";:jirr.i' nnnv/iuriAi c 7CCI iu/cc rnnnAUT zzz'-jsjzrxzi. rKUv InliInLL lLLUWuL UUIIKnl*I Zware sneeuwval in grote delen van W.-Europa en Noord-Amerika Werkzaamheden elektrificatie Zeeuwse spoorlijn begonnen D GRUWELIJKE DRIEVOUDIGE MOORD IN BRUSSEL Vandaag... JORDANIË SLUIT ZICH NIET AAN BIJ NIEUWE ALLIANTIES Provinciale Zeeuwse Courant B MM &VPjj BB B H I uRw C:1 M H H IU flJtt I mm. Minimum p. advertentie 4.—. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. - 23 cent per regcl met een minimum Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ..Brieven of adres ASONi™OTSPRxre.47C„tp,r WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKEN5E COURANT EN VRIJE STEMMEN Bu„/u v BM a cem me«. JkW. ?i 'oei OlTO No. P.Z.C.. MMd.lbu» Bur. Vllssingen, Walstr. "8—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 6,. telef. 2475 (b.g.g. 2228)Oostburg, Finlandstraat 2, telef. ie»; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. SPOOR- EN WEGVERKEER VERTRAAGD Verscheidene doden in Ver. Staten Grote delen van West-Europa en Noord-Amerika hebben te kampen met zware sneeuwval, die het spoor- en wegverkeer ernstig vertraagt. In de Verenigde Staten eiste de hevige sneeuwval verscheidene mensenlevens en in Engeland brachten vliegtuigen van de R.A.F. levensmiddelen over naar van de buitenwereld afgesneden plaatsen. Een groot deel van Europa van het noorden van Schotland tot het doorgaans zonnige Spanje en het uiterste zuiden van Italië ondervindt hin der van de hevigste sneeuwstorm van deze winter. In Canada en ook in een groot deel van de Verenigde Staten heeft de sneeuwval het verkeer ontwricht. In Zuid-Amerika, in Rio de Janeiro, is de temperatuur maandag geste gen tot 101 graden fahrenheit. Twee personen overleden aan zonnesteek; tal van mensen werden door de warmte bevangen. In Londen is maandagmorgen de eerste sneeuw van deze winter geval len. De stad bleef echter gespaard voor de zware sneeuwstorm, die het noordelijke deel van Engeland teister de. In tenminste dertig noordelijke graafschappen zijn vele wegen door Drieling geboren in Hilversum. Maandagochtend heeft de heer A. Meyer, chemicus te Hilversum, op de 'burgerlijke stand' aangifte gedaan van de geboorte van een drieling. Zondag heeft mevrouw J. Meyer Dik het leven geschonken aan een meisje, Tonny Alida (vijf pond en 70 gram) en twee jongens, Eric (vijf pond en 400 gram) en Hendrik (vijf pond en 240 gram)Moeder en kin deren verkeren in uitstekende ge zondheid. Het echtpaar had reeds twee kinderen: een meisje van vier en een jongetje van twee jaar. Weer staking op de Parijse vliegvelden Het luchtverkeer op de Parijse vlieg velden Orly en Le Bourget'is maandag geheel stil komen te liggen als gevolg van een 24-uurs staking van een hon derdtal mensen van de controledien sten. Waterdragers e beroepsverenigingen van kun stenaars zijn verenigd in een federatie en die federatie staat toneelspeler onder leiding van Ben Groenier. Omdat de federatie tien jaar be staat heeft de heer Groenier zaterdag jl. te Amsterdam een stralend enthousiaste redevoering gehouden. Hij riep zijn mede-kunstenaars op om de cultuurspreiding „waar te ma ken" en ook te voldoen aan de be hoeften van „wat wij nu de provin cie plegen te noemen". Hij voorzag de opleiding van grote re aantallen kunstenaars, de bouw van tentoonstellings-, concertzalen en schouwburgen plus een betere sala riëring voor de artisten. Rijk, provincies en gemeenten zou den op den duur met het subsidie stelsel voor de kunst moeten breken om te komen tot een werkelijke fi nanciering en een goede salariëring. Enthousiaste mensen drukken zich wel eens wat sterk uit. Dat moet men van de heer Groenier dan maar aanvaarden. Wanneer hij het echter over de cultuurspreiding in de provincie heeft en over de op leiding van grotere aantallen kunste naars, die blijkbaar van de randstad Holland moeten uitzwermen over de „buitengewesten", bespreekt hij za ken, die men in de provincie anders ziet dan in de artistieke milieus van ote steden. denkbeeld als zou men in de provincie smachten naar zekere ar tistieke prestaties van de grote- stads-cultuur, getuigt van grote eenzijdigheid. De cultuur heeft in de provincie een ander aspect dan in de grote steden en het is zeker niet gewenst, dat eigen aspect op zij te schuiven, want het is nauw verbonden met de levensinzichten en het levenstempo van mensen, die niet in de mieren hoop van de grote steden hun be staan vinden. Ongetwijfeld kent de heer Groe nier een toneelgezelschap, dat in Am sterdam geen „huisvesting" kon vin den en dat daarna „ergens in de pro vincie" z'n hoofdkwartier opsloeg. Hfl zal ook wel weten, dat die men sen gewoonweg zitten te hunkeren om terug te keren naar Amsterdam. Die mensen hebben gelijk: ze horen thuis in Amsterdam!! Miar daarmee is ool£ het vonnis geveld over het plan van de heer Groenier om de provincie te willen doordrenken met de arti- stiek-culturele inzichten, welke in de randstad Holland gangbaar zijn. De „provincie" aanvaardt alleen artistieke prestaties, die aangepast zijn aan het eigen culturele milieu. Dit betekent, dat er wel van een wis selwerking tussen randstad Holalnd en provincie sprake kan zijn, maar niet van een wegschenken der rand- stadse overvloed aan verkommeren de zielen daarbuiten. Of om het nog wat duidelijker te zeggener is> in de randstad geen machtige culturele bron, vanwaar waterdragers moeten uitgaan om in de woestijn van de provincie de dorstigen te laven!! Dat zou voor die waterdragers op een teleurstelling uitlopen, precies zoals er nu al een toneelgezelschap zit te hunkeren om terug te keren naar Amsterdam sneeuw geblokkeerd en is de elektri citeitsvoorziening gestagneerd. Toen de Parijzenaars maandag morgen ontwaakten, waren de daken en straten reeds met een sneeuwlaag bedekt de eérste sneeuw in deze winter. Tal van auto's slipten op de gladde wegen en voor dag en dauw trokken de zandauto's van de stad lijk >p uit om de begaanbaar te maken. De organisatoren van de Olympische spelen te Cortina d'Ampezzo keken zondagavond verheugd naar de lucht. Donkere wolkenmassa's pakten zich samen boven deze wintersportplaats en in de nacht van zondag op maan dag is er sneeuw gevallen. Maandagavond sneeuwde het nog steeds in het bergplaatsje van de Dolomieten. Het eerste besluit, dat de organisatoren namen, was.de hulp krachten om sneeuw te brengen naar de diverse terreinen waar de skiwedstrijden zouden worden gehou den, naar huis te sturen. De buiten landse teams, die bij gebrek aan sneeuw in andere Italiaanse winter sportplaatsen hun trainingskamp hadden opgeslagen, zullen nu naar Cortina gaan om daar de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aanhoudend winter weer met sneeuw (Van onze weerkundige medewerker) De depressie, die zondag bo ven de noordzee aankwam, heeft flink wat sneeuw en regen in ons land veroorzaakt. Ook giste ren werd het weer nog door deze depressie bepaald, waar door er opnieuw enige sneeuw en regen viel. De meeste sneeuw ligt in de provincies Groningen en Drente, n.l. zeven tot tien cm. De wind is uit het zuid-oosten gaan aanwakkeren als gevolg van een zeer diepe depressie, welke boven Ierland is aangeko men en in die gebieden zware stormen veroorzaakte. In Enge land viel maandagavond al veel sneeuw. Het front van deze de pressie zal met regen en sneeuw het eerste Zeeland bereiken en daarna over ons land trekken. De luchtdrukstijging boven Scandinavië maakt het waar schijnlijk, dat dit onbestendige maar winterse weer de eerste dagen nog zal aanhouden met overdag temperaturen om het vriespunt fen des nachts lichte vorst Vooral in Rusland neemt de vorst toe. Moskou meldde maan dag de gehele dag 20 graden vorst en ook in Polen en Oost- Duitsland vriest het 5 tot 10 graden. IiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM „Een dik paic" was tiet maanaag nog niet, maar voor de hinderen in het plantsoen aan de Oostival in Goes en zelfs voor enige ouderen was er toch voldoende sneeuw gevallen om het eerste ,^neeuwballengevechf' van dit seizoen te houden! (Foto P.Z.C.) UIT ROOFZUCHT OMGEBRACHT Een van de slachtoffers bekend oud-generaal. In Brussel is zondagavond een gruwelijke, drievoudige moord aan het licht gekomen, waarvan een be kende gepensioneerde generaal, zijn bejaarde schoonzuster en hun huis houdster het slachtoffer zijn gewor den. Het betreft hier de 88-jarige gene raal Emile Deisser, een held uit de eerste wereldoorlog, zijn 82-jarige schoonzuster Louise Schmitz en de 62-jarïge huishoudster Marie Houlon, wier deerlijk verwonde liiken zondag avond werden aangetroffen door een neef en een nicht, die hun wekelijkse bezoek aan de bejaarde generaal kwamen brengen. Roof is kennelijk het motief van de moord geweest, want alle kamers in het huis waren overhoop gehaald. De moordenaars zijn na het bedrij ven van hun vreselijke daad koel bloedig en systematisch het hele huis op buit gaan doorzoeken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de moordenaars de politie veron derstelt, dat er meer dan één man bij het misdrijf betrokken is geweest him slachtoffers eerst met een zware ijzeren staaf of een ander zwaar voorwerp hebben neergesla gen, waarna zij met gordijnkoord ge wurgd werden. >e afgrijselijke moordpartij moet in de middag hebben plaats gevon den, want de huishoudster, die niet intern was, had alleen des middags dienst. Het huis, waar de moord plaats vond, bevindt zich op slechts enkele honderden meters afstand van het koninklijk paleis in Brussel. Meer dan 50 politiemannen waren zondag en maandag bezig met het ondervragen van de buren van de slachtoffers, het doorzoeken van de tuin en het nemen van vingerafdruk ken. Tijdens de eerste wereldoorlog diende de generaal vier jaar lang bij frontregimenten, waarbij hij met vrijwel elke Belgische decoratie on der scheiden werd. (United Press.) Boelganin naar Bonn Volgens een woordvoerder van de Westduitse regering bestaat de moge lijkheid, dat de Russische premier, Ni kolai Boelganin, dit jaar een bezoek aan Bonn zal brengen. Hij voegde er aan toe, dat nog geen formele stappen waren ondernomen ter voorbereiding van een dergelijk bezoek. is het vijfenzeventig jaar j§ feleden ,dat de eerste spade in e grond ging voor de aanleg van het bijna negentig kilome- ter lange Panamakanaal, dat tijdens de aanleg aan naar schatting 22.000 arbeiders door Ij ziekte e.d. het leven kostte, oorzaak werd van een ge- ruchtmakend proces te Parijs wegens omkoperij van staats- lieden en uiteindelijk een to- M taal bedrag vorderde van 490.000.000 dollar eer het eer- ste schip er in 1914 door kon varen. illllllllilllliiljlliililiiiiiiiiiiiiiiiiililiililllllllillllllllillllllllllliliiiiiiiiiiiif NIEUWE PREMIER VERKLAART Weer betogingen in Nabloes Koning Hoessein van Jordanië is accoord gegaan met de regering, welke oud-premier Samir Rif ai heeft gevormd. He eerste minister is tevens mi nister van binnenlandse zaken. Rifai was plaatsvervangend minister-president in het kabinet van Ibra him Hasjcm, die zaterdag zijn ontslag indiende. In de nieuwe regering- treedt Hasjem op als vice-premier en minister van staat. De portefeuille van buitenlandse zaken is toevertrouwd aan dr. Hoessein Fachri el Halidi, terwjjl Falah Mahada minister van d efensie is. Premier Samir Rifal heeft maandagavond verklaard: „Ik wil alleen mee delen, dat mijn politiek niet voorziet in aansluiting bjj nieuwe allianties". De nieuwe premier betuigde zijn leedwezen over de jongste ongere geldheden bij betogingen tegen het militaire verdrag van Bagdad. De betogers eisten, dat Jordanië zich niet zal aansluiten bij het verdrag. Samir Rifai vroeg de bevolking mee te werken bij het herstel van de veiligheid en de terugkeer tot het normale leven. Hierdoor zou de re gering haar grote problemen kun nen aanvatten. ,Wij zullen de goede en broederlij ke betrekkingen met alle Arabische staten blijven versterken, aangezien de eenheid der Arabische landen de fundamentele factor in ons leven en EERSTE BETONBLOK GEPLAATST Voor Mei 1957 moet er echter nog heel wat gebeuren... Het begin van de elektrische Zeeuwse spoorlijn.' Een betonblok, dat min of meer feestelijkgeplaatst werd, compleet met vlag! (Foto P.Z.C. Het was maandagmorgen ook op de Kreekrakdam aan de grens van Zeeland allerminst behaaglijk. De natte sneeuw striemde de mannen, die daar langs de spoorlijn de zware beto nnen blokken plaatsten, in het gezicht. Maar voor burgemeester J. C. W. Jobse van Rilland-Bath en zeker niet min der voor de technisch ambtenaar W. Janse van de Spoorwegen een ge boren Zeeuw was het een moment, dat alle kilte even deed vergeten, toen daar voor de elektrficatie van de Zeeuwse spoorlijn, het eerste be tonnen voetstuk voor de bovenleiding in Zeeuwse bodem werd geplaatst! Een historisch ogenblik op een historisch geworden dam, waar ruim tien jaar geleden geen trein meer kon rijden, doch waar door de Canadezen ver woed werd gevochten om Zeeland te bevrijden De mannen van de^ N.V. Spotr-( palen en bovenbalken van Roosendaal naar viissingen te plaatsen, op een lijn waar ieder uur in beide richtingen een dieseltrein voorbijsnort, moet er heel wat georganiseerd worden. Immers, een ongestoorde treinenloop moet voorop staan. Alles is daarom om zo te zeggen, tot-en-mèt „uitgekiend". Ongeveer een kwartier over ieder heel uur vertrekt de trein uit Ber gen op Zoom in de richting Vlisstngen en dan is het zaak, dat de werktrein er direkt achteraan loopt Iedere mi nuut is er één, want met de rijtijd er af gerekend, blijft maar een halfuur tje over om te werken. Voor de volgen de trem uit, moet men dan al weer de „wijk" naar Krabbendijke nemen. Zes halve uurtjes per dag heeft men zo ter beschikking om de 3 tot 5 ton wegende betonnen voetstukken te plaatsen in de putten, die reeds te voren om de zeventien meter langs de spoorlijn zijn gegraven. „Een kwestie van organiseren", zegt de heer Janse, wanneer hij vertelt (Vervolg op pag. 4) wegbouwbedrijf uit Utrecht, die de elektrificatie van het baanvak Roo sendaalVlissingen uitvoert, had den oog voor de belangrijkheid van deze gebeurtenis voor Zeeland. Met geel krijt hadden ze op het beton blok „Zeeland, eerste betonblok, 9-1-1956" geschreven en een denne- boompje gaf aan de kale kolos een wat feestelijk aanzien. En om het „feest" in kou en sneeuw nog meer op te vrolijken, was er door tussen komst van burgemeester Jobse voor gezorgd, dat er op de spoor dijk een Zeeuwse vlag wapperde. Op het stationsemplacement Bergen op Zoom stond de werktrein tegen half negen reeds klaar. Het was een motorlocomotief met een lange rij wagens geladen - met betonblokken, twee kraanwagens en een mobilofoon wagen. Het klinkt misschien wat para doxaal maar het meeste werk ge schiedt eigenlijk... achter de schrijf- bureaux. Want om zo'n slordige vijf en twintig honderd stel betonblokken, de veiligheid van ons bestaan is", al dus de premier. Maandag is het tot anti-westerse betogingen gekomen in het Jordaan se Nabloes, zestig kilometer ten noor den van Jeruzalem en ongeveer 75 kilometer ten noordwesten van Am man, de hoofdstad van Jordanië. Het betrof hier nieuwe demonstraties van studenten. Volgens radio-jeruzalem (Israëli sche zone) zijn bij de ongeregeld heden in de oude stad van Jeruzalem en in Amman elf personen om het le ven gekomen en 38 zwaar gewond. Er zouden meer dan 300 licht gewon den zijn. De Jordaans-Syrische grens is gesloten; ook de vliegvelden van Jeruzalem en Amman zijn gesloten. Minister Dulles heeft de Jordaan se zaakgelastigde in Washington bij zich ontboden en zijn „grote bezorgd heid" geuit over de ongeregeldheden in Jordanië, waardoor Amerikaanse levens in gevaar zijn gebracht en Amerikaanse eigendommen bescha digd. Volgens diplomatieke kringen in Londen zal Groot-Brittanië geen druk op de nieuwe Jordaanse regering uit oefenen om toe te treden tot het ver drag van Bagdad. Dit zou een van de besluiten zijn, welke vorige week op een conferentie van Britse vertegen woordigers in het Midden-Oosten te Londen zijn genomen. Waarnemers in de Britse hoofdstad zien in de nieuwe Jordaanse regering een centrum-kabinet, dat waarschijn lijk de traditionele buitenlandse po litiek van Jordanië van evenwicht tussen de extremisten en de Arabi sche wereld zal voortzetten. Kóningin en Prinsessen terug in ons land. H. M. de koningin en de oudste drie prinsessen zijn maandagmiddag per trein uit Sankt Anton terugge keerd. Om ruim één uur arriveerde de koninklijke trein in Baarn, waar prins Bemhard ter verwelkoming op het station aanwezig was. Prinses Marijke kwam maandag avond op paleis Soestdijk terug. VERWACHT. WINTER KWAKKELT VERDER Aanvankelijk enkele opklaringen, ;eleidelijk weer toenemende bewol- :ing met van het zuidwesten uit op nieuw enige sneeuw. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. 11 januari Zon op Maan op ZON EN MAAN 8.47 7.31 onder 16.53 onder 15.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1