PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Meneer Europa" Monnet bepleit voorkoming van vazallenpositie Schone slaapster eeuwen onder de sluimert sedert oude Molenberg BILT TERUGKEER UIT GENEVE IS GEEN AFSTEL VAN OVERLEG DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 15 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 18 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 546 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. SMI; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N Bngerdstras» 24. telef 26. NAAR VERENIGDE STATEN VAN EUROPA Samenwerking op atoomgebied is volgende stap naar eenwording De eerste conferentie van het comité van actie voor de Verenigde Staten van Europa is dinsdag, in Parijs begonnen. Dit comité, dat verleden jaar werd opgericht door de oud-president van de hoge autoriteit der Europe se gemeenschap voor kolen en staal, Jean Monnet, bestaat uit leiders van de grote politieke partijen en de vakbonden der zes landen van het zoge naamde „kleine Europa". Aan de conferentie, die twee dagen zal duren, wordt van Nederlandse zijde deelgenomen door de kamerleden Burgers, Romme en Bruins Slot en de vakverenigingsleiders Oosterhuis, Albers en Hazenbosch. Het doel van de conferentie, zo zette Jean Monnet, bijgenaamd „meneer Europa", in zijn openingsrede uiteen, is te beraadslagen over methodes om te komen tot Europese samenwerking op het gebied van de opwek king van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Deze samenwerking zal volgens Monnet de volgende stap dienen te zijn op de weg naar Eu ropese eenwording. Het bleek dat de afgevaardigden het er in grote lijnen wel over eens waren, dat er een Europese atoom gemeenschap moet komen, dat aan het uitvoerend orgaan ervan bepaal de beslissende bevoegdheden, voor namelijk van controlerende aard moeten worden overgedragen, en dat de gemeenschap zoveel mogelijk lan den moet omvatten. De controlerende bevoegdheden, die het uitvoerend orgaan zou krij gen, zouden volgens het plan dat Monnet aan de conferentie ter beoor deling heeft voorgelegd, in de eerste plaats betrekking moeten hebben op het bezit van verrijkt uranium en te Antwerpen De belangstelling van Zeeuwse zij de voor de havens van Antwer pen en Gent heeft een welwil lend karakter. Men is in Zeeland niet of nauwelijks betrokken bij de con currentiestrijd tussen de grote Euro pese havens en wanneer het de-ha vens van Antwerpen en Gent goed faat dan kan men onze zuiderburen aarmee gelukwensen. In Rotterdam heeft men daarover wel eens anders gedacht. Het is vooral de concurrentiestrijd Rot terdamAntwerpen, die herhaalde-; lyk de NederlandsBelgische ver houdingen heeft vertroebeld. Vandaar dat de Nederlandse en Belgische re geringen sedert jaren plannen in be werking hebben om de stenen des aanstoots tussen Rotterdam en Ant werpen 'zoveel mogelijk weg te ne men. De belangstelling voor die plannen is in Antwerpen groot, maar wan neer men zich thans laat voorlich ten door Antwerpenaren, die met gro te hardnekkigheid voor de Antwerp se welvaart strijden, dan krijgt men toch de indruk als zou de tegenstel ling AntwerpenRotterdam in een ander en wat minder emotioneel vlak gekomen zyn. zijner tijd ook op de produktie daar van, als die op het Europese vaste land mogelijk zal zijn geworden. Voorlopig zal dit verrijkte uranium immers moeten worden betrokken van de Verenigde Staten en later ook van Engeland, en deze landen zullen zich bij het afsluiten van bilaterale overeenkomsten het recht van toe zicht op het gebruik daarvan voor behouden, om te voorkomen dat het een of andere land misbruik van het afgestane materiaal maakt voor het vervaardigen van atoombommen. De Verenigde Staten en Enge land zouden vermoedelijk wel be reid zyn, dit recht van toezicht i::i. Euro pees orgaan over te dragen, waar door dus zou worden vermeden, aldus Monnet en zijn medewer kers, dat Europa in een soort van „vazallenpositie" ten opzichte van de twee genoemde landen zou komen. Monnet legde er de nadruk op, dat de werkzaamheden van het comité van actie niet zullen in druisen tegen of zullen concurre ren met hetgeen de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.) en de Brusselse commissie van experts Canada erkent wellicht communistisch China. De Canadese minister van Buiten landse Zaken, Lester Pearson heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de regering de diplomatieke erkenning van com munistisch China overweegt. Vorig jaar augustus heeft de minis ter verklaard, dat Canada deze kwes tie spoedig op nieuwe wijze moest be zien. Hij legde er toen de nadruk op, dat erkenning van China in de eerste plaats in het belang van Canada moest zyn, niet in het belang van de Chinese Communisten. lllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllI Enkele dagen geleden schreef het Belgische Kamerlid Grootjans in het (Brusselse) „Laatste Nieuws" weliswaar met trots, dat de haven van Antwerpen in het jaar 1955 het record van 1953 had verbe- - terd, maar hij was niet zonder be zorgdheid en die bezorgdheid was minder verwekt door de Rotterdamse concurrentie dan door bepaalde ver schijnselen in de Antwerpse haven zelve. Rotterdam boekte in 1955 een dik ke 20 procent meer tonnenmaat dan in 1954. Antwerpen kwam slechts even boven de 6 pet. en dat terwijl voor de Antwerpse haven toch goede belangstelling bestond. Men worstelt echter in Antwerpen met een tekort aan kaderuimte en ook met veroude ring van de havenapparatuur. Reeds heeft men industrieën, die zich te Antwerpen aan diep vaarwater wil den vestigen, naar elders moeten verwijzen. Een scheepvaartlijn, die te Antwerpen een kantoor wilde openen moest daarvan afzien, omdat er geen kaderuimte beschikbaar was. Nu wordt er dan in Antwerpen geroepen om de snelle uitvoe ring van een grootscheeps plan tot modernisering van de havenoutil- lage en om uitbreiding van het aan tal binnenhavens. De Belgische staat zou voor de financiering moeten zog gen, maar die staat zit op zware las ten. Voorlopig wil de minister van openbare werken de financiering voor het moderniseren van de Ant werpse haven uitsmeren over een tijdvak van ongeveer zeven jaren. De werken zullen ongeveer een mil jard francs per jaar kosten. In Antwerpen heeft dit wel eén pijnlijke indruk gemaakt. Het heeft de aandacht van de buiten landse concurrentie afgeleid en de volle belangstelling getrokken naar de binnenlandse vraagstukken. Van oudsher heeft de bevolking van Ant werpen grote invloed gehad op de Belgische regering. Men mocht zelfs zeggen, dat in België geen kabinet tot stand kwam zonder dat Antwer pen daarbij een woordje meesprak. Ditmaal echter zal Antwerpen ge noegen moeten nemen met het zeven jaren-plan van de minister van open bare werken en dus de concurrentie met de buitenlandse havens voorlo- e"g In trager tempo moeten voeren, aarnaast mag men, als het nu al zo gaat met de haven van Antwer pen zelve verwacht-en. dat de Belgi sche re. ina z:"h nog ernstig zal beraden over het ten koste leggen van nog weer nieuwe miljarden aan een Antwerpen-Rijn-kanaal. Literair wonderkind in Rome. Een literair wonderkind van vier en een half jaar doet de Ro meinen thans versteld staan. In tegenstelling tot Minou Drouet, het meisje, dat met de haar toe geschreven gedichten de Franse letterkundige wereld in beroe ring bracht, schrijft Luigi So lano, zoon van een Romeinse arts, niet, maar hij kent volgens zijn ouders „de voornaamste meesterwerken van de wereld literatuur en hij kan verscheide ne honderden gedichten, 500 lie deren en 20 lyrische werken uit zijn hoofd opzeggen Luigi is door de burgemees ter van Rome ontvangen, die *an zijn bewondering uiting gaf door te beloven „binnenkort'' het burgemeestersambt aan hem over te dragen. llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllLlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll op dit gebied reeds hebben ge daan of aan het doen zijn. De be moeiingen van de O.E.E.S. kunnen vooral hun nut hebben voor die landen, welke voelen dat zij voors hands niet verder kunnen gaan dan samenwerking op intergou vernementeel niveau en het rap port van de Brusselse deskundi gencommissie heeft, wat de atoom-energie betreft, tot dusver de problemen alleen technisch uitgewerkt en zich verre gehou den van de politieke benadering daarvan. Het plan van Monnet voorziet in de verstrekking van een soort van bedrijfsvergunning aan de te bou wen atoomcentrales, welke zal wor den afgegeven door het uitvoerend orgaan van de Europese atoomgè- meenschap. 1 Boeren aangevallen 1 g door ratten. H De Franse boer Jules Mi- chaux is dezer dagen in zyn schuur te Boisment bij Atrecht aangevallen door grote ratten. |1 Op zijn hulpgeroep kwamen drie knechts hem helpen, doch M de mannen moesten een uur lang een fel gevecht leveren voor de i-itten vluchtten. Alle vier waren zij flink gebeten. Zij M hadden 63 ratten doodgeslagen. H „Als mijn knechts niet gehol- pen hadden, zouden de ratten mij verscheurd hebben. Ik heb nog nooit zulke grote ratten ge- zien", zo verklaarde de boer. lllllllllllllllllllllllllllll!!llllllllllll!lllllllll!lllllllllllllll!lllllllllllllllllllllli Verwoede strijd tegen „Leger van Allah". Vliegtuigen bestoken Algerijnse rebellen. Nadat het „Leger van Allah" in ge vechten van drie dagen tot ordeloze te rugtocht gedwongen was, hebben nieuwe Franse versterkingen dinsdag in hét Auresgebergte en Zuidoost-Al- gerije de strijd voortgezet met aanval- leh op de verspreide eenheden van hun tegenstanders. Gevechtsvliegtuigen van het Alge rijnse luchtcommando voerden tal van mitrailleervluchten uit en waarne mingsmachines leidden de gemotori seerde colonnes naar de vluchtende opstandelingen. Zo trok zich het opstandelingenleger terug, op de hielen gevolgd door de mannen van het 3e regiment vreemde lingenlegioen en Marokkaanse vrijwil ligers. In deze strijd zijn tot nu toe naar men aanneemt 150 rebellen om 't leven gekomen. Eisenhower handidaat gesteld voor herbenoeming. Tien dagen bedenktijd. De naam van president Eisenhower is maandag ingeschreven op de lijsten voor de voorverkiezingen in de staat Illinois, zonder dat de gouverneur W. Stratton, die de petities indiende, over leg met de president had gepleegd. De voorverkiezingen in Illinois zijn niet bindend, maar zij geven de voor keur der kiezers aan. Ook in de staat New Hampshire werd de naam van de president inge schreven. Eisenhower heeft tien dagen de tijd om aan te kondigen of hij in de voorverkiezingen wil meedoen of niet. Plan voor luchtverbinding Amsterdam—Los Anseles. K.L.M. vraagt vergunning. De Kamer van Koophandel van Los Angeles heeft zich gisteren een krach tig voorstander betoond van een nieu we luchtverbinding tussen Los Ange les en Amsterdam, zoals is voorge steld door de K.L.M. Op een eerder op de dag te Los Angeles gehouden persconferentie voorspelde de president-directeur van de K.L.M.. generaal I. A. Aler, dat door de eerste directe luchtroute tus sen de twee steden „nieuwe, uitge breide perspectieven voor de handel van de westkust geopend zouden wor den". De K.L.M., zo zei de heer Aler, heeft de regering der Verenigde Sta ten om vergunning gevraagd, een rechtstreekse dienst te beginnen tus sen Los Angeles en Europa via Mon treal. De K.L.M. poogt ook vergun ning te verkrijgen voor een dienst op Houston in Texas. H.K.H. PRINSES MARGRIET WORDT MORGEN 13 JAAR. (Foto M. C. Meyboom) Ingenieur doodgeschoten in Georgetown (V.S.) -Hij bezat papieren met gegevens over verdediging. Een ingenieur die in het bezit was van 'de plannen voor de verdediging van de kusten van Maine, Massachu setts, New York, Virginia en Florida, is te Georgetown (V.S.) vermoord. Men vond zijn lijk op een begraaf plaats. In zijn auto trof men een akten- tas met de geheime papieren aan. De auto'was inmiddels gebruikt door man nen die een overval hadden gepleegd op een benzinestation. Een paar kof fers, die in de auto stonden, waren grondig doorzocht, maar de aktentas met de geheime papieren was onge moeid gelaten. De ingenieur. Robert H. Himmler, was van zeer dichtbij niet een pistool doodgeschoten. De geheime papieren hebben betrekking op de aanleg van radarposten en af-schietplaatsen van geleide projectielen. VRIJDAG VERTREK NAAR DJAKARTA Nationalistische partij eist aftreden Indonesische regering Hét ligt in de bedoeling dat de leden van de Indonesische delegatie te iènèvë, de ministers in*. Anak Agoeng Gde Agoeng, Sdèmltro, Leimena en loem, vrijdag a.s. per vliegtuig naar Djakarta zullen vertrekken voor het litbrengen van rapport aan de Indonesische regering over de besprekingen net Nederland. De adviseurs van de Indonesische delegatie en de leden van Ie staf zullen in Genève blijven. De Indonesische zaakgelastigde ln Den Haag, de heer Kwee Djle Hoo, .lie dinsdagmiddag in Genève is aangekomen, heeft besprekingen gevoerd net de leden van de Indonesische delegatie. Hy zal over enkele dagen naar Nederland terugkeren. De eerste vice-premier van Indone sië, Djanoeismadi, heeft dinsdag me degedeeld, dat het terugroepen van de Indonesische delegatie uit Genève een tijdelijk uitstel van de Nederlands-In- HULSTER PRINS STELT MOEDIGE DAAD In Hulst wil men de schone slaapster wékken Bijna 350 jaar rust zij onder de nu kale takken van de Mo lenberg. ,yDubbele Poort" heet zij en Matheus Keldermans bouwde haar. De Oudheidkundige Kring ,jDe Vier Ambachten" gaat deze poort in sa- menwerking met 't gemeentebestuur opgraven, als men een plaats weet voor de afgegraven grond. Een deel „Dubbele Poortvan Keldermans geeft wellicht verleden prijs Onder de donkere aarde van de Hulster wallen sluimert een schone slaapster, die men uit haar zoete dromen wil wekken Bijna driehon- uui us u c ,uro/l ,vfnu. derd vijftig jaar sluimert zy reeds, waarschijnlijk in te tegenwoordige Mo uw de bovenbouw'1 is hl'de loop "der 'enberg. „Dubbele Poort" heet zy en Matheus Keldermans telg uit het jaren reeds blootgelegd. Hoe lang zal beroemde geslacht van bouwmeesters heeft haar in 1506 gebouwd. Zy de schone slaapster nog sluimeren moet zeer schoon zijn de naam Keldermans staat er borg voor maar (FOTO P.Z.C.) niemand weet dit met zekerheid te zeggen, want oude afbeeldingen bestaan er niet van en niemand ook uit onze dagen heeft haar ooit gezien. Geen won der, dat men nieuwsgierig is geworden en dat men haar na byna drie en een halve eeuw wekken wil. De Oudheidkundige Kring "De Vier Ambachten" zal met medewerking van het gemeentebestuur deze moedige daad stellen. De prins, die de slaap ster wekt, acht het namelijk verantwoord over te gaan tot het uitgraven van de poort. Ook van andere overheidsinstanties is reeds medewerking toegezegd, Indien bewezen wordt, dat de praktische uitvoering van de plan nen aanwezig Is. De gTOte moeilijkheid is de afvoer van de aarde en van de eventuele puinresten. Men zal nu een deskundig advies inwinnen en mocht dit gunstig lui den, dan zal Hulst binnenkort we derom een historisch monument rijker zyn. Door deze afgraving wordt het wellicht mogelijk de in gangen van de vroegere haven en de weg ten opzichte van de ligging der straten vast te stellen. Nog in 1341 bestond de verdediging van Hulst uit een primitieve gracht en de daaruit opgeworpen aarden wal. Meer dan' een eeuw lang was het om financiële redenen niet mogelijk om vestingwerken te bouwen naar de eisen des tijds. Eerst in 1460 werd de verbetering der omwalling ter hand genomen: in ditzelfde jaar werden de Pottepoort en de Asschepoort, in 146S de Gentsche Poort, en in 1471 de Ba- fijnepoort gebouwd. De vijfde poort, ie in Hulst gebouwd werd, was de „Dubbele Poort" oi Keldermanspoort. De schepenen stelden de bouwmees ter Matheus Kelderman- mn als „meester der stede" en in 1506 werd hem opdracht gegeven een bouwplan samen te stellen voor een dubbele poort. Deze poort bestond ten eerste uit een waterpoort, die de toegang vormde van het havenkanaal, dat van uit Campen, een plaatsje aan de Hon- te gelegen, naar Hulst liep. Aan het einde van de 16e eeuw verzandde dit kanaal, zodat de waterpoort weinig nut meer had. De tweede poort was een landpoort, die de uitgangsweg naar het noorden overwelfde. Naar alle waarschijnlijkheid gaf deze land- poort toegang tot de tegenwoordige Overdamstraat. De Keldermanspoort moet een mees- sterstuk van bouwkunst geweest zyn, opgetrokken uit bakstenen, die bezet waren met witte en blauwe arduin- of hardstenen In die tijd kwamen veel vreemde bouwmeesters het sierlyke bouwwerk bewonderen, dat bovendien met verscheidene ornamenten versierd werd. Dus toch een schone slaapster? In 1618 achtte men het noodzakelijk de vestingwallen te vernieuwen en tijdens deze verbetering is de Kelder- manspoort onder de aarde verdwenen. De vestingbouwers hadden echter een (Vervolg op pag 2» donesische besprekingen betekent. Welingelichte kringen in Djakarta zyn van mening, dat de beslissing tot terugroeping van de delegatie de mo gelijkheid van een kabinetscrisis heeft voorkomen. Met uitzondering van de Dahdatoel Oelama en de P.S.I.I. kon den alle regeringspartijen het in prin cipe eens zijn met de op de conferentie bereikte resultaten. Het besluit tot te rugroeping is klaarblijkelijk een com promis tussen de regeringspartijen, dié de besprekingen wensten voort te zetten en de twee vorengenoemde partijen, die hadden geëist deze te beëindigen. De in de oppositie zijnde nationalis tische party, de P.N.I., heeft een ver klaring uitgegeven, waarin het aftre den van het huidige kabinet wordt ge- eist, en de vorming van een zakenka binet, welks enige taak zou zyn de formatie van een nieuw parlement op de grondslag van de onlangs gehou den algemene verkiezingen. Ww is Boe'ganm? Sinds 4 januari niet in het openbaar gezien. De Russische premier, Nicolai Boel- ganin, heeft zich sinds 4 januari niet meer in het openbaar laten zien en dit heeft onder de leden van het diploma tieke korps aanleiding gegeven tot speculaties omtrent zyn verblijfplaats. Het laatst werd hij gezien op de re ceptie op de Oostduit.se ambassade ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van president Wilhelm Pieck. Sinds dien ontvingen andere leden van het presidium op 9 ianuari de Iraanse parlementaire delegatie en woonden zij de première bij van ..Porgy and Bess" op 10 ianuari, doch Boelganin schitterde door afwezigheid. De persdienst in Moskou weigerde commentaar te leveren op geruchten uit het buitenland volgens welke Boel ganin ziek zou zyn. Op de dinsdag ge houden persconferentie op het mi nisterie van buitenlandse zaken wei gerde de woordvoerder, Leonid Iii- chev, deze geruchten te bespreken. IETS LAGERE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking met in het zuiden van het land hier of daar mist. Later plaatselijk enkele buien. Mati- langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen west en zuid. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 19 januari Zon op 8.41 onder 17.05 Maan on 10.37 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1