Eisenhower dient een sluitende begroting - 65.9 miljard-in C ENDOCIL GROTERE NIET-MILITAIRE HULP UIT AMERIKA DE EERSTE INDRUKKEN VAN HET NIEUWE NATUURJAAR UITBREIDING AMERIKAANSE LUCHTMACHT VOORGESTELD J BIIIUMK DINSDAG 17 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 DANK ZIJ „NATIONALE WELVAART Zeven miljard reserve voor buitenlandse hulpverlening President Elsenhower heeft maandag het Amerikaanse Congres gevraagd een begroting goed te keuren die voorziet In een totaal aan uitgaven van 65.900.000.000 dollar, 1.600.000.000 dollar meer dan de vorige begroting. Niettemin zal deze begroting, die geldt voor het boekjaar van 1 juli 1956 tot 30 juni 1957. In evenwicht zijn, zo heeft Elsenhower medegedeeld, dank zjj „een ongekende nationale welvaart". De president vraagt het Amerikaanse volk echter geen belastingverla ging te verwachten, gezien de hogere uitgaven voor nationale en interna tionale ontwikkelingsplannen en voor een begin van delging der nationale schuld. Wat dit laatste betreft: sinds de ambtsperiode van president Hoover om streeks 1929/1930 is geen noemenswaardige poging gedaan de staatsschuld te verminderen. Eisenhower stelt thans voor ln het komende jaar de schul denlast met 500 miljoen dollar te verminderen. Elsenhower stelt voor een be drag van 4.300.000.000 dollar te be steramen voor hulp aan het buiten land. Dat is slechts een bescheiden verhoging van 100 miljoen boven het verlopen jaar. Maar tegelijker tijd verzoekt de president nog eens 600 miljoen dollar te wijzen voor de reserves van de buitenlandse hulpverlening. Deze reserves welke nodig zijn om de financie ring der defensie-programma's op langere termijn mogelyk te ma ken zullen daarmede stijgen tot 7 miljard dollar. Deze post vormt een geheel nieuw onderdeel van de Amerikaanse begroting. Van de uitgaven voor hulp aan het buitenland zal 2.500.000.000 doller be stemd zijn voor militaire hulp. De rest wordt besteed aan economische bij stand en aan zogenaamde „defensie- Advertentie). Hormooncrême ontsluiert de schoonheid van Uw huid Endocif, de nieuwe, hormoonho dende crème, ontsluiert de schoon Jteid van Uw huid. Het in Endocil aanwezige hormoon maakt Uw huid weergaaf, zacht,mooi. Reeds na 3 weken kunt U de verbetering constateren. Gebruik Endocil ook als basis voor make-up of poeder. Een cosmetisch product van Or* Pa voordelige tube f2.90 hormooncrême steun", welke bestaat uit het ver schaffen van bepaalde ruwe grond stoffen aan landen, die daaraan be hoefte hebben. Versterking Navo De president deelde in zijn begro- tingsboodschap mede dat de V.S. be reid zijn de bondgenoten in de Navo in het bezit te stellen van „de moderne defensiewapens en uitrusting, welke in toenemende getale worden ver schaft aan de eigen Navo-strijdkrach- ten in Europa". Dat betekent dat de Navo-bondge- noten de modernste zware artillerie en geleide projectielen zullen krygen, welke in tyd van nood gemakkelijk dienstbaar gemaakt kunnen worden aan atoomwapens. De levering van atoomwapens zelf ls krachtens de Amerikaanse wetten verboden. In zijn boodschap maakte Eisenho wer het eveneens duidelijk dat de re gering de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa wil opvoe ren. Samenvattend verklaarde de presi dent: Wij zullen voortgaan alle mo gelijke middelen te onderzoeken om ae moeilijke problemen op te lossen, die de wereld verdeeld houden. Wij moeten het systeem van collectieve veiligheid verder versterken en verbe teren. Het is van het uiterste belang dat wy, in samenwerking met andere vrije landen, voortgaan met de uit voering van positieve programma's op lange termijn tot steun en verbetering van de voorwaarden van menselijk welzijn, die noodzakelijk zijn wil vre de en vrijheid blijven bestaan". Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat ongeveer 1000 Ara bieren zaterdag drie gebouwen van de Baptistenzending ln het noorden van Jor danië in brand hebben gestoken. Het zie kenhuis bleef gespaard en er zijn geen slachtoffers. Een Nigeriaans jongetje, vol overga ve bezig met zijn schoolwerk. Alles moge dan anders zijn dan bij ons de gespannen aandacht waarmee het lesje wordt gemaakt is internatio naal! MINDER ONTWIKKELDE LANDEN Soepeler programma Wat de niet-milltalre programma's voor de hulpverlening aan het buiten land betreft, de programma's voor eco nomische en technische hulp, raamt president Eisenhower, dat de uitgaven in 1956/57 1.792 miljoen dollar zullen belopen tegen 1.726 miljoen in 1955-/56. Na er op te hebben gewezen, dat „de minder ontwikkelde landen er be hoefte aan hebben, dat men hen helpt een economische groei en stabiliteit te bereiken, die nodig zijn ter bescher ming van hun onafhankelijkheid te genover communistische dreigementen en bedriegelijke beloften", verzoekt de president het congres; 1) voorzie ningen te treffen voor een doeltreffen de soepelheid ten aanzien van het ge bruik van de hulpverleningsgelden, welke „het ons mogelijk maken het hoofd te bieden aan elke nieuwe situa- ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Wantsen, zwammen en silhouetten Eindelijk Is dan de vorst gekomen met voldoende kracht om de laatste rozenknoppen, die zelfs Kerstmis en nieuwjaarsdag overleefden, de gevoe lige knauw toe te dienen, waarop ze eigenlyk reeds gelaten wachtten. De bloeiende viooltjes houden het wat langer uit, evenals de goudsbloe men en natuurlijk de madelieven. Een heerlijk winterzonnetje lokt uit tot een snoeptochtje na de jaar wisseling; ditmaal gaat het er om even over de grens van Zeeland te controleren, hoe de vuurwantsen zich onder dit zachte weer gedragen. In de ti'ein hebben we tijd na te peinzen over de kleine alken. Bericht uit Leiden bevestigde het vermoeden van een invasie vanuit het hoge noorden Ook uit Friesland kwa men meldingen binnen. Voor wat het geval Middelburg betreft, we kon den in een noot bij ons artikel aan geven, dat het meegeteld kan wor den. Hier ging het om een aantal le vende vogels, die in een watergang door BAREND ZWERFMANS by St. Laurens waren neergestreken en daar hun duikkunsten vertoon den. Ons bereiken nog 2 meldingen, één uit Veere over net vinden van een dood ex. in 't waterleidinggebied bij Oranjezon en één uit Goes van vijf levend waargenomen ex. De vo gels zijn öf snel verdwenen öf op eenzame plaatsen gestorven. In het bos aangekomen treft ons, dat er overal nog resten van rijm liggen op het dorre blad en de steenweg. Wel niet veel, maar juist genoeg om aan te ge ven, dat de temperatuur hier la ger is dan binnen de Zeeuwse frenzen, althans vlak bn de odom niet veel van het nulpunt afwijkt. Dat geldt niet alleen voor de beschermde terreinen, maar ook voor de open plekken, waar de zon kon doordringen. Kon, want een naderende dunne wolkenlaag ligt thans als be lemmering voor de zon. Vry vlug bereiken we het vuur- wantsen-plekje, dat de gehele dag zon kon vangen. We willen daar wel eens graven om de overwinte ringsholen op te sporen, waarin de insecten dicht opeen moeten schui len. Tot onze verrassing is „graven" niet ens nodig. Maar even speuren toont ons ongeveer een tiental, die- zo maar tussen 't gras zitten. Bij aanraking proberen ze traag weg te schuifelen. Ze zijn wel erg vroeg in 't jaar (3 jan.) in de weer. In de omgeving van de linde boom, waaronder ze 's zomers in groot aantal zijn te vinden, klinkt het hoogfijne gepiep van goudhaan tjes, naast de krakende dubbelslag van zwervende eksters, die verderop zitten. Mezen tuimelen om de takken en door het bramenstruweel, waar onder ze hoorbaar scharrelen. Er zijn gaaien, roeken, bonte kraaien, kauwtjes en ook zwarte kraaien en dat doet ons honen op kennismaking met de raaf, die door een betrouw baar, zeer kundig vogelliefhebber in deze omgeving is gesignaleerd. Wel vèr westelijk voor aeze (hier uitge storven) kraaiensoort en vlak aan onze grenzen. Het geluk zit ons ech ter niet mee. Vandaar dat de blikken zich via al wat zwellende elzenkatjes weer naar de bodem richten. In een berkenlaantje floreren de winterse tie". 2) Een grote continuiteit te ver zekeren voor de verlening van éco nomische hulp voor ontwikkelingspro jecten en programma's, welke wij goedkeuren, en waarvan het maken van de plannen en de uitvoering een zeker aantal jaren vergen. Om het precieser te zeggen vraagt de presi dent, dat hij gemachtigd zal worden „verplichtingen op lange termijn aan te gaan ten aanzien van de hulpver lening voor dergelijke projecten". 3) Voortzetting van de programma's voor technische hulpverlening op een iets hoger niveau. 4) Een uitbreiding van het Amerikaanse internationale pro gramma van voorlichting met betrek king tot het vreedzame gebruik van kernenergie. De president herinnert er tenslotte aan, dat het op het gebied van de eco nomische buitenlandse politiek „nood zakelijk is, dat de Verenigde Staten particuliere investeringen in het bui tenland aanmoedigen door afschaffing van dubbele lasten, en de buitenlandse handel begunstigen door nieuwe ver eenvoudigingen en verbeteringen van de Amerikaanse douane-wetgeving". boomzwammen op het kopse hout van achtergebleven zaagstompen. Op die horizontale ondergrond vormen zc fraaie rozetten, terwijl ze tegen de zijkanten van de stammen slechts een serie étages kunnen bouwen. Van de boomstompen met diep paarse Stereiims of helder oranje soortgenoten naar de weipalen langs de laan ls maar één stap. Sommige zwammen tieren nergens weelderiger dan op zulke doornatte, morsdode stamfragmenten, die toch nog de ken merken van de houtsoort in zich dra gen. Zo verraden berkenzwammen, dat de paal van berkenhout is en de ohnen-pleurotuszit toevallig p een poi Ja, de Cjood h aa ntj e (Advertentie) PIJN WEG Hebt U pijn?! Loop-er dan niet langer mee doorl Dat is helemaal niet nodig. Een Rheumientje - van Brocades - en uw pijn is weg! Vraag echter nadruk kelijk Rheumin, als U een betrouw bare, snelle pijnstiller wilt hebben. Er is zoveel verschil, (ook in prijs) en u weet het; ZESTIEN MILJARD GEVRAAGD Plannen voor vliegdekschip met kernaandrijving De omvang van de Amerikaanse strijdkrachten zal blijkens de begro ting van Eisenhower in juni 1957 2.838.000 man bedragen tegen 2.814.000 man in 1956. Deze uitbreiding betreft slechts de luchtmacht, waarvan de personeelssterkte van 916.000 man tot 936.000 man zal toenemen. De om vang van het leger en de marine blijven vrijwel op hetzelfde peil van resp. 1.100.000 en 700.000 man gehandhaafd. Voor de strijdkrachten worden de volgende bedragen gevraagd: de lucht macht 16.535.000.000 dollar (een half miljard meer dan in 1956); het le- §er 8.582.000.000 dollar (80 miljoen m eer dan in '56; de vloot 9.565.000.000 ollar (20 miljoen minder dan in 19 56). In de boodschap van de president wordt gezegd, dat de landstrijdkrach ten in 195T een groter aantal batal jons, uitgerust met geleide luchtdoel projectielen van het type „nike", zullen krijgen. De marine krijgt een zesde vliegdekschip van 60.000 ton van de klasse „Forrestal", verschei dene atoomduikboten van het type Nautilus, torpedobootjagers uitge rust met geleide projectielen en een atoomkruiser. Er zullen plannen worden gemaakt voor de constructie van een geweldig vliegdekschip met kernaandryving. Wat de luchtmacht betreft zal de productie van intercontinentale bom menwerpers van het type „B-52 stra- tofortress" worden versneld. Het zelfde zal geschieden ten aanzien van de supersonische jachtvliegtuigen ,,F-101,f en „F-104". Van het totale bedrag, dat Voor de luchtmacht wordt gevraagd, is zeven miljard dol lar bestemd voor de vliegtuigbouw. Kernenergie Op het stuk van de kernenergie, die een hoofdstuk vormt van de oe- groting voor nationale veiligheid, legt de president de nadruk op het feit, „dat de V.S. zolang er nog geen in ternationaal akkoord bestaat, waar in het gebruik van atoomwapens wordt veroordeeld, hun voorraad van deze wapens en de luchtmacht die deze eventueel moet vervoeren moe ten uitbreiden, omdat dit de voor naamste belemmering voor agressie vormt". Het bedrag dat voor de commis sie voor atoomenergie wordt ge vraagd bedraagd 1.905.000.000 dollar tegen 1.857.000.000 dollar in het vori- Autotoerisme makkelijker met nieuwe papieren. De mogelijkheid bestaat dat vakan tiegangers tegen Pasen met 'n nieuw document voor hun auto de Europese grenzen zuilen kunnen passeren. Het is niet de bedoeling dat het nieuwe autopapier, dat gemakkelijk verkrijgbaar zal zijn, het tegenwoor dige carnet of triptiek vervangen zal, maar dat voor die automobilisten, die slechts een of twee beer per jaar de grens overgaan, er een eenvoudige regeling komt. De economische commissie voor Europa, waarvan de experts op dou anegebied de vorm van het nieuwe autopapier te Genève goedkeurden, zal onmiddellyk aan de regeringen van de leden-landen het plan voorleg gen en him verzoeken om hun goed- of afkeuring voor 15 februari er aan te geven. altijd zo kieskeurig als de naam ons zou willen doen geloven. De korte middag is snel om, het wordt killer. Een avondlijke mist komt opzetten. Misschien moet ge zegd worden afzakken. Dat zou men zeggen aan het schilderachtige licht, dat zich door de dunne bovenlagen uitspreidt. Wonderlijke silhouetten boeien de blikken; een fiin-vertakte berk. pikzwart tegen het wijken de blauwige bos verderop, de aureool van diffuus en goud achtig avondlicht achter het hart van het takjes-kantweefsel. Elders is het een nog beblader- de sierlijk gebogen braamtak, waaromheen een pimpeltje dar telt, die tegen het wazig mist- goud een beeld tovert, dat doet denken aan een levend geworden kleurhoutsnee van een Japans meester. Bij elke sta pschuift er een nieuw mo tief langs de meeglijdende lichtplek: tot de gloed wordt gedoofd en het tijd raakt te gaan denken aan de terugtocht. Nog op het laatste ogen blik Doordevol gepropt met onverge telijke indrukken, aanvaarden we die dankbaar. x) Op 9 november waren 25 mel dingen binnengekomen. ge jaar. De president herhaalt zjjn vorig jaar afgewezen voorstel om een schip met kernaandryving te bou wen, dat als drijvende tentoonstelling de wereld de boodschap zou moeten brengen, die in het plan voor vreed zaam gebruik van kernenergie van Eisenhower is vervat. Ook overweegt de president de mo gelijkheid van het gebruik van warmte-kernenergie voor industriële doeleinden, hetgeen z.i. een aanzien lijk groter effect zal hebben dan de aanwending van gewone atoomener gie. Voor dit „veelbelovende" werk vraagt Eisenhower ook fondsen. Veiligheid Tenslotte bevat de begroting voor nationale veiligheid nog twee posten, 'te weten voor wederzijdse veiligheid, of militaire hulp aan het buitenland, en voor het vormen van wapenvoor- raden. Voor de eerstgenoemde post wordt 2.5 miljard dollar, of zestig miljoen meer dan voor het vooraf gaande belastingjaar, gevraagd. De president verklaart, dat het noodzakelijk is, de bondgenoten van moderne wapens te voorzien. De helft van de gevraagde gelden zijn be stemd voor Korea, Pakistan, Formo sa en Turkije, terwijl de landen van de Navo rrieer modern Amerikaans materieel zullen ontvangen. Voor het vormen van voorraden wapens en strategische goederen wordt een bedrag van 678 miljoen dollar gevraagd, de helft van hetgeen het jaar daarvoor is gevraagd. Het accent zal worden gelegd op de mo derne wapens, aldus Eisenhower. Van en ocet „Nacht zonder zegen", een nieuwe Fabricius „Nacht zonder Zegen" Is een ver rassing. In dit boek is een geheel nieuwe Fabricius aan het woord. De ze roman verschilt totaal van die, welke hij reeds het licht heeft doen zien. Het wel zeer précaire thema sexuele criminologie is met zoveel menselijk begrip en mededogen be handeld ,dat al net moedwillig sensa tionele eraan ontnomen ls. Het boek handelt over de gewe zen postbeambte Alfred Latimer, die, na een vreugdeloze ieugd, trouwt met Elsie. Het huwelijk wordt tot een hel. Tijdens de Londense lucht bombardementen wordt zijn huls ge troffen door brandbommen. Latimer laat zijn vrouw in de vlammen om komen, hoewel hij haar had kunnen redden. Vreemde en duistere machten ma ken zich van hem meester. Is hij er felijk belast, of heeft Elsie hem een obsessie als erfenis nagelaten In een van de duistere lanen van Hyde Park leert hij het straatmeisje Gwen kennen. Op een avond probeert hij het meisje zijn geheim te vertel len, om daardoor bevrijding te krij gen van de dwanggedachten die hem benauwen, maar dan gebeurt het verschrikkelijke, waarvoor hij immer zo bevreesd was Een prachtige figuur ln dit boek is Mavis ,een reeds oudere volks vrouw, die een grote liefde voor La- timer heeft opgevat, welke echter door Alfred niet wordt beantwoord. Door de kracht van haar liefde voor Latimer doorgrondt zij zijn geheim en tracht hem nog tegen zichzelf te beschermen, maar Alfred Latimer blijkt niet meer te redden. Fabricius' „Nacht zonder Zegen", dat ongetwijfeld door velen zal wor den gelezen, werd uitgegeven door H. P. Leopold N.V., Den Haag. Schrijversalmanak 1956 Evenals het vorige jaar werd de Schrijversalmanak (die in zijn vier de jaargang is) samengesteld door de Nederlander Bert Schierbeek en de Belg Jan Walravens, beide nog betrekkelijk „jonge" auteurs. Hij draagt daarvan onmiskenbaar het stempel: de almanak is overwegend „jong". In opmaak zijn er een paar geringe wijzigingen: het kalenda- rium met de data van geboorte en overlijden loopt thans tussen de tekst door, en de bio-bibliografische notities van de medewerkers zijn de ze keer direct onder de bijdragen geplaatst, wat ons een gelukkige oplossing lijkt. Deze oorspronkelijke bijdragen (evenredig verdeeld tus sen Vlaanderen en Nederland) staan over het algemeen op een zeer hoog peil. Er zijn gedichten, prozastuk ken, maar ook kleine essays, die een paar avonden van groot en afwis selend leesgenot bezorgen. Wat we zeèr belangrijk vinden is dat de samenstellers er in zijn ge slaagd de levende letteren van heden aan het woord te laten zonder de traditie te verwaarlozen. Zo ontstond een boek dat een zeer nuttige func tie kan hebben als stimulans tot het lezen van moderne literatuur. Maar er is vanzelfsprekend meer: uitvoe rige lijsten met adressen van orga nisaties, lijsten van schrijvers, lite raire tijdschriften en -prijzen en uit geverijen in België en Nederland completeren deze nuttige almanak. De uitvoering ls gelijk aan die van het vorige jaar, d.w.z. de typografie is keurig, het papier fraai. (Uitgave: C. P. J. van der Peet, Amsterdam). h. W. „Het gelukkige avontuur" De Amerikaanse schrijfster Jule Mannix had zich aanvankelijk een toekomst als actrice gedroomd. Maar toen zij de avontuurlijke Dan Man nix ontmoette en met hem in het hu- welyk trad gaf zy graag het toneel leven op voor een nog spannender le ven. Tezamen met haar man trok zij op avontuur en zo gingen zij b.v. in Mexico met arenden op leguanen- jacht en filmden zij gevechten tussen Indiaanse vissers en vliegende rog gen. Van al die opwindende gebeur tenissen heeft Jule Mannix een span nend boek geschreven dat onder de titel „Het gelukkige avontuur" bij de uitgeverij Born in Assen verscheen. Haar debuut in de wereld van de let teren is geslaagd. Op onderhoudende en dikwijls van humor getuigende manier ee*ft zy in reportagevorm een beschrijving van wat zij mee maakte op de tochten met de came ra. Een boek, dat in één adem wordt uitgelezen „Ik ben journalist" „Ik ben journalist", roept de Frans man Simon Arbellot uit m het gelijk namige boekje, dat verscheen T>ij de uitgeverij „De Cyclus" te Leiden in een reeks onder het motto „Mijn be roep". Het zou overdreven zijn om te beweren, dat Simon Arbellot voor de leek nu duidelijk heeft gemaakt, wat de journalistiek voor de beoefenaren er van inhoudt en nog minder slaagde hij er in een beeld te geven van een „doorsnee-journalist". Integendeel; de schrijver schetst in feite zijn eigen be levenissen als dagbladschrijver in Pa rijs en daar bleef het bij. Hetgeen niet wegneemt, dat die belevenissen inte ressant genoeg zijn om er eens ken nis van te nemen. Bovendien geven zij een beeld van de Paryse dagbladwe reld. Boek over tankvaart De ontwikkelingsgang van de tank- va^rt gezien tegen de achtergrond van de aardolieproductiè en -behoef te :s het onderwerp van het door G. A. J. Bovens geschreven boek Tank vaart. Daarbij besteedt de auteur spe ciale aandacht aan 'de plaats die Ne derland daarin bekleedt. Hoewel het boek, dat verschenen is bij uitgeve rij J. F. Duwaer en Zonen te Am sterdam, naar de titel dus een nau tisch onderwerp behandelt, wil het tevens een inzicht geven in alle pro blemen, die met de aardolievoorzie ning verband houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7