijheid bestaat. Het federatiebestuur stelt, dat van we zenlijke aantasting van de persvrij heid in Nederland geen sprake is. Voorvallen, als in het rapport ge noemd, komen volgens de federatie voort uit in een rechtstaat niet ver werpelijke toetsing van het optreden van de journalist aan voor alle burgers bestaande wetten en algemeen gelden de opvattingen omtrent hetgeen in het maatschappelijk verkeer toelaatbaar is. Zo is de zaak van de gijzeling bij 't vooronderzoek van een strafzaak ten einde hem ertoe te brengen, zijn bron te noemen, ten principale een vraag van het veschoningrecht van de jour nalist, waarvan het bestuur van de Fe deratie van Nederlandse Journalisten overigens meent, dat het de journalist moet toekomen. Det directeur van het internationaal persmstituut, de heer E. J. B. Rose, heeft gisteren gezegd, dat dit protest berust op een misvatting omtrent de aard van het overzicht, dat het insti tuut verstrekte. Ten onrechte, aldus Rose, zou men de opmerkingen die over Nederland gemaakt zijn, onder 't hoofd „Overheidsdruk op de pers" rangschikken onder de rubriek „vrij heid van de pers". Zij zijn gerangschikt en behoren be zien te worden onder de rubriek „Druk gevaarlijk of anderszins die uitgaat van de autoriteiten in lan den met een vrije pers". Dergelijke ge- gevallen van pressie, aldus Rose, zijn vermeld, ongeacht of zij al dan niet met succes door de pers werden weer staan.. Het Wereldgebeuren. Zindabad Op weg van de Indiase hoofd stad Nieuw-Delhi naar het modeldorp Sonepat, dat pre mier Nehroe hem wou laten zien, is het de Westduitse vice-kanselier Franz Blücher wel duidelijk gewor den, dat hij welkom was. Groetend en buigend stond de bevolking aan de kant van de weg. In Sonepat zelf werd de Duitse bezoeker, net als te voren de „Russische tweeling" Boel- ganin en Kroesjtsjew, met kransen omhangen en het regende bloeme tjes over zijn ietwat verwonderde hoofd. Hij keek zijn ogen uit op de schilderachtige kledij van de vrou wen en meisjes in de menigte en hoorde enthousiaste spreekkoren: „dr. Blücher Zindabad!" hetgeen wil zeggen „Lang leve dr. Blücher". Aan het overvloedige staatsban ket. dat op het programma van Blü- chers reis uiteraard niet ontbrak, speelde een India's orkest melodieën uit „Frau Luna" van Paul Llncke en walsen van Strauss. Dit Duitse bezoek, dat nog niet ten einde is, verschilt in één opzicht hemelsbreed van dat der Russische machthebbers: Men kan vaststellen, dat Blücher zich flinker gedraagt dan de Sowjethe- ren, die zich menigmaal als clowns aanstelden om maar als jofele jon gens te worden geprezen. Blücher heeft bijvoorbeeld helemaal niet zijn best gedaan, om de Indiase staats lieden naar de mond te praten. In tegendeel. Hij heeft de Indiase pre mier duidelijk gemaakt, dat de vijf principes van vreedzame coëxisten tie, die deze predikt, in West-Duits- land niet kunnen worden overgeno men. Neutralisering zóu een veel te hoge prijs zijn voor de hereniging van Duitsland. De spanning in de wereld zou daarmee alleen maar scherper worden. West-Duitsland blijft bij het westerse verdedigings systeem, omdat dit systeem alleen maar op verdediging is gericht en op het doel, dat Nehroe op zyn eigen manier nastreeft: handhaving van de vrede. Nehroe van zijn kant sprak zich niet uit over de kwestie van Duitslands hereniging: „de In dische neutraliteitspolitiek liet niet toe, om op dat punt stelling te ne men Maar, al is men het dan niet in elk opzicht eens, toch kan men goede vrienden zijn. En men kan bereid zijn, om elkaar te helpen. In dit geval zou de hulp moeten komen van Westduitse kant. Want de verslagen oorlogvoerder heeft zich in de afgelopen vredes jaren niet alleen ontpopt als een voorstander van verdere vrede, maar zich ook vlot hersteld van zijn oorlogswonden en hij kan nu minder-ontwikkelden mee op de de been helpen. Blücher heeft dan ook verteld, dat een overeenkomst in de maak is voor de verlening van technische hulp door West-Duits land aan India. Het verdrag zal ge reed zijn voor ondertekening, wan neer de Indiase minister-president West-Duitsland met een bezoek zal vereren in juni van dit jaar. Nehroe moet dan toch in Europa zijn en wel voor een conferentie, die de pre miers van het Gemenebest dan in Londen houden. Wel heeft Blücher moeten toe geven, dat de Bondsregering nog niet over het benodigde kapitaal beschikt, om deze hulp als uit een hoorn des overvloeds over India uit te strooien. Het belangrijk ste voor de Westduitse regering is, om maar vast een goed begin te ma ken. Dat is het halve werk. En dat begin zal zijn: de omhoogkomende Indische industrie te steunen. Voor al wordt daarbij gedacht aan parti culiere investeringen door de West duitse industriëlen. Misschien moet het in dit licht worden bezien, dat een vijfhoofdige- delegatie van Duit. se fabrikanten van 5 februari tot 21 maart een tocht door het verre-, midden- en nabije oosten zal maken om de economisch banden nauwer aan te halen. De reis voert naar Ja pan. Indonesië, Thailand, Birma, Pa kistan en, lest best naar India. Dat West-Duitsland met zijn hulp uiteindelijk maar een druppel kan gooien op een roodgloeien de plaat, wordt overigens in Bonn wel toegegeven. Het is daarom be langrijk, dat een groep leidende in dustriëlen in West-Duitsland dezer dagen na een gesprek met de minis ter van buitenlandse zaken Von Brentano bereid bleek, om de minis ter te ruggesteunen in zijn buiten landse politiek. Von Brentano is te recht warm gelopen voor een idee, dat op het ogenblik wordt bestu deerd door de permanente vertegen woordigers van het Atlantisch Pact: om als leden-landen gezamenlijk een economisch, handels- en finan ciële politiek op te zetten ten op zichte van de onderontwikkelde ge bieden in Azië. Lukt het, om zo'n gezamenlijk westers program op te stellen, dan zal dat waarschijnlijk in India worden verwelkomd met een „Zindabad" voor alle landen, die bij dat pact zyn aangesloten. FRANZ BLÜCHER het regent bloemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3