f KLANKBORD Grootscheeps offensief tegen de guerillastrijders in Malakka Sowjet-ambassade te Ottawa door brand bijna geheel verwoest HARAHAP HOOPT OP „SUCCES" IN KWESTIE NIEUW-GUINEA DINSDAG 3 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT 8 NA FIASCO VAN VREDESOVERLEG Veiligheidstroepen mogen ook vechten op Siamees gebied Na het mislukken van de vredesonderhandelingen, welke vorige week in Baling tussen de premiers van Malakka en Singapore enerzijds en de leider van de communistische guerillastryders in Malakka, Tsjin Peng, anderzijds werden gevoerd, hebben de veiligheidstroepen nu een grootscheeps offensief tegen de jungleterroristen ingezet. Het offensief begon zondagavond met een zware artilleriebarrage van Australische eenheden op het Bongsoe-staatsbos, waarin zich naar men aanneemt ongeveer 100 guerillastrijders schuil hielden. Het artilleriebombardement ging tot maandagochtend door: tussen de 900 en 1000 granaten werden op het bos afgevuurd. Daarna zetten straaljagers met raketten de aanval in om de communisten uit te roken en uit hun schuilplaatsen te verdrijven. Het was voor de eerste maal sinds de Australische troepen verleden jaar als onderdeel van de SEATO-strijd- macht naar Malakka werden gezon den, dat zij voor de actieve strijd wer den ingezet. Hoewel de vredesbesprekingen af gebroken zq'n, blijft het amnestieaan bod van de regering aan de terroris ten nog tot 8 februari a.s. van kracht. Dan zal het aanbod ingetrokken wor den, tenzij de communisten voor die tijd met nieuwe voorstellen komen. Het nieuws over het Australische bombardement valt samen met een onbevestigd bericht uit Baling, dat de regering van Siam Britse vei ligheidstroepen toestemming heeft gegeven 100 mijl op Siamees „Het leven begint bij veertig" ook voor dames Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij veertig" is op oude jaarsdag verblijd met een grote gift van een vooraanstaand Nijmegenaar. die onbekend wenst te blijven. Deze gift „is bedoeld ter bestrijding van de hoge kosten die de stichting voor het belangeloze werk moet maken." Voorts kan „met dit geld speciale propaganda worden gemaakt voor te werkstelling van de Indische gerepa- trieerden." Het stichtingsbestuur heeft besloten, voortaan ook alle aandacht te besteden aan de zonder werk ge raakte dames in Nederland van boven de veertig. Vijfentwintig jaar in dienst van het C.J.M.V. In het bondsgebouw van het Chris telijk Jonge Mannen Verbond te Am sterdam is Maandag de heer K. Hoe ve gehuldigd in verband met het feit, dat hij gedurende 25 jaar in dienst de zer organisatie is geweest. De bonds voorzitter, ds. H. J. van Heerden, bracht de jubilaris dank voor het vele werk, eerst voor het jongenswerk, daarna als secretaris van algemene zaken, voor de militairen, voor de zie- kendienst en in de laatste jaren als secretaris van de stichting „C.J.M.V. Lectuurvoorziening". /VVWVWSAAA^AAAAAAAAAAAA Drie doden bij ruzie om erfenis Luigi Bonifacio, 40 jaar, kwam in Caltanisetta (It.) zijn 3 oude tantes condoleren. Een hunner, Maria, had haar man bij een auto-ongeluk verloren. De we duwe vertelde dat oom, die win kelier was geweest, een klein kapitaaltje had nagelaten. Er ontstond al gauw twist over de vraag hoe dat geld verdeeld moest worden, want oom had geen testament gemaakt. De ruzie nam steeds scherper vor men aan en op zeker ogenblik haalde Luigi een revolver voor de dag en doodde weduwe Ma ria en haar zuster Martha. De derde zuster, Luigia, werd ge wond. Na de tantes neergeknald te hebben, schoot Luigi zichzelf dood. V>Ai\AA*A*\*WVVW»/VWVW Twee geheime zenders in Almelo opgespoord De politie te Almelo heeft wederom twee geheime zenders opgespoord, die reeds enige jaren in de lucht waren. Tegen de 20-jarige J. W. N., die, toen de politie binnenkwam, juist bezig was zijn apparatuur op te bergen, werd proces-verbaal opgemaakt. Hij had sinds geruime tijd uitgezonden onder de naam „Florida". Vroeger had hij de naam „Californië" gebe zigd. De 29-jarige H. ten B. had zijn zend apparatuur juist opgeborgen toen de politie binnenkwam. Ook tegen Ten B., die uitgezonden had onder de naam „Pascal", werd proces-verbaal opgemaakt. In beide gevallen werd de appara tuur in beslag genomen. RECORD: De brandweerman Richard Groen hout uit Grandrads heeft een nieuw onofficieel wereldrecord gevestigd. Toen er alarm werd geslagen sprong hij uit zijn bed, schoot zijn broek en laarzen aan, liet zich langs de glad de koperen stang van de slaapver trekken naar de benedenverdiepingen zakken, rende naar de brandweerwa gen en startte de motor invijf seconden. SECRETARESSE: Alfred Forrest, directeur van een verzekeringsmaat schappij in de V.S. heeft zijn secre taresse een vermogen nagelaten, dat, met aftrek van successierechten en andere belastingen, op meer dan een miljoen dollar wordt geraamd. grondgebied door te dringen tot over de Klian Intan-bergketen vanwaar de communistische leider Tsjin Peng en zijn adjudanten vo rige week naar Baling kwamen. Men vermoedt, dat de terroristen hun hoofdkwartier op Siamees grondgebied hebben. (United Press) Gouverneur van Cyprus sloot Grieks gymnasium De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft maandag de sluiting van het Griekse gymnasium in Limas sol gelast. Ongeveer duizend leerlin gen van de school hebben in de afge lopen twee maanden deelgenomen aan relletjes en betogingen voor aanslui ting van Cyprus bij Griekenland. In november werd uit de school een bom geworpen naar een Britse patrouille, waardoor vier Britse militairen ge wond werden. Een van hen is later overleden. Britse commando's zijn maandag begonnen met het doorzoeken van de Troodosbergen in het zuidwesten van Cyprus. Daarbij hebben zij wapens en explosieven ontdekt. Hubert Ney wordt Saars premier De drie pro-Duitse partijen in Saar land zijn zondag na twee weken onder handelen over de vorming van een coalitie-regering op bet laatste ogen blik nog tot overeenstemming geko men. Premier in de nieuwe regering zal zijn de leider vann de Christen-Demo craten, dr. Hubert Ney. De Christen- Democraten hebben de meeste zetels in het nieuwe parlement, namelijk 14. Het parlement koos gisteren de lei der van de democratische partij, dr. Heinrich Schneider, tot voorzitter. Dr. Schneider heeft maandag ver klaard, dat het verzoek van zijn de mocratische partij om een volksstem ming over de toekomst van het gebied, naar hij verwacht, het eerste staats rechtelijke kwestie zal zijn, die in het parlement zal worden behandeld. Het voorstel beoogt aansluiting van Saar land bij West-Duitsland mogelijk te maken. Schneiders partij verzocht eveneens om een volksstemming over de toe komst van Roechlmg-staalfabriek te Völklingen, de grootste in het Saar land. Luitenant omgekomen bij dienstongeval In het Schefferkamp te De Lier is zondag de 22-jarige tijdelijke reserve luitenant A. P. W. L. D. uit Amster dam, van de 929e afdeling lichte Luwa, door een dienstongeval omgekomen. Omstreeks één uur des middags was hij bezig zijn pistool te ontladen. Daar bij bleef echter een kogel in de kamer achter. Toen het pistool onverwacht afging, trof de kogel luitenant D. in het hoofd. Hij moet op slag dood zijn geweest. HET NEDERLANDS-INDONESISCHE OVERLEG Het doelwit: erkenning van Indonesisch gezag In een nieuwjaarsrede, die premier Harahap voor de radio heeft gehou den, heeft hij gezegd, dat de Indone sische delegatie bij de Nederlands Indonesische besprekingen op het ogenblik haar uiterste best doet om „West-Irian" (Nieuw-Guinea) „dat thans nog in de macht is van het ko lonialisme" onder het de facto ge zag van de Indonesische republiek te brengen. De regering hoopt, dat de po gingen van de huidige delegatie meer succes zullen hebben dan de vooraf gaande. „In elk geval is de regering erin ge slaagd, de onderhandelingen over West-Irian met Nederland te her openen". Harahap zei voorts, dat Ne derland de kwestie-West-Irian als een binnenlandse aangelegenheid be schouwt, „doch een feit is, dat de re solutie, die door de Verenigde Naties is aangenomen, bewijst, dat zij een in ternationale aangelegenheid in het al gemeen is en een conflict tussen Indo nesië en Nederland in het bijzonder. De regering wil geen beloften doen in zake de resultaten, die in Genève be- Vierling geboren Mevrouw Norman C. Hohenwarter, de 26-jarige echtgenote van een post beambte in Lancaster (Verenigde Staten) heeft gisteren het leven ge schonken aan vier jongens. De jon gens, die te vroeg geboren waren, werden onmiddellijk in couveuses ge plaatst. De geneesheren verklaarden dat de vierling een goede kans maakt in leven te blijven. Twee dingen zijn er nodig om een dergelijk staaltje te kunnen uithalen: sterke tanden en een leerzaam hondje. De Duitse artiest Frania heeft 't met zijn hond klaar weten te spélen en strevend naar een volmaakt voorbeeld van evenwicht haalt hij het kunststuk uit op een zwaaiend lcoord, zonder ooit zijn evenwicht te verliezen. reikt kunnen worden", aldus de eerste minister, „maar zij hoopt, dat de dele gatie de weg zal hebben gebaand voor de werkzaamheden van de komende regeringen. De regering is ervan overtuigd, dat het nieuwe parlement, dat dit jaar zal worden gevormd, betere resultaten zal boeken in de strijd om West-Irian on der het de facto gezag van de Indone sische republiek te brengen, aangezien het nieuwe parlement een regering tot stand kan brengen, die sterker en sta bieler zal zijn dan alle voorgaande kabinetten." Cerammers willen naar Indonesië terugkeren „Republiek Zuid-Molukken niet levensvatbaar" Maandag is in Den Haag onder lei ding van de heer C. Wairata een ver gadering gehouden van ex-K.N.I.L.- soldaten, afkomstig van het eiland Ceram en thans verblijf houdende in Nederlandse woonoorden. In een door de Cerammers S. Tau- ran en J. Tamaela ondertekende ver klaring wordt medegedeeld, dat ge noemde ex-K.N.I.L.-soldaten uit Ce- ram hebben besloten „hun wens om naar Indonesië te gaan, kenbaar te maken als gevolg van de overtuiging, dat zij hun land en volk niet langer kunnen opofferen aan een Republiek Zuid-Molukken, die heeft bewezen niet levensvatbaar te zijn en alleen te zijn geproclameerd om de positie van enkele ontevreden intellectuelen te handhaven. Deze Cerammers wensen naar Indonesië terug te keren, tenein de als loyale Indonesische staatsbur gers mee te kunnen helpen aan de ontwikkeling van hun volk". De ter vergadering genomen beslui ten zullen, naar de heer Wairata me dedeelde, ter kennis worden gebracht van de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, de minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, en de Indonesische zaakgelastigde in Nederland kwee- djiehoo. In Zeeland (V.S.) doen de bomen het uitstekend In het district Ottawa van de Ame rikaanse staat Michigan zijn in de af- felopen vijftien jaar heel wat bomen ijgeplant. In het kader van het her bebossingsprogramma van dit gebied werden in de genoemde periode 25 miljoen bomen aangeplant. De streken, waar deze bomenplant- actie het meeste succes heeft gehad, zijn: North Holland, Borculo, Vries land, Zeeland, Noordeloos, Graaf schap, Zutphen en Overisel. Het Amerikaanse leger experimen teert op het ogenblik met een nieuw vliegapparaat. Het is een éénpersoons machine, die de verplaatsbaarheid van de infanterist moet vergroten. Het is eigenlijk een helicopter schroef, met motor, waar een platform op is gebouwd. De maximum snelheid be draagt ongeveer 90 kilometer en het afstandsbereik is 250 kilometer. A*V\\\*VVWVVV*\>VVVVVV\A Morgen weer zachtere lucht (Van onze weerkundige medewerker). De actieve depressie, welke op nieuwjaarsdag in ons land regen en wind veroorzaakte, trok gisteren over Noord- Duitsland naar Polen. Aan de noordflank stak een harde noordelijke tot noordoostelijke wind op, waarmee koude lucht uit Zweden over Denemarken naar Duitsland werd getrans- oorteerd. In Denemarken kwam de temperatuur gisteren vrijwel niet boven het vriespunt. Voor namelijk in de oostelijke helft van ons land kwam in de afge lopen nacht bij een heldere he mel lichte vorst voor. Toch ziet het er niet naar uit, dat de vorst zal blijven of terrein zal winnen, ondanks de hoge baro meterstand. Nieuwe depressies oreiden zich over Schotland en Ie Noordzee uit. Hierdoor gaat de wind vandaag weer naar vest tot zuidwest krimpen. Ge- eideljjk wordt zachtere oceaan- .ucht aangevoerd welke de vol gende 24 uur, vergezeld van jnige lichte regen, ons land kan gaan binnenstromen. Nationalistische guerilla's hebben ln 1955 131 overvallen uitgevoerd op commu nistische stellingen op het Chinese vaste land. Daarbij werden veertien bolwerken vernield, 730 communisten gedood, 541 ge vangen genomen en een grote hoeveel heid wapens buitgemaakt, aldus is offi cieel te Taipeh op Formosa bekendge maakt. GEBOUW WAARUIT GOUZENKO VLUCHTTE Personeel bracht karrevrachten papieren in veiligheid In het gebouw van de Russische ambassade te Ottawa ls op nieuwjaars dag brand uitgebroken, waardoor ernstige schade werd aangericht. De brand brak uit op de bovenste verdieping en het vuur tastte door de harde wind zo snel om zich heen, dat korte tjjd later het dak Instortte. De brand weer bestreed het vuur met twaalf motorspuiten, doch kon niet verhinderen dat het gebouw byna geheel werd verwoest. Terwijl de brand In volle omvang woedde, sloeg het ambassadepersoneel alle waarschuwingen In de wind om met levensgevaar een grote hoeveelheid documenten in veiligheid te brengen. Het ambassadegebouw, waar ongeveer 25 personen woonden, was tien jaar geleden het centrum van de grote Russische splonnage-organisatie, die werd ontdekt nadat een coderingsambtenaar, Igor Gouzenko zich met do cumenten bij de Canadese politie had gemeld. By de brand vielen geen slachtoffers. De burgemeester van Ottawa, mevr. Charlotte Whitton, heeft verklaard, dat de Russen pas toestonden, dat de brandweer materiaal in het gebouw bracht, toen het al veel te laat was. Volgens onbevestigde berichten is het noofd van de brandweer door een Russische functionaris gesla gen. De brandweerlieden gingen het gebouw pas binnen nadat juri disch advies aan het Canadese de partement van buitenlandse zaken was gevraagd. Het departement zei, dat men de diplomatieke im muniteit kon negeren als er ge vaar voor aangrenzende gebouwen bestond naar de mening van de burgemeester en het hoofd van de brandweer. Alle waarschuwingen in de wind slaande, gingen Russische functiona rissen tot het laatst toe het gebouw in om karrevrachten documenten in veiligheid te brengen. De Russische ambassadeur, Dmitri Tsjoevahin zei dat er niet genoeg blus- materiaal ter plaatse was, een bewe ring die door de brandweer is tegen gesproken. Russische functionarissen vonden dat de brandweerlieden te langzaam waren en dat er niet genoeg water was. Meer dan 3000 mensen sloegen de brand gade. De schade wordt op een kwart mlllloen dollar geraamd. Administrateur eigende zich 30.000 toe De politie van Den Haag heeft de 32-jarige administrateur J. H. de H. aangehouden, die ten nadele van de coöperatie, waar hij werkzaam was, een bedrag van 30-000 heeft ver duisterd. Een jaar geleden moest De H. verzekeringen voor de coöperatie afsluiten, maar mocht dit alleen rechtstreeks doen en niet via een assurantiekantoor, waarvoor premies zouden moeten worden betaald. De H. gaf de coöperatie te kennen, dat dit niet mogelijk was en dat Iiü daar om een tussenpersoon in de arm had f enomen. Later bleek, dat hij zelf die ussenpersoon was geweëst. Over de ze gedragslijn was men bij de coöpe ratie boos en de spannino- tussen het bestuur en de administrateur steeg. De laatste begreep dat hij vroeger of later ontslagen zou worden en om zich van te voren schadeloos te stel len, verduisterde hij het bovenge noemde bedrag. Voor die 30..000 heeft hy een auto gekocht en afbeta lingen op een huis gedaan. Voor de (Nederlandse) bakker! De Nederlandse bakker Nicolaas Bronsema, die vroeger in zijn vader land al verscheidene belangrijke prijzen op bakkerijtentoonstellin gen heeft gewonnen heeft de vorige week zijn eerste Amerikaan se kampioenschap be haald. Op een concours voor employé's van de grote Hekman-bakkerijen in de Amerikaanse staal Michigan behaalde Bronsema de eerste prijs met een prachtige decoratie van koekjes in diermotieven. Bronsema'8 inzending bestond uit een draai molen, waarin leeuwen, beren, paarden, olifan ten en andere dieren zaten, allemaal koekjes die hijzelf gebakken had. De Nederlandse bakker verwerkte in zijn pro- dukten chocola, koffie- extract, kokos en eiwit. Ook zijn vrouw deed aan de wedstrijd mee: zij deelde de vierde prijs met haar inzending. De Bronsema's zijn kort na de oorlog naar Michigan geëmigreerd. Voor die tijd hadden zij een bakkerij in de pro vincie Groningen. Onder de prijzen, die hij in Nederland won, was een eerste prijs op een tentoonstelling te As sen. Deze bekroonde in zending, 'n grote taart versierd met een boom, werd indertijd bewon derd door Koningin Wilhelmina. Na zijn emigratie naar de Verenigde Staten werkte Bronsema eerst als huisschilder. Later kocht hij een kruide nierswinkel, die hij drie jaar geleden weer van de hand deed om bij Hekman in zijn oude vak terug te keren. (United PressX Het Wereldgebeuren. Twee tachtigers Al viert hij dan zijn tachtigste verjaardag, toch zal de West- duitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer donderdag in Bonn gewoon aan de arbeid tijgen. Dat heeft hij al lang tevoren zo geor ganiseerd. Waarschijnlijk vindt hij het zö prettig, dat nij na zijn ziek te in oktober en november van het vorige jaar weer is opgeknapt, dat hij ook op zijn verjaardag van het voorrecht om te mogen werken naar hartelust gebruik wil maken. Mis schien is net ook een kwestie van een gewoonte, waaraan de bonds kanselier is verknocht. Om zes uur is hij in de regel uit de veren en hij heeft al bergen verzet, wanneer hij om half negen van zijn villa in Rhöndorf wordt afgehaald om in een kleine, hardrijdende colonne naar de bondskanselarij in Bonn te worden gereden. Eigenlijk mag hg van de dokter nog maar halve da gen werken, maar tot nu toe is er nog niet veel van gekomen, om dat voorschrift netjes na te leven. Wer ken is iets, waaraan dr. Konrad Adenauer een beetje verslaafd is ge raakt. Voor de rest is hij een toon beeld van matigheid: men hoeft hem geen sigaar of sigaret aan te bieden, want van roken houdt hij niet. Als h\j een glaasje krijgt voorgezet, dan laat hij dat slechts één keer vullen en wel met rijnwijn, een vocht dat bij hem wel in de smaak valt. Huldebetuigingen zullen straks ze ker komen van allerlei kant: van oost en west. De westelijken hebben respect voor de vaste hand, waar mee Adenauer zijn land in democrati sche koers stuurt; de Russen is er iets aan gelegen, om hem zo aan genaam mogelijk voor zich tc stem men, al zijn de mogelijkheden tenge volge van hun eigen politieke acties niet groot De Russen kunnen zich in elk geval nooit in het hoofd halen, dat Adenauer zich voor hun karretje zal laten spannen. Een heel verschil met de andere tachtigjari ge Duitser van deze week: presi dent Wilhelm Pieck van Oost-Duits- land, die vandaag aan het achtste kruisje toe is. Die zal ook wel geluk wensen ontvangen, maar uit een meer beperkt en minder select gezel schap: voornamelijk uit de Sowjet- Unie en haar andere satellietstaten. In de westelijke wereld wordt Oost- Duitsland immers helemaal niet er kend en Wilhelm Pieck wordt door de westelijken weliswaar in de gaten gehouden, maar in naam is hij lucht voor hen. Hij zal overigens wel big zijn met het hoge bezoek, dat hij ont vangen mag: er komt bijvoorbeeld een delegatie van de Russische com munistische partij over onder leiding van niemand minder dan president maarschalk Worosjilow, met wie hg misschien al kennis maakte tussen 1939 en 1945, toen hij als uitgeweke ne in Moskou woonde. Twee verjaardagen tegen de ach tergrond van de Duitse verdeeld heidtwee verjaardagen ook, waarbg gepraat zal worden over het verlangen, om er weer één land van te maken. Dat Worosjilow naar Oost-Duitsland reist, is een bewijs te meer voor het feit, dat de Russen van plan zijn, om de Oostduitse ma rionettenregering de hand boven het hoofd te houden en dat er van die kant geen sprake zal kunnen zijn van vervulling van de westelijke wens: vrije democratische verkiezin gen voor heel Duitsland. De vluch telingenstroom uit Oost-Duitsland naar het vrije westen is na de twee de conferentie van Genève in het na jaar van 1954 weer sneller en bre der geworden dan tevoren, maar on danks de ontevredenheid en de angst, die daarginds heersen, blijft het op- felegde communistische bewind er estaan. Op die tweede Geneefse conferentie heeft de Russische heer Molotow zelfs verlangd, dat bij here niging van Duitsland de „verworven heden" van de Oostduitse volksrepu bliek over heel Duitsland zouden worden verbreid. In verband daar mee heeft bondskanselier Adenauer vorige week nog in een interview verklaard, dat zo'n bolsjewisering van Duitsland tot alle prijs zal wor den voorkomen, niet alleen voor de Duitsers zelve, maar voor heel West-Europa. Nog steeds koesteren de Russen, zo zei hij, het ideaal van communistische wereldheerschappij.... Adenauer voegde eraan toe, dat de regering van West-Duits- land dit jaar vooral aandacht zal schenken aan sociale vraagstuk ken, om ook door maatregelen op maatschappelijk terrein een halt toe te roepen aan de communistische in filtratiepogingen. Hij vond daarbg, naar dezelfde dag bleek, de socialis tische oppositieleider Ollenhauer aan zgn zijde. De aantrekkingskracht van het regeringsstelsel in West-Duits- land zou daarmee voor het door de communisten beheerste deel van het land nog groter worden. Het is nu al zover, dat er in Oost- Duitsland meer belangstelling be staat voor de tachtigste verjaardag van de Westduitse bondskanselier, dan voor die van de „eigen" mario nettenpresident Wilhelm Pieck. WILHELM PIECK marionettenpresident

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 5