Komt er een eind aan de Zeeuwse trek naar het westen PREDIKBEURTEN WALCHEREN GOUDEN MEDAILLE ORDE O.N. VOOR DE HEER A. EVERAARS ZATERDAG Y JAIN UAKI liiüÜ T li UViNoiALK 6 h L U W <S h U U U KANT i RAPPORT VAN HET CENTRAAL PLANBUREAU Toeneming werkgelegenheid tot 1970 blijft in Zeeland onder landeijk gemiddelde Er moet in de nabije toekomst worden gerekend met een voortduring van de trek naar het westen, waarby vooral de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht als concentratiegebieden zullen fungeren. Deze concen tratie zal met name ten koste gaan van Noord-Brabant, Limburg, Gelder land en Drente. De provincies Zeeland en Groningen, die tot dusver even eens hadden te lijden van deze trek, zullen daarentegen in de toekomst met een klein positief migratie-saldo kunnen rekenen. Dit blykt uit de becijferingen, die voorkomen in de deze week gepubliceer de nota van het Centraal Planbureau over de toekomst van de Nederlandse economie tot 1970. Van deze nota hebben wy gisteren reeds een kort uit treksel gepubliceerd. Er is by deze nota een bijlage opgenomen over de geografische spreiding van de werkgelegenheid in 1970 met o.a. een aantal prognoses voor Zeeland. Het is duidelyk, dat de uitkomsten, waartoe de be rekeningen van het Centraal Planbureau hebben geleid, niet het karakter hebben van voorspellingen, omdat belangryke onvoorziene gebeurtenissen het beeld grondig kunnen wyzigen. Niettemin zyn de cyfers en gegevens byzonder belangwekkend. Wanneer men de totale werkgele genheid in Nederland voor 1950 het indexcijfer 100 geeft, dan wordt voor 1970 een indexcijfer van 123 berekend. Vier provincies blijven onder dit lan delijk gemiddelde, namelijk Gronin gen (119), Gelderland (121), Fries land (117), en Zeeland (114). De werkgelegenheid in Zeeland zal dus de geringste toeneming tot '1970 verto nen van alle Nederlandse gewesten. Deze toeneming is nader geanaly seerd per bedrijfstak. Wanneer voor 1950 het indexcijfer ook in dit geval op 100 wordt gesteld, dan worden voor 1970 de volgen ie indexcijfers voor de werkgelegenheid in Zeeland bere kend: metaalnijverheid 128, chemische nijverheid 133, textiel, kleding en rei niging 102, voedings- en genotmid delen-industrie 114, openbare nutsbe drijven 17.4, overige industriële be drijfstakken 104, landbouw en visserij 96, verkeersbedrijven, inclusief hore ca lv6, overige diensten 122, werklo zen 259. Ten opzichte van de natuurlijke groei van de beroepsbevolking komt Zeeland ook als laagste uit de bus, na melijk met een indexcijfer voor 1970 van 116, terwijl het landelijk cijfer op 127 is berekend. In.de nota wordt voorts ingegaan op de gevolgen van buitenlandse en binnenlandse migratie, waarbij reke ning wordt gehouden met een vertrek naar het buitenland van gemiddeld 15.000 personen per jaar uit Neder land. Er is verder een tabel opgenomen, die de binnenlandse migratie aangeeft, uitsluitend bezien vanuit het stand punt der werkgelegenheid. Daarby wordt een globaal overzicht gegeven var. de totale bevolking, waarby voor Zeeland een toeneming wordt becij ferd van 269.000 tot 329.000. De pro jectie van de 'migratie voor de periode 19501970 is over het algemeen Groningen en Zeeland vormen een uit zondering niet in tegenspraak met de omvang en het verloop van de mi gratie, die in het verleden kon wor- f A dvertnvtie.) EEN GROOT SUCCES. Overal ziet men thans grote balans opruiming. De balansopruiming in Hooftman's Kledingmagazijn, Vlas- markt 33-35, Middelburg, wordt ze ker een groot succes. Velen profite ren reeds van de lage prijzen ook in de betere kwaliteiten. Hcrenkostuums, winterjassen, ga bardine mantels en -jassen en ook jongenssportjackets nu 10 tot 30 goedkoper. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 5 januari: Alber- gen van Antwerpen; Marlje van Antwer pen. VllSsingen vertrokken 5 januari: Alber- gen naar Ipswich; Eva naar Gent; Tjoba naar Bremen; Annie naar Swansea; Abeil- le no. 7 naar Le Havre. SCHEEPVAART DOOR KANAAL VAN- ZUID-BE VEL AND. 5 januari. Maloya, Rubis. Julier, Sau- mur, Wasin^enstein, Clos Vougeot. Vol- nay, Fanto 29, Freiburg, Hannover, De Hoop, Tiny, Thewi, alle Rotterdam. Ita lia, Mars, Stad Amsterdam 7, Amstel 6, Lenle, Delfzijl, alle Amsterdam. Familie- trouw, Elisabeth, beide Delft. Dordrecht 9, Dordrecht. Rival, Leeuwarden. Henrl, Heerewaarden. Gerard Kremer, Zwolle. Onderneming 2, Deventer. Revenir, Din- teloord. Ambulant, Andel. Jacjo Alme lo. Bram 2, _Hengelo. Nautilus 5. Nautilus 9. Wilhelm Höfer, Weser 15. Fluviale 32. alle Duitsland. Beryl, Grippa, Rhenus 146, alle Basel. Rossini, Najade, Veronica, Campanula, Minden, Christina, A. Tan- tót, Esso Nederland 2, Joma. Johannes, Liane, Jenny, Scheldestroom, Margee. Elize, Elisabeth, Neuss, Justitia, Am- broise Paree. Fraternita 3, Floto, Laurine. Elisabeth, Cosmopoliet, Telegraaf 19, An- dromede, Verlaine, Ludeger, Anna, Carl Geldner, Jacoba, Altair, Rhenus 42, Hele- ne, Willem Adri, Vriezeveen, Nieuwe Zorg, Valkenburg, Hollandla, stad Heyst, Ibis, Morgenster. Spinelle, Zeelandia. Bril- lant, Maria Louise, alle België. Grote materiële schade bij botsing Vrijdagmorgen om kwart voor elf gebeurde in de Nieuwstraat, hoek op rit, te Oostburg een botsing die vrij veel materiële schade aanrichtte. De heer P. van C. uit Zuidzande, komen de van de Boerenleenbank, wilde met zijn auto linksaf slaan. Voor een pas serende dame moest hij echter stop pen, waardoor hij op het linker weg gedeelte tot stilstand kwam. Een grote vrachtauto uit Don Haag, be stuurd door de heer J. van Pkl, die uit de richting de Tol kwam, werd de den waargenomen. Groningen en Zee land echter hadden tot dusver steeds te maken met een trek naar het wes ten, terwyl voor de periode 19501970 een immigratie is berekend; voor Gro ningen van 0.4 0/00 van de gemiddelde bevolking, 19501970, en voor Zee land van 0.3 0/00. De andere provin cies. waarvoor een positief migratie saldo is berekend zyn Utrecht (1.5), Noord-Holland (4.3) en Zuid-Holland (2.6). ZUID-BEVELAND Goes Gemeenteraad Goes De gemeenteraad van Goes zal vrij dag 13 januari a.s., des avonds acht uur in openbare vergadering bijeenko men, ter vaststelling van het voor schot op de vergoeding ingevolge art. 101 der l.o.-wet 1920 voor het jaar 1956. Voorts zullen de geloofsbrieven van het nieuw toe te laten kath. raadslid, M. van der Himst worden onderzocht en zal een nieuw lid van het curatorium van de gem. gymna siale afdeling van „Het Goese Ly ceum" moeten worden benoemd. Het college van curatoren heeft een aan beveling opgemaakt, waarop de vol gende namen voorkomen: 1. drs. J. J. Knibbe, 2. mr. L. G. Wolf. Wemeldinge Demonstratie nevel bespuiting In de fruitboomgaard van .de heer J. Stols aan de Brouwerijweg te We meldinge werd een demonstraties ge- f even met een snroei- en nevelbespui- ingsmachlne. Deze machine is be stemd voor de fruitbomen van klein- fruittelers. 's-Heer Arendskerke Bijeenkomst N.C.V.B. Voor de afdeling 's-Heer-Arends- kerke van de N.C.V.B. trad als spreekster op mejuffrouw M. Maas uit Leiden. Mejuffrouw .Maas behan delde voor een aandachtig gehoor 't onderwerp: Het werk onder de zwak zinnigen in de „Dr. van de Bergh- stichting". LAATSTE NIEUWS Middelburg Jaarvergadering „Swift" 1955 is gunstig verlopen Onder voorzitterschap van de heer H. G. Bruggeman hield de Middelburg se korfbalvereniging „Swift" dezer da gen in het Schuttershof haar jaarver gadering. De voorzitter memoreerde o.a. het feit, dat dè vei/eniging voor het eerste twaalftal overgang naar de le klasse heeft aangevraagd. Onderhan delingen over deze overgang, die de isolatie zal moeten, doorbreken, zijm nog lopende. De gebruikelijke jaarstukken, die werden behandeld, getuigden van een opgewekt verenigingsleven. Het leden tal was in 1955 grotér dan ooit, terwijl de prestaties op het groene veld uit stekend waren. Ook financieel was het afgelopen jaar niet ongunstig, hoewel hierbij voorzichtigheid is geboden. Het- 'bestuur werd opgedragen dit jaar een nieuwe, meer bevredigende contribu tieregeling te ontwerpen. Besloten wérd verder ook dit -jaar op Hemelvaartsdag een toernooi te hóuden; A.s. voorjaar zal een presta- tiètoernooi worden gehouden. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen mej. T. van Dalen en de heer F. Schreuders. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: H. G. Bruggeman, voorzitter, mevr. A. Bruggeman, se cretaresse, A. van Ek, penningmeester en mej. T. van Dalen, P. Eiff, M. Dage vos en F. Schreuders, leden. De twaalf talcommissie is samengesteld uit de dames Van Dalen, M. de Voogd en de heren H. Bruggeman, A. Wisse en Chr. van Leerdam- Tijdens de vergadering gaven zich voorts verschillende leden op, die het bestuur bij diverse werkzaamheden zullen assisteren. Van de rondvraag werd nog een druk gebruik gemaakt, zodat de voorzitter tal van vragen beantwoordde. Wie nam tas mee? Donderdag is op de Nieuwe Burg in Mid delburg voor de zaak van de fa. Joziasse omstreeks 7 uur door een onbekende mee genomen een bruinieren damesboodschap pentas met waardevolle Inhoud. De com missaris van politie verzoekt thans de gene, die gezien heeft, dat deze tas werd meegenomen zich aan het politiebureau, afdeling recherche te willen melden voor het geven van inlichtingen. Lid schoolbestuur benoemd Tot lid van het bestuur van de christelijke burgerschool aan de Sin_- gelstraat in Middelburg werd be noemd de heer D. J. Franse. Burgerlijke Stand. ZOUTELANDE. Bevallen: K. L. Dominicus-de Buck, d. Ondertrouwd: A. Kleinepler, 31 j. en W. van Sluijs, 29 j. Overleden: K. Adriaanse. 81 j., echtge note van P. Geschiere. DOMBURG. Bevallen: P. Huibregtse-Steijn, z.; P. Koops-Brand, z. Ondertrouwd: C. A. van Zweeden, 23 j. en C. Francke, 23 j. GRIJPSKERKE. Getrouwd: P. Hollebrandse, 24 j. en M. Sturm, 23 j.; C. C. Louws, 25 j. en E. Völ- mer, 21 j. Overleden: L. Maljers. 41 j. SEBOOSKERKE (W.). Bevallen: Z. de Visser-Jobse, z.; P. Ize- boud-Watteï, z. Getrouwd: M. A. J. Lenselink, 26 j. en J. P. Passènier, 22 j. Overleden: A. Bosman, weduwe van A. Westdorp, 77 j. SINT LAURENS. Bevallen: M. JoosseSuurmond, d.; J. Wisse-Bakker, z. Overleden: P. J. den Boeft, 58 j„ gehuwd met M. Besuijen; J. Gideonse, weduwe van C- Wijkhuijs, 70 j. Getrouwd: M. C. Louws, 23 j. en A. J. Munter, 22 j. Vlissingen Nieuwe aanwinsten jeugdbibliotheek De volgende boeken werden aan de jeugdbibliotheek in de Bouwen Ewout.- straatschool toegevoegd: Bouhuys, Rakker de mees; Grigs, Strootje de poes; Lida, Martijn de ijs vogel; Lida, Piek de egel; Lida, Roef de haas; Nieuwenhuis, Het lammetje met de zwarte vlek; Weilen, Kasimier de egel; Bloemink, Does in het bos; Bloemink, Paljas en de bij; Bloemink, Wim en de maan; Blokker, Ik lees al; Blokker, Pas op school; Blokker, Een stapje verder; Niemeyer, Jan-baas en de poesen; Nicmeyer, Jan-baas en de ganzen; Niemeyer, Jan-baas ën de ezel; Niemeyer, Jan-baas en de mui zen; Van der Klei, In de greep van de Grand Canyon; Norel, Te land en te water; Schmidt, De ark van mensen, dieren en dingen; Boylston, Carol gaat naar Broadway; De Lange- Praamsma, Riet Berkhout; Bomans, Het locomotiefje; Bomans, Het luie jongetje; Bomans, De ontèvreden vis; Bomans, De ijdele engel; Boost, Het avontuur van Kala en Kobolt; Botte- ma, De boerderij; Duif, De fles van Plulsman; Duif, Kind beer is stout geweest; Duif, De lconingshoed; Duif, De olifantjes gaan uit;- Duif, Het schip van'klein-Jan; Duif, De tuin van Ieneke; Langeler, Jantje in bloembol lenland; Rey, Raffle en de 9 aapjes; Boer en De Jonge, Leeuwerik leen Boer en De Jonge, Parkietjes; Hesper- Sint, Versjes van Overgrootje; Barrie, Peter Pan; Broos, Maartje de koe; Eraser en Tatcher, Tai-Loe; Van Hichtum, Vertellingen uit de duizend en één nacht; Laan, Pinkeltje in Ma- durodam; White, Charlotte's web; Williams, De vrolijke en hachelijke lotgevallen van het houten paardje Hu; Hagers, Juffertje Korenbloem; Van Havelte, Het complot; Hölscher, Overleg met regeringen Conferentie in Genève voor enkele dagen geschorst Na de twee ministersvergaderingen van vrijdag de tweede duurde van negen uur des avonds tot half twee in de ochtend is het volgende gemeen schappelijke communiqué uitgegeven: „De vergadering van hedenavond tussen dc Nederlandse en Indonesische delegaties was aan een reeks van on derwerpen gewijd. Naarmate de open staande punten in aantal afnemen worden de overblijvende onderwerpen vanzelfsprekend moeilijker tot over eenstemming te brengen. Er is thans een punt bereikt, waarop beide dele gaties b.ehpefte gevoelen aan overleg met hun regeringen. De besprekingen zijn derhalve voor enkele dagen ge schorst", aldus het gemeenschappelijke communiqué. De vergaderingen, die zowel vrijdag middag als vrijdagavond enkele keren zijn onderbroken voor overleg met de deskundigen, hebben naar wij ver nemen nog geen overeenstemming gebracht over de kwestie-Nieuw-Gui- nea en over het derde punt van de ge schillenregeling van de het vorige jaar gesloten protokollen. Kapelle Onderling damkampioenschap Voor het onderling damkampioen schap werden door de leden van de damclub Kapelle weer enkele partijen gespeeld. De uitslagen hiervan zyn: Chr. KorstanjeA. v. d. Schraaf 11; C. van OverloopC. van Lïe- re 02; C. v. d. SchraafC. Blan- kenburgh 20; H. A. v. d. VrieC. Sulsters 20; P. WestveerJ. C. van Liere 20. Toén moeder ziek was; Hölscher, Toen moeder beter was; Mijling, Van een vagebond en zijn feeven kleinkin deren; Norel, Coasters varen uit; Yzerman, Bodi en zijn beertje; Jon gens en wetenschap; dl 7: USA; geo grafie en groei. Sint Laurens Raad komt bijeen Ce gemeenteraad van St. Laurens komt woensdag 11 januari a.s. om 14 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a. beëdiging van het nieuwe raadslid voor de A.R., de heer A. Simonse, be noeming van een wethouder en voor stellen met betrekking tot .subsidie verhoging E.T.I., gemeenschappelijke regeling met diverse gemeenten tot het ophalen van huisvuil, subsidie aan de chr. zangvereniging „De Lof stem" en verkoop van bouwterrein. C.J.M.V. vierde 35-jarig bestaan Vrijdagavond vierde de chr. jon gensclub te Sint-Laurens zijn 35-jarig bestaan in het verenigingsgebouw. De avond werd geopend door éen van 'de leiders, de heer C. P. Passenier. De jongensclub voerde daarna een toneelstukje op, getiteld „Bart als de tective". Gelukwensen werden uitge-, sproken door burgemeester W. Baas,' namens het gemeentebestuur, ds. W. A. Kalkman, namens de kerkeraad, de heer J. Sinke, namens de provin ciale commissie, en mevrouw Bom- meljé-Wisse, namens de meisjesver enigingen. De C.J.M.V. voerde ver volgens het toneelstuk „De Vreemde ling" van Anton Coolen op. Dit stuk, hoewel een zware opgave voor de spe lers, werd niettemin voortreffelijk over het voetlicht gebracht. Het wérd dan ook met grote aandacht door de aanwezigen gevolgd. Ds. Kalkman sprak een slotwoord. Walcheren ZATERDAG 7 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Middelburg (Koorkerk) 8—8.30 Interk. avondge bed; Vlissingen (Engelse Kerk) 7.30 8 Interk. avondgebed. Zevendedags Adventisten. Middel burg 10 Bijbelstudie, 11 ds. De Raad; Vlissingen 9.15 ds. Smit, 10.15 Bijbel studie. ZONDAG 8 JANUARI Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 ds. Haitjema, 7 ds. Richard; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Verweij; Domburg 10 en 7 ds. Van Willenswaard; Grïjpskerke 10 ds. Oosthoek, 2.30 ds. Sneller; Kle- verskerke2 ds. Van Woerden; Koude- kerke 10 ds. Hoffman (bev. ambts- dr.), 10 jeugdkerk, 2.30 vlc. De Mey, Vliss.str. 7 ds. Van 't Hof; 't Zandt 10 vic. De Mey, 10.15 jeugdkerk, 7 ds. Hoffman; Meliskerke 2.30 ds. Van 't Hof; Middelburg Nw. Kerk 10 ds. Don (bev. ambtsdr.), 5 ds. v. d. Werf (open deurd.); Oostkerk 10 ds. Van Woerden (H.A.); Koorkerk 7 ds. Van Houte; Bioscoop jeugdkerk 10 dhr. Barnard: Nieuw- en St. Joosland 10 (bev. ambtsdr.) en 2.30 (H.D.) ds. v. Haarlem; Oost- en West-Souburg 9.30 en 11 ds. v. Duijne. 7 ds. Kwast. 9.30 jeugdkerk in „Concordia": Oostkapel- le 10 en 2.30 ds. Richard: Ritthem 10 ds. Van 't Hof, 7 vic. De Mev: Seroos- kerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind; St. Laurens 10 (bev. ambtsdr.) en 2.30 (H.D.) ds. Kalkman; Vlissingen St. .Tacobskerk 10 ds. Ten Kate (jeugd dienst), 5 ds. Maas; Engelse Kérk geen kerk voor jongeren; Johannes- kerk 10 ds. Maas (bev. ambtsdr.). 7 ds. Kloosterman: Huvendorp 10 ds. Kwast (voorb. HA.); Wcstkaoelle 9.30 leesd., 2.30 ds. Oosthoek, 7 ds. Haitjema (jeugdd.)Zoutelande 9.30 (bev. ambtsdr.) en 2.30 (H.D.) ds. Wagener: Gapinge 10 ds. De Boer; Veere 10 ds. Sneller; Vrouwenpolder 2 ds. De Boer. G.G.N. Middelburg (Veiling) 9.30, 2 en 6.30 leesdienst. Geref. Kerk. Middelburg, Hofplein- kerk, 9.30 ds. De Boer. Voorber. HA, 2 ds. Van Til, 5 ds. Van Til; Noor- derkerk', 9.30 ds. Van Til, 5 ds. De Boer; Luth. Kerk, 7.15 ds. Snoelstrn. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman. Domburg 10 ds. Dondorp, 2.30 ds de Nood. Gapinge 9.30 en 2 ds. Spoel- stra. Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Gou- mare. Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. ELshout. Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Van Nes, Bed. H.A. en Dankz. Oost- kapelle 10 én 2.30 ds. Dercksen, Bed. H.A. en Dankz. Serooskerke 10 ds. De Nood, 2.30 ds. Van Wouwe. Sou* burg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld, Be diening H.A. en Dankz. St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon. Veere 10 en 2.30 ds. Streefkerk, Bed. H.A. en Dankz. Vlissingeh 9.30 en b ds. V. d. Schaaf, namiddag afscheid. Vrouwenpolder 10 en 2.30 drs. Jager. Westkapelle 10 leesd., 2.30 ds. Dondorp. Geref. Gemeente. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd. Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd. Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd. Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Rijksen. Oostkapelle 10 en 2.30 lees dienst. Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Zoutelande 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 leesd., 2.30 ds. De Vuijst. Vlissingen 9.30 en 5 ds De Vuijst. Ver. van Vrijz. Herv. en Remon strantse Kring. Vlissingen, Engelse Kerk, 10.45 ds. V. d. Wall. Evang. Luth. Gemeente. Middel burg 5 ds. Johannes. Vlissingen 10.15 ds. Johannes. Doopsgez. Gemeente. Middelburg geen dienst. Vlissingen 10 dr. Bak ker. Herst, Apost. Zendingsgem. Vlis singen, Bakkersgang, 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 heil. dienst. 3.30 openi. samenk., 7.30 verloss. samenk. o.l.v. majoor V. d. Vosse. Vlissingen 10 heik dienst, 6.45 openl. samenk.. 7.30 verloss. sa menk. o.l.v. kapt. Eikenaar. Evang. op G.G. Vlissingen, Willem Hl, 10 en 5 ds. De Reuver. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Middelburg: J. Z. S. Pel, Rouaanse kaai 11, tel. 2585; Vlissingen: H. C. A. Detmar, Badhuisstraat 25, tel. 2233; Veere, Seroos kerke en Oostkapelle: M. A. v. d. Sluïjs te Veere.^ tel. K 1181—271, Markt A 155; Kou- dekerke, Zoutelande en Oostkapelle: L. Sloos. Middelburgsestraat 1. Koudekerjce. »eL K 1185—231. Apotheken: Middelburg: apotheek Hum- melen, Markt 69. tel. 2134; Vlissingen: apotheek Engering, Singel 60, t?l. 2025. BIJZONDER ONDERWIJSJUBILEUM GEVIERD Was 40 jaar aan herv. school 't Zand in Middelburg De heer A. Everaars in Middelburg vierde op 1 januari j.l. een bijzonder underwijsjubileum. Op die dag was hij namelijk 40 jaar aan één en dezelfde school verbonden, de hervormde school op 't Zand. Tijdens een bijeenkomst in de grote zaal van het Schuttershof hebben vrijdagavond het schoolbe stuur, ouders en leerlingen deze jubilaris grootscheeps gehuldigd. Duidelijk kwam daarby tot uiting, dat de heer Everaars een gezien docent, maar be halve dat een goed opvoeder is. Zyn verdiensten worden ook van hogerhand gewaardeerd en zo kon burgemeester mr. dr. N. Bolkestein de jubilaris tot diens verrassing meedelen, dat H.M. de Koningin hem d«j gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Naasau heeft verleend. De zaal was zeer goed öezet toen het school bestuurslid, de heer E. J. Glerum, die de leiding van de bijeen komst had, een welkomstwoord sprak. Hierna deden de heer Everaars en zijn echtgenote hun „intocht", waarbij het publiek hen toezong. De eerste, die zich vervolgens tot de jubilaris richt te was de heer J. C. Vinke, voorzitter van het huldigingscomité. Spr. releveerde in korte bewoor dingen de loopbaan van de heer Everaars, die de school vanaf 1916 zag groeien. Zrj kwam in een nieuw gebouw en het aantal leer krachten steeg van 3 op 7. En on derwijl veranderde de aanspreekti tel van de heer Everaars van „meester" In „meneer" Hierna was het woord aan de bur gemeester, die opmerkte, dat de school op 't Zand bekend staat als een joedé school. Ook is bekend, dat de leer Everaars les geeft op een wijze, die een voorbeeld is voor anderen. Gedurende de afgelopen 40 jaar maakte de jubilaris zich ook verdien stelijk voor de lichamelijke opvoeding. Spr. heette de heer Everaars daar voor dank namens het gemeentebe stuur, maakte vervolgens de inhoud van het koninklijk besluit bekend en speldde tenslotte het eremetaal by de jubilaris op. De heer Everaars sprak een woord van dank voor deze onderscheiding, waarna staande het Wilhelmus werd gezongen. Gelukwensen kwamen daarop van de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs. Deze merkte op, dat de jubilaris een goed pedagoog genoemd mag wor den Namens het rijksschooltoezicht sprak spr. zyn dank uit voor hetgeen de heer Everaars in het belang van de opvoeding der jeugd heeft gedaan. Vele gelukwensen Namens de Vereniging Chr. Volks onderwijs voerde ds. J. Wisse, her vormd predikant uit Bergen op Zoom het woord, waarna de heer M. L. Al- mekinders. waarnemend voorzitter van de schoolvereniging zich in waar derende bewoordingen tot de jubilaris Waar zijn onze schepen? Aardijk 4 v. Havanna n. Houston. Aalsum 4 80 m. z. v. Laccadiven. Aagtekerk 4 v. Aden. Abbekerk 6 te Suez. Adonis 4 300 m. n.w. v. Fayal. Albireo 4 Santos. Alphard 4 v. Rotterdam n. Hampton Roads Alpherat 5 v. New York n. Trinidad. Alwakl-5 v. Chittagong n. Madras. Al'amak 4 Kuweit. Alchiba 4 360 m. z.o. Kape Race. Almdijk 4 v. New Orleans n. Le Havre. Almkerk 4 40 m. n.w. v. Majorca. Amsteldijk 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Amerskerk 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Appingedijk 4 170 m. n.o. v. Kaap St. Mar- ta Grande. Appingedam 4 v. Lissabon n. Jersey. Axeldijk 5 te Vlttoria. Alnati 4 130 m. n.o. v. Recife. Bali 4 670 m. w. v. Azoren. Batavier I 5 v. Bordeaux n. Casablanca. Blijdendijk 5 v. New York n. Antwerpen. Bontekoe 5 v, Makassar n. Soerabaja. Blommersdijk 5 v. Rotterdam n. New York. Boschfontein 4 v. Port Said. Blïtar 4 v. Antwerpen n. Hamburg. Cistiila 4 180 m. z. v. Mozambique. Cottica 5 v. Paramaribo n. Amsterdam. Crania 4 810 m. n.o. v. Sint Maarten. Cleodora 5 v. Pladju n. Singapore. Delft 4 500 m. o. v. Bermuda. Dalerdijk 4 85 m. z.o. van Manzanilla. Eljo 4 Kaap Finisterre. j - Amsterdam 4 54 m. z.o. v. Kreta. Eqs 4 Kaap St. Vincent. Eria 4 v. Stanlow te Thames Haven. Gouwe 5 v. Monrovia te Taxoradi. Haulerwijk 5 v. Amsterdam te Hampton Roads. Indrapoera 4 v. Surabaja n. Semarang. Japara K.P.M. 4 v. Djakarta n. Surabaia. Kabylia 5 te Hamburg. Kalydon 4 840 m. z.w. v. Azoren. Kellia 4 20 m. z.w. Wight. Kertosono 4 540 m. n.w. v. La Libertad. Koratia 5 v. Maracaibo te Curasao. Kieldrecht 4 v. Rotterdam n. Bremen. Keizerswaard 8 te New York verw. Loppersum 4 v. Port Talbot n. Almeria. Laagkerk 4 18 m. o. v. Beachy Head. Lawak 5 te Port Elizabeth. Lutterkerk 4 100 m. n.o. v. Aden. Leopoldskerk 4 80 m. n.w. v. Kaap Fi- Lemsterkerk 4 p. Perim. Loenerkerk 4 v. Port Said. Liberty Bell 4 250 m. Leuvekerk 4 v. Genua. Lievevrouwekerk 4 150 m. n.o. v. Comorin eü. Limburg 6 te Belawan. Langkoeas 6 te Houston verw. Lombok 4 v. Balbao. Maasdam 5 v. New York n. Pt. au Prince. Markab 4 150 m. n.o. v. Kaap Villano. Muiderkerk 6 te Karachi. Mijdrecht 6 te Coryton. Molenkerk 5 Genua. Ondina 6 v. Tarakan te Singapore verw. Oldekerk 4 te Genua. Oranje 4 v. Suez. Polydorus 6 eil. Minikoy n. Belawan. Peperkust 5 v. Takoradi n. Monrovia. Pr. Fr. Willem 5 p. Ouessant n. R'öam. Pr. Willem II 4 v. Leixoes te Moss. Roepat 5 v. Tandjong Priok n. Singapore Rondo 5 te Singapore. Rotula 4 200 m n.o v S. Salvador. Rijndam 7 New V verw. Statue of Lib Phiiadelphia n. P. Said. Soestdijk G le Uii..%..n Sinabang 4 540 m o. Thursday eil. Stad Leiden 4 v. Rotterdam te Hamburg. Tjibadak 4 p. Townsville. Tjiluwah 5 v. Djakarta n. Singapore. Tjisadane 5 te Singapore. Tomorl 5 Str. Messina n. Genua. richtte. Ook de voorzitter, da. Dufk- Btra, sprak gelukwensen uit, maar via de geluidsband, daar hij zoal3 bekend thans ir NJeuw-GuInea werkt. De leerlingen van de klas van dé heer Everaars zongen hierna een psalm onder leiding van het hoofd der school, de heer J. Schipper. De laatste sprak een felicitatie uit, mede namens de collega's, waarbij hil dankte voor de prettige samenwerking. Namens de oud-leerlingen sprak de heer J. Steur, 'e tezamen met de jongste leerling, Willy Moens de jubilaris uit naam van bestuur en oud-leerlingen enkele geschenken aanbood. Aan mevrouw Everaars werden bloemen overhandigd. Tenslotte spraken nog de heren J. Nieuwdorp, namens de hervormde kerkeraad van 't Zand, M. Klelnepier namens de Volkstuindersvereniging „Kweeklust", waarvoor de jubilaris zich reeds jarenlang verdienstelijk maakt en Ir. Luteijn uit Delft als oud leerling. - Na dit officiële gedeelte werd het Eubliek op aangename wyze bezig ge- ouden met een bont programma. O.m. werd onder leiding van één der onderwijzeressen, mej. Den Hollander, een revue opgevoerd, waarin een beeld werd gegeven van de levensloop van de heer Everaars. Verder trad een volksdansgroep op onder leiding van de heer J. van Pagee en toonderf enkele jongelui hun kunnen op muzi kaal gebied. Geen wereldrecord voor Nederlandse meisjes De Nederlandse zwemsters Mary Kok, Lenie de Nijs, Atie Voorbij en Rita Kroon zijn er vrydag niet in ge slaagd het wereldrecord 4 maal 100 meter wisselslag te ontfutselen aan Hongarije. Het was een officiële po ging het wereldrecord' te verbeteren. De totaaltijd van de Nederlandse meisjes was 5 minuten 3,3 seconden. Het wereldrecord is 4 min. 57,8 sec. en het Nederlands record 5 min. 00,1 sec. Russische Olympische skiloopster gespiest Aan de Russische Olympische ski loopster Olga Lysenko is een lelijk ongeluk overkomen.. Zij is gespiest door een paal, die dé baan van een slalom-wedstrijd bebakende. De paal ging door haar rechter dijbeen en de paal moest aan beide zijden dicht bij het heen afgezaagd worden voor zij naar het ziekenhuis vervoerd kon worden. Toen de skiloopster door een van de poorten op de baan ging, slipte ze en viel ze tegen de paal, die afbrak en als een speer door naar dijbeen drong. Zij was half bewusteloos toen een dokter haar bereikte. Hij gaf opdracht de paal bij het been af te zagen. Als de paal onmiddellijk uit het been verwij derd zou ziin, zou mejuffrouw Lysen ko misschien te veel bloed hebben verloren voor het ziekenhuis bereikt werd. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 5 januari. Jonathan STA 5254. STB 47 —49. STC 3942. HHA 40—51, HHB 37—42, HHC 30-34, HHII 24—34, K 36—41. Goud- reinetten HHA 4415. HHB 4042, HHC 40—43, K 31—37. Comtesse de Paris STA 42—43, STB 33—36. STC 24—27. HHC 28— 29. HHI 25—32. HHII 17—20. K 12—20. Gie- ser Wildeman HHA 47—49. HHB 40—42, HHC 40—43. K 31—37. Alicante 173—176. Andijvie 44—68, Groene lcool 11—18. Rode kool 8—11. Gele kool 6 —10. Prei 12—26. Waspeen 22. Kroten 7— 10. Spruiten 16-47. Aardappelen 7.80—9. Uien 15—34. Knolselderij il—21. Selderij 8—11. Boerenkool 9—16. Gr. peen 7—12. Veldsla 58—74. Witlof 28—48. VEILING BERGEN OP.ZOOM. 6 januari. Groente: andijvie 86—89; bloemkool 22—77: waspeen 19—22; kroten 5: rodè kool 7; witte kool 5)&: savoye kool 7—14; prei 915; spruiten 2544; boeren kool 4—9; witlof 29—47; schorseneren 27 —59. Appelen: golden dellcJo/is 36—65: goud- reinette 21—54: jonathan 26—51; bellefleur 25—35; lómbart calville 38. Peren: comtesse de paris 22—50: sint- remy 39—34: gieser wildeman 37; klelpeer 22—34. VEILING GOES. 6 janüari. Groente: spruiten A II 3442; B I 23—28; afw. 15—30: witlof A I 62; A II 49—54;. B I 4356; groene savoye kool 13—25: rode kool 6—9: boerenkool 1618; bloemkool 943; gele savoye kool 1012; kroten 12—14; peen 11: uien 7—13: prei 28 —33; waspeen 21—24; bosselderij 14—16; knolselderij per stuk (zonder lof) 7—8: idem met lof 12; idem per kg 14. VEILING MIDDELBURG. 6 Januari. Aardappelen: koopmans blau we grote 8.80—11; meerlanders grote 10.80. Appelen: goudreinette keuken 40—48; fabr. 35; jonathan I 43—53; II 34—35: fabr. 26—29: cox orange pippin I 60—84; Winston keuken 37—47; fabr. 28; lombart calville I 60—62. Peren: sint-remy I 34—35. Groente: bospeen 18; sla per kg 95—99; kroten 4—12; witlof 34—51; rode >:ool 8— 9; uien 19—38: prei 13—25: wijnpéen 3—14; koolrapen 2—6; waspeen 6—28; veldsla 52 —187; boerenkool 15—26; savoye kool 16— 28: spruiten 7—59: bloemkool A 38—71; B 3044: c 14—33: D li; herfstrapen 59; andijvie 41—92; sla per stuk 13—15; witte kool 6—28. VISMIJN VEERE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 15