Oud-internationals triomfeerden in troosteloze match over H.F.C. DONNER BLIJKT UIT VORM IN MATCH TEGEN DR.MAX EUWE POSITIE ARNEMUIDEN STERKER NA 4-1 ZEGE OP RILLANDIA BETAALDE VOETBALLERS VAN ROTTERDAM ZEGEVIERDEN 1-0 OVERWINNING VOOR VE JEUGD MAANDAG 2 JANUARI 1956 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 „ORANJE-SPELERS" WAREN TECHNISCH BETER. Neerlands oudste club zag 2-0 voorsprong nog verloren gaan (2-3) De traditionele voetbalwedstrijd op nieuwjaarsdag tussen een elftal van oud-internationals en Neerlands oudste voetbalclub H.F.C., is ditmaal onder wel zeer slechte weersomstandigheden gespeeld. Een stormachtige wind met af en toe harde regenbuien maakten het verblijf op het H.F.C.- terrein niet tot een genoegen. Ook de sfeer ontbrak, zodat het over het algemeen een troosteloos schouwspel werd. Nadat de rust met 10 voor H.F.C. was aangebroken wonnen de „oranjehemden" tenslotte nog met 3—2. In de eerste helft had oranje het nadeel van de harde wind, maar door hun technische vaardigheid konden de oud-internationals zich vrij goed staande houden tegen de snellere ploeg van H.F.C. Dit had reeds na twee minuten door een doelpunt van Wijkhuizen de leiding genomen, maar verder liet de oranje-verdedi ging het niet komen. Na de pauze ging het vooral bij de oranjeploeg veel beter. Geholpen door de wind en mede dank zij de betere techniek bleek het elftal der oud-internationals toch te sterk voor de H.F.C.-ers, die de voorsprong nog wat konden vergroten dank zij een doelpunt van Sander. Doch het te- genpunt, dat daarna onmiddellijk volgde en door Brandes met een fraaie kopbal werd gescoord, luidde een periode van groot oranje-over- wicht in. In de laatste tien minuten moest de Haarlemse defensie, na een Opvolgster van „Little Mo"? Als men mevrouw Hazel Wight- man, die in Amerika bekend is als de „moeder van het tennis spel", mag geloven, heeft men in de Verenigde Staten een nieuwe Maureen Connolly ge kregen in de 15-jarige Nancy o'Connell. Dit jeugdig speelster- tje, dochter van 'n tennisleraar te Chicago, heeft in de afgelo pen week bij de Amerikaanse meisjeskampioenschappen op overdekte banen vier titels op haar naam gebracht. Mevrouw Wightman acht haar evenwaar dig aan Maureen Connolly toen deze in hetzelfde stadium van haar ontwikkeling verkeerde. Maureen, thans mevrouw Brin- ker, won haar eerste Ameri kaanse kampioenschap toen zij 16 was en de eerste van haar drie Wimbledon-titels op zeven tienjarige leeftijd. Nu heeft zij zich echter uit de wedstrijd sport teruggetrokken na een on geluk in 1954, waarbij één van haar benen zwaar gekwetst werd. Schev.-Holl, Sport verloor van Weens Wacker (0-3) Oostenrijkers onmiskenbaar beter dan Nederlanders. De Weense voetbalclub Wacker heeft zondagmiddag in de wedstryd tegen Scheveningen-Holland Sport 't gering aantal toeschouwers, dat op 't Haagse Houtrust het slechte weer trotseerde, getoond, dat er nog een belangrijk kwaliteitsverschil bestaat tussen het Oostenrijkse en het Neder landse clubvoetbal. De Hagenaars verloren met 30, maar als de Oos tenrijkse voorhoede niet zo uitgebreid gecombineerd had, zou het nieuwe jaar voor Scheveningen-Holland Sport een nog slechter begin hebben gehad. Landman. Eversen en Clavan waren het die tenminste nog wat kleur aan het Haagse semi-profvoet- bal gaven. Direct na de aanvang waren de Oostenrijkers heer en meester en voor het doel van Landman speelden zich vele hachelijke situaties af. Het duurde niettemin nog tot de 26e mi nuut, voordat rechtbuiten Kaubec uit een vrije schop doelpuntte (01). De derde minuut na de rust gaf een sim pele trelcbal van linksbuiten Haum- mers te zien. Voor rechtbinnen Brou- sek was deze trelcbal voldoende om het tweede Weense doelpunt te sco ren. Precies een half uur latesprong linksbinnen Kozliczek jr. resoluut op een slechte uittrap van Landman af en het was 03. De weinige serieuze kansen van Scheveningen-Holland Sport vonden bij de uitstekende doel man Pelikan hun Waterloo. Raymond Kopa beste Franse sportman in 1955. Bij een door het sportblad „l'Equipe" uitgeschreven stemming is dè voetbal ler Raymond Kopa uitgeroepen tot „kampioen der Franse kampioenen in 1955. Na hem verwierven Gilbert Bo- zon (zwemmen), Louison Bobet (wiel rennen), Jean Prat (rugby), Macquet (atletiek) en Jacques Anquetil (wiel rennen) in volgorde de meeste punten. Sigge Ericsson verbeterde Zweeds record 5000 meter. Voor de Zweedse kandidaten voor de olympische schaatswedstrijden zijn te Oestersunu selectiewedstrijden ge houden. Wereld- en Europees kampi oen Sigge Ericsson toonde daarbij zijn klasse door het nationale record op de 5000 meter te verbeteren. Hij won dit nummer in 8 min. 17.9 sec. Zijn persoonlijk record had hij wel iswaar in het vorig seizoen reeds op 8 min. 6-6 gebracht, maar deze pres tatie werd in Oslo geleverd, zodat die niet voor nationaal record in aanmer king kwam. Zijn tijd van 8.17,9 is de beste ooit in Zweden door een Zweed gemaakt. geweldig offensief, nogmaals capitu leren. Eerst kopte Roozen de gelijk maker langs de uitstekende H.F.C.- doelman Van de Dee en daarna kon Biesbrouck met een fraaie goal de stand voor oranje op 32 brengen. Het elftal van de oud-internationals zag er als volgt uit: Doel: Halle; achter: Pellikaan en Schijvenaar; midden: Paauwe, Stij- ger en De Vroet; voor: Brandes, Biesbrouck, Roozen, Smit en Meyn- ders. Brit Norris zegevierde in race te Sao Paulo. De 24-jarige Britse atleet Ken Norris heeft de jaarlijkse wedstrijd te Sao Paolo gewonnen met gering ver schil op de Joego-Slaviër Drago Stri- tof. Door zijn enorme vechtlust lukte het Norris, die in de 7300 meter lan ge race blaren had opgelopen en bloé dend de finish bereikte, de aanvallen van de Joego-Slaviër af te slaan. Hij zegevierde met slechts 5.4 seconden verschil op Stritof, in de tijd van 22 min. 18.2 sec. Na zijn overwinning verklaarde hij dan ook dat het de zwaarste strijd van zijn atletiekcar- rière was geweest en dat hij blij was toen de eindstreep in zicht kwam. Op de laatste meters verzekerde een out-sider, de Braziliaan Luis Gonza- ga zich van de derde plaats. Slechts één duel Voor de afdeling zuid I van de K.N.V.B. werd het afgelopen week einde slechts één wedstrijd gespeeld. Dit was het duel R.K.F.C.Nieuw Borgvliet. Zoals te verwachten was won R.K.F.C. (2—0). Nederlandse jeugd won nauwelijks van 't Gooi (0-1) Het Nederlandse jeugdelftal heeft op een spekglad veld in het Hilver- sumse sportpark voor 1800 toeschou wers een magere 10 zege behaald op de eerste klasser ,,'t Gooi". Het Hilversumse team was versterkt met de P.S.V.-er en oud-Hilversum mer Roel Wiersma, die op de spil- plaats opereerde en wel zodanig, dat hij het veld doorlopend beheerste, 't Gooi,' dat spil Bak en international Rinus Schaap wegens ziekte moest missen, wist zich in het veld vrij aardig in spelpeil op te trekken aan de technisch overigens pittiger spe lende jeugd, die echter ook moeite had onder deze moeilijke weersom standigheden tot aantrekkelijk voet bal te komen. Het enige doelpunt werd reeds ne- :n minuten na de aanvang ge scoord. Rechtsbuiten Vreeken van Haarlem had zich goed vrij gespeeld en zond een hard schot in, dat voor het doel door Bosselaar van richting werd veranderd, zodat doelman Bek kering kansloos was. Strehler verbeterde wereldrecord 10 km. De Zwitserse wielrenner Réné Strehler heeft te Zürich het wereld record 10 kilometer op overdekte ba nen voor professionals verbeterd en gebracht op 12 min. 39.6 sec. Het oude record stond sedert 28 november 1954, op naam van de Italiaan Messi na met 12 min 51.8 sec. te Parijs ge maakt. Zoals bekend heeft Réné Strehler veertien dagen geleden ook het wereldrecord op de 5 kilometer op zijn naam gebracht, eveneens te Zürich. Haagse ijshockeyers verloren van Spartak Praag (7 6). IJshockeyclub „Den Haag" heeft de laatste wedstrijd van de Tsjechi sche tournee tegen een versterkte ploeg van Spartak Praag verloren. Na een zeer spannende strijd bleef Spartak met 76 in de meerderheid. De tussenstanden waren 41, 04, 1. OM NATIONALE SCHAAKTITEL Deze week valt beslissing. (Van onze schaakredacteur) Vier van de tien partijen om het kampioenschap schaken van Neder land zijn voorbij en Euwe leidt veilig met 31. Tweemaal bracht Euwe een nieuwtje, dat hem eenmaal positioneel voordeel, andermaal een winstpunt opleverde. In agressieve vorm bleek Euwe slechts in de derde partij. De tweede partij bracht nauwelijks strijd, terwijl de eerste in een overzichtelijke stelling remise werd gegeven. Alleen in de vierde partij had Donner lichte lijk de overhand. Alles bij elkaar heeft Donner nog weinig laten zien. Euwe's voorsprong is verdiend te noemen. De volgende 6 partijen deze week te spelen zullen de beslissing moeten brengen. De eerste partij bracht een interes sant nieuwtje van Euwe. Doordat hij echter de zwarte stukken verzuimde op te sluiten kreeg Donner tegenspel. Een nodeloze zet bracht Euwe toen aanvalskansen die hij niet op zijn sterkst benutte. Er ontstond nu een ingewikkelde stelling, waarin Donner remise aanbood. Beide spelers waren in tijdnood gekomen, wat dit aanbod en zijn aanvaarding enigszins recht vaardigde. Euwe had wel iets betere kansen. De tweede partij bevatte, nu met zwart, weer een nieuwtje van Euwe, dat de Russische weerlegging van de open Spaanse verdediging weerlegde. Donner vond niet het goede antwoord en kwam meteen in een op lang zicht verloren stelling. Deze eerste winst voor Euwe was dus niet meer dan eeri product van huisvlijt. De derde partij werd door Euwe voortreffelijk behandeld. Zijn strate gie was gericht op een slechte loper van Donner (zwart) en op een sterk steunpunt voor zijn paard op e5. Zwart kon geen goed plan vinden en zag de witte stelling zich versterken. Het liep naar een eindspel met vele maar tijd rovende kansen voor wit, toen Donner blunderde. Euwe pende zijn toren die na twee zetten verloren ging. De vierde partij was een herhaling van de tweede. Donner vond nu een sterke voortzetting. Het kostte Euwe een uur (18e zet) om een remise-voort- zetting te vinden. De witte plus-pion werd heroverd en door een tegenactie neutraliseerde Euwe Donners positio nele voordeel ook. Deze remise leidde tot de stand 31 voor Euwe. Twee oudgedienden van het Neder landse voetbal, Leo Halle de Leeuw van Deventer" (links) en Kick Smit de motor" uit de tijd, „dat we naar Rome gingen" vjensen elkaar een voorspoedig 1956 bij de aanvang van de traditionele wedstrijd voor oud internationals. K.N.V.B.-wedstrijden voor het a.s. weekeinde. Voor het a.s. weekeinde zijn, voor zover daarbij Zeeuwse clubs betrokken zijn, de volgen- deK.N.V.B.-wedstrijden vastge- steld le klasse C: BrabantiaAllian- j ce; V.S.V. '34Kimbria; V.V.H. '16Sportclub Emma; Roer mondVlissingenSchijndel Maurits. 2e klasse B: D.E.S.K.Middel burg; InternosHulst; R.A.C. Goes; AxelRoosendaal. 3e klasse C: R.W.B.—V.E.S. '34; De SchuttersVirtus; D.H.V. Zierikzee; HeroGudok. 3e klasse D: Corn BoysBier vliet; HontenisseOdio; Steen R.K.F.C.; ZeelandiaMeto Nieuw - BorgvlietTerneuzen; R.C.S.Zeeland Sport. 4e klasse G: S.C. Gastel—H.S.C. '28; N.S.V.Grenswachters; BurghKaaise Boys; R.S.V. Steenbergen. 4e klasse H: KoewachtAar denburg; YersekeHansweert- se Boys; BreskensRia W. OostburgClingeHoofdplaat —Sluiskil. Reserve 2e klasse C: Terneu zen IIGoes II; Corn Boys II— Middelburg III; Middelburg II —Zeeland Sport II; Breskens II Axel IIZeelandia IIHon tenisse II: Vlissingen IIR.C.S. V>A*VV\\'VVVA\'\*'VWVV*VV V.C.K. WON NU VAN COLIJNSPLAATSE BOYS S.V.D. moest Wissekerke gelijkspel toestaan. Arnemuiden heeft nu een voorsprong; op alle rivalen in de le klasse van het zaterdagvoetbal. Het bezoekende Rillandla werd met 41 overtuigend verslagen. Een goede prestatie, waardoor een lastige hindernis genomen was. Krabbendijke wilde niet onderdoen voor de leider en stond Wemeldinge vrijwel niets toe (51). Voor V.C.K. lykt thans een periode van opgang te zyn aangebroken. De Koudekerkse ploeg won nu opnieuw, want het hoger geplaatste Colijnspl. Boys moest met een stevige nederlaag terugkeren (61). Tern. Boys sloot zich bij de kopgroep aan door A.Z.V.V. een 41 nederlaag toe te dienen, zodat de Axelaars in de middenmoot zijn terecht gekomen. Nieuwdorp handhaafde zyn kans, want het gaf Wolfaartsdijk geen kans op de punten (31). Een van de weinige verrassingen, die in dit toch reeds vry beperkte programma konden worden genoteerd, was het ge lijkspel, dat S.V.D. Wissekerke moest toestaan. De stand in de eerste klasse luidt: Arnemuiden Krabbendijke Rillandia Nieuwdorp Tern. Boys Col. Boys A.Z.V.V. V.C.K. Wemeldinge Wolfaartsdijk 14 10 1 3 21 48-14 14 9 2 3 20 45-26 3 16 27-17 4 14 35-22 3 13 23-21 5 10 24-29 8 10 25-45 9 28-35 7 21-41 12 7 2 11 7 0 11 5 f 11 4 2 14 4 2 12 4 1 11 2 3 12 1 0 11 2 11-37 Arnemuiden Wemeldingen II Col. Boys II V.C.K. II Serooskerke II Nieuwdorp H 7 Kapelle H 11 Rillandia II x) 8 Wolfaartsdijk II 11 Kloetinge 2 x) 9 11 11 0 0 22 90-18 9 6 1 2 13 36-31 6 0 2 12 39-12 12 4 14 4 17 4 0 3 3 17 3 0 5 2 18 2 16 9 25-30 9 35-45 8 29-20 7 27-49 5 23-35 5 31-60 3 17-42 In de 2e klasse A toonde Wemeldin ge H zijn kracht door Serooskerke H te verslaan met grote cyfers (71) en daarmee de tweede plaats in te ne men. Met zeer gering verschil won V.C. K. II van de Wolfaartsdijkse reser ves, hetgeen ook twee plaatsjes winst opleverde, getuige de stand: AMSTERDAMMERS FAALDEN NA RUST Gigantische zege op het Sparta-veld (8-2) Op een doorweekt. Sparta-veld, voor slechts een paar duizend toe schouwers en deels, voorals in de eerste helft, bij stromende regen, heb ben de betaalde voetballers van Rot terdam zondag hun Amsterdamse gasten met niet minder dan 82 ver slagen. Bij- rust was de stand 21. Uit bovenstaande cijfers blijkt over duidelijk, dat de hoofdstedelmgen na de hervatting volledig hebben gefaald. Zij konden het tempo niet meer vol gen. .Aanvankelijk had er niets op gewezen, dat de Amsterdammers zo'n smadelijke nederlaag tegemoet zou den gaan. Integendeel: kort na het aanvangssignaal trokken zij er tus sen uit en vanuit een pass van Von- hoff (Amsterdam) loste Van der Kuil (Ajax) een hard, diagonaal schot in de bovenhoek, waar Sparta's keeper Van Dijk tevergeefs naar sprong (01). Van Lent (Blauw Wit) verwierf zich nog een kans, die door overschie ten echter verloren ging. Verhoeven, één van de vier Sparta-voorwaartsen, deed het aan de andere zijde beter. Zijn harde schot was voor Pieters Graafland onhoudbaar (11). Dit was de vrij enerverende ouverture van deze strijd, want deze stand was na^oed twee minuten spelen al be schoten over of naast het doel wa ren het enige resultaat van de volgen de veertig minuten, waarin het Am sterdamse spel de voorkeur verdien de. Twee minuten voor rust moest Pieters Graafland zwichten voor een schot van de Spartaan Van Ede (2 Hoewel de eerste aanvallen in de tweede helft weer voor Amster dam waren, was de stand toch binnen enkele minuten in 31 in het voordeel van de Rotterdam mers veranderd. De enige Feyen- oorder in de Rotterdamse voorhoe de, Schouten, rondde een combina tie tussen Van Ede en Verhoeve voortreffelijk af. In de 25e minuut pikte Verhoeven uit een kluwen van spelers de bal voor het Amsterdamse doel op en trof roos. Uitgespeeld op het steeds sappiger wordende veld boden de Am sterdammers weinig tegenstand meer. Weliswaar kon Den Ede] uit een door Bakker (Ajax) genomen vrije schop de Rotterdamse keeper nogmaals la ten vissen, maar tevoren hadden Ver hoeven en Schouten de -tand al tot 61 opgevoerd, zodat de 62-stand geen vrees kon wekken bij de Maas stadbewoners. Schout nam daarna nog twee doelpunten voor zyn reke ning. waardoor de eindstand 82 be reikt werd. In Hilversum is op nieuwjaarsdag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Het Gooi en het Nederlayids jeugdelftal wélke strijd in een 10 overwinning voor de jeugd eindigde. We zien hiér een moment voor het doel van Het Gooi. Weinig opvallends. In de 2e klasse B gebeurde weinig opvallends. Of het moet de 100 ze ge zijn, die leider Serooskerke be haalde op het kennelijk toch vrjj zwakke R.C.S. IV. Bij Nieuwland Middelburg kwam de scheidsrechter niet opdagen. Goes IV wilde In 2 C eens even la ten weten, dat het nog wel degelijk meetelt In de spannende stryd, die hier aan de gang is. Daartoe gebruik te het Beren als schietschijf met het resultaat II0. S.V.D. stelde teleur door tegen Wissekerke, dat uiteraard de gevaarlijke zóne wil verlaten, niet verder te komen dan 33. Toch na men de Driewegenaren de kop weer van Kats over: S.V.D. Kats Goes IV Kapelle Kloetinge x) Mevo Yerseke II 's-H.H.-kind. Wissekerke Beren 12 8 3 1 19 51-29 11 9 0 2 18 41-20 11 6 2 2 16 41-22 12 7 1 4 15 37-32 15 7 2 5 14 44-31 14 0 5 8 56-42 11 3 2 6 13 2 3 8 10 0 5 5 13 0 4 8 30-26 7 32-56 5 26-40 4 27-85 In 2 D behaalde Mevo II in Brou wershaven een monsterzege op het tweede van die naam (19), waar door echter geen verandering in de stand kwam. Zaamslag tenslotte, gaf In 2 E Hoek een overtuigende nederlaag mee (4—1). Nog slechts 2 punten uit 2 wedstrijden en de ploeg uit Zaam- De stand f heeft de titel, zulks zien: Zaamslag Spui Hoek Driewegen Tern. Boys II laat 10 8 0 2 16 44-15 10 5 3 2 13 32-23 11 6 0 5 12 35-33 11 3 2 6 8 30-35 10 1 1 8 3 18-35 Een gelukkig nieuwjaar Een bezoeker van de drave rijen te Vincennes heeft op nieuwjaarsdag bij een wedden schap, waarvoor hij 200 francs (ongeveer 2 gulden) op het spel had gezet, 23.039 gulden terug ontvangen. Hij had in de vierde course een drievoudige combinatie juist geraden. Daarvoor betaalde de totalisa- tor 115.195 francs per tien francs, hetgeen een record was voor deze combinatie. Afdellngsvoetbaluitslagen. Zaterdag: le klasse: Arnemuiden Rillandia 4 -1; Tern. BoysAZW 41; VCKColijnsplaatse Boys 6 1, Krabbendijkewemeldinge 51; NieuwdorpWolfaartsdijk 31; 2e klasse A: Wemeldinge nSeroos kerke H 7—1; Wolfaartsdijk II—VC K n 23; 2e klasse B: Nieuwland Middelburg V scheidsr. n.o.g.: Seroos kerke—RCS IV 10—0; 2e klasse C: Goes IVBeren 110; Wissekerke SVD 33; 2e klasse D: Brouwersha ven H—Mevo n 1—9; 2e klasse E: ZaamslagHoek 41. Zondag: Res. le klasse: Oostburg nBiervliet II afg.; 2e klasse A: Breskens IH—Zuidzande afg.; Vlis singen IV—RCS III 60.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 3