Pierre Poujade sprak tot pers: „Programma nog niet present" Commissie bepleit stichting nationale gasmaatschappij van KLANKBORD IN VIJFTIEN JAAR GROEIDE ONS VOLK MET TWEE MILJOEN WOENSDAG 4 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 IN ROOD EN GRIJS GESTREEPTE PYAMA Weer belastingstakingen als hij ontevreden mocht worden Dinsdag verklaarde Pierre Poujade dat het succes van zijn partij in de Franse verkiezingen alleen maar logisch was. „Frankrijk is nog niet ver loren", zei hy ook. Poujade ontmoette de pers informeel aan een overwin ningsnoenmaal in het op de Seine uitkijkende Chateau ten zuiden van Parys, dat als zyn campagne-hoofdkwartier gediend heeft. Gekleed in een rood en grijs gestreepte pyama, met daarover een wollen ochtendjas, zoog Poujade aan een mandarijntje en dronk hij rode wyn uit een grote fles. „Onze verkiezingsoverwinning mag dan een verrassing zyn geweest voor hen, die blind voor de feiten waren, maar voor zover het ons betreft, was zy alleen maar logisch", aldus Poujade. Departementale prefecten hadden voorspeld, dat Poujade die zelf geen kandidaat was zo ongeveer een dozyn van de 626 zetels van de Assemblee zou krijgen. Hij zelf had het op 30 a 50 gehouden. Toen de uit slagen nog onvolledig waren had hij het al tot 51 gebracht. Naast Poujade zat een aardige bru nette, zijn in Algiers geboren Franse vrouw. Om de tafel zaten de luite nants van Poujade. „Vraag maar op, jongens", zei Poujade, zyn vingers door zijn zwart, golvend haar strij kend. Iemand wilde weten, hoe het stond met zijn uitlating van voor de verkiezingen dat een Poujadisti- sche député die hem niet gehoor zamen zou, „opgehangen" zou worden. „Ik ben ervan overtuigd, dat iemand van onze groep, die het niet met de besluiten van de meerderheid eens is, zo eerlijk zal zijn af te treden. Ik geef geen aanwijzingen. Die komen van de nationale raad. Ik breng ze alleen maar over". Hij zei, dat zijn eerste handeling zou zijn, een nationaal congres van zyn pas-gekozen député's uit te schrij ven om de partij-politiek uit te stip pelen. Botsingen Poujade ontkende, dat zijn party het met de communisten eens was geweest, elkanders verkiezingsverga deringen niet te storen. „We zijn her haaldelijk met de communisten in botsing geweest", hield hy vol, „ik ben niet van plan met de communis ten samen te werken in het nieuwe parlement. Poujade rommelde weer door zijn haar en zei „indien jullie een forme le verklaring wilt, moet ik me wat beter kleden dan zo". Weinig minu ten later had hij een nieuwe ontmoe ting met de pers, nu in de grote sa lon. Hy droeg nu een broek van blauw flanel, een wit overhemd dat aan de hals open was, en een grijze sweater. Hij zat op een pianokruk, zwaaide met zijn benen en sticuleer- de herhaaldelijk met beide handen den onder een kruisvuur van vragen. Hy gaf toe, dat de Poujadisten onverwachte winsten hadden geboekt in sommige districten, maar beweer de dat als morgen weer verkiezingen fehouden zouden worden, hij het tot 00 zetels zou brengen. Premier Hatojama wil wel met Tsjoe En-Lai spreken Betere betrekkingen Japan-China Premier Hatojama van Japan heeft zich bereid verklaard zijn ambtgenoot van communistisch China, Tsjoe En- Lai, te ontmoeten en gezegd dat hij naar China hoopt te gaan als de nood zakelijkheid daartoe zich voordoet. Dit wordt bericht door het Japanse blad „Asahi Sjimboen". De premier zei, dat er behoefte bestaat aan nauwere be trekkingen met China. Premier Hatojama overweegt boven dien de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Canada te bezoeken, aldus zei hij, op doorreis van Tokio naar een heiligdom, waar hij zal deelnemen aan plechtigheden ter gelegenheid van de jaarwisseling. Eerste Kamer nam enkele wetsontwerpen aan De Eerste Kamer heeft dinsdagmid dag een aantal wetsontwerpen aange nomen. De vergadering werd gehou den in de Ridderzaal, omdat de verga derzaal in het Kamergebouw wordt verbouwd. Zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen het wetsont werp tot wijziging van de bëgroting 1955 van het departement van Binnen landse Zaken. De gewone dienst wordt verhoogd met een bedrag van 45 mil joen gulden voor uitgaven, voort vloeiende uit een aantal maatregelen tot verbetering van de financiële po sitie van burgerlijk Rijkspersoneel. Eveneens werd aangenomen het wets ontwerp tot verruiming van de moge lijkheid tot het verlenen van een gel delijke tegemoetkoming ingevolge de Zuiderzeesteunwet. Ook het wetsont werp tot wijziging van de spoorweg wet ter nadere regeling van de wijze, waarop een onderzoek wordt ingesteld omtrent ernstige spoorwegongevallen kreeg de goedkeuring van de Kamer. STEEDS BETER: Een krantenlezer in Stuttgart schreef in een ingezonden stuk, dat men in Duitsland blijkbaar steeds duurder wordt geregeerd. Zijn belastingaanslag werd in 1932 door een secretaris ondertekend, in 1933 door een eerste secretaris, in 1938 door een inspecteur, in 1942 door een hoofd inspecteur, in 1953 door een stadhuis ambtenaar en in 1955 door een refe rendaris. Maar de tekst bleef onver anderd. WIE? Een in Coldwater (Michigan, V.S.) verschijnend weekblaadje be vatte onlangs de volgende advertentie: „vriendelijk meisje, dat vrijdag haar loon krijgt, dinsdag geen cent meer heeft, zoekt kennismaking met heer, die dinsdag zijn salaris ontvangt en vrijdags geen cent meer heeft". Toen iemand vroeg of hij tot de re gering1 zou toetreden, antwoordde hy „Stellig niet. Niets.is beslist. Dat moet aan het nationale congres over gelaten worden". Poujade vertelde ,dat hy zelf geen kandidaat was geweest omdat zijn beweging een beroepsorganisatie is en geen politieke. Zitten Op de vraag, of zijn groep uiterst rechts zou zitten in de nieuwe As semblee, antwoordde Poujade „Het kan ons niet schelen waar we zitten. We kunnen ons werk doen op elke plaats". Internationale zaken deed hij met één zin af: „Dat is onze zaak niet". Onmiddellijk op de binnenlandse politiek terugkomend, betoogde hy dat zijn groep zich het recht voorbe houdt, nieuwe belastingstakingen of „welke andere stakingen ook" uit te schrijven, als zij ontevreden is met de gang van zaken. Toen hem naar zyn programma in de nieuwe assemblee gevraagd werd, glimlachte hy en zei: „De Engelsen hebben een zeer verstandig antwoord op die vraag: Afwachten". (United Press). Visum aangevraagd voor Mr. A. C. van Empel De Nederlandse regering heeft bij de Indonesische regering een visum aan gevraagd voor de Amsterdamse advo caat, mr. A. C. van EmpeL Indien de Indonesische regering hierover gunstig beslist, zal mr. Van Empel rechtskun dige bijstand verlenen aan de Neder landse arrestanten in Indonesië. Vrouw op bewaakte overweg overreden Dinsdagmorgen is op een bewaakte spoorwegovergang ln Zutphen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbty de 48-jange mevrouw L. werd gedood. Mevrouw I. wilde met haar hondje de spoorweg oversteken op het moment dat de spoorbomen daalden. De eerste sluitboom wist zy nog te passeren, maar toen zy de rails was overgestoken bleek de andere boom al gesloten. De hond rende te rug en de dame, die het dier wilde pakken, werd gegrepen door de snel trein ZutphenEnschede en op slag gedood. Het spoorwegpersoneel treft geen schuld. De trein ondervond ruim een half uur vertraging. Gerhard Lozie zal weer kunnen vliegen Aan de Nederlandse vlieger Ger hard Lozie, die verleden jaar betrok ken is geweest bij een vliegtuigonge val in Canada, waarna hij enige dagen in het ijskoude water heeft rondge dreven, is thans door de artsen mede gedeeld, dat hij zijn beide knieën zal kunnen behouden. Eerst was men be vreesd geweest, dat hij beide benen tot boven de knie zou moeten missen. Nu zal het echter mogelijk zijn, dat hy blijft vliegen. DE STATISTIEKEN ZEGGEN Geboorte-overschot geeft de doorslag Uit een dezer dagen verschenen publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de be volking van Nederland op 1 januari 1955 10.680.023 zielen bedroeg. Gedu rende en na de tweede wereldoorlog is zij in totaal met bijna 2 miljoen zielen toegenomen, d.w.z. met onge veer een vijfde van de bevolking op 1 januari 1940. Voor deze aanwas van de bevolking is het geboorte-over schot steeds van overwegende bete kenis geweest. De veranderingen in dit geboorte overschot zijn vooral bepaald geweest door de geboorte, vooral in de na oorlogse jaren. Ook thans is het aan tal geborenen per jaar nog hoger dan voor de oorlog, n.l. ongeveer 230.000 tegen rond 180.000, en relatief 22 te ren 20 per 1000 inwoners. Het hui- lige hogere cijfer is voornamelijk ge- 'olg van een hogere huwelijksslui ting. Naast de invloed van de geboorte op het geboorte-overschot kan nog die van de sterfte worden genoemd. Reeds in 1946 was het sterftecijfer, na een belangrijke stijging gedurende de oorlogsjaren, weer tot het voor oorlogse peil, n.l. rond 8.5 ner dui zend, gedaald. Sindsdien heeft de da ling zich voortgezet en gedurende de laatste jaren beweegt het sterftecij fer zich rond de 7,5 per duizend. EMIGRATIE. Ook de huwelijkssluiting is tijdens en direct na de oorlog beïnvloed ge weest door de bijzondere omstandig heden. De oorlogstoestand heeft eerst stimulerend en later belemmerend gewerkt. Na de huwelijkshausse in Het personeel van de veilingsvereni ging „Zuid-Bevéland" te Goes schonk het bestuur, in - verband met het in 195Jf gevierde 50-jarig bestaan, een fraai mozaïek. De voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek (links) dankte de oud-directeur, de heer J. G. Corne- lisse (rechts), die dit personeels- geschenk aanbood. (Foto P.Z.C.) 1946 en 1947 zijn de huwelijkscijfers boven die van de vooroorlogse periode gebleven. Het is gebleken, dat tegen woordig meer huwbare personen tot: een huwelijk komen, en eveneens dat onder de jongeren meer wordt ge huwd dan voor de oorlog. In de beschouwde periode 1938- 1954 heeft de buitenlandse migra tie vrijwel steeds een bevolkings verlies opgeleverd, behoudens in 1946 en 1950, toen sprake was van een vestigingsoverschot, voorna melijk door repatriëring uit Indo nesië. Het vrij hoge emigratie overschot in de jaren 1951-1954-be droeg ongeveer 20 pet. van het ge boorte-overschot in deze periode. De binnenlandse migratie is nog steeds van geringere omvang dan voor de oorlog. Voor de noordelijke provincies en Zeeland levert deze bin nenlandse trek een bevolkingsverlies op, terwyl de westelijke en centraal gelegen provincies en gedurende de laatste jaren eveneens Noord-Bra bant en Limburg hun bevolking mede door vestigingsoverschotten uit an dere provincies zagen toenemen. Zachte, sombere december (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij weten dat in Vlissingen de laagste tempera tuur in december 3 C op 13 december gemeten bedroeg en dat er van de 31 decemberda gen 23 warmer dan normaal waren, dan zal het geen ver wondering wekken dat de ge middelde etmaaltemperatüur in De Bilt ruim twee graden boven normaal bleef. De derde zachte decembermaand in suc cessie, want ook in 1953 en 1954 was de wintermaand zeer zacht. Dicht by de grond werd door onze waarnemer te Aar denburg als absoluut minimum —5.5° C gemeten op 13 de cember. De warmste dag was in Zeeland 28 december met in Vlissingen een maximum van 12° C. De laatste dertig jadr was er in De Bilt, waar ook 12° C werd gemeten, niet meer een zo hoge temperatuur op deze datum voorgekomen. In Vlissingen viel totaal 54 mm neerslag, meest in de vorm van regen, tegen normaal 65 mm. Aardenburg kreeg 49 mm, Biezelinge 62 mm. In De Bilt werd 80 mm, in Den Helder 54 mm en in Maas tricht 66 mm neerslag afge tapt. Dooi' het veelal bewolk te weer werden te De Bilt slechts 36 uren zonneschijn ge registreerd tegen 44 uren nor maal. Nederlander in België tot drie jaar veroordeeld De boetstraffelijke rechtbank te Ant werpen heeft de Rotterdammer C. N. wegens herhaalde diefstallen op sche pen, waarbij hij in totaal rond 200.000 frank ontvreemdde, tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld. In het topje van de Eiffeitoren, drie honderd meter boven de begane grond, is dinsdagochtend brand uitgebroken in de aldaar opgestelde televisieappa- ratuur. (A.N.P. tele foto) Kamerlid stelde vragen over kerstgratificaties Gemeente-personeel van Heerlen en Eindhoven werd bedacht Het lid van de Tweede Kamer, de heer H. H. van der Zanden (KVP) heeft aan de minister van Binnen landse Zaken de volgende schriftelij ke vragen gesteld: Is het juist, dat hij (de minister) een circulaire aan de gemeentebesturen heeft laten uitgaan, waarin hij te ken nen geeft dat het toekennen van kerstgratificaties door de gemeente besturen aan hun personeel niet in overeenstemming is met het thans geldende loonbeleid voor het over heidspersoneel; dat de regering er daarom overwegende bezwaren tegen heeft en dat besluiten van gemeente raden om het personeel kerstgratifi caties te geven op grond van artikel 126 van de ambtenarenwet ongedaan zullen worden gemaakt? Indien deze vraag bevestigd wordt beantwoord, dan zou de heer Van der Zanden gaarne vernemen of de minister de genomen beslissing dan in overeenstemming acht met zyn uitlating in de memorie van ant woord op de rijksbegroting 1956 van Binnenlandse Zaken, waarin hij uit drukkelijk voorbehoud heeft gemaakt voor uitzonderingen op grond van een bijzondere casuspositie geldende voor het betreffende personeel. Kan de minister meedelen onder uiteen zetting van de feitelijke arbeidsvoor waarden van het ter plaatse overwe gende bedrijfsleven in die gemeenten, waar een kerstgratificatie is verleend zoals in Eindhoven en Heerlen in hoeverre de bedoelde arbeidsvoor waarden aanleiding geven tot het aanwezig zijn van een bijzondere ca suspositie- voor het overheidsperso neel aldaar? VOORLOPIG RAPPORT AAN PROF. ZIJLSTRA Verbindingsleidingen tussen regionale gastransportnetten De minister van Economische Zaken heeft vorig jaar een commissie in gesteld, die advies moest uitbrengen over de taak en de statuten van een organisatie voor de landelijke gasvoorziening en over de wenselijkheid van wettelijke maatregelen hiervoor. Deze commissie heeft thans een voorlopig rapport uitgebracht, waarin zy de oprichting van een nationale gasmaat schappij bepleit. Hierby zouden alle bestaande afstandsgasproducenten zich moeten aansluiten. Aan deelneming van de B.P.M., de Caltex en de cokesfa- briek te Sluiskil wordt geen betekenis gehecht. Voor deze bedrijven treedt de Rijksdienst Gasvoorziening als koper van het gas op en daarom zal deze dienst moeten worden beschouwd als de producent, die in de nationale gas maatschappij deelneemt. Voorts is de commissie van mening, dat er in midden Nederland, de voor keur heeft Utrecht, een converte- ringsinstallatie moet worden ge bouwd, die door de nationale gas maatschappij moet worden beheerd. De commissie acht aan het tot stand brengen van verbindingsleidin gen tussen de bestaande, maar nog gescheiden regionale gastransport netten grote voordelen verbonden, o.a. dat van onderlinge hulpverlening bij storingen in de gaslevering. Zy is van mening, dat een nauwe samenwerking op landelijk niveau van alle betrokke nen voor de totstandkoming van deze verbindingsleidingen vereist is. Wat de organisatievorm betreft geeft de commissie de voorkeur aan de pri vaatrechtelijke, althans voor het tot stand te brengen orgaan van landelij ke samenwerking. Zy meent ook, dat dit orgaan het best de vorm kan hebben van een naamloze vennootschap. De rechts vorm van de regionale organen, die aan een dergelijke N.V. Nationale Gas Maatschappij zouden deelnemen, zou zijn aan de eigen keuze van de betrokkenen willen overlaten. Volgens de commissie moeten de producenten een contract sluiten met de nationale gasmaatschappij, waar in zy zich verplichten al het gas, dat voor aflevering ter beschikking komt boven hetgeen zij behoeven ter voldoe ning aan bestaande leveringsverplich tingen te melden aan het regionaal orgaan en aan de nationale gasmaat schappij. Deze laatste krijgt zodoende een volledig inzicht in al het ter beschik king komende afstandsgas. Verder zal de nationale gasmaatschappij over de bevoegdheid moeten beschikken om, waar geen verbindingsleidingen aan wezig zyn, deze zo nodig zelf aan te leggen en te exploiteren. Nachtelijke overval op twee vrouwen Twee vrouwen, die gisternacht om streeks één uur op de Ringdijk bij de Weesperzijde te Amsterdam liepen, zijn door twee tot nu toe onbekende mannen aangevallen. Een van de man nen roofde de tas van een der da mes, na haar met een hard voorwerp op het hoofd te hebben geslagen. De vrouw moest met een bloedende wond aan het hoofd in het O.L.V.-gasthuis worden opgenomen. De onverlaten namen op het hulpgeroep van hun slachtoffers de vlucht. Een politie auto zette nog een achtervolging in, maar het lukte niet de aanvallers te achterhalen. In de gestolen roodlederen handtas bevond zich een bedrag van 11, enkele sleutels en een zakje met boterhammen. Frans luchtvaartpersoneel weer aan het werk Op de twee Parijse vliegvelden Or- ly en Le Bourget is het personeel, dat acht weken gestaakt heeft, dins dag weer aan het werk gegaan. Vijf- en-vijftig procent van de stakers heeft bij stemming te kennen gege ven na de algemene verkiezingen het werk te willen hervatten. De eis tot een loonsverhoging van 100 gulden per maand blijft gelden en zal aan de nieuwe premier worden voorgelegd, zodra hij aangewezen is. Het Wereldgebeuren. Schipperen Pierre Mendès-France is in de nacht van maandag op dinsdag niet thuisgekomen. Pas om kwart over zeven verliet hij gister ochtend het hoofdkwartier van de Franse Radicale Party in Parijs. Hy zag er volgens ooggetuigen tamelijk fris uit ondanks een hele nacht van waken, vol van sensatie. Met zijn naaste medewerkers had hij immers de uitslagen van de verkiezingen, die maandag in zyn land werden gehou den, zo lang willen volgen, tot men enigszins wist, wat de stemmers had den beslist. Toen hij gistermorgen z'n huis binnenstapte, heeft hy waar schijnlijk van zijn bevallige vrouw een zoen extra gekregen. Zy was, naar men mag aannemen, maandag avond ook niet in een stemming om zich rustig aan haar liefhebberij, het schilderen, te wyden. En dinsdag morgen zal zij al vroeg uit de veren zijn geweest om naar het radionieuws te luisteren en te horen, dat tenmin ste één doel van de verkiezingscam pagne was bereikt: de Radicalen, die door haar man werden aange voerd, hadden meer dan drie keer zo veel zetels weten te veroveren als de groep van premier Faure, een club van uitgestotenen uit die partij. Als het er om sring uit te maken wie meer populariteit genoot, Mendès-France of Faure, dan was het pleit door Pierre gewonnen. Maar het ging niet alleen om die tegenstellingen. Het algemene verlangen was, dat er een par lement zou worden gekozen waarin de zetels zodanig waren verdeeld, dat een doelbewuste politiek kon worden uitgestippeld. Een regering moest worden gevormd, die zonder al te veel onderlinge tegenstellingen de grote problemen waarvoor Frankrijk nu staat te lijf zou kunnen gaan. En wat dat betreft zijn deze verkiezin gen dubbel en dwars een teleurstel ling geworden. Het Republikeinse Front, dat Men dès-France voor de verkiezingen had gevormd met de socialisten cn dissi dente Gaullisten, .heeft hem niet de meerderheid opgeleverd, die hy er van had verwacht. Zijn tegenstander premier Faure had ook zo'n verkiezingsverbond op touw gezet, onder meer met de rooms-katholieke M.R.P. en de Con servatieven. Het was net als dat van Mendès-France gematigd van aard, maar meer rechtsgeoriënteerd. terwijl Mendès-France en de zijnen de voor keur er aan hadden gegeven, links te koersen. Dat de gematigde groe- Een onderling scherp verdeeld waren, etekende wind in de zeilen van de extreme partijen: de Communisten en de beweging van de fiscusbevechter Poujade. Bij de Franse verkiezingen is het immers zo, dat een kiesver- bond Alle zetels in een bepaald district krijgt, wanneer, het er meer dan vijftig procent van de stemmen verovert. Heel wat communisten en uiterst-rechtsen zijn door dat systeem in het verleden uitgeschakeld. Maar door de ruzie tussen Mendès-France en Faure in de Radicale Partij en de splitsing, die daarvan het gevolg was hebben de Communisten en de Poujadisten tezamen meer dan een derde van de zetels in de Nationale Vergadering behaald. De rest is na melijk evenwichtig verdeeld tussen het gematigd linkse en het gematigd rechtse front, die dus geen van beide voldoende zetels hebben behaald, om zelfstandig een regering te vormen. Op een of andere manier zullen de kloven, die de gematigden scheiden, overbrugd moeten worden. En daar bij zal niemand straks aan zyn eigen programma kunnen vasthouden. Schipperen zal de enige uitweg bie den. Maar juist door al het geschip per kan Frankrijk tot nu tue niet de zwier en het initiatief ontplooien, dat de wereld ervan verwacht. Schipperen is iets, waarvan Men dès-France helemaal niet houdt. In de laatste weken, toen hij van de ene vergadering naar de andere trok om zijn papieren op tafel te leg gen. had hij vooral kritiek op Faure, omdat die teveel met compromissen werkte. Omdat hy met allerlei kleine belangetjes rekening hield, moest Faure volgens hem de grote lijn uit het oog verliezen. Men heeft Mendès-France weieens een revolutionair genoemd en dat hij niet ver daarvan af is, bleek uit een beeld, dat hij hierbij gebruikte: „Het was maar gelukkig, dat onze voorouders in 1789 geen halve maat regelen namen, maar de revolutie uitriepen. Anders zou men, ook met de methodes van nu. nooit zover zijn gekomen dat de feodale plichten wer den afgeschaft. Dan zouden we nu nóg 's avonds met stokken moeten slaan in 't water van vestinggrach ten en vijvers om er voor te zorgen, dat de Heer niet door het gezang van kikkers uit zijn slaap werd gehou den". Het zal met de revolutie-liefde van Mendès-France "vel loslopen, maar één ding heeft hy in zijn verkiezingscampagne wel goed onder streept: Dat de caleidoscopische ver deeldheid van het parlemen tot nu toe tot weinig goeds kon leiden. Met de onverwacht-gTote anti-parlemen taire groep van Poujade er bij, is de toestand er bij de stemming van maandag niet op vooruitgegaan. Er zal weer geschipperd moeten worden. Met belangstelling wacht men af. of Mendès-France daaraan mee zal doen. PIERRE MENDES-FRANCE geen jacht op lokkers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5