OXO Lekespelcentrale Zeeland thans definitief opgericht OIK CRI! Zkpiiwsp Almanak Damestassen Geschenkenhuis GEBRUIK VAN MACHINES EN KWALITEITSVERMINDERING P.Z.C.-DUBBELTJES BRACHTEN KANKERCENTRUM GOEDE GAVE ONDERZOEK NAAR ONGEVAL MET AUTO TE ZEVENBERGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 1956. I RREDE SAMENWERKING Bestuur zal op korte termijn werkprogramma opstellen Naar wij vernemen is thans na vele voorbereidingen definitief opgericht een Zeeuwse commissie voor lekctoneel en creatief spel, die zich tot taak heeft gesteld op te treden als overkoepelend orgaan van die instellingen en verenigingen, die werkzaam zijn op het gebied van het lekcspel. Een groot fiantal jeugdorganisaties van diverse levensbeschouwelijke richtingen heeft zich bij deze commissie aangesloten. Tot voorzitter werd gekozen drs. Th. C. Westerhout te Middelburg. De commissie is tot stand gekomen mede dank zij de bemoeiingen van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk en de Her vormde Commissie voor Cultureel Werk. Zij zal op het brede terrein van het lekespel van voorlichting en ad vies dienen en zo nodig diverse activi teiten stimuleren en ter hand nemen in nauw overleg met de landelijke cen trale voor leketoneel en creatief spel. Het dagelijks bestuur is samengesteld uit de voorzitter, de'heer Westerhout, de secretaresse, mej. B. Bouman, Mid delburg en de penningmeester, de heer C. Balkenende te Kapelle. Dit bestuur zal op korte termijn een werkprogram ma opstellen. Nauwe samenwerking zal wordjen gezocht met de provinciale biblio theek, die thans een verzameling van lekespelen, lectuur over toneel enz. aanlegt en die in de toekomst zal uit breiden. Ook staan diverse cursussen op het programma. In dit verband is aan de onlangs benoemde provinciale toneeladviseur, de heer J. Lemaire jr., gevraagd, adviserend lid van de com missie tc worden. Ook een vertegen- Advertentie. PHILIPS ROXANE woordiger van de Stichting Zeeland en van het onderwijs zullen als advi serend lid in de commissie zitting ne men. De volgende organisaties maken deel uit van de centrale: Geref. Jeugd verband, R.K. Jeugdraad, Hervormde Jeugdraad, Moderne Jeugdraad, L.J. G., C.J.B.T.B., C.P.M.B., N.P.V., N.P. G. en de Culturele Commissie,van de hervormde kerk. De kledingcentrale voor lekespel van de Herv. Jeugdraad wordt in de commissie ingebracht. Mr. A. C. van Empel werd in Middelburg geboren Mr. A. C. van Empel, voor wie de re gering een visum voor Indonesië heeft aangevraagd, opdat hij mevrouw Bou man kan bijstaan in het proces-Jung- schlager, is Zeeuw van geboorte. Hij is een zoon van ds. M. van Empel uit Middelburg en werd in deze stad in augustus 1911 geboren. Voor de oor log was hij advocaat in Semarang. Na de Nederlandse capitulatie werd hij geïnterneerd en na de oorlog keerde hij naar Nederland terug. Na een kort verblijf in Indonesië vestigde hij zich als advocaat in Amsterdam. Waarschuwing De districtcommandant der rijks politie te Middelburg vestigt er de aandacht op dat het de laatste tijd meermalen voorkomt dat o.m. aan inwoners van de provincie Zeeland pakketjes onder rembours worden ge zonden door het algemeen verkoop kantoor „De Vlijt", postbus 83 te As sen, zonder dat deze pakketjes door geadresseerden besteld zijn. De inhoud van deze pakketjes, waarvoor 3 betaald moet worden, bestaat uit scheermesjes, waarvan er blijkens een ingesloten briefje, één op Eroef gebruikt mag worden. Hierna an men desgewenst het pakje re tourneren, waarna men het geld te rug ontvangt. Hoewel door deze handelwijze geen strafbaar feit wordt gepleegd, voe len vele geadresseerden, hoofdzake lijk zakenmensen, zich gedupeerd. Derhalve wordt geadviseerd in voor komende gevallen, wanneer men geen prijs stelt op toezending van scheer mesjes, het pakketje niet te accep teren of dit, eveneens onder rem bours, te retourneren aan de afzen der. Besmettelijke ziekten Blijkens een opgave in de Staats courant zijn in de week van 18 tot en met 24 december j.l. twaalf gevallen van kinderverlamming aangegeven. Hiervan deden er zien twee voor in Sas van Gent. r Advertentie) „Vatbare" Kinderen...! Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden" kinderen dat hoesten met: ZWITSAL JINDER-HON ING] SIROOP Notaris De Neeling in Eefde met eervol ontslag Aan notaris A. de Neeling in Eefde is wegens het bereiken van de by de wet gestelde leeftijdsgrens met in gang van 1 januari j.l. eervol ontslag verleend. De heer De Neeling werkte lange tijd in Zeeland. Hij aanvaard de in 1910 zijn ambt in Middelburg, waarin in 1930 zijn benoeming naar Gorsscl volgde. Bij K. B. werd met ingang van 1 januari j.l. de zoon van de heer De Neeling, mr. J. B. de Neeling, tot diens opvolger benoemd. De nieuw benoemde notaris werd 23 juni 1913 in Middelburg geboren. Hy bezocht de gymnasia in Middelburg en Zut- phen. In 1932 slaagde de heer De Neeling voor het eindexamen, waar na hij aan de gemeentelijke universi teit in Amsterdam rechten studeerde. In de hoofdstad voltooide hy zijn studie in 1937, waarna hij in 1939 voor het examen candidaat-notaris slaagde. Sinds juni 1940 was mr. De Neeling werkzaam op het kantoor van zyn vader in Eefde. Faillissement opgeheve-n Opgeheven is het faillissement van A. de Koning, marktkoopman uit Vlissingen, wegens gebrek aan ac tief. tegen minder dan halve prijzen in onze daverende balans-opruiming. Middelburg, L. DelftGoes, L. Kerkstraat AARDAPPEL STUDIE CENTRUM TE GOES Interessante causerie van ir. J. Crucq De Stichting Aardappel Studie Cen trum, waarin de handel zich met le zingen en excursies bezint op de diver se vraagstukken van de aardappelcul tuur, belegde donderdagmiddag in ho tel „De Korenbeurs" te Goes een bij eenkomst voor haar Zeeuwse leden. Ir. J. Crucq van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningcn, hield hier een interes sante causerie over de beschadigingen, die kunnen optreden door het gebruik van machines bij het rooien, sorteren en opslaan van aardappelen. Ir. Crucq, die zijn lezing illustreerde met een aantal plaatjes, stelde vast, dat men ook bij de aardappelcultutjr thans aan de machines vastzit. Een ontwikkeling, welke men niet zal kun- VAN .mn MISTMISÈRE. De veerdienst ZypeAnna-Jacoba- polder v.v. heeft donderdagmiddag te Kampen gehad met de mist. Om drie uur was het gordijn over het water zo dicht geworden, dat de dienst tij delijk moest worden gestaakt. Een unr later was het zicht weer leter en voldoende voor de normale vaart, zo dat de dienst om vier uur volledig kon worden hervat. PARKEERTERREIN. Nu in Axel door de aanleg van rio lering diverse toegangswegen ver sperd zijn, heeft de Z.V.T.M. de gele genheid te baat genomen om het knooppunt der busdiensten, dat in de Noordstraat was gevestigd, te ver- HERKENNING De man aan de leestafel in het ho tel te Amersfoort begreep weldra, dat zijn overbuurman aan diezelfde tafel brandde van verlangen om een ge sprek te beginnen. Dat was duidelijk aan de manier waarop de onbekende hem reeds bij zijn binnenkomst had aangekeken. Er lag iets van herken nen in diens blok. Na enkele ogenblikken besloot hy dan ook de man maar een beetje tege moet te komen en vriendelijk vroeg hij: „Kent U mij misschien?" Tot zijn niet geringe verbazing ant woordde'de vreemdeling: Natuurlijk ken ik U. U benten daar volgde de volledige naam, compleet met titel en voornamen van een burgemeester van een Zeeuwse gemeente. De- edelachtbare v:as er wel van on der de indruk. „Hoe weet U dat alle maal zo precies", zo vroeg hy en de simpele oplossing van het raadsel was wel een verrassing voor de burge meester. ,,'t Staat op uw buik", sprak de vreemdeling. En dat was ivaar. Want als deelne mer aan een congres was ook de bur. gemeester omhangen met een kaart: waarop nauwkeurig zijn naam met ti tels en voorletters plus plaats van her komst waren afgedrukt. Hij had ver geten om het ietwat opzichtige visite kaartje af te leggen TOT {S-LfaC plaatsen. Daar zes tot acht grote lijnbussen ieder uur het verkeer in de Noordstraat bemoeilijken, is de verplaatsing voor het verkeer een be langrijke verbetering. Het knooppunt van de buslijnen is nu het ruime Szydlowskiplein. Tevens werden en kele andere haltes verplaatst, zodat de verkeerssituatie in haar geheel 'n belangrijke stap de goede richting is gegaan. Het wachten is thans nog op het gereedkomen van de inrit van het nieuwe parkeerteiTein naar de Markt. GEEN VOORRANG Woensdagmiddag verleende de bromfietser, de heer B. Zuiddorpe, op het kruispunt van de Juliana- laan en de Prins Hendrikstraat te Axel geen voorrang aan een be stelauto, bestuurd door de heer S. uit Sas van Gent. Een hotsing was het gevolg en daarbij brak de heer B. een been. Dokter K. Boor verleende de eerste hulp en liet 't slachtoffer naar het ziekenhuis te Sluiskil overbrengen. De brom fiets werd slechts licht bescha digd. JUBELEU3VIUIT V OERIN G. Maandag 9 januari a.s. zal door de toneelgroep „Gezellentooneel" in de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom voor de 25e maal het stuk „Deining om de dorpsdokter" worden uitgevoerd. nen tegenhouden. Daarom zal het zaak zijn, dat de machines zodanig worden gebruikt, dat de aardappelen door be schadigingen niet aan kwaliteit inboe ten. Inleider, die in het bijzonder een studie van dé rookmachines had ge maakt, was tot de conclusie' gekomën, dat de kwaliteit van de aardappelen bij machinaal rooien e.d. er niet op achteruit behoeft te gaan, mits men goed met de machines weet om te gaan. ERVARINGEN. De ervaringen met de rooimachines hadden na 1954 de onderzoekers tot de overtuiging doen komen, dat met goe de voorraadrooiers onder alle omstan digheden kon worden gewerkt. Bij een goed gebruik valt de beschadiging ook mee. Inleider, die de verschillende soorten voorraadrooiers de revue liet passeren, was van mening dat de ket tingrooier en dan vooral de twee- rijïge voor Zeeland de meeste mo gelijkheden biedt. De machines dienen echter gemak kelijk verstelbaar te zijn, doch daar aan ontbreekt het nog dikwijls. Het ge bruik van verzamelrooiers zag spreker voor Zeeland, met de zware grond, nog als toekomstmuziek. Er wordt echter bijvoorbeeld bij de zakkenrooiers druk geijverd om de verschillende bezwa ren op te heffen. Na de pauze behandelde ir. Crucq- nog de diverse aardappelsorteermachi nes, waarbij hij o.a. wees op de goede resultaten van de rolsorteerders, ter wijl hij tenslotte de mogelijkheden van diverse soorten transportbanden voor het opslaan van aardappelen schetste. Bij alle machines hangt zeer veel af van de wijze waarop deze worden ge bruikt. Ir. Crucq kwam tot de slot conclusie, dat mechanisatie zeer wel mogelijk is, doch hij waarschuwde er voor, dat dit niet mag gaan ten koste van de kwaliteit van het produkt. In de concurrentiestrijd met het buiten land moet juist de kwaliteit een van onze belangrijkste wapens blijven. Op de inleiding volgde nog een geanimeer de gedachtenwisseling, waarbij de spreker gelegenheid kreeg om op de voor- en nadelen van diverse types machines nader in te gaan. Ir. Broersma uit Vlissingen naar Israël Tijdelijk hoogleraar te Haïfa De Verenigde Naties hebben op nieuw een beroep gedaan op een aan tal Nederlandse deskundigen voor 't vervullen van missies in net buiten land. Onder hen bevindt zich ir. G. Broersma te Vlissingen, die door de Unesco is uitgezonden naar Israël als tijdelijk hoogleraar in de werktuig bouwkunde aan het „Technion", het Israëlisch instituut voor techniek te haïfa. Zijn taak is jongere stafleden van het instituut op te leiden, aan wijzingen te geven voor het leerpro gramma en te adviseren bij de in lichting van een nieuw werktuig bouwkundig laboratorium. Ir. Broers ma, die als hoofdingenieur verbonden is aan de Kon. Mij. „De Schelde", is 28 december 1955 naar Haifa yer- trokken. De duur der uitzending is gesteld op twee tot drie maanden. Weer zes weken voor Vlissingse bromfietser Het Haagse gerechtshof legde een zelfde straf op als in eerste instan tie was uitgesproken in de zaak té gen de 25-]arige grondwerker C. C. B. uit Vlissingen. Deze had dronken op de bromfiets gezeten en had sa men met een vriend te Middelburg een kruidenier mishandeld, omdat de ze hem had gewaarschuwd niet ver der te rijden. Hiervoor had verd. zes weken gevangenisstraf gekregen als mede betaling van een civiele vorde ring. De proc-generaal had drie ^maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge ëist. M. R. Jongmans f Op 56-jarige leeftijd is donderdag na een langdurige ziekte te Goes overleden de heer M. R. Jongmans te Zierikzee, die jarenlang in 't midden standsleven een belangrijke plaats in nam. De heer Jongmans was tot het laatst toe secretaris van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Neder landse Kappersbond. Advertentie. ANNO 1714 Houdt deze „Oude Klare" altijd echeukklaar in huis! f7,—p. literkruik f 3,60 p. l/z „DE GRAAUWE HENGST Het béste paard van (de "Schiedamse) stal. f A dvertentte Weg met onhandige likdoomrlngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f- 1.35 bespaart U veel ellende (50) IN MIDDELBURG f 1500.— OVERHANDIGD Bestemd voor aankoop van microscoop met toebehoren Het kankersubcentrum voor Zeeland in Middelburg is donderdagavond een bedrag van 1500 gulden rijker geworden, dankzij de duizenden Zeeuwse kinderen, die de voorstellingen „Jaquelientje", gebracht door de P.Z.C., heb ben bekocht. Tijdens een bijeenkomst in het Gasthuis heeft de heer F. B. den Boer, directeur der Provinciale Zeeuwse Courant, deze respectabele som overhandigd aan dr. J. J. Okker, hoofd van 't kankersubcentrum. Deze toonde zich bijzonder ingenomen met deze gift, die uiterst welkom bleek te zijn. Men zal er namelijk een microscoop met toebehoren voor aanschaffen. De heer Den Boer herinnerde in zijn toespraak er aan hoe het „dubbeltje per kind" ontstond. De toeloop naar de voorstellingen werd namelijk zeer groot, doordat vele van hen drie- tot viermaal terugkwamen, omdat .men gratis toegang had. Toen is bepaald, dat iedere gegadigde één dubbeltje moest betalen. Het bedrag, dat hierdoor binnen kwam, werd geheel voor een nuttig doel bestemd. De eerste maal ontving het zeehospitium „Zonneveld" in Oost- kapelle een gift en vorig jaar kwam de opbrengst van het „dubbeltjes fonds" ten goede aan de vereniging „Kinderzorg". „De voorstellingen werden dit maal bezocht", zo zei de heer Den Boer, „door dertienduizend acht honderdachtentachtig en een half kind. Waar dat halve kind van daan komt weet ik niet, maar dat heeft de boekhouder mij zo opge geven Dit aantal bezoekertjes leverde dus een bedrag van f 1388,85 cent op. Omdat de P.Z.C. gaarne met een rond bedrag voor de dag komt rondde de directie de som af op f 1500. Tenslotte overhandigde spreker het bedrag aan dr. Okker. Deze verklaar de met bijzonder veel genoegen deze gift te ontvangen. Hij zette uiteen, dat in het subcentrum de behandeling van patiënten op de voorgrond staat. „Er is al eens gesproken om ook een we tenschappelijke afdeling aan het cen trum te verbinden, maar dit is niet zo gemakkelijk", aldus spreker. Maar door dit bedrag is mogelijk geworden, dat men wat meer in de wetenschap pelijke richting gaat. Dr. Okker zei, dat het Koningin Wilhelmina Fonds aanvankelijk meende, dat dit bedrag voor dit fonds was bestemd. Maar de P.Z.C. hield het been stijf en zei: „Het geld is alleen voor het kankersubcen trum in Middelburg." Voor dit laatste was spreker zeer dankbaar. Actie tegen huurtoeslag in Middelburg wordt doorgezet Komt kwestie in gemeenteraad De bewoners van de Griffïoenbuurt in 3Itddelburg zetten hun actie tegen de opgelegde huurtoeslag door. Zoals gemeld, ging deze toeslag van 6 in per 1 januari j.l., terwyl de kennisge ving eerst op oudejaarsavond de be trokkenen bereikte. Zowel deze beslis sing ais de wijze, waarop zy bekend gemaakt werd, wekte grote veront waardiging. De campagne, die een uit drie leden bestaan comité voert, heeft inmiddels veel weerklank ondervon den. Gelijk beltend, heeft dit comité reeds op 2 januari een circulaire gezonden aan alle buurtbewoners, waarin het stelling nam tegen de toeslag in kwestie, die volgens het bestuur van de Stichting „Goed Wonen" geheven wordt ter bestrijding van de kosten, verbonden aan het onderhoud van de beplantingsstrokeri. Tot dusver werd dit onderhoud bekostigd door de gemeente en „Goed Wonen" gezamen lijk. Naar wy vernemen, heeft het schrij ven van het actiecomité veel weer klank ondervonden. Niet minder dan ongeveer 80 van de 112 betrokken huurders hebben namelijk adhesie betuigd en een bijdrage verleend ter bestrijding van eventuele kosten. In de circulaire werden de buurtbewo ners ook opgeroepen slechts het tot dusver verschuldigde bedrag te beta len. Intussen werd uit betrouwbare bron vernomen, dat het protest van de Griffioenbewoners waarschijnlijk naar de huuradviescommissie zal gaan. De ze instantie zou de zaak dan moeten bestuderen en het gemeentebestuur dienen te adviseren. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat over de ..Grif fioenkwestie'' in de Middelburgse ge meenteraad die dinsdag 10 januari a.s. bijeenkomt vragen zullen wor den gesteld aan B. en W. VOOR KANTONGERECHT Toestand van banden onder de loep Voor de kantonrechter te Zeven bergen zijn verschenen ir. C. K., directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen en chauffeur V. (1. B. van dit bedrijf. Beiden wer den gehoord in verband met het ver keersongeval, dat 15 februari 1955 onder Roosendaal gebeurde en waar bij de heer B. B. Louis, hoofdin genieur van „De Schelde", om het leven kwam. De heer K. was ten laste gelegd, dat er gereden zou zijn met een au to, die rijtechnisch niet in orde was. De chauffeur, die hij het ongeluk zelf zwaar gewond werd en die nog steeds niet zijn volledige dagtaak mag vervullen, had voor het onge luk (tegen een boom rijden) geen andere verklaring kunnen geven dan dat er iets aan de stuurinrichting ge mankeerd moet hebben. Tijdens de zitting, waarby verschillend, getui gen gehoord werden, kwam echter over een eventueel defect niets vast te staan en voor V. d. B. werd ont slag van rechtsvervolging gevraag De Ryksverkeerspolitie was na een uitvoerig onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de voorbanden van de auto „verzoold" waren geweest en dat de binnenbanden enkele malen gevulcaniseerd waren. Hierdoor zou den bij hoge snelheden trillingen in de stuurinrichting hebben kunnen voorkomen. Dit was de aanleiding geweest tot het doen opmaken van een proccs-verbaal tegen de directie van „De Schelde" wegens het op de openbare weg laten rijden van een motorvoertuig, dat rijtechnisch niet helemaal in orde zou zyn geweest. De ambtenaar O.M. vroeg 50. boete. De verdediger voerde aan, dat met deze auto in een tijdsbestek van on geveer zes weken circa 5000 km is gereden. Diverse chauffeurs hadden niets gemerkt van trillingen in het stuur. JDe wagen verkeerde in goede staat. In een aan de „Eigen Vervoer ders Organisatie" gevraagd advies kwam tot uiting, dat „verzoolde ban den" voldoen, aldus de verdediger, die dan ook vrijspraak vroeg, of een zodanige boete, dat de mogelijkheid tot hoger beroep open blijft. De kan tonrechter zal over 14 dagen schrif telijk vonnis wijzen. Het centrum zal zich nu kunnen ver rijken met een microscoop en de daar bij behorende apparatuur. Dr. Okker merkte op, dat het ontbreken van een dergelijk instrument tot nog toe als een gemis werd gevoeld. Men zal nu spoedig tot aanschaffing overgaan. Cabaretavond De overhandiging van het bedrag geschiedde aan het eind van een caba retavond, die door de P.Z.C. aan de staf en het verplegend personeel van het Gasthuis was aangeboden. Het programma dat grote waardering ondervond werd verzorgd door het zelfde ensemble van de P.Z.C.-tournee in december j.l. Zowel de heer Den Boer als dr. Okker dankten in hun toe spraken Wim de Graaff en zijn groep en Baby den Toonder met zijn solisten hartelijk voor hun medewerking. Namens de cabaretiers sprak Wim de Graaff een woord van erkentelijk heid voor deze hulde, waarna de uit voerenden hun publiek een „tot weer ziens" toezongen. Het verplegend per soneel bleef tot slot nog enige tijd ge zellig bijeen. Advertentie j Kent U het verschil tussen een nachtegaal Het verschil is voor U waar schijnlijk al opvallend om te zien, maar stellig heel groot als U ze hoort Bij verpakte soepen kunt U het verschil misschien niet zo direct zien, maar ongetwijfeld des te beter proeven. Bij de eerste lepel, die U van Uw OXO soep neemt, proeft U het ontzaglijke verschil dan proeft U dat OXO soepen torenhoog uitsteken boven elk ander product. Gun Uzelf het beste en verlang uitsluitend OXO. SOEPEN „Chicken"-klppensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermlcelllsoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep VANDAAG. Middelburg Electro: „Clske de rat", (14 Jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De purperen vlakte", (14 jr.), 20 uur; Prov. Bibliotheek: Expostie van boeken over beeldende kunst, 10—12.30, 13.30— 17.30 en 19—21 uur; Kunstzaal Van Ben- them en Jutting: Expositie Japanse en Chinese prentkunst, 9—18 uur. Vlissingen Alhambra: 15, 19 en 21 uur: „Clske de rat", (14 jr.); Luxor, 20 uur: „Het vlammende woud", (14 jr.); Toon zaal Frans Maas: tentoonstelling schil derwerken Kunstkring „Het Zuiden". Goes Grand theater: 19 en 21 uur: „Cls ke de rat", (14 jr.); Prins van Oranje: 9.45 uur; Ontwikkelingsdag fruitteelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2