PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Winst voor de aanhangers van Mendès-France BILT Dynamische ontwikkeling van Vlissingen in laatste jaren Verrassend de aanial siemmen Poujadisten voor Vandaag... GEEN ENGELS LEGERSCHR00T MEER NAAR HET BUITENLAND 199e jaargang no 2 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 januari 1956 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties ima*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee N. Bogerdstraat 24. telef. 26. VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK Winst voor de aanhangers van Mendès-France, een verrassend groot aantal stemmen op de Poujadisten, zware verliezen voor de vroegere Gaullisten, zo kan men de eerste uitslagen van de Franse verkiezingen samenvatten. Maandagmorgen om acht uur gingen in geheel Frankrijk de deuren open van de stemlokalen in raad huizen en scholen voor de verkiezingen van een nieuwe nationale vergadering. Er zijn in totaal 26.871.688 kiezers ingeschreven, Vroegere Gaullisten leden zware verliezen Generaal Charles de Gaulle heeft de verkiezingen geboycot. Hy, noch mevrouw De Gaulle brachten htm stem uit ln het dorp Colombey-les-deux- églises nabij Chaumont, waar de vroegere verzetsleider zich teruggetrokken heeft. Premier Edgar Faure en z\jn vrouw stemden te Port-Lesney in de Jura. Faure is daar sedert 1946 burgemeester; vervolgens vlogen zij terug naar Parijs, waar Faure als zjjn eigen minister van Binnenlandse Zaken, de uit slagen volgde. De premier werd evenals Guy Mollet, die met Mendès-France samengaat, herkozen. Mendès-France, die het republikeinse front leidt tegen Faures coalitie van rechts en centrum, setmde te Louviers in Normandië, waar hy sedert 1934 burgemeester is. Hy werd ais afgevaardigde van l'Eure herkozen. In de eerste morgenuren was de belangstelling van de ruim 26 mil joen stemgerechtigden nog gering. De van regen glimmende straten van Parijs zagen er even verlaten uit als op zondagmorgen. De stemdag was een officiële „feest dag" in Frankrijk, waarop nie mand behoefde te werken. Dë verkiezingen liepen over 52 ze tels voor de overzeese gebiedsdelen en 544 voor het Franse vasteland en het eiland Corsica. De uitslag van de ver kiezingen in de verre gewesten zal eerst in de loop van de week bekend worden. Zoals men weet werd er niet overal gestemd, want in Algerije heeft men de verkiezingen uitgesteld tot de tijd, dat het er wat rustiger is. Daardoor zullen 35 kamerzetels voor lopig onbezet blijven. Geleden smart De oorzaak van verkeersongeluk ken ligt niet altijd bij de wegge bruikers. Die oorzaak kan ook liggen bij de weg zelve, bijvoorbeeld als de weg verkeerd is aangelegd of in slechte staat van onderhoud ver keert. Al meermalen is de vraag aan de orde geweest in hoeverre een ge meente, een provincie, enz. aansprake lijk gesteld kan worden, wanneer op zo'n „foutieve" weg een ongeluk ge beurt. Maandag heeft de civielé kamer van de Arnhemse rechtbank in antwoord op deze vraag een belangrijke uit spraak gedaan, die ruime bekendheid verdient. Die kamer heeft in een proces, dat een dame uit het dorp Spijker boor aanhangig had gemaakt te gen de gemeente Nijmegen een vorde ring van f2500 toegewezen. Deze dame was destijds op de veelomstreden Berg-en-Dalseweg te Nijmegen met haar bromfiets gevallen. Zij brak daar bij een been. De weg vertoont al jaren ernstige verzakkingen, waardoor de tramrails ver boven het wegdek uit steken. De Vereniging voor Veilig Verkeer vestigde reeds eerder de aandacht op deze wantoestand, maar de gemeente Nijmegen kwam niet in actie. De dame uit Spijkerboor zag hierin aanleiding de gemeente Nijmegen aan sprakelijk te stellen voor het haar overkomen ongeval. Maandag wees de rechtbank niet alleen, haar vordering ad f 2500 toe (voor geleden smart en gederfde le vensvreugde), maar de gemeente Nij megen moet ook nog de ziekenhuis- en kledingkosten betalen plus de pro ceskosten. Inmiddels nam de gemeenteraad van Nijmegen het besluit de weg afdoende te laten verbeteren. De uitspraak van de Arnhemse rechtbank is niet alleen een ge voelige les voor de gemeente Nij megen, maar ook een vingerwijzing voor alle openbare lichamen, die on derhoudsplichtig zijn op het stuk der wegen. Er zijn m het verleden nogal wat verkeersongelukken gebeurd, waarbij de toestand van de weg ter sprake kwam Ook wanneer die weg als schul dige werd aangewezen, greep men in het algemeen niet naar het middel van een civiele procedure tegen de onder houdsplichtigen. Het is zeer wel mogelijk, dat daarin thans erandering komt en dat meer dan in het verleden de onderhouds plichtigen via een civiele vordering aan hun verantwoordelijkheid her innerd zullen worden, De rechtse gematigde groep omvat de afgevaardigden, die Faure gewoon lijk steunen. De linkse gematigden zyn de aanhangers van Mendès-Fran ce. De uiterst rechtsen omvatten de Poujadisten. De samenstelling van bovenvermel de groepen is een onofficiële indeling, waarbij zo nauwkeurig mogelijk re kening is gehouden met de bekende sympathieën der gekozenen. Hierbij dient men rekening te houden met de mogelijkheid, dat sommige afgevaar digden zich niet aan de partijdiscipli ne houden. De „Mendès-France-groep" omvat alle socialisten, de meeste radicaal- gezinden, sommige der orthodoxe ra dicalen en de sociaal-republikeinen (de vroegere Gaullisten). De groep der gematigde rechtsen omvat de dissidente radicalen, de (rooms-katholieke) M.R.P., verschei dene conservatieve groepen en som mige orthodoxe radicalen en sociaal republikeinen. Onlusten in Brazzaville Bij Brazzaville, in Frans equato riaal Afrika is het tot botsingen tus sen aanhangers van twee partijen ge komen. Er vielen twee doden. De po litie, versterkt door valschermtroepen, dreef de vechtenden uiteen. In de dor pen, waar zich de incidenten hebben voorgedaan, was maandagavond alle verkeer verboden. £**WVV^WW\\iWVWW>AA Kleine vergissing Te Morlaix, in Bretagne, was één kiezer, wiens derde zoon maandagmorgen geboren werd, zo in de war dat hij in plaats van zijn stembiljet het, geboortebe- wijs van zijn zoon in de stembus stopte. Hij kreeg het terug toen de stemmen geteld waren. v/aaronder ruim 14 miljoen vrouwen. In het noorden van het land kwam op het platteland ongeveer 92 procent van de kiezers op; in de steden was dit per centage 90. In bergachtige gebieden, zoals de Pyre neeën, konden vele kiezers wegens het ongunstige weer en de sneeuw niet naar de stembus gaan. Het sluitingsuur van vele stembureaus moest wegens de grote opkomst verlaat worden. Om tien uur des avonds waren pas 46.000 stemmen geteld. Uitslagen Herkozen werden o.a.: de minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pi- nay, in het departement Loire; oud- premier Paul Reynaud in het depar tement Nord; Georges Bonnet, die ten tijde van de conferentie van München minister van Buitenlandse Zaken was en die twee weken geleden uit de ra dicale partij werd gezet, in het depar tement Dordogne; de minister van Justitie, Robert Schuman, in het de partement Moselle; Frangois Mitte- rand, de voorzitter van de U.D.S.R., in het departement Nievre. De aanhangers van Poujade, de mid denstander die strijdt tegen de belas- tingpolitiek van de regering, zullen wellicht voor de grootste verrassing zorgen die de verkiezingen in Frank rijk in jaren hebben opgeleverd. Volgens sommige waarnemers leek het vannacht al mogelyk dat de Pou jadisten zoveel zetels zouden behalen dat er gesproken kon worden van een belangrijke verschuiving ln het Fran se politieke leven. In ieder geval was toen al duidelijk dat men voortaan met Poujade terdege rekening zal moeten houden. De communisten boekten, overeen komstig de verwachtingen, winst. Die winst danken z\j ten dele aan de ver deeldheid onder hun tegenstanders waardoor zy het minder moeilyk had den dan in 1951. De mogelijkheid werd niet uitgeslo ten geacht dat de Poujadisten om streeks 65 zetels zouden veroveren. Poujade nam zelf niet aan de verkie zingen deel maar zijn beweging heeft meer personen kandidaat gesteld dan welke andere partij ook, namelijk 841. Komen die verwachtingen uit dan zal de nieuwe nationale vergadering Op het Santis-gébergte in Zwitser land staat de hoogste televisie-zender van Europaop een hoogte van ruim 2500 meter. De bergruggen maken de uitzendingen moeilyk en daarom wa ren tussen-zenders noodzakelijk. De foto laat zien hoe twee technici bezig zijn met het monteren van een van de tussenzenders. op het Santis-gebergte. vermoedelijk nog onstabieler zijn dan de oude. De middenpartijen waarop premier Faure zyn hoop had gevestigd en het republikeinse front van Mendès-Fran ce hadden later in de nacht vrywel gelijke kansen. Volgens de laatste berichten was de stand: communisten 49 zetels; radi caal-socialisten 10 zetels; socialisten (S.F.I.O.) 33 zetels; M.R.P. 24 zetels; onafhankelijken 31 zetels; R.G.R. (Faure) 7 zetels; Poujadisten 8 zetels. Toen vier millioen stemmen geteld waren was de onderlinge verhouding volgens niet-officiële berekeningen communisten 19 procent; Poujadisten 11 procent; de coalitie van Mendès- France 33 procentde regeringscoalitie 33 procent. viert Wilhelm Pieck, president van de Oostduitse republiek, zijn tachtigste ver jaardag; is het vijfentwintig jaar geleden dat de Franse maar schalk J. J. C. Joffre, de be faamde overwinnaar van de slag aan de Marne in 1914, te Parijs overleed. Grote actie voor het reddingwezen Enige tijd geleden heeft een aantal personen uit het agrarisch volksdeel van Nederland, naar gemeld, de ge dachte opgevat om een reddingboot te schenken aan de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse Reddingmaatschap pij, en daarvoor f 300.000 bijeen te brengen. De reddingboot zal de naam dragen van dr. ir. S. L. Louwes. Onafhankelijk van de voorbereidin gen voor deze actie heeft een andere groep een soortgelijk initiatief geno men met de bedoeling een beroep te doen op het gehele Nederlandse volk om een reddingboot te schenken aan de Koninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreu kelingen. Zodra beide groepen van eikaars plannen hoorden, hebben zij contact gezocht om te trachten hun plannen te coördineren en elkaar te helpen. Het resultaat van dit overleg is geweest het besulit tot één grote landelijke actie ten bate van het Nederlandse Reddingwezen. Zo zijn er bijvoorbeeld reeds plan nen om in het voorjaar van 1956 een actie te ondernemen door middel van de radio. Deze landelijke actie zal zich dan richten tot alle Nederlanders. Frankrijk is het nieuwe jaar begon- i Men ziet op deze nen met de grote algemene stemming, bij het vervullen foto een gendarme van de stemplicht. PREMIER EDEN VERKLAART Tenzij regeringen vreedzame bestemming garanderen De politiek Van de Britse regering blyft erop gericht, alles in het werk te stellen om een bewapeningswedloop in het Nabye-Oosten te voorkomen, uit welke bron de wapens ook afkomstig zyn, zo wordt gezegd in een verklaring, die maandag namens premier Eden werd uitgegeven. Aanlei ding tot deze verklaring waren de berichten, dat overtollig Brits oorlogs materiaal, dat aan het buitenland was verkocht, een weg naar het Nabije-Oosten heeft gevonden. Er zullen voortaan geen vergunningen aan particuliere handelaren worden verstrekt voor de uitvoer van materieel, dat kan worden hersteld en dan opnieuw worden uitgevoerd als wapens, tenzy de regering van het land van bestemming bereid is te garanderen, dat zulks niet zal gebeu ren. In de verklaring wordt gezegd, dat er sinds het einde van de oorlog veel overtollig oorlogsmateriaal ter be schikking is gesteld van particuliere handelaren. Een groot gedeelte hier van is verkocht als schroot en een klein deel gebruikt voor burgerlijke doeleinden. Geen vergunningen In de praktijk werden van de expor teurs verzekeringen gevraagd betref fende de bestemming van de goede- OUD MAAKTE PLAATS VOOR NIEUW Stedebouwkundige veranderingen voltrokken zich in snel tempo Er is in Vlissingen in stedebouwkundig opzicht vooral in het laatste jaar veel veranderd en andere belangrijke veranderingen staan nog op het programma. Gedeelten van nieuwe wijken verrijzen uit de grond en op plaatsen, waar vroeger de gevolgen van de oorlogshandelingen nog tastbaar waren, staan nu flats, die aan velen onderdak bieden. Ook de wegen werden hier en daar aangepast en verbeterd en aan de Koudekerk- seweg werd 'n begin gemaakt met 't afbreken van het Ambonezen- woonoord, terwijl op dezelfde plaats reeds de voorbereidende werkzaam heden worden uitgevoerd voor de bouw van een bejaardenhuis. In de tweede helft van 1955 werd een begin gemaakt met het tweeba- nig maken van dë Paul Krugerstraat tussen de Keersluisbrug en de Van Dishoeckstraat. De tweede baan ligt er nu en wordt gebruikt. Dit is reeas een uitstekende verbetering. Het wachten is nu nog op het moment, waarop de noodwoningen kunnen worden afgebroken en de andere baan in het bedoelde tracé kan wor den gelegd. Aan dit deel van de Paul Krugerstraat en ook wat verderop verrezen nieuwe woning n en be drijfspanden. Langs de gehele stadsrand van Vlissingen hebben zich veranderingen voltrokken of zij zijn bezig zich te voltrekken. De Beatrixlaan d voor een groot deel bebouwd en van mo derne straatverlichting voorzien. Een geheel nieuw „woondorp" wordt mo menteel opgetrokken ten westen van de Irislaan en ten noorden van de President Rooseveltlaan, waar in de nabije toekomst ongeveer 1800 personen onderdak kunnen vinden. Er komen zowel drie-, twee- a" eenge zinswoningen. De President Rooseveltlaan. die van de Beatrixlaan tot de boule vard loopt en tot dusver was on derbroken tussen de Bloemenlaan en de Irislaan is thans ook door getrokken. Het belang van deze weg zal echter eerst ten volle gaan spreken, wanneer de nieuwe weg tussen Vlissingen en West- Souburg in de toekomst zal zijn voltooid. Aan de Kromwerkgracht heerst de bedrijvigheid van de draglines, die de gehele dag door enorme hoeveelhe- Vervolg op pag. 2) Diensttijd in Israël wordt verlengd De Israëlische eerste minister, Ben Goerion, heeft maandag bekendge maakt, dat de diensttijd in het leger zal worden verlengd van twee-en-een- half tot drie-en-een-half jaar. Ben Goerion zeide, dat de ministers zonder uitzondering zeer ertegen ge kant zijn, dat Israël een oorlog begint. Israël geeft de voorkeur aan vrede, zelfs boven een overwinning in een oorlog, maar indien de aanvallen tegen het land voortduren, zal het revanche nemen. De nieuwe begrafeniswet Het ligt in het voornemen, dat de nieuwe begrafeniswet op 3 april in werking zal treden. Dan zal tegelqk krachtens artikel 29 F van bovenge noemde wet een crematoriumbesluit verschijnen, waarin o.a. voorschriften zullen worden gegeven omtrent de in richting van crematoria en de be stemming van de as. Nieuw Eerste Kamer lid In de plaats van de heer J. van Til burg, die tot gouverneur van Surina me is benoemd, heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer J. B. Broeksz (Partij van de Arbeid) te Hilversum. ren, waarvoor uitvoervergunningen werden verstrekt. In de nazomer van 1955 was er evenwel twijfel gerezen of de feitelyke bestemming van enig oorlogsmaterieel wel overeenkwam met de gegeven verzekeringen. Sinds dien zijn er geen vergunningen voor de export van overtollige tanks of aanzienlijke hoeveelheden oorlogs materieel meer verstrekt, aldus de verklaring van Downingstreet 10. Er was slechts één uitzondering ge weest, n.l. een vergunning voor de uitvoer van 8000 ton reserve-onder delen voor pantserwagens naar Ne derland, voor gebruik in Landbouw- tractors en voor andere burgerlijke doeleinden. De Nederlandse regering had zich echter verplicht ervoor te zorgen, dat deze goederei. niet zou den worden uitgevoerd in een zodani ge vorm, dat zy voor militaire doel einden konden worden gebruikt. Nederlandse firma's Volgens het Engelse blad „Empire News zou de aankoop van overtol lige legermateriaal, dat kort geleden via" Antwerpen naar het Nabije Oosten is verscheept, voor een groot deel in handen zijn van een groep Nederlandse zakenlieden. Van het ministerie van economische zaken vernamen wij met betrekking hiertoe, dat het daar bekend is dat Nederlandse firma's zich met het aankopen en verwerken van dump goederen bezighouden. Er is daar op vrij scherpe controle ter voorko ming van export van oorlogsmate rieel. Dat zulk materieel uit Neder land is uitgevoerd, is echter niet ge bleken. Oud-minister Djody kreeg een jaar gevangenisstraf De oud-minister van justitie, Djo dy Gondokoesoemo, is Maandag we gens medeplichtigheid bij het aanne men van steekpeningen ten bedrage van rp 40.000, tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. De procureur- feneraal bij het hooggerechtshof voor etwelk deze geruchtmakende zaak gedurende drie maanden diende, had 2 jaar gevangenisstraf geëist. Djody zal bij president Soekarno een gratieverzoek indienen. DE VERWACHT... STIJGING VAN TEMPERATUUR. Aanvankelijk weinig, later weer toe nemende bewolking maar geen neer slag van betekenis. Overwegend matige wind, krim pend naar west en zuidwest. Temperaturen oplopend tot een vijf tal graden boven net vriespunt, ZON EN MAAN 4 januari Zon op 8.50 onder 16.44 Maan op 0.14 onder 11.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1