PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe golf van demonstraties in Amman, Jeruzalem en Hebron Polder Walcheren zoekt recht in zaak der te hoge polderlasten Vandaag... AMERIKANEN ORGANISEREN GROOTSTE H-BOMEXPLOSIE VERWACHT... TWEEDE STADIUM BEËINDIGD OP CONFERENTIE VAN GENEVE 199e jaargang no 7 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Ldssenummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent pet mm. Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. NA UITSPRAAK VAN RAAD VOOR GRONDWET Actie tegen Pact van Bagdad en voor een nieuw parlement De Jordaanse hoofdstad Amman, het Jordaanse deel van Jeruzalem en Hebron, waren het afgelopen weekeinde het toonbeeld van heftige demon straties. Bovendien werd een algemene staking afgekondigd uit protest tegen de beslissing van de Raad voor de Grondwet, dat de parlements- ontbinding door koning Hoessein onrechtmatig was geweest. De regering onder leiding van premier Ibrahim Hashim heeft haar ontslag bij de koning ingediend, na slechts achttien dagen m functïé te zijn geweeest. Radio Amman heeft zondagavond bekend gemaakt, dat koning Hoes sein aan Samar Rïfai verzocht heeft, een nieuwe regering te vormen. Samar Rifai maakte deel uit van het oude kabinet en hij is ook een expremier. De regering-Hashim was een zakenkabinet, dat hoofdzakelijk tot taak had, toezicht uit te oefenen op de algemene verkiezingen, die na het ont binden van de volksvertegenwoordiging door koning Hoessein nodig zijn geweest. De betogingen waren gericht tegen het pact van Bagdad en de tweede kamer van het parlement. Geëist werd „een tweede kamer, die het volk vertegenwoordigt". Voor het gehele land is de noodtoestand afgekondigd. Ook bij deze tweede golf van de monstraties 'cegen toetreding van het land tot hei Bagdadpact werden de goederen van andere mogendheden weer niet ontzién. In Amman werden de kantor,-n van de Unrwa, de hulp organisatie van de Verenigde Naties voor Arabische vluchtelingen, geheel verniek.. Vooral ook tegen het westen waren de betogingen gericht; een Amerikaans bureau en een Ame rikaans verkenningsvliegtuig wer den in brand gestoken. Een Britse bank werd eveneens aan gevallen. In Jeruzalem werd door betogers de vlag van het Ameri kaanse consulaat verwijderd en verbrand. Er is daar een aantal arrestaties verricht. Amman was gisteravond nog van de buitenwereld afgesneden. Buiten landse ambassades en legaties die daar de vorige maand door betogers waren aangevallen, werden streng bewaakt. Minstens één betoger werd ge dood, toen militairen van het Arabi sche legioen het vuur op demon stranten openden. Achttien personen werden bij de onlusten gewond. Voor" de regeringsgebouwen eisten de de-r monstranten niet alleen luidkeels verwerping van „imperialistische verdragen", maar ook zuivering van het Arabische legioen van Britse of ficieren. Onder de betogers, die voorts om nieuwe verkiezingen vroe gen, bevonden zich vele studenten en meisjes. Volgens radio-Caïro zouden dorpen en steden in Noord- en Zuid-Jordanië ...behandelt de federale rechter van San Francisco opnieuw het ee proces tegen de thans vieren- dertigjarige Amerikaan Caryl Chessman, die acht jaar geleden ëe ter dood werd veroordeeld, doch de uitvoering van dit vonnis wist uit te stellen en die inmid- dels naarri maakte door in de gevangenis twee boeken te H schrijven, waarvan het tweede ëe H werd verfilmd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Tijdens een openbare zitting van de federatie-raad in het Amsterdams Stedelijk Museum werd zaterdag het tienjarig bestaan gevierd van de Ne derlandse federatie van beroepsver enigingen va/n kunstenaars. De voorzitter van de Nederlandse vereniging van letterkundigen, Prof, A. N. Donkersloot (rechts) biedt zijn gelukwensen aan aan een bestuurslid van de jubilerende federatie. gedreigd hebben met afscheiding en aansluiting bij Syrië of Saoedi-Ara- bië, beide tegenstanders van het ver drag van Bagdad. In de Syrische hoofdstad Damascus werden sym- pathiebetogïngen gehouden. Radio Jordanië heeft „een buiten landse mogendheid" beticht de wan ordelijkheden aangestookt te hebben. Via deze radio werd gedreigd met streng optreden tegen nieuwe orde verstoringen. „WAPEN VAN ONGEKENDE KRACHT" Experimenten in gebied van Eniwetok Volgens Amerikaanse congreskrin gen is de commissie voor kernener gie voornemens, dit jaar een water stofbom, welke de krachtigste zal zijn, die tot nu toe door de Verenig de Staten is vervaardigd, in het ge bied van de Stille Oceaan tot ont ploffing te brengen. De ontploffing wordt er één van een reeks, die thans door de voorzit ter van de commissie-Strauss wordt georganiseerd. Naar verluidt zullen ook deze maal de proefnemingen in het gebied van Eniwetok worden gehouden. Het plan bestaat, meer dan een eiland als proefplaats te gebruiken, opdat de proefnemingen snel zullen verlo. pen. Uit congreskringen verluidt, dat de Verenigde Staten dit jaar waar schijnlijk twee waterstofbommen in het gebied van de Stille Oceaan tot ontploffing zullen brengen. Tenmin ste een van deze bommen zou uit de lucht afgeworpen worden en waar- schijnlijk de grootste ontploffing te. weegbrengen, die tot dusver door mensen is ontketend. De in 1952 en 1954 op Eniwetok tot ontploffing gebrachte waterstof bommen waren te groot voor ver voer door een vliegtuig. Thans ech ter zouden de Verenigde Staten een wapen van ongekende kracht ver vaardigd hebben, dat klein genoeg is voor vervoer door moderne atoom- bommenwerpers, aldus genoemde kringen. In wetenschappelijke kringen te Washington is gesproken over de ontwikkeling van een nieuw water- Bijdehante jongen Een 14-jarige jongen met een brede glimlach heeft za terdagavond in het „Quiz"- programma van een Ameri kaanse televisiemaatschappij 20.000 dollar gewonnen door een grote handigheid, talent en kennis op uiteenlopende terreinen ten toon te spreiden. De jongen, George L. Wright uit New York, die geen spe ciaal onderwerp gekozen had, vertoonde «en goocheltruc, speelde iets op de ukelele en gaf antwoord op vragen over Bach, de baseballspeler T; Y. Cobb en andere onderwerpen. Hij zal binnenkort in het programma terugkeren om zijn krachten te beproeven op de 50.000 dollar-vraag. stofwapen waarbij niet langer een atoombom als ontsteker gebruikt be hoeft te worden. Dit zou betekenen, dat de omvang van het wapen aan merkelijk kleiner kan zfön, zo merkt een correspondent van Reuter op. De leden van de beide kamers van de opperste Sowjet hebben tijdens een algemene vergadering in Moskou met interesse geluisterd naar de verhalen die partij-secretaris Kroesjtsjef en premier Boelganin vertelden over hun Aziatische reis, welke zij kortgeleden beëindigden. Op deze foto Kroesjtsjef aan het woord. Het tweede stadium van de Nederlands-Indonesische conferentie is ach ter de rug en het is moeilijk te voorspellen, hoeveel tijd er nog nodig zal zijn om deze wel bijzonder ongebruikelijk verlopende besprekingen defi nitief af te sluiten. Welke de vooruitzichten ook zijn, één ding is zeker: de afgelopen dagen zijn in grote mate beslissend geweest. De beide dele gaties zijn er in geslaagd een bijna zeker lijkende impasse af te wenden en de vraag of dit zal kunnen leiden tot een succesvolle beëindiging van het gesprek hangt nu af van de beslissingen van de regeringen in Den Haag en Djakarta, De ministers Luns, Van de Kioft, Zïjlstra cn Donker zijn zaterdag met de Dakota van de koninklijke luchtmacht naar Neder land teruggekeerd. De Indonesische regering zal naast de uitgebreide schriftelijke en tele grafische inlichtingen moeten afgaan op hetgeen de minister van economi sche zaken, de heer Kasimo, haar te vertellen heeft. Deze is zondagavond met enkele andere leden van de dele gatie uit Genève naar Djakarta ver trokken. VERGADERING HAD KRITIEK OP HERVERKAVE LING Ontevredenheid over onjuistheden in antwoord van minister op adres In de algemene vergadering van de Polder Walcheren zijn zaterdag morgen vele ontevreden woorden gesproken over het antwoord, dat d< minister van landbouw heeft gegeven op een adres inzake de heffing der polderlasten in verband met de herverkaveling. Het grootste deel dei schotplichtige grondgebruikers moet thans over een grotere oppervlakte lasten betalen dan waarover het na de herverkaveling beschikt, zo werd in dit adres van de polder betoogd. In zijn antwoord gaf de minister tc kennen voor Walcheren niet van de gebruikelijke werkwijze te willen afwijken. Het dagelijks bestuur heeft in een pre-advies aan de vergadering betoogd, dat de Polder Walcheren dit laatste niet vraagt. JMen wil slechts herstel van het onrecht, ontstaan doordat de Herverkave- lïngscommissie in strijd met de wet handelde, zo werd gezegd. Voorts werd in het advies o.a. ge zegd, dat de gewraakte onbillijkheid bij de betaling juist \vordt gevoeld in het overgangsstadium, wanneer uitgevoerde cultuurtechnische wer ken de betrokken gronden nog geen hogere waarde verlenen. De voorzit ter, mr. dr. Graaf van Lynden, merk te bij de besprekingen op, dat de onjuistheden in het antwoord van de bewindsman prikkelen. „Hier wordt een onrecht goed gepraat, dat onmo gelijk goed te praten is", aldus spr. In deze discussie vroeg mr. J. A. Dumon Tak of het al hekord is of in de loop van dit jaar de nieuwe ka dastrale indeling zal komen. Mr. Van Lynden antwoordde ontkennend en hij voegde er aan toe, dat er tegen de toedeling van gronden ruim 600 bezwaarschriften zijn ingediend. Een aantal der bezwaarden is door de herverkaveling tevreden gesteld. Het aantal beroepschriften be draagt ruim 100. De Raad van Be roep heeft tot dusver 21 uitspraken gedaan. De raad doet zijn werk zeer grondig en stelt zich vaak ter plaat se op de hoogte. Er is echter hoop, dat de Raad van Beroep in de loop van dit jaar gereed komt. Mr. Th. Portheine merkte op, dat hij zelden een brief had gezien, die in zoveel opzichten onjuist is. In de repliek aan de minister dient men aan deze mening uiting te geven. De minister is niet toegankelijk voor motieven van redelijkheid en billijk heid. Zijn motivering noopt ons tot stelling nemen. Er wordt tegenover het landverlies een vrij theoretische produktiewinst van 8 aangevoerd. De polder kan zelf geen andere re geling treffen, omdat hij daartoe niet bevoegd is. Spr. hoopte en ver wachtte, dat de minister dan althans in de toekomst bereid zal zijn bij verrekening van de lasten met deze (Vervolg op pag. 7) Auto tegen hoorn - twee doden De 22-jarige W. en de 24-jarige v. d. V. uit Vught hebben in de nacht van zaterdag op zondag het leven ge laten toen hun door W. bestuurde au to op de rijksweg TilburgBreda te gen een boom sloeg. Bij dit ongeluk, waarvan volgens de politie de oorzaak niet duidelijk is, werd W. uit de wagen geslingerd en zwaar gewond. De eveneens levensge vaarlijk gekwetste v. d. V. moest uit de wrakstukken van de wagen wor den bevrijd. In een Tilburgs ziekenhuis is men er niet in geslaagd de jonge mannen in het leven te houden. Voorzover over een afgerond beeld van de besprekingen van de laatste dagen kan worden gesproken de bevestiging daarvan is niet te krij gen staat het er nu als volgt voor: 1. herziening van de financieel- economische overeenkomst. De kwes tie van de garanties voor Nederland se investeringen in Indonesië zou worden gesplitst in die voor conces sies voor korte en voor langere loop tijd. De concessies met een kortere looptijd de tijd daarvoor zou nog een punt van onderhandelen zijn zou Nederland eventueel willen over laten aan 'de regelingen, die in de toekomstige Indonesische wetgeving over buitenlandse investeringen zijn vervat. Voor de garanties voor de concessies met een langere looptijd echter zouden de Indonesiërs bereid zijn afzonderlijke garanties te geven. 2. Geschillenregeling: in de over eenkomst voor de garanties met be trekking tot de concessies met een langere looptijd zou een arbitragere geling kunnen worden opgenomen, die niet afwijkt van de regelingen in andere soortgelijke internationale overeenkomsten. 3. Nieuw-Guinea: Indonesië zou verlangen, dat Nederland ook in de toekomst de mogelijkheid openhoudt te praten over dit gebied met de er kenning, dat beide landen zich „hun standpunt over de soevereiniteit voorbehouden". De Nederlandse de legatie zou tegen een soortgelijke formulering geen bezwaar hebben, maar de beslissing hebben overgela ten aan Den Haag. Bou w vakarb ei d er s zonder werk Blijkens mededelingen van het ge westelijke arbeidsbureau In het land van Cuyk, lopen er thans In Cuyk ruim 100 arbeiders uit de bouwvak ken werkloos. Daaronder zijn 40 vol leerde vaklieden. De oorzaak hiervan ligt in het gebrek aan bouwobjecten en het uitblijven van nieuwe bouw vergunningen. De gemeente Cuyk zal nu tegen half januari 26 nieuwe wo ningen aanbesteden. RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking met opkla ringen en overwegend droog weer. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. ZON EN MAAN 9 januari Zon op Maan op 10 januari Zon op Maan op 8.48 5.53 8.48 6.46 onder 16.50 onder 13.52 onder 16.51 onder 14.40 Afschuwelijke moord in in Bandoeng Op Indonesische burger van Nederlandse afkomst Een afschuwelijke moord, uitgevoerd op de 52-jarige eigenaar van de aan de Djalan Braga te Bandoeng gelegen foto- en radiohandel „Ciné-radio", de heer J. F. W. de Kort, heeft de Ban- doengse bergstad In opschudding ge bracht. Het misdrijf werd ontdekt door een toevallige voorbijganger, die om streeks zeven uur bloedsporen zag voor de deur van de woning van de heer De Kort. Hij waarschuwde een op Braga surveillerende agent van de verkeerspolitie, die op zijn beurt de recherche alarmeerde. Een inspecteur van politie forceerde daarna de glas- in-lood ramen van de voordeur en het zich daarachter bevindende houten paneel. Dicht achter de deur, aan de voet van een nog geheel opgetuigde kerst boom, lag badend in zijn bloed, het lichaam van de heer J. F. W. de Kort, een Indonesische staatsburger van Ne derlandse afkomst. Het lichaam ver toonde een diepe steekwond in de buik en aangenomen moet worden, dat het slachtoffer korte tijd na het toebren gen van de verwonding, aan bloedver lies is overleden. In het flat-ziekenhuis te Vlaardingen heeft mevrouw S. Haddeman-Den Outer zaterdag het leven geschonken aan een drieling, bestaande uit twee meisjes en een jongen. De gelukkige moeder en (v.l.n.r.) Cornelia, 1900 gram; Pieter Dirk, 2Jf50 gram; en Susanna, 2210 gram. Moe der en kinderen maken het uitstekend. BESPREKINGEN MET INDONESIË Regeringen in Djakarta en Den Haag moeten heslissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1