PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zwarte nieuwjaarsdag in Japan vele doden bij sjintoceremonie „Nieuwkomers" bezien Middelburg scherp kritisch, maar welwillend Vandaag.. NIEUWE JAAR ZETTE IN MET STORMEN EN HOOG WATER JEUGDIGE ROVERS DOODDEN ANTWERPSE POLITIEAGENT VERWACHT... 199e jaargang - no. 1 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per lew. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN maandag 2 januari '56 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee N. Bogerdstraat 24, telef. 26. PANIEK OP TEMPELTERREIN Men verdrong zich om priesters die gelukskoekjes rondstrooiden In Japan werden 112 personen gedood en 50 gewond, toen tüdens een nieuwjaarsplechtigheid in een Sjintotempel nabij de stad Niigata in het noorden van het land onder de 30.000 aanwezigen gedrang ontstond. Het was de grootste ramp die ooit in Japan by de jaarwisseling is gebeurd. De viering van de jaarwisseling veranderde plotseling in een tragedie in de Jahiko-tempel op 20 kilometer ten zuiden van Niigata, toen de aanwe zigen en masse naar voren drongen om „geIuks"-motsji (rijstkoekjes) te pakken te krijgen, die kort na middernacht door in ceremoniële zyden ge waden gestoken priesters onder het publiek geworpen werden. Onder de druk van de menigte bezweek een stenen muur en een aantal feestvierders werd begraven onder puin en aarde. Anderen werden in de pa niek die ontstond onder de voet gelopen. Het schrijn, een van de oudste van Japan en gewijd aan Japans eerste keizer Jimmoe, ti*ok zaterdagavond een veel grotere schare dan gewoon lijk naar deze jaarlijkse plechtigheid. In de eerste plaats was dat het ge volg van de ongeëvenaard rijke Ja panse rijstoogst. Een andere reden was, dat vooraf bekend was gemaakt dat gelukskoekjes geworpen zouden worden en dat bovendien als extra attractie een vuurwerk zou worden afgestoken. veel oude vrouwen en kinderen be vonden zich in de menigte. Minstens enige tientallen vrouwen behoren tot de slachtoffers. Van de rijstkoekjes wordt veron dersteld, dat ze geluk brengen in het nieuwe jaar. Men drong in alle rich tingen om de koekjes te grijpen. De stenen muur aan beide zijden van de trap bezweek onder de druk der li chamen. Mensen stortten naar beneden. Som migen werden onder puin en aarde bedolven. Maar de meesten werden begraven onder mensen, die in steeds nieuwe golven van de terp werden gedrukt, de duisternis in. Ontsnap- Is het vijftig jaar geleden, dat het op 30 Juli 1905 opge richte Nederlands Verbond van Vakverenigingen zijn werk zaamheden aanving; is het tien jaar geleden, dat de Japanse keizer Hirohito in zijn nieuwjaarsrede ver klaarde, dat zijn goddelijke af komst slechts een mythe was; wordt in ons land een nieuw systeem ingevoerd voor het aanvragen van een rijbe wijs; treedt de kleuteronderwijs wet in werking; treedt de „wet op het kijk geld" in werking, tengevolge waarvan de houders van tele visietoestellen een kijkgeld van dertig gulden per jaar moeten betalen. VVNAAAA«\^<VVVVVVVVVVVVVVV President Tito van Joego-Slavië, die in gezelschap van zijn echtgenote een bezoek brengt aan Egypte, heeft naast de tijd welke doorgebracht wordt.met het voeren van besprekin gen ook nog tijd gevonden, om de wonderen der oudheid te bezichtigen. De president met zijn echtgenote en de Egyptische premier Nasser gefoto grafeerd voor de sfinks. anderen, ondanks het onheilspellend ping via de trap was onmogelijk daar gillen op het tempelterrein, steeds nog probeerden de trap te beklim men.. (United Press.) Nieuwjaarswensen van Grote Vier De regeringsleiders der Grote Vier zonden de wereld hun nieuwjaarswen sen via een Frans radiostation „Eu ropa no. 1". President Eisenhower, premier Boel- ganin, premier Edgar Faure en pre mier Sir Anthony Eden spraken de hoop uit, dat in het nieuwe jaar het oorlogsgevaar zal afnemen en de vooruitzichten op een algemene vre de groter zullen worden. Dit jaareinde is, dank zij de re cente gebeurtenissen, gevuld met grotere verwachtingen dan de vorige. n ieder mens heeft het recht op vrede, alle volkeren der aarde verlan gen naar vrede", zei president Eisen hower. Premier Boelganin begon zijn nieuw jaarsboodschap met te verklaren, dat de volkeren in vrede en vriendschap kunnen en moeten leven en dat de Russen voorstanders zrin van co ëxistentie. (United Press) Besprekingen in Genève. Indonesische regering steunt haar delegatie. „De Nederlands-Indonesische con ferentie verloopt goed en de Indone sische delegatie houdt zich nog steeds aan haar instructies", aldus heeft de Indonesische minister van voorlichting, Sjamsuddin Soetan Makmoer verklaard. Nadat de heer Maimo Habsah uit Indonesië te Genève is aangekomen, heeft hij namens de Indonesische mi nister-president rapport uitgebracht aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Anak Agoeng. De slotsom van dit rapport was, dat het Indonesische kabinet geheel ach ter de delegatie staat en dat de dele gatie het overleg langs de normale weg kan voortzetten. De kans, dat er vóór 4 januari nog besprekingen worden gehouden op financieel-economisch terrein, is zeer gering. Over de Nederlandse voor stellen op financieel-economisch ter rein is irr de Indonesische delegatie wel overleg gepleegd, doch een be slissing hierop is nog niet genomen. Middelburg (Z.A.) door overstroming getroffen. Vrijdag werd het stadje Middelburg (Zutd-Afrlka) getroffen door over stromingen, welke ontstonden doordat de rivier de Vaal buiten haar oevers trad. Tientallen mensen zyn dakloos ge worden, maar tot dusverre hebben de overstromingen nog geen doden ge- eist. Andere riviertjes stroomopwaarts van de Vaal dreigden eveneens bui ten hun oevers te treden. Door de overstromingen is reeds grote schade aan de oogst aange richt, terwijl spoorverbindingen ver broken, wegen weggeslagen en brug gen vernield werden. Dat er 'nog geen doden te betreuren zijn is te danken aan het feit, dat de autoriteiten ruimschoots van tevo ren de bedreigde gemeenten hebbc gewaarschuwd. Vele schepen hadden het moeilijk. Het nieuwe jaar is in sommige de len van West-Europa begonnen met stormweer, dat velen groot ongemak bezorgde en met sneeuwval, die het lawinegevaar weer vergrootte. Op zee hadden vele schepen het moeilijk. De storm ging gepaard met zeer hoog water. Het gevolg daarvan was dat op vele punten langs de Engelse kust het water over de zeeweringen sloeg en flinke stukken land blank zette. Ook in de badplaatsen Black pool en New Brighton had men veel last van het water. Een klein vliegtuig dat juist was opgestegen van het vliegveld Denham werd gegrepen door een rukwind en stortte vlak bij het vliegveld neer in een bos. De inzittenden werden ge wond. Te New Seacombe beschadigde de storm een drijvende aanlegsteiger van een veerboot. Op de Mersey kwam de scheep vaart geheel tot stilstand. Bii de Orkney-eilanden kwam een Aber- deense treiler in botsing met een tan ker. Door een gat in de scheepswand van de tanker vloeide veel olie weg. Een andere Aberdeense treiler liep aan de grond in de baai van Kirkwall. In sommige delen van West-Duits- land en in Zwitserland viel sneeuw in de bergen, waardoor het gevaar voor lawines steeg. Het sneeuwde ook in het westen van Oostenrijk. In Italië begon het nieuwe jaar met een zon nige dag, die een einde maakte aan het gure weer van de afgelopen we- (Umted Press.) I ken. Zoals ieder jaar zwaaien met de jaarwisseling in de Amster damse stadsschouwburg Tho- masvaer, Pieternel, Kloris en Roosje de (vrolijke) scepter. Op deze foto zien we een scene uit de nieuwjaarswens: Tho- masvaer (Paul Huf) en Pieter nel (Mimi Boesnach) hebben met een vliegtuig het ijzeren gordijn doorbroken en zwaaien nu uitbundig naar de Amster damse burgerij. Brand in Ambonezen woonoord „Lunetten". Ruim 60 personen dakloos. Nieuwjaarsmiddag omstreeks drie uur is in het Ambonezenwoonoord „Lunetten" te Vught (NB) door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. De brandweren uit Vught en Den Bosch, die het vuur met een dozijn stralen bestreden, konden niet ver hinderen,. dat de helft van de uit 24 woonruimten bestaande barak een prooi der vlammen werd. Totaal wer den 66 Ambonezen dakloos. Zij zijn tijdelijk elders in dit woonoord, waar c.a. 3Ö00 Ambonezen gehuisvest zijn, ondergebracht. Een vrij groot deel van de toch al bescheiden bezittingen van de bewo ners gingen bii de brand verloren. Lawine in Zwitserland eiste vier slachtoffers. Twee Fransen en twee Amerikanen zijn zaterdagmiddag omgekomen in een lawine, die zich in de buurt van Davos heeft voorgedaan. Zij maak ten deel uit van een groep van zes skiërs. Het groepje skiede op de Weiss- Fluhjoch. Het werd door een lawine meegevoerd en onder een laag sneeuw van ongeveer vijf meter dik bedol ven. Een reddingsploeg slaagde er in de twee overlevenden Amerikanen uit te graven, alsook de lijken van drie leden van de groep. Het stoffe lijk overschot, van het vierde slacht offer, eveneens een Amerikaan, is nog niet gevonden. NA BRUTALE OVERVAL Met 140.000 francs in auto gevlucht. Politie en rijkswacht in de Belgi sche provincie Antwerpen zijn een speurtocht begonnen naar twee jeug dige onverlaten, die de dood van een polïtie-agent op hun geweten hebben. Kort na negen uur stapten twee jongens van beneden de twintig za terdag het kantoor van de ziektever zekering in de Antwerpse voorstad Deurne binnen. Dicht bij het gebouw lieten zij een licht-groene auto met lopende motor staan. Zij trokken een automatisch pistool en dwonsen de kassier, hun een aktentas af te geven, die de man juist in de hand hield en Dorp zonder slager. Was er onlangs het dorpje Terschuur onder Barneveld, S dat zuchtte onder het gebrek ij! aan een vakkundige kapper en jfi dat tenslotte een kapper kreeg, ;jc thans slaakt het dorp van 400 gezinnen, namelijk Nijkerker- veen, onder de gemeente Nij- jC kerk, weer een andere verzuch- ting: Geef ons in 1956 een sla- ger. Het dorp is geen slagerij rijk en de bewoners moeten voor een stukje vlees, worst of ij! ij; gehakt de reis naar Nijkerk of Amersfoort maken. Was dat voorheen niet zo erg, doordat vele boerderijen zelf wel in him behoeften aan vlees konden voorzien, nu er een dorpskern g is gekomen, doet het bezwaar j. zich sterk gevoelen. ZEEUWSE STEDEN ALS WOONPLAATS (III) die de salarissen van de employé's bevatte. Met de aktentas renden de jongens het gebouw uit, terwijl de kassier luide alarm sloeg. Toen zij na hun slag te hebben geslagen het kantoor verlieten za gen zij twee niets vermoedende politie-agenten passeren. Zij wachtten tot de twee agenten ongeveer 15 meter waren doorge lopen en losten toen verscheidene schoten. De 43-jarige agent, Armand Geenen. gehuwd en va der van vier kinderen, was op slag dood. De tweede. Louis Mer- tehs. 24 jaar, kreeg verscheidene schotwonden in de dij. Men ver voerde hem naar een ziekenhuis. De twee jongens reden in een groe ne volkswagen in de richting van Turnhout en mogelijk de Nederlandse grens. Zn ontkwamen met een lede ren portefeuille, waarin ongeveer 140.000 francs was opgeborgen. (United Press) Wel en geen „stijfheid"... - Lof voor stadsschoon - maar dat plaveisel...! „MIDDELBURG IS EEN HEERLIJKE STAD, je kunt er zo gemakkelijk uit wegkomen". Alsdus een opmerking met een variant naar dr. P. H. Ritter Jr van een „nieuwbakken" Zeeuwse hoof'dstedeling, wiens mening over zijn nieuwe woonplaats in dit artikel is verwerkt. Deze scherts bevat echter een kern van grote waarheid: Men kan Middelburg gemakkelijk verlaten, aan alle zijden voeren wegen naar het omringende Walcheren en verder. En is het niet goed leven in een centraal gelegen stad, die men ontvluchten kan om steeds weer terug te keren? Want zo werd de opmer king bedoeldI Tal van andere „nieuwkomers" stonden ons vraaggesprek ken over 't onderwerp „Middelburg" toe: 'n ambtenaar, 'n secretaris van een instelling op cultureelgebied, een predikant, een typograaf, huisvrou wen. De een zou reeds urenlang over zijn nieuwe woonplaats kunnen spre ken, de ander is vlug met zijn oordeel gereed. Maar allen hebben één ding f^meen: zij bezien Middelburg critisch, maar welwillend. En dan blijkt dat er naast critïek toch in het geheel genomen veel lof weerklinkt. Mid delburg kan dus „een goede pers" krygen. De „Zeeuwse import", die zich liet interviewen, is uit diverse streken van ons land afkomstig. Waar de on dervraagden vandaan komen blijkt ook weer belangrijk als vergelijkings materiaal. Byv. met betrekking tot de zg. „Middelburgse stijfheid". „Dat is geen stijfheid", zei iemand, „het is voorzichtigheid. Als de Middelburgers je kunnen „hebben" dan kunnen zij dat ook zonder voorbehoud. Een aan vankelijke terughoudendheid hangt samen met de levensstijl, die wat moeizaam en voorzichtig is. Maar je hebt aan deze mensen houvast". „Ik ben hier pessimistisch heenge gaan", zei een ander. „Men had mij een stngge bevolking afgeschilderd. Maar dat viel erg mee. Als je je ge ven wilt, zoals je bent dan kom je er wel en wordt je geaccepteerd. „Ach er zijn zowel stugge als vlotte men sen", meende een derde, „ergens ligt een scheidingslijn". „De Middelburgers hebben een ze kere levensstijl, die hen tot stedelin gen stempelt, poorters in d« oude zin van dat woord", zo luidde weer een ander oordeel. Ook werd het woord „klasseminderwaar digheidsgevoel" gebruikt, dit dan wat betreft een zekere tegenstelling tussen de „im- Eort" en de autochthone bevolking. >e laatste categorie wil „onder elk aar zijn" en niet met anderen mee doen onder de leuze van „Dat doet ons soort mensen niet". Wat velen in Middelburg bijzonder bevalt is de rust, het haast lande lijke karakter van de stad. De ge jaagdheid, die men bijv. in de randstad Holland kent, wordt hier niet aangetroffen. Alles gaat kalm zijn gang. En dan het stadsschoon. „Waar vindt men in Nederland op enkele vierkan te kilometers zoveel fraaie stedebouw kundige aspecten en zoveel bouw stijlen als hier", riep een der geïn terviewden enthousiast uit. Ondanks zijn enthousiasme kon hij echter zich niet geheel verenigen met de wijze, waarop Middelburg na de brand is herbouwd. „Men heeft de kans gemist om hier iets van eigen tijd en toch aanpassend aan het nog bestaande neer te zetten". Een tweede zei steeds eur te ge nieten van „schoonheden" als de Ab dij, de Dam, de Kuiperspoort bij avond, een derde geniet van de ves ten en bolwerken, Middelburgs groe ne ring". En er waren er uiteraard ook, die zich voor deze factoren van hun woonplaats niet interesseren. Over het culturele leven in Middel burg lopen de meningen nogal uiteen. ..Er is te weinig keuze", zo zeiden verschillende „nieuwelingen", maar zij (Vervolg op pag. 2) Hevige gevechten in Marokko's Rifgebergte. Opnieuw zijn hevige schermutselin gen gemeld uit het Marokkaanse rif gebergte. Franse troepen hebben tij dens verbitterde gevechten tegen een sterke bende opstandige Marokkaan se stamleden, die in een hinderlaag- gelokt waren, in het afgelopen week einde 56 rebellen gedood. Ook in Algerije was het verre van rustig. In dat gebied werden 23 leden van het „Leger van Allah" gedood. Zes Algerijnse communisten werden gearresteerd, die een cel vormden en voorbereidingen troffen om vandaag op de Franse verkiezingsdag relle tjes te veroorzaken. Drie dagen geleden heeft de buiten de wet gestelde Algerijnse commu nistische partij de bevolking opge roepen om heden in opstand te ko men. Twee Nederlanders gedood bij auto-ongeluk in België. Bij Brasschaat (België) is zater dagavond een auto-ongeluk" gebeurd, waardoor twee doden en drie zwaar gewonden zijn te betreuren. Vijf jongelui, allen afkomstig uit Sint Willebrord (N.B.) waren per auto op weg naar Antwerpen om daar de jaarwisseling te vieren. Nabij Brasschaat is, vermoedelijk door het gladde wegdek, de wagen geslipt en tegen een boom gereden. De 20-jarige D. de B. werd op slag gedood en de 21-jarige M. H. werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarop overleed. De 20-jarige C. W. raakte tussen de auto en boom bekneld en werd zwaar gewond. De 21-jarige chauffeur en eigenaar van de wagen W. de J. kreeg verwondingen aan de ruggegraat en zware kneuzingen. De 26-jarige A. B. werd ernstig aan het hoofd gewond. De gewonden werden allen naar de St. Josefkliniek te Brasschaert over gebracht. Hun toestand is zorgwek kend. NOORDELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met enke le buien. Krachtige tot matige noor delijke wind.. Iets lagere temperatu ren dan gisteren. ZON EN MAAN januari Zon op 8.50 Maan op onder 16.42 onder 1L1Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 1956 | | pagina 1