PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower vroeg om volmachten voor hulp op lange termijn Timmerloods van kistenfabriek in Middelburg geheel uitgebrand BILT PRINS RAINIER VAN MONACO EN GRACE KELLY VERLOOFD BOMAANSLAG OP MILANEES AARTSBISSCHOPPELIJK PALEIS 199e jaargang no 5 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W dé Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week: 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 januari 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 p.z.C Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 546 of 304); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telet. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zlerikzee N Bogerdstraat 24. telef. 26. VOLDOENING OVER „STATE OF THE UNION" Verdediging van vrijheid tegen communistische ondermijning Per koerier heeft president Eisenhower donderdag zijn jaarlijkse bood schap, de „State of the Union" aan het Huis van Afgevaardigden en de Senaat van de Verenigde Staten doen toekomen. De boodschap heeft tot doel de steun van beide partijen voor de buitenlandse politiek der regering te verkrijgen, evenals voor de fiscale plannen, die het budget in evenwicht moeten houden. Zij werd voorgelezen door de griffiers van Huis en Se naat, resp. George J. Maurer („Reading Clerk" van het Huis van Afge vaardigden) en Edward E. Massur („Legislative Clerk" van de Senaat). Aanvankelijk zou Eisenhower de verklaring zelf hebben uitgesproken in een gemeenschappelijke zitting van het congres, docli toen dat niet kon gebeuren, kregen Manrer en Massur opdracht, haar in de gescheiden zit tingen voor te lezen. Eisenhower vroeg in zijn boodschap onder meer om speciale volmach ten, die hij zou gebruiken in het belang van economische hulpprogram ma's „voor een aantal jaren". Deze hulpprogramma's zouden ten goede komen aan niet-communïstische landen. Het Amerikaanse congres wees tot nu toe deze hulp van jaar tot jaar toe. In de voorstellen van de president voor een economisch hulpprogram ma wordt gezegd: „Opdat onze vrienden de grotere kracht kunnen bereiken waarn wij gezamenlijk streven, moeten zij verzekerd zijn van continuïteit van de economische hulp voor ont wikkelingsprojecten en program ma's die wij goedkeuren en die een aantal jaren vergen om opge zet en uitgevoerd te worden. Daarom vraag ik het Congres, be perkte volmachten om verplichtin gen op langere termijn aan te gaan voor hulp bij dergelijke projecten, hulp die verschaft moet worden uit toewijzingen in komende be lastingjaren." De president beloofde Amerikaanse hulp voor grotere Europese eenheid, in het bijzonder bij de ontwikkeling van de kernenergie. Hij stelde verruiming van de immi gratiemogelijkheden in het vooruit zicht. In een overzicht van de Ameri kaanse politiek in Azië en het Midden- Oosterf zei Eisenhower, dat de Ver enigde Staten in Azië hulp zullen blij ven verschaffen aan landen, die hun vrijheid verdedigen tegen communis tische druk of ondermijning. In het Midden-Oosten zullen de Verenigde Staten alles doen om een rechtvaar dige oplossing te bevorderen van het „tragische geschil" tussen de Ara bische staten en Israël. De Verenigde Staten willen al deze landen tot vriend houden. Geen contact De burgemeester van Amsterdam heeft in zijn nieuwjaarsrede een probleem aangeroerd, dat de aan dacht verdient van alle gemeentebe sturen en van. het bedrijfsleven. Het klopt namelijk niet helemaal tussen de gemeentebesturen en de leidende figu ren uit het bedrijfsleven. Er is een tijd geweest, dat in de gemeenteraden vrij veel leidende figuren uit bedrijf en industrie zitting hadden. Toen bestond er dus een nauw contact en daardoor was de samenwerking vrij eenvoudig. Die tijd van „integratie" is voorbij. De gemeentebesturen kregen een an- deze samenstelling en de leidende fi guren uit de industrie enz. konden de tijd niet meer vrijmaken om het lid maatschap van een gemeenteraad te bekleden. Daardoor ontstond verwij dering en het is die verwijdering, waarover burgemeester d'Ailly van Amsterdam sprak. Hij constateerde zelfs, dat er bij de burgerij een zeker onbehagen be staat over het ontbreken van vol doende contact tussen het gemeente bestuur en het bedrijfsleven. En om dat contact te herstellen, be pleitte de burgemeester de vorming van een industrieraad. Het'is beter, zo meende hij, dat de gemeenteraad zelve het initiatief neemt voor de vorming van een industrieraad, dan dat die laatste raad naast het gemeentebe stuur zou worden gevormd en dus ge makkelijker het karakter van een op positiegroep zou krijgen. De burgemeester was ervan over tuigd, dat de leidende figuren uit be drijf en industrie 'hun tijd wel voor zo'n speciale raad wilden geven, in te genstelling tot de gemeenteraad, die van zijn leden het bestuderen van een geweldig aantal onderwerpen eist en die daardoor gemeden wordt. Dit denkbeeld van de Amsterdamse burgemeester zal ongetwijfeld in 's lands hoofdstad nog nader be studeerd worden. Het laat zich ook aanzien, dat het verwerkelijkt zal wor den, want de burgemeester heeft de vinger gelegd op een wonde plek, die niet langer mag voortbestaan. Maar het denkbeeld is niet alleen van be lang voor Amsterdam of voor de grote steden van Nederland. He» is ook van betekenis vooi' de kleinere steden, waar industrieën gevestigd zijn of zich ontwikkelen. Ook daar bestaat het gebrek aan contact en ook daar zal er een nieuwe en intensieve vorm van samenwerking opgebouwd kunnen worden tussen de gemeentebesturen en de leidende fi guren uit de industrie. Men zal er goed aan doen ook in de kleinere steden naar het stimulerend woord van burgemeester d'Ailly te luisteren De president verklaarde te verwach ten, dat de begroting in de loop van het belastingjaar dat op 30 juni 1956 eindigt, in evenwicht zal komen. „Ik zal voor het belastingjaar dat op 30 juni 1957 eindigt een sluitende begro ting voorstellen", zo deelde hij mede. Onrechtvaardigheden „Het conflict tussen het internatio nale communisme en vrijheid heeft een nieuw aanzien gekregen", zo ver volgde de president. „Wij weten dat het Sowjet- en het Chinese communisme nog een ernstige bedreiging van de vrije wereld inhou den en dat de Sowjet-politiek in het Midden-Oosten nauwelijks past in het streven naar internationale ontspan ning." Eisenhower zeide dat de Verenig de Staten ernstige onrechtvaardig heden in de wereld zien, die nog ongecorrigeerd zijn gebleven. „Wij moeten niet, door daaraan zelf enige sanctie te geven, deze onrechtmatigheden laten voortbe staan. Ik denk hierbij in het bij zonder aan de drukkende verde ling van het Duitse volk, aan de slavernij van miljoenen elders en aan de uitsluiting van sommige landen van het lidmaatschap der Verenigde Naties. Wij zullen deze onrechtvaardigheden op de voor grond moeten houden in het men selijke geweten en wij zullen trachten, druk op de wereldopinie te blijven oefenen om deze onrech- ten te herstellen in het belang 1 recht en van vrede." Wat het binnenland betreft, zei de president, dat het Congres dringend zijn aandacht moet geven aan pro gramma's voor verbetering van het onderwijs, wegenbouw, ontwikkeling van waterkracht en uitbreiding van de huidige sociale verzekeringswetten. Over enkele dagen zal hij een speciale boodschap over de landbouw aan het Congres zenden. De boeren vormen de enige grote bevolkingsgroep die in de afgelopen jaren een lager inkomen had. De boodschap van Eisenhower is in de hele westerse wereld met grote vol doening ontvangen. Inventarisatie geschillen op Geneefse conferentie „De beide delegaties zijn gistermid dag op ministerieel niveau bijeenge komen en hebben, buiten tegenwoor digheid van de adviseurs, langdurig van gedachten gewisseld over alle agendapunten, waarbij opnieuw een inventarisatie is gemaakt van de ge schilpunten. Er zijn vorderingen ge maakt, doch een aantal moeilijkheden is nog niet overwonnen". Dit geza menlijke communiqué is donderdag middag verstrekt na een ministers vergadering van de Nederlandse en Indonesische delegaties in Genève. De vergadering uur geduurd. vergadering heeft ruim drie en half Voorts is na afloop van deze verga dering medegedeeld, dat hedenoch tend de financieel-economische en po litieke werkgroepen weer bijeen zou den komen. Prins Rainier III van Monaco heeft donderdag bekend laten maken, dat hij zich verloofd heeft met de beken de Amerikaanse filmster en miljo nairsdocliter Grace Kelly. Hij heeft haar het vorig jaar voor het eerst ontmoet, toen zij in Europa was voor het maken van een film. Met haar film „The countrygirl" heeft Grace Kelly onlangs een Oscar gewonnen. Op 11 december van het vorig jaar vertrok prins Rainier naar de Ver enigde Staten waar hij nu nog ver toeft. „Voor een vriendschapsbezoek'' verklaarde hijzelf. „Om een vrouw te zoeken" fluisterden de Monagasken elkaar toe. Reeds lang voor zijn vertrek had de prins aan zijn vrienden verteld, dal de ideale vrouw, zoals hij die zich voorstelde, in de twintig moest zijn. lang golvend haar, een lichte teint en blauwe of reebruine ogen moest heb ben, welke laatste dan met gouden stipjes doorspiklceld moesten zijn. Grace Kelly voldoet aan al die eisen. Door deze verbintenis is er nieuwe hoop opgeleefd in de harten van de 22.000 Monagasken. Immers, als de prins zonder erfgenaam en opvolger zou komen te sterven, dan zou vol gens een uit de eerste wereldoorlog stammend verdrag het vorstendom bij Frankrijk worden ingelijfd. Dit zou voor de Monagasken de vreselijke consequentie hebben, dat zij belas ting zouden moeten gaan betalen en dat algemene dienstplicht zou worden ingevoerd. Het bericht van de prinselijke ver loving is in Monaco dan ook met een zucht van verlichting en met groot enthousiasme ontvangen. Prins Rainier en Grace Kelly hebben bekendgemaakt dat zij na Pasen gaan trouwen. De prins zeide dat het hem onver schillig was of het huwelijk zou plaats vinden in de Verenigde Staten of in Monaco. De filmster zeide dat zij een contract met Metro-Goldwyn-Mayer heeft en dat zij nog twee films moet maken voor zij verlof kan nemen. Als zwarte schimmen tekenen zich de spuitgasten af tegen het rookgordijn, dat gisteravond wervelde boven de brandende overblijfselen van een kis- tenmakerij in Middelburg. Het gebouw ging geheel in vlammen op, waardoor een schade van minstens één ton ontstond. Foto P.Z.C.) Mist eiste slachtoffers onder motorrijders Drie doden door verkeersongevallen De 42-jarige wijkswerkman W. S. uit Assen is donderdagmorgen drie kilo meter ten noorden van Heino (O.) op de weg naar Zwolle in een zware mist op dc motor tegen een hem tegemoet komende militaire ziekenauto gereden en om het leven gekomen. De ziekenauto passeerde juist een vrachtauto. De motor vloog door de botsing in brand. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. Donderdag is de 19-jarige H. V. uit Leerdatn dodelijk verongelukt, toen hij met zijn motorfiets tegen een autobus uit Tiel botste. Dë motorrij der reed midden op de weg en heeft door de mist de bus te laat opge merkt. Het slachtoffer is in de loop van de morgen in het algemeen zie kenhuis te Culemborg overleden. In Den Haag is de 76-jarige voetgan ger M. J. N.-A. bij het oversteken van de rijweg gegrepen door een personen auto, die werd bestuurd door de 35- jqrige J. J. E. M. M. uit Den Haag. Zij liep ernstige inwendige kneuzingen op en werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst is over leden. Marinevliegtuig cirkelde half uur boven Zuidpool Een- vliegtuig van de Amerikaanse marine heeft een half uur lang boven de Zuidpool gecirkeld op een hoogte van 500 tot 1300 voet, aldus een be richt van de Zuidpool-expeditie „Deep freeze". De bemanning van het vliegtuig liet boven de Pool rookbommen, lampen- zwart, stempelinkt en een groot stuk carton vallen. Dat alles verdween zon der een spoor achter te laten. De rook bommen ontploften zelfs niet. Vermoe delijk ligt op de Zuidpool een zeer dik ke laag stuivendz poedersneeuw. De eerste die over de Zuidpool vloog was admiraal Byrd in 1929. COMMUNISTEN DE SCHULDIGEN? Grote materiële schade; niemand werd gewond Onbekend gebleven fanatici hebben In de nacht van woensdag op donder dag een bom tot ontploffing gebracht voor een der vensters van het aarts bisschoppelijk paleis in Milaan. Hoewel de bom grote schade aanrichtte werd er niemand gewond. De aartsbisschop mgr. Giovanni Battista Montini was op het ogenblik van de ontploffing aan het werk In zyn studeervertrek, In een ander gedeelte van het paleis. Een deskundige heeft verklaard, dat, indien de bom goed was aangebracht, een deel van het paleis verwoest zou zijn en een vreselijke slachting het ge volg zou zijn geweest. De bom bestond uit een kilo gemalen T.N.T., wat IiTrttteter hebben kunnen overleven. explosieve kracht overeenkomt met Burgemeester Van Walsum over het Moerdijkkanaal De indiening van de deltawet noem de de burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, in zijn nieuw jaarsrede een van de belangrijkste gebeurtenissen van het jaar '1955 voor Rotterdam. Want van de wijze waarop en de volgorde waarin de deltaplannen zullen worden uitge voerd, hangen de perspectieven ten opzichte van de havenuitbreiding weer af. Verder zijn de deltaplannen van betekenis voor de waterstand op de rivieren, de zoetwatervoorziening en het verkeer met Noord-Brabant en de eilanden. Met het deltaplan hangt ook weer samen het vraagstuk van het Moerdijkkanaal, dat van Ant werpse kant de laatste tijd weer met nadruk naar voren is gebracht. „Wanneer men daar op het stand punt blijft staan van kanaal en pre mies, maakt men het ons wel bijzon der gemakkelijk, omdat niet te ver wachten valt, dat enige Nederlandse regering bereid zou zijn dat te aan vaarden". drie kilo staaf-TNT. De smalle straat waar de ontploffing gebeurde, heeft als explosiekamer gewerkt, aldus de ze deskundige. Geen voorbijganger zou de explosie in een omtrek van 120 In de vertrekken van mgr. Carlo Martani bleef ,"een meubelstuk ge spaard! De ontploffing geschiedde enkele uren nadat de aartsbisschop een con ferentie had gehad mdt Giacomo kar dinaal Lercaro. Beide prelaten wor den als mogelijke opvolgers van paus Pius genoemd. De politie laat zich over de vermoedelijke daders niet uit, maar de dagbladen laten er weinig twijfel over bestaan, dat zij de com munisten verantwoordelijk achten. De voorzichtige, stelselmatige mgr. Montini Is de man geweest, die tjjdens het jaar dat hij zyn tegenwoordig ambt bekleedt, de communisten reeds enige slagen heeft toegebracht. VUUR LAAT ONTDEKT, OORZAAK NOG ONBEKEND Hoogoplaaiende vlammen richtten voor minstens één ton schade aan Een uitslaande brand heeft donderdagavond een timmerloods van de kistenfabriek der firma J. Goedbloed en Zoon aan de Veersesïngel in Mid delburg tot de grond toe vernield. De schade is zeer aanzienlijk, naar schat ting heeft het woedende vuur voor minstens één ton verloren doen gaan. Het uitgebrande gebouw was namelijk de kistenmakerij. In de loods stond een zestal kostbare machines, dat bij de vervaardiging der kisten onmisbaar is. Bovendien waren er kisten en houtvoorraden opgeslagen. De produktir aan veilingkisten van het bedrijf is door deze ramp dan cok totaal gefnuikt zodat de lopende orders niet uitgevoerd kunnen worden. Niets dan een schamele hoop verschroeide en geblakerde ijzeren balken en planken restte nadat de rode haan zijn werk had gedaan. Daartussen en daaronder bevonden zich de vermoedelijk geheel onbruikbare installaties. Een stenen schoorsteen stak als een triest gedenkteken boven de smeulende en rokende puinhopen uit. De brand is eerst vrij laat ontdekt. Hoe lang de vlammen hnn boos spel reeds speelden is niet bekend. Toen de brandweer arriveerde was het vonnis over de loods reeds vrijwel voltrokken. Maar het optreden van de mannen met de slangen had het grote voordeel, dat de naburige bedrijfspanden ge spaard bleven. Niettemin blijft de brand voor de firma Goedbloed een cata strofe. Over de oorzaak tast men nog volkomen in het duister. Tussen half tien en Kwart voor tien werd de brandweer van diverse zijden gealarmeerd, o.a. door een der jongste spruiten van de familie Goedbloed, door een bewoner van een huis tegen over het fabrieksterrein en door een surveillerende politie-agent. Onmid dellijk werd met groot materiaal uit gerukt en slechts een tiental minuten later sp jot het eerste water op de hoogoplaaiende vlammen, todat uit eindelijk met zeven stralen werd ge werkt. Spoedig bleek echter, dat het onmo gelijk was de loods te behouden. Als de ontdekking eerder geschied was zon veel schade achterwege gebleven zijn. Nu had het demonische vuur reeds te ver in het houtwerk van het ge bouw doorgevreten. Het was langs de wanden opgeklommen tot het dak en met luid geknetter drong het door de dakbedekking. De loods schudde zichtbaar op zijn grondvesten en zak-* te langzaam ineen. Een ware vuurko lom rees omhoog, een schouwspel, dat tot op kilometers afstand te zien was. Inmiddels poogden de brandweer lieden door natspuiten aangren zende gebouwen te behouden. De lijkkistenmakerij en de zagerij liepen namelijk gevaar om door 't vuur aangetast te worden. Een vonkenregen sprong van de brand stapel naar verschillende zijden over en men was reeds begonnen de kostbare voorraden en materia len uit de betrokken gebouwen te dragen Na enige tijd luwde de brand echter wat eh slaagde men ér in het gevaar voor uitbreiding te bedwingen. (Vervolg op pag. 7.). Kindje omgekomen Bij brand in kindertehuis In de nacht van woensdag op don derdag is brand uitgebroken in het kindertehuis „Midgaard", vroeger bekend onder de naam „de By- vanck", aan de weg van Eefde naar Almen. Daarbij is een kindje van drie jaar in de vlammen omgeko men. De vier andere in het tehuis verblijvende kinderen konden in vei ligheid worden gebracht. Het huis is geheel uitgebrand. De directeur, de heer Sikkema, die in een nabij gelegen huisje woont, rende het tehuis binnen, hoewel gang en trappenhuis reeds in lichterlaaie stonden. Het gelukte hem twee kleu ters via een raam in veiligheid te brengen. Twee anderen hadden reeds kans gezien het gebouw te verlaten. Het vuur woedde in alle hevigheid in een balkonkamer, waar de drie jarige Maic Picapet, afkomstig uit de Belgische Congo, sliep. De heer Sikkema heeft getracht nog tot deze kamer door te dringen, nadat hij bij een in de nabijheid gelegen boerde rij een ladder had gehaald. Van dit voornemen heeft men de directeur, die reeds brandwonden aan handen en gelaat had opgelopen, afge bracht, omdat aan het redden van het knaapje niet meer te denken viel. De Nederlandse kustvaarder „Harte!" uit Rotterdam, zonk donderdag ln de Theems na een aanvaring met een Frans schip. Het ongeluk greep plaats tijdens een dikke mist. Negen opvarenden van de 335 ton metende „Harte!" werden gered, en aan boord genomen van het Franse schip „Penhir". DE VERWACHT... ZELFDE WEERTYPE. Nevelig of mistig, overwegend droog weer. Overwegend zwakke wind uit oostelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als giste ren. ZON EN MAAN 7 januari Zon op 8.49 onder 16.47 Maan op 3.48 onder 12.4Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1