Eisenhower stelt voor landbouw overschotten te verkopen Adriaan Pelt kreeg ere-doctoraat van Amsterdamse universiteit KLANKBORD FRANKRIJK BEWEES LAATSTE EER AAN MISTINGUETT DINSDAG 10 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 BOODSCHAP AAN HET CONGRES Ook aart andere dan alleen bevriende landen President Eisenhower heeft maandag in een speciale boodschap aan het Congres verzocht toé te staan, dat de enorme overschotten aan voedsel en natuurlijke textielvezels ook worden verkocht aan andere dan alleen be vriende landen. Dit verzoek is een van de vele maatregelen, die president Eisenhower in zijn boodschap voorstelde met het doel een oplossing te vinden voor het probleem der overschotten en de inkomens der landbouwers te doen stijgen. Eisenhower stelde voor de bestaande programma's voor de uitvoer van landbouwprodukten uit de overschotten voort te zetten. Hij vestigde er echter de aandacht op, dat verkopen naar het buitenland, die groot genoeg zouden zyn om de huidige moeilijkheden te overwinnen, de wereldprijzen en de wereldhandel zouden verstoren, de vrienden van Amerika nadelen zouden berokkenen en tevens het prijspeil in de Verenigde Staten zouden ondermijnen. ten moeten worden aangenomen. Bij zijn verzoek aan het congres om ook verkoop van landbouwpro dukten uit de overschotten aan an dere dan bevriende landen toe te staan noemde Eisenhower geen be paald land. Zoals echter bekend is, zijn er de laatste tijd voorstellen ge daan om te trachten een gedeelte van de landbouwoverschotten te ruimen door overeenkomsten met landen ach ter het ijzeren gordijn. President Eisenhower zette uiteen, dat zich in de toekomst wellicht mogelijkheden, die duidelijk in het voordeel van Amerika zijn, kunnen voordoen om landbouwprodukten te verkopen aan landen, die door de bestaande wetten worden uitgesloten. De ervaring heeft ruimschoots be wezen, dat noch de Amerikaanse, noch de buitenlandse markt in de huidige omstandigheden vlot de ge weldige voorraden kunnen opnemen, welke thans de Amerikaanse land bouw deprimeren. Om de produktie van nieuwe over schotten te voorkomen stelde presi dent Eisenhower een programma voor, dat ten doel heeft de bebouwde oppervlakte te beperken en de land bouwers hiervoor schadeloos te stel len. Ook stelde hij afzonderlijke pro gramma's voor mais, tarwe, katoen, rijst, aardnoten en suiker voor om 't ontstaan van nieuwe overschotten van deze producten te verhinderen. De boodschap, die een „new deal" voor de Amerikaanse landbouw uitstippelt, vertegenwoordigt de hervatting door president Eisen hower van zijn volledige rege- ringstaak na zijn vakantie van 12 dagen in Florida. Het landbouw programma heeft doorslaggeven de betekenis voor de regering, daar de presidents- en congres verkiezingen worden gehouden na de oogst. Een mislukte republi keinse politiek zou grote invloed hebben op de resultaten van de de verkiezingen in de agrarische staten, die een grote "invloed heb ben op de einduitslag van de ver kiezingen. Het voornaamste doel van het pro- Sramma is de overschotvoorraden, le een waarde hebben van 8 miljard dollar en een deprimerende invloed oefenen op het prijspeil, te ruimen, de regering in staat te stellen haar land bouwsubsidies af te schafff i en de landbouwers te laten delen in de welvaart, die de andere sectoren Van de volkshuishouding genieten. In natura en geld. De schadeloosstellingen, die de landbouwers zullen ontvangen, zullen worden betaald in natura en geld. De minister van landbouw, E. T. •Benson, zal een administrateur voor de landbouwoverschotten aansl die alle aspecten van het pr zal hebben te behandelen. Naar pre sident Eisenhower verder mededeel de, zal er worden gestreefd naar gro tere mogelijkheden voor het sluiten van ruiltransacties in landbouwpro dukten, welke aan bederf onderhevig zjjn en die alleen tegen hoge kosten kunnen worden opgeslagen, tegen niet aan bederf onderhevige materia len van strategische waarde. Waar schijnlijk zullen hiervoor nieuwe wet- West-Duitsland vraagt V.S. om torpedojagers. West-Duitsland heeft de Verenigde Staten gevraagd het land voor de tijd van zes jaar een „aanzienlijk" aantal torpedojagers te lenen ten be hoeve van zijn nieuwe vloot". Het is niet bekend om hoeveel van deze oorlogsbodems de Westduitse autoriteiten gevraagd hebben, maar naar gezegd wordt zullen het er vol doende moeten zijn voor de vorming van een kleine doch bruikbare kust verdediging tot het tijdstip waarop de Duitse werven in staat zullen zijn zelf dergelijke oorlogsbodems te bouwen. De torpedojagers zullen in de toe komstige Duitse vloot de grootste oorlogsbodems zijn; zij zullen onge veer 2200 ton meten. WAT ZE ZEGGEN. Mevrouw Roo sevelt: „Ik weet,, dat mannen soms veranderen wanneer men ze grote verantwoordelijkheid geeft. Maar ik zou me zorgen maken, als de heer Nixon president van Amerika werd". Pierre Poujade: „Ik ben getrouwd met een Nöordafrikaanse vrouw. Al les wat wij Fransen te doen hebben, is met de Noordafrikanen te praten zoals ik met mijn vrouw praat." KINDERVRIEND. Gilbert Paasch kreeg in Sparta (V.S.) een boete van 350 dollar, omdat hij minderjarigen van bier had voorzien. De rechter stoorde zich niet aan zijn verdedi ging: „Ik deed het, omdat ik een Kinaervriend ben." KINDERPRAAT. In Gastonia (V. S.) werd automobilist J. C. Crump aangehouden omdat hij verkeerd reed in een straat met eenrichting verkeer. „Ik heb de hele dag niets gedronken", zei hij tegen de politie agent. Hij kreeg toch een bon, want van de achterbank klonk de stem van zijn vierjarige zoon: „Maar pap pa! U hebt zojuist nog een glaasje genomen toen u mamma afzette bij haar kantoor." Ruim een miljoen buitenlandse toeristen. Ruim een miljoen buitenlandse toeristen heeft, naar schatting van de A.N.V.V. in 1955 in ons land ge logeerd. Men baseert deze schatting op het aantal nachten, dat door deze buitenlanders in hotels en pensions werd doorgebracht. Dit aantal is 't hoogste wat ooit werd bereikt. Men raamt de opbrengst in geld van dit bezoek op tenminste 20Ö miljoen gulden, waarbij men aan de voorzichtige kant gebleven is. Ter vergelijking diene, dat in het laatste vooroorlogse toeristen-jaar 1938 ons land zes miljoen gulden in komsten uit het bezoek van vreem delingen putte. De dienstplichtige kan vrijgesteld, indien de volgen Vrijstelling van de militaire dienst Voor oudste zoon van weduwe. Aan de bestaande mogelijkheden tot het verkrijgen van vrijstelling, zoals wegens persoonlijke onmis baarheid en wegens kostwinner schap, wordt te beginnen met de lichting 1957 een nieuwe toegevoegd voor de dienstplichtige, die de oudste zoon is van een weduwe. worden volgende om standigheden aanwezig zijn: a. het hoofd van het gezin, waarvan hij deel uitmaakt, is weduwe; b. hij is zelf het eerstgeboren kind; c. tot het gezin behoren nog tenminste vier jongere kinderen; d. hij is voor de weduwe een onontbeerlijke steun bij de opvoeding van de andere kinde ren. Onder onontbeerlijke steun wordt zowel morele als financiële verstaan. Zijn niet al deze omstandigheden aanwezig, dan kan toch enig uitstel van opkomst worden verleend, b.v. totdat een broer of zuster de plaats van de dienstplichtige als steun van de weduwe kan overnemen. pillllllllllllllllltlllllltlllllllllllllllllllllll^ S Na zeven jaar eindelijk geluk De Westduitse voetbalpool heeft een bedrag van 661.900 mark uitbetaald- aan de- 29-ja- rige Johannes Pschantka, een werkloze uit Marl. Slechts een maal werd een hoger bedrag uitgekeerd. Hij werd van het heuglijke nieuws in kennis ge steld, toen hij bijv de arbeids beurs zijn steun in ontvangst kwam nemen. Reeds zeven jaar speelde de gelukkige Duitser in de voetbalpool, zonder ooit iets gewonnen te hebben. Pschantka, van beroep lei-dekker, heeft nu besloten binnenkort te trouwen en zijn moeder bij te staan, die wasvrouw is. In Monaco wapperen de Amerikaanse I Tieid van de verloving van Prins Rai- en Monagaske vlaggen ter gelegen- nier IIT met Grace Kelly. Ui t vaartplechti ghei d in Parijs. Frankrijk heeft maandag de laat ste eer bewezen aan Mistinguet, de revue- en cabaretster van wereldver maardheid, die drie generaties van Fransen in haar ban gevangen wist te houden. Haar laatste tocht door het door haar zo dikwijls bezongen en gelief de Parijs is welhaast een nationale begrafenis geworden. Voor de beroemde Madeleine, de in Griekse styl gebouwde Parijse kerk, stond het maandagmorgen zwart van de mensen, die deze vrouw met haar nimmer aflatende geest kracht de laatste eer wilden Bewij zen. Op de baar voor het altaar lag o.a. een krans van rose rozen en witte seringen met het eenvoudige op schrift „A toi, Mist, éternellement". Deze krans was van Maurice Cheva lier, de man, die zij van verlegen jongetje in het begin van deze eeuw tot wereldberoemdheid bracht door hem tot haar partner te maken in de Folies-Bergère. Vierduizend Parijzenaars verza melden zich in de Madeleine om hun Bij een scheepsbouwindustrie en me- iaalwarenfabriek in Aalsmeer is de eerste geheel uit aluminium vervaar digde reddingvlet in aanbouw, welke bestemd is voor de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Redding maatschappij. Het bootje zal de naam krijgen van Cliristiaan Huygens" en zal in Den Helder gestationeerd wor den. Het is een geschenk van een Am sterdamse levensverzekeringmaat schappij. Op de voorgrond de nieuwe aluminium vlet, op de achtergrond een nieuwe reddingboot, bestemd voor ,jNieuw Amsterdam". DERTIG JAAR WERK VOOR WERELDVREDE „Men moet veel teleurstelling kunnen incasseren" (Van onze speciale verslaggever) De gemeentelijke universiteit van Amsterdam reikte ter gelegenheid van haar dies natalis, het ere-doctoraat uit aan Adriaan Pelt, directeur van het Europese bureau der Verenigde Naties te Genève. Deze 63-jarig< Nederlander, vergrijsd in de buitenlandse dienst, weet deze bjjzonden onderscheiding op juiste waarde te schatten. „Zoiets spreekt waarschijn Lijk nog sterker aan, doordat je zo lang in het buitenland hebt gezeten" zegt hij, wanneer we hem treffen ten huize van zijn vriend, de journal!.*' dr. Van Blankenstein te Wassenaar. „Als internationaal ambtenaar krijg je minder gauw erkenning voo. bepaalde verdiensten, dan als nationaal ambtenaar. Slechts met toestem ming van de secretaris-generaal der Verenigde Naties mogen we eer betoon of beloningen aanvaarden." „Ik heb mezelf nooit wetenschaps mens gevoeld", zegt hij. „Voor mijn vijfjarige h.b.s. ben ik in 1909 in Zaandam gezakt, omdat ik voor wis kunde onvoldoende had En dan vertelt hij ons zijn levens verhaal. Hoe hij in de journalistiek wilde en kwam. Op twee voorwaarden wilde vader tenslotte toestemming geven. De eerste was, dat ik moest beginnen m'n handen vuil te maken in een zetterij, de tweede, dat ik me na een paar jaar praktisch werken, moest gaan specialiseren en dan moest gaap studeren. Beide beloften heb ik kunnen in lossen. Na drie maanden aan „De Zaanlander" te hebben gewerkt, ben ik bij het „Nieuwsblad voor Neder land" gekomen, waar de sport nog door de stadsverslaggever werd ge daan. Salaris f25 per maand, maar na een half jaar f 50. Ik was er recht bankverslaggever, raadsverslaggever, toneel- en muziekcriticus, enz. Dank zij Louis Schotting, nu nestor van de Amsterdamse journalistenbent, heb ik de eerste keer. een redelijk raads- verslag kunnen afleveren. Hij had het door,1 hoe ik er mee zat te marte len Dank zij de nachtredactie van het „Nieuws van den Dag" en mijn cor respondentschap voor de „Daily Mail", is mijn belangstelling gewekt voor het internationale werk. Oktober 1915 ging ik als correspon dent voor het „Nieuws van den Dag" naar Londen. Salaris f 100 in de maand. Ik mocht zeggen en schrijven wat ik wilde, als ik de militaire vei ligheid maar niet in gevaar bracht. Toen ik een jaar later Londen voor Parijs verwisselde, bespeurde ik, dat de Fransen andere opvattingen over censuur huldigden. Mijn neutraliteit, ook in mijn berichtgeving, vonden ze onplezierig en al heel gauw kreeg ik dus geen officiële uitnodigingen meer. Het voordeel ervan is geweest, dat me de tijd en de gelegenheid werden felaten mijn tweede belofte aan va- er in te lossen. 3k ging studeren aan de Ecole Libre de Science Politique. Politieke wetenschapen dus. Herfst 1919 ben ik naar Amster dam teruggekeerd, w£ar ik tewerk kwam op de redactie buitenland van „De Telegraaf". Zes maanden later werd prof. Van Hamel benoemd tot hoofd van de juridische afdeling van het juist te Londen gevestigde Vol kenbondssecretariaat en deze vroeg me lid te worden van de informatie afdeling. (Vervolg op pag. 6) geliefde Mistinguett een laatste vaarwel te brengen. Tweeduizend mensen trotseerden de eerste werke lijke winterkoude om een laatste glimp van de baar op te vangen toen die naar buiten gedragen werd om Mistinguett naar haar laatste rust plaats in Enghien, haar geboorte plaats nabij Parijs, te brengen. Drie knappe jónge nichtjes van de grote fëvuester, Nicky, Michele en Jacqueline dochters van haar broer Marcel Bourguois weenden, terwijl een priester in de kerk de uitvaart plechtigheid leidde. Het z.a.chte schijnsel van kaarsen omgaf de baar van deze tot haar einde toe zo wonderlijk vitale vrouw, die het bestond in 1950 nog voor een enthousiast publiek op te treden. Op de kist lagen slechts de kran sen van Chevalier en die van Mis- tinguetts naaste verwanten. Maar onder de grote zuilen van de kerk lagen wel duizenden kransen opgestapeld van haar ontelbare be wonderaars, jong en oud, uit de ge hele wereld. Toen de baar naar buiten gedra gen werd, bewees Paul Derval, eige naar van de Folies-Bergère, haar de laatste eer door in de plotseling inge vallen stilte met hese stem te zeg gen: „Mistinguett won het hart van Parijs, maar voor het volk van Parijs was zij niet Mistinguett. Zij was „onze miss". En terwijl de tranen over zijn wangen stroomden wendde hij zich naar de baar en fluisterde: „Merci, merci, merci". Daarna zette de droe ve stoet zich weer in beweging. Het kostte de politie meer dan een uur om de enorme menigte te versprei den en het verkeer weer op gang t« brengen. Velen volgden de stoet naar En ghien, dat 16 km ten noorden van Pa rijs ligt. Op de begraafplaats in En ghien wachtten geduldig opnieuw hon derden mensen om Mistinguet een laatste vaarwel te brengen. (United Press.) Het Wereldgebeuren. Sfinxen ^lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljljj 1 Postambtenaren jj op de loop. M Toen een postambtenaar in het plaatselijk postkantoor in Hannover een in bruin papier gewikkeld pakketje oppakte, be°;on er in het pakket iets te ratelen en te zoemen. De man, onmiddellijk aan een tijdbom ee denkende, wierp het pakje weg als ware het een giftige adder en dook met zijn collega's ach- H ter banken en tafels. Inderhaast ontboden deskun- digen brachten het pakje naar een beschermde plaats, waar men voorzichtig de touwtjes doorsneed en het openmaakte. In het pakje lag een ef onschuldig speelgoedlocomo- tiefje. - Besprekingen op Cyprus De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, heeft maandagavond een bespreking gehad met de leider van de Cyprische beweging die aan sluiting van Cyprus bij Griekenland voorstaat, aartsbisschop Makarios. De bespreking werd gehouden in een huis naast de Engelse kerk te Nico sia. Alle straten naar de kerk waren kort voor het begin van de bespre king afgezet met prikkeldraadver Rnpmncrtan OT, ïiflt 1.f »-1 .V.«E O -<rj- I- innuiui aauvci - spemngen. Op het kerkhof stonden Britse troepen op wacht. In een officiële verklaring, die na het onderhoud werd uitgegeven, wordt gezegd: „Na een gedachtenwis- selmg over de politieke en staats rechtelijke toekomst van Cyprus kwa men zij overeen binnenkort weer bij een te komen voor verdere besprekin gen". F De Joego-Slavische mevrouw Tito heeft dus haar man vergezeld bij enkele uitstapjes in Egypte. Samen met hem en de Egyptische Rresident en premier Gamal Abdel 'asser bekeek zij piramides en sfinxen en ontving zij gasten in het vroegere paleis van ex-koning Fa- roek, waar het Joego-Slavische echt paar logeerde. Het waren aardige belevenissen, al waren ze dan niet de meest sensationele uit mevrouw Ti to's leven Onder opperbevel van Tito heeft zij immers in de tweede wereld oorlog gevochten tegen de Duitsers. Zij was geen buitenbeentje: Tito's communistische partisanenleger be stond voor bijna een derde cleel uit vrouwen. Maar zij was wel een hennetje-het- voorste, want op het eind van de oor log was zij luitenant geworden en in de na-oorlogse Jaren klom zy op tot kapitein. Het was in die rang, dat zij aan het werk toog op het secreta riaat van Tito in Belgrado. Daar ont moette zij de maarschalk die inmid dels president was geworden. Kort voor naar huwelijk in april 1952 werd zij tot majoar gepromoveerd. Dat was natuurlijk nog heel wat minder dan de maarschalksrang van haar man, maar het is niet bekend of in het huwelijksschip de militaire hiërarchie in acht wordt genomen... Visite's vullen de laatste jaren ver scheidene velletjes in de agen da's van de Joego-Slavische pre sident, die indertijd zo moedig de vriendschap met collega Stalin, ook maarschalk, maar dan van de Sow- jet-Unie, had verbroken en die daar voor terecht door allerlei grootmo- gendheden op de schouders werd ge klopt, al was en bleef hij een com munistische leider van een commu nistisch land, zodat men hem in het westen nooit helemaal als een der zijnen heeft beschouwd, want nie mand weet, hoe het in deze wereld kan verkeren. Hij zal binnenkort ook naar Moskou gaan. Tito is al op be zoek geweest in Engeland, toog nog niet lang geleden naar Birma in In dia en keerde zaterdag met zijn oor logsschip Galeb terug naar zijn va derland na een statiebezoek aan Ethiopië en een verblijf van tien da gen in Egypte. Op de valreep heeft hij in Cairo samen met Egypte's pre sident Nasser een verklaring onder tekend, waaruit bleek dat die twee het in elk opzicht roerend eens wa ren geworden. Het belangrijkste uit die verkla ring is wel, dat Tito en Nasser beloven, de betrekkingen tussen Egypte en Joego-Slavië nog nauwer aan te halen en dat zij niets van mi litaire blokken moeten hebben. Men kan zich afvragen, of zij daarbij niet een kleinigheid over het hoofd heb ben gezien. Joego-Slavië is immers lid van het (weliswaar kwynende) Balkanpact en Egypte deelt de la kens uit in een bondgenootschap met Egypte en Saoedi-ArabiëIn het verleden zijn weieens geluiden uit Joego-Slavische koker gekomen, die toeschietelijker luidden voor de wes terse verdedigingsgemeenschappen. Tito voelde zich immers ook zelf be laagd door de Sowjet-Unie en wist, dat hij niet zo flink kon doen tegen de Russen, wanneer er geen andere landen waren, die eventueel voor hem in ae bres wilden springen. Het schijnt, dat die vrees de laatste tijd bij Tito sterk verminderd is en hij slaat dan ook enthousiast op het neu- tralistische aambeeld. Als oud-smid probeert hy nu vriendschap te smeden tussen zijn land en andere, die van twee (blok)-wallen willen eten door ze tegen elkaar uit te spelen. Daar bij komt dan nog het streven van Joego-Slavië's communistische partij, om een soort internationaal „volks front" te vormen, waarin combmunis- ten en socialisten gezamenlijk „het socialisme" zouden moeten nastre ven. Jn zekere zin concurreert die party op die manier met de Komin- form van de Russen, maar het is de vraag, of die Russen het erg verve lend zouden vinden, wanneer de com munisten van Tito er in zouden sla gen, om leden van andere partijen in vreemde naties voor samenwerking te strikken. Niemand weet precies, wat Tito nu precies in zijn achter hoofd heeft, behalve misschien me vrouw Tito. Maar ook die majoor is wellicht niet op de hoogte van de overwegingen die de hoge maarschalk koestert. Misschien, dat ze soms in hem zo'n Egyptische sfinx herkent. TITO EN ECHTGENOTE tussen sfinxen en piramides.. Auto botste tegen boom: bestuurder gedood. Zondagavond is te Doorn een ver. keersongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Omstreeks negen uur reed de 27-jarige G. W. met een auto van Doorn m de richting Amersfoort. Op de Zonheuvel raakte hij van de weg af. Hy botste met flinke snelheid tegen een boom. De auto werd ge heel vernield en de zwaargewonde bestuurder werd naar het ziekenhuis te x.?ei^t gebracht, waar hij des nachts is overleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5