mtmt Na zeer koud voorjaar, mooie zomer en herfst GRIEZELFILM EN AVONTUREN IN VIER BIOSCOPEN Zwitsaletten ONJUISTE BEPERKING VAN INVESTERINGSACTIVITEIT TILBURG HEEFT TIMMERENDE EN METSELENDE PREDIKANT KLAM üit'de ETHER De onverwachte erfenis i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 JANUARI 1958 HET WEER IN 1955 Weinig regen, vrij veel zon (Van onze weerkundige medewerker) Als het jear ten einde is gaan de gedachten altijd terug naar dat gene wat achter ons ligt. Onze weerkundige medewerker heeft zijn gedachten nog eens laten gaan over het weer in de laatste twaalf maanden en hij concludeerde dat, hoewel het voorjaar lang koud is gebleven, wij toch een echte mooie zomer hebben gehad. Ook over de herfst hebben wij niet mogen mopperen. JANUARI was een koude wintermaand. In Vlissingen viel op negen dagen sneeuw, maar meer dan vijf gra den vorst werd in Zeeland niet waargenomen. februari was evenwel kouder met 17 (te gen normaal 9) vorstdagen, en het sneeuwde maar liefst op 11 dagen (normaal op vier). maart begon met een dag van zes gra den onder nul en is verder de ge hele maand te ko.ud gebleven De gemiddelde dagtemperatuur be droeg 3,2 graden C.. zodat het de koudste Maart werd sedert 1917. Op 20 dagen daalde de tempera tuur beneden het vriespunt. Het was echter wel een droge maand, want in Vlissingen viel slechts 24 mm neerslag. april bleef een bijzonder droge maand, waarin in Westkapelle de klein ste hoeveelheid neerslag van ons land werd gemeten (7 mm tegen normaal 43 mm in April). In Schoondijke mat men echter ook de laagste temperatuur van Ne derland, 3,1 graden C. op 2 April. Tegen het einde van de maand werd het notabene snik heet, 26 graden C. op de 29e. mei bleef een en dertig dagen koud. De gemiddelde dagtemperatuur bedroeg in Vlissingen 11,3 gra den C. Met 1902 en 1941 was het de koudste Meimaand van deze eeuw. juni heeft getracht een mooie zomer maand te worden, maar is daarin slechts gedeeltelijk geslaagd. De warmste dag in Zeeland was 19 Juni met een temperatuur van 25 graden C. Veel regen was er niet, zodat voor de landbouw deze maand niet ongunstig was. juli kenmerkte zich voornamelijk door droogte. Voor vacantiegan- f ers was het een pracht tijd, om- at zij elke dag hun regenjas konden thuislaten. AUGUSTUS de zonnigste, de warmste en ook de mooiste maand van het gehele gar. Zeeland behoorde met Nrd.- olland tot de droogste gebieden. De 22e was met 30 graden C. de warmste dag van het jaar. In het fehele land werden gemiddeld 19 tegen normaal 195 uren zon neschijn waargenomen. SEPTEMBER bracht een plotselinge ommekeer naar regenachtig weer. Vooral liet kustgebied van Nederland kreeg zijn portie. Kapelle genoot het voorrechteboven aan de lijst te komen met 141 mm regen. OKTOBER was ook regenrijk en daardoor de minst mooie van de drie herfstmaanden. In Vlissingen werden 22 tegen normaal 16 re gendagen geregistreerd. De tem peratuur was ook niet om over naar huis te schrijven en bleef aan de lage kant. NOVEMBER was met Augustus de mooiste maand van het jaar. Er viel wei nig regen terwijl de temperatuur bijna een graad boven normaal bleef. Storm kwam er geen en kele maal voor evenmin vorst van betekenis. DECEMBER bracht tot na de kerstdagen over het algemeen hogere temperatu ren dan normaal. Wel kwamen enkele vorstaanvallen voor, maar deze werden vrij spoedig door zachte luchtmassa's verdreven. De neerslag lag tot Kerstmis nog beneden normaal, evenals het aantal uren zonneschijn. Hier volgt een overzicht van de neerslag en de temperaturen in Vlis singen gemeten en het aantal uren zonneschijn, dat in De Bilt werd ge registreerd. Tussen haakjes de afwijking van het gemiddelde. December '54 Januari '55 Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September Oktober November Jaar Vorige jaar regenval gemiddelde uren in mm dagtemperatuur zonneschijn 49 (—16) 6,6 (+2,2) 40 2) 70 (+12) 1,7 (—1,7) 37 17) 53 (+11) 1.5 (—2,1) 74 0) 24 (—14) 3,2 (—2,7) 158 25) 12 (—31) 8,6 (—0,6) 185 30) 63 (+14) 11,3 (—1,7) 198 13) 56 4) 15,8 (—0,3) 202 16) 14 (—52) 17,8 (—0,4) 213 6) 38 èo) 19,5 (+1,3) 207 15) 83 9) 16,2 (+0,3) 141 7) 90 (+18) 11,1 (—0,6) 100 5) 27 (—49) 8,3 (+0,9) 80 27) 579 (—119) mm 773 75) mm 10,1 0,4)gr.C. 1635 53) u. 10,1 0,4)gr.C. 1407 (—175) u. Van top tot teen getooid in hun "beste kledij gaan deze twee Panamese Indianen inkopen doen voor Nieuw jaar in de stad Panama. Zij zijn uit hun afgelegen dorpje in de jungle naar de stad gereisd om voor zichzélf en hun buren het een en ander in te slaan. De kralensnoeren en de heup- portefeuilles behoren tot hun speciale klederdracht. Goede diensten in kwestie van Soekarno's scheiding. Na afloop van een vergadering van het Indonesische kabinet, deelde de minister van voorlichting Mak- moer aan de pers mede, dat de rege ring haar goede diensten zal verle nen bij het door mevrouw Fatma- wati Soekarno ingediende verzoek tót echtscheiding. De eerste vice-pre- mier Djadoeishmadi en de minister voor godsdienstzaken, K. H. Hjas, zijn door het kabinet aangewezen om deze kwestie af te handelen. Het punt van uitgang zal zijn, dat vol gens de Islam in geval van onenig heid tussen man en vrouw, getracht dient te worden hen te verzoenen. Toneelgroep „Test" met experimenten. De toneel van de Stichting Werk groep voor experimenteel Toneel te Amsterdam, zal optreden onder de naam „Test". Eind januari wordt te Amsterdam in première gegeven: Getuigen van Hugo Claus". (Regie: Ben Groenier) en „De reis naar de groene schadu wen" van Finn Metnling. (Regie: Kees van Iersel) Eind Maart zal eveneens te Amsterdam, onder regie van Kees van Iersel, de premiere voor Nederland volgen van Eugène Ionesco's eenacter „La Lecon"en „Jacques ou la soumission". Erik Vos is regisseur bij een stuk van Ar thur Adamov: „Le proffesseur Taran. ne". FILMS IN ZEELAND Een lugubere film is „Het Myste rie van de Cobra", die tot en met donderdag te zien is in Luxor te Vlissingen. Zes Amerikaanse mili tairen bezoeken in Azië' een geheime bijeenkomst van Cobra-aanbidders en worden dientengevolge door de hoge priester vervloekt. Een vrouw, aie zowel vrouw is als slang, volgt de mannen één is reeds in Azië ge dood naar Amerika en vermoordt drie van hen. Tenslotte vindt zij zelf de dood door de val uit een raam. In dit spannende verhaal worden de hoofdrollen gespeeld door Faith Do- mergue, Richard Long, Marshall Thompson en Kathleen Hughes. In ieder geval ontbreekt het in deze rol prent niet aan sensatie Tot en met dinsdag gaat In de Schouwburg te Middelburg de ooster se avonturenfilm „The Adventures of Hajji Baba" naar het gelijknami ge verhaal uit „Duizend en één nacht". In dit cinemascope-prodiict, dat een aaneenschakeling van de won deriykste gebeurtenissen is, vervullen John Derek en Elaine Stewart de hoofdrollen. Een afwisseling van spanning en vrolijkheid geeft deze film een bijzondere charme. Grand te Goes vertoont tot en met woensdag de cinemascoop-film „Het Purperen Masker" met Tony Curtis en Colleen Miller. Deze film werd de zer dagen reeds in deze rubriek be sproken, evenals „Drie Matrozen in Parijs", die tot en met woensdag te zien is in Alhambra te Vlissingen. Bestrijd UW PIJNEN met: H. VAN HEEK IN JAARREDE: Ons land niet gediend met nieuwe algemene loonronden In zijn jaarrede heeft de heer H. van Heek Hz., voorzitter van de ka mer van koophandel en fabrieken voor Twenthe en Salland, o.m. opge merkt, dat 1955 economisch gezien in de westerse wereld een strijd was tegen de inflatoire begeleidingsver schijnselen van een aangroeiende hoogconjunctuur. Het heeft verwondering gewekt, aldus spreker dat de regering bij het afremmen der investeringen alle be drijven over één kam heeft gescho ren. Een beperking van de investe ringsactiviteit, in Het bijzonder voor sommige reeds jaren gevestigde be drijfstakken met een moeilijke inter nationale concurrentiepositie, waar voor verdere investeringen in de diep te onontbeerlijk zijn voor 't op hoger peil brengen van ae technische outil lage zonder de totale bedrijfsomvang te vergroten, is een ingrijpende maat regel, die zeer diep in eigen vlees snijdt. Indien ook in ondernemerskringen begrip wordt getoond voor de door le regering getroffen maatregelen, s dat in het besef, dat er thans van de overheid grote waakzaamheid wordt gevergd ten aanzien van de conjuncturele ontwikkeling, waarbij beteugeling van de super-hoogcon junctuur een probleem van de eerste orde is. De overheid betrachte echter in eigen huishouding dezelfde matig heid, die zij thans van het Neder landse bedrijfsleven verwacht. Waar een wil is, is ook een weg, aldus spreker. Van de door de overheid in het af gelopen jaar gevoerde loon* en prijs politiek kan in het algemeen worden gezegd, dat deze wezenlyk heeft bij gedragen tot de stabiliteit, die het 'economische leven in ons land in '55 heeft gekenmerkt. In dit opzicht steekt de situatie hier te lande gun stig af bij die in andere westeuropese landen en in het bijzonder in Enge land. Met nieuwe algemene loonron den naast die, welke wellicht onver mijdelijk zijn in verband met de toe komstige huurverhoging en de invoe ring van de wettelijke ouderdoms voorziening zou ons land uiteindelijk zeker niet zijn gediend. Een verla ging van de prijzen dient onverflauwd te worden nagestreefd. Afgezien van het feit, dat verdere loonsverhogin gen voor bepaalde industrieën, die reeds aan de marge van hun kosten werken .spreker dacht hier in het bijzonder aan de textielindustrie vrijwel tot de onmogelijkheden beho ren, zouden deze bovendien bij een teruggang in de conjunctuur tot zeer gevoelige repercussies leiden. Het Nederlandse bedrijfsleven moet evenwel niet alleen met prijs 'en kwa liteit kunnen concurreren, doch even zeer met de aan de buitenlandse af nemers te verlenen credietfaciliteiten aldus spreker. Dit is vooral voor de metaalindustrie van belang. De nu niet bepaald rechtlijnige politiek der regering wat betreft de omzetbe lasting heeft de textielindustrie tot September in grote moeilijkheden ge bracht. De voorraden hoopten zich op, werktijden werden ingeperkt en personeel op wachtgeld gesteld. De moeilijkheden behoren weer tot het verleden, doch men zal moeten trach ten herhaling van deze geschiedenis te voorkomen. De omzetcijfers kon den zich ruimschoots handhaven. De afschaffing van de omzetbelasting viel in zeer goede aarde. De heer Van Heek hoopte dat deze afschaffing ook in 19o6 gecontinueerd zou kun nen worden. PROBLEMEN VAN DS. J. J. GOORHUIS „Een dominee moet nog iets meer kunnen dan theevisites maken" (Van een speciale verslaggever) Dominee J. J. Goorhuis van de h ervormde kerk in Tilburg is van me ning, dat een predikant iets meer moet kunnen dan theevisites maken. Daarom heeft hy veertien jaar geleden in zijn eerste gemeente Soest, eigenhandig een tegelpad gelegd naar zijn kleine kerkje. Hy effende ln de meeste letterlyke zin het pad voor de kerkganger. En dat heeft hy nu een paar weken geleden, samen met de koster, de heer C. Rombouts, in Tilburg opnieuw gedaan. Tussen die twee tegelpaden in liggen vele bouwactiviteiten van ds. Goorhuis. Wat zyn oog zag, konden zijn handen. Zo restaureerde hy, omdat er geen geld was om het te laten doen, een paar jaar geleden de zwaar vervallen consistoriekamer van de Zomer- straatkerk te Tilburg, die om begrypelyke redenen de paardenstal werd genoemd. Tussen het gewone werk van cate chiseren, bezoeken van zieken en lel den van vergaderingen door, trok •hij de overall aan, om overdag alleen, en des avonds geassisteerd door enkele gemeenteleden, een modern interieur te scheppen, waar het prettig is te vergaderen. Drie maanden heeft de restauratie gevorderd en in die tyd is het meermalen voorgekomen, dat de bezoekers van de pastorie naar de kerk werden verwezen, waar een werkman hen ontving, die even later de dominee bleek te zijn. Na de consistoriekamer heeft ds. Goorhuis de pastorie onder de hamer genomén. De bovenverdieping werd nieuw ingedeeld met voldoende slaap- ruimte voor de gezinsleden en een nieuwe badkamer, de benedenverdie ping herschapen in een ook nu weer geriefelijke vergaderruimte, waar ook de catechisaties worden gegeven. Tussen die werken door heeft hy ook nog een dakloos gezin aan woon ruimte geholpen. Hy had aanvanke lijk deze mensen ln zyn eigen huls op genomen. En toen ze na ongeveer een half jaar een woning hadden gevon den, die dermate was uitgewoond, dat er iets aan gedaan moest worden, heeft cis. Goorhuis samen met de echtgenoot het huis weer bewoonbaar gemaakt. Timmerend en metselend slaat hy zich door de moeilijkheden heen enwordt natuurlijk door de gemeenteleden niet altyd begrepen. Een predikant heeft nu eenmaal in het oog van de mensen een welom schreven taak. Er wordt wel van hem verwacht, dat hy langs de weg tim mert, maar zo'n verwachting mag niet letterlyk worden uitgevoerd. Dominee Goorhuis neemt de ge dachten, die zyn gemeenteleden over zyn timmer- en metselwerk hebben, voor lief. Hy staat voor het probleem, dat zyn kleine gemeente van veer tienhonderd gezinnen 4 procent van de totale Tilburgse bevolking niet genoeg geld kan opbrengen om zich de ruimte te verschaffen voor de activiteiten, die moeten worden ont wikkeld om de nodige binding te brengen In deze zeer heterogene be volkingsgroep, die om de vhf jaar wisselt. „Terra Nova". Het ls geen eenvoudige taak voor een predikant deze groep tot wat saamhorigheid te brengen. Uitgaande van de gedachte, dat de kerk de mens in de toekomst veel meer zal moeten ontmoeten op het sociaal-cul turele vlak, heeft dominee Goorhuis een paar jaar geleden het plan ge opperd nog meer zaalruimte te schep pen. Het zalenprobleem is in Tilburg nypend. Dus was het een zeer prac- tlsch idee om tot de nodige activiteit aan te zetten. Zelfs vele rooms-katholieke fa brikanten en zakenlieden wer den er warm voor gemaakt. Want de verhoudingen van de kleine protestantse gemeente te genover 't overgrote r.-k. bevol kingsdeel in Tilburg is goed. „De protestantse kerk heeft hier al leen maar op eigen manier te le ven, en moet zeker niet evange- lisatorisch tegenover het r.-k. volksdeel gaan staan", zegt ds. Goorhuis. En daarmee ontsluiert hy zijn geheim om tegenstellin gen te voorkomen, die alleen maar schade kunnen geven. En zo kon voor het gestelde doel in 1953 reeds een bedrag van f 30.000 byeen worden gebracht. Dat heeft weer geleid tot een heel nieuw plan. In 1954 werd in Tilburg de Stichting Sociaal Cultureel Centrum „Terra No va" opgericht. Met een prijsvraag wist deze stichting een bouwfonds van f 110.000 byeen te brengen. Het eenvoudige idee van een nieuwe zaal op de fundamenten van een bestaand vervallen gebouwtje werd vervangen door het plan in Tilburg een groots centrum te bouwen, dat ontmoetings plaats kan zijn voor alle Protestanten van Brabant, en tevens een oplossing is voor het zalen-probleem in Tilburg. Maar voor dat plan is nog meer geld nodig dan de f 110.000 die tot dit moment voor de bouw byeen wer den gebracht. Het vergt meer dan het drievoudige. Gemeente en rijk willen byspringen, maar ds. Goorhuis en de andere bestuursleden van „Terra No va" willen zelf minstens twee ton op tafel kunnen leggen. Daarom is er een landelyke actie voor dit sociaal- cultureel centrum begonnen. De „bouwdominee" van Tilburg Is het waard, die actie te doen slagen. WOENSDAG 4 JANUARI. HILVERSUM L 402 m 74S kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Boek- bespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 „Laat je niet in de boot nemenl" 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Promenade-ork (verv.). 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Lichte muz. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 18.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Idem. 17.25 Instr. kwint. 17.50 Regerlngsultz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz. „De brievenbus gaat open". Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Hammond-trio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Het vraagstuk van de Par tij van de Arbeid", lezing. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevar. programma voor de militairen, 20.55 „Egmond", treurspel. 22.20 Gram. 22.45 „Tussen mens en nevelvlek", caus. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/S. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Idem. 9.35 Zigeunerkwintet. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 „De Thee dokter", hoorspel. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Amus. muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. '13.15 Amus. muz. 13.45 Gr. 14.00 Kamerork. 14.45 Gram. 15.40 Plano duo. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Kamermuziek. 18.35 Gram. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Blaasmuz. 19.30 Bultenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. 21.20 „Woord en antwoord", caus. 21.40 Gram. 22.15 Volksmuz. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.20 Sport- uitsl. 23.25—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMAS. feuilleton Door Margaret Malcolm „Het gaat er vooral om, dat de meeste mannen pas getrouwde mannen in elk geval graag alleen recht hebben op de tijd van hun vrouw. Als Jerry op Normanhurst woonde, zou er toch steeds iemand anders zyn. Hoor eens, Rilla, hy biyft immers vlak in de buurt en zal altyd wanneer je dat wilt bij je kunnen ko men, maar...... tk wil niet, dat hy bij ons inwoont." Op een ander ogenblik zou Rilla het prachtig hebben gevonden, dat hij haar met niemand, zelfs niet mot haar eigen broer, wilde delen, maar nu werd ze er boos om. „O, Piers", riep ze, „we kunnen toch bok anderen van ons geluk laten genieten! Als we dat niet doen en het helemaal voor onszelf proberen te houden, zal het niet blyvend zyn! Dat gebeurt altijd." Misschien besefte hy, dat er waar heid in haar woorden school, want na een ogenblik te hebben gezwegen, zei hij langzaam- „Als er een bepaal de reden was, om hem ''ij ons te la ten komen, zou ik het goed vmden. maar zolang je my zulk een reden niet hebt genoemd „Het gaat om Jerry's geluk en het myne",,viel ze hem driftig in de rede. Hy gaf geen antwoord en Rilla be greep, dat ze te veel had gezegd. Ter- wyl zij al een beetje jaloezie had ge voeld op zijn gehechtheid aan Nor manhurst, scheen hij van zijn kant nog veel meer ontstemd bij de ge dachte, dat hy alleen niet voldoende zou zyn, om haar gelukkig te maken. Een ogenblik overwoog ze, of ze hem haar ware beweegredenen zou vertellen, hem mededelen wat voor leven zij en Jerry sinds de dood van haar vader by Eve hadden gehad. De verzoeking was groot, maar iets weerhield haar: De vraag of hy haar zou geloven, dan wel veronderstellen, dat ze hem slechts iets wijsmaakte om daarmee kaar pleit te winnen. Ze wist het niet en voelde zich niet dap per genoeg voor het nemen van een proer. Rilla zweeg dusze kón, ze durfde immers niet anders! Aan het station nam ze enigszins bedrukt afscheid en op haar terug weg door de smalle lanen vroeg ze zich droefgeestig af of het altyd zo in het leven ging. Van een onge stoord, gelijkmatig geluk was blyk- baar geen sprake. Zeker, er waren heerlyke ogenblikken, maar even la ter scheen alles weer mis te gaan. Vanavond had ze letterlijk niets be reikt, alleen Piers pijnlyk gekwetst, zonder dat ze zelf ook maar het ge ringste was opgeschoten. „Och", dacht ze met een zucht, „was ik maar zo slim als Eve, ofschoon dan niet zo gewetenloos!" Jerry kwam haar bij het hek tege moet. Hy had kennelyk naar haar uitgezien, want hij deed het hek open zodra hij haar zag en strompelde op zyn zuster toe. „En?" vroeg hy haastig. Rilla voelde een prop in de keel. Ze had het altijd ellendig gevonden als ze Jerry moest teleurstellen. Zyn lichaamsgebrek was oorzaak, dat ze steeds had geprobeerd, het pad zoveel mogelyk voor hem te effenen, maar nu stond ze weerloos. „Hyhij schijnt niet erg met het plan ingen men", antwoordde ze onwillig, „maar misschien kan ik hem nog tot andere gedachten bren gen." Ze hoorde, dat Jerry's adem een ogenblik stokte. Toen echter stak hy zyn arm door de hare en zei een beetje hakkelend: „Hoor eens, maak je maar geen zorgen over mij. Het v rbaast me eigenlyk niet zo heel erg, Waarom zou Piers mij voortdurend onder zijn dak willen hebben Per slot yan rekening ben je toch niet mijlen ver weg en kunnen we elkaar heel dikwyls zien." „Dat zei Piers ook", moest Rilla toegeven. „Nu danbegon hij lachend, maar Rilla wist, hoezeer hy' was te leurgesteld. Zyn jeugdige kunste naarsziel had gehunkerd naar een tehuis met andere sfeer dan het te genwoordige, maar hij trachtte zyn ontgoocheling zo goed mogelijk te verbergen, wat Rilla's gemoedsstem ming er niet beter op maakte. Boven dien wist ze slechts al te goed, dat zij, nu Piers eenmaal zyn standpunt had bepaald, dit niet meer zou kun nen veranderen. Natuurlijk zou Rilla ook Eve op de hoogte moeten brengen, die zich waarschijnlijk minder gelaten dan Jerry by het feit zou neerleggen. In dat opzicht maakte Rilla zich geen illusies en weldra bleek dat ze juist had gezien. Nauwelijks had Eve op haar gretige vraag vernomen, dat Piers bezwaar maakte tegen Jerry's verblyf op Nor manhurst, of haar woede kende geen grenzen. Ze pakte Rilla, die een kreet van schrik slaakte, bij de arm en kryste: „Hoor eens, dat néém ik in geen geval. Je moet maken, dat hij „ja" zegt, versta je? Ik moet dat geld hebben; je hebt het me beloofd!" „Zeker", bracht Rilla er met moeite uit, terwijl ze zich uit Eve's .greep trachtte te bevryden, „maar ik wist niet, dat Piers zo op zyn stuk zou staan. En...... je doet me pyn, Eve!" Tenslotte liet Eve de arm van haar stiefdochter los en hep rusteloos de kamer op en neer. „Ik moet dat geld hebben!" hield ze vol. „Ik moet het hebben, versta le me? En als je niet maakt dat ik het kryg, zal ikzal ikZe bleef steken en deed een krampachti ge poging zich te beheersen, maar toen ze eindeiyk voortging, bleek dat haar besluit onherroepelyk vaststond. Met ijzingwekkende kalmte, die Rilla meer angst aanjoeg dan de woede van zoeven, klonk het nu: „Jy zorgt er voor dat hy toegeeft, want als je dat niet doet, zul je dit tot op je laatste levensdag betreuren; dat zweer ik je! Niet alleen jy, maar ook Piers en en ieder ander die me tegen werkt! Goed begrepen-?" Rilla, dodeljik verschrikt, knikte zwijgend, en Éve ging er voorlopig niet op door, ofschoon ze, tot Rilla's ontzetting die avond nog urenlang in haar slaapkamer heen en weer bleef lopen. Als Rilla de gedachten van haar stiefmoeder had kunnen lezen, zou ze nog erger bevreesd zyn geweest. Want in Eve's hart was nu alleen nog maar plaats voor haat. Ze haatte Rilla, die binnenkort zou krygen wat zy, Eve, voor het grypen had gehad; ze haatte Piers, die Rilla boven haar had verkozen. En misschien het meest van allen haatte ze Lee, die ze had liefgehad. Haar gehele wezen dorstte naar wraak en net kwam er nu slechts op agn, hoe ze zich zou wreken. Eerst toen de dageraad door haar venstergordyH gluurde, wist ze het: Een slag zou hen alle drie tegelijk treffen. O. het was immers heel een voudig. Eve moest onwillekeurig glimlachen als ze er over nadacht. TIENDE HOOFDSTUK Tot zyn grote blijdschap kwam Piers by de besprekingen met meneer Poltimore tot de conclusie, dat de stand van zaken minder ingewikkeld was dan hij zich had voorge-teld. Zy wisten de nodige regelingen dan ook zo spoedig gereed te maken, dat Piers een dag vroeger dan verwacht was naar huis kon terugkeren. In tussen ging die terugreis niet byster vlot, want er waren betrekkeiyk wei nig treinen in de richting van zijn woonplaats en de door hem gekozen trein op zichzelf snel genoeg, nep niet door tot Normanby. Hy zou moeten uitstappen te Bartonby het op onge veer vyf mijl van Normanby gelegen marktstadje en daar of op een locaal- trein wachten of de bus nemen, die een uurverbinding tussen beide plaat sen onderhield. Hy besloot tot het laatste, vooral omdat waar hij toch circa een half uur zou moeten wachten er allicht meer in de straten van het stadje viel te beleven dan op het weinig aantrekkelijke stationsperron. Geluk kig was het geen marktdag, zodat er nergens verkeersopstoppingen waren bekijken. Vooral één winkel, met al lerlei gereedschap, trok zijn byzonde- re aandacht. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 6