nnnwiuriAiE 7EEIIWGE rnnnAMT Koudegolf veroorzaakte grote schade aan oogst in Florida „Bevriezing" van woonkernen op Schouwen nog weinig succesvol INDONESISCHE BESLISSING VANDAAG VERWACHT VERWACHT... RUSLAND WIL MACHTIGSTE INDUSTRIESTAAT WORDEN Provinciale Zeeuwse Courant [^B IB KM I I II B B^B B B Bm B ESl B ft'l B fl t]Bw Jjl fl fl fl fl fl ffiJS», |V fl mm. Minimum p. advertentie f 4.—. Directie: van de Velde B W® MP I W ||l Ifl B I I B I I I I WW M B 1 I I W H mededelingen driemaal tarief, den Adjunct: W. de Pagter. fl |%W Will I# I# BhIh BB BB M W V W BB if W W Bil BB 1 B Kleine advertenties (max. 8 regeU) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent per regel met een minimum Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. van f 1 Brieven of adres ABONNEraMTSPRUs 47 cem per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN v. d. Blad" 25 cent meer. p'r kw. Los« l'o c" c"° pzc" Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 804); Middelburg, Markt 51, telef. 3M1; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. ZORGVOL WEEKEINDE IN V.S. EN JAPAN Het voorziet in toepassing; van atoomenergie voor opwekking van elektriciteit. Voorts zal een ï.jsbreker met atoomaandrijving worden ge bouwd. In goedingelichte kringen ge looft men, dat de Sowjet-Unie vast. besloten is, de Amerikanen voor te komen bij de toepassing van atoom energie voor vreedzame doeleinden. DE CONFERENTIE IN GENÈVE Delegaties kunnen niets meer doen Met de vergadering van het Indonesische kabinet, die vandaag zal wor den gehouden en die, naar algemeen wordt verwacht, de beslissing zal brengen van de Indonesische regering of haar delegatie de bereikte voorlo pige overeenkomsten zal kunnen ondertekenen, nadert de Nederlands-Indo nesische conferentie deze week haar afsluiting. In kringen van de Indonesische delegatie wordt de mogelijkheid onder de ogen gezien, dat de Nahdatoel Oelama zich zal onthouden van het uitspre ken van een oordeel over de voorlopige resultaten van Genève, waarmede het zo goed als zeker zal zjjn, dat de Indonesische delegatie tot onderteke ning zal worden gemachtigd. hellicht zal men indien de Indonsie' sche regering hiertoe zal besluiten in de loop van vandaag het beslissen de deel van de Indonesische delegatie Genève bereiken, in welk geval, in dien van Nederlandse zijde geen be zwaren bestaan, eventueel dinsdag, maar zeker woensdag de ministers elkaar weer zullen kunnen ontmoeten. Van Indonesische zijde wordt vernomen, dat niet meer dan een vergadering voldoende zal zjjn om de conferentie te besluiten. Men baseert dit op de overweging, dat de tussen beide delegaties be reikte overeenkomsten beschouwd kunnen worden als hetgeen in het gunstigste geval kon worden ver kregen, en dat het dus weinig nut zal hebben het gesprek van voren af aan te beginnen. De protocollen en briefwisselingen schynen zo goed als klaar te zyn voor onder tekening en voor beide regeringen zal' er weinig meer open staan dan de mogelijkheid van verwerpen of goedkeuren. Van Indonesische zijde maakt men daarbij een uitzondering voor één punt. en wel dat betreffende Nieuw- werd. Het heeft er nu de schjjn van dat Eikerzee, hoewel officieel niet bevroren, in de praktijk deze kant wel opgaat. De overige plaatsen die gedoemd waren bevroren te worden, zoals Ellemeet en Nöordwelle, ont wikkelen zich niet tot wereldsteden, maar krijgen in ieder geval het in wonertal van voor februari 1953 te rug. Hoe ingewikkeld trouwens de grenzen van deze woonkernen is, wordt bewezen door de kadastrale ligging van de pastorie van Seroos kerke, die wat het huis betreft in eigen gemeente, maar wat de tuin aangaat in Ellemeet ligt. Is dus Serooskerke als middel punt een illusie gebleken, inte ressant is het na te gaan hoe de dorpen Scharendijke en Kerk- werve, eerstgenoemde in het noordelijke deel en het tweede dorp voor zuid Schouwen, zich ontwikkelen in de voor Seroos kerke uitgedachte richting. De gehuchten Nieuwerkerke en Mo- rïaanshoofd zijn niet vprdwenen, maar zijn weer als voor de ramp herbouwd en bevolkt. Gevoegd hierbij de opmerkelijke snelle herbouw van Kerkwerve. dat in onzet en uitvoering van het her stelplan stadsallures kriigt, dan is het niet verwonderlijk dat hier niet alleen een topografisch middelpunt, maar evenzeer een wooncentrnm aanwezig Is. Gelijke situatie In het noorden ligt de situatie voor Scharendijke gelijk. Het gemeentebe stuur van Eikerzee hielp hierbij zelf mee door de herbouw van Eikerzee naar Scharendijke over te brengen. Dit verklaart ook het besluit van de .(Vervolg op pag. 5) Guinea. De formulering van een af zonderlijke resolutie over deze kwes tie schijnt nog niet definitief te zijn. Het schijnt ook dit punt te zyn, dat de Nederlandse delegatie heeft be wogen tot overleg met de regering in Den Haag. Het definitieve Nederland se standpunt zal dan ook moeten blij ken op ae eerstvolgende bijeenkomst. Kostganger door zijn kostbaas neergestoken. Drama in Helmond. Naar eerst thans is bekend ge worden. is in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. te Helmond de 47- jarige ongehuwde grondwerker Van de L. neergestoken door zijn kost baas, de 53-jarige gehuwde textiel arbeider S. Toen Van de L. in de nacht be schonken thuis kwam in zyn kost huis aan de Mierloseweg, kreeg hy woorden met S. Bij het hierbij ont stane handgemeen verwondde Van de L. met een bierflesje S. aan het hoofd. S. greep toen een broodmes en stak Van de L. neer. Het slachtoffer moet onmiddellijk dood zyn geweest. Kort na het gebeuren werd S. gear resteerd. Hij legde een volledige be kentenis af, Duitse oorlogsmisdadigers door Russen uitgeleverd. ernstige Duitse zaterdag per aan de grens tussen Oost- en YVest-Duitsland ge arriveerd. Van officiële Westduitse zijde werd medegedeeld dat het hun toegestaan zal zijn naar hun gezin nen of familie terug te keren. Het transport bestond uit 453 personen, die geen amnestie van de Russen hadden gekregen. Het betrof hier leden van de Waf- fen-SS, de weermacht en politietroe- pen. De Sowjet-autoriteiten hebben verklaard, dat hun misdaden zo ernstig waren, dat zij niet voor am nestie in aanmerking konden komen, doch dat zij voor verder onderzoek aan de Duitse autoriteiten zouden worden overgedragen. Aan de Oostduitse autoriteiten erden op 17 december ruim 300 De eerste groep eri oorlogsmisdadigers is trein te Herleshausen, ernstige oorlogsmisdadigers overge dragen. Deze werden onmiddellijk gevangen gezet. Een woordvoerder van de West duitse regering verklaarde dat, in dien er onder de teruggekeerden zijn, die later door Duitse rechtban ken veroordeeld zullen worden, in elk geval de straffen verminderd zul len worden met de tijd in Russische kampen doorgebracht. IETS KOUDER. Periodes met opklaringen maar ook enige buien. Matige tot krach tige en langs de kust af en toe harde wind uit westelijke richtingen. Iets kouder. ZON EN MAAN 17 januari Zon op 8.42 onder 17.02 Maan op 10.00 onder 22.16 Evacuaties in Noord-Californië wegens overstromingsgevaar Opnieuw zyn overstromingen ontstaan in Noord-Californië. De door re gens gezwollen rivieren bedreigden er zondag twee steden. Minstens 2400 personen ontruimden alvast hun woningen. Voor de tweede maal in een maand verlieten in Yuba City 2000 personen hun huizen toen eerder dan verwacht werd de bovenstroom van de Feather river in Oroville reeds schuimkoppen begon te vertonen. Op de plaats, waar tydens de kerstweek de dijk doorbrak, bouwden genie-troepen een hoge dyk. In Orick werden 400 personen geëvacueerd en ook de langs de rivier de Klamath wonende mensen kregen de waarschuwing zich op evacuatie voor te bereiden. De koudegolf in Florida bleef aanhouden zonder tekenen van enige afna me en tankwagens reden door de stad om brandstof te distribueren onder de rillende bewoners van Miami. De meeste hui/en in Miami hebben echter geen verwarmingsinstallaties wegens het tropisch klimaat ter plaatse. Velen gingen daarom naar biosco pen of verwarmde restaurants om de koude thuis te ontvluchten. Het meest getroffen zijn echter de 7800 landbouw-arbeiders die naar Florida waren srekomen om de te vel de staande gewassen te oogsten. De oogst is echter grotendeels vernield door de hevige koude en de arbeiders, zonder werk en zonder lonen, hadden slechts hun kleine tenten om hen te gen wind en kou te beschermen. Zes dagen van onafgebroken vorst hebben een schade van 25.000.000 dol lar aan de gewassen veroorzaakt. Ook in de oostelijke kustprovin cies van Canada kwamen overstro mingen voor, tengevolge van een voor het seizoen ongewone dooi. De aangerichte schade wordt voor lopig geschat op tien miljoen dol lars. Gedeelten van Nova Scotia staan nog blank en doordat natte sneeuw en regen blijven vallen, heeft men nog met kunnen overgaan tot het herstellen van verbroken verbin dingen. Duizenden woningen in New Brunswick zijn zonder licht. Japan. Een plotseling opgestoken sneeuw storm heeft dit weekeinde het noor delijkste Japanse eiland Hokkaido ge teisterd en acht mensenlevens geëist. Tn Tokio ontvangen berichten meld den voorts dat nog minstens 62 vis sers worden vermist. Winden met snelheden van over de honderd km per uur overvielen onver wacht de vissers op zee en minstens 21 boten kapseisden. Het Hakodate-weerbureau zond te voren reeds waarschuwingen uit, wel ke de vissersboten die geen radio aan boord hadden niet bereikten. Helikopters van de Japanse kust wacht zullen, zodra de weersomstan digheden het toelaten opstijgen om naar de vermiste vissers te zoeken. Volgens het persbureau Kyodo wa- ren 13 vissers verdronken of door de geleden ontberingen overleden. I 6 (United Press) Auto-industrie in V.S. zal weer arbeiders ontslaan. Twee van de „Grote Drie" in de Amerikaanse autoindustne General Motors en Chrysler hebben wijzi gingen in haar produktieprogramma's aangekondigd, hetgeen betekent, dat ongeveer 7500 arbeiders ontslagen zul len worden. Eerder meldde Ford, dat zij 4600 arbeiders had ontslagen. Ge neral Motors deelde mede, dat met in gang van vrijdag 3900 arbeiders op zes assemblagefabrieken ontslagen zijn. De maatschappij heeft over het gehele land in totaal 525.000 arbeiders in dienst. Chrysler deelde mede, dat zij 3581 arbeiders van haar fabrieken te De troit en Evansville in Indiana heeft ontslagen. Het totaal aantal arbeiders, dat over het gehele land bij Chrysler in dienst is, hedraagt 160.000. Franse socialisten voor coalitie met radicalen. Het Franse socialistische party congres te Parijs heeft zondag una niem besloten een regeringscoalitie te sluiten met de radicalen van Pier re Mendès-France. De partij gaf onomwonden te ken nen dat zy geen andere regering zou steunen dan die welke gevormd zou worden door het socialïstisch-radicale „Republikeinse front". Het was een duidelijk beroep op president Coty om de toekomstige premieree kiezen uit de socialistische of radicale gelederen. De gedelegeerden op het twee daagse bijzondere partij-congres be sloten unaniem, hun steun te geven aan het program van partijsecretaris Guy Mollet, inhoudende de vorming van een kabinet met de Radicalen, dat zou streven naar vrede in Alge rije, verhoging van salarissen en pensioenen en hervorming van de grondwet en het kiessysteem. In de resolutie werden alle onder handelingen of samenwerking met de Communisten en Faure's coalitie verworpen. NIEUW RUSSISCH VIJFJARENPLAN Vandaag komen de nieuwe zilveren guldens in omloop. Invoer van textiel en textielvezels in België. Met ingang van vandaag zullen de hieronder volgende artikelen bij in voer in België aan invoervergunning onderworpen zijn. Was voorheen de invoer in België mogelijk door ge bruikmaking van een bankverkla ring, waarover de afneme-r onmid dellijk kon beschikken, thans zullen hiervoor vergunningen worden afge geven door de centrale dienst van contingenten en vergunningen te Brussel. Deze regeling omvat in beknopte zin: zijde, kunstzijde en stapelvezels in de vorm van weefsels, garens niet synthetisch bereid en afvallen hier. van, wolafvallen, kunstwol, kam- band, garens van wol alsmede wer ken hiervan, weefsels van grof haar en van paardehaar, katoenafvallen, katoenen garens en werken daarvan, vlas gezwingeld gehekeld, vlasga rens en werken daarvan en papier garens en werken daarvan. Zaterdag is te Brussel de auto-salon geopend in het Grands Palais du Cëntenaire". Een overzicht van de tentoonstelling Project voor ijsbreker met atoomaandrijving. „Prawda", het orgaan van de com munistische partij van de Sowjet- Unie, heeft zondag een nieuw vijf jarenplan gepubliceerd, dat voorziet in een grote uitbreiding van dc pro- duktie van industrie, landbouw en atoomenergie. Het plan is vervat in een aantal aanwijzingen die goedge keurd moeten worden door het 20e partijcongres, dat op 14 februari in Moskou begint. In een toelichting op het plan, dat bijna de gehele zondagseditie van de „Prawda" in beslag nam, werd ver klaard, dat het nu voor de Sowjet- Unie mogelijk is het machtigste in dustriële land ter wereld te worden. In vreedzame, economische wedijver kan de Sowjet-Unie de meest ont wikkelde kapitalistische landen voor bijstreven, zo heet het. Het nieuwe vijf-jarenplan, het zes de sedert Stalin in 1928, elf jaar na de revolutie, opdracht gaf de basis te leggen voor een industriële ttaat, is technisch reeds op 1 januari van kracht geworden. Het loopt tot 31 december 1960. Vorstelijk bezoek uit Luxemburg. Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mee: groothertogin Char lotte van Luxemburg en prins Felix zijn voornemens van 5 tot en met 8 juni een officieel bezoek te brengen aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. lid van de Nederlandse militaire mis sie in Indonesië, legt op' deze foto zijn getuigenis af voor Jungsclilager, voor het hof van Djakarta. Links op de fo to de verdedigster mevrouw Bouman, rechts de getuige Manoch. Hongaren wegens spionage voor Amerika veroordeeld Onder hen: correspondente van United Press. Dr. Ilona Nyilas, de correspondente van United Press in Hongarije, en haar echtgenoot, dr. Endre Marton, de cor respondent van Associated Press in Hongarije, zijn in Boedapest samen met verscheidene anderen door een mi litaire rechtbank veroordeeld wegens spionage en samenzwering tegen het „volksdemokratische bewind". Dit maakte radio Boedapest zaterdag avond bekend. De correspondente kreeg drie jaar gevangenisstraf en haar man zes jaar. Rela Kapotsy, een employé van het Amerikaanse gezantschap, kreeg le venslang, en Ferenc Arpas en Kornel Balazs achtereenvolgens tien en acht jaar. Balazs was ook in dienst van het Amerikaanse gezantschap. Alle veroordeelden zijn Hongaren. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken wees de beweringen dat het echtpaar Marton en de twee gezantschapsemployés spionagewerk hadden verricht, van de hand. Balazs was belast met de redactie van een da gelijks nieuwsbulletin in het Hongaars' dat het Amerikaanse gezantschap in dertijd verspreidde in Hangarije. Bëlgische tabaksartikelen worden duurder. De prijs van de sigaretten, kleine si garen en tabak zullen binnenkort in België met een frank verhoogd wor- TWEE JAAR NA RECONSTRUCTIE-RAPPORT Tradities en gehechtheid aan de geboortegrond spelen een rol Het is nu juist twee jaar geleden, dat de reconstructie-commissie „Schouwen-Duiveland" in een uitgebreid en ruim gedocumenteerd rap port haar zienswyze over het toen juist droog gekomen eiland vastlegde. Zoals het met veel van soortgelyke rapporten gaat, blijkt er de eerste weken een lévendige belangstelling voor de aangesneden vraagstukken, maar langzamerhand zijn het de deskundigen, die er mee verder werken. Eenzelfde lot was het reconstructierapport van Schonwen-Duiveland be schoren, dat nu in menig gezin slechts als een aanvulling in de boeken kast staat. In geen geval betekent di t. dat het maandenlange minutieuze werk van de commissieleden zonder enig gevolg gebleven is. Integendeel, veel van wat thans op Schouwen-Dui veland voltooid is gebleven is in het herstelschema, was indirect een uitlo per van dit rapport. In sommige gevallen schijnt men echter te hard van stapel te zijn gelopen. Het meest sprekende voor beeld hiervan is het z.g. „bevriezen" van verschillende woonkernen op het platte van Schouwen, waar te- fenover dan het nieuwe centrum- orp Serooskerke zou komen. Niets lijkt erop dat deze wens ooit ver vuld zal worden. Traditie, gehecht heid aan bodem en geboortedorp heb ben deze ingreep van bovenaf gene geerd. Thans is het zo. dat Seroos kerke weliswaar een dorp in volle herbouw is welk dorp op Schou wen-Duiveland is dit trouwens niet? maar de beide dorpen Kerkwerve en Scharendijke le aan Serooskerke toebedachte rol van middelpunt gaan spelen. Wie overigens de Schouwse ge schiedenis bestudeert, bemerkt aat el' tïjdper1- een bepaald dorp op het platte vari Schouwen als middelpunt kende. Er is zelfs een tijd geweest, dat Brouwershaven als de voorha ven van Duivendijke. beschouwd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1