PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Coalitiekabinet van middenkoers kan Frankrijk redden, zegt Faure Rapport over economische waarde schelpdierencultuur in Zeeland MINISTERS SPRAKEN OVER GESCHILLEN DER EXPERTS Vandaag... N00RD-N00RWEGEN GETROFFEN DOOR GEWELDIGE ORKAAN DE VERWACHT... 199e jaargang no 4 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 jan. 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro NO. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssmgen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228X Oostburg, Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee N. Bogerdstraat 24, telef. 26. NA ONTHUTSENDE VERKIEZINGEN Hij ziet zichzelf nog niet terugkomen als premier Premier Edgar Faure van Frankrijk heeft woensdag een lans gebroken voor een bestand tussen de twistende partijen van de middenkoers, „om de republiek te redden" van de communisten en van Pierre Poujade. Maar openhartig gaf hy toe dat hij weinig hoop heeft, de nieuwe premier te worden. Faure drong aan op vorming van een coalitiekabinet, dat zowel het Republikeins Front van zijn rivaal Mendès-France als zijn eigen front van centrum en rechts zou omvatten. Maar wrang gaf hij toe „Ik houd van melk, maar kan die niet verdragen." Mendès-France is Frankrijks bekendste melkdrinker. De opmerking van Faure liet de vraag onbe antwoord, of hy bereid is persoonlijk vrede te sluiten met Mendès-France. Faure zei, dat de nieuwe coalitie alle partyen zon moeten omvatten van de socialisten ter linkerzyde tot de rechtse onafhankelyken van de minister van Buitenlandse Zaken, Pinay. „Het is absoluut noodzakelijk, onze instellingen te hervormen en hen die de republiek wensen te redden, rond deze kwestie te verenigen. Indien we onze instellingen laten, zoals ze nu zijn, zal wat we ook doen overspoeld worden", aldus Faure. Hij was van mening, dat de nieuwe coalitie twee doelstellingen moet heb ben: 1. Hervorming van de grondwet en versteviging van de executieve macht in Frankrijk. 2. De regeling van de toekomst van Algerije. „Wij moeten een vredes- unie om deze twee vraagstukken vor men", zei hij. Op de vraag, onder wiens leiding zulk een coalitie gevormd zou worden, kwam snel het antwoord: „Niet de mijne." Halt na onthulling Voorts zeide hij dat hij zich al voor de verkiezingen bezorgd had gemaakt om de groei van 't „anti- parlementarisme" (de beweging van Poujade). De ontbinding van de Assemblee en de daarop vol gende verkiezingen hebben het ge vaar volledig onthuld. Misschien zullen deze verkiezingen helpen, dit gevaar een halt toe te roepen. De opkomst van Poujade had vol gens Faure drie oorzaken 1. De voortdurende regeringscrises, welke elke zes maanden een regering doen vallen. 2. Het grote aantal partijen. 3. De campagne die door sommige partijen gevoerd is en welke de ten dens had de republiek in diskrediet te brengen. Faure verklaarde, dat de anti-parle mentaire .groepen ondanks de winsten van Poujade en de communisten min der sterk zijn dan na de verkiezingen van 1951. Toen hadden de Gaullisten en communisten samen ongeveer 220 zetels (resp. 120 en 100). Thans heb ben de communisten en Poujadisten ongeveer 200 zetels (resp, 150 en 50). Maar toen waren ook de centrumpar tijen verenigd, hetgeen thans niet het geval is. Uit de verkiezingscampagne is ech ter volgens Faure gebleken, dat er, zelfs onder de strijdende partijen, een grote mate van overeenstemming be staat wat betreft de economische, so ciale en financiële politiek en over een toekomstig charter voor Algerije. Ontbinding van Jordaans parlement was onwettig De constitutionele raad in Jordanië heeft woensdag beslist, dat de parle- mentsontbinding van vorige maand door koning Hoessein in strijd is met de grondwet. De oude regering viel naar aanlei ding van een meningsverschil over het Britse voorstel dat Jordanië zou toe treden tot het verdrag van Bagdad. Verwacht wordt, dat het oude par lement weer bijeen zal komen als de beslissing van de raad is aanvaard door het huidige zakenkabinet en door de 20-jarige koning Hoessein. Dr. Albert Schweitzer in Lambarene teruggekeerd Dr. Albert Schweitzer, de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, is te Lambarene teruggekeerd. Tot Port- Gentil reisde hij per schip en vandaar over een afstand van 300 km, met een motorsloep dwars door het oerwoud. Bij aankomst verklaarde dr. Schweit zer, qie 83 jaar is, dat zijn reis naar Europa vermoeiend is geweest en dat hij verlangde naar de rust van Lam barene. In dat opzicht trof hij het niet, want op dezelfde dag als hij arriveerde daar een speciaal vliegtuig met 24 toeris ten (merendeels artsen), die een tocht door Afrika maken en vier dagen wil den besteden aan Lambarene. De Nederlandse delegatie stond on der leiding van minister Luns en be- stonds voorts uit de ministers Donker. Zijlstra, en Van de Kieft. De Indonesiërs stonden onder lei ding van minister van Buitenlandse Zaken Anak Agpeng Gde Agoeng. Mi nister van Financiën Soemitro, minis ter van Economische Zaken Kasimo en minister van Staat Mohammed Roem namen ook deel aan het sprek. Voordat de eigenlijke bespreking gehouden werd, gebruikten de twee ministers van Buitenlandse Zaken sa men de lunch in hun residentie in Ge- nève, het Hotel des Bergues. Agoeng ging gisteravond naar Bern om te dineren met de ambas sadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en India. Hij had hen uitgenodigd, naar de Indonesische legatie te komen. Maandag moet Agoeng zich naar Engeland bege ven om met de Britse regering in leidende besprekingen te houden over enige problemen van Zuiö- Oost-Azië. Ford Motor Company beperkt produktie Ontslag voor 2450 arbeiders De Ford Motor Company in de V.S. heeft bekendgemaakt, dat zij de produktie bij de afdeling Mercury- modellen zal beperken in verband met de huidige marktverhoudingen. Er zullen 2450 arbeiders worden ont slagen, waardoor het aantal arbeiders der betreffende afdeling wordt ver minderd tot 15.868. Enige andere auto-maatschappijen hebben onlangs reeds produktiever- lagingen aangekondigd, meestal in de vorm van beperking van overuren. Aanklacht wegens doodslag tegen dr. Otto John Schuldig aan bombardement Peenemünde De procureur-generaal in de West- duitse hoofdstad Bonn heeft bij het fe derale ^gerechtshof een aanklacht we gens veelvuldige doodslag ingediend tegen de voormalige chef van de West- duitse veiligheidsdienst, dr. Otto John. Het bureau van de procureur-gene raal in Bonn maakte bekend, dat een ingezetene van Bonn de aanklacht had ingediend op grond van de bewering dat John geheime gegevens over een Duitse proefbaan van raketten in Pee nemünde tijdens de oorlog aan de En gelsen had doorgegeven. Tengevolge hiervan zouden 100 Duitsers om het leven zijn gekomen bij een Brits bom bardement op Peenemünde. In dit plaatsje werden de beruchte V-l en V-2 raketten gebouwd en be proefd. Jubileumgratificatie voor onderwijzers verdubbeld In het staatsblad is gepubliceerd het koninklijk besluit van 30 decem ber 1955 tot toekenning van een gra tificatie bij ambtsjubilea aan hoofden en onderwijzers bij het lage onder wijs. Dit besluit werkt terug tot 13 juli 1955 en treedt in de plaats van het koninklijk besluit van 18 februari 1952, waarbij eveneens een dergelijke gratificatie was geregeld. Aangezien voor de Rijksambtenaren onlangs het bedrag van een huldeblijk bij een 25- en 40-jarig ambtsjubileum werd ver- i dubbeld en gebracht op resp. een '7- halve maand en een hele maand sa- öe bekejide Italiaanse filmster, Gma laris is ook voor de hoofden en on- hollöbngxda, ontspant zich op het derwijzers bij het lager onderwijs een ogenblik met skiëij in de bergen van gelijke verhoging met ingang van de- Cervinïa. Gina 01 de straten van het zelfde datum toegekend. 1 Italiaanse plaatsje DE NEDERLANDS-INDONESISCHE CONFERENTIE Indonesië zou willen toetreden tot het Sterlingblok Woensdag zyn te Genève weer Nederlands-Indonesische besprekingen op ministerieel niveau gehouden. Ze hebben echter weinig concreets opgele verd. De ministeriële ontmoeting duurde 'Z/2 uur. Na dit gesprek achter geslo ten deuren werd een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven. Hierin werd gezegd: „Juridische, economische en financiële werkgroepen hebben de ministers rapport uitgebracht over het huldig stadium van hun onderhandelingen. Dit werd gevolgd door een uitvoerige meningsuitwisse ling, waarin een aantal punten over welke men het wederzyds eens was en eiiige punten waarover nog steeds geen overeenstemming bestaat, werden opgetekend. Deze laatstgenoemde punten zullen een nieuwe ministeriële zit ting tegen morgenochtend elf uur nodig maken". 1, T *5 I Wasbenzine in brand Vrouw om het leven gekomen De 65-jarige mevrouw A. E. in Utrecht waste gisteren enkele kle dingstukken met wasbenzine, toen door onbekende oorzaak, dt :c vloei stof vlam vatte .Haar kleren raakten in brand. Zrj rende de tuin in om een buurvrouw te waarschuwen maar dit mislukte, waarna mevr. B. in elkaar zakte en aan de brandwonden over leed. De politie stelt een onderzoek in; het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het schouwlokaal van het hoofdbureau van politie. Visum voor mr. Van Empel moeilijke en iere kwestie Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken was woensdag niet bereid enige verklaring af te leg gen over het aanvragen van een vi sum voor de Nederlandse advocaat mr. A. C. van Empel, aan wie de ver dediging van de Nederlandse beklaag den in de processen in Indonesië zou worden opgedragen. De woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken verklaar de dat dit een moeilijke en tere kwes tie is, waarover hij vooralsnog niets kon zeggen. Op het Nederlandse Hoge Commis sariaat verklaarde men niets af te weten van het vertrek van mr. Van Empel. Met diens vertrek moet wor den gewacht tot een gunstige beschik king van de Indonesische regering is verkregen, aldus het H.C. Braziliaanse president maakt wereldreis Ook bezoek aan Den Haag De nieuw gekozen Braziliaanse pre sident, Juscelino Kubitschek, die nog geïnstalleerd moet worden, is woens dagmiddag per vliegtuig uit Rio de Janeiro vertrokken voor een reis naar de Verenigde Staten en Europa. Hij zal ook Den Haag bezoeken en wel op 11 januari. Bij de afdaling van de Weissfluh-pas bij Davos in Zwitserland, zijn zes per sonen onder de sneeuw bedolven. Twee van hen zijn gered en de licha men van drie van hen zijn ook gevon- den. Maar de zesde, Richard Jackson, heeft men nog niet kunnen vinden. Daar de vermiste metalen ski's had, heeft men een mijn-detector ingescha keld, die een kleine kans geeft, dat jnen hem nog vindt, hoewel het prak tisch uitgesloten is, dat hij nog in le ven is. Óp de foto is een van de red ders met de detector aan het werk. In conferentiekringen werd ver klaard, dat men de indruk krygt, dat de Indonesiërs er belangstelling voor hebben, toe te treden tot het sterling blok na de uiteindelijke verbreking van de banden met de Nederlanders en het gulden-gebied. Via banden met Nederland is Indo nesië lid van de Europese betalings- nnie, maar het zou graag een onaf hankelijk Ud van de E.B.U. zijn, aldus deze zegslieden. Twee jongens van vierling in Amerika overleden Van de jongensvierling, die maan dag in Lancaster (Verenigde Staten) werd geboren, zijn reeds twee knaap jes overleden. De toestand van een derde heeft een ongunstige keer ge nomen. Hoewel de kinderen te vroeg waren geboren, gaven de artsen hun toch een goede kans om in leven te blijven. ji viert erfgroothertog Jean M van Luxemburg zijn vijf-en- dertigste verjaardag. M Illlllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllll VERBINDINGEN VERBROKEN Wegen onbruikbaar tengevolge van aardverschuivingen Het noorden van Noorwegen is woensdag door een geweldige orkaan getroffen. Het verkeer werd totaal ontwricht en in alle noordelijke pro vincies werd aanzienlijke schade aangericht. De berichten uit het geteisterde gebied waren gisteravond echter nog niet volledig, tengevolge van het feit, dat het radio- en telefonisch con tact tussen de Noorse hoofdstad en de geteisterde provincies was verbro ken. Het noordelijke deel van Noorwegen, ongeveer bij de 65ste parallel, was zo goed als geïsoleerd van het zuidelijke deel van het land. Men wist dan ook nog niet of er slachtoffers waren gevallen. De trein van Trondhjem naar het noorden kon niet verder komen dan Mosjöen (66e parallel) en de spoor lijn uit Zweden was ten oosten van Narvik verbroken. De grote verkeersweg in het noor den werd door een aardverschuiving ten zuiden van Narvik beschadigd. Ook in de provincie Nord-Trondelag zijn verscheidene wegen door aard verschuivingen onbniikbaar gewor den. Talloze boten zonken tengevolge van het springtij dat tydens een storm inzette. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR ZEEUWSE EILANDEN Ook onderzoek naar produktiviteit op gebied van woningbouw In de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden is woensdag uitvoerig gedebatteerd over de vraag of en hoe aan het Econ. Techn. Instituut voor Zeeland opdracht zou worden gegeven voor het uit brengen van een rapport over de economische waarde van de mossel- en oestercultuur in verband met het Deltaplan. De Kamer besloot in principe deze opdracht aan het E.T.I. te verstrekken, maar tevoren zal nog nader overleg worden gepleegd met de Commissie van Dertien te Yerseke. Ook werd aan het E.T.I. opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de produktiviteit bij de woningbouw in Zeeland. Voorts zal aan het E.T.I. het secretariaat worden opgedragen van een te vormen commissie, die studie zal maken van te verwachten veranderingen in de economische structuur van Zeeland bij uitvoering van het Deltaplan. Dit laatste ge schiedde naar aanleiding van een voorstel, dat destyds was gedaan door de heer \V. P. J. Baars. stadhuis in verband met noodzakelij ke uitbreiding van de werf der Kon. Mij „De Schelde". De Kamer vergaderde woensdag in Hotel „De Korenbeurs" - te Goes, on der leiding van de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, die een uitvoerige nieuwjaarsrede hield, waarvan elders in dit blad een overzicht wordt gege ven. Na deze rede deelde de voorzitter mede, dat de heer G. J. Rijnten, die als lid van het N.V.V. zitting in de Kamer had bedankte als lid aangezien hij een eigen bedrijf p^aat beginnen Spreker zwaaide lof toe aan de heer Rijnten voor de wijze, waarop hij het lidmaatschap van de Kamer nad ver vuld. De voorzitter lichtte vervolgens toe, dat aan de gemeente Vlissingen de steun van de Kamer is toegezegd bij de pogingen om goedkeuring te krijgen voor de bouw van een nieuw V.V.V. subsidie Nadat een bestuursverkiezing was gehouden de heer C. A. Kamme raad werd als voorzitter, en de heren J. Maljers en K. van Everdingen wer den als ondervoorzitters herkozen kwam aan de orde de verhoging van de subsidie voor de Prov. V.V.V. met 1000.-. Op voorstel van de heer L. Verwer zal de Kamer een zetel vra gen in het bestuur van de Prov. V.V. V. Medegedeeld werd nog, dat men het V.V.V.-werk in Zeelnnd geleide lijk wil uitbreiden. Enkele leden zwaaiden lof toe aan de heer G. W. Oskamp, directeur van de Prov. V.V. V. De heer L. J. van 't Westende be treurde het, dat de zakendrijvende middenstand niet zelf het V.V.V.- werk" geheel betaalt. Bepaald leven dig was het debat over de opdracht aan het E.TJ. om een onderzoek in te stellen naar de economische waar de van de schelpdierencultuur in Zeeland. Mosselen en oesters Ir. J. P. Berdenis van Berlekom vroeg of de Commissie van Dertien te Yerseke volledig aan dit E.T.I.- rapport zal meewerken en niet zelf met een rapport zal komen. De heer J. H. Bal wees er op, dat de Commissie van Dertien een op dracht voor het uitbrengen van een rapport wil geven aan prof. Haccou. De voorzitter had ernstig bezwaar tegen het gelijktijdig bewerken van twee rapporten. Ir. Berdenis van Berlekom wilde als voorwaarde stellen, dat eerst het E.T.I.-rapport klaar moet zijn en dat pas daarna prof. Haccou een rapport mag bewerken voor de Commissie van Dertien. De heer J. Germing kon begrijpen, dat de Commissie van Dertien de zaken zoveel mogelijk in eigen hand wil houden. De heer J. H. Bal drong aan op overleg met de Commissie van Der tien, want deze commissie had aan vankelijk geen vertrouwen in een rapport van het E.T.I., omdat de E. T.I.-directeur zich reeds in bepaalde publikaties uitsprak over de mossel en oestercultuur. De Commissie van Dertien wil niet (Vervolg op pag. 3) Het weerbureau in Oslo moest gis teravond de weerberichten voor net noorden opmaken, daar het bureau in Tromsö niet bij machte was, uit te zenden via het nationale radio-net werk. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIII Revanche... Ij Een man in Eindhoven kreeg dezer dagen voortdurend jon- gens aan de deur, die een afge- s dankte kerstboom kwamen brengen. H De man begreep daar niets van. Wat was het geval? In een plaatselijk blad bleek een advertentie te hebben gestaan waarin werd medegedeeld, dat op het bedoelde adres kerstbo- men werden opgekocht tegen veertig cent per stuk. Het onderzoek heeft uit- H gewezen, dat een meisje bij de krant de advertentie had opge- geven, waarschijnlijk in op- dracht van een jongeman, die M op deze wijze revanche wilde nemen voor het feit, dat de va- 3= der van zrjn aangebedene hem niet over de vloer wilde hebben. lllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Russen bieden Liberia economische hulo aan Acties in Afrika De Sowjet-Unie heeft woensdag bij monde van Alexander P. Wolfeow, voorzitter van de Sowjet van de Na tionaliteiten (een van de twee huizen van het parlement der U.S.S.R.), Li beria technische en economische bij stand aangeboden. Dit is, afgezien van de grote diplo matieke activiteit der Sowjels in Cairo, de eerste upenlijke stap, die de Sowjet-Unie doet om vaste voet in Afrika te krijgen. WEINIG WIND. Opklaringen, maar plaatselijk ook mist. Weinig wind. Iets lagere tem peraturen. ZON EN MAAN 5 januari Zon op Maan "op 8.49 2.39 onder 16.47 onder 12.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1