Ambonezen vernielden keukens in aanbouw bij wijze van protest verstopping 'Imwm Almanak AANTAL JUBILARISSEN BIJ VITRITE WORKS GEHULDIGD iwin „NIEUWKOMERS" BEZIEN MIDDELBURG KRITISCH DRIEMAAL AFSCHEID BIJ DE SPOORWEGEN TE GOES Damestassen Geschenkenlrais Agenda 2 PROVINCIALE.ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 JANUARI 1956 mmmmmmmmmernrnrnrnmimimmm OPNIEUW INCIDENTEN Middelburgse politie deed inval en arresteerde ruim 20 bewoners Do Middelburgse politie hoeft zaterdagavond alle oudere mannelijke be- wonors van het Ambonezenkamp aan de Nadorst gearresteerd wegens ver nieling. Een reeds geuit dreigement hadden de Ambonezen namelijk door de daad doen volgen, nameiyk het by wjjze van protest vernielen van de In aanbouw zijnde gezinskeukens. In totaal verbleven thans ruim 80 mensen in verzekerde bewaring. De keukens z\jn grotendeels vernield. Omstreeks 19 uur op oudejaars avond werd de politie gewaarschuwd, dat dc inwoners van het kamp korte metten maakten met doze bouwwer ken. Direct rukten de overheidsdie naren mot een flinke macht uit. Zij kwamen juist op tijd om tc zien hoe de laatste keukens uit elkaar werden gehaald. De Ambonezen trokken de reeds ingezette raamkozijnen uit de muren en sloegen die in stukken. Daarna werden de nog vrij verse steenmuurtjes omgeduwd. Gedurende dc volgende twee uren is men bezig geweest met het afvoeren van alle' mannelijke inwoners boven de 18 jaar. Een en ander ging rustig in zijn werk en leverde de politie weinig moeilijkheden op. Gedeeltelijk met een bus worden de gearres teerden weggebracht. Omdat de cellenruimte in Middelburg niet op dit aantal berekend was wer den ook enkele Ambonezen naar VHssingen en Goes vervoerd. Zondag is men met het verhoor begonnen, dat thans nog evenals het verdere onderzoek in volle Examen M.O. Geslaagd voor het examen han delswetenschappen M.O. k XII de lieer H. J. ten Hacken, Vlissingen. t Advertentie j (toef de strijd niet op tegen DIT IS de manier om verstopping te overwinnen! Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regel matig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. Bn mocht u later door zorgendoor te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJES - f 1.20 per flacon. gang Is. Enkele van de gearrestoor- den zijn reeds naar het huis van be waring in Middelburg overgebracht, Zoals bekend, verblijven in het kamp Nadorst uitsluitend leden van de Ambonese organisatie Partai Na- sional Maluku Selaten P.N.M.S,), die niet officieel is erkend. De leden van deze partij kanten zich tegen de bouw van gezinskeukens, omdat zij hierin een streven naar totale opne ming van de Ambonezen in de Ne derlandse maatschappij zien. Provinciale bibliotheek in 1955: ruim 12000 bezoekers Record-aantal werd bereikt. De jaarresultaten van de provin ciale bibliotheek te Middelburg over 1955 zijn thans bekend geworden. Het aantal bezoekers passeerde dit jaar de 13.000 en bedroeg 1544 meer dan in 1954, Dit bezoekersaantal betekent een record-cijfer in het bestaan van de bibliotheek. Ook het aantal uitleningen nam toe, namelijk met ruim 1700 en pas seerde de 7.000. Uit deze cijfers valt af te leiden, dat steeds meer Zeeuwen de weg naar de provinciale biblio theek weten te vinden en d -t deze in stelling een steeds groter populariteit in de goede zin van het woord - bij de Zeeuwen geniet. WAARDERENDE WOORDEN OP OUDEJAAR Ook afscheid genomen van gepensioneerden. Het is bij de Vitrite Works in Mid delburg steeds een goede gewoonte, dat op oudejaarsdag een aantal jubi larissen uit het bedrijf wordt gehul digd door directie, collega's en ver tegenwoordigers van de overige be- drijfsgenoten. Tevens wordt dan tij dens een bijeenkomst offioicel afscheid genomen van degenen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de onderneming verlaten of reeds hebben verlaten. Ook zaterdag was zulks weer het geval. In de och tenduren werden 9 jubilarissen „in het zonnetje gezet" en werd een vaar wel toegeroepen aan een tiental oud gedienden. Allereerst werd afscheid genomen van mevrouw S, van den Driest-Melse, die gedurende 22 jaar als concierge heeft gefungeerd. De directeur, de heer B. A. Hesselink, sprak deze schei dende hartelijk toe en dankte haar voor haar diensten. Ook voerde het woord Ir. G. Kranen, die zich bij de woorden van de heer Hesselink aan sloot. Mevrouw Van den Driest mocht enkele geschenken in ontvangst ne men. Vervolgens werd in de conferentie- zaai de heer A. Ie Duo, onderbaas, ge huldigd wegens diens zilveren jubi leum. De directeur, Ir. J, P, van Bei--' denis van Berlekom, releveerde de. VAN TOT BOTSING. Zaterdagavond omstreeks kwart voor twaalf werden verscheidene be woners van de Zonnebloemstraat te Goes opgeschrikt door een daverende klap en glasgerinkel. Het bleek geen voortijdige inleiding van het nieuwe jaar te zijn. De automobilist B, uit Goes botste met zijn wagen tegen de niet-verlicbte geparkeerde personen auto van de heer V. H. De materiële schade was aanzienlijk, maar persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. GELUKKIG NIEUWJAAR. Gelukkig nieuwjaar vriendinnen en vrienden van dc Zeeuwse Almanak! Hoe is het met uw rechterhand Nog in staat tot enige tegenprestatie, wan neer een nagekomen familielid of een buurman, een collega of misschien ook de melkboer u vandaag zijn forse knuist offreert Sommige mensen weten van aanpakken nietwaar? Slechts met' moeite kimt ge een kreet van pijn onderdrukken, wanneer zij met nieuwjaarswensen bezig zijn. Deze lieden vallen onder de categorie Ha-Ha, de liard-handigen. Er zijn ook Zet-Ha's, de zogenaamde zwengel, handigen. Zij pogen by het wensen een arm uit het lid te trekken en er is grote vakbekwaamheid voor nodig om deze operatie te voorkomen. Gis teren om twaalf uur kruiste een El- ka-er ons pad een uitzonderingsgeval, dat echter wel de aandacht trekt en onder de rubriek Luidkelersdient te worden genoemd. Een dergelijke El- Ka-er volstaat niet met handenschud den, maar beukt hardhandig op uw schouder en roept met luider stem me: „Kerel, een goed en gezegend nieuwjaar." En daarna met nog meer stemverheffing„Tjonge tjonge, wat word jij toch dik. Je mag wel eens wat minder eten in 1956, ha, ha." Omstanders en voorbijgangers kij. ken op dit geroep meestal met enige nieuwsgierigheid naar het wensende groepje in het. algemeen en naar het dikke lijdende voorwerp in het bijzon der. Zéér sympatiek zo'n El-Ka-er. Misschien bent u een Es-Weëreen stüle-wenser. Ook die hebben we ont moet, een juffrouw in een Zeeuwse leeszaal. Zij had een bordje omgehan gen met het opschrift: Insgelijks!" Verder hield ze haar mond In elk geval wat u ook bent, een Zet-Ha, een Ha-Ha, een El-Ka-er of een Es-Weër ook onzerzijds nogmaals van harte! Veel heil en zegen! AFSCHEID. Vrijdagavond werd in het gemeente huis van Oostkapelle in een bijeen komst van B. en W. en de brandweer afscheid genomen van de brandmees ter, de heer A. de Visser. Burgemees ter F. G. Sprenger dankte de heer De Visser namens het gemeentebestuur voor de vele diensten, die hij geduren de 36 jaar voor de gemeentelijke brandweer heeft verricht. De heer Sprenger noemde het verheugend, dat ook de Koninklijke Nederlandse BrandweeivVereniging de verdiensten van de heer De Visser erkent door hem de draagmedaïlle met diploma toe te kennen. De burgemeester speld de de heer De Visser het ere-metaal op de borst. De heer J. Jobse, brandweercom mandant, had veel erkentelijkheid voor de verdiensten van de heer De Visser. De scheidende functionaris dankte ieder in hartelijke bewoordin gen en wees nog op de grote verschil len in organisatie en uitrusting van de brandweer van heden en van onge veer 35 jaar geleden. In de plaats van de heer De Visser werd de heer J. Janse tot brandmees ter benoemd. ONGEVAL. Donderdag' krees de werkman A. Lampe uit Wemeldinge, werkzaam bij de Coöp. Zeeuwse Aan- en Ver koopvereniging, G. A. te Wemeldinge, bij het lossen van een aan de nieuwe loswal liggend schip een klap van de knijper van een kraan, waarbij hij een gescheurde wang opliep. Ter plaatse werd hij verbonden, waarna dokter Eckhardt, die spoedig ter' plaatse was, adviseerde hem naar het ziekenhuis Oostwal te vervoeren, waar de wond gehecht werd. NIEUWBOUW. Het zal nog wel enkele weken du ren, voordat de bewoners hun nieu we huizen in de Tuinstraat te Sint- Annaland kunnen betrekken. Toch naderen deze huizen hun vol tooiing. Men is bezig met het aan brengen van betonémaille in de gan gen. loopbaan van deze zilveren jubilaris en prees de heer Le Due om diens ver dienstelijk werk in het belang van de onderneming. Spreker overhandigde een enveloppe met inhoud. Uit naam. van de naaste medewerkers sprak de heer W. C. Kunst waarderende woor den. Ook voerden in deze bijeenkomst nog het woord de heren W, B. Lagen dijk en P. Meliefste, de laatste namens het dagelijks bestuur van de onderne- mingraad. Het gezelschap begaf zich hierna naar de cantine voor de huldiging van ju bilarissen op grotere schaal. Het wa ren er drie van 40 jaar en 5 van 25 jaar, allen behorende tot het fabrieks- personeel. Bij de aanvang van de bij eenkomst sprak de heer Hegselink een kort woord van gelukwens, waarna de heer Berdenis van Berlekom zich tot ieder van de jubilarissen afzonderlijk richtte. Spreker memoreerde hun loop banen en zwaaide hen lof toe voor het verrichte werk. Allen mochten een enveloppe met inhoud ontvangen, ter wijl er voor de aanwezige echtgenotes bloemen waren. Vele sprekers. Tenslotte werd afscheid genomen, van tien gepensioneerden. Ook zij: werden op hartelijke wijze toegespro ken door de heer Hesselink. Tijdens de bijeenkomst richtten zich nog de vol gende sprekers tot het adres van dé jubilarissen en/of de scheidenden: de heren P. Meliefste, uit naam van het dagelijks bestuur van de onderneming- raad, J. Bakker, H. de Vries, I, Jozias- se, I. Sinke, A. Vermeulen, W. B. La gendijk, T. Boone, I. Sohier, A. D. Leenhouts, A. Poortvliet, Chr. de Vlie ger. De jubilarissen en 'de gepensio neerden spraken woorden van dank. De namen der jubilarissen zijn: 40- jarigen: J. Baaijens, J. Boone en J. Wondergem25-jarigenJ. Bliek, A. van Dalen, M. J. Hoogesteger, J. de Klerk en J. de Meulmeester. De namen van de gepensioneerden, met tussen haakjes vermeld hun diensttijden, luiden: A. Goeman (36 jaar), A. Kraak (45 jaar), A. C. Rijken (45 jaar), P. H. W. M. Stevens (34 jaar), J. Steijn (20 jaar), C. Wisse (23 jaar), I. de Klerk (49 jaar), H, van Boven (50 jaar), C. W. Wolf (50 jaar) en L. Reijnljout (42 jaar). Het nieuwe jaar met regen en wind begonnen. In vrijwel geheel Zeeland is de jaar wisseling in opgewekte stemming ge vierd. Met de twaalf slagen van de klok in de nacht van zaterdag op zon dag vermengde zich op vele plaatsen liet geluid van voetzoekers, donder bussen, geweerschoten, schcepsfluit* concerten en andere lawaaiige elemen ten, die bij een dergelijk gebeuren be horen. Dc- oudejaarsavond' was wat mieze rig begonnen. Windvlagen en regen buien voerden een onderlinge strijd om de heerschappij. Maar juist te mid dernacht waren beiden kennelijk moe van het gevecht en op de meeste plaat sen in de provincie was het op dat moment droog. Overigens-is de eerste dag van het nieuwe jaar in Zeeland even mistroos tig geweest als de laatste van het oude jaar. Het water plensde uit de lucht en vele nieuwjaarswensers hebben hun goede bedoelingen met natte kle ren moeten bekopen. Slechts enkelen hebben kans gezien zich tussen de buien door over de natte straten te spoeden. De oudejaarsavond was voor de Goese politie ditmaal onrustiger dam de laatste jaren het geval was. Ver schillende lieden bleken een kwade dronk te hebben en maakten het hun omgeving lastig, zodat de politie en kele malen handelend moest optreden. Een tweetal personen belandde we gens openbare dronkenschap op het politiebureau. Bestuurslid gekozen. Tot bestuurslid van de Kon. Stede lijke Harmonie te Hulst werd geko zen de heer Chr. Willemstein. Polder Walcheren wil negen percelen in Zoutelande kopen In verband met zeeweringplannen. Zouls bekend, liceft de z.g. com missie—Van Nootcn in verband met de voorgenomen onteigeningen in Zoutelande voor de werken ter ver zwaring van de zeewering taxaties van huizen en grond verricht voor de Polder Walcheren. Het dagelijks be stuur van dit waterschap stelt nu aan de vergadering voor een negen tal percelen aan te kopen van de be trokkenen. Hiermee is in totaal een bedrag van ƒ167.892 gemoeid. Van het grootste deel der te ont eigenen percelen werd tot dusver reeds taxatie-rapporten ontvangen. De commissie-Van Nooten heeft zich ook bezig gehouden met het aankno pen van onderhandelingen met de belanghebbenden op basis van deze taxaties. Een uitvloeisel hiervan is dit voorstel tot aankoop van 9 per celen. Het polderbestuur acht het zeer gewsnéf de percelen langs een min-" nelijke weg tor beschikking te krij gen, daar dit een vlotte uitvoering der plannen slechts kan bevorderen. Onder de aan te kopen percelen be vinden zich enkele huizén met erf, zakenpanden met huis en erf, een garage en de Nederlands Hervormde pastorie met tuin. (Slot van pag 1) voegden eraan toe, dat Middelburg dit gemeen heeft met vele kleinere steden. Maar anderen erkenden, dat er op dit gebied een prijzenswaardige zelfwerkzaamheid is te constateren. Ook de geïmporteerde cultuur van de Z.V.U. b.v. werd zeer goed ge acht, Vrijwel algemeen vindt men echter, dat Middelburg op dit terrein de vergelijking met andere provincie steden zeer goed lean doorstaan. Enkelen verlangen naar een gro tere schouwburg en vragen zich af waarom er in Middelburg nooit operettes worden opge voerd. Tenslotte was er ook een categorie, die zei: „De cultuur hier is te duur voor ons, wij kun nen het niet betalen." Ronduit vernietigend was het alge mene oordeel over het plaveisel van de stad! Daaraan moet veel, zo niet alles worden verbeterd, zo vond men. „Die „kinderkopjes" zjjn een j schrikking, wij hebben daarvoor nieuwe wandelwagen moeten kopen raèt veren, terwijl wü er een zonder veren hadden", was een uiting, die het probleem zeker tot in de kern raakte. Neen, de straten van de Zeeuwse Vele goede woörden en geschenken, In de restauratie van het station te Goes heeft de heer H. P. van der Veen, stationschef te Goes, vrijdagavond af scheid genomen van zijn personeel in verband met zijn benoeming tot sta- Bij de Vitrite Works werd zaterdag een aantal jubilarissen gehuldigd door directie en collega's. Drie van hen die J/0 jaar in dienst waren, wor den hier gecomplimenteerd door de directeur, Ir. J. P, Berdenis van Ber lekom (links). Het zijn de heren J. Baaijens, J. Boone en J. Wondergem. (Foto P.Z.C.) f Advertentie tegen minder dan halve prijzen in onze daverende balans-opruiming. Middelburg, L. Delft Goes, L. Kerkstraat Verkoop Yan industriegrond. De N.V. Lompen- en Metaalhandel M. L. Polak en Zoon heeft het ge meentebestuur van Middelburg ver zocht een strook grond van 2750 m2 op het industrieterrein tc mogen ko pen. Het betrokken terreingedeflte heeft een breedte van 10 m en loopt evenwijdig aan de noordoostelijke grens van het tegenwoordige eigen dom van deze onderneming. De N.V. Polak wenst de koopsom van f 20.625 schuldig te blijven, waartegenover zij de gemeente een recht van eerste hy potheek zal verlenen op de te kopen grond. B. en W. hebben tegen deze transactie geen bezwaar, zodat zij de raad voorstellen tot verkoop te be sluiten en aan de N.V. Polak een geldlening onder verband van eerste hypotheek te sluiten ter grootte van de koopsom. tionscïicf te Breda. Nadat de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. C. Koster, een kort openingswoord gesproken had, vervulde de heer Van der Veen voor het laatst een gedeelte van zijn taak, Tegelijk met zijn vertrek nam de spoorwegen te Goes ook afscheid van de heren J. Beenhakker en M. Wasser, die de pensioengerechtigde leeftijd bereikten. Als een blijvende herinne ring mochten de twee spoorwegman nen een fraaie foto van het Goese stationsemplacement in de sneeuw in ontvangst nemen. De heer A. Bonder, directeur van de vervoersonderneming Van Gend Loos, richtte vervolgens een woord van dank tot de scheidende stationschef voor Het vele, dat deze in het belang van de spoorwegen te Goes heeft ge daan en liet zijn waarderende woor den vergezeld gaan van een geschenk. Hierna werd nog het woord gevoerd door -de heer J, C, Koster, namens de personeelsvereniging, waarbij de heer A. J. Wijnands voor enkele tastbare herinneringen zorgde. Hartelijke woor den werden ook nog gesproken door de heer S. van der Poel, stationsretau- rateur, mej. Polderdijk, namens de contractanten van de Zuid-Beveland- se ringlijn en de heer J, Colijn, oud inspecteur van de N.S. Tijdens de bijeenkomst werden ook nog enkele korte filmpjes vertoond. Waterschapsbenoemingen Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland tot voorzitter van het bestuur van de waterkering van de calamiteuze Willem-Annapolder, de heer J. J. Lindenbergh te Wemeldinge en tot lid van het bestuur van de waterke- ring van de calamiteuze Willem-An napolder, de heer J. A, van der Maas te Kapelle. Aan de heer J. van 't Westeinde werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van plaats, vervanger van de dijkgraaf van de Van Citterspolder. Motorrijder uit Tholen gewond bij botsing. Zaterdagmorgen kwam te Bergen op Zoom op de hoek Steenbergse- straat-Oranje Nassaustraat een auto bestuurd door J. L. uit Bergen op Zoom in botsing met een motor be stuurd door W. S. uit Tholen. L. ver leende geen voorrang. S. werd tegen de grond gereden en bekwam een vrij ernstige beenverwonding. Hij werd naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd, waar hij werd verbonden. Hij kon daarna naar Tholen worden overgebracht. hoofdstad zijn zeker niet gastvrij! En aj die stoepjes, je kunt er niet be hoorlijk lopen, er moeten meer trot toirs komen, want nu wordt je wel gedwongen op de straat te lopen," Verzorgingspeil lager. Ten aanzien van de middenstand hadden speciaal de huisvrouwen wel wat noten op hun „zangen". Er is te weinig keus in de zaken, met name op huishoudelijk gebied en voor kle^ ding en meubelen, deze conclusie kan uit de diverse meningen worden ge distilleerd. Het verzorgingspeil ligt lager dan in grote steden. Maar met dat al geeft men toe, dat Middel burg over een zeer behoorlijk winkelcentrum beschikt, dat ze ker geen kleinsteedse allures aan neemt. Maar de activiteit van de midden stand laat volgens deze huisvrouwen te wensen over. „Waarom zijn er geen gezamenlijke acties?" en „Waarom komen de leveranciers niet om de klandizie vragen bij nieuwge«- komenen?" De bediening In de zaken is echter goed en het vertrouwen In de klant groot. Een tegenvaller was voor de meeste dames het prijspeil, dat hoger ligt dan b.v. in „Holland" en andere streken. Dit doet zich met name ge voelen bij groenten, fruit en vis. Het verkeer, dat zich op drukke dagen moeizaam door het centrum van Middelburg moet worstelen, maakt ook de tongen los. Radicale oplossingen zullen het karakter van de stad aantasten, zo meent men vrij algemeen. Maar er kan nog wel wat meer gedaan worden. Er zouden stop lichten moeten komen hier en daar, 1,ei ons een der geïnterviewden. Hij doeide speciaal op het moeilijke kruispunt MarktLange Delft Nieuwe Burg, De verbindingen met andere plaat sen en streken worden over het alge meen als goed beschouwd, maar „Je moet er met outimisme tegenover' staan en er wat tijd voor uittrekken." Over de scholen is men minder te spreken, men ziet zeer goed. dat Mid delburg óp dit gebied met een enorme achterstand kampt, die moeilijk snel in te halen is. Het gebrek aan meer recreatie in de onmiddellijke nabijheid, aan heide er bos, ondervinden enkelen als een pijnlijk gemis. ZH zijn echter enthou siast over de Walcherse duinen en stranden, goed bereikbaar vanuit de stad, „Maar er is hier overal wel veel wind", zeggpn zij. „Jammer, dat het zo lang duurt voordat het eiland weer zo groen is als voor de inundatie!" Men ziet: een „taalkaart van me ningen uit de mond van allerlei men sen, waaruit in grote lijnen een beeld van Middelburgs goede zijdon, maar ook van de tekortkomingen, die aan de. provinciale hoofdstad kleven, op rijst. Maar over het algemeen zeggen de ondervraagden: „Het is hier toch goed wonen." (Het. eerste artikel van deze reeks behandelde VHssingen en werd opge nomen in de P.Z.C, van 14 december j,]„ het tweede ging over Goes en werd op 29 december j.l, geplaatst). VANDAAG: Middelburg - Electro: „A C als waag halzen", talie leeftijden), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „The adventures of Hajjl Baba", (cinemascope)), (18 jaar), 20 uur; Provinciale bibliotheek: expo sitie boeken over beeldende kunst, 10 —12.30 en 13.30—17 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: expositie Chi nese en Japanse prentkunst, 9—18 uur. VHssingen Alhambra: „Drie matrozen in Parijs" (alle leeftijden), 15, 19 en 21 uur: Luxor: „Het mysterie van de Cobra", (18 jaar), 15, 19 en 21 uur: Kunstzaal Bikker: tentoonstelling werken schilder P. Bulthuis; Zaal Fr. Mans: tentoonstelling werken schil ders Kunstkring „Het Zuiden". Goes Grand: „Het purperen masker", (14 jaar), 14, 16, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 2