PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Britse regering zal meer troepen naar Cyprus zenden Commissaris der Koningin opende rusthuis „Pomona" te Kapelle KUNSTMAAN VERTREKT VAN LUCHTBASIS IN FLORIDA TWINTIG KINDEREN GEDOOD BIJ BOTSING IN ZWEDEN DE VERWACHT... 199e jaargang - no. 12 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W, Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—80, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; ZIerlkzee N. Bogerdstraat 24, telef. 2 LONDEN TREFT VOORZORGSMAATREGELEN Gouverneur Harding had nieuw onderhoud met Makarios De Britse regering zal nog meer troepen naar Cyprus zenden met het oog op een eventuele oorlog in het Midden-Oosten. De voortdurende Ara- bische-Israëlische spanning, de wapenleveranties door communistische landen aan het Midden-Oosten en de binnenlandse ongeregeldheden in Jor danië hebben geleid tot deze maatregelen. Het ministerie van oorlog gaf vrijdag een bataljon goedgeoefende lichte infanterie bevel zich naar Cy prus te begeven, waar reeds twee bataljons parachutisten per vliegtuig zijn aangekomen. Deze troepen vormen een mobiele macht van 2000 man, die op verzoek van regeringen of de Verenigde Naties naar elke plaats van moeilijkheden gestuurd kunnen worden voor politionele acties. Cyprus de voornaamste Britse en geallieerde basis in het Oosten van de Middellandse zee, ligt op twee uren vliegen van elke hoofdstad in het Midden-Oosten. In diplomatieke kringen in Londen zeide men, dat Engeland optreedt als een der ondertekenaars van de drie- landen-verklaring van 1950, waarbij de Palestijnse grenzen worden gega randeerd. Engeland is tevens ver plicht de bij het pact van Bagdad aangesloten landen bij te staan, zo wel als Jordanië, dat gerechtigd is de Britse bijstand in te roepen in ge val van een crisis. Met de nieuwe troepen schat men het aantal soldaten op Cyprus op 16000 man, onder wie ook manschap pen van de luchtmacht. De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, en aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging voor ver eniging van Cyprus met Griekenland, hebben vrydag weer een bespreking gehad. Een Griekse onderwijzer is op een bergvVeg, 50 Ion. ten westen van Ni cosia, vermoord. Een Britse soldaat heeft in Nico sia vrydag op bevel van hogerhand Bouwen Omdat de behoefte aan woningen zo groot-, is' en omdat er in vorige jaren door vorstverlét zovëel ach terstand bij „de woningproduktie ont stond, heeft men in ,'t bouwbedrijf een stevige actie gevoerd voor 't „doorwer ken bij lichte vorst". Daarvoor zijn dan wel bepaalde maatregelen nodig en ook moet men breken met zekere tradities, maar het is doenlijk het vorstverlet' te beperken. Dat is van veel betekenis, want als in Nederland het boüwbedrijf één dag stil ligt, betekent dat een verlies van circa 230 woningen!! De stichting „Raad van Bestuur Bouwbedrijf", die de propaganda voerde voor het doorwerken bij lichte vorst, kon deze week een opti mistisch geluid laten horen. Zij kon mededelen, dat tot dusver in deze win ter op een groot aantal bouwplaatsen is doorgewerkt onder weersomstandig heden, welke een jaar geleden tot stilleggen van het werk zouden hebben geleid. Daarvoor moet een ere-saluut ge bracht worden aan de werkgevers en werknemers, die in nauwe samenwer king dit resultaat hebben bereikt. Zij hebben in de eerste plaats het alge meen belang gediend en pas in de twee de plaats het eigen belang. Het verblijdende -is, dat de winst aan arbeidsuren in het algemeen be reikt kon worden door het toepassen van eenvoudige middelen en zonder dat daarbij een beroep werd gedaan op subsidies uit openbare kassen. Toch is de bovengenoemde stichting nog niet geheel tevreden. Wel werd op sommige bouwplaatsen het werk niet onderbroken, maar er waren een aantal bouwplaatsen, waar men wel de arbeid heeft stopgezet. Dat gebeurde dan omdat men het niet eens kon worden over de vraag bij welke temperatuur het werk stopgezet moest worden. Zo waren er bijvoorbeeld architec ten, die niet bereid waren betonstorten toe te staan bij een temperatuur van 5 graden boven nul, terwijl andere ar chitecten eerst bij één graad het stor ten lieten staken. Deze tegenstelling is hinderlijk. Het stichtingsbestuur zegt over het haastige stopzetten: „Er schuilt toch wel iets wrangs in, wanneer wij enerzijds vernemen, dat bouwvakarbeiders hebben geprotes teerd tegen 't stelheggen van hun werk en wij anderzijds brieven ontvangen van aannemers, die zich erover bekla gen, dat door de opzichter bevolen is het metselwerk stop te zetten omdat het de komende nacht wel eens een paar graden zou kunnen vriezen." Het stichtingsbestuur heeft inmid dels een dringend beroep gedaan op de „directies" om medewer king te verlenen bij het voortzetten van de bouw ook bij wat lagere tem peraturen. Het is ook nog iets verder gegaan. Het heeft namelijk dit beroep omge ven met een ruime publiciteit om daar door de publieke opinie te activeren Wij geloven, dat die publieke opinie zich krachtig voor het optreden van de stichting zal uitspreken. Wanneer men in het bouwbedrijf van verouderde tra dities wil afstappen en daardoor de produktiviteit wil bevorderen, dan kan dat niet anders dan de vol.le in stemming hebben van allen, die weten welk een groot kwaad de huidige wo ningnood is. lijfstraffen toegediend aan zes Cyper se jongens van Griekse afkomst, om dat zij hadden deelgenomen aan een ongeoorloofde vergadering. De jongens die stokslagen kregen toegediend waren van de leeftijd van 15 tot 18 jaar. Een Britse officier gezondheid stond erbij toen ieder stokslagen ontving. Britse parachutisten op weg naar Cyprus. Tienduizend Ambonezen willen repatriëren De voorzitter van de Indonesische commissie inzake repatriëring van Ambonezen, de heer P. de Queljoe, zal op 22 januari naar Indonesië te rugkeren om aan de Indonesische re gering verslag uit te brengen over zijn contacten in Nederland, o.a. met Ambonese groeperingen. Volgens voorlopige schatting van de heer De Queljoe bedraagt het aantal Ambo nezen, dat naar Indonesië wenst te rug te keren, 10.000. De mogelijkheid bestaat, dat na de terugkeer van de heer De Quel joe, die Ambonees is en in Djakarta woonachtig is, waar hij de functie van directeur van de Indonesische staatsdrukkerij uitoefent, een per manente Indonesische functionaris zal worden belast, met de verdere be handeling van de kwestie der repa triëring. De Commissaris der Koningin, jltr. mr. A. F. C. de Casembroot, neemt de sleutel in ontvangst voor het openen van het rusthuis voor bejaarden Pomonain Kapelle-Biezelinge. (Foto P.Z.C.J liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Na regenfront weer iets zachter (Van onze weerkundige medewerker). Donderdag viel er veel regen in Vlissingen 10 m.m. en in net noord-westen van Nederland ongeveer 25 m.m., maar giste ren was het een mooie, zonnige winterdag met een temperatuur van 8 graden C. Gisteravond begon de temperatuur in het binnenland hier en daar al tot even beneden het vriespunt te dalen, terwijl er plaatselijk ook mistvelden ontstonden. Toch is het nog niet goed met het weer, want al zou er vandaag ook in Zeeland een zonnig be gin zijn, de bewolking gaat spoedig toenemen onder invloed van een nieuwe depressie, wel ke gisteravond in Wales en Zuid-Engeland al weer enige lichte regen veroorzaakte. Wanneer er geen complica ties optreden, kan er in Zee land nog voor het vallen van de avond enige regen gaan vallen, terwijl de wind uit zuidelijke richting in kracht gaat toene men. Is het front eenmaal gepas seerd, dan mag zondag weer iets zachtere lucht met flinke ODklaringen worden verwacht. Een zo mooie zonnige dag als die van vrijdag durven wij niet te verwachten, doordat het de- pressiecentrum ook morgen nog vrrj dicht bij ons land zal liggen en behalve opklaringen m ook nog een enkele bui met zich mee kan brengen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Vertrek Nederlandse delegate naar Genève uitgesteld De Nederlandse delegatie heeft haar vertrek naar GenèVe uitgesteld, aan gezien is gebleken dat de Indonesi sche regering nog niet gereed is met het bepalen van haar standpunt ten aanzien van de onderhandelingen met Nederland. Op het ogenblik kan nog niet wor den gezegd, wanneer men wel gereed zal zijn met het bepalen van een standpunt. Zoals eerder gemeld, zouden minis ter Luns en andere leden der Neder landse delegatie hedenmorgen naar Genève vertrekken. Geen vliegende, maar glijdende schotels Dit groepje kinderen uit Amerika heeft een heel nieuw soort slee ont dekt, die wonderbaarlijk goed aan de ■verwachtingen voldoet: soms halen ze er een snelheid van 45 tot 50 km per uur mee! Onder het glijden tol je prachtig in het rond. Schenkingen voor de rampgemeenten Eerste Kamer vraagt inlichtingen In genen dele konden leden van de Eerste Kamer, blijkens de voorlopige beschouwing waarderen, dat de rege ring in het kader van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten schenkingen, door het buitenland ten behoeve van kleuterscholen gedaan en bestemd voor gemeenten, die zijn getroffen door de stormramp van 1 februari 1953, ten bate van s' rijks kas had geannexeerd. Gaarne zouden zij van de minister vernemen, of de regering de schenkers van wie hier sprake is van deze handeling heeft verwittigd. Snelheid 29.000 km per uur. Het Amerikaanse ministerie vaii defensie heeft vrijdag in Washington' bekendgemaakt, dat de eerste Ameri kaanse kunstmaan zal worden gelan ceerd vanaf de luchtbasis Patrick te Cocoa in Florida. De kunstmaan een metalen bol met een doorsnede van 50 cm en een gewicht van circa 10 kg zal wor den gelanceerd met behulp van een di'iedelig raket, die haar een snelheid zal geven van 29.000 km per uur. De raket wordt rechtstandig gelanceerd. Op een hoogte van anderhalve km zal zij automatisch overgaan naar een horizontale stand.. Op een hoogte van '50 tot 65 km, bij een .snélheid van 5,000 tot 6,500 km. per uur, zal het eerste deel van de raket zijn leegge-, brand en afgehaakt worden. Het tweede deel brengt de kunstmaan tot op een hoogte van 200 km. De snelheid zal dan circa 17.000 km per uur bedragen. Op een hoogte van circa 480 km, bij een snelheid van 29.000 km per uiir, zal de kunstmaan in een ovalen baan om de aarde komen. De afstand van de aarde tot deze baan zal va riëren van 2200 tot 1.300 Ion. De kunstmaan zal twee tot vier weken in deze baan blijven en daarna als een meteoorsteen in de dampkring van de aarde verbranden. REMMEN WEIGERDEN.. Trein met ijzererts ramde diesel-spoorbus Bij een botsing tussen een volgeladen trein met ijzererts cn een diesel- spoorbus zyn vrijdag bij Kopparberg in midden-Zweden twintig schoolkin deren gedood. De bus was gevuld met zestig kinderen, de meestcn van de middelbare school. Het aantal gewonde schoolkinderen bedraagt ongeveer twintig. Het ongeluk ontstond, doordat de remmen van de goederentrein wei gerden. Daardoor reed de trein door een onveilig sein op het station Kop parberg, waar hij had moeten wach ten tot de spoorbus gepasseerd zou zijn. Met een snelheid van 80 km. per uur raasde de trein door het station de bus tegemoet, tot grote schrik van het spoorwegpersoneel, dat nog ver geefs trachtte de trein op een zij- Incident aan de Britse sectorgrens in Berlijn Conflict met de volkspolitie Öp de grens tussen de Britse sector In Spandau en hét omliggende gebied van de Sowjetzóne is het vrijdag tot een incident gekomen tussen Britse soldaten en leden van de Oost-Duitse volkspolitie, waarby deze laatsten waarschuwingsschoten losten. Geen der Britse militairen werd echter ge- Het incident gebeurde toen een kraanwhgen 'van het Britse leger poogde een Britse patrouillejeep weg te slepen die tegen een boom was ge reden. Ongeveer 25 man van de volkspolitie bedreigden de Britten met hun geweren om te. trachten op deze wijze de bergingsoperatie te ver hinderen. De Oost-Duitsers losten min stens zes waarschuwingsschoten. spoor te leiden of te laten ontsporen door de wissels om te zetten. Een ooggetuige vertelde later, dat enkelen uit de bus wisten te sprin gen onder wie de chauffeur voordat de botsing plaats greep. De vracht- trein sleurde de beide wagens over een afstand van enkele honderden r :ters voort en liet een spoor ach ter van verminkte lichamen en wrak stukken. Het was volkomen donker toen het ongeluk gebeurde. De reddingswerkzaamheden onder vonden grote hinder van y'zel en duisternis. B.A. NAM NIEUWE TAAK OP ZICH Huisvesting van bejaarden is een probleem in Zeeland Met het ontsluiten van de voordeur van het nieuwe rusthuis „Pomona" te Kapelle, heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, vrijdagmiddag een dertigtal bejaarden officieel binnengeleid in een dorado van gezelligheid en rust, waar zij elk op een eigen kamertje en omringd door de zorgen van directrice Stevense en haar staf, van een zon nige levensavond kunnen genieten. Voor het Burgerlijk Armbestuur, dat met de stichting van dit rusthuis een geheel nieuwe taak op zich nam, was het een hoogtijdag. Temeer, omdat er talryke moeilijkheden moesten wor den overwonnen voordat de plannen gerealiseerd konden worden. De blijdschap en dankbaarheid over hetgeen bereikt werd, was er daarom des te groter om. En mét het B. A. en de bewoners van „Pomona", deelde de gehele gemeenschap van Kapelle in deze vreugde. Hiervan getuigen niet alleen de vele goede woorden, welke bij de openingsbijeenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis werden gesproken, maar ook de tal rijke geschenken welke werden aan geboden en de vlaggen, in de Bieze- lingsestraat, die het feestelijk karak ter van deze plechtigheid mede hiel pen verhogen. In de raadszaal sprak de voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, de heer J. Balkenende Sr. een welkomst woord tot de talrijke genodigden. Hij gaf vervolgens een toelichting op de totstandkoming van dit rusthuis. Door de inwerkingtreding van de Noodwet Ouderdomsvoorziening moet minder directe steun worden verleend zodat enkele jaren geleden het idee rijpte om een rusthuis te bouwen. Reeds geruime tijd voordien leefde dit plan bij een der B. A.-leden, wij len de heer C. D. Vereecke. Bij zijn dood schonk deze het Burgerlijk Armbestuur een groot geldsbedrag, een boomgaard van enkele ha. en een villa, onder voorwaarde dat men zou zorgen, dat er een rusthuis voor be jaarden kwam. Zijn nagedachtenis zal in ere worden gehouden door het aanbrengen van een plaquette in de i hal van het rusthuis. De heer Balkenende herinnerde er aan, hoe het B. A. in 1950 reeds be sloot om een rusthuis te bouwen. Door de sterk gestegen bouwkosten zou het B. A. hiertoe uit eigen mid delen nog een belangrijk bedrag aan het legaat toevoegen. Besloten werd de villa „Pomona te kopen en deze te verbouwen en van enkele vleugels te voorzien. Ged. Staten onthielden echter aan vankelijk hun goedkeuring aan dit besluit, uit vrees, dat hiervoor te wei nig belangstelling bij de bejaarden zou bestaan en daardoor mogelijk an dere rusthuizen in de omgeving con currentie zou worden aangedaan. Een persoonlijk onderhoud met het colelge werkte zeer verhelderend zo dat op 9 december 1952 machtiging tot aankoop van „Pomona" werd ver kregen. Toen men tot aanbesteding wilde overgaan, kwam de watersnoodramp, met als gevolg, dat hiermee tot augustus 1954 moest worden gewacht. De bouw is üiteindelijk gereed geko men en een dertigtal oudjes hebben reeds alle kamers bezet. Na dankwoorden te hebben gericht tot allen die aan de bouw en inrich ting medewerkten, eindigde de heer Balkenende met het uitspreken van de wens, dat de bewoners in „Porno- na" een blijde levensavond met God moge hebben. Openingstoespraak. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die daar op zijn openingstoespraak hield, her innerde er aan, hoe zijn college ge confronteerd werd met het probleem van de hulsvesting voor bejaarden. Men moest zich ook eerst een idee vormen, welke kant het met de rust huizen op moest. Dienden het streek- of gemeenteinstellingen te worden? I (Vervolg op pag. 8) J KORTE PREDIKATIE WORSTELING MET GOD. „Met God en mensen hebt gij gestreden en gij hebt overwon nen". (Gen. 82 28 j. Jacob 'is een van die boeiende figu ren uit het Oude Testament. Als jon geman een sluwe listeling, die zich wel in allerlei bochten wil wringen om zijn doel te bereiken. Zijn broer 'zijn oom en zijn neefs hij allen te slim af. Tegenover zijn vader pleegt hij zelfs rechtstreeks bedrog. Maar als hij daar, aan de Jabbok, op zijn leven terugblikt, op al zijn handigheidjes en zijn sluwe streken dan ziet hij waar dat alles op uit is gelopen. Hij bevindt zich nu tussen twee vuren. Achter hem Laban, die hem niet goed gezind is. Aan de an dere kant Ezau; zal deze nog dezelf de oude haat tegen hem koesteren7 Toch móét hij deze ontmoeten. Waar moet hij anders naar toeHeeft hij wél één echte vriend Hij ziet nu in, dal de oude wegen ten verderve hebben geleid. Dat hij andere wegen moet gaan. Maar hij wil niet de weg gaan, die Gód hem wijst. Hij worstelt met God. Het is echter een teken van sterk geloof, dat hij de strijd niet opgeeft, hoe moeilijk hij het ook heeft. Hij tracht niet een of ander fla w compromis te sluiten. Hij tracht niet van twee walletjes te eten: een beetje voor God en een beetje voor hemzelf. Daar is God hem te heilig voor. Nee, zo sterk is zijn geloof, dat hij „tot het einde volhardt" en niet aflaat, vóór hij Gods zegen heeft, ontvangen. Maar dan gaat ook de zon op over zijn leven. Hij wint Gods zegen. Hij wordt Israël, de nieuwe mens. De wedergeborene (De verande ring van naam is een aanduiding van zijn innerlijke ommekeer). Hij heeft de oude wegen eens en vooral de ruq toegekeerd en gekozen voor Góds weg. Nu gaat hij onbevreesd Ezau tegemoet (niet meer achter zijn gezin aan, maar „voor hen uit"). Want hij weet nu dat hij in des He ren hoede is. En hij verzoent zich met zijn broeder. Zo is Jacob voor ons het beeld urr» de mens, die met al zijn fouten en gebreken! een sterk geloof heeft. Die in de levensstrijd volhardt en zo Gods zegen wint. Mogen ook wij volhurden in de strijd, waartoe Christus ons roept. Dan zal Hij ons Zijn zegen niet ont houden. Ouiverkerk, J. FRANKE. TOENEMENDE BEWOLKING In de ochtend plaatselijk mist. Later toenemende bewolking en later op de dag een kans op enige regen. Iets la gere temperaturen dan gisteren. Zwakke, later matige wind uit zui delijke richtingen. 15 januari Zon op Maan op 16 januari Zon op Maan op ZON EN MAAN onder 16.59 onder 19.57 onder 17.00 onder 21.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1