Aantal telefoonkabels moet nu reeds worden in Zeeland uitgebreid VAN imn Zeeuwse Almanak Kloosterbalsem RAMPENFONDSGELDEN WORDEN BINNENKORT VERDEELD BELANGRIJKE EXPOSITIE VAN MODERNE MEESTERS COMMISSARIS DER KONINGIN TELEURGESTELD OVER MARINE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 JANUARI 1956 DAGELIJKS EN NUTTIG GEBRUIKSINSTRUMENT P.T.T. druk bezig om „stagnerende nul" naar verleden te verwijzen... HET KOMT TEGENWOORDIG VOOR, dat mensen, die elke dag veel Interlocale telefoongesprekken voeren, op moeilijkheden stuiten. De na righeid begint bq het draaien van het kengetal en wel de nul op de kies- sohqf. Die nul „komt niet door", zoals dat heet en men hoort het steeds onaangename geluid van de „bezettoon". Het is dan maar het beste niet boos te worden op het toestel en ook niet op de P.T.T., want noch dit mechanisme noch het staatsbedrijf kunnen er iets aan doen op dat ogenblik althans niet. De beste remedie tegen deze kwaal is: een tydje wachten. Sommigen de doorzetters coüte que coüte willen toch hun zin hebben en houden de schijf met de vinger by het draaien wat tegen. Maar deze methode is niet aan te bevelen en biedt niet steeds uitkomst. De raad, die de P.T.T. geeft is: „Spreidt uw gesprekken zoveel mogelijk". Want zeer veel „geautomatiseerde telefoonabonnees" In Zeeland willen bijv. persé 's zaterdagsmorgens tussen 10 en 11 uur bellen. Dit verschijnsel ver oorzaakt overbelasting. En klachten by de telefoondienst. Dit neemt niet weg, dat die klachten gegrond zijn! In het telefoondistrict Breda, dat Zee land en West-Brabant omvat, Is men dan ook hard aan het werk om de bovengenoemde stagnatie uit de weg te ruimen. Over het „hoe" en „waarom" van dit alles zijn wij aanmerkelijk wijzer geworden tijdens een onderhoud, dat ir. E. H. M. Terheggen, adjunct-di recteur van het telefoondistrict Bre da, ons toestond. Ir. Terheggen die geassisteerd werd door de heer Jj J. N. van der Laar, chef binnen dienst zette uiteen, dat na de be vrijding de behoefte aan telefoonaan sluitingen met een sprong omhoog ging. Niet alleen de industrie zorgde voor die grote vraag, maar o.a. ook het platteland. Er voltrok zich een revolutie ten aanzien van de telefoon, die werd tot een dagelijks gebruiks- instrument, waarvan een ieder het grote nut was gaan Inzien. Met de groei van het aantal aansluitingen steeg echter ook de behoefte aan capaciteit. Om die te vergroten zijn belangrijke instal laties nodig: Enerzijds de kabels en het toestellenmateriaal en an derzijds de centrales. Juist deze elementen hebben aanvankelijk zeer veel moeilijkheden opgele verd en zij doen dat nog wel, of schoon in mindere mate. Jaarlijks worden zeer grote bedra gen in de expansie van de telefoon dienst geïnvesteerd, Maar de mate rialen zoals koper en lood moe ten uit het buitenland: komen. En de levertijd is vrijwel steeds meer dan een jaar. In Nederland vindt men bijv. goe de kabelindustrieën waaraan een op dracht gerust kan worden toever trouwd. Ook deze bedrijven werken echter met geïmporteerde materia len. En de overige telefoonappara- tuur moet voornamelijk uit het bui tenland worden betrokken. Aan al deze remmende factoren kan nog woijden toegevoegd een ze kere beperking op de investeringsmo gelijkheden en op de verwerkingsca- fiaciteit van de P.T.T. De miljoenen Lggen nu eenmaal ook bij dit bedrijf niet voor het opscheppen! Op peil brengen. Zo langzamerhand treedt de tele foondienst echter uit het stadium van grote investeringen om de grote ach terstand in te halen en de capaciteit op peil te brengen teneinde de be hoefte te kunnen bevredigen. Nu dient des te meer de aandacht te worden gericht op het in stand houden van hetgeen aangelegd is en op aan passing aan een eventuele stijgende behoefte. En thans komt die hatelij- verstrekten de heren Terheggen en Van der Laar enkele interessante cij fers over de aansluitingsdichtheid in de vier grootste Zeeuwse gemeenten. Deze getallen over het aantal aansluitingen per 1000 inwoners geven bijv. duidelijk aan, dat Goes aan de spits staat. Het mag na melijk op het cijfer 100 staat ma ken. Middelburg komt uit de bus met 80, Vlissingen volgt op de derde plaats met 55 en Terneuzen sluit de ry met ruim 50. Speciaal wat Goes en Middelburg betreft verdient de gespreksdichtheid nog genoemd te worden, het gemid deld aantal Interlocal© gesprekken, dat de abonnees per jaar voeren. Voor Goes is hier het chfer ook 100, ter wijl Middelburg de 80 getrouw blqft. Wat doet nu de telefoondienst om de stagnatie op te heffen? Maatre gelen zijn dringend nodig, gezien het voorgaand cijfermateriaal, waarbij bovendien kan worden gezegd, dat er „nog groei in zit". De oplossing is simpel en eenvoudig: De „verkeers- bundels" worden uitgebreid. Dit zijn de kabels, die de verschillende netten met elkaar verbinden. Zo bijv. de bundel VlissingenMiddelburg, die thans 18 lijnen bezit. Dit betekent dus, dat 18 abonné's tegelijk in deze richting een gesprek kunnen houden. Maar 18 lijnen is te weinig, want er is reeds een maximale behoefte van 28 gesprekken gesignaleerd. Om die top op te vangen zal deze bundel worden uitgebreid tot 25 ïynen. De stagnatiekans daalt dan aanzienlek, tot 1 Hetzelfde is het geval met de bundel MiddelburgGoes. Hier zijn thans 80 lijnen, maar er komt e©n uitbreiding tot 40! GoesRotter dam zal van 19 op 25 worden ge bracht. Simpel en eenvoudig, maar wel duur! Want deze voorzieningen eisen werken aan beide zijden van de bun dels, aan kabels, centrales e.d. Voor al de kabelvoorzieningen zijn zeer kostbaar. Maar reeds enige tijd lang is deze uitbreiding voorbereid. In het midden van dit jaar zullen de boven genoemde verbindingen weer op peil zijn. Er wordt hard aan gewerkt, want die stagnerende nul moet weg (Slot volgt) Bij de nul dl in gesprek ke nul op de kiesschijf er aan te pas Want het biykt, dat de behoefte, althans van de Zeeuwse telefoon abonnees, die van de automatisering profiteren, nog steeds stijgt. Dat blqkt niet maar zo plotseling, maar het is te voorzien. De deskundigen maken namelijk prognoses van het verkeer aan de hand van statistieken en grafieken. De P.T.T, bewaakt de verbindingsmogelijkheden en let scherp op de „gedragingen" van zjjn abonnees. Dit geschiedt uiteraard niet door het afluisteren van gesprekken, maardoor metingen, die duideiyk hebben uitgewezen, dat op bepaalde trajecten de installatie uitgebreid dient te worden. Nu kan men natuurlijk een tele fooncentrale zo groot maken als men zelf wil. Maar het is niet de bedoeling van het goede te veel te leveren! De centrales zijn er dan ook op bere kend om in de drukste uren van de dag het verkeer vlot te* kunnen ver werken zonder stagnatie, zoals nu wordt geconstateerd. Interessante cijfers, In verband met de gewenste aan passing van de bestaande installaties TOT VLISSINGSE IJSBAAN. Een aankondiging van de officiële opening der Ylissingse ijsbaan kan nog niet worden gemaakt, maar de werkzaamheden beginnen toch op te schieten. De „oude" ijsbaan aan de West-Souburgseweg wordt, zoals be kend, momenteel uitgegraven met de bedoeling de baan weer de oorspron kelijke Destemming te geven. De daaraan verbonden werkzaamheden zijn thans voor twee-derde achter de rug. De uitgegraven grond werd afgevoerd naar het „Linker-Reduit" om dit bouwrijp te maken. Voor de momenteel nog aanwezige grond uitstekende kleigrond, zo werd ons verzekerd is nog geen bestemming zodat het werk thans wat stagneert. Binnenkor1\ hoopt men echter met het VERKLARING In Nieuw- en Sint-Joosland kreeg de vijfjarige Keesje van z'n vader de opdracht om een drietal lege flesjes terug te brengen naar de kruidenier. Daar staat een tas", sprak papa „stop ze daar maar in en breng ze dan maar weg." ,jDat kan ik wél zonder tas1', ant woordde Keesje parmantig en even later ging hij wat moeizaam op pad, de flesjes krampachtig in z'n armen geklemd. Keesje was te overmoedig geweest. Nauwelijks was hij buitenof daar lag er al een fles in gruzelementen op de stenen Wat schichtig blikte de knaap in het rond. Maar na enige aarzeling ging hü dan toch maar met de twee overgebleven flesjes verder. Tot de kruidenier sprak hij even later min zaam: jlier zijn de flesjes, meneer." De kruidenier nam ze in ontvangst maar vroeg toen aarzelend: ,JZr wa ren toch drie flesjes, Keesje?" Keesje keek even benauwd, be dacht zich en antwoordde toen vlot: ,Ja, maar bij die rooie ranja was geen flesje bij werk te kunnen doorgaan. De bodem van de baan is inmiddels op de ver eiste diepte gebracht en op die bo dem staat twintig centimeter zoet water. Dit water houdt een schone belofte in, want reeds bij de geringe vorst, die we tot dusver in onze pro vincie hadden, lag er een laagje uit stekend ijs over. Het ziet er naar uit, dat dit seizoen ook wanneer het werk nog niet gereed komt op de baan kan worden gereden. TUIN IN VOLLE BLOEI.... Enerzijds wordt geschreven over de verwachtingen van de reeds aange broken winter en anderzijds bereiken ons al berichten over aangelegen heden, die aan de lente herinneren. Wat bijvoorbeeld te zeggen van de tuin aan de Beatrixstraat te Kloos- terzande, waar de planten vorige week nog in bloei stondenDe verschillende floralia waren door de abnormaal zachte weersomstandig heden reeds tot volle wasdom geko men. De vorst, die tijdens het week einde optrad, maakte aan het fleuri ge schouwspel een ruw en genade loos einde. VISSERSPARADIJS.... „Waar geen vissersparadijs is, mé- ken we er een", vonden de leden van de vissersvereniging „De Pa- iingvrienden" (Vangt ook u, waar de lezer, uw „vrienden" en eet u ze op?te Overslag en in hun laatst gehouden vergadering be sloten zij derhalve om- tegen het aanstaande visseizoen maar liefst 80.000 glasalen uit te zetten in hef viswater aan de „Rode Sluis". Te vens zal men trachten een grote hoeveelheid karper uit te zetten, zodat binnen enkele jaren de kre ken rond dit Zeeuws-Vlaamse dorp de rechtgeaarde vis-,.vrienden1' zullen doen watertanden. GOUDEN BRUILOFT. Wanneer het in Kuitaard (gemeen te Hontenisse) feest is, feest iedereen. Dat bleek ook dezer dagen maar weer, toen daar het echtpaar Van Esbroek-de Theye zijn gouden brui loft vierde. De gehele Kuitaardse ge meenschap getuigde de jubilerenoen haar overweldigende belangstelling. SCHRALE HUID t ea'winfer-T banden' Va. daarvoor is Akker'* Klooster-1 balsem het middel, dat Uw huid weer gaaf en glad maakt. Ook .1 als wrijfmiddel bij rheumatielc Deltadag op 26 januari De deltadag, die wordt georgani seerd door de provinciale besturen van Zuid-Holland, Noord-Brabant Zeeland in het Scheveningse Kurhaus zal, zoals gemeld, op 26 januari aan staande worden gehouden. Het woord zal worden gevoerd door de hoofdin genieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland, prof. ir. Kleijn, waarna ir. A. G. Maris, direc teur-generaal van de rijkswaterstaat een rede zal houden over het delta plan. Na deze toespraken zal er gele genheid tot gedacntenwisseling be staan. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Schaapherder af De 67-jarige schaapherder de heer N. de Groen te Sint- Annaland, heeft op de eerste dag van dit jaar zijn schapen m een denkbeeldig vaarwel toege- j§ roepen. Niet minder dan 53 jaar lang hoedde de heer De Groen de schapen en daarvan was hij 36 jaar in dienst van de heer C. J. J. Kooijman op de Johanna Mariahoeve". Ge woonlijk begeleidde hij een kud de van om en nabij de 200 scha pen, maar er zijn ook tijden ge weest, dat het er 350 waren. Men fluistert van hem, dat h\j élke graszode in de omgeving van de „Johanna Mariahoeve" kent De heer De Groen begon zijn loopbaan zo moge ook uit de cijfers blijken toen hij veer tien jaar was en wel als herder b\j jhr. J. van Vredenburch, die destijds in Tholen woonde. Hij bleef er tien jaar. De volgende zeven jaar hoedde hij de scha- pen van de heer M. Gueljans te Poortvliet en daarna kwam hij op de Johanna Mariahoe ve" terecht. 4 In en nabij Sint-Annaland kent iedereen van klein tot groot en van jong tot oud de joviale herder, die thans een welverdiende rust geniet. DRIE COMMISSIES OP STAP Schema van commissarissen der koningin door Rampenfonds goedgekeurd. Nog deze maand zullen leden van het Zeeuws Watersnoodcomité een be gin maken met een reeks bezoeken aan gemeenten in het voormalig ramp- webled in verband met de verdeling van de rampenfondsgelden. Het verde- itngsschema, dat Is opgemaakt door de drie Commissarissen der Koningin in de rampprovincies, is thans door het Rampenfonds goedgekeurd. Het betreft hier een niet onaanzienlijk bedrag, dat ter beschikking komt voor werk in de m&atschappelijk-culturele sector, zoals dorpshuizen, veremgings. gebouwen en muziekkorpsen. Het gaat hier om ca. 50 gemeenten, waaruit men tot dusver aanvragen heeft ontvangen. Er zal in deze ge meenten met de betrokken yereni- is eveneens een schema vastgesteld voor wijkgebouwen enz., doch dit schema heeft een tekort, waarover thans nog nader overleg wordt ge kend ook met het gemeentebestuur overleg worden gepleegd over de be steding van de gelden en over de exploitatie van de daarvoor verkregen objecten. Indien geen overeenstem ming kan worden verkregen zal de Commissaris der Koningin als arbi ter optreden. Teneinde deze bezoeken zoveel mogelpk te bespoedigen zal het Walersnoodcomité onderverdeeld worden in drie kleinere commis sies. die elk een rayon van Zee land voor hun rekening zullen ne men. Ten opzichte van de steun aan muziekverenigingen is met nadruk vastgesteld, dat de bijdra ge niet zal mogen dienen voor de aanschaffing van nieuwe zaken, die men voor de ramp niet had, zoals bv. uniformen, doch dat slechts noodzakelijke aanvullingen worden verstrekt op de rampscha- de-uitkering. De Commissaris van de Koningin is gemachtigd om indien nodig verschui vingen in het verdelingsschema aan te brengen, zodat met soepelheid kan worden gewerkt. Voor de verdeling van de gelden ten dienste van de kruisverenigingen lllllllllllllllllllllllllllllll LOFWAARDIG INITIATIEF VAN „HET KUNSTMUSEUM" Omstreeks Pasen in Middelburg Naar wy vernemen zal er omstreeks Pasen te Middelburg een grote ten toonstelling worden gehouden van twintigste-eeuwse meesters, waarvoor waarschijniyk als titel zal worden ge kozen „Van luminl8me naar kubis me". Deze expositie zal worden geor- Clseerd door de vereniging „Het istmuseum" in de zaal van deze vereniging, waarby zal worden geput uit de verzamelingen van het rqks- museum „Kröller-Müller" (Hoge Ve- luwe). De vereniging heeft daartoe de me dewerking verkregen van de directeur van deze instelling, prof. A. M. Ham- macher, die zoals men weet een Mid delburger van geboorte is. De ten toonstelling zal omstreeks drie vier weken duren en werken zowel van binnenlandse als buitenlandse mees ters omvatten, in totaal bijna 60 schilderyen en tekeningen. Van de Nederlanders zullen worden geëxpo seerd Gestel, Hart Nibbrlg, Sluyters, Mondriaan, Thorn Prikker, Toorop, een groep waarover wij onlangs uit voering schreven naar aanleiding van hun werk op de tentoonstelling „Nieuwe Beweging" in het Haags Ge meentemuseum. Van de volgende bui tenlandse kunstenaars zal er werk te zien zijn: Fernand Léger, wiens ku bistisch werk van grote invloed is ge weest, Juan Griz (Gonzalez), ver maard Spaans vertegenwoordiger van het kubisme, de Italiaan Gino Seve ring Paul Signac, uitgesproken verte- Polder Walcheren Ter aanvulling op het verslag van de algemene vergadering van de Pol der Walcheren kan- nog worden mee gedeeld, dat het liberty-schip „Trans- union" destijds na betaling van de borgsom is vertrokken. Zoals gemeld liep dit vaartuig vaat bij de Vfissing- Nolledijk. Bij de bespreking van het antwoord van de minister op het adres inza ke de polderlasten heeft de voorzit ter, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, voorts gewaagd van de mogelqkhe- den, die er zouden zijn wanneer deze zaak ter beoordeling van de rechter lijke macht zou kunnen komen. Dit is 'echter een aangelegenheid, waar over de rechter niet Kan beslissen. Raad voor de waterstaat naar Breskens Naar wy vernemen zal binnenkort de Raad voor de Waterstaat een be zoek brengen aan Breskens. Men wil zich daar op de hoogte stellen van de havensituatie in verband met de plan nen voor een nieuwe veerhaven. Zeeuwse successen op Nijmeegse konijnenshow. In de Nijmeegse veilinghallen werd het afgelopen weekeinde een lande lijke tentoonstelling van konijnen en pluimvee gehouden, die talrijke be zoekers uit het gehele land heeft ge trokken. Meer dan vier en twintig honderd inzendingen uit binnen- en buitenland exposeerden op deze door de Nederlandse Konijnenfokkers Bond georganiseerde tentoonstelling, in to taal rond 2600 konijnen en goed 300 kippen en hanen. Tientallen keurmees ters hadden negen uur werk om de die ren aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Volgend jaar, als de Ne derlandse Konijnenfokkers Bond het twaalfde lustrum viert, zal een nog grootscheepser show in Utrecht wor den gehouden. Op de in Nijmegen ge houden expositie, waar het puikje op konijnen- en pluimveegebied te pronk zat, werden o.m. prijzen behaald door de heer P. J. de Hollander uit Middel burg, die met een ingezonden Havan na-voedster (jong) een ere-prijs in de wacht sleepte. Tevens verwierf de heer De Hollander vier prijzen in de A- klasse, reap, voor een Havanna-ram, (oud), Havanna-ram (jong), Havanna voedster (oud) en Havanna-voedster (jong). Bovendien ontving hij twee prijzen in de klasse P.P. voor resp- Havanna-voedster (jong) en Havanna- ram (jong). De heer J. H. van Strien uit Wolf- faartsdijk behaalde met een Vlaamse reus, voedster, jong een fraaie prijs in de klasse PP. genwoordiger van het pointilllame, Herbin e.a. Er zal contact worden opgenomen met onderwijsinrichtingen, teneinde met name.de jeugd in de gelegenheid te stellen om deze unieke tentoon stelling te gaan zien. Er zal gezorgd worden voor deskundige toelichting. Dader inbraak in Rilland vrijdag voor rechtbank Mishandelde oude vrouw ernstig Voor de rechtbank in Middelburg zal vrijdagmorgen terechtstaan de 28-iarige los werkman A. L. M. V. uit Riiland-Bath. Zoals destyds gemeld, heeft deze verdachte in de nacht van 24 op 25 juli j.l. ingebroken in het huls van een alleenwonende vrouw aan de Hoofdweg in z\jn woonplaats. Omstreeks half één werd deze In braak gepleegd. De vrouw hoorde echter gestommel en nadat zij het licht had aangestoken zag zij een man, in wie zq V. meende te herken- -neo. Deze draalde het licht uit, greep haar by de keel en sloeg haar diverse malen op het hoofd. Daarna stal hy o.a. wat gèld en een horloge. Intussen was de vrouw het huls uitgelopen om bq haar buurman hulp te halen. De laatste heeft de politie gewaarschuwd, die nog dezelfde nacht V. van zyn bed lichtte. Later bleek, dat het slachtoffer er zeer ernstig aan toe was. zy is de avond daarop naar het ziekenhuis Oostwal in Goes ver voerd. V. legde die avond een volle dige bekentenis af. Behalve dit feit heeft hq nog meer op zqn kerfstok. Ongelukkige val. De metselaar M. C. te Bruinlsse had zaterdagmorgen het ongeluk van een acht meter hoge stelling van een in aanbouw zynd huis in de Stoofpol- der te vallen. Buiten bewustzijn en met inwendige verwondingen werd hq naar het ziekenhuis te Noord- gouwe vervoerd. Ambonese keukenvernielers staan zaterdag terecht Zaterdag 14 januari a.s. zullen zich de 17 thans in het Huis van Bewa ring gedetineerde Ambonezen in Mid delburg voor de politierechter hebben te verantwoorden. Zoals bekend, heb ben deze verdachten zich schuldig gemaakt aan het vernielen van de in aanbouw zijnde keukens ln het Mid delburgse woonoord Nadorst. Een en ander gebeurde op oudejaarsavond j.l. Deze politierecnterzitting wordt gehouden in het Kantongerechtge bouw om 10 uur. Deze mededelingen deed de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot tij dens zyn maandelijkse persconferen tie in het gebouw van de provinciale griffie te Middelburg. De Commissa ris toonde zich verheugd, dat deze aangelegenheid thans zover is gevor derd, zodat thans diverse plannen kunnen worden gerealiseerd. FILMS IN ZEELAND. „Ciske de Rat" werd geprolongeerd. „Ciske de Rat", het geesteskind van Piet Bakker, onder regie van Wolfgang Staudte op het witte doek gebracht, is in Grand (Goes) en Al- hambra (Vlissingen) geprolongeerd tot en met donderdag en in Electro (Middelburg) tot en met woensdag. Zaterdag j.l. bespraken wij deze Nederlandse speelfilm, waarmee men zelfs op een internationaal filmfesti val lauweren oogstte, uitvoerig. In Luxor (Vlissingen) kan men via de rolprent „Bestemming Mars een blik in de toekomst werpen. „Science fiction" op het witte doek derhalve en het resultaat is best de moeite waard. Voor liefhebbers van een fantastische vertelling zeer ze ker, want het gaat in deze rolprent toch nog altqd meer om het amuse ment dan om de wetenschap Donderdagavond brengt Electro (Middelburg) in de serie speciale voorstellingen „Een hart van goud" („So big"), naar de roman van Edna Ferber. Een romantisch verhaaltje over een dapper meisje, dat dapper haar strqd in dit leven strqdt, on danks het feit dat haar papa geru- ineerd werd. Ze heeft het niet ge makkelijk, maar daardoor komen haar kwaliteiten, dan ook des te be ter naar voren! Jane Wyman ver vult de hoofdrol in deze weinig over tuigende film. Op Walcheren wordt restant van vliedberg afgegraven Dr. P. Glazema, directeur van de Rqksoudheidkundige Bodemdienst, heeft maandag met enkele van zijn medewerkers een bezoek gebracht aan Walcheren. O.a. werd een be spreking gevoerd met ir. W. A. van der Werff van de herverkavelings- dienst. Op verzoek van de laatste in stantie waren de deskundigen van de R.O.B., die in Amersfoort is ge vestigd, namelqk naar Walcheren ge komen om te spreken over oudheid kundige objecten in verband met de herverfcavelingswerkzaamheden. Tqdens deze bespreking kwam o.a. naar voren, dat de herverkaveling binnenkort een restant van een zg. vliedberg in de nabqheid van Hooge- lande zal laten afgraven. Dit ge schiedt in het kader van de egalisa- tiewerken in dit gebied. Het betreft hier slechts een klein overbiqfsel. Ter plaatse en elders hebben dr. Glazema en zqn staf, begeleid door ir. Van Werff, een kijkje genomen. Besloten werd om wanneer de afgraving be gint een deskundige bij net werk te detacheren om te zien of de vliedberg van oudheidkundige waarde is. „Noord-Beveland" deze week nog in de vaart De schade aan de „Noord-Beveland", het schip dat de dienst onderhoudt op het veer Wolfaartsdykse veerKort- gene, blqkt mee te vallen. Men ver wacht dat de boot donderdag of vrq- dag weer ln de vaart kan worden ge nomen. JACOB VAN HEEMSKERCK" VERDWIJNT Waarom matrozenopleiding weg uit Vlissingen De Commissaris der Koningin ln Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, heeft tijdens zijn maandelqkse bespreking met de Zeeuwse pers, zijn teleurstelling uitgesproken over de Slannen vaii de Koninklijke Marine e matrozenopleiding uit Vlissingen naar Den Helder te verplaatsen. De Commissaris meende, dat een derge lijk besluit de wervingskracht van de marine ln Zeeland zeker niet zou be vorderen. Het was hem bovendien bekend, dat het marine-beroepsper- soneel grote sympathie voor Vlissin gen heeft en er graag woont. Inmiddels vernemen wq, dat de over plaatsing van de matrozenopleiding naar Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" omstreeks 12 januari aanstaande een feit zal worden. Zoals gemeld zullen op deze kruiser een groot aantal op leidingen worden geconcentreerd. Vlissingen blqft echter een operatio nele marinebasis. Wel ligt het in de bedoeling, dat te zijner tyd de „Ja cob van Heemskerck" zal verdwqnen uit de Scheldestad, doch deze maat regel hangt niet direct samen met de verdwijning van de matrozenoplei ding. Hr. Ms. „Jacob van Heems kerck" is als woon- en wachtschip volkomen ongeschikt, zodat het nooa- zakeiyk ls deze kruiser voor dit doel door een ander schip te vervangen. Er zouden in dit verband plannen bestaan om een bepaald schip van de Koninklijke Marine tot wachtschip te verbouwen, dat dan als ligplaats Vlissingen aangewezen zou krjjgen. Expositie over Frankrijk IN DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK. In de provinciale bibliotheek wordt Sedurende de maand januari een lelne expositie gehouden van boeken en plaatwerken over Frankrijk. In de leeszaal is een uitgebreide en vaak bijzonder fraaie verzameling werken uitgestald, waarby met name vele uit stekende foto's van beroemde Franse gebouwen, zoals kathedralen, Ver sailles enz. Er zqn zowel grotere als kleine boeken aanwezig, b.v. reisbe- schryvingen enz. Waarschynlqk zal de tentoonstelling ook nog enige ma len 's avonds te bezichtigen zijn. Voor de maanden februari en maart staan eveneens belangwekkende ten toonstellingen uit het bezit van de bibliotheek op het programma. fAdvertentiej Hosm dadelijk Hrnschen by de eerste aanwijzing van Rhemnatische Pijn. Waarom eerst een lange ïydensweg 'n lqdensweg bergéf Roep die slui pende pqnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen natuurlqk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oorzaak zyn van uw lqdeifen pqn. Daarom - wacht niet langer; begin er vandaag mee. VANDAAG Middelburg Electro: 7 en 9.15 u. „Ciske de rat", (14 Kunstzaal Van Bent- hem en Jutting: 9—fl u. Expositie Ja panse prentkunst. Vlissingen Alhambra: 3, 7 en 9 u. „Cis-: ke de rat" (14 j.); Luxor: 8 u. Bestem ming Mars (14 j.); Kunstzaal Bikker: Tentoonstelling schilderijen A. Pihl. Goes Grand Theater: 2, 7 en 9 u. „Ciske de rat" (14 j.); Prins van Oranje: l u. v.m. Alg. verg. Zeeuwse C.B.T.B.; Prins van Oranje: 8 u. Z.V.U. toneel „Het Nieuwe Comedia" met „Vals be schuldigd'^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2