O Een goed moderne is m onze gezinsleven tijd dubbel belangrijk RECEPTENHOEKJE KALODERMA GELEE "V ZATERDAG 7 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT nac "Dzoutvenpagina LICHT, WARMTE EN BLIJDSCHAP Geef geen daverende feesten, maar zorg voor „gewone" gezelligheid... De maand december is weer voor bij, die donkere maand,-zo bij uit stek geschikt voor het houden 'van feesten. Reeds onze heidense voor vaderen vierden vele van hun fees ten op het einde van het jaar, als het buiten grimmig was en de wol ken grijs en onstuimig voorbij joe gen. Dan trachten zij het ontbreken de zonlicht te vervangen door het branden van vuren. Voor hen was een feest verbonden aan licht. En is dat niet zo gebleven, ook in de wereld van nu Een feest maakt licht en blij. En wij hebben behoefte aan licht, aan blijheid, aan een gro te of kleine gebeurtenis, die de grau we, dagelijkse sleur doorbreekt, die een beetje afsteekt tussen de uren van werk en plichtsbetrachting O, het hoeven geen daverende fees ten te zjjn, het kunnen heel gewone genoegens wezen, die vooral In het gezin van zo grote, bindende kracht zullen blijken. Juist ln deze moderne tijd, nu het vermaak buitenshuls als het ware voor het grijpen ligt en aan alle kanten aan onze jeugd trekt, nu zijn de rustpunten van een „thuis" van zo grote waarde. Juist nu heeft het gezin een taak; geen geforceerde opdracht, maar een doodgewone, dagelijks terugkerende taak om wat sfeer te brengen. En wie moet daar vanzelf het eerst haar schouders onder zetten: moeder de vrouw Zij moet dikwijls uit niets iets scheppen, zeker- in een gezin met kin deren. Ik ken een jiuisvrouw, nog iong die stralend kwam vertellen: „Van avond hebben we een dineetje". „Hoe, waarom?" „Zo maar, hij werkt zo hard en er zijn op zijn kantoor telkens moeilijk heden, nu kook ik vanavond al zijn lievelingskostjes, wat zal hij opkijken als hij thuis komt. Ik dek feestelijk natuurlijk". Het zoontje van twee sloeg een roffel op zijn bordje, die voelde de gezelligheid mee aan. de Op het juiste moment was er sfeer om vertrouwelijk te kunnen zijn. Nu weten we allemaal best, dat daar heus niet altijd een etentje voor no dig is, maar deze huisvrouw bedacht dit. Een andere zal het weer op haar manier proberen. Ook zonder feeste lijkheid moet de intimiteit er zijn, na tuurlijk; tóch deed deze maaltijd het. „We gaan samen boodschappen doen, de winkels zjrjn wat later open. Dan drinken we ergens een kopie kof fie, komt ze er eens uit", bedacht een huisvader. Zo kan ieder wel eens iets vinden, dat wat kleur geeft in de be slommeringen van alle aag. Eén avond in de week leent zich ai bijzonder tot wat meer gezelligheid: de zaterdagavond. „Bij jullie zingen ze samen 's zaterdagsavonds", hoor de ik eens een middelbare school-jon- gen zeggen. Hij mocht ook komen en in het koor meedoen. Hij vond er de sfeer, die hij nodig had en die bij hem thuis blijkbaar ontbrak. „Toen wij jong waren, kregen we 's-zaterdagsavonds na het bad altijd een krentenbol, dat herinner ik me nog best", vertelde een jongeman. „En de spelletjes dan?" vulde zijn zuster aan. „Waarom doen we die ei genlijk nooit meer Ze haalden het aloude „hoedjes- spel" voor de dag en „monopolie" en schoven weer als vroeger om de tafel. Deze avond werd het begin van een hernieuwde zaterdag avondviering, waaraan vrienden en kennissen konden meedoen, een vrolijke, gastvrije Instuif. Want la ten we onze deuren altijd wijd open zetten voor mensen en kin deren, die een beetje gezelligheid zoeken en die niet ln eigen kring vinden. „Moeder bakte altijd wat lekkers voor de zaterdagavond", zei een vrouw. „En dat zit er zo in, dat doe ik nu ook". „Dan ruikt het zo lekker ln. huis", viel haar zoontje in. „Och ja." ging de vrouw voort: „Je moet toch wat doen". Ziet U, dat „wat", dat was het nu juist, dat bracht de feestelijkheid aan. ,,'s Zaterdagsavonds leest vader al tijd voor: Niels Holgerssons Wonder bare reizen", vertrouwde een klein meisje mij toe. „Mijn jongste zusje luistert ook mee, ze snapt er nog wel niks van, maar 't is toch fijn". De feesten zitten lang niet altijd aan de buitenkant, die moeten van binnen een echo vinden, een weer klank. „De juffrouw vertelde, omdat Een middeltje tegen griep en verkoudheid. Dit receptje is werkelijk uitstekend. Neem liter kokend water, los er 1 eetlepel suiker of stroop in op en 30 gr. dubbel geconcentreerde Ver- vus (verkrijgbaar bij uw apotheker of drogist, prijs slechts 90 ct.). Even roeren en het is gereed. Neem na elke maaltijd 1 eetlepel, kinderen van 38 jaar 1 theelepel, van 812 jaar 1 dessertlepel. Haal 'n 30 grams flesje Vervus in huis. Snélle verlichting van spit en jicht. Wij kennen tegen reumatiek, jicht en spit in de rug geen beter middel dan dit receptje, dat U beslist moet proberen. Haal bij uw apotheker of drogist 15 gram Rheumagic-olie, prijs slechts 80 cent, en 85 gram brandspiritus. Vermeng beide in 'n schone fles. U heeft dan 100 gram liniment, waarmede U de pijnlijke plaatsen bet. Dit ouderwetse huis middel doet de pijn snel verdwijnen. COCKTAIL JURKVERDRONGEN DOOR R0K-EN-BLOUSE Het zogenaamde cocktailtoiletje wordt al meer en meer vervangen door een rok van mooie stof, waar bij allerlei min of meer feestelijke blouses passen, die de draagster in staat stellen telkens „anders" te verschijnen. Hier ziet u een leuk modelletje, dat op verschillende manieren uitge voerd kan worden. Het heeft 'n boot hals, die door een brede schouderpas geaccentueerd wordt. De speciale cocktailstoffen behoeven meestal geen garnering. Bij gestreepte of ge ruite zijde is 't wel aardig de schou derpas in een andere richting te ne men, en een ruche van het hetzelfde materiaal zal vooral jonge meisjes heel lief staan. Op effen zijde en ook op fijne jersey kunt u een rand aan brengen met lovertjes of Rijnsteen tjes, maar hier en daar een klein glinsterend motiefje is niet minder aardig. Zo zijn er voor iemand met wat fantasie wel meer mogelijkhe den die bij haar type passen! U knipt van voor- en rugpatroon de schouderpas los. Deze wordt ge heel met dezelfde stof gevoerd. U strikt de figuurnaadjès en zet de schouderpassen aan voor- en rug pand. Schouder- en zijnaden sluiten, waarbij u links in de taille een split- je voor ritssluiting openlaat. De MTOSgaten worden met schuine reep ies afgewerkt, waarna de voering tegen de schouderpas genaaid wordt. U vergeet toch niet het patroon te passen voor u de stof knipt ELLA BEZEMER het zo donker werd in de klas en toen wa' het zo stil, net zondag", zei een kind van een jaar of tien. voor haar was de zondag een feestelijke dag blijkbaar. De beste en schone kleren kunnen a&n die dag al fleur geven. Toch herinnert ieder van ons zich ook wel lange saaie zondagmidda gen. Probeer ze te ondervangen in uw huis, maak er wat van, doe een wandeling met elkaar, vertel wat, §a samen plaatjes kijken, of zorg at er bezigheden zijn en zet uw kroost liefst om de tafel heen. Een koekje, een kopje thee, feesteljjk- lijkheid hoeft niet altijd wat te kosten. En nogmaals: houd uw deur wijd open voor vriendjes en vriendinnetjes! Het is waar, de jeugd is verwend tegenwoordig, maar in deze tijd, nu er buitenshuis zo aan onze kinderen getrokken wordt, nu het gezinsleven zo vaak verloren gaat, probeer de banden ervan te versterken, vorm een veilig middelpunt voor U en de uwen om uw kachel, om uw tafel en laat frotere en kleine feestelijkheden uw inderen binden aan het gezin, dat voor onze maatschappij van zo'n dwingende betekenis is. De best geklede vrouwen ter wereld New York, januari. De ac- I trice Grace Kelly, die veel va- ker loshangende tweed-cos- tuums en lage schoenen draagt i dan nertzmantels en satijn, is één van 's werelds best geklede vrouwen. Grace Kelly die verleden jaar met koningin Frederika van Griekenland de tiende plaats deelde op de lijst van de best feklede vrouwen, welke door et New York Dress Institute jaarlijks wordt opgemaakt, stond dit jaar bovenaan met mevrouw William S. Paley, een bekende figuur in de modewe- reld. Zij verdrongen de hertogin van Windsor en haar nicht prinses Margaret Rose van En- feland tot de tweede plaats op e lijst. e Mevrouw Paley. echtgenote van de president van Columbia Broadcasting System, staat al drie jaar bovenaan de lijst. Grace Kelly is de enige film- ster op de lijst en een van de jongste vrouwen die ooit door de modedeskundigen werd uit- verkoren. Zij won het van Jen- nifer Jones, Mariene Dietrich, L Audrey Hepburn, Rosalind Rus- sell, Joan Crawford en Clau- M dette Colbert, die zich onder de kandidaten voor een plaats op de lijst bevonden. (United Press.). M Dit aardige lootten stelletje is be stemd voor de teen-agersen d> ijverigen onder haar zullen het ony twijféld met plezier nabreien! Hei bestaat uit een sweater met raglau mouwen, in tricot-steek gebreid uit dikk: effen vjoI. De afstaande kraag vertoont hetzelfde streepmotief als het grappige mutsje-met-paarden staart. I Advertentie VOOR UW HANDEN maakt handen zacht ah fluweel l/OatM qcklecb naaz wintezspozt/ De wintervakantie begint een steeds grotere populariteit te krijgen en bin nen de mogelijkheden van een toene mend aantal vacantiegangers te val len. Twee weken naar de wintersport is voor velen geen probleem meer. Maar wel de vraag: „Wat moet ik daar dragen?" Er is een tijd geweestdat de uit rusting voor de wintersport, wat kle ding betreft, alleen maar practisch was, een middel om warm te blijven. Maar al spoedig deed ook hier de mo de zijn.intrede en gingen ontwerpers van naam kleding er voor ontwer pen. Zo wordt in Italië de bekende, flatteuze lange broek met nauw toe lopende pijpen nu ook als skibroek gebruikt, omdat een van deze ont werpers op de gedachte was gekomen deze te maken van woïlei. stoj met lastex er in. Op deze manier werd toch voldoende bewegingsvrijheid verkregen. Ski's, schoenen e.d. zijn te huur in de wintersportcentra, maar kleding kunt U toch het beste zelf meenemen. Daarbij dan ook bijvoorbeeld enkele gemakkelijk zittende rokken en blou ses, om 's avonds te dragen. En als U meer van schaatsrijden houdt, denk dan eens over een paar fijn gebreide, zwarte wollen kousen, die zo aardig kunnen staan bij een costuumpje met korte wijde rok. De tekeningen laten enige nieuwe modellen van Duitse ontwerpers zien, die U misschien een idee aan de hand kunnen doen voor uw eigen garde robe. Bessie Becker: Beige broek van wol len gabardine, gedragen met beige trui. De kraag daarvan kan ook neer geslagen worden. Oostergaard: Kort jasje met wijde schoot, gemaakt van rood en groen bedrukte wollen stof, gedragen mei nauwe zicarte broek. Voor scliaatsen- rïjden, maar ook voor na het skiën. SchwichtenbergZorgvuldig gemo delleerd ski-jasje van wollengabardi ne met bijpassende broek. Erich John: Dit windjacket van wit te wollen teddystof en met aange hechte capuchon wordt gedragen over de geribde zxcare trui (zwarte mouw en rug, wit voorpand). Staebe-Seger: Schaatscostuum van fél rode wollen gabardine, afgezet met zwarte persianer. ~öan ozon tv C tot ozcuw V<or de zoveelste maal klom ik, een overvolle bus binnen op weg naar een lezing ln een regenach tig verschiet. U behoeft mij deswegen vooral uw deelneming niet te betuigen. Hoewel Saskia er diep van doordrongen is, dat eigen haard goud waard is en de stoei daarnaast een confortabel rust punt. mag zij toch graag bij tijd en wijle die naard en die stoel eens van een flinke afstand beschouwen: zij worden er des te aanlokkelijker door! Bovendien is niets zo belangwekkend als het verkeer met mensen, en wie op reis de nieuwsgierige oren openzet kan de vermakcüjkste opmerkingen en de vreemdsoortigste gesprekken beluisteren Ik wrong mij dus ergens tussen de winterjassen op een krap halve bank en haalde mijn breiwerk te voorschijn. Dit is in ons degelijk vaderland, en zelfs In de zeer degelijke provincie, nog altijd een min of meer verbazing wekkende behandeling. Een handwerk en speciaal het een or ander dat op de pennen staat schijnt een delicate aan gelegenheid die men niet in het pu bliek vertoont maar discreet binnen de vier muren van het eigen huis sluit. Men mag in een openbaar vervoer middel praten, desnoods debatteren, nen mag er op lange afstanden in •ngon. meerstemmig zelfs; men mag ■r in fluiten en luidkeels lachen en "zen en eventueel een uiltje knappen - maar men mag er vooral niets met zijn handen doen. Dat ls iets om alle buren voor en opzij achterstevoren te zetten van verbazing, en de meest af zijdige medereiziger tot commentaar te verleiden. Nu moet ik zeggen, de provincie beoefent met ere de deugd der bescheidenheid, en dus blijven de opmerkingen vriendelijk belangstel lend. Een oude heer zal na een kwartier zwijgend toezien meesmuilend infor meren, of dat nu vanavond nog af moet, en een oude dame zal willen weten of de ruimte daarvoor niet te krap is en het licht niet te zwak. Waarop ik blijmoedig voor de zoveel ste maal vertel, dat breien toch een kwestie van gevoel blijft, en vier uren busrit kwalijk verloren tijd kunnen heten, zolang de handen wat te doen hebben. Terwijl het bovendien de reis zo plezierig bekort ik vertel er maar niet bij, wie mij die gewoonte van 'n handwerk op reis heeft bijgebracht. Het was in de stad, die vanouds de frivoolste van Europa heet te zijn, dat ik mij akelig kaal en opgelaten begon te voelen in elk open baar vervoermiddel. Het was ook in de goede dagen vóór de oorlog, toen iemand nog on bekommerd twee /olie weken in Pa rijs kon doorbrengen zonder noe menswaarde kopzorgen over de fi nanciën. De tram was goedkoop en de métro was goedkoop, "het etentje J' 1en en bleien hier of daar had men bijna te geef en het logies was 'n onderbetaalde lo geerpartij. Elk museum kostte een franc en de parken kostten helemaal niets, het was alledag mooi weer en er viel op iedere straathoek iets te beleven, waarover men zich de va derlandse ogen uitwreef. Maar het allermeest nog wel over die onblusbare naarstigheid der Parisiennes. Wie het verhaaltje van de wuftheid dier dames in de we reld heeft geblazen moet wel een bij zonder bijziende zwartkijker zijn ge weest. Ik heb nergens zulke stille rus teloos ploeterende werkbijtjes ont moet als juist in dat „gai Paris". Lieve help, wat verzetten, toen en nu die vrouwen een bergen, en dat, alsof het vanzelf sprak. Zij sleepten met netten vol groente en fruit en vis en brood en wat niet al. Zjj kookten tweemaal per dag uitvoerig een war me maaltijd, zij hielden zonder hulp haar onpraotische huizen vol hoeken en gaten en trappen schoon. En zij legden de naald alleen uit de vingers als zij gingen slapen. Maar zodra zjj ook maar ergens stilzaten: op een bank in het Luxem bourg, aan de oever van de Seine, !n de tram die mjj 's avonds naar mijn gastvrouw terugbracht, daar ging de tas open en het handwerk kwam te voorschijn. En wat voor een. Onze truitjes zijn daar nog maar broddel- lapjes bij. Heb ik voor mijn eigen verbaasde ogen met gezien, hoe zjj onder het rij der. ïurken van de fijnste crêpe-dp-chl- webblgste kleed ies toverden, en on- den met frlvolité-spoeltjes de splnne- ne met eindeloze ooen zomen en bor duursel versierden? Het was zo aanstekelijk en zo be schamend dat ik uit pure solidariteit na twep dagen mijn gastvrouw een haakpen en 'n kluwen D.M.C. had af getroggeld. en naarstig tijdens de rit entredeux fabriceerde om niet uit de toon te vallen. En op meergemelde busrit heb ik in ons land eindelijk een wapenzuster ontmoet. Want mijn pas opgezet trui tje. zwart met een gouden draadje doorschitterd, trok de ogen van nié mand minder dan de conductrice. Een aardig modern jong ding, dat ik eer der een sigaret of een lipstick dan een naar breipennen zou toegedacht heb- en. Maar zij kwam geïnteresseerd naast mij zitten en haalde uit haar ■ua-en tas een zwart blousie te voor- "chnn, zo fijn. zo luchtig, zo kant achtig van breisteek dat ik haar zó nissen de kampioenen van Parijs had kunnen neerzetten. Het was haar tweede al. vertelde zn. en toonde mij het fraaie patroon- ne op haar hand. Er waren zulke lan ge einden zonder stopplaats op dit 'raiect. en zoiets was het eerste ver eend. Tk heb haar openlijk gul bewonderd, 'n stilzwijgend maar weer eens vast gesteld. dat die veelgesmade moderne jeugd hoofd voor hoofd altijd weer meevalt. SASKIA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 7