Pleidooi Zeeuwse voor perenteelt tijdens fruitteeltdag NIEUWS UIT DE KERKEN Agenda Tafel-, thee-, ontbijtserviezen GESCHENKENHUIS OOK DE THUISMARKT IS VAN GROOT BELANG itvin PRINSES MARGRIETSCHOOL TE GOES OFFICIEEL GEOPEND 2 PR0V1N01ALE ZEEUWSE COURANT zaterdag i januari 1956 BELANGRIJKE INLEIDINGEN Er moet gestreefd worden naar bedrijf op brede basis De heer A. van Oosten, die tijdens de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt te Goes, het onderwerp: „Is vervroeging van de produktie ook bij de peer mogelijk?" behandelde, hield daarbij een pleidooi om deze vracht haar plaats op het* Zeeuwse bedrijf terug te geven. Vroeger was er op 214 ha appelen, 1 ha peren, doch door een verschuiving naar de bewaarappelen, treft men thans slechts 1 ha peren op 8 tot 10 ha appelen of soms uitsluitend appelen aan. Het voordeel van de bewaarappelen begint echter kleiner te worden. In jonge bedrijven heeft men tot 80 procent appelen en dan vaak alleen maar golden delicious en cox orange pippin. Dit is te riskant en daarom moet gestreefd worden naar een bedrijf op bredere basis. De peren verdienen daarbij meer aandacht. Temeer, omdat volgens cijfers van het L.E.I. en de Zeeuwse veilingen, de perenproduktie 10 tot 20 procent hoger is dan van appelen. Daar de ziektebestrijding goedkoper is, ligt de kostprijs van peren ook be langrijk lager. Bovendien was de mid- denprijs van de peren op de Zeeuwse veilingen over de laatste tien jaar 10 Êrocent hoger dan voor de appelen. aar de peren in deze provincie met meer succes geteeld kunnen worden dan elders, pleit dit eveneens voor te rugkeer naar een normale aanplant. Spreker noemde 25 tot 30 procent pe ren op het bedrijf alleszins verant woord. Als een mogelijkheid om de produktie te vervroegen, zag spreker een nauwe aanplant op de rij, b.v. een tussenruimte van meter op de rij, doch 4 nieter tussen de rijen. Mis schien is de produktie ook te vervroe gen door uitbuigen van de takken, doch hierover is voor de peren nog niet veel bekend. Kwaliteit van het fruit In de middagbijeenkomst sprak ir. T. van Hiele, Rijkstpinbouwconsudent voor bewaring van tuinbouwproduk- ten, over: „De kwaliteit van de Neder landse fruitoogst in verband met de afzet voor de verse consumptie". Hij begon met erop te wijzen, hoe ons land van fruitimporterend land, in de na oorlogse jaren tot exporterend land is geworden. Uitvoerig ging hij daarna in op de kwaliteit van de appelen en peren, alsmede de factoren welke de kwaliieit ongunstig kunnen beïnvloe den .Ons peren-? en appelassortiment is nog uitzonderlijk groot. Bijna 30 pro cent van de appelen en 25 procent van de peren vallen onder de rooirassen. Verbetering van de kwaliteit kan verkregen worden door het gebruik van betere rassen. Voor de uitvoer wordt dit o.a. in de hand gewerkt door de verplichte verpakking in eenmalig fust van bepaalde rassen en een ver bod tot verkoop van rassen onder een onjuiste naam. Het zou wellicht ook aanbeveling verdienen, het uitvoeren van kwalitatief minderwaardige ras sen te verbieden. Er zijn echter ook tal van factoren bij de teelt, de pluk, het sorteren, enz., die een ongunstige invloed op de kwa liteit uitoefenen. Opvoering van de produktie gaat vaak ten koste van de kwaliteit. Als andere factoren noemde ir. Van Hiele o.a., te vroeg, dus onrijp, plukken en beschadigingen bij het sor teren. In verband met dit laatste vond spreker het jammer, dat dit nog teveel betaald wordt naar de afgeleverde hoeveelheid en niet naar de kwaliteit van het sorteren zelf. Voorts wees inleider o.a. op het ge vaar van het te lang bewaren van het fruit, waardoor de smaak ongunstig wordt beïnvloed. In dit verband maak te hij de opmerking, dat thans de ca paciteit van de koelhuizen momenteel wel groter is dan de hoeveelheid voor bewaring geschikt fruit. In het bijzon der voor Zeeland maakte hij de opmer king, dat er voor gasbewaring wel eens te onrijpe appelen van het ras golden delicious worden aangeboden. Sortering op kleur en doorplukken, achtte hij beslist noodzakelijk. Ten slotte waarschuwde hij ervoor, het pu bliek geen onrijp fruit aan te bieden. De aanvoer van het kwalitatief hoog staande fruit zal meer gespreid moe ten worden en niet alleen voor kerst veilingen e.d. gereserveerd dienen te worden. Ook dit kan bijdragen tot verhoging van de kwaliteit van het fruit in het algemeen. Oude man in Breskens na verkeersongeval overleden Donderdagmiddag Is ln Breskens een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 74-jarlge C. V. uit Breskens. Een personenauto, bestuurd door M. A. B., eveneens uit Breskens, draaide achteruit de par keerplaats voor bussen by de r.k. kerk op en reed daarbjj de oude man ondersteboven. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis in Oostburg vervoerd, waar hy vrijdagochtend omstreeks half drie is overleden. RecrutencJag te Middelburg In de Hofpleinkerk te Middelburg wordt maanaag 30 januari a.s. de jaarlijkse recrutendag van de geref. kerken gehouden, voor de jongelui die dit jaar in militaire dienst moeten. Als sprekers zullen optreden ds. J. H. Sillevis Smit, hoofdvlootpredikant,. ds. J. H. de Boer en sergeant-majoor M. J. Verspoor, De bijeenkomst begint 's morgens om tien uur en wordt georganiseerd door de commissie voor contact met militairen en zeevarenden. Oorzaak brand kistenfabriek Middelburg nog niet bekend Nog de hele nacht van donderdag op vrijdag heeft de Middelburgse brandweer de wacht doen houden bij de rokende en smeulende puinhopen van de kistenmakerij der fa. J. Goed- bloed en Zoon, die donderdagavond geheel uitbrandde. In de morgenuren kon deze waakzaamheid worden op geheven. Intussen is de Middelburgse recher che druk bezig met het onderzoek naar de oorzaak van deze brand, die voorraden en onmisbare machines vernielde en de produktie van vei- lingkisten zo goed als lam legde. Door het tot de grond toe afbranden van het gebouw-is een en ander niet gemakkelijk. Hoe groot de schade is kan nog niemand zeggen, maar deskundigen taxeren ongeveer één ton. Maandag a.s. zullen de experts van de verze kering naar Middelburg komen om het juiste schadebedrag vast te stel len. Geval van kinderverlamming in St. Jansteen Jn Sint Jansteen heeft zich een ge val var. kinderverlamming voorge daan. De ziekte trof het dochtertje van de heer J. der W., dat naar het r.-k. liefdehuis „St. Lidwina" werd overgebracht. Advertentie tegen minder dan halve 'prijzen in onze daverende balans-opruiming. Een zeldzame gelegenheid uw servieskast aan te vullen. Middelburg, L. Delft Goes, L. Kerkstraat Als laatste Inleider was daarop het woord aan dr. ir. Mathot, die met zijn rede, alle op deze dag gegeven advie zen voor het kweken van een kwali- teitsprodukt onderstreepte. Hij begon met aandacht te vragen voor de thuis markt. Deze moet eerst worden voor zien, voordat tot export wordt over gegaan. Van de gemiddeld 20 kg welke de Nederlandse consument per jaar af neemt, is echter slechts 5 kg van de kwaliteit huishoud I en op'. De rest bestaat uit 5 kg huishoud II en 10 kg keukenkwaliteit en kroet. Deze ongun stige verhouding houdt het gevaar in, dat men de binnenlandse consument van de appèl vervreemdt. Anderzijds ïs de Nederlandse consument volgens spreker, ook niet in staat, regelmatig fruit van goede kwaliteit te kopen Gezien de stijging van het welvaart, zal het echter de vraag zijn, hoe lang men nog bereid is met binnenlands fruit van mindere kwaliteit genoegen te nemen, wanneer er beter fruit, als VAN TOT DE WONINGBOUW. In onze goede provincie werden zo heeft men op het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgerekend in november van het vorige jaar 231 wo ningen gebouwd. Het totale kwantum opgeleverde woningen in Zeeland van januari tot en met november 1955 was 1463. Met die 231 woningen stond Zee land lang niet aan de spits, maar ook bengelde het niet helemaal onderaan aan de statistiek. Onder Zeeland wa ren namelijk nog plaatsen gereser veerd voor de Noordoost Polder (26), Drente (126), Friesland (167) en Gro ningen (205). Ons gehele land werd in november 6655 woningen waarin begrepen 36 duplexwoningen rijker en aldus was voor 6691 gezinnen nieuwe woon ruimte beschikbaar. In de eerste elf maanden van 1955 werden 53.261 wo ningen voltooid tegen 60.596 in dezelf de periode van 1954. NIEUW LEVEN. In café Slager te Ouwerkerk weer klonk dezer dagen opgewekte mars muziek. De plaatselijke harmonie, die de toepasselijke naam „Nieuw Leven" draagt, had namelijk de nieuwe en herstelde instrumenten ontvangen en bijna alle vroegere leden, alsmede acht leerlingen, hebben zich weer aange meld om hun harmonie daadwerkelijk nieuw leven in te blazen. Burgemees ter J. Romeijn en het bestuur van de culturele vereniging waren tegenwoor dig bij de uitdeling van de instrumen- ten. Direct daarna werd reeds het Wilhelmus geblazen, gevolgd door een pittige mars. Vanzelfsprekend ging al les nog niet foutloos maar ieder lid is bezield met het voornemen om de prestaties zo snel mogelijk op te voe ren. Dit constateerden ook burgemees ter Romeijn en de heer Kuijper, voor zitter van de culturele vereniging, die toezegging deden van hun grootst mo gelijke steun. „AAN LAGER WAL Vrijdagmorgen omstreeks elf uur raakte de haringkotter „Uk 244" tussen Knocke en Cadzand aan la ger wal. De reddingboot „Presi dent J. V. Wiersma" voer onmid dellijk de haven van Breskens uit om zo nodig assistentie te verle nen. Door het afgaand tij kwam de kotter echter geheel droog op het zand te liggen. Des avonds slaagde het schip bij hoogwater erin op eigen kracht weer vlot te komen en de Breskense haven binnen te lopen. De „Uk 244" is een van de twee nieuwe schepen van de gebr. Bos, die met een automatische 6tuurman zijn uitgerust. „ZONNEVELD" IN ETHER. Patiëntjes van „Zonneveld" zullen' zich dinsdag 10 januari a.s. door de ra dio laten horen. Kinderen uit dit zee hospitium in Oostkapelle zullen dan namelijk verzoekliedjes opgeven via een directe verbinding met de A.V.R. O.-studio. De liedjes worden onmiddel lijk ten gehore gebracht door het kin derkoor van Jacob Hamel. Een en an der geschiedt in de uitzending „De To vercirkel", die om 16.30 uur begint. (Advertentie) HERINNERING. De jeugdige Vlissingse jongeling, nog toevend in de kleuterjaren, had, bijzonder genoten van de decemberi- aanse feestdagen en zelfs nu kan hy nog dromerig voor zich uitstarend praten over de kerstboom en de druk op hem gemaakt. Die denneboom, vol fonkelende en glinsterende zaken is niet uit zijn herinnering weg te vagen en nog gisteren kwam hij verrukt op zijn moeder toegestapt, met in z'n handen een schamel restje zilverwitengelen haar'. ,Kijk es. mama", sprak hy vertederd: ellende-liaar Ikniiiisiiiiiiii HAZETF ABRIEKEN TE ZEVENBERGEN b.v. sinaasappelen, wordt geïmpor teerd. Het zou mogelijk zijn de export nog verder te vergroten. Dit zou ech ter ten koste van de Nederlandse markt gaan en daarom betwijfelde spreker of dit op de duur e.en verstan dige politiek zou zijn. Een sanering van de fruitteelt zal geboden zijn, om ook op de binnenlandse markt meer kwaliteitsfruit te kunnen leveren. An derzijds behoeft men nog niet pessi mistisch te zijn over de afzet in het binnenland. Men zal één' goede'"appel .blijven waarderen. Aan de hand van 'diverse cijfers toonde dr. ir. Mathot verdergaan, dat onze exportpositie bepaald wordt door de totale Westeuropse produktie. Onze afzetkansen zullen altijd, stej'k blijven schommelen, omdat .de diverse landen hun eigen produktie laten voorgaan. Wat betreft de concurrentie van Italië op de Duitse markt, zette spreker als zijn mening uiteen, dat bij het uitval len van Italië, ons land niet méér goed fruit zou kunnen uitvoeren, zonder het kwantum kwaliteitsfruit op de eigen binnenlandse markt nog verder té ver lagen. Alles bij elkaar zag spreker daarom in deze export van Italië niet zo'n bedreiging. Nu de Verenigde Sta ten, in vergelijking met vóór de oor log, een geringere, produktie hebben, zag hij ook van die kant geen grote gevaren. En wat de kwaliteit betreft, kan Nederland de concurrentie met andere fruitlanden glansrijk doorstaan. Op de diverse inleidingen volgde 'n ge animeerde gedachtenwisseling, waar aan in de morgenvergadering ook van Belgische zijde werd deelgenomen. Aan het slot van de geslaagde dag gaf ir. J. J. van Hennik, Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland en West-Bra bant, een korte samenvatting van het behandelde waarbij hij mocht conclu deren, dat er aan de toekomst van de Zeeuwse fruitteelt nog niet gewan hoopt behoeft te worden. Provinciale nummerplaten moeten dit jaar verdwijnen De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie (EVO) in het district Zeeland heeft er de aan dacht op gevestigd, dat volgens een mededeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de Rijks dienst voor het wegverkeer alle pro vinciale nummerbewyzen van perso nenauto's, motordriewielers, vracht auto's, bestelauto's en trekkers met opleggers in 1956 komen te verval len aan het eindevan de maand, waarin zij in enig jaar voor 1951 zijn afgegeven. Voor al deze motorvoer tuigen zullen kentekenbewijzen moe ten worden aangevraagd bij de Rijks dienst voor het wegverkeer. Het is de bedoeling, dat op 1 januari 1957 alle motorvoertuigen van kentekenbewij zen zijn voorzien. HERVORMDE SCHOOLVERENIGING Moderne school in nieuwe stadswijk Aan de Naereboutstraat te Goes, midden in de nieuwe westelijke stads wijk, staat een gloednieuw gebouw, dat de eerste indruk wekt geheel en al van glas te zijn. Wie dichterbij komt ontdekt, dat er ook nog andere mate rialen ln zyn verwerkt. Dit mooie gebouw, waarin de factor licht zulk een grote rol speelt, is de derde school van de hervormde schoolvereniging „Het Mosterdzaad" en draagt de naam „Prinses Margrietschool". Vrijdagmiddag werd het gebouw tijdens een drukbezochte bijeenkomst in de ruime hal of ficieel geopend door de voorzitter van de schoolvereniging, ds. A. W. M. Odé. Dinsdagmiddag zullen de kinderen er voor het eerst in komen en wel licht zullen zy even verheugd zijn als de talrijke genodigden, die vrijdagmid dag in de gelegenheid werden gesteld het riante, ruime en efficiënte school gebouw te bezichtigen. Een der vele sprekers, die bij de opening het, woord voerden, merlcte op, dat de naam Margriet „parel" betekent. Inderdaad; de nieuwe school is met recht een parel voor de wijk, voor heel Goes zelfs en voor het onderwijs te noemen. In zijn openingswoord zei ds. Odé, dat de aanleiding tot de bouw van de ze school de overbevolking van de beide andere scholen is geweest, dank zij de voorspoedige groei der gemeen te Goes. Het gebouw werd juist in het westen geplaatst, omdat daar veel kinderen wonen. Zij moesten tot dus ver de drukke verkeersweg overste ken om zich naar school te begeven en daaraan waren gróte gevaren ver bonden. De scholen der vereniging lig gen thans goed gespreid door de ge meente. Ds. Odé sprak tevens de hoop uit, dat men binnen niet al te lange tijd een vierde school zal kunnen bou wen, die dan de naam zal krijgen van „Prinses Marijkeschool". In het nieuwe schoolgebouw zullen van dinsdag a.s. af 215 kinderen het onderwijs genieten in zes ruime en lichte leslokalen, een handenarbeidlo- ltaal 'en een filmlokaal. Spreker bracht, dank aan allen, die hebben meegewerkt aan de totstand koming van deze school, en wel ln de eerste plaats aan God, Die de.pogin gen tot de bouw he.eft willen zegenen. „Van Hem zal ook het onderwijs in deze school getuigen", zei ds. Odé. Hy hoopte, dat het onderwys niet alleen op de kennis gericht zou zijn, maar ook een aleemeen vormende beteke nis zou hebben. Voorts bracht snreker dank aan het college van B. en W„ de leden van de gemeenteraad, de heer H. van de Vreugde, adviseur voor onderwijsza ken, de oud-inspecteur van het onder wijs. de heer C. Kuiper, de inspecteur, mr. L. G. Wolf, de kerkeraadsleden der Ncd. Herv. gemeente, de vertegen woordigers van de andere onderwijs instellingen, dc leden van de ouder commissie. de vertegenwoordiger van de vereniging voor Chr. Volks Onder- Ter gelegenheid van de opening der nieuwe Prinses Margrietschool" te Goes brachten de ouders van leerlin gen der Goese hervormde scholen geld bijeen om het hoofd der school een geschenk voor de school aan te bie den. Vrijdagmiddag tijdens de ope- dingsbyeenkomst overhandigde de TTccr.h. Pietersen (rechts) de van dit T geld gekochte schoolradio aan de heer W. C. Geuze (links). (Foto P.Z.C.) Boodschap Ger. Synode aan de kerken Bij de Generale Synode van de Ge reformeerde Kerken uit de kérken in gekomen klachten over verschraling van het geestelijk leven en gebrek aan zekerheid en blijdschap des geloofs, alsmede over het ontbreken van het ontdekkende element in de prediking en gemis aan kerkelijk besef, hebben deze synode aanleiding gegeven aan de kerken een schrijven te zenden. De synode vraagt zich af of de orde van de dienst hiet en daar misschien aanleiding is geworden, dat de publie ke schuldbelijdenis zich beperkt tot het gemeenschappelijk zingen van een boetepsalm na de lezing der wet. Leeft de geest van ootmoed nog wel krach tig in de gemeente, zoals de vaderen die hebben gekend? Het offer dat de kerk, ook in haar eredienst, bij uitne mendheid God kan brengen, is nog altijd een verbroken geest en een ver brijzeld. hart. Nalaten of beperken van de schuldbelijdenis onthoudt aan de Here, waarop Hij recht heeft, leidt voorts noodzakelijk tot vervlakking van het geestelijk leven. De Schrift openbaart dat de ambtelijke dienst des Woords vóór alle dingen is bediening der verzoening en dat moet in elke preek voldoende op de voorgrond en in het middelpunt staan. Bij deze vragen sluit de synode de catechese en de pastorale zorg van de predikanten en ook van de andere ambtsdragers niet buiten. Het huisbe zoek moet geregeld en ernstig de per soonlijke vraag naar de enige troost in leven en sterven aan de harten leg gen. De kerk zou al meer haar karak ter verliezen als kerk, naarmate zij minder zou zijn een vergadering van gelovigen, die bewust hun zaligheid verwachten in Jezus Christus en die zeker weten, gewassen te zijn in Zijn bloed en geheiligd en verzegeld door de H. Geest. Prof. G. Wisse moet zich uit openbaarheid terugtrekken Prof. G. Wisse te Dreibergen, oud- Middelburgs predikant, die enige we ken geleden een attaque had, is thans buiten gevaar. Op medisch advies zal prof. Wisse zich evenwel geheel uit het publieke leven moeten terugtrekken, zodat hij ook geen spreekbeurten e.d. meer zal kunnen aanvaarden. Afscheid Zeeuwse gereformeerde predikanten In de middagdienst van de gere formeerde kerk te Vlissingen op zon dag 8 januari zal ds. P. van der Schaaf, gereformeerd predikant, af scheid nemen van zyn gemeente in verband met zijn vertrek naar Perth (Australië). Op 1 april is ds. Okke Jager, gere formeerd predikant te Vrouwenpol der, voornemens afscheid te nemen, waarna hij vermoedelijk op 15 april zijn intrede zal doen te Almelo. PEREMPTOIR EXAMEN. Kandidaat M. C. Kersten, beroepen predikant te Wissekerke zal op woensdag 11 januari voor de classis Zierlkzee van gereformeerde kerken peremptoir examen doen met een pre diking over Gen. 32 22-31. y Arbeidsmarkt in Zeeland Volgens opgave van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening heeft het aantal werkzoekenden in Zeeland per 2 januari j.l. een zeer hoog cyfer bereikt. Het bedroeg na melijk toen 3667 tegen 2678 op 17 de cember 1955. Van dit aantal waren 3139 mannen: 2074 waren geheel werkloos, 874 wa ren tewerkgesteld op objecten voor aanvullende werkgelegenheid en 191 werkten op G.S.W.-objecten. Voor mannelijk personeel stonden per 2 ja nuari 476 aanvragen van werkgevers genoteerd. Het aantal ingeschreven vrouwelij ke werkzoekenden bedroeg 528. Hier van waren 354 geheel werkloos en 174 nlet-werkloos. In deze sector konden van werkgeverszijde 205 aanvragen worden genoteerd. Fruithandel was flauw De afgelopen maand is de handel op de Zeeuwse fruitveilingen bepaald flauw geweest. Evenals voorgaande jaren bleken ook dit jaar weer de weken voor de kerstdagen en nieuw jaar weinig stemming te geven. Het aanbod was zeer slecht tot matig, terwijl ook de handel matig geïnte resseerd was. Ook deze week waren de aanvoeren weer gering. De be langstelling gaat de komende weken by de kwekers uit naar eventuele vraag van Conférence. Deze week werden de eerste partijen gekocht. De vraag- hiernaar kwam van Belgi sche zijde. Ze noteerden een prys van 48 tot 63 cent voor de I kwaliteit in de maten 55 tot 65. Ook de prijs van Saint Remy is de laatste weken wat aangetrokken. Over het algemeen blijft het op de veilingen eenter rustig. wys, de architect, de uitvoerders, de Installateurs en de ai'beiders. Nadat ds. Odé het hoofd der niéuwe school, de heer W. C. Geuze van harte gelukgewenst had met zijn nieuwe „arbeidsterrein", verklaarde hij de school geopend. Vervolgens zongen de aanwezigen psalm 89 vers X. Na de pauze werd het woord ge voerd door burgemeester mr. W. C. ten Kate van Goes, mr. Wolf, de heer Kuiper, de heer C. J. Buurman, direc teur der- ambachtsschool, ds. J. C. Wisse namens het hoofdbestuur van Chr. Volks Onderwijs, ds. C. Metse laar namens de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, de heer H. J. Meme link namens de hoofden der openbare scholen, de heer G. Vleugel namens de collega's der prot.. chr.- en r.k.- scholcn, de heer A. de Bruijne, uit voerder, en de heer L, Pietersen ha- mens de ouders. Schoolradio Reeds waren van verschillende zyden geschenken ontvangen en in uitzicht gesteld. De heer Pietersen overhandigde de heer Geuze na mens de ouders van leerlingen der herv. scholen een schoolradio. Nadat de heer Geuze en ds. Odé de sprekers hadden bedankt voor de toegenegenheid, die uit de toe spraken bleek, sloot ds. Odé de bij eenkomst met gebed en zong men nog gezamenlijk gezang 135 vers Vele aanwezigen maakten vervol gens van de gelegenheid gebruik om het gebouw te bezichtigen. Met de bouw naar een ontwerp van de ar chitect. de heer J. A. de Briiijne werd in oktober 1954 begonnen. Het werk werd uitgevoerd door de fa. De Bruijne en Van Riet. Flinke stijging van tegoed Nutsspaarbank Middelburg Ruim 1 Vi millioen in 1955 Het tegoed van de spaarders bij de -futsspaarbank in Middelburg steeg gedurende 1955 met byna anderhalf- miljoen gulden, zo blijkt uit het jaar verslag. In het afgelopen jaar werd ingelegd 7.073.322,49 en terugbe taald 5.575.237,93, zodat een posi tief verschil van f 1.498.084,56 (v.j. f 1.611.351,42) ontstond. Het tegoed, dat aan het begin van het jaar 11.781.009.77 (v.j. f 9.913.771,61) bedroeg steeg daardoor tot een be drag van 13.579.596.67, in welk be drag een rentebijsehryving van 300.502,34 is begrepen. Het aantal rekeningen steeg in 1955 van 12.737 tot 13.272. Er wer den 1280 nieuwe rekeningen geno teerd, terwijl 745 rekeningen werden afgesloten. Het tegoed van het kan toor M'burg steeg van 9.932.249,08 tot 11.005.564,31 met een inleg van in totaal 5.716.253,81 en een terug betaling van 4.642.938,58. Het bij kantoor Oostburg noteerde een stij ging van 't tegoed vai. 1.848.760,69 tot 2.273.530.02. Hier werd een be drag van 1.357.068.68 ingelegd en 932.299,35 terugbetaald. Tijdens de zitdagen in Oostkapelle werd in het verslagjaar 85.452,34 ingelegd en 32.716,27 terugbetaald. Het tegoed van het schoolsparen steeg van 47.337.97 tot 54.617,10. In Middelburg werden 134 en in Oost burg werden 23 babvboekjes uitge reikt. De spaarbi.sjesactie bracht in 195o een bedrag van 23.316,69 (v.j. 16-454,56) op. Hier volgen nog enkele cijfers over de maand december 1955: Het totale tegoed daalde in die periode van 13,333.187,81 tot 13.279.094,33. Het tegoed op het kantoor Middel burg daalde eveneens, namelijk van 11.090.629,40 tot 11.005.564,31. In Oostburg steeg het tegoed: van 2.242.558,41 tot 2,273.530,02. Op de zitdag in Oostkapelle werd een be drag 3187,83 ingelegd en 1775 te rugbetaald. Wat het schoolsparen betreft werd 32,60 meer terugbetaald dan inge legd. In .Middelburg reikte men 6 babyboekjes uit ei in Oostburg geen. De spaarbusjes deden een bedrag van 1.071,32 noteren. VANDAAG. Middelburg - Electro: 7 en 9.15 „Ciske de rat", (14 ir.): Schouwburg: 0 uur: „De purperen vlakte", (i4 jr.); Kunstzaal Van Benthem en Jutting- 9—6 uur: Ex positie boeken over beeldende lcunst. Vlissingen Alhambra: 2.30, 4.30, 7 en 9 „Ciske de rat", (14 jr.); Luxor: 7 en 9: „Het vlammende woud". (14 Jr.): Toon zaal Frans Maas: Tentoonstelling schilderwerken Kunstkring „Het Zui den". Goes Grand Theater: 2.30, 4.30, 7 en 9 „Ciske de rat, (14 jr.); C.J.M.V.-ge- bouw: 8 uur: Instuif „Een avond in Zuid-Afrika". ZONDAG. Middelburg Electro; 3.30, 7 en 9.15 uur: „Ciske de rat". (14 Jr.); Schouwburg: 2.30 en 8 uur: „De purperen vlakte, (14 jr.). Vlissingen Alhambra: 2.30, 4.30, 7 en 9 „Ciske de rat", (14 jr.); Luxor: 3, 7 en 9, „Het vlammende woud"(14 Jr.). Goes Grand Theater: 2,30, 4,30, 7 en 9, „Ciske de rat", (14 jr.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2