PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië riep delegatie terug van conferentie te Genève Middelburgs burgemeester over bemoeienissen van het Rijk BILT ONVERLAAT ROOFDE 500 NA UITSCHAKELING" PERSONEEL Vandaag... DUITSE VAKBOND ONTBOND PLAATSELIJKE ORGANISATIES 199e jaargang - no. 14 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l.—. .Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51. telef. 3611; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 24T5 (b.g.g. 2228): Oostburg, Flnlandstraat 2. telet. 16; Terneuzen Brouwerijstraat 2; Zlenkzce N. Bogerdstra=.t 24, telef. 26. NA LANGE KABINETSVERGADERING Onder druk van oppositie en vier regeringspartijen De Indonesische regering heeft maandag met algemene stemmen beslo ten, haar delegatie die te Genève verblijft voor onderhandelingen met Ne derland, terug te roepen. De leider van de delegatie, de minister van Buiten landse Zaken Anak Agoeng Gde Agoeng, moest in Genève de komst af wachten van twee speciale koeriers, te weten de minister van landbouw, Mohammad Sardjan en de financiële adviseur dr. Indra Kasoema, die ver moedelijk woensdag de noodzaak van het terugroepen van de delgatie zul len verduldelijken. Het besluit viel, nadat het kabinet twee en een half uur had beraadslaagd. Het is een uitvloeisel ran druk, zowel van de oppositie als van vier regeringspartijen, waaronder de P.S.I.I. en de Nahdatoel Oela- ma, de orthodox-islamietlsche partij. De twee ministers van die party woon den de kabinetszitting van gisteren niet bij. De 23 Indonesische ministers behoren in totaal tot twaalf partyen. Nederlandse zegslieden deelden mede, dat het besluit van de Indonesische regering te verwachten was omdat verscheidene partijen tegen de conferen tie gekant warem\ Zu achtten het mogeiyk dat de conferentie pas zal worden hervat nadat ln April een nieuwe Indonesische regering in functie zal zyn gekomen. Mohammed Roem, lid van de Indo nesische delegatie! heeft maandag tij dens een informeel gesprek met jour nalisten te Cenève gezegd, dat de te- Persvrijheid Tot de vrijheden in de democra tische landen behoort de pers vrijheid. Men mag in die lan den openlyk in dagblad en periodiek zijn mening uitspreken, inaien men niet zondigt tegen de bestaande wetten. Dit betekent echter niet, dat de persvrijheid in de democratische lan den nu ook volmaakt zou zrjn. Het. internationaal persinstituut in Zwit serland heeft moeten constateren, dat in slechts vier van veertig niet- totalitair geregeerde landen de persvrijheid in geen enkel opzicht werd beperkt. Waarschijnlijk zullen de meeste van onze lezers denken, dat Neder land wel tot die vier gelukkige lan den behoort. Zy vergissen zich, maar daar moet toch direct aan toegevoegd worden, dat de persvrijheid in Ne derland groot is en dat er tegen de bestaande "beperkingen van depers vrijheid regelmatig bezwaar wordt gemaakt. Het internationaal persinstituut heeft wat Nederland betreft drie verwijten gemaakt, die in een rapport over „Overheidsdruk op de pers", werden gepubliceerd. Het eerste verwijt is, dat het pu bliceren van nieuws betreffende de nationale verdediging strafbaar kan zijn, ook wanneer het door gewone (officiële) fanalen is binnengeko men. Hier wordt gedoeld op een enkel geval, waarbij een journalist volko men legaal een informatie ontving en publiceerde om na de publikatie tot de ontdekking te komen, dat een andere militaire instantie dan zyn inlichtingenverstrekkers hem daar voor liet vervolgen. Het was een heel pijnlyk geval, dat zeker niet had mogen voorko men en dat demonstreerde hoe in militaire kringen de inzichten soms uiteenlopen. Het geval heeft zich niet herhaald ook niet in gevarieerde vorm zodat het vermoedelijk een uitzonde ring zal blijven. Heel wat ernstiger is het verwijt, dat in het rapport wordt geuit over het niet-toelaten van een Nederlands journalist tot Nederlands Nieuw Guinea. Deze journalist was door zijn blad voorgedragen om aan een reis naar Nieuw Guinea deel te nemen, maar de gouverneur van Nieuw Guinea had een persoonlijke vooringenomenheid tegen deze pers man. Men is er niet m geslaagd de gouverneur tot beter inzicht te bren gen. Hieris bepaald tekort gedaan aan de persvrgheid. Tenslotte wordt er in-het I. P. I.- rapport op gewezen, dat het nog altijd in Nederland mogelyk is een journalist te gyzelen, wanneer hg de bron van zijn nieuws niet aan gerechtelijke instanties wil openba ren. Dit is een oud zeer in Nederland. Het gaat hier om een duidelijke te- istelling tussen bepaalde juridi sche opvattingen in Nederland en de beroepsethiek van de journalist. Men rekent er in Nederlandse journalis tieke kringen nog altijd óp, dat in de toekomst het „verschoningsrecht" van de journalist wettelijk geregeld zal worden. De beroepsethiek schrijft voor. dat een journalist de bron van zijn nieuws niet noemt, wanneer daar door die „bron" aan een onaangena me bejegening, een vervolging etc. wordt blootgesteld. De Nederlandse journalisten hou den zich aan deze regel en verschei- denen van hen hebben daarvoor een gijzeling geriskeerd. De beroepsethiek bleef dus ge handhaafd en het was niet de pers vryheid maar de journalist zelve, die getroffen werd. Dat laatste is te betreuren en daarom is het helaas nodig, ook de Nederlandse persvrijheid in 't I.P.I.-rapport als ontoereikend te kwalificeren. Wellicht geeft dit I.P.I.-rapport thans aanleiding om in Nederland wat nadrukkelijker te streven naar het wegnemen van de vlekjes, die de Nederlandse persvrijheid thans nog ontsieren. rugroeping van de Indonesische dele gatie naar Djakarta neerkomt op een schorsing van de Nederlands-Indone sische conferentie en niet op een af breken van het overleg. Roem bracht een „mogelijk precedent" in herinne ring; de bijna vijf maanden die ver streken tussen de parafering en de ondertekening van de Indonesische onafhankelijkheidsverklaring, nu acht jaar geleden. Toen, zei hij, ging de Nederlandse delegatie terug, op 7 No vember 1946; na de overeenkomst van Linggadjati te hebben geparafeerd. Pas op 24 Maart 1947 keerde zij terug. Deze keer, zei Roem, zal het de Indo nesische delegatie zyn, dié terugkeert voor ruggespraak met haar regering en met leidende politici. Hij liet door schemeren, dat de conferentie later hervat kan worden. De Nederlandse regering deelde gisteren mee, dat haar niet officieel bekend was, of deze terugroeping het einde van de conferentie zou beteke nen. Zij vond geen aanleiding om, vooruitlopende op een te verwachten officiële kennisgeving, commentaar te geven. Een Indonesische woordvoerder te Genève heeft gisteren verklaard, dat de gedelegeerden na ontvangst van het telegram van de regering in hoofdzaak over interne zaken praatten. Een van de onderwerpen was een rede, die president Soe- karno onlangs hield en waarin sa menwerking met de Communisten werd aanbevolen. Het Nederlandse gezelschap was in Genève slechts vertegenwoordigd door een officiële woordvoerder, die er het zwijgen toe deed, en een aantal jour nalisten. Enkele leden van de Indonesische delegatie enook sommige Indonesische journalisten meenden, dat de terug roeping van de delegatie zou zyn ver haast door de pauze in de conferentie, die op 7 januari intrad op aandringen van Nederland. Tüdens die pauze kre gen de politieke partyen in Indonesië, die tegen de conferentie gekant zijn, meer kans om druk uit te oefenen. „De pauze was fataal", zei een Indo nesische zegsman. „We hadden wel licht voor 7 januari al een overeen komst gereed kunnen hebben". Autobus botste tegen boom Dertig gewonden. Bij een ernstig busongeval, dat zich maandagmorgen heeft voorge daan op de straatweg LosserEn schede, zijn zeven personen vrij ern stig gewond, terwijl 23 anderen lich te verwondingen opliepen. Een bus uit Losser, die personeel voor twee Enschedese, textielfabrie ken had opgehaald uit Losser en Overdinkel, botste by het passeren van een andere bus tegen een boom. Twee personen werden uit de bus ge slingerd, waarbij ze verwondingen opliepen. Drieentwintig buspassa giers zijn naar de beide Enschedese ziekenhuizen overgebracht, doch het merendeel van hen kon, na verbon den te zijn, naar huis terugkeren.. OVERVAL IN AMSTERDAMSE WINKEL Deze foto geeft een beeld van de aan komst van prinses Lalla Nezha van Marokko (midden) haar broer Mou- lay Abdallali (rechts) en de Marok kaanse minister van onderwijs, Mo hammed el Fassy (links) in Parijs waar de prins en de prinseszoon en dochter van sultan Sidi Mohammed Ben Yoessef, hun studies zullen vol tooien. De minister maakte de vlieg tocht van Rabat, de hoofdstad van Marokko, naar de lichtstad mee. yy Onder bedreiging moesten drie mannen uit de kleren. In een zaak van rywielen, radio toestellen e.d. in de eerste Van Svvin- denstraat te Amsterdam is tegen vijf uur maandagmiddag een met een pistool gewapende man binnen gekomen, die de drie winkelbedien den onder bedreiging gelastte, zich naar de tuin te begeven. Toen de overvaller ontdekte, dat het pand te veel ingesloten lag cn onmiddellijk alarm kon worden ge slagen, werden de heren in een ach ter de winkel gelegen kantoortje gelaten. Nog steeds onder bedrei ging moest het drietal zich ontkle den. Nadat de onverlaat de deur had afgesloten en de telefoondraden had doorgesneden, griste hg uit de kassa een bedrag van naar schatting vijf honderd gulden en zag kans zich daarmee uit de voeten te maken. De drie bedienden, die uit het kamertje waren ontvlucht, renden in hun on dergoed de straat op. maar van de overvaller was geen spoor n.eer te ontdekken. Bij een naastgelegen ban ketbakker hebben zrj de politie op gebeld. De leeftyd van de man, die Al was Pierre Poujade aan het begin van het nationale congres van zijn partijdat in Parijs werd gehouden, in beslag genomen door een menigte belangrijke dingen, toch had hij nog wel even tijd om temidden van zijn aanhang met zijn vrouw de krant in te zien, waarin met grote letters de noodkreet voorkwam, dat het ,J?ran- se rijk wordt bedreigd"! En omdat er natuurlijk een fotograaf in de buurt was, leverde het nog een gezellige en opgewekte foto op ook.,.. niet gemaskerd was, wordt geschat tussen de 20 en 30 jaar. Volgens het winkelpersoneel zou de overvaller iemand geweest Kunnen zyn, die een poos geleden op termyn- betaling heeft willen kopen, doch aan wie dat toen na verkregen slechte informaties, is geweigerd. De winkel bedienden hebben de politie een dui delijk signalement kunnen verstrek ken. Laatste eer in vliegtuig. De nabestaanden der vijf Amerikaan se zendelingen, die vorige week in Noordoost-Ecuador door wilde Auca- indianen werden vermoord, hebben in een Amerikaans militair vliegtuig bo ven de plek, waar de vijf slachtoffers begraven liggen, de laatste eer aan de doden bewezen. De autoriteiten waren bevreesd geweest, dat de vijf vrouwen, indien het vliegtuig zou landen, het zelfde lot als hun echtgenoten zouden ondergaan. Zo konden de weduwen slechts door de venstertjes van de „C-47", die hen bracht, naar de vijf graven turen, ter wijl de dodendienst gelezen werd. Als somber monument staat bij de graven het wrak van de kleine „Piper"-machi- ae. waarmee de zendelingen aan de oever van de rivier, die het gebied der Auca's begrenst, waren geland. EE is het 250 jaar geleden, s dat de beroemde Amerikaanse s staatsman, natuurkundige en es M schrijver, Benjamin Franklin, H de uitvinder van de bliksem- ZË ee afleider, te Boston werd ge- p -Ë boren. Ter gelegeneid hiervan p zal aan sir Winston Churchill en p Eleanor Roosevelt de Franklin- M medaille van de stad Philadel- p p phia worden uitgereikt wegens p hun bijdrage aan de verbetering p van het internationaal begrip in p p de tien jaren na de oorlog. M Brand on veerboot eiste 65 doden Kapitein sloot deur af: 62 passagiers gestikt Naar uit een onderzoek gebleken Is zijn 62 van de 65 doden, die donder dagochtend by een brand aan boord van de Taesjin-O-veerboot om het le ven kwamen, gestikt door de rook na dat de kapitein de enige deur, waar door de passagiers konden ontsnap pen, had afgesloten om te voorkomen, dat de brand zich zou uitbreiden tot de machinekamer. De brand brak uit in de derde klas se-afdeling van dc boot doordat een 20-iarige steward een olielamp liet vallen. Een slachtoffer verbrandde levend en tWce overleden later aan hun brandwonden. Toen de veerboot in Samchonpo op 50 mijl ten westen van Poesan voor anker ging, bleek de gehele derde klasse-afdeling door brand verwoest te zijn De politie heeft de 40-jarige gezagvoerder, de jonge steward en een ander lid van het personeel voor ondervraging vastgehouden. VERRASSENDE ACTIE Honderden communistische functionarissen ontslagen De Westduitse federatie van bouwvakarbeiders heeft maandag by verras sing tien plaatselijke organisaties, waaronder het belangryke hoofdkwar tier van het verbond in Rijnland, ontbonden en enkele honderden functiona rissen ontslagen wegens bevordering van communistische infiltratie van de federatie. De bond telt 450.000 leden. Ook jeugd- en studieorganisaties als mede executieve commissies werden ontbonden. Daardoor Is een flinke slag toegebracht aan de comniunistische invloed In de Duitse vakbeweging. De vïce-voorzitter van de federatie Georg Leber verklaarde, dat de af deling Rijnland het belangrijkste bol werk van de communistische party in de Bondsrepubliek was. Door speciale commissies, aldus de bondsleiding, werd de communistische politiek ten aanzien van lonen, stakin gen en economische politiek overge plant op de boridsleiders en gedeie- Sultan wenst hereniging van Marokko. Sultan Mohammed Ben Yoessef van Marokko heeft maandag in antwoord op schriftelijke vragen van een corres pondent van Reuter verklaard, dat hij streeft naar de onafhankelijkheid en hereniging „door middel van onder handelingen" van alle 3 de zones van Marokko de Franse, de Spaanse en de internationale (Tanger). Volgens welingelichte kringen in Ra bat zijn in Casablanca en andere Ma rokkaanse steden geheime tribunalen van het anti-Franse „bevrijdingsleger' opgericht voor het berechten van „ver raders". „STROEF EN TIJDROVEND" Gemeenten hebben nog teveel de goedkeuring van overheid nodig „Welke Rijksinstanties zouden er naar uw mening moeten worden opge ruimd of drastisch ingekrompen?" Die vraag hebben we dezer dagen voorgelegd aan de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein. Hij immers leverde onalngs in "ijn nieuwjaarsrede kritiek op de steeds verder gaande bemoeienissen van Het Rijk en wel in de volgende bewoordingen: „Wat zon alles veel sneller en beter gaan en wat zou er veel kunnen wor den bezuinigd wanneer een groot aantal rijksinstanties zou-worden opge ruimd, of althans de werkzaamheden zonden worden ingekrompen. Thans wordt stellig niet overal uit de energie van het Nederlandse volk gehaald wat er in zit". Burgemeester Bolkestein maakte in een gesprek enkele behartenswaar- dige opmerkingen. Zo uitte hij o.a. zijn bezorgdheid over de gevolgen van het systeem, waarin de gemeen ten voor allerlei dingen goedkeuring van het Rijk nodig hebben. Dit geldt vooral voor bouwwerken. Nu proberen de gemeenten er bij het Rijk zoveel mogelyk Slannen „door te drukken". ;iet de gemeenteraad bepaalt meer of de bouw van byvoorbeeld een school voorrang moet hebben boven de bouw van een nieuw politiebureau. De plannen komen namelijk by ver schillende ministeries op een urgen- tielyst te staan en nu is het maar de vraag op welke lyst men het eerst aan de beurt komt. En zo kan in de praktyk is het ook al voorgeko men soms een minder urgent plan eerder worden goedgekeurd dan een nóg dringender werk, hoewel ook het laatste wel door dezelfde aanne mer zou kunnen worde uitgevoerd. ..Je moet dus zorgen", aldus mr. dr. Bolkestein, „dat je op elk gebied wel een plan hebt." De gevolgen zyn duidelyk: een gemeentebestuur zal licht geneigd zijn in korte tijd zoveel mogelyk plannen de deur uit te wer ken, zodat er veel meer plannen wor den ontworpen dan uitgevoerd. Dit betekent zowel voor de gemeente als voor diverse provin ciale en Ryksinstanties een opstapeling van werk, dat by een an dere gang van zaken meer zou wor den gespreid. En bovendien; als een -plan lang blijft liggen is het soms zo verouderd, dat het moet worden ver anderd op het moment dat het voor goedkeuring in aanmerking komt. Aan het vrij laten van de bouw zijn we nog niet toe, erkent burgemees ter Bolkestein. Het Ministerie van Wederopbouw zal bepaald te zijner tijd moeten verdwijnen. Maar zover _E is het nog niet. lopen we het grote gevaar, dat men in Den Haag deze toestand als normaal gaat zien en dat we ook in de toekomst voor allerlei zaken gebonden blijven aan de beoordeling van het Rijk. Beslissende adviseurs „Als je iets bouwt", verzucht de heer Bolkestein verder, „heb je te maken met het ministerie, waar het object onder valt en altijd ook met het Ministerie van Wederopbouw. Nu wil natuurlijk de man, die byvoor beeld over de ziekenhuizen gaat, mooie ziekenhuizen laten bouwen, maar het Ministerie van Financiën wil zo goedkoop mogelijke ziekenhui zen. Dat botst natuurlyk. En voor de femeente is het bijzonder moeilijk aarop invloed uit te oefenen, want je hebt nooit te maken met „het Rijk" als geheel. Je krijgt zelfs vaak de in druk, dat het ene departement het andere tegenwerk' En voor de goed keuringen bestpp geen procedure, dus als men gcc» dkeuring krijgt, is er geen beroei 'ogelijk". Natuurlyk komt hierbij ook het feit ter sprake, dat een ambtenaar niet (Vervolg op pag. 2) feerden tijdens de vergaderingen van et verbond. De Communisten wisten een „bol werk" in de vakbewegingsrijen in het Roergebied te vormen en schrokken voor geweld niet terug, als het er om ging, hun politiek door te drijven. De maatregel van de „Industrie- gewerkschaft Bau, Steine, Erde' 'is een antwoord op de recente suc cessen, die de Communisten ger boekt hebben in de bedrijfsraoen in twee grote staalindustrieën waarbij o.a. in de Westfalenhütte in Dortmund de meerderheid van de bedryfsraad communistisch ge kozen werd. Motorrijder verongelukt op onbewaakte overweg Maandagmorgen is de 21-jarige ongehuwde boerenknecht B. uit Harf- sen (gem. Gorssel) met zijn motor fiets op de onbewaakte overweg by Vorden onder een dieseltrein geraakt, die om 9.22 uur uit Vorden naar Zut- fen was vertrokken. De man was op slag dood. De trein had een half uur vertraging. pillllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Onbestendig maar ook opklaringen. M (Van onze weerkundige H medewerker) M Het vrij zonnige weer van H gisteren hadden wij te danken aan een uitloper van een hoge- drukgebied dat zich tot over Frankrijk en zuid-Duitsland uitstrekte Inmiddels arriveerde H boven het noordelijke deel van de Noordzee een actieve depres- sie, die in de afgelopen nacht zo- wel boven de Noordzee als langs H de Waddenkust de wind tot p hard deed toenemen. Ook in H Zeeland zal een krachtige tot harde wind waaien uit westelij- ke richting. De genoemde de- pressie doet ook buien over de H Noordzee ontstaan, die het land binnendrijven. Het weer heeft hierdoor een onbestendig karak- eee ter gekregen, maar de tempera- M tuur zal voor midden-januari ee toch nog boven normaal blijven. H Daar de luchtdruk ook boven H Scandinavië nog steeds laag blijft, is een vorstperiode ook gedurende het grootste deel van H deze week zeker niet te ver- p wachten. Alleen in Noord-Scan- dinavië en Rusland komt vorst van enige betekenis voor. even- ais op IJsland en langs de kust van Groenland. DE VERWACHT... VEEL WIND. Half tot zwaar bewolkt met enke le verspreide buien. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot krachtige, en langs de kust tijdelijk harde wind uit richtingen. ZON EN MAAN 18 januari Zon op 8.42 onder 17.04 Maan op 10.18 onder 23.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1