PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Noors schip overvaren voor de kust van Noord-Holland Krachtige wind en jachtsneeuw joegen over het Zeeuwse land EDEN ZENDT MEER TROEPEN NAAR CYPRUS GEHEIMZINNIG GEVAL VAN F0SF0RVERGIFTIGING VERWACHT... 199e jaargang no. 9 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-HÓofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS. 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN ONS LAND Zeven zeelieden omgekomen; alleen de stuurman werd gered Zeven Noorse zeelieden hebben dinsdagavond het leven verloren toen het schip „Sirabuen" in een dichte mist voor de kust van Noord-Holland werd overvaren door het Braziliaanse „Loide Venezuela". Alleen eerste stuurman Bjarne Nilsen uit Torvestand bij Haugesund van de bemanning van het Noorse „Sirabuen" wist aan de verdrinkingsdood te ontsnappen doordat hy zich drijvende hield op een stuk wrakhout, waarna hjj een red dingsboot te pakken kon krijgen. De spoorwegen hadden het dinsdag bijzonder zwaar te verduren door de verkeer liep vast door de gladheid; op de grens tussen Haarlem en Half- zware sneeuwval, die overal in het land vertraging veroorzaakte. Het weg- weg telde men honderd auto's, waarmede niet verder gereden kon worden. Op Schiphol waren landingen onmogelijk. Enkele K.L.M.-lijntoestellen we ken uit naar Eelde, maar ook hier kon men later niet njeer terecht, zodat een toevlucht gezocht moest worden in Londen en Düsseldorf voor de ma chines uit New York en Indonesië. Ofschoon de reddingsboot „Prins Hendrik" Scheveningen-radio werd pas anderhalf uur na de ramp gewaarschuwd onmiddellijk uit voer en verscheidene andere schepen de zee afzochten naar schipbreuke lingen, werden er geen meer gevon den. De „Sirabuen" mat 288 bruto re gister ton; het schip kwam uit Hau- Ïesund. De eigenaar is de rederij rygve Klovning. Te half acht dins dagavond kwam de „Loide Vene zuela" in de Merwedehaven in Rot terdam aan. Goede verwachtingen Het Centraal Planbureau heeft ons in de eerste week van het jaar verrast met een blijmoedige en optimistische nota. Dat is wel iets bijzonders voor zo'n plechtig en wetenschappelijk geleid bureau. Om zo maar ronduit de verwacht ting neer te schrijven, dat tot om streeks 1970 de welvaart in Neder land zal toenemen, als men zich daar voor de nodige inspanning getroost, wel... daarvoor is enige moed nodig. Men gaat dan vierkant in tegen ae mensen, die in deze dagen van wel vaart waarschuwen voor de slechtere tijden, en die de toekomst duister af schilderen. Dat waarschuwen is eigenlijk heel veilig en erg bedachtzaam, want er kunnen altijd wel slechtere tijden ko men, en als ze niet komenheeft men in elk geval met zyn waarschu wing de spaarzaamheid bevorderd, die als een deugd wordt gezien. Tegenover deze zwartkijkers stelt het Centraal Planbureau een heel voorzichtig optimisme. Vanzelfsprekend kan alles heel an ders lopen, dan de centrale planners nu voorzien... Ze hebben de buiten landse economische verhoudingen niet in de hand, ze weten ook niet hoe over enkele jaren de politieke kaar ten zullen liggen... ze weten niet van oorlog en niet van vrede. Maar ze weten wel, dat de bevolking van Ne derland menselijkerwijs gesproken zal groeien, dat de produktie zal toenemen, dat vele miljarden guldens geïnvesteerd zullen worden en dat men zeer waarschijnlijk de arbeidstijd zal verkorten. Wat dat laatste betreft, hebben de centrale planners al rekening gehou den met een verkorting van 6 De cijfers groeperende en hergroe perende. kwam het Centraal Planbureau tot de conclusie, dat er goede kans bestaat op een hand having van hel evenwicht in de beta lingsbalans bij een geleidelijke stij ging van de welvaart. Een dergelijk optimisme is mis schien wat on-Nederlands. Men toont zich in ons goede land niet graag op timistisch. Het komt zoveel meer met onze volksaard overeen, als men een licht wantrouwen demonstreert je gens de toekomst en als men zelfs bij stra'end weer de regenjas of para- pi"'" niet vergeet. Men kijkt ook wat beduusd naar 'n machtig volk als het Amerikaanse, dat wèl de moed heeft tot optimisti sche vreuedefanfares. wanneer in het land van Unc'e Sam de welvaart stcds stijgende blijft!! Soms zegt men dan, dat zoiets de Nederlanders niet ligt. Dwars tegen dit Nederlandse wan trouwen in, tonnt het Centraal Planbureau zich thans optimis tisch. Het zegt, dat de welvaart nog kan toenemen en dat daarop een goede kans is. Z"'""rhe'd daarover verschaf fen kan het bureau niet en dat kan niemand, maar zo'n uitspraak draagt wel bij tot een steviger vertrouwen in de toekomst en dat is van groot ge- w'eht. N'cmnnd he«ft in 1945 durven voor spellen. dat Nederland er in 1956 zo gunstig voor zou staan als het er thans voorstaat. De zwartkijkers van 1945 hebben volmaakt ongelijk gekre gen en zelfs de verwachtingen van de ge7****°tigde optimisten werden over treden. Waarom zou dan het Centraal Planbureau nu geen gelijk kunnen hebhen met het verwachten van een geie'debjk stijgende welvaart tot 1970? Dat kan heel goed en als men het vnorloni»- daaron houdt, kan daar van een gezonde stimulans uitgaan voor h"' horeiken van de hogere wel vaart. Er is niets zo stimulerend als een gefundeerd optimisme! De enige overlevende, de 38-jarige stuurman Bjarne Nilsen, vertelde dat hij op het moment van de aanvaring omstreeks tien uur in de morgen in zjjn hut lag, daar hy de zg. vrije wacht had. Hij werd opgeschrikt door een fluitend geluid, maar nog voordat hij zijn hut Icon verlaten, hoorde hij de klap van de aanvaring. Het schip was al zinkende toen Nilsen aan dek kwam. Hy snelde naar het achterschip, waar hij sa men met de kapitein, de hofmees ter en nog een bemanningslid ge probeerd heeft het zich daar be vindende vlot te water te krijgen. Tevergeefs: het achterschip ging de hoogte in en er was nog maar een heel geringe kans op redding: in het water springen. Voor ae anderen heeft die sprong de dood betekend. Stuurman Nilsen heeft er op wonderbaarlijke wijze het le ven afgebracht. Hij kreeg een stuk wrakhout te pak ken en wist zich zo enige tyd drij vende te "houden, totdat hij op het water het vlot zag, dat men kort ge leden niet los had kunnen krijgen. De stuurman heeft nog getracht naar dat vlot te zwemmen hoe lang hg in het water heeft gelegen weet hij zelf niet meer en tenslotte kon hij een reddingboot van de „Sirabuen die eveneens drijvende was geraakt te pakken krijgen. In de reddingboot was nog een man: de matroos Karl Larsen. Van hem heeft Nilsen daar na niets meer vernomen. Zelf is hij door de „Loide Venezuela" opgepikt. De „Sirabuen" was toen reeds ge zonken. Man overboord. De loodsboot „Sirius" uit Hoek van Holland redde dinsdagmiddag een zeeman van het Engelse „Copsewood" die overboord was geslagen. Het was de 18-jarige matroos P. S. Brainy, die in een ziekenhuis te Rotterdam werd opgenomen ter observatie. Het ongeval geschiedde even nadat de loods op de loodsboot was overgezet; men voer onmiddellijk terug en slaag de er in de jonge matroos te redden. V issersschepen. De reddingsboot „Koningin Wilhel- mina" moest uit Stellendam uitvaren om hulp te verlenen aan twee vis serschepen, die in moeilijkheden ver keerden bij Rockanje. De Scheve- ningse botter Sch 33 „Isolina" kreeg motorstoring bij Egmond. Het schip ontving assistentie van de VI 28 „Vrouw Cornelia" en had daarna geen verdere hulp nodig. In geheel Europa. In bijna geheel Europa is dinsdag sneeuw gevallen. In Zwitserland is' daardoor gevaar voor lawines ont staan. In Oostenrjjk zijn on een na alle bergpassen naar Joego-Slavië on begaanbaar. In Noord-Italië is de hoofdweg van Venetië naar Cortina Dampezzo, waar deze maand de Olympische winterspelen gehouden zullen worden afgesneden door een zware sneeuwstorting. Premier Eden heeft dinsdag op twee fronten degenen die hem van slapheid beschuldigden duidelijk antwoord ge geven. Hij dirigeerde troepenversterkingen 2000 man naar Cyprus in verband met de verwarde toestand op het ei land. Hij begon besprekingen met MacMil- lan over verlaging van de kosten van levensonderhoud in eigen land. Aangenomen wordt dat Eden op 18 januari zijn campagne tegen de inflatie zal inzetten. Op die dag zal hij een belangrijke politieke redevoering hou den in Bradford. Intussen staat hem op de dag van zijn vertrek naar de V.S. op 21 januari Ontzceiinq tij cnbezsckeièintj De echtgenote van sergeant Francisco Camacho huilt van vreugde in de ar men van de president van de Philip- pijnen, Ramon Magsaysay, terwijl hy en alle officieren van het leger de groet brengen tijdens een paradedie wordt gehouden ter ere van haar echt genoot en een andere militair. Hy en korporaal Weene Martilla hebben zich buitengewoon onderscheiden en hun leven gewaagd. Daarvoor krijgen zij de hoogste onderscheiding, de medail le voor dapperheid, uitgereikt. Dr plechtigheid werd gehouden te Manila op de Philippynen. nog een debat in het parlement te wachten over de wapenverkoop aan het Midden-Oosten. Het was deze kwestie welke kritiek uit de boezem van zijn eigen partij op zijn beleid had uitgelokt. De bouw met „halve premie" Geen aanvragen indienen Hier en daar schynt (le mening te hebben postgevat, dat met de intrede van het nieuwe jaar automatisch weer aanvragen voor „halve premie" kunnen worden ingediend. Aangezien thans nog niet bekend Is of an zo ja wanneer dergelijke aanvragen kun nen worden gehonoreerd, heeft indie ning van verzoeken om toekenning van een halve premie geen enkele zin, aldus heeft het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting meegedeeld. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Wintermisère met j gure buien j (Van onze weerkundige medewerker). H Om acht uur gisteren meldde M Vlissingen als eerste station |i sneeuwval en een paar uur la- ter woei er in een groot deel van Nederland een ouderwetse 5= sneeuwstorm. Ook Zeeland kreeg hiervan zijn portie. De tien m.m. neer- slag bestond ook hier voor een groot deel uit sneeuw. Gister- avond werd te Vlissingen een sneeuwlaag van 2 c.m., te Schiphol van 10 c.m. en te Eind M hoven van 11 c.m. gemeten. Windstoten van 80 k.m. per uur werden tx gisteren tijdens deze sneeuwstorm waargeno- men. Inmiddels is iets zachtere lucht, waarin enkele graden dooi voorkomt. Zeeland binnen- gekomen maar toch verwachten wij nog een aanhouden van het p gure winterweer met alle mi- sére vandien. p Een actieve randstoring, die uit het zuidwesten nadert, doet vandaag de wind nog meer in kracht toenemen en ook de kans op enkele regen-, sneeuw- en hagelbuien neemt daarbij toe. Boven Zuid-Engeland wer- den gisteravond zelfs onweers- buien waargenomen. Op wat langere termijn bezien is gelei- delijk weer wat koudere lucht s te verwachten, welke uit het Poolgebied afkomstig, over de Britse eilanden in onze rich- ting komt. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Felle brand in Hoogeveen Voorraad conserven en suiker in vlammen. Dinsdag brak een felle brand uit in het opslagbedryf van de heer A. te Velde te Hoogeveen, gelegen In het zogenaamde haagje. De brand werd zeer kort na het uitbreken ontdekt door de eigenaar van een naast de op slagplaats gelegen conservenfabrielt, zodat de brandweer al heel spoedig ter plaatse was. De brand, die vermoe delijk is begonnen In het ketelhuis, had zich inmiddels al Ingevreten In de op geslagen voorraden conserven en sui ker. Na drie uur was de brandweer het vuur zover meester, dat voor uitbrei ding niet meer hoefde te worden ge vreesd. De nablussing zal echter nog wel enige dagen duren, omdat het vrijwel onmogelijk is door te dringen tussen de vloeiende voorraden. Deze vooraden omvatten o.m. 5000 ton sui ker van de centrale suikermaatschap pij, anderhalf miljoen blikjes conser ven en grote hoeveelheden meel, en acht ton blik voor verpakking. De schade loopt waarschijnlijk in de miljoenen. Het bedrijf is verzekerd. Moedermoordenaar was bij zijn positieven Twee psychiaters hebben maandag j.l. voor het gerechtshof van Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, verklaard dat Gilbert Graham de man, die een vliegtuig waarin zijn moeder zich bevond, door een tijd bom liet verongelukken, om het geld van een verzekering op te strijken, die hij op haar leven had afgesloten volkomen wist, wat hij deed, toen hij zijn misdaad bedreef. Ook toen hij zijn later weer in getrokken bekentenis aflegde, was Graham geheel bij zijn positieven. De uitgebreide werkzaamheden om een vliegtuig geheel startklaar" te krijgen zijn weer met één vermeer derd: het sneeuw- en ijsvrij-maken van de machine. Een fris karwei op een gladde vleugel POLITIE VOOR RAADSEL Amterdamse overleden Op zaterdag 31 december geraakte de 63-jarige mevrouw E. J. A. A. van K.A., gewoond hebbende aan de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg in bewusteloze toestand. Mevrouw Van K., leed al geruime t(jd aan een onge- neeslyke nierziekte. De onmiddellijk ontboden arts liet de patiente naar het ziekenhuis Bronovo overbrengen, waar zy weldra overleed. Haar echtge noot heeft de politie meegedeeld, dat zyn vrouw hem verteld had op 29 de cember bezoek te hebben gehad van een haar onbekende vrouw, die zich had voorgesteld als mevrouw Woudenberg, wonende aan de Helmersstraat te Amsterdam. Deze vrouw vertelde mevrouw Van K„ dat zij een kennis was van haar in de hoofdstad wonende zwager en lang aan een nierziekte te hebben geleden. Zij had toen van iemand een pil ge kregen en na deze pil te hebben inge nomen, was zij volkomen van haar kwaal genezen. Zij had nu ook voor mevrouw Van K. een dergelijke pil meegebracht. Als mevrouw Van K. deze pil innam, moest zij vijf uur vas ten voordat zg weer voedsel tot zich nam. In goed vertrouwen nam mevr. Van K. de pil in. Des avonds gebruik te zij met haar man het middagmaal, maar een paar uur later voelde zg zich erg ziek worden en was de gehe le nacht aan het rondtobben. Na haar overlyden werd het lijk ln beslag genomen voor sectie, welke verricht werd door dr. J. M. Bakker en namens de justitie door dr. J. Zel- denrust. Het resultaat was, dat by 't chemisch onderzoek in haar lichaam fosfor werd aangetroffen, die de doodsoorzaak bleek te zyn geweest. De Amsterdamse politie verhoorde daarop direct de zwager van de over ledene in de hoofdstad, maar deze kende geen mevrouw Woudenberg. Bovendien bleek niemand van die naam in de Helmersstraat aldaar te wonen. De politie staat daarom voor een raadsel. Mevrouw Van K. had geen vijanden, haar huwelijk was goed en er is geen enkel motief te vinden, waaruit deze fosforvergifti- ging zou kunnen worden verklaard. Onder leiding van de officier van jus- WINTER SLOEG KORT MAAR HARD TOE De „Emma" kon de Zierikzeese haven 's avonds niet verlaten Gisteren heeft de winter een eerste serieuze aanval in dit seizoen op Zeeland ondernomen. Hun, die zich in de vroege morgenuren naar hun ar beidsterrein spoedden, sloeg een jachtige sneeuw tegemoet, die bereids het Zeeuwse landschap onder een witte vacht had bedolven. Was daar niet een felle, snijdende zuidelijke wind geweest, dan had het geheel een vrolijk aanzien gehad. Deze wind nam in de loop van de morgen nog toe tot storm achtig om daarna langzaamaan wat te bedaren tot een nog vrij harde wind in de avonduren. Auto's, motoren, fietsen en voetgangers verplaatsten zich met de nodige voorzichtigheid, want de verraderlijke wind was alles zins tot het onderscheppen van de onbedachtzame bereid. De voorzichtig heid is blijkbaar allerwegen groot geweest, want gelukkig bereikten ons geen berichten over ernstige ongelukken, die zich door gladheid van de weg zouden hebben voorgedaan. Het witte tapijt van de morgen veranderde met het verstrijken van de uren op de straten en wegen in een grijze modderachtige brij, ten de le doordat de sneeuw door het ver keer werd stukgereden, ten dele door dat na de middag de temperatuur opliep tot een voor de sneeuw fu neste hoogte. Op sommige plaatsen veranderde de aard van de neerslag in regen. Daarmee mocht dan de eerste aan val van de winter als afgeslagen be schouwd worden, want in de avond werd reeds melding gemaakt van een depressie, die ons land snel naderde en waardoor warmere lucht werd aangevoerd. Rest nog de vraag, of dit „warme weer" lang zal duren In Goes had de sneeuw inmiddels de weekmarkt in duigen laten vallen. Er deden zich daar ook, evenals in Middelburg, enkele aanrijdingen voor, die meer de naam „aanglijdingen" verdienden. De busverbindingen in onze provin cie ondervonden over het algemeen geen bijzondere moeilijkheden. Wel iswaar werden verschillende diensten met enige vertraging uitgevoerd, zo dat de passagiers geduld moesten uit oefenen, maar de vertragingen, die titie, mr. C. Dyserinck, wordt het on derzoek met kracht voortgezet. Daar de onbekende vrouw nog heeft gezegd, dat zij ook andere mensen in Voorburg moest bezoeken, vraagt de politie de inwoners van Voorburg, die oezoekvan de bewuste vrouw zou den hebben gehad, zich te melden. Geen overeenkomst met Westerling Het ministerie van buitenlandse Zaken deelt mede: Het is de regering Ser ore gekomen, dat onverantwoor- lelijke elementen beweren, dat een geheim agent van de Nederlandse regering een overeenkomst met Wes terling zou hebben gesloten, waarby hem steun voor zijn actie zou zyn toegezegd. Zy ontlenen deze bewe ring aan een document, dat van Wes terning zelf afkomstig zou zyn. De ze voorstelling van zaken is vol strekt onwaar en volkomen uit de lucht gegrepen. Het Hoge Commis sariaat van Indonesië wordt hierom trent van Nederlandse zyde inge licht. De regering meent aan het bo venstaande onmiddellijke bekendheid te moeten geven ter voorkoming, dat van zulk een gefantaseerd verhaal een schadelijk gebruik kan worden gemaakt". Tengevolge van de stagnatie op de lijn AmsterdamRotterdam had de laatste trein naar Zeeland gisteravond evenwel een uur vertraging. Bussen en boten Alleen op Schouwen en Duiveland viel de eerste busdienst van Zierikzee naar Burgh uit en de tweede dienst van Burgh naar Zierikzee kon niet over de Langendijk te Brouwers- haven worden gereden en werd der- 1 doen. halve omgeleid over Serooskerke. Van de harde wind heeft vooral de bootdienst Zierikzee-Katseveer last gehad. In de haven van Zie rikzee stond het water 's avonds om acht uur zo laag, dat de boot de „Emma" niet kon zwaaien. Tevens was de zuidoostelijke wind zo hard, dat de boot niet achter uit de haven uit kon varen. Het gevolg van deze samenloop van omstandigheden was, dat de boot derhalve in het geheel niet uit voer en in Zierikzee bleef liggen. Met de harde wind en het lage water had ook de „Oosterschelde" inval ler op de lijn Wolfaartsdijk-Kortge- 12 januari ne te kampen. Deze boot kon Zon op slechts met moeite meren en veroor- Maan op zaakte daardoor meer stagnatie dan dat zg hulp bood. Derhalve werd zg naar Katseveer gedirigeerd. De „Oosterschelde" kwam daar 's avonds goed van pas, omdat de boot uit Zie rikzee niet was komen opdagen en viel op de lijn in om de dienst van half tien van Katseveer naar Zierik zee uit te voeren. Vandaag zal de „Oosterschelde" wanneer de wind en de waterstand gunstig zijn weer dienst doen op Wolfaartsdgk-Kort- gene. In een deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren met name in Schoondyke, Oostburg, Zuidzande en Cadzand, had de sneeuwjacht tot gevolg, dat om acht uur 's morgens de elektrici teitsvoorziening uitviel. De fijne sneeuw was de transformatorstations in Sehoondijke en Cadzand binnenge drongen en daardoor was de installa tie onklaar geraakt. Omstreeks ne gen uur was het euvel echter weer verholpen en de aangerichte schade in de transformatorstations hersteld. Inmiddels zat men in de genoemde plaatsen een uur lang zonder stroom, maar daar kon de P.Z.E.M. niets aan DE GUUR WEER Nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Later enkele opklarin gen. Tot krachtig afnemende wind tus sen zuid en zuidwest. Toenemende dooi. ZON EN MAAN 8.46 8.07 onder 16.54 onder 16.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1